D66 wil alternatief zijn voor het CDA 99 1? 1691 7T> =DIGR0S=f." Russen in verlegenheid na onthullingen BVD Hoogleraar herkent stijl Komrij in boekje Rasoel Kleurenfoto's 9xl3cm Rechters werken niet mee aan hogere boetes voor zwartrijden Moeder doodt twee kinderen EIEREN MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Van Mierlo twijfelt aan 'politieke moed' kabinet DEN HAAG (GPD/ANP) D66 wordt steeds meer een alternatief voor het CDA. De partij laat zien datje op een andere, niet confessionele manier, principieel in het midden van de politiek kunt staan. Ook al heb je een paar radicale standpunten. D66-fractieleider Van Mierlo heeft dit het afgelopen weekeinde gezegd op een congres van zijn partij. Hij schreef de situatie mede toe aan Het congres benoemde Ries Jansen PvdA en WD. Beide partijen voe- (47), nu burgemeester van Krimpen ren, als zij niet in het kabinet zitten, aan de IJssel, tot de nieuwe partij- op hoge toon oppositie. Daarmee voorzitter. Ook hij ziet toekomst vergroten zij de kloof tussen hen voor D66 in het politieke midden, beiden, en indirect de macht van hoewel ook ook PvdA en CDA zich het CDA. Tegelijk maakt het hen hier bewegen. "Dat politieke mid- minder geloofwaardig omdat zij, na den is heel erg groot. We moeten verkiezingen toch beurtelings de nog onderzoeken waar dat midden partner van het CDA worden i kabinet. De hoge oppositie-toon kan dan niet worden waargemaakt. Als regeringspartij wordt de tweede viool gespeeld, en de kiezers lopen weg. Van Mierlo wees erop dat de aan hang van D66 nog nooit zo groot is geweest als nu, na drie gewonnen verkiezingen in de laatste twee jaar. Het gaat blijvend, en niet alleen tij delijk beter met de partij, aldus de voorman, die waarschuwde voor triomfalisme, het naast de schoenen gaan lopen, nu het goed gaat. Van Mierlo zei in Den Haag te twijfelen aan de politieke moed van het kabinet, dat wat hem betreft geen geen dag meer kan wachten met ingrijpende financieel-econo- mische maatregelen. De voor begin 1991 verwachte tussenbalans moet nu gemaakt worden. Daarbij moet bijna alles (behalve bezuinigen op het milieu) bespreekbaar zijn, dus ook een verhoging van de lasten en het loslaten van de koppeling tus sen lonen en uitkeringen. Van Mierlo zei dat in een verwij zing naar het, wat hij noemde "bloed, zweet en tranen verhaal" van minister Kok (financiën), verle den week woensdag. Kok liet toen weten dat de financiële problemen groter waren dan voorzien en dat in grijpende maatregelen nodig wa- Van Mierlo vroeg zich af v Kok dit verhaal drie weken geleden, toen de Kamer de begroting 1991 besprak, niet te horen kreeg. Hij sprak het vermoeden uit dat het ka binet die realiteit toen niet onder ogen wilde zien, omdat de tegen stellingen tussen de coalitiepart ners daarvoor te groot waren. "Dan zeg ik: Dat is gebrek aan moed en aan eerlijkheid. En dan wordt weer eens opnieuw terwille van de coali tie staatskundige schade aange richt, omdat dan de meerderheid van de Kamer met het kabinet co- medie zit te spelen en de oppositie er voor joker bij zit", aldus Van Mierlo. Zetelwinst Het CDA blijft het goed doen in de opiniepeilingen. De christen-demo craten zouden bij verkiezingen drie Kamerzetels stijgen naar 57. De PvdA, die eerder fors op verlies stonden, ziet de schade beperkt tot een verlies van vier zetels en komt uit op 45, zo leert een peiling van het bureau Interview. De WD staat op verlies en gaat van 22 naar 19 zetels. D66 zou kunnen rekenen op 17 ze tels, vijf meer dan in september 1989. Adoptiekinderen Het verdient aanbeveling adoptie kinderen op het hiv-virus te testen omdat bij vroegtijdige onderken ning en behandeling'een gunstiger verloop van de ziekte aids te berei ken is. Dit bepleiten artsen van de afdeling kindergeneeskunde van het ziekenhuis Overvecht in Utrecht. Voor zover bekend is er één adoptiekind met aids in Neden land. Kijkdagen politie De twee kijkdagen die de Utrechtse politie heeft georganiseerd om hon derden van diefstal afkomstige sie raden, juwelen en munten bij hun rechtmatige eigenaars terug te krij gen, hebben in totaal 2.300 bezoe kers getrokken. Geizne dat succes gaat de politie proberen een jaar lijks terugkerende landelijke beurs op te zetten. Mazure Op 90-jarige leeftijd is afgelopen weekeinde oud-voorzitter van de Eerste Kamer prof.dr.ir. J.P. Mazu re overleden. Mazure was voorzitter van de Senaat van 1967 tot 1969. Zijn zetel bezette hij als lid van de PvdA. Later speelde hij een belang rijke rol bij de oprichting van DS'70. Milieutoeslag Om de kosten van het provinciale Milieu Aktieplan te dekken, voert het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord-Holland (PEN) per 1 janu ari een milieutoeslag van 1,5 pro cent in. Noord-Holland is de eerste provincie die besluit tot zo'n toe slag, die 10 miljoen per jaar moet opleveren. Bedrijfsongeval Een 34-jarige werknemer van een verhuisbedrijf is zaterdag om het le ven gekomen bij een ongeluk met een lift. De man raakte in een kan toorgebouw van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht bekneld tussen de liftkooi en een schacht en werd daardoor onthoofd. Een om gevallen computerkast was de oor zaak, zo deelde een politiewoord voerder zondag mee. s ophoudt", aldus Jansen. voorzitter ziet niets in vergaande samenwerking met an dere partijen, ter linker- of ter rech terzijde. "Het unieke karakter van D66 kan alleen bewaard blijven door op eigen kracht door te blijven gaan. Dat is de aantrekkingskracht, de basis voor verdere groei en dat mag niet worden aangetast", zegt hij. Ook de aftredende voorzitter van D66, Jager, deed een beroep op de achterban om zich nog meer in de partij te manifesteren. Ondanks de goede positie van de partij, met meer dan 10.000 leden en 800 be stuurders in het hele land, is de fi nanciële en organisatorische basis van de partij nog te zwak, aldus Ja ger, zeker om de electorale aanhang te bevredigen. LEIDEN (GPD) De Amsterdam se hoogleraar Tekstwetenschappen prof. dr. T. van Dijk meent aanwij zingen te hebben gevonden dat Ger- rit Komrij de schrijver is van het omstreden boekje 'De ondergang van Nederland'. Eerder werd de Noordhollandse variété-artiest Rasoul ontmaskerd als de auteur, maar in de Krant op Zondag zegt Van Dijk 'aanknopingspunten te hebben gevonden' dat Gerrit Kom rij de echte schrijver is. Prof. van Dijk deed tekstonder zoek op verzoek van het Nederlands Centrum Buitenlanders, nog voor dat de anoniem operende Rasoul gelezen Son of Tarzan' door het weekblad sproken. HP/De Tijd werd gelokaliseerd Prof. Van Dijk ontdekte in het voldoende. Je kunt boekje enige sleutelwoorden als schuldiging niet doen op basis vj 'naieve racisten' en de kwalificatie een paar woorden". 'stompzinnig'. "Er is sprake van een gemengde stijl van literaire bespie geling, column en schotschrift die openb; i prof. Van Dijk maar van een door-en-door Hol landse schrijver lijken te kunnen schuldiging zijn", aldus Van Dijk. De Utrechtse linguist prof. dr. H.J. Verkuyl noemt de conclusie die niet van zijn Amsterdamse collega bracht". 'nogal wild'. "Ik heb het boekje niet ook Van Dijk niet ge- pers, de uitgever aar zoals ik er nu tegen- geert ziedend: "D kijk, is de analyse volstrekt Dat de Volkskrant zoiets op de voorpagina plaatst en klakkeloos overneemt uit die zondagskrant!" Die meneer van Dijk is gewoon weer de zoveelste in de rij die nu zijn kans schoon ziet om de boel op te rakelen en Komrij te beschuldi gen. Een tekstonderzoek wordt door hem gepresenteerd alsof het een concreet bewijs betreft met har de feiten. Zo zout heb ik het nog Woordvoerder I. Akel:"We willen nooitgegegetenlMaarach.dat dan ook graag benadrukken dat wij dagsblad is natuurlijk een blad dat buiten hebben ge- Martin Ros ■vorden van de theorie ten. De- Arbeiders in Komrij, rea- is ongelooflijk, echt van de gekke, dit is ziek. be- Dat heel de pers als een hond achter die vijf of zes van die 'grappenma kers' aanrent die dit hebben verzon nen. Want dat er mensen als Theo van Gogh en Bob Polak achter zit- r mii zo duidelijk als wat. Dat racisme zit natuurlijk als een brandblaar onder de samenleving, bedekt door een enorme laag sneeuw. Maar nu, in deze vorm, kan vrijuit uiting worden gegeven aan dat racisme en ja, hoor, de pers loopt er slaafs achteraan. Er schijnt een gillende behoefte te zijn aan dit soort dingen". 'Drijfin' bioscoop Leerling (RPF): emancipatie zet vrouw terug in negentiende eeuw PUTTEN (ANP) - De gehuwde vrouw dreigt door een doorgeschoten emancipatiebeleid verzeild te raken in negentiende-eeuwse toestan den. Het overheidsbeleid bevordert het individualiseringsproces het geen de samenleving materieel en immaterieel grote schade berok kent. RPF-fractieleider Leerling stelde dit zaterdag op een emancipa tiecongres van zijn partij in Putten. Leerling gaf als vergelijking dat veel gehuwde vrouwen in de vorige eeuw buitenshuis moesten gaan werken om een gezinsinkomen bij el kaar te scharrelen. Sinds de beloningsstructuur evenwel is afgestemd op het kostwinnersprincipe is dat volgens hem niet meer nodig. Maar "onder druk van de emancipatiebeweging moet ook de gehuwde vrouw economische zelfstandig zijn en blijven, waarbij zij ook na haar huwelijk wordt aangespoord een eigen inkomen te verwerven". De RPF-fractievoorzitter vreest dat in het toekomstige Europa het gezinsinkomen wordt afgestemd op het tweeverdienersschap. "De vrouw heeft dan niet langer de keus om zich geheel te wijden aan de zorgtaak in het gezin, en is daarmee terug in de negentiende eeuw". Volgens hem is het toenemend aantal wao-ers mede het gevolg van veel vrouwen die overspannen worden van betaald werk, groeien de fi les doordat steeds meer vrouwen met een eigen auto naar het werk gaan, blijft de werkloosheid onnodig hoog doordat geen rekening wordt gehouden met het tweeverdienersschap en is "ondubbelzinnig aan te tonen dat afbraak van een gezond gezinsleven leidt tot meer echtscheidingen, meer crimineel gedrag van jongeren, meer spijbelen en tal van andere uitwassen". Primeur in het Amsterdamse Zuiderbad: film Hangend in een rubberen band kregen de bezoe kers van de drijf-inbio scoop dit week einde allerlei zwembadscenes voorgeschoteld. De combinatie van twee vor men van ont spanningen bleek een succes: het Zuiderbad was uitver kocht. (foto ANP) ADVERTENTIE Bovendien, aldus Crébolder, heeft de commissie van het open- w ter zagen de procureurs-generaal haar ministerie, die waakt over de enigdeStaten'vergroten gere boetes op te leggen voo rijden in het openbaar vervoer. Op zich genoodzaakt het schikkingsbe- samenhang van de boetes a de najaarsvergadering van de Kring drag te verhogen tot 165 gulden en van Kantonrechters is zaterdag be- de eis ter zitting tot 195 gulden. De sloten vast te houden aan de oude kantonrechters doen daar dus niet negatief geadviseerd over de verho- DSM wil af van alles dat hogere winst bedreigt HEERLEN/BATON ROUGE (GPD) Het chemieconcern DSM, dat onlangs een forse daling van de kwartaalwinst bekendmaakte, voert de komende tien jaar een dras tische reorganisatie door. De direc tie wil onrendabele bedrijfsonder delen verkopen, waardoor bij DSM in totaal 400 tot 500 banen verdwij nen. DSM-bestuurslid R. Selman zei dat vorige week in de Verenigde Staten bij een jaarlijkse bijeen komst met alle managers van de Amerikaanse vestigingen. DSM heeft de toekomst geschetst in het interne rapport 'Studie 2000', waar in ingrijpende maatregelen worden aangekondigd om het chemiecon cern zelfstandig te houden. Uit posi ties waarin het bedrijf niet zo sterk is als de concurrentie, zal DSM zich terugtrekken. Of, zoals directeur Selman het zei: "Als ons bijkans de strot wordt afgesneden, stappen we eruit". De divisie chemische produkten wil de Duitse fabriek Chem-Y Gm bH en het 50-procentsbelang in MCN Delfzijl verkopen. DSM Lim burg wordt verzelfstandigd en een aantal activiteiten daarvan wordt uitbesteed. De reorganisatie van de agro-divisie is al aan de gang en bin nenkort stoot ook de harsendivisie een aantal activiteiten af. De kans bestaat dat DSM ook de produktie van de supersterke vezel Dyneema van de hand doet, omdat de produk tie en marketing van de vezel heeft weinig te maken met de andere acti viteiten. DSM, dat dit jaar een winstdaling met 34 procent verwacht (ruim 900 miljoen gulden tegen 1,4 miljard vo rig jaar) concentreert zich op de ac tiviteiten waar het bedrijf sterk in is. Dat zijn vooral produkten voor de farmaceutische industrie, kunst stoffen voor constructies en gespe cialiseerde chemieprodukten. Het wil ook zijn rol in de Ver- i joint ventures. In het afgelo pen jaar werd 14 procent van de i-omzet in de VS behaald. Dat heeft de Utrechtse kanton rechter Crébolder, secretaris van de Kring, dit weekeinde meegedeeld. Volgens de kantonrechters zou een wanverhouding ontstaan met boe- mee. Zij zullen zich bij het op- ging. leggen van boetes richten n; oude eis van 60 tot 75 gulden. Volgens Crébolder is het besluit van de kantonrechters niet ingege ven door ergernis over het feit dat de minister buiten justitie om tot je komt ogen en oren tekort gen (verkeer en waterstaat) wordt zigde beleid geen gevolg is van ge- Crébolder wil zich niet uitspre ken over een algehele verhoging van boetes voor overtredingen, zoals onlangs door premier Lub bers is bepleit. "Dan zouden we ons op het terrein van de politiek bege ven. We hebben ons beperkt tot de vraag die nu voorlag, niet mee te doen aan de van de minister van verkeer terstaat". Spionnen KGB richten zich na Koude Oorlog op moderne technologie DEN HAAG/HILVERSUM Sovjet-Russische diplomaten derland zijn ernstig in verlegenheid gebracht door activiteiten v; avond voor de televisie. Ondanks glasnost en perestroika en de sterk verbeterde politieke betrekkingen tussen Oost en West, is gebleken dat de spionage door KGB-agenten in ons land gewoon doorgaat. Sinds het eind van de koude oor log richt het werk van de geheim agenten zich vooral op het vergaren van kennis op het gebied van we tenschap en technologie. Het lijkt een uiterste poging om de hopeloze achterstand die de Sovjetunie op het westen heeft in te lopen. Vol gens directeur Arthur Docters van Leeuwen van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) is er sprake pure diefstal. "Ze hebben be- minste een (betaalde) Nederlandse contactman hebben. De KGB agen ten zoeken hun contacten zowel in De het bedrijfsleven als bij weten schappelijke instituten. Overal technische kennis is weg te ha- n voet achter langstelling voor alles wat echt de reportage van Brandpunt. In Leiden Een team van KRO's Brandpunt heeft als eerste inzage gekregen in de werkwijze van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Tevens kreeg men de beschikking over uniek beeldmateriaal, onder meer met op namen van de arrestatie van Stasi agent Bernicke zes jaar geleden in Leiden. Deze agent werd zeven jaar lang in de gaten gehouden door de Dokters van Leeuwen: Je kunt BVD, naar aanleiding van een tip niet zeggen: we doen alsof we prima van een student. De BVD maakt met elkaar omgaan en ondertussen veelvuldig gebruik van dubbel- verdwijnt je tafelzilver". spionnen om van het doen en laten <foto ANP) van buitenlandse geheime diensten De grotere openheid zal echter op de hoogte te blijven, zo blijkt uit wel een trend worden. Het heeft al- Een onbekend aantal Russen i de afgelopen tijd in verband met dit soort spionage-activiteiten aange- UTRECHT (ANP) - Een 31-jarige ivt «.vu <uc vrouw uit Utrecht heeft vrijdag haar besloten ónderen, twee meisjes van twee jaar en zes weken, om het le ven gebracht. De kinderen zijn ge stikt. De politie tast nog in het duis ter over het hoe en waarom. Dit heeft een woordvoerder van de ge meentepolitie Utrecht zaterdag meegedeeld. De vader kwam trof de kinderen levenloos aan toen hij thuiskwam. Hij heeft de kinderen in paniek naar het Oudenrijn-ziekenhuis in Utrecht gebracht, waar direct de po litie werd gealarmeerd. Het verhoor van de 31-jarige vrouw heeft nog geen duidelijkheid verschaft over het motief en de toe dracht. Vast staat wel dat de vrouw houden en het land uitgewezen. De aandacht besteed meesten zijn in stilte op het vlieg tuig richting Moskou gezet. Deson danks lijkt het erop, dat de KGB zich niet heeft laten afschrikken en dat het zoeken naar buikbare infor matie onverminderd doorgaat. Di recteur contra-spionage Koerten is van mening dat gesnapte spionnen zonder meer moeten worden uitge wezen. Russen die met een vriende lijk gezicht met Nederlanders pra ten maar ondertussen "de zakken rollen" overtreden volgens Koerten de wet. Veiligheidsdienst. Dan wordt ook Zij is wel voor psychische klach ten in behandeling, maar die waren niet van dien aard dat deze ontspo ring te verwachten was, aldus de acties. Woensdag komt ook de infil- "acute v i depressiviteit". Ze -ï de BVD in extreem-recht- moest vrijdagavond medisch e kringen aan de orde. "Infiltratie den behandeld vanwege medicijn- i de vredesbeweging is omstreden, gebruik. met de infiltratie binnen ex- De vrouw wordt vandaag voorge- treem-rechts zullen niet veel men- leid aan de officier van justitie e rechter-commissaris. Waarschijn- verwacht eindredacteur lijk gaat zij daarna voor observatie het Pieter Baancentrum in Blunders Woensdagavond wordt woensdag nog moeite heb ben" Verlind van Brandpunt. Er zijn c der meer beelden te zien over bij- Utrecht. De politie heeft eenkomsten van rechts-radikale weekeinde veel tijd besteed aan de jongeren. "Daarbij lopen je de rillin- opvang van de vader, die met de r de rug". zaak niets te maken heeft. ADVERTENTIE vooruitstrevend is. Dat loopt medische technologie tot meet- en regeltechniek en software". Van de 76 officieel in Nederland geplaatste Russen is naar schatting derde deel actief als KGB- les te maken met de veelbesproken De plotselinge vlaag van glasnost reorganisatie van de BVD. Maar die over de burelen van de BVD is openheid of niet, volgens Docters gewaaid is zeer onprettig voor de van Leeuwen moet er een eind ko- Russen. Bij de ambassade, die op men aan de activiteiten van de Rus een steenworp afstand is gelegen sen. "Je kunt dat niet voor lief ne- het BVD-gebouw aan de Haag- men. Je kunt niet zeggen: we doen spion. Er zijn Sovjet-spionnen be- se President Kennedylaan, hult alsof we prima met elkaar omgaan kend, die officieel als handelsverte genwoordiger, personeelslid van de luchtvaartmaatschappij Aeroflot, correspondent van de Pravda of se cretaris politieke zaken op de am bassade hun brood verdienen. Een honderdtal Nederlanders werkt voor de Sovjet-Russische ge heime dienst. Voor een groot deel heeft men niet eens in de gaten dat hand- en spandiensten voor de Rus- worden verricht. Maar bij zich in stilzwijgen. Commen taar op de beschuldigingen in Brandpunt wordt niet gegeven. "Dit is een ambassade, geen KGB- kantoor". ondertussen verdwijnt je tafelzil ver. Dat houd je met geen een buur vol. Dat moet maar duidelijk gezegd worden". Over de schade die het Neder- Ambassadeur A. Tchikaize heeft landse bedrijfsleven wordt toege- geen gebruik gemaakt van de moge- bracht door de spionage is niets lijkheid die Brandpunt hem bood concreets bekend. Maar volgens de om in de uitzending zijn visie te ge- BVD moet het om grote bedragen ven. Via een woordvoerder heeft hij gaan, omdat patenten en octrooi- laten weten de beschuldigingen rechten worden geschonden. De niet serieus te nemen. Ook de BVD' tijd dat men kanten klare produk- kwart ligt dat anders. Want naar zelf wil geen nadere details geven ten stal, om die in Rusland te onder schatting 25 Nederlanders laten zich betalen voor hun activiteiten, aldus Onno Koerten, directeur con tra-spionage van de BVD. Koerten gaat er daarbij van uit dat alle circa 25 KGB-officieren ten- de omvang van de spionage- zoeken en eventueel na te maken, i: zaak, die men zelf naar buiten heeft overigens helemaal voorbij. Vol- gebracht. "We balanceren al op het gens Docters van Leeuwen bestaan koord", zo liet een woordvoerder er gedetailleerde lijsten van wat de van het ministerie van binnenland- Sovjets precies willen. En dat is se zaken voor de uitzending weten, vooral kennis. kakelverse middelgroot DOOS 6 STUKS gee maar dagverse romige BLANKE VLA UTERPAK geenXHTmaar VERSE jw onze superslagerü] fog WORTELTJES HEEL POND f&op/ geeks? maar MALSE SPEKLAPJES zonder zwoerd HEEL KILO ORIGINEEL QOIWSGhekaarseJ DOOS 20 STUKS j geen lasmaar Ka»*,* aan Zee Vrssen^ade 2 Leiden LangegracM 3 Diamantptem 71 LenJerdcxp. öxJo Welen ng: MeerVrei* 3 Sassenheun Lisse Heereweg 246 NoonJofpwticM Dozpsnngweg 246 SievweMoem: Stevensholdieef 173 Ter Aar BetAenpad 14 Wassenaar Sürrenbuglaan 47 Zoetermeer Cfoesindipton l

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3