Voor de zoveelste keer het vrede in Bayrut is Irak leeft dankzij import Kuwayt REPORTAGE I 'Romantische liefde voor Israël wordt u niet langer gegund' MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 GEESTELIJK LEVEN BAYRJT Het dak van het pom peuze Firdaus Hotel was altijd al be roemd om zijn vergezichten over Bayrut. Noordelijk strekten zich de blauwe wateren van de Middelland se Zee uit, pal beneden lag het mon daine Place des Martyrs. Rond het langgerekte plein met zijn palmbo men lagen de cafés en winkels waar voor het halve Midden-Oosten naar Bayrut kwam. Dit was het klop pend hart van de stad. Wie nu vanaf het dak van het Fir daus Hotel in verwondering naar beneden blikt, ziet slechts leegte. De bedrijvigheid is sedert lang ver dwenen. Place des Martyrs verbo den gebied geworden. Over het plein ligt een deken van onkruid die slechts wordt onderbroken door een linie van metershoog opgesta pelde containers en autowrakken. Links va den zich majestueuze gebouwen de 'chi lijke' mitrailleursnesten, rechts er- naar gezag herstellen. Geagea (chef van heeft zich tegenwoordig het Li- van de christelijke falangistische banese leger ingegraven. militie) heeft de afgelopen dagen Staande op het dak laat Rima Ca- onderhandeld met Nabih Berri van rabay, de blonde haren in een staart Amal (shi'itische militie). Dat was gebonden en gehuld in een strak- voor het eerst in 15 jaar. Daarvoor sluitend militair uniform, haar ogen plachten we alleen op elkaar te over het meest verwoeste deel van schieten", stelt ze. de stad glijden: "De burgeroorlog is Rima Carabay is woordvoerder voorbij. Wij trekken ons hier binnen van de falangisten, maar vertegen- de demarcatielijn bevin- enkele weken terug en de andere woordigt met haar optimisme ei- niinoc van pon? milities hebben hetzelfde toege- genlijk alle milities. De islamitische zegd. De centrale regering kan dan Hezbollah is in navolging van Gea- gea's militie bereid zijn "wapen- voorraden van Bayrut te verplaat sen naar de haarden van verzet te gen Israël in het zuiden van het land" en ook de Amal-leiders huilen mee met de vredeswolven in 't bos. De bulldozers zijn begonnen met het slechten van de demarcatielijn en vooruitlopend op de blijvende vrede is de waarde van het Libanese pond bijna verdubbeld. In Libanon is de oorlog voorbij en de oor logscorrespondenten kunnen naar huis. De vraag is alleen: voor hoe lang? Voorbij De Libanese burgeroorlog voorbij in 1976. toen het Syrische le- vanuit het oosten 3 ook nen onder toeziend oog van de Is raëlische soldaten tweeduizend Palestijnen, maar daarna kwamen de buitenlandse vredesduiven weer haastig aangevlogen, dit maal met de Britten in hun kielzog. Ze namen de plaats in van het Israëlische le ger, dat nu de aftocht blies. Alweer was de oorlog voorbij. In 1987 braken grootscheepse ge vechten uit tussen druzen en shi'ie- ten. De Amerikaanse, Franse, Brit se en Italiaanse vredesapostelen waren al lang weer het land uitge- bombardeerd, maar de Syriërs keerden onverwijld terug naar de hoofdstad om de militie-oorlog te beslechten. Opnieuw: licht aan het einde der tunnel. Libanon is niet veel groter dan een paar Nederlandse provinciën, en heeft aan alles gebrek behalve aan soldaten. Het land beschikt over een indrukwekkend aantal pri- vé-legers en had tot voor kort ook twee reguliere legers, het ene bewa pend door Irak, het andere door Sy rië. De afgelopen jaren landden mi litairen uit vier westerse mogendhe den op Libanons maagdelijke zand stranden, terwijl Israël vanuit het zuiden het land binnentrok en Syrië Rima Carabay:milities ger het land binnentrok de te maken Palestijnen e verslaggevers lieten "de laatste schoten van de oorlog" horen, Zweedse toeristen kwamen naar Bayrut en lieten zich in bussen langs de ruines van het belegerde Palestijnse kamp Tel al-Za'atar rij den. In 1982 was de oorlog opnieuw voorbij. Dit keer waren het de Israë liërs die een einde maakten aan het geweld door de PLO uit Bayrut te verdrijven. Ruim 11.000 Palestijnse guerrilla-strijders stapten op de boot naar Tunis, terwijl een Ameri- kaans-Frans-Italiaanse vredes macht vaderlijk toekeek. Toen de vredesmacht was ver dwenen, vermoordden de christe- De westerse mogendheden heb- de strijd tussen ben hun soldaten inmiddels terug christenen. Radio- gtrokken en Israel beperkt zich tot het routineus platgooien van elk dorp waar verdwaalde Palestijn is gesignaleerd. De Syriërs hebben grofweg de stellingen ingenomen die de andere mogendheden in de haast van hun aftocht achterlieten. De jongste vlaag van optimisme over 's lands toekomst werd ingege ven door de capitulatie van een van beide reguliere legers, dat van de christelijke generaal Aoun. Voor het eerst sedert lang was er nog maar een regeringsleger in Liba non, die van Syrië en Israël even niet meegeteld. Of dat regeringsleger zijn gezag in de stad kan vestigen, hangt af van een aantal factoren. In het Saudi- sche stadje Taif tekenden de oude politieke leiders van Libanon vorig jaar een blauwdruk van 's lands toe komst. Volgens het verdrag moeten de Syriërs en de privé-milities bin nen twee jaar Bayrut (let wel: niet het land) verlaten hebben, waarna aan een nieuwe grondwet gewerkt kan worden die recht doet aan de is lamitische meerderheid. Alle betrokkenen hebben het ver drag van Taif intussen omhelsd, hoewel bijvoorbeeld de sji'itische Hezbollah niet begreep waarom erin met geen woord werd gerept over de "Israëlische bezetting van Zuid-Libanon". Met de val van Aoun, de enige tegenstander van 'Taif, is daarmee de vrede gete kend. Een paar details moet echter nog worden geregeld. Een van de oorza ken van de burgeroorlog was in 1975 dat de christenen, inmiddels een minderheid geworden in hun land, nog altijd de dienst uitmaak ten. Zij mochten de president leve ren en de opperbevelhebber van het leger, die er vervolgens weer op toe zag dat de meeste commandanten in zijn god geloofden. Zijn de chris tenen nu bereid hun politieke pri maat af te staan? Bloedbad Voorts weet niemand helemaal ze ker of de Syriërs eigenlijk wel wil len opkrassen. Hun beleid is er de afgelopen vijftien jaar op gericht ge weest het land zo hopeloos verdeeld te houden dan hun aanwezigheid als vredesstichters onontbeerlijk was. Voorlopig mocht een sterk in opkomst zijnde militie zich in het kielzog van de Syrische tanks in het gebied van de verslagen Aoun nes telen, de christelijke militie van Ho- beika, de man die de Palestijnen zich nog herinneren als comman dant van het bloedbad in Sabra en Chatilla. Is dr. Geagea en zijn 20.000 geüniformeerde manschappen be reid zich uit de straten van Bayrut terug te trekken als zijn aartsrivaal Hobeika zich daar mag ingraven? Als de avond daalt over Place des Martyrs klinkt vanachter de hoog- opgestapelde containers plotseling het geluid van aanhoudend mitrail- leurvuur. Het is vlakbij, en als in een film laten de journalisten die zo juist nog bovenop het Firdaus Hotel stonden, zich vallen. "Oh, dat is niks", zegt Rima Carabay. 'Alleen training. Daarvoor kiezen we dit soort plaatsen uit, waar toch niets meer te vernielen is". Training voor wat? Stoplichten zijn uit de grond gerukt en naar Baghdad vervoerd Van onze verslaggever Maurice Wilbrink BAGHDAD Op een brug over de Tigris, de rivier die Bag hdad in tweeën snijdt, poetst een soldaat de loop van zijn snelvuurkanon. De brug is een belangrijke verbinding van de stad met het noorden van het land, zodat hij zwaar wordt be waakt. Bij het grootste vlieg veld van de Iraakse hoofdstad zijn enkele heuveltjes gebouwd met luchtafweergeschut. Aan de rand van de stad staan ver schillende kleine stellingen, vooral bedoeld om een aanval uit de lucht te weerstaan. In Baghdad is geschut te zien op de daken van sommige gebouwen, vaak zijn dit nog over blijfselen uit de oorlog met Iran. Het geheel van zichtbare militaire ver sterkingen maakt niet de indruk een aanval op de stad te kunnen af slaan, terwijl men toch sterk reke ning houdt met een luchtaanval op de hoofdstad waar strategische doelwitten zijn. Bruiloften De enige schoten die heel af en toe zijn te horen, hebben waarschijnlijk meer te maken met de soms slordi ge manier waarop de Irakees om gaat met zijn wapen. Duizenden mensen bezitten een Kalashnikov, een machinepistool van Russische makelij, dat ze hebben overgehou den van de oorlog tussen Iran en Irak. Bij bruiloften loopt de vreug de soms zo hoog op, dat er een ma gazijn wordt leeg geschoten, zonder dat men zich bekommert om het feit dat ook voor kogels de wet van de zwaartekracht opgaat. President Saddam Hussein heeft zijn commandanten de afgelopen week tot de hoogste staat van pa raatheid gemaand in verband met de toegenomen kans op een gewa pend treffen, maar in Baghdad is niets van een grotere militaire acti viteit te merken. Sterker nog, het aantal soldaten bij kruispunten en wegversperringen is een aantal da gen geleden zelfs teruggebracht. Blijkbaar proberen de autoritei ten een atmosfeer van oorlog en cri sis in de hoofdstad zoveel mogelijk te vermijden. Er hangen geen anti- Westerse posters en slogans in de straten, en zelfs een expositie van kindertekeningen is voortijdig afge broken, omdat deze een verkeerd effect had op journalisten: westerse media berichtten over de indoctri natie die uit de werkjes van de schoolkinderen sprak, terwijl het eigenlijk de bedoeling was geweest van de Irakezen om de angst te to nen voor een nieuwe oorlog. Ook de benzine-distributie is weer afgeschaft. De minister die op het onzalige idee van de rantsoene ring was gekomen, is ontslagen. Tot opluchting trouwens van de hon derdduizenden Irakezen die rond rijden in een .Volkswagen Passat het geschenk dat ze enkele jaren ge leden van president Saddam Hus sein kregen als goedmakertje voor het verlies van een familielid tijdens de achtjarige oorlog tegen Iran. Een Franse legereenheid oefent in de woestijn in Saudi Arabië. Het e het bezette Kuwayt systematisch is leeggehaald. i bargo tegen Irak heeft nog nauwelijks weerslag op het leven in Irak omdat (foto AP) Het VN-embargo moet na drie maanden een verwoestende uitwer king hebben op de Iraakse econo mie, maar de eerste klap is enigszins opgevangen door alles van waarde uit Kuwayt weg te halen. Nog altijd worden op de sukh, de grote markt, dozen uitgepakt waarop staat dat ze uit Kuwayt afkomstig zijn. Veel goederen worden 's nachts op een zwarte markt verhandeld en ra zendsnel door kooplui verspreid in de stad. Het moment nadert echter dat er uit het voormalige emir-staat je niks meer te halen valt. Een Ne derlandse diplomaat vergeleek Ku wayt afgelopen week met een doos tissues: "Je plukt en plukt, de ene tissue na de andere, en op een dag blijkt de doos ineens helemaal leeg." Ondertussen rijdt de politie in Baghdad rond in splinternieuwe Amerikaanse auto's uit Kuwayt. Er is bouwmateriaal weggehaald uit het binnengevallen staatje, stop lichten zijn er uit de grond gerukt en naar Irak vervoerd, en de vrijdag se meubelmarkt in Baghdad is nog nooit zo druk geweest als nu: drom men mensen komen af op de 'im port' uit Kuwayt. Westerse diplomaten denken dat grote delen van de Iraakse industrie in ernstige problemen zijn geko men. Bedrijven kunnen geen reser ve-onderdelen en grondstoffen meer invoeren, bovendien missen ze de inkomsten uit de export. Het is moeilijk te zeggen hoeveel bedrijven reeds zijn gesloten als ge volg van het embargo, de Iraakse overheid doet hierover geen mede delingen. Wel geven verscheidende taxi-chauffeurs toe dat ze de kost op een andere manier moeten verdie nen, omdat ze hun beroep als tech nicus sinds twee, drie maanden niet meer kunnen uitoefenen. De vraag die hen bezig houdt is hoelang ze in staat zijn een auto te blijven onder houden. Voor een nieuwe autoband moeten ze nu al meer dan zeshon derd gulden neertellen. Wie nog be paalde motoronderdelen op de kop kan tikken, heeft geluk. De uitbundige zwarte handel en het inmiddels enorme verschil tus sen de officiëje en de zwarte koers van de Iraakse dinar zijn ook teke nen dat de economie harde klappen krijgt. Bij de banken wordt voor honderd dollar 31 dinar uitbetaald. Op straat gaf men twee maanden ge leden voor honderd dollar driehon derd dinar, inmiddels ligt dit al tus sen de vierhonderd en vijfhonderd dinar. Voor een plateau blikjes Hei- neken betaalden de Nederlandse gijzelaars zes tot acht weken gele den ongeveer dertig dinar, nu schommelt de prijs rond de 80. Gijzelaars De buitenlandse gijzelaars houden er intussen rekening mee dat ze nog vele maanden in Baghdad moeten doorbrengen. Saddam Hussein, die zich 'de Ridder van het Arabisme' en 'het Licht van onze Dagen' laat noemen, laat hen weinig hoop dat ze voor de kerst thuis zullen zijn. De Iraakse president heeft eind vorige week het genereuze aanbod gedaan dat familieleden hun gegijzelde ver wanten met kerstmis en oud en nieuw kunnen bezoeken. Daarmee maakte hij voor iedereen duidelijk dat de buitenlanders nog lange tijd als wisselgeld in het conflict zullen dienen. In de eerste weken van hun ge dwongen verblijf in Baghdad werd nog geregeld feest gevierd, zoals door de Westerse medewerkers van het Ibn Al-Bitar ziekenhuis, die bij elkaar in een aantal flatgebouwen wonen. Maar naarmate de weken verstrijken en de situatie steeds uit- zichtlozer wordt, kunnen minder mensen het opbrengen een feest te organiseren. Afgelopen woensdag echter wer den pompoenen uitgesneden en ap peltjes in deuropeningen gehangen om Allerheiligen te vieren. Tiental len Ieren, Finnen, Duitsers, Neder landers, Canadezen kwamen ver kleed op het feest, hun maskers en uitdossingen hadden ze op de sukh bemachtigd. Er wordt fors gedronken, vertelt een Ier, "het is een manier om even aan de werkelijkheid te ontsnap pen". De gijzelaars hebben veel meer geld te besteden dan de ge middelde Irakees en een Nederlan der vraagt zich hardop af wat een Arabier van zo'n feest zou denken, als hij het excessieve alcoholge bruik zou zien. "Als je weet wat hier in Baghdad allemaal gebeurt, dan is dit decadent. Maar ik ben blij dat het nog kan". De Nederlander kan zich nauwe lijks verstaanbaar maken boven de muziek van een gelegenheidsband: werknemers van het Ibn Al-Bitar ziekenhuis - drie Ieren, een Itali aan en een Brit spelen rock 'n roll in groene operatiekleding. Ze noe men zich de Residents Blues Band en hun apparatuur hebben ze er gens in de stad gehuurd. Onder de sterrenhemel van Baghdad laten ze het Rolling Stones-nummer Hon- key Tonk Woman door de aangren zende straten knallen. MOSKOU Patriarch Aleksej II van de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft gisteren de eerste steen' van de befaamde Kazan Kathedraal ge zegend. tijdens een mis op het Rode Plein. De mis trok vele duizenden be langstellenden, onder wie Boris Jeltsin en de burgemeester van Moskou, Gayrill Popov. De kathedraal, gebouwd in de zeventiende eeuw, werd zestig iaar geleden op gezag van Stalin verwoest. Algemeen wordt deze daad nu veroordeeld als een nationale schande. (foto ap> Conferentie in Alphen aan den Rijn: ALPHEN AAN DEN RIJN - De wereld zal christenen niet langer toestaan een romanti sche liefde voor Israël te koesteren. De mensen zeggen tegen u: geef ons één goede reden waarom u nu nog ach ter Israël staat? Het komt er daarom op aan dat u daar voor u zelf een duidelijk antwoord op geeft. Dit betoogde de publicist George Ekeroth van het Jeruzalem Bijbel Centrum, zaterdag tijdens een conferentie in Alphen aan den Rijn. Het centrum, waarvan de bekende Messiasbelijdende jood Shlomo Hizak directeur is, orga niseert in en buiten Israël cursus sen om "vooroordelen bij christe nen weg te nemen" over de plaats die het joodse volk toekomt. Christenen moeten zich vol gens Ekeroth realiseren dat in de relatie tussen joden en christenen voor hen "het tijdperk van de on schuld" voorbij is. Jarenlang was het 'in' om sympathie te koesteren voor Israël, de under dog van het Midden-Oosten. "Sinds 1982 is de situatie danig veranderd; Israël is nu de agres sor en onderdrukker". Ekeroth: "Natuurlijk hebben velen een grote liefde in hun hart voor Israël, maar als je doorvraagt naar een theologische visie, blijkt voor land en volk geen plaats te bestaan". En: "Als u graaft, het maakt niet uit in welke kerk, dan ontdekt u de leer dat het volk Is raël door God is verworpen om de miskenning van Jezus". Erg gerust was Ekeroth niet op wat er van de 'romantische liefde' van veel christenen zal overblij ven. De geschiedenis leert, zo voerde hij aan, dat deze liefde om kan slaan in de ergste vormen van anti-semitisme. Hij gaf de belang stellende christenen drie vragen mee die volgens hem essentieel zijn in het bepalen van een juiste houding: 1. Kan een jood vandaag vrede vinden met God, los van de ver zoeningsleer van de christelijke kerk; 2. Als het echt waar zou zijn dat een jood vrede kan vinden met God, waarom is Jezus dan ge komen en aan het kruis gestor ven; 3. Hoe kan ik het feit aan vaarden dat Israël Gods volk is, wanneer er zoveel verkeerde din gen gebeuren en er zo weinig inte resse is voor Gods Woord? Ekeroth herinnerde eraan dat God een eeuwig verbond met Abraham heeft gesloten. Ook is voorzegd dat God grote dingen zal doen met Israël ten aanschou wen van alle volkeren. "Wanneer we zien welke gebeurtenissen in het Midden-Oosten de afgelopen twaalf maanden hebben plaatsge vonden, geloof ik niet dat we nog eens twaalf maanden kunnen wachten met het beantwoorden van deze vragen", aldus Ekeroth. Shlomo Hizak, zelf een Israëli sche jood, vertelde dat de progno se is dat dit jaar in totaal 185.000 Russische joden naar Israël zul len emigreren. "Er worden van daag grote dromen vervuld", meende hij. "Voor jood en chris ten is het een bevestiging dat God eeuwig is en zijn beloften dezelf de zijn". Jood en christen hebben volgens hem de grote verant woordelijkheid deze immigratie te steunen. Ook Hizak waarschuwde voor een verkeerde liefde voor Israël. "Houden wij van de joden omdat wij hopen dat zij net zo worden als wij?" Het joodse volk is vol gens de bijbel echter een apart ge zet volk, aldus Hizak. "Als ik zeg dat een jood een jood moet zijn, dan weet ik dat u dat niet leuk vindt. Er staat toch in de bijbel dat er geen verschil is tussen jood en Griek (symbolische benaming voor alle niet-joodse volken, red.)? Maar we vragen van een ne ger toch ook niet dat hij een blan ke moet worden? Waarom moe ten wij dan heidenen worden?" Bedevaart besluit Stein-symposium ECHT (ANP) De deelnemers aan het internationaal symposi um over dr. Edith Stein, dat in Kerkrade werd gehouden, heb ben gisteren een pelgrimstocht ondernomen naar Echt. Zij be zochten er het klooster van de Karmelietessen, waar de van oor sprong joodse zusters Edith en Rosa Stein vier jaar lang als kloosterlinge verbleven. Edith Stein, die in 1987 zalig werd verklaard, werd in 1942 ver gast in het concentratiekamp Auschwitz. Zij verliet in 1938 sa men met haar zuster Rosa het klooster in Keulen om als jodin geen gevaar voor haar medezus ters op te leveren en trad in bij de Karmelietessen in Echt. Aan het bezoek ging een eucha ristieviering in diaconale kerk van Echt vooraf, waarbij rector T. Willemsen van het seminarie Rol- duc voorging in concelebratie met twintig priesters uit Neder land, België, Canada, Spanje en Duitsland. Bisschop Gijsen van Roermond moest wegens ziekte verstek laten gaan. Leger des Heils. Het Leger des Heils heeft aangekondigd zijn vestiging in Hongarije na 41 jaar te heropenen. Het tehuis werd in 1949 door de communisten geslo ten. Het Leger heeft zijn activitei ten ook weer hervat in de voorma lige DDR en in Tsjechoslowakije. Met de Sovjetunie is de organisa tie nog in onderhandeling, terwijl Roemenie het Leger de toegang heeft geweigerd. Vrouwelijke dominees. Het aantal vrouwelijke predikanten in de Gereformeerde Kerken is de afgëlopen twee jaar met 34 pro cent gestegen tot 115. Het aantal deeltijd-predikanten steeg in die zelfde periode met 28 procent tot 151, terwijl het totaal aantal dienstdoende predikanten licht daalde van 948 naar 943. Rk apothekers. De paus heeft rk apothekers indirect opgeroe pen geen voorbehoedmiddelen te verkopen. Medicamenten die "de morele principes van de katholie ken schenden" zouden niet ver kocht moeten worden. De apo thekers moeten "ethisch bewust handelen", meent de paus. Israëlavonden. In Katwijk aan Zee (zaal 'Cleynduin', Stad- houdersdreef 1) organiseert de stichting Sjofar vanavond en morgen twee Israëlavonden met als thema 'Messias Jeshua komt terug!'. Spreker is mevrouw H. Stranders. Aanvang half acht. Beroepingswerk Hervormde Kerk aangenomen te Delfshaven tot geestelijk verzorger van het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam (part-time) W. de Leeuw Leider dorp (verpleeghuis Leythenrode), waar hij ook werkzaam blijft; naar Maassluis W. Huisman Enschede; naar Rotterdam-Z. J. H. Maat Ridderkerk. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Hoogvliet mw. drs. A. J. C. C. van der Pers Akkrum. Geref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor De Bilt-Bilthoven E. Woudt Er- melo. Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Opperdoes G. van de Groep Aal- Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoofddorp en Vlaardingen G. J. van Aalst Benthuizen; voor Spij- kenisse D. Rietdijk Moerkapelle.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2