TAD LEIDEN 'Sociale vernieuwing, daar wordt nu alleen nog maar over gepraat' Fanfareconeours na jaren terug in Stadsgehoorzaal pmm LEIDSCH m DAGBLAD Leidenaarmet mes bedreigd Leidse begint cursus voor ouders van tieners MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 Tweede plaats voor Werkmans Wilskracht Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Een staande ovatie van zo'n vijfhonderd toehoorders viel gisteravond in de Stadgehoorzaal het harmonie-orkest Concordia uit Treebeek ten deel. De ne gentig Zuid-Limburgers wonnen met hun top-uitvoe- ringen van twee klassieke werken, als een soort Con certgebouworkest zonder violen, de kampioenstitel in de klasse Superieur. Harmonie Werkmans Wilskracht, Leidens oudste muziekvereniging uit 1902, won zaterdag op het con cours een tweede prijs in haar klas se, de tweede afdeling. De Algeme ne Nederlandse Unie van Muziek verenigingen (ANUM), organiseer de het afgelopende weekeinde in Leiden zowel een concertconcours als kampioenschappen. En de ANUM, die 378 leden met 626 verschillende orkesten telt, moet geconstateerd hebben dat wat van van ver gehaald wordt, inder daad het lekkerst is. Want de Lim burgers vonden onder de andere achttien deelnemers voornamelijk fanfare- en harmonie-orkesten uit Zuid- en Noord-Holland. De bezet tingsgraad van die orkesten varieer de van 25 tot 100 leden. Stemlokaal Het was zaterdag en zondag een ko men en gaan van bussen langs de Stadsgehoorzaal. Die vervoerden fagotten, trompetten, hobo's, kla rinetten, trombones, pauken, trian gels en drums. En daarnaast hun be spelers met aanhang. "Een der le den van het uitvoerend komitee zal u het stemlokaal wijzen", stond er voor de musici wat dubbelzinnig in het officiële programmaboekje ver meld. Maar het betrof hier dus geen po litieke, doch een muzikale bood schap. Na een kort bezoek aan het stemlokaal, betrad een fraai aange kleed orkest het podium om voor een drie-koppige jury gedurende een half uurtje twee werken uit te Harmonie Werkmans Wilskracht had als enige Leidse deelnemer za terdag de pech om te moeten ope nen. Want terwijl gisteren honder den mensen tussen twaalf uur 's middags en zeven uur 's avonds voor kortere of langere tijd de wed strijd bezochten, trok de zaterdag ochtend slechts zo'n dertig toehoor ders. Het zouden er tot de sluiting om zes uur 's avonds wel wat meer worden, maar geen honderden. De Stadsgehoorzaal was dan ook niet voor de publieksruimte, maar voor de akoestiek verkozen. "Deze zaal prefeert -de ANUM boven alle andere zalen in Nederland", zeggen secretaris A. van den Burgh en voorziter H. de Zee van het 25 leden tellende Werkmans Wilskracht trots na hun optreden. Tot 1983 werd in de Stadsgehoorzaal altijd het na jaarsmuziekfeest van de ANUM ge houden. Na een aantal grote wed strijden in vooral Zaandam, is men nu irvLeiden teruggekeerd. Voor het echte 'stemkomitee', een drietal streng-ogende oudere heren met secondanten, werden het twee zware zittingsdagen. Als een soort Politburo op de Kremlinmuur leg den ze hun oren te luisteren vanaf het balkon achter in de zaal. Vanachter stemmig groen gedekte tafeltjes boven een groot vaandel werden de orkesten daar op zuiver heid, klankgehalte en klankverhou ding, techniek en articulatie, rit miek en samenspel, dynamiek en nuancering, en tenslotte interpreta tie beoordeeld. Dat deze beoordeling gepaard ging met enige dringende geboden zal dan ook niemand meer verba zen. 'Tijdens het musiceren ook hier gaarne wat rustig' was er in koffie kamer te lezen en 'Tijdens het spe len blijven de deuren gesloten' rond de grote zaal. De orkesten mochten een vrij en een nummer van een verplichte lijst in hun klasse spelen. En het enorme harmonie-orkest Crescendo uit Treebeek haalde daarbij als laatste deelnemer ook in absolute zin de meeste punten. De in zwarte avond- kledij gestoken musici kozen, mooi symbolisch, voor Romeo en Julia, de strenge Russische balletmuziek van Sergej Prokofjev en voor de on gebonden en haast experimentele klanken van 'Bachus on the Blue Ridge' van de Amerikaan Joseph Horovitz. Concurrentie De wereld van harmonie-orkesten, fanfare's en brassbands kent ran gen en standen. Daarom was er dit weekeinde tussen de negentien or kesten ook geen echte competitie en is iedereen bij voorbaat al een beetje winnaar. De orkesten zitten immers in een van de zes afdelin- ,gen, die in deze kringen van blazers, slagwerkers en zelfs harpisten zijn ingesteld. In volgorde van opklimmend ni veau zijn dat de derde, tweede of eerste, de afdeling Uitmuntend heid, de Ere-afdeling en de afdeling Superieur. De vooral koperblazen- de fanfare-leden zijn weer geschei den van de houtblazende harmonie leden. Dus is het met negentien deelnemers aan een concours maar afwachten geblazen of er concur rentie in de eigen klasse zit. Op het concertconcours zaterdag kregen van de twaalf deelnemers drie orkesten, de fanfarekorpsen Crescendo uit Muiden, Caecilia uit Scherpenzeel en het Texels Fanfare Corps uit Den Burg, het recht om van de afdeling Uitmuntendheid naar de Ere-afdeling te promove ren. Zeven orkesten streden gisteren om een kampioenstitel. Aan het eind van de dag mochten in hun res pectievelijke klasse de Beemster Fanfare, het Symfonisch Blaasor- kest Fijnaart, Groot Excelsior uit Amsterdam en Concordia uit Tree beek zich kampioen noemen. Bij de anderen vielen dit weekeinde trou wens ook geen wanklanken te be luisteren. KRO-radio maakte gisteren opna men, die aanstaande zaterdag tus sen 16.00 en 17.00 in het programma 'Zin in Muziek' worden uitgezon den. D66 bespeurt weinig van 'nieuw elan' van college LEIDEN Er is nog niets merkbaar van het 'nieuwe elan' dat het college van B en W na zijn aantreden een half jaar geleden beloofde. Ook het feit dat het CDA na 16 jaar oppositie de plaats van de WD in het college heeft ingenomen, heeft niet ge zorgd voor een wezenlijk an dere politieke cultuur in Lei den. Dat stelt D66, de groot ste oppositiepartij in de ge meenteraad. "Er is niets veranderd", is de con clusie van D66-fractievoorzitter P. Langenberg wanneer hij het optre den van de wethouders van PvdA, CDA en Groen Links overziet. Van avond zal hij tijdens de debatten over de begroting in de gemeente raad vooral kritiek leveren op de re sultaten die tot nu toe zijn geboekt op het gebied van bestuurlijke en sociale vernieuwing. "Met de sociale vernieuwing ging het in het begin erg goed. Er werd heel snel een nota uitgebracht en Leiden was een van de eerste ge meenten die een convenant met het Rijk sloten. Maar daarna is het hele maal ingezakt, er wordt nu alleen nog maar gepraat over de samen stelling van projectgroepen. En daar maak ik me zorgen over", al dus Langenberg. Ook de 'politieke cultuur' is niet wezenlijk verbeterd, vindt hij. "De vraag is hoe het college om moet gaan met de gemeenteraad, het hoogste orgaan in een gemeente. Het CDA heeft als oppositiepartij ook altijd gehamerd op het feit dat college- en andere fracties gelijk moeten worden behandeld. En nu is het al weer twee keer gebeurd dat alleen de collegefracties bij elkaar zijn geroepen om te praten over een onderwerp". Ook over de manier waarop het college volgend jaar het geld wil be steden, is D66 niet tevreden. De fractie wil een aantal voorstellen voor nieuw beleid van het college schrappen en bezuinigingsmaatre gelen doorvoeren. Met het geld dat daardoor wordt bespaard, moeten andere zaken worden aangepakt. Verder moet de besparing worden gebruikt om de reinigingsrechten iets minder te verhogen. D66-fractwvoorzitter P. Langenberg: "Er Als dit voorstel wordt aangeno- D66 heeft uitgerekend 910.000 gul- men dan betalen de Leidenaars vol- den uit te sparen door een aantal be- gend jaar 198,39 gulden in het jaar in plaats van 208,80. "De verlaging is niet groot", geeft Langenberg toe. "Maar het scheelt wel weer een tien tje". ken om de lasten minder te hoeven verhogen. "We hebben ook een aan tal eigen voorstellen voor nieuw be leid. We werken 'niet zoals de WD met de botte-bijlmethode. We wil len ook wat doen aan beleidsver- nieuwing". Daarbij wordt gedacht aan extra uitgaven voor het milieubeleid bin nen de gemeente. Er zou bijvoor beeld kringlooppapier moeten wor den gebruikt. Een ander idee is om ambtenaren een OV-jaarkaart te ge ven in plaats van kilometervergoe ding voor de auto. Voor instelling van 30-kilometerzones in de bin nenstad en in Zuid-West wil D66 een ton uittrekken. Verder moet ex tra geld worden uitgebrokken voor het LAKtheater, voor voorlichting over het referendum, voor milieu- eductatie en voor kunst en cultuur. Het Instituut Burgerraadslieden (IBR) zou 10.000 gulden extra moe ten krijgen en voor het project Pri- kokrimi ter bestrijding van de klei ne criminaliteit, moet 65.000 gulden extra op tafel worden gelegd. Onge veer de helft daarvan moet worden gebruikt voor het terugdringen van 'uitgaanscriminaliteit', vindt D66. Langenberg: "Het gaat dan vooral om bestrijding van de horeca-over last in de zomer". Archief Deze voorstellen kosten bij elkaar 428.000 gulden. Met de 482.000 gul den die nodig is om de reinigings rechten te kunnen verlagen, is er een bedrag van 910.000 gulden no dig. Aan reclame op de vuilniswa gens en veegwagens kan de ge meente 40.000 gulden verdienen. Om niet alleen de burgers maar ook instellingen te laten meebeta len voor de extra kosten, moeten al le subsidies met een procent om laag, vindt D66.. Dat levert een be sparing op van 240.000 gulden. Ver der wil D66 de nieuwbouw van het gemeentearchief uitstellen en min der geld uitgeven aan het Meldpunt Discriminatie en aan subsidies in het kader van 'internationale solida riteit'. Aan kinderopvang wil het college volgend jaar 240.000 gulden extra uitgeven. D66 wil dat bedrag met een ton verminderen. "Wij zijn ook heel erg voor kinderopvang maar er komen daarvoor tonnen binnen via het Rijk", legt Langenberg uit. Alcoholcontrole: 42 rijverboden LEIDEN - De politie heeft in het afgelopen weekeinde bij een alcohol controle in Leiden en omgeving in totaal 42 rijverboden opgelegd aan autobestuurders die te diep in het glaasje hadden gekeken. In 15 geval len werd proces verbaal opgemaakt. Volgens een politiewoordvoerder is, in vergelijking met vorige con troles, sprake van een stijgend aantal automobilisten dat met een bor rel op achter het stuur kruipt. Een 59-jarige man uit Koudekerk aan de Rijn maakte het wel heel erg bont. Hij werd een uur nadat hem een rij verbod was opgelegd opnieuw aangehouden en kreeg toen ook een proces verbaal. Rommelmarkt Wijkvereniging Aktief aan de Berlage- straat 2 organiseert op zaterdag 10 no vember een grote rommelmarkt van 10.30 tot 16.00 uur. Rotsgraven In het Rijksmuseum van Oudheden houdt Drs. H.O. Willems op dinsdag 6 november een lezing over het oude Egypte met als onderwerp 'De Rotsgra ven van Deir el-Bersheh'. De lezing is vrij toegankelijk en begint om 20.00 uur in de Taffeh-zaal, ingang Papengracht 29. Mysterie Het Theosofisch Genootschap organi seert op dinsdag 6 november een open bare voordracht over 'Het mysterie van de dood'. De voordracht wordt gehouden in de Pieterskerk, ingang Kloksteeg 16. De zaal is open vanaf 19.30 uur en het programma begint om 20.15 uur. De toe gang is gratis. Inlichtingen, tel. 214553. Themagroep Het Leidse Volkshuis, Kursus- en aktivi- teitencentrum voor volwassenen, gaat binnenkort op woensdagochtend een themagroep aktuele gebeurtenissen or ganiseren. Deze groep komt vijftien keer bij elkaar in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33a. Kosten 65 gulden. Voor in formatie en aanmelding, tel. 149180. Hond bijt meisje en is afgemaald LEIDEN - Een 6-jarig meisje is za terdagochtend in het gezicht gebe ten door een rottweiler. Het kind moest voor behandeling worden overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De hond had vrijdag ook al iemand gebeten. In overleg met de moeder van het kind is besloten de hond door de dierenarts te laten afmaken. LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag door een onbekende man be dreigd met een een mes. De Leide naar verliet, in het gezelschap van zijn vrouw, een portiek aan het Dia mantplein toen hij door een loslo pende hond in de broekspijp werd gebeten. Hij sommeerde de eige naar om de hond aan te lijnen. De eigenaar voldeed aan die wens maar kwam vervolgens met een mes op de Leidenaar af. Toen omstanders zich met het voorval bemoeide droop de heetgebakerde hondebe- zitter af. LEIDEN De meeste ten wel de auto of geiser repareren, maar als ze problemen hebben met hun kind, zoeken ze geen hulp. A. Witteveen denkt dat dit gebeurt om dat mensen vinden dat ze hun eigen problemen moeten oplossen. De Leidse geeft op het Onderwijscen trum Boerhaave de cursus 'Omgaan met tieners'. "Een kant-en-klare op lossing kan ik natuurlijk niet geven, maar ik kan ouders wel leren om hun kind beter te begrijpen". De cursus wordt gegeven op de dag- en avondschool Boerhaave. De instelling met 2200 leerlingen aan het Noordeinde, geeft onderwijs aan volwassenen. Daarnaast heeft Boerhaave vier jaar geleden een on derwijscentrum opgericht. Een aparte commerciële instelling die zich richt op contractonderwijs aan bedrijven en particulieren. Uiteen lopend van informatieavonden aan reisbureau's die vakanties verzor gen naar Oost-Europa tot educatie aan het personeel van eep planten- stekbedrijf. 'Omgaan met tieners' valt onder de paraplu van het contractonder wijs. Het idee voor de cursus is niet het gevolg van een moeilijke jeugd. "Nee hoor, ik was echt een braafje. Nu ben ik veel lastiger", lacht Witte veen. "Ik geef al 15 jaar Frans opeen school in Voorburg aan kinderen tussen de 12 en 18 jaar. Op een gege ven moment dacht ik dat het moge lijk moest zijn om het lesgeven en mijn kennis over kinderen te com bineren". De Leidse volgde oplei dingen in de pedagogiek en com municatie. Vervolgens benaderde ze Boerhaave met het plan voor de cursus en de instelling ging ak koord. Op 12 november gaat de cursus, die acht avonden beslaat, van start. Iedere bijeenkomst heeft een apart thema. Door het gebruik van het rollenspel - 'schrijf maar situatie's naspelen, anders klinkt het zo soft' - spreek- en luisteroefeningen wor den de huiselijke problemen die zich volgens de lerares in elk gezin voordoen, besproken. De deelne mers mogen ook zelf onderwerpen aandragen voor de oefeningen. Deze kunnnen variëren van de hoogte van het zakgeld en de taken die het kind in huis heeft tot het tijd stip waarop een meisje van 15 thuis moet zijn in het weekeinde. De basis van veel conflicten is volgens Witteveen dat ouders en kinderen vaak slecht naar elkaar luisteren of elkaar verkeerd begrij pen. De spreek- en luisteroefenin gen moeten de cursisten een hand vat bieden voor een beter contact met hun kinderen. "De cursus is niet bedoeld voor ouders met kin deren die met zelfmoordplannen lo pen of crimineel zijn. Voor zulke za ken heb ik geen opleiding". Witteveen noemt kinderen leuke wezentjes die zich willen ontplooi en. "Ze willen verantwoordelijk heid maar hebben ook steun nodig. Daar tussen moeten ouders een ba lans zoeken". Informatie over de cursus is ver krijgbaar bij Boerhaave, tel. 142984, of bij Witteveen, tel. 143624. OMGAAN A m MET TIENEKS ,,'L e Cursusleidster A. Witteveen: "Een kant-en-klare oplossing kan ik niet ge ven". (foto Jan Holvast» Fanfarekorps Crescendo uit Muiden blaast zich warm in het stemlokaal in de Stadsgehoorzaal. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7