'Criticus is ekster die nest mooi maakt' Hossen voor Nelson Mandela Spetterende reggea in LVC iezeis'vond'peeters. fiij'noemde'een Peetmoeder kiest Ahoy uit voor laatste optreden Casanova in zijn nadagen Bouwprijs voor Rem Koolhaas en Carel Birnie Turner laat afscheid niet uit hand lopen Jazz Mecca: innig tevreden Haagse lezing over opmars neerlandici: MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 KUNST PAGINA 23 Mandela Tour met Fonquichote, The Vibe, O '65 en Bad To The Bone. Gezien in het LVC te Leiden op zondag 4 november. Hoewel de bezoeken aan'ons land van Nelson Mendela en president De Klerk misschien anders doen vermoeden, is de situatie in Zuid- Afrika nog verre van ideaal. Om de vrijheidsstrijd een hart onder de riem te steken, organiseert de Socialistische Partij deze maand een poptournee waarvan de op brengst ten goede komt aan het ANC. Dankzij de belangeloze me dewerking van alle betrokkenen en een grote publieke opkomst bij de concerten kunnen Mandela en de zijnen rekenen op een aar dig douceurtje. Zondagavond bezocht de Man dela Tour het LVC, met een op pa pier aardig programma. Met eni ge goede wil was er zelfs nog wat strijdcultuur in te herkennen. Na een stichtelijk openingswoord van de organisatoren had de funkgroep Fonquichote uit Gro ningen de moeilijke taak het al vroeg volgestroomde LVC om te toveren in een danspaleis. Hoe wel de groep een degelijke set neerzette en driftig strooide met bekende deunen van Prince en Sly The Family Stone beperkte het publiek zich tot voorzichtig meehuppen en een beleefdheids- applausje. Met de Leidse reggaegroep The Vibe kwam het swingfeest goed op gang. Dit negental heeft de af gelopen driejaar binnen de stads wallen een behoorlijke populari teit opgebouwd met aanstekelij ke dansmuziek, die het melodieu ze van Bob Marley the Wailers en het sonore van UB 40 in zich verenigt. Een aantal sterke eigen songs en een enkele tekstuele vin gerwijzing naar apartheid waren voldoende om luide bijval te oog sten. Vervolgens was de beurt aan de groep Q '65, in de jaren zestig de verpersoonlijking van protest en rebellie. Anno 1990 is van de oor spronkelijke bezetting alleen nog zanger Wim Bieler over. Met vier jonge begeleiders brengt hij ui terst conventionele, keiharde rock, aangevuld met covers van rockklassiekers als Born To Be Wild en Spoonfull. Zijn eigen hits van vroeger als You're The Victor en The Life I Live wenst Bieler niet meer te zingen. Naarmate de set vorderde en duidelijk werd dat de Q van nu weinig van doen heeft met de Kjoe van toen, hiel den veel bezoekers het voor ge- Ver na middernacht maakten de Hagenaars plaats voor Bad To the Bone, vuige gitaarrockers met een heel wat energieker en eigen tijdser versie van rebellie. Dat hiervoor tegenwoordig een klei nere markt bestaat dan in de jaren zestig heeft het uit Gouda afkom stige viertal aan den lijve moeten ondervinden. Ondanks een con tract bij een grote platenmaat schappij en een geduchte live-re putatie lukte het de groepsleden niet van het muziek maken hun beroep te maken, reden om er binnenkort mee op te houden. Met een spetterend optreden nam de groep afscheid van de Leidse fans. Waarmee een avondje hos sen voor Mandela toch ook een beetje een saluut aan Bad To The Bone werd. JAN VAN DER PLAS Inner Circle - bezetting: Carlton Coffey - zang, Touter Harvey - toetsen, Roger Lewis - slaggitaar, Ian Lewis - bas, Lancelot Hall - drums, Ian Anderson - sologitaar. Gezien: 3 november: L.V.C. Lei den. Al in 1974 debuteerde de reggae groep Inner Circle met de l.p. "Rock the boat". Grote successen behaalde de groep eind jaren ze ventig met de singles "Music Ma chine" en "Mary, Mary", beide ge trokken van de l.p. "Everything is the great". Begin jaren tachtig slaat het noodlot toe. Zanger Ja cob Miller vindt onder merkwaar dige omstandigheden de dood en dit leidt tot een lange muzikale stilte rond de groep. Eind jaren tachtig pakken de broertjes Le wis de draad weer op. In de per soon Carlton Coffey vinden ze niet alleen een nieuwe zanger, maar ook een belangrijke mede- componist. Er stond zaterdag in het L.V.C. een zeer hechte, goed op elkaar ingespeelde formatie. Ian Lewis op bas en Lancelot Hall op drums tekenden voor de scherpe basisbeat van de reggae. Daarbij viel "Sir" Lancelot op door zijn roek-georiënteerde drummen en Lewis door zijn stu wend gebruik van basritmes. Dat Inner Circle wel houdt van grens overschrijdingen bleek bij "Stay with me" afkomstig van de c.dAp. "One way". Halverwege is er ruimte voor enkele regels uit de soulklassieker "My girl". Zan ger Carlton Coffey is soms wat prekerig - het love God, no more war, give love and peace wordt ons zowat door de strot geduwd - maar heeft daarentegen ook, bui ten de nodige uitstraling, een mooie, volle en soepele stem. Dat bewijst hij in het krachtig gezon gen "The last crusade". Sologita rist Ian anderson speelt in het lang uitgesponnen "Ain't no stop ping us" een regelrechte rockso- lo. Jammer dat het nummer wat ontsierd wordt door het traditio nele voorstellen van de band aan gevuld met wat overbodige soli. Alsof we nog in de jaren zeventig leven. Als toegift wordt de reg- gae-klassieker "Let's get toge ther" gespeeld, waarbij de leden van de groep de handen boven het hoofd houden. Toetsenist Touter Harvey, ook al zo opval lend door zijn gedoseerd key- boardspel, is de enige begeleider. Het swingende publiek in het L.V.C. krijgt eindelijk de kans om op adem te komen. HANS KEIJZERS pen. Ook hoeft een dergelijke studie een later schrijverschap niet in de weg te staan. Tegelijk benadrukte DEN HAAG/LEIDEN Van Deel dat de voorwaarden om "Kritiek is wetenschap, die schrijver en criticus te worden ook door een persoon is heenge- IZ gaan riet IS een Uitspraak de bioloog't Hart zelf een voorbeeld Van neerlandicus en literair van; hij had door heel veel te lezen criticus Tom van Deel, die z'in positie als schrijver en criticus vrijdag deel uit maakte van onzin vond Van Deel de een door de Jan Campert- opvatting van 't Hart dat studenten Stichting georganiseerd aan de universiteit een eisenpakket symposium over de vraag: zouden krijgen voorgeschoteld, 'Hphhpn NpprlanHipi Hp lifp waaraan literatuur zou moeten vol- ne d oen in eerianoici de nte- doen Voigens 't Hart zouden de stu- ratuur overmeesterd. Van denten met die aangeleerde eisen Deel trachtte met zijn be- later de literatuur instappen en die toog opvattingen te nuance- verstikken. De praktijk is anders, ren van Maarten 't Hart dip oordeelde Van Deel- Eisen behoren ren van maarten t nart, ene juist tot het terrein van de criticus de dlSCUSSie de laatste jaren "Toen ik studenten eens kritieken aangezwengeld heeft, liet schrijven, bleek het vinden van Schrijver 't Hart, van huis uit ei6en eisen juist het moeilijkst voor bioloog beweertalenigetijd in kranten, tijdschriften en ger, persoonlijker, specifieker zijn". ook in zijn jongste essaybun- Zo'n oordeel kan pas ontstaan lang del Een dasspeld uit Toela, nadat de literatuur en haar benade- riat npprlandipi Hp litpratiinr nngswijzen worden overgedragen, aat neerlandici de literatuur Dat laatste doet de universiteit »De en de literaire kritiek langza- universiteit leert je ook niet schrij- merhand geheel in handen ven, dat hangt van talent en per- krijgen. soonlijkheid af'. Dat studenten Nederlands allemaal Van Deel was de enige, die bevredi- schrijver wilden of moesten wor gend op de vraagstelling in ging. De den, was volgens Van Deel evenmin drie andere sprekers, de Leidse waar. "Van een bioloog verlang je hoogleraar J. Oversteegen, Vrij Ne- 0ok niet, dat hij planten of dieren derland-criticus Carel Peeters en gaat maken". De letterenstudie be schrijfster Maija Brouwers, bespra- ïnvloedde met haar overdrachts ken voor een goed bezochte zaal in functie evenwel het literair klimaat de Haagse Koninklijke Bibliotheek eerder in positieve dan in negatieve zaken die maar zijdelings met het zin. "De praktijk wijst uit dat een oorspronkelijke uitgangspunt te studie Nederlands niet één type maken hadden. schrijver of criticus oplevert, in te- De universitair docent neerlan- genstelling tot wat de provocerende distiek Van Deel vond dat de studie 't Hart beweert". Nederlands voorwaarden voor het Carel Peeters greep het symposi- schrijven van kritieken kan schep- um aan om af te rekenen met NRC Handelsblad-criticus Reinjan Mul der. Deze jurist had volgens Peeters onlangs wel van een bijzonder be perkte blik blijk gegeven bij zijn 'banale' bespreking van Jeroen Brouwers' jongste roman. En daar uit bleek maar weer eens dat de in formatieve taak van een criticus ge dijt bij feitenkennis van de litera tuur, waar het Mulder volgens Peet ers kennelijk aan ontbrak. Een criti- A.1« Nederlands Danstheater, krijgen de universitaire letterenstudie op zich- Lustrumprijs van het Nederlands zelf niet zaligmakend. "Aan de uni- Verbond van Ondernemingen in de versiteiten ontstaan ideeën over li- Bouwnijverheid (NVOB). De prijs teratuur en die willen zelf de litera- bestaat uit een bedrag van 50.000 tuur in. Een criticus mag echter BnTTFRri4M ,rprn gulden en een trofee ontworpen nooit vergeten dat lezen ook een es- ROTTERDAM (GPD) - Sinds d°Kooïha™ enS Birnie kriigen de tpn'^henrfeln^'ift'te ^bstract'vimr unieke troon vacant. De Queen Of wending genomen. Tijdens de dolle vangst van een enorme laomg euei prijs samen vanwege hun voor- den In d e zin is er inNederllnd Rock'n Roll, Tina Turner dus, heeft uitvoering van'Proud Mary'raakte metaal (voor haar jongste album P nenwerkfne" bii het tot '»H»nL Jniek TV eoede li- afstand gedaan; een uiteraard bom- ze met haar hoge hakken verstrikt 'ForeignAffair') tijdens de korte re- vol Ahoy was er op uitzinnige wijze deelgenoot van. 'Be Tender With haar laatste, emotio- De knecht verzon zijn grillige meester tegen wil en dank. (foto Qufcto Saey») DEN HAAG (ANP) - Rem Koolhaas en Carel Birnie, respectievelijk ar chitect en zakelijk directeur 'Let's stay to gether'. (foto LEIDEN - Het is een naam die al ruim tweehonderd jaar tot de ver beelding spreekt: Casanova. Vrou wenveroveraar bij uitstek, maar daarnaast zijn nog tal van andere kwalificaties op hem van toepas sing. Hij was achtereenvolgens leer ling-priester, huursoldaat, violist, fi nancieel adviseur, politiek gezant, beursspeculant, en zo zijn er nog wel twintig functies te noemen. Hoe kan zo'n door mythevorming omge ven persoon door een acteur geloof waardig op toneel worden ge bracht? In de voorstelling van het Vlaam se gezelschap 'De Tijd' speelt Lucas Vandervost een Casanova die opge jaagd door een koortsige gedreven heid zijn laatste jaren slijt op de zol der van*het kasteel van zijn baas, de graaf van Waldstein. Het betekent anderhalf uur spanning dankzij het rijk geschakeerde spel van Lucas Vandervorst. De voorstelling doet door de in tensiteit van het acteren een na drukkelijk beroep op de toeschou wer om zich in de denk- en gevoels wereld van Casanova te verplaat sen. Dat wordt je overigens niet ge makkelijk gemaakt, want dat zou bij een dergelijke ongrijpbare per soonlijkheid slechts tot platitudes leiden. Deze produktie behoudt iets geheimzinnigs. Het is Casanova in zijn nadagen die we te zien krijgen. Hij struikelt en sleept zich voort over de moeilijk begaanbare speelvloer. Hij behan delt de wonden die het gevolg zijn van zijn syfilis en probeert boven een emmer met duistere drankjes zijn spontane neusbloedingen /te stelpen. Lucas Vandervorst schuwt daarbij het theatrale gebaar zeker niet. Ook zijn uitmonstering met be poederde pruiken en bonte drape rieën vol vergane glorie versterken dat effect. Met één been staat Casa nova al lang in het graf, en daarom ook ziet hij het door zijn trouwe knecht Frantisek meegebrachte meisje in coma als een door de blik sem gezonden godsgeschenkt. Begin en eind van het stuk wor den door het dode hondje van Casa nova bepaald. Het is Frantisek die het dier heeft gedood vanwege de ir ritatie over al dat geblaf. Pas aan het eind van de voorstelling - na zijn door knecht Frantisek geleide hu welijksceremonie met het mysteri euze meisje - ontwaart Casanova het dode beest. Bob De Moor speelt deze Frantisek als een knecht die zijn grillige meester tegen wil en dank verzorgt en uiteindelijk ver laat. De tekst van de voorstelling is voor een deel ontleend aan de dag boeken van Casanova zelf. Ook al zijn die teksten op zichzelf vaak on begrijpelijk en ook al zijn de afzon derlijke handelingen in dit stuk dui delijk, de voorstelling blijft als ge heel toch iets onwezenlijks houden. Daarvan ging een suggestieve kracht uit, hetgeen door het publiek in een uitverkocht LAK met veel applaus werd beloond. WIJNAND ZEILSTRA. lading edel beeldige samenwerking" bij het tot geen reden tot paniek. De goede li- stand brengen van het Danstheater teraire kritiek is de laatste jaren het Spui in Den Haag. De Lus- juist veel breder, cultureier gewor- riDriis is SDeciaal bedoeld voor Hon rip tpWt hppft ppfi knntpkst pp- me üa°y trumprijs is speciaal bedoeld fraaie staaltjes van samenwerking tussen mensen uit verschillende ar tistieke disciplines: de eerste keer, in 1985, ging de prijs naar de archi tect Wim Quist en de beeldend kun stenaar Carel Visser, voor hun menwerking bij de bouw van Museon in Den Haag. den. De tekst heeft een kontekst ge kregen. Ook buitenlandse invloed, or, bio- dierbare volk de plakkerige spuitbus-serpenti- ceptie die aan haar zwanezang die een overmoedige belichter afging. Ten overstaan van een heel peloton nationale prominenten (on- filosofie, literatuurhistorie grafie zijn een rol in de kritiek gaan gens spelen. En in die zin is eruditie tuurlijk een voordeel. Want i- ticus is een ekster die zijn imv t steeds mooier maakt en daartoe uitgeschopt, overal vandaan dingen haalt". bovenaf op de werkvloer had nele hartekreet die ze voor haar gestrooid. Het sexy feestvarken van der wie Astrid Joosten, Rob de Nijs, n petto had. Vervol- de historische avond zag zich ge- Jerney Kaagman, Margriet Eshuys, op het podium met noodzaakt om de halve song op een Gerard Joling been rond te huppen, ten einde haar verklaarde zolen schoon te plukken. Tussen dit denheid dat na welgeteld 120 optre- onvoorziene gestuntel door gaf ze dens (sinds april, voc breed grijnzend de meest nabije miljoen bezoekers, roadie meteen opdracht haar speel- Even tevoren had het langver- hel^a Js^oón te v^n, Ofwel: een spontaan geintje kon best waarderen, maar zelfs i 150.000 in ons land) 'iedereen' eigenlijk te moe was om nog echt te gaan feesten. „We willen allemaal deze het liefst zo snel mogelijk allerlaatste ronde mocht de boel huis", aldus de thans 51-jarige'peet- niet uit de hand lopen. moeder' aller rockzangeressen, te- midden van haar negenkoppige be- Aan haar terugtreden als concert- geleidingsgroep voor de diverse te- zangeres maakte ze zelf tegenover levisiecamera's. haar fans (ruim 10.500) niet al te veel woorden vuil. Voordat ze Let s Qf ze jjaar troon nu ook echt niet Stay Together inzette, refereerde ze meer zal opeisen? Daarover moeten even aan de trouw van het Neder- de eerste weddenschappen reeds landse publiek, dat zeven jaar gele- zjjn afgesloten, want menige ken den als eerste dit toen bijna verge ten succes van Al Green zo enthou- met een rentree over pakweg een siast had opgepikt dat Ahoy - meteen voor haar volliep. „Sinds dien heeft Holland plaats in mijn hart". speciale (bij voorbeeld) zowel haar platen maatschappij als de tourpromotors die gisteravond in Ahoy' tot haar eregasten behoorden. Eén frustre rende miskleun in Hollywood, waar ze (na 'Mad Max 3') haar geluk gaat beproeven, is misschien al voldoen de om haar weer te doen belanden AMSTERDAM (ANP) - De Amster- waar ze thuishoort: op het podium, damse architect Pieter Zaanen voor een mensenmassa die haar net heeft een belangrijke Amerikaanse zo ophitst als zij haar gehoor. Amerikaanse prijs voor Pieter Zaanen NOORDWIJKERHOUT Zangkoor 'De Harpe Davids' gaf zaterdagavond in het recreatiecentrum 'De Schelft' een concert ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan. Ruim 1100 bezoekers luisterden naar liederen als het 'Slavenkoor uit Nabucco' van Verdi en 'Wie lieblich sind deine Wohnungen' van Brahms. Ze werden geïnspi reerd en met overgave gezongen door het koor, dat onder leiding stond van Jan Postma. Na afloop werden de uit voerenden onthaald op een enthousiast applaus. Voorzitter Wesseling: "We gaan na deze vijfenzeventig jaar met frisse moed verder". (toto Dick Hogewoniog) architectuurprijs ontvangen. Zaanen kreeg de „Award for excel lence in planning en design" van het tijdschrift Architectural Record voor de renovatie van de historische Beurs van Berlage aan het Damrak. Dp renovatie heeft ruim drie jaar in beslag genomen en is nu bijna af gerond. Als eerste was de zoge naamde Wang-zaal gereed, die veel wordt gebruikt voor conferenties en beurzen. In april van dit jaar werd de Aga-zaal - een glazen zaal gebouwd in een grotere ruimte - in gebruik genomen, gevolgd door een grand-café. De Beurs van Berlage is de „thuishaven" van het Nederlands Philharmonisch Orkest. De Aga- zaal wordt gebruikt door het Neder lands Kamerorkest. LOUIS DU MOULIN MAASTRICHT (GPD) - Het North Sea Jazz Festival haalde bij zijn eer ste editie in 1976 iets meer dan 9000 bezoekers. Jazz Mecca, het satelliet festival dat organisator Paul Acket en zijn Associates in Maastricht af gelopen weekend voor het eerst hebben gecreëerd, trok zo'n 20.000 mensen. Met dat bezoekersaantal heeft het nieuwe internationale festival zyn levensvatbaarheid ruimschoots be wezen. Hoewel de organisatie nog niet uit de kosten is, bestaan er al volop toekomstplannen. Voor 1991 staat een tweede editie op stapel. Volgens Willy Steylen, bestuurslid van de stichting Jazz Mecca Maastricht moet het dan mo gelijk zijn de sponsorbijdragen aan zienlijk te vergroten en de lokale overheden (gemeente Maastricht en provincie Limburg) tot een grotere financiële injectie te verleiden. Met Jazz Mecca heeft Limburg eindelijk een potentieel internationaal evene ment binnen de provinciegrenzen. Een evenement dat in de luxueuze omgeving van het MECC-congres- centrum kan pochen op een geheel eigen, eigenlijk innig tevreden at mosfeer. De formule van Jazz Mec ca is te karakteriseren als zo halver wege North Sea Jazz Festival en het Festival van Montreux: jazz in al zijn geledingen, met veel goede pu bliekstrekkers en weinig experi ment. Op de afsluitende zondag bewij zen de goede optredens van met na me Pat Metheny en Miles Davis het hoge niveau van het Limburgse evenement. Metheny verschijnt met de 64-jarige bop-veteraan Roy Haynes en bassist Dave Holland in zijn gevolg. De beperkingen van de trio-vorm worden niet doorbroken door een overmatig gebruik van de gitaar-syntheziser, maar door een stemmig toepassen van klankkleu ren. In een prachtige adaptie van Four Lawyers van Ornette Coleman krijgt drummer Haynes de grote zuidhal in dit Maastrichtse complex doodstil door de akoestische ruimte rond zijn drumstel (die ontstaan door de microfoonversterking) opti maal te benutten. Hij speelt van fluisterzacht tot schreeuwend hard en verwerkt op opvallende wijze Afrikaanse polyritmiek in zijn spel. Tussen de vele kleinere goden op Jazz Mecca vallen twee Nederland se groepen in positieve zin op. De Emil van Egdom Band en Cooper- test vormen zo ongeveer de natte droom van de gemiddelde Neder landse conservatoriumstudent: goed-fusion materiaal, opgepept en wel. Coopertest is zelfs een veel be ter alternatief voor Candy Dulfer's Funky Stuff, Het enige nadeel is de formule van Coopertest waarbij elk arrangement eindigt in zo'n zinde rende climax dat je door de hoogte punten wordt verdoofd. Met Miles, Metheny, Chaka Khan, Dizzy Gillespie en Ray Charles heeft Jazz Mecca in ieder geval be wezen aan de artiesten te kunnen komen die uiteindelijk Nederlands tweede festival kunnen opleveren. BERKHOUT (ANP) - Burge meester N. Groot van Wester- Koggenland heeft besloten de voor gistermiddag geplande slachting van een koe ten behoe ve van een kunstwerk niet te la ten doorgaan. Het besluit is geno men in goed overleg met de be trokken kunstenaar, de slachterij en de politie. De Hoornse beeldhouwer Mar tin Uit den Boogaard wilde in het Hoornse kunstcentrum De Ach terstraat de niet-eetbare delen van een slachtrijpe koe vanaf 11 november een maand lang in tien vitrines 'logisch' uitstallen. Door Kunstzinnig doden van koe verboden protesten uit het bestuur van De Achterstraat zag de kunstenaar af van een openbare slachting in een Hoorns pand of een Hoornse tuin. Een slagerij in Berkhout werd be reid gevonden het dier op de ge bruikelijke wijze te villen. Tegen het voornemen een dier ten behoeve van een "belachelij ke" expositie te slachten rezen felle protesten van onder meer de Stichting Lekker Dier en de Die renbescherming. Om "de zaak niet op de spits te drijven" en mo gelijk geweld te voorkomen advi seerde de plaatselijke politie de slachting en de aansluitende ex positie niet te laten doorgaan. De kunstenaar heeft bij de Stichting Lekker Dier geklaagd over bedreigingen, die afkomstig zouden zijn van de actiegroep. Lekker Dier zegt "met passende middelen" tegen de slachting te hebben willen protesteren, maar ontkent bedreigingen te hebben geuit.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23