Klant koning en knecht bij Ikea Zweedse meubelgigant op zoek naar het nieuwe 'miljö' Jonge beginners op de woningmarkt niet langer de voornaamste doelgroep PAGINA 22 EXTRA MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 Dezer dagen valt bij drie miljoen Nederlanders de nieuwste Ikea-gidsdoorde brievenbus. De Scandina vische keukentafel en de gastvrije slaapbank zijn van de omslag verdreven door een meer klassiek in terieur. Ikea is veranderd en is op zoek gegaan naar andere 'miljö's' dan die van de starter op de woning markt. Een reportage over hedendaags winkelen vol gens beproefd Scandina visch concept. door Bert van den Hoed *De klant als koning: een keurend tukje op een slaapbank. Reeds een half uur nadat een blij Ikea-inbussleuteltje hen voor het eerst welkom had geheten op Zweeds grondgebied, heeft het echtpaar Jongsma uit Amsterdam plaatsgenomen op de örgryte twee- zits-bank. Eigenlijk waren ze alleen maar naar de Amsterdamse polder Bullewijk afgereisd om wat speel goed aan te schaffen voor de ldein- kinderen. Maar nu zitten ze dan toch gerieflijk op een met oranje krokek beklede tweezitter. Terwijl ze dus voor het eerst voet aan wal zetten bij Ikea, voelt het echtpaar Jongsma - van middelbare leeftijd - zich wonderwel op z'n ge mak in de showroom van de Zweed se meubelgigant. Hij lijkt elk mo ment aan een dutje te kunnen be ginnen, terwijl zij energiek het rekje met stoffen inspecteert waarin de örgryte allemaal nog meer lever baar is. Het interieur by hen thuis wordt door antiek gedomineerd. "En dan kom je bij het uitzoeken van meu bels al snel bij klassiek uit", zegt mevrouw Jongsma. "Hier bij Ikea zie je dat er meer mogelijkheden zijn. Wij hebben een prachtige wor telnoten piano en in principe moet alles wat wij aanschaffen daar goed bij combineren. Hier hebben ze ook nog alle mogelijke verschillende stoffen. Dat kijkt wat makkelijker". Het echtpaar roemt vervolgens de rust die de Ikea-klant wordt gegund bij het bepalen van zijn keuze. Hij: "Wij zitten hier al tien minu ten rustig te zitten. We zijn niet van die snelle kopers, komen rustig drie keer terug...". Zij: "...mijn man heeft last van z'n rug, dus het moet wel goed zitten. Dat proberen we nu uit". Hij: "Bij andere meubelzaken heb je dan meteen een verkoper bij je op de bank...". Zij: "...en als je een keer wèl iets wilt vragen, zie je niemand. Hier moet je alleen af en toe even op je beurt wachten". Smaakgroepen Ikea's marketingmanager mag in tens tevreden zijn met dit tafereel. Want wie de nieuwe catalogus ter hand neemt, ziet de door de Jongs- ma's gekeurde bank prominent af gebeeld op de omslag. De catalogus is dit jaar honderd pagina's dikker, wat alles van doen heeft met de nieuwe 'smaakgroepen-strategie' van het woonwarenhuis. De jonge starters op de woning markt in de leeftijd van 25 tot 30 jaar zijn niet langer Ikea's voornaamste doelgroep, hoewel ze nog altijd van harte welkom zijn vpor de aanschaf van een spaanplaten zitgroep. Ikea wil nu echter ook de grote groep po tentiële klanten tot 45 jaar in huis halen en legt derhalve steeds meer de nadruk op kwaliteit en diversi teit. En daarmee ook op andere pro- dukten dan de traditionele blank grenen keukentafel, de bijtgrage Ted-klapstoel of de mega-seller, de Billy-boekenkast. Het gaat goed met Ikea. In 1989 steeg de omzet van de vestiging in Nederland met twaalf procent tot ruim 300 miljoen gulden en dat ter wijl - als gevolg van een gestage koersdaling van de Zweedse kroon - de gemiddelde prijzen van de pro- dukten zijn gedaald. Begin novem ber wordt in Delft de eerste paal ge slagen voor de vierde Nederlandse vestiging, na Sliedrecht, Duiven en Amsterdam. Na 1992 wil Ikea elk jaar een nieuw woonwarenhuis ope nen, te beginnen in Son (bij Eindho ven), totdat uiteindelijk met acht vestigingen een evenwichtige geo grafische dekking zal zyn bereikt. Twaalf jaar geleden begon Ikea-Ne- derland in Sliedrecht met zijn op mars. Sven-Olof Kulldorff startte op datzelfde moment op 24-jarige leeftijd zijn carrière als aspirant in een van de Duitse vestigingen. Thans is de zeer blonde en zeer Zweedse Kulldorf (36) 'landes- manager' van Ikea-Nederland. "Als je een nieuwe markt aan boort, dan spreek je altijd eerst de jongere mensen aan", zegt Kulldorff. "Twaalf jaar geleden ac cepteerde die groep ons voor de klant veeleisende verkoopsysteem ook makkelijker. Ouderen waren gewend te worden onthaald op kof fie en een persoonlijke bediening. En dat boden wij niet". "Maar", weet ook Sven Kulldorff. "Wij worden allemaal ouder. In twaalf jaar is de smaak veranderd in de richting van meer kwaliteit. Dat geldt zeker voor de groep die bij ons is begonnen. Wil je die dus vasthou den, dan zul je moeten meegroeien. Onze business-filosofie is altijd ge weest: goed ontworpen, functionele en laag geprijsde artikelen aanbie den aan een zo groot mogelijke groep mensen. En die hoofdmoot vind je nu tussen de 25 en de 45 jaar". Smaakgroep Omdat niet langer het budget van de klant, maar zijn smaak en stijl als maatgevend worden beschouwd, is intern bij Ikea het begrip 'smaak groep' geïntroduceerd. Er zijn er vier: common (gewoon), modern, klassiek en landelijk. "Dat betekent niet dat we nu Ne derland in vier hokjes hebben ver deeld", zegt Henk Zoutendijk (39) van de afdeling decoratie. "Want binnen die groepen heb je ook weer categorieën. Zo kun je op uiteenlo pende manieren tot de modernen behoren, bij voorbeeld traditioneel of trendy". Hetzelfde geldt volgens Henk Zoutendijk voor de klassieke in richting. "In principe is het moge lijk dat een en hetzelfde meubel te rugkomt in verschillende 'miljö's', alleen in andere combinaties. Zo kun je een gedegen klassieke bank combineren met moderne accessoi res. Dat is ook wat wij altijd willen laten zien: door kleine ingrepen als kleurstelling, een andere vloer of textiel kun je de sfeer van een interi eur totaal veranderen. Daarvoor hoefje niet altijd per se een comple te nieuwe inrichting aan te schaf fen. En met de twaalf duizend arti kelen die we in huis hebben, zijn de mogelijkheden in principe onein dig". Met de introductie van noviteiten als de kroonluchter en klassiek lan delijke interieurs willen de oude ge trouwen onder de cliëntèle dezer dagen nog wel eens in lichte verwar ring raken. Toch is Ikea niet be vreesd zyn gezicht te verliezen. Sven-Olof Kulldorff: "We halen toch geen artikelen weg, we voegen alleen toe. Onze sterke kant is altijd de verhouding prijs-design-kwali- teit verhouding geweest. Dat we ons nu verbreden, doet daar geen af breuk aan. We zorgen er wel voor dat dit principe niet verwatert". Aanvalsplan Niettemin moeten zelfs de gerouti neerde klanten tegenwoordig alle zeilen bijzetten om bij de les te blij ven. Twaalfduizend artikelen wek ken hevige twijfelzucht op. Zomaar, onvoorbereid, met enkele betaal kaarten naar Ikea afreizen is een ha chelijke onderneming geworden. De ervaren Ikea-ganger beschikt dan ook over een compleet aanvals plan: een reeds thuis doorgenomen catalogus, een stevig kladblok met aantekeningen, een geslepen pot- Sven-Olof Kulldorff: "De Ikea-boodschap is wel echt". lood, rolmaat, een stukje vloerkleed en vijf kwartjes om tussentijds het thuisfront te raadplegen. Velen lopen er echter bij als een toerist met reisgids in een gotische kerk. Radeloos bladerend in de leencatalogus veroorzaken zij op de kruispunten kleine aanrijdingen en opstoppingen. Wat zullen we doen? Naar het 'mondgeblazen glas', via 'kado kaarsen' of neuzen we eerst even tussen de 'opbergers'? Want het karretje loopt al aardig vol en je zult al die spullen toch ook nog smaakvol moeten opslaan. Bijvoor-, beeld op een Förster vensterbank, of op de Gabriel wandplank al is het even de vraag hoe die aan de mum- te bevestigen. Dat kan met de con sole Tim of met de Paroll beugel, of anders met twee felrode Bruno's. En dan is er nog het Ikea-pro- bleem van alle tijden: de voorraden. In zekere zin een luxe-probleem, want sommige artikelen zijn nu eenmaal niet aan te slepen. Maar toch; lege rekken leiden tot lelijk in complete boodschappenlijstjes en half afgebouwde interieurs. Niet-gespeelde verbazing bij di- rekteur Sven-Olof Kulldorff na de vraag waarom dat ene zwakke on derdeel in de organisatie nu niet eens kan worden verbeterd. Zwe den zijn niet gauw tevreden, *"zo blijkt uit zijn relaas. "Alles moet bij ons worden verbeterd", zegt hij. "Niet alleen het probleem van de voorraden, al blijft dat voor ons de hoogste prioriteit houden. We zijn altijd ontevreden over onze presta ties. Wat dat betreft zijn wij Zweden net zo calvinistisch als de Hollan ders". Probleem Kulldorff legt uit waarom het zo lastig is voor zijn concern alle be loofde leveranties na te komen. "Het probleem zit hem vooral bij de inkoop. Om in prijs minstens tien procent voor te blijven op de con current, sluiten we lange termijn contracten met de leveranciers. Stijgt met onze wereldwijde omzet de verkoop van een bepaald artikel met vyf procent, dan is de bouw van een volledig nieuwe fabriek nood zakelijk. Dat gaat dus niet zo een voudig, vooral omdat we hoge eisen stellen aan de wijze van produktie. Zouden we die manier van inkopen veranderen, dan werkt dat direct prijsverhogend. Of het zou ten kos te gaan van de kwaliteit. Daarom kiezen we ervoor de klant dan maar even teleur te stellen. Liever goed produceren, dan later reclameren". Daarbij doet zich het praktische probleem voor dat de verschillende onderdelen van één produkt soms afkomstig zijn van diverse leveran ciers. De Ikea-produkten worden voor 45 procent vervaardigd in de Skandinavische landen, voor 24 procent in Westeuropa, 20 procent in Oosteuropa en 11 procent in de rest van de wereld. Een geringe af wijking in het produktieschema stelt Ikea dan ook terstond voor de grootste logistieke problemen. Inmiddels heeft een deze zomer geinstalleerde computersysteem er voor gezorgd dat de klant in elk ge val snel te weten kan komen of een artikel al dan niet in voorraad is. Voorheen bladerden gejaagde ver kopers langdurig in dikke ordners met lijsten. Thans is op alle - in aan tal aanzienlijk toegenomen - ver koopbalies, één druk op de knop voldoende om van elk van de 12.000 produkten de voorraad te overzien, teneinde een vergeefse gang naar de meters hoge stellingen te voorko men. Basisidee Belangrijker dan enige moeilijk te overwinnen praktische ongemak ken, lijkt de Ikea-formule te zyn die sinds 1953 toch buitengewoon suc cesvol is. Toen begon de Zweedse handelsreiziger in nierzalf en bal pennen, Ingvar Kamprad (zijn ini tialen vormen de eerste helft van het woord Ikea) zijn eerste activitei ten als meubelverkoper in de Zweedse dorpjes Elmtaryd en Agunnaryd (de tweede helft). Het basisidee geldt nog steeds: meubels van eigen ontwerp werden uitge stald in een pakhuis van waaruit klanten ze in handzame pakketten, zonder levertijden, mee naar huis konden nemen om ze met een enkel hulpmiddel zelf in elkaar te zetten. De klant als koning en als knecht. Maar Ingvar Kamprad bedacht niet alleen een geslaagd zakelijk concept, hij wist zijn activiteiten ook te voorzien van een aanspre kende gedachte, namelijk: zoveel mogelijk mensen te laten kennis maken met fraai ontworpen, goede en toch goedkope meubels. De goe de smaak gedemocratiseerd. Een boodschap die nu wordt uitgedra gen door de ruim 15.000 werkne mers, die als commerciële missio narissen over de hele wereld zijn uitgezwermd. "Maar de boodschap is wel écht", zegt Sven-Olof Kulldorff. "Het is niet zomaar een of andere kreet. Ook intern is onze cultuur anti-hië- rarchisCh volgens de principes van de Scandinavische management-fi- losofie: informeel en open" Zowel in- als extern is het in het bedrijf een getutoyeer van jewelste. En Sven Kulldorff, toch behorend tot de Europése IKEA-top, beschikt over verreweg de slechtste werk plek in Amsterdam. Een onaanzien lijk afgeschoten hoekje ver weg van licht en lucht, met een eenvoudig bureau uit eigen keuken. Kulldorff: "Het is bij ons gebruikelijk dat men sen die veel binnen zijn bij het raam zitten. Ik ben van allen het meeste weg, dus daarom zit ik hier". Self-management Maar met dergelijke uiterlijkheden zijn de Ikea-managers er nog niet vanaf. Het kader wordt op alle mo gelijke manieren getraind in de an ti-hiërarchische omgang met werk nemers. Zelf is Kulldorff net terug van een driedaagse cursus 'self- management'. "Wil je respectvol en op een vol wassen manier met mensen om gaan, dan zul je jezelf eerst goed moeten leren kennen. Hoe zit je in elkaar, hoe reageer je op kritiek. Daar hebben we drie dagen lang op een heel persoonlijke manier over gepraat. Alleen door jezelf te accep teren kun je de beschermlaag tus sen jou en anderen weghalen. Lukt je dat, dan kan je ook veel makkelij ker en opener over zakelijke aange legenheden praten. Het valt me op dat Nederlanders vaak privé heel informeel zijn, maar dat verliezen zodra ze zakelijk met iemand om gaan. Wij proberen dat verschil juist weg te krijgen". Aangenaam Die aangename interne omgangs vormen stralen uit naar de clientèle, zo is de vaste overtuiging van deco rateur Henk Zoutendijk. "Er'wordt hier met één mond gepraat, zowel voor als achter de schermen. Dat be paalt ook de manier waarop we met de klanten omgaan, zodat die meteen weten met wie ze te maken hebben". Zelf heeft hij wel even moeten wennen aan die cultuur. Acht jaar geleden sollicteerde hij bij Ikea, toen in Duiven een nieuwe vesti ging werd opgericht. "Ik was leraar handvaardigheid en ze vroegen handige doe-het-zelf jongens. De sollicitatie verliep heel vreemd. Na het eerste gesprek werd ik om twaalf uur 's nachts gebeld door een merkwaardig Engels sprekende Zweed. Dat ik was aangenomen en of ik alsjeblieft de volgende dag al kon beginnen". "De meubels werden die eerste dagen door het raam naar binnen gesleept. Toen dacht ik even: in wat voor een bedrijf ben ik nu verzeild geraakt. Maar ik kwam er al snel achter dat er niets zomaar gebeurt. Elke handeling is doordacht, achter elk produkt zit een verhaal". "Het bedrijf straalt een eerlijk heid uit die me aanspreekt. Je gaat ervan houden, van die georgani seerde chaos. Een paar keer ben ik in Zweden geweest, in Armhult, waar nu nog de centrale magazijnen zijn te vinden. De rust en het karak ter van dat immense land, waar er gens in de bush de oorsprong van dat gigantische concern is te vin den. Dat contrast fascineert me nog steeds". Recept Onder grote foto's met zo'n aanste kelijk Zweedse vergezicht zitten Wil, Leny, Dilia en Jeanette uit Drachten in het Ikea-restaurant aan een kopje thee met taartjes. Ze ken nen elkaar van de tennisclub. Vier keer per jaar doen ze een dagje Ikea. Volgens beproefd recept: om tien uur in het restaurant beginnen met koffie, dan winkelen, vervolgens een hapje eten, weer winkelen, dan een kopje thee met taartjes. Daarna wordt de helft van de verzamelde artikelen weer teruggezet en ten slotte rekenen ze af. Elke keer spreken ze met elkaar af dat ze na afloop van de sessie nog even Amsterdam in zullen gaan. Maar nooit komt het ervan, want al tijd blijven ze toch weer plakken in Bullewijk. Ze neuzen en keuren al les met z'n vieren: servetten, kaas planken, serviesgoed en lampen. Zo ben je al snel een dag kwijt. Wil is solo wel eens na een half uurtje weggegaan, maar dat is Jeanette nog nooit gelukt. Het zijn de aantrekkelijke spullen die hen elk kwartaal naar Ikea drij ven. En de sfeer natuurlijk. Toen ze net alw e er het buffet in het restau rant passeerden, hadden ze tegen de jongeman achter de kassa gezegd: 'Nou, jij zit hier ook maar de hele dag'. 'Nee, dat moetje anders zien', had de jongen geantwoord. 'Jullie zijn hier vandaag al voor de derde keer'. En dat bedoelen ze nou. De klant als knecht: meubels meenemen en thuis in elkaar zetten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22