ONG Ons huis is een Godsgeschenk 'Zeven dagen in de week maaltijden voor ouderen' Politie vindt trotyl op strand van Noordwijk Slachtoffers ongeval vluchten Kinderdagverblijf viert eenjarig bestaan 9Voorschoten creatief goed bezocht 'Revalideren olieslachtoffers blijft nodig' N MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 PAGINA Wens van B en W Voorschoten gewond bij botsing in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 15-jarige Lei- denaar is zaterdagavond licht ge wond geraakt bij een aanrijding in Oegstgeest. De jongen reed om half zeven met zijn fiets vanuit de Lange Voort de Abtsppelweg op, in de richting van het zwembad. Bij deze manoeuvre negeerde hij het rode stoplicht, liet het fietspad links lig gen en reed direct de rijweg op. Daar kon een 26-jarige automobilist uit Voorhout de jongen niet meer ontwijken. De Leidenaar klapte op de motorkap en werd op het weg dek geslingerd. Zijn verwondingen bleven beperkt tot een snijwond in het gezicht. Na medisch onderzoek ter plaatse mocht de jongen naar huis. NOORDWIJK Op het Noord- wijkse strand is zaterdag een aantal op trotyl lijkende stuk ken aangespoeld. Omdat de po litie aanvankelijk dacht dat het om trotyl (een soort springstof) ging, werden de nodige voor zorgsmaatregelen getroffen. De politie schakelde onder meer de explosieven opruimingsdienst (EOD) in voor een nader onder- De EOD stelde vast dat het niet om trotyl ging, maar om een nog onbekende klei-achtige substantie die vermoedelijk is gebruikt bij bodemonderzoek. Leidse fietser VOORSCHOTEN - Om ou deren langer zelfstandig te laten wonen, willen B en W van Voorschoten dat Tafel tje Dekje zeven dagen in de week maaltijden verzorgt. Ook moeten meer ouderen een alarminstallatie krijgen. Om het Voorschotense ou derenwerk goed te kunnen coördineren en organiseren dient de coördinator 12 uren extra te 'krijgen' en is een tweedje kracht nodig. Dat meldt het Voorschotense colle ge van B en W in de 'Nota welzijn ouderen twee'. In 1982 verscheen de eerste nota welzijn ouderen. In het nieuwe stuk zet het college beleids lijnen voor de toekomst uiteen. Om dat Voorschoten in snel tempo ver grijst denkt het college dat er op kortere of langere termijn meer voorzieningen voor ouderen moe ten komen. Van de 22.000 Voorschotenaren waren er dit jaar al 3000 ouder dan 65 jaar en dit aantal zal de komende jaren stijgen. Om inzicht in de wen sen van de ouderen te krijgen stelt het college geld beschikbaar om een informatiemiddag voor oude ren te houden. Uit de nota blijkt dat het toene mende aantal ouderen zal leiden tot wachtlijsten voor een aantal voor zieningen. De indicatiecommissie die nu bejaarden voordraagt voor een plek in een verpleeg- of verzor gingshuis zou in de toekomst ook bij andere voorzieningen ouderen moeten uitkiezen. Bij Tafeltje Dek je is dit jaar misschien al een rol weggelegd voor de commissie aan gezien wachtlijsten worden ver wacht. LEIDERDORP - Een auto is zaterdagmiddag rond half een te water ge raakt langs de rijksweg A4. Het ongeluk ontstond doordat de wagen ter hoogte van Leiderdorp op de rijbaan richting Amsterdam een klapband kreeg. Niemand raakte gewond. Het ongeval gebeurde op een stukje rijbaan zonder vangrail, even voor bij het benzinestation. De auto kwam op zijn kop in het water terecht, maar omstanders wisten het portier snel te openen. De inzittenden verdwenen halsoverkop in een wagen van kennissen en waren vertrokken toen de po litie arriveerde. Duikers hebben nog gezocht naar eventuele slachtoffers, maar vonden niemand. De Haagse bestuurder van de wagen belde even later de politie. De twee inzittenden zouden door de schrik op de vlucht zijn geslagen. Een politie woordvoerder vermoedt dat de mannen halsoverkop verdwenen, omdat een van hen illegaal in Nederland verbleef. Hij kan echter niets bewijzen. Het aantal uren voor het gecoör dineerd ouderenwerk moet groeien van 20 naar 32. Ook moet er een ad ministratieve part-time kracht bij komen, aldus de nota. De uitbrei ding is nodig, omdat de professio nele kracht te weinig tijd heeft om activiteiten voor ouderen te coördi neren en te organiseren. Uit de nota blijkt dat de steeds ouder wordende bejaarden meer behoefte hebben aan hulp. Bovendien neemt het aan tal vrijwilligers af en komen er te weinig jongeren bij. Starrenburg Het college ziet alleen in de nieuw bouwwijk Starrenbrug ruimte voor de bouw van een complex wonin gen, waar ouderen gebruik kunnen maken van talrijke randvoorzienin- gen. Verder willen B en W zich meer richten op woningverbetering. In dit verband hebben B en de Vrouwen Advies Commissie ver zocht om een woonwensenonder- zoek te houden onder inwoners van 50 jaar en ouder. De uitslag wordt binnenkort verwacht. Een dependance van een nieuw te bouwen 'moederverpleeghuis' met 30 plaatsen voor psycho-geriatische patiënten moet 'op voortvarende wijze ter hand worden genomen'. Behalve de nieuwbouwwijk Star renburg en 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën wordt ook de om geving van Huize Adegeest aan de Bachlaan als mogelijke locatie ge noemd. In samenwerking met het verzor gingshuis 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën is de gemeente dit jaar begonnen met het installe ren van alarminstallaties. In okto ber waren 50 bejaarden aangeslo ten. Het Zoeterwoud.se kinderdagverblijf Het Waterhoentje vierde zaterdag het eenjarig bestaan. Sommige kinderen vonden de uitgenodigde clown bijzonder interessant, een enkeling was minder enthousiast. (foto Eiiien Martens) ZOETERWOUDE - Kinderdagver blijf Het Waterhoentje vierde zater dag zijn eenjarig bestaan in het on derkomen aan de Westeindseweg in Zoeterwoude. Tijdens het feestje sneden kinderen en ouders een enorme taart aan. Een clown zorgde voor het nodige amusement en de kinderen konden zich laten schmin ken. Ook welzijnswethouder R. Ho- genelst (CDA) kwam informeel even op bezoek. Het enige plaatselijke kinderdag verblijfkan 12 kinderen tegelijk op vangen. Tussen kwart voor acht 's ochtends en kwart voor zes 's avonds worden op werkdagen zo'n 30 Zoeterwoudse kinderen van nul tot vier jaar opgevangen. Er werken vier leidsters in wisseldiensten. Voorzitter C. Wouters van de Stichting Kinder Opvang Zoeter woude (SKOZ) is blij met het onder komen in de voormalige kleuter school, maar verwacht dat het dag verblijf in de toekomst moet uit breiden of verhuizen. De stichting heeft sinds kort een wachtlijst voor het dagverblijf en houdt rekening met verdere groei. "We hebben nog geen vaste plan nen, maar voor de toekomst valt te denken aan uitbreiding in de vorm van buitenschoolse opvang of een nieuwe groep", aldus Wouters. Zij denkt hierbij aan de instelling van een speciale babygroep. Hiervoor is echter overleg met de gemeente no dig, die het kinderdagverblijf een subsidie heeft gegeven bij het be gin. Voorschotense familie Berghuis geeft monumentale boerderij nooit op Van onze medewerker Jeanine Hoogendoorn VOORSCHOTEN - Tussen een groot verzorgingshuis, een basisschool en een woonwijk, ligt achter de Voorschotense Prins Berhardlaan een zestiende eeuwse boerderij. Toen familie Berghuis in 1955 de woning betrok lag het nog midden in een polder. "We wisten wel dat alles hier zou worden volgebouwd, maar dat vonden we niet erg. We waren al lang blij dat we dit huis hadden gekregen", aldus Berghuis. VOORSCHOTEN - De manifestatie 'Voorschoten Creatief werd zater dag goed bezocht in het Cultureel Centrum aan de plaatselijke Prin ses Marijkelaan. De organisatoren C. Politiek en O. Duivendijk kun nen een bedrag van bijna 1760 gul den overmaken naar de kankerbe strijding. Vorig jaar leverde de beurs voor hetzelfde doel bijna 1000 gulden op. Bezoekers konden onder meer kijken naar kantklossen, het maken van poppenhuizen, een demonstra tie tingieten en het vervaardigen van patchwork. Veel zelfgemaakte spullen waren te koop. Behalve ge zinnen met kinderen waren er veel andere belangstellenden. "Je kon merken dat het vaak mensen waren die zelf creatief zijn", aldus Duiven- dijk. Het was de tweede keer dat de manifestatie werd gehouden. Poli tiek kwam vorig jaar op het idee om de beurs te organiseren nadat in Leiden een vergelijkbare manifes tatie werd gehouden. Ze verwachtte ook in Voorschoten voldoende be langstelling en benaderde Duiven- dijk. Dit jaar waren er ongeveer 50 mensen bereid om iets van hun kunnen te demonstreren. Volgens Duivendijk waren publiek en deel nemers enthousiast: "Sommigen hebben al gezegd volgend jaar weer mee te doen". Gezien het succes willen de beide vrouwen zeker doorgaan. Het Cultureel Centrum is volgend jaar alweer afgehuurd. NOORDWIJK "Het revalideren van stookolieslachtoffers is een blij vende zaak, omdat olielozingen ge woon blijven doorgaan. De hele Noordzee is bezaaid met olievlek ken". Dit sombere verhaal vertelde gisteren Henk van Duijn, beheerder en voorzitter van het vogelasiel in Noordwijk, aan de ruim honderd bezoekers van de open dag. De grote belangstelling (tot nu toe kwamen nooit meer dan vijftig mensen naar het asiel aan het Dom- pad) deed Van Duijn duidelijk goed. Het asiel bestaat sinds 1966, de stichting is in 1975 opgericht. "Dat betekent dat we van het pu bliek langzamerhand de belangstel ling krijgen die we verdienen. Al leen voor de politiek zijn we blijk baar nog niet interessant genoeg. We zijn een club vrijwilligers en de medewerking van de gemeente is niet optimaal. Dat i erg frustrerend". De beheerder doelt op de proble men rond een eventuele verhuizing van het vogelasiel, dat is gelegen achter het politiebureau. Nu met de nieuwbouw 'voor het bureau aan de Duinwetering is begonnen, komt de dag dichterbij dat een beslissing moet worden genomen over de toe komstige bestemming van het ter rein. De grond is al verkocht. Het vogelasiel wil graag een plaats in de kern van Noordwijk, maar dat stuit op bezwaren bij de gemeente. Nihil De wethouder ruimtelijke ordening heeft in het voorjaar een plek achter het hondenasiel voorgesteld. Voor Van Duijn is dat geen alternatief. "Die honden maken te veel lawaai. Als je ziet hoe honden soms op het strand de vogels aanpakken, weetje dat het geen oplossing is". Van Duijn stelt nadrukkelijk dat hij het werk niet doet uit eigen be lang, maar uit liefde voor de vogels. Soms biedt het asiel onderdak aan achthonderd vogels, soms aan tien. Het doel is steeds de vogels zo goed mogelijk op te vangen en te revali deren zodat ze weer goed in de vrije natuur kunnen functioneren. Momenteel' verblijven er niet meer dan tien vogels in het asiel, waaronder twee zeekoeten die ver leden week. uit een olievlek bij IJmuiden zijn opgevist. De dieren hebben de 'normale procedure' on dergaan. Dat betekent eerst een driedaagse pillenkuur om van bin nen geheel 'vrij' te worden van olie, waarna een kuur volgt om de condi tie weer een beetje op te peppen. Daarna heeft pas de uitgebreide en intensieve wasbeurt plaats. Vervol gens gaan de vogels in een soort drooghok, waar ze zelf het veren- kleed weer moeten 'dichtpoetsen'. Het boerderijtje, dat officieel 'On der den Ackerboom' heet, hoorde vroeger bij de adellijke boeren hoeve 'Huize Adegeest'. Tijdens het beleg-van Leiden brandde het waarna het vermoedelijk aan het einde van de zestiende eeuw s herbouwd. Ongeveer veertig jaar geleden ging het pasgetrouwde echtpaar Berghuis op zoek naar een wo ning. Berghuis werkte toen al als bouw-historicus bij Monumen tenzorg en had daarom een voor keur voor een oude woning. Het werd een vrij nieuwe woning aan de Leidseweg en het jonge paar bleef zoeken. In de polder zagen ze het boer derijtje en hebben er 's avonds met lucifers in de hand naar bin- i gegluurd. Het ontdekte boer derijtje was van de gemeente en die wilde het slopen. Op de plaats i de boerderij moest een school komen. Berghuis wist de ge meente er met veel moeite van te overtuigen dat het een monu ment was, maar de school vormde i probleem. De gemeente wil de de woning alleen behouden als ;en andere oplossing voor de school zou komen. Gelukkig bleek het mogelijk de school als i hoefijzer om het monument heen te bouwen. Voor de mensen in de omge ving was de boerderij niet meer Meneer f Zij willen er z die er vroeger Berghuis zijn erg blij met hun boerderij achter de Voorschotense Prins Bernhardlaan. lang mogelijk blijven wonen: "Nog dertig jaar, daarna maken we daar in de hoek de bedstee 'as, zodat we geen trappen hoeven lopen". dan een bouwval. "Iedereen ver klaarde ons voor gek dat we dit krot wilden hebben", kijkt me vrouw Berghuis terug. Meerpaal Begin deze eeuw werd het monu ment in gebruik genomen als ar beiderswoning. In de 10 bij 10 me ter grote boerderij woonden toen wel vijf gezinnen. Daarna was het een opslagplaats van een groente boer, waarna de padvinderij het in gebruik nam. Berghuis: "In de loop van de tijd is er veel aan ver anderd. Wij wilden het zoveel mo- De rubriek 'Ongewoon' gaat c dan de gemiddelde Nederlander. Alternatieve derszins opvallende onderkomens in de regio kwamen of komen wekelijks aan bod.Vandaag de achtste aflevering. gelijk in de eigenlijke staat her stellen. Helemaal het zelfde kan natuurlijk niet". De wand in de woonkamer waarachter vroeger een stal zat, heeft nu twee ramen. De schoor steenmantel aan diezelfde muur is een stuk kleiner geworden om dat het gewicht te groot was. De muur dreigde in te zakken. Ook de houten vloer van de woonka mer is niet origineel. De planken zijn gezaagd van een meerpaal uit de haven van Rotterdam, die in de Tweede Wereldoorlog tijdens de slag om de Maasbruggen om ver is gevaren. In 1953 begon familie Berghuis met de verbouwing. Het was net na de oorlog dus er was niet veel geld; alles moest goedkoop. Me vrouw Berghuis: "We hebben veel zelf gedaan. Samen stenen bikken was erg gezellig". Geluk kig kregen ze ook hulp van de bu ren. De originele tegeltjes in de woonkamer waren al gesneuveld, maar 'nieuwe' antieke tegeltjes werden gekocht bij de venter die langs de deur kwam. Al het meubilair oogt antiek of is antiek - daar hebben de Voor schotenaren bewust voor geko zen. Mevrouw Berghuis: "Dat komt niet door het soort woning, want als wij een modern huis had den gehad was het ook zo inge richt. We houden gewoon van deze stijl". Het huis heeft een ge wone keuken, maar centrale ver warming ontbreekt. Het is geen groot gemis omdat de kachels ge noeg warmte geven. Midden in de woonkamer staat een kachel die nu op olie 'loopt', maar waarin vroeger kolen werden gestookt. Het echtpaar wil het liefst zo lang mogelijk in het huis blijven wonen. "Nog dertig jaar", roept Berghuis, "dan maken we daar in de hoek weer de bedstee die er vroeger was, zodat we geen trap pen hoeven lopen". Verkopen, daar denken de bewoners niet eens aan. Het mag trouwens niet van de kinderen, want die hebben er volgens hun ouders een fijne jeugd gehad. "Onze dochters wil len alle vier dat hun broer in het huis gaat wonen. Hij kan ervoor zorgen dat de boerderij altijd een 'Berghuis' zal blijven. Want we vinden het een Godsgeschenk waar we geen afstand van willen doen". MAANDAG 5 NOVEMBER Leiden concert in de 'Gitaarserie', door het Nederlands Gitaarduo Erik Otte Valkenburg ledenvergadering sportvereni ging 'De Valken' afd. gymnastiek, aanvang 20.00 uur in de kleine zaal DINSDAG 6 NOVEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 254654. lezing: 'De rotsgraven van Deir- kende Ouderenbonden, van 10.00 ^A tot 12.00 uur in het OSO-kantoor, A W&k Kwartelstraat. Êk mk jeuqdinstuif volleybal, van 19.30 Leiden jeugdfilm (7 tot 14 jaar): 'Rijden maar', over een jonge Boliviaanse schoenpoetser, aanvang 15.00 uur van 12.30 tot 15.30 uur in sportcen trum De Does, Hoogmadeseweg. bridgen in Bridge Centrum Lei- lezing NVvH over Moorse kunst, door mevr. J. Wypkema, aanvang 14.00 uur in het Buurthuis, Hoofd- uur in de Kapelzaal K&O, Haze- windsteeg. voorstelling door het Russisch Folkloristisch Emsemble, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten gerschap en bevalling, van 19.00 tot 21.30 uur in het gezondheids centrum Prof. v.d. Waalslaan. Wassenaar voorstelling: 'Op glad ijs', met o.a. Joop Doderer, aanvang 20.15 uur in Theater De Warenar. Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een tysiotherpaeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden concert door gitarist Jan Akker man, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. telefonisch spreekuur Belangen- aanvang 20.00 uur in het Rijksmu seum voor Oudheden. Noordwijk contactavond van de Vereniging 'De oude Dorpskern', 21.30 uur in hotel-restaurant Royal, Voorstraat. WOENSDAG 7 NOVEMBER i Alphen spreekuur Overlag Samenwer M fll VA tot 19.30 uur in gymnastieklokaal AA van de Jongkindt Coninckschool, JV ^A Zonnebloemstraat. m m Katwijk K najaars ledenvergadering afd. Noordwijk/Katwijk van de Algeme- jgMmnaa* W ne Christelijke Politiebond, aan- ^A vang 14.00 uur in restaurant 'De V Orion', Meerburgerkade. n demonstratie textiel schilderen, r 11 r N 1 1 A aanvan9 20.00 uur in dienstencen- w ULIlUn trum Zwanenburg. in Rijksmuseum voor Volkenkunde. voorstelling 'Cymbeline', van Shakespeare, door De Voorzie ning, aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. concert 'Divertementsserie', door het Marsyas Trio, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Leiderdorp kennismaking met de bowlsport, 13.30 uur, Noordwijk zitting CNV-vertrouwensman C.A. Elshout, van 11.00 tot 12.00 uur in De Rank, Golfbaan. snelschaakdemonstratie in ka der van de tentoonstelling 'Scha ken', van 10.30 tot 12.30 en van 18.30 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek. Oegstgeost bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten dia's en film over Kita, in Mali, van mevr. Bartlema. bij Voorscho tense Vrouwenraad, aanvang 10.30 uur in De Engelenbak, Prin ses Marijkelaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9