Speelgoedmarkt is volop in beweging Speelgoed uit het Oostblok nog maar mondjesmaat Videospelletjes veroveren ons land stormenderhand De pop krijgt wereld rondom Juist op het moment dat houten speelgoed, afkomstig uit het Oostblok, een grotere 'grip' leek te krijgen op de Nederlandse markt is diezelfde markt - onder invloed van de politieke ommekeer - bijna totaal verlamd. Door het volledig instorten van de speelgoedindustrie in het voormalige Oost- Duitsland is de inkoop sinds enkele maanden tot een minimum gedaald. Invoer van speelgoed uit de vroegere DDR is voor Nederlandse importeurs niet meer interessant omdat de prijs van het produkt te hoog is geworden. De lage prijzen van weleer, mogelijk door subsidies van staat die graag wat geld op dé produkten toelegde om westerse valuta binnen te krijgen, zijn door weggevallen van deze bijdragen zo gestegen dat de meeste speelgoedfabrieken hebben moeten sluiten. De inkomsten waarop ze dreven zijn gelijk de Berlijnse Muur in luttele maanden geslecht. Handgemaakte DDR-poppen in orginele klederdracht, houten speeltjes en orgineel pluche, het is deze maanden in Nederlandse winkels in de opruiming gedaan. Het is het voorlopig laatste speelgoed dat vanuit die hoek tot ons komt. Rusland en Bulgarije zijn na de val van de Muur nu de grootste producenten uit het voormalige Oostblok. Nostalgisch (houten) speelgoed als de pikkende kippen, blokkenpuzzels, houten legpuzzels en solide treinen dringen, zij het mondjesmaat, verder binnen op de Nederlandse markt. Het zijn veelal artikelen waaraan al generaties lang niets is veranderd. Nieuwe artikelen uit die omgeving doen slechts langzaam opgang. Wel is de (houten) vrachtwagen met oplegger gevuld met houten Lada's een redelijk actueel onderwerp dat mondjesmaat te koop is in ons land. De autootjes zijn aerodynamischer dan het bonkige orgineel en abstract genoeg om voor een kind elke droomauto uit te beelden die het zich wenst. Extra aandacht dit jaar voor het citertje, de blokfluit, accordeon en tamboerijn; simpele instrumentjes om kinderen liefde voor muziek bij te brengen. Alle goedkoop en puur natuur. Ook blikken Russische speeltuigjes (bijvoorbeeld opwindbare treintjes) komen mondjesmaat op de Nederlandse markt; ze kosten maar luttele guldens. Opvallend is wel dat de Nederlandse importeur van Russisch speelgoed, Charlimpex bv in Uithoorn en Ruslandimporteur bij uitstek, in een tijd van Perestroika, moet uitwijken naar landen als China en Vietnam. Daar wordt, door te veel regelgeving in de Sovjetunie, in ijltempo Russisch speelgoed vervaardigd naar voorbeeldmodellen. Nederland scoort Europees bezien laag Nederland besteedt, Europees bezien, weinig geld aan speelgoed. In 1988 werd per kind gemiddeld 330 gulden uitgegeven, in het afgelopen jaar was dat bedrag nauwelijks meer. Duitsland scoort het hoogst met (in '88) ruim 530 gulden per kind en vorig jaar bijna 40 gulden meer. Spanje tast met amper 280 gulden Europees het minst in de geldbuidel. Dinsey babyrekstok; gemakkelijk in te klappen MAANDAG 5 NOVEMBER 1990 Deze jongste cijfers, afkom stig van het Britse onder zoeksbureau Frost Sullivan Ltd. in Londen, komen op een moment dat de speelgoedwe reld volop in beweging is. In Europa en zeker ook in Neder land zijn tendensen in - finan cieel bezien - opwaartse rich ting zichtbaar. De spellen- en speelgoedmarkt leeft en wordt extra gevoed door kor tere werkweken voor volwas senen en ruimere belangstel ling van kinderen onder in- voed van een stijgend aantal tv-programma's. Bijna dertig miljard gulden, zo voorspelt Frost en Sulli van, is over vier jaar het om zetcijfer van de gezamenlijke Europese speelgoedmarkt. Familie-amusement Meer en meer, zo blijkt intus sen, keert de Nederlandse consument van speelgoed te rug naar 'gezamenlijk familie amusement'. Er komen steeds meer spellen die voldoen aan de wensen en verlangens van een grote groep goed-verdie- nende, sociaal voelende vol wassenen met meer vrije tijd. Opvallend dit jaar is de aan dacht voor meisjesspeelgoed in de sectoren poppen, mu ziek en creativiteit. Eveneens trekt de markt aan voor edu catief speelgoed en voor spel len met een maximum aan speelwaarde. Ook houten speelgoed, in toenemende mate afkomstig uit de Sov jetunie, wint terrein. Bordspellen en puzzles be heersen in Nederland ruim tien procent van de markt, poppen en zacht speelgoed benaderden gezamenlijk de twintig procent, terwijl plas tic speelgoed domineert met een marktaandeel van ruim 35 procent. De beginjaren negentig kenmerken zich door een mengeling van terugblikken en vooruitkijken. In speel goedtrends vertaalt zich dat in een hausse in enerzijds video- Niet alleen Barbie heeft haar eigen wereld, ook bij andere poppen zij steeds meer acces soires te koop. (foto Dr> door Desiree van Ooyik spellen en educatief compu tergebruik en anderzijds de terugkeer van vooroorlogse spellen. Duidelijker Ook de scheiding tussen jon gens- en meisjesspeelgoed is duidelijker dan ooit. Roze in alle varianten staat voor meis- jessp'eelgoed, terwijl donkere tinten vaak avonturenspeel- goed voor jongens aanduiden. Bij al die roze dromen omar men meisjes stevig hun pop pen. Jongens daarentegen ke ren terug naar vliegtuigmo dellen en autoofjes, liefst in microformaat. Nog dieper wordt in de geschiedenis ge doken met door de speelgoed industrie aangereikte piraten- boten en ridderkastelen. Het toekomstperspectief levert ruimtemonsters op die door goedwillende mensenpoppen in onaardse landschappen niet aflatend worden bedwon gen met laserstralen en robot- voertuigen. Baby's/peuters Opmerkelijk is dit speelgoed jaar ook de aandacht voor kleintjes. Bestaande en nieu we merken vechten om een plaats in de speelgoedsector voor baby's en peuters. Een grote inventiviteit is het ge volg. Babylampen met mu ziekjes, een heel instrumenta rium vol geluiden voor de een jarigen en veel en leuk speel goed voor peuters. De educa tieve waarde weegt bij het peuterspeelgoed zwaar zoals tevens kwaliteit en veiligheid over de hele linie speelgoed voor-kleintjes hoog scoort. Autootjes om aan te trek ken of sloffen om mee te spe len, uit Amerika komt het (vrij prijzige) Disneygrapje om aan te trekken. Met een Mickey Mouse poppetje als bestuur der geven de koplampen licht bij elke stap. Mickey en zijn vriendjes zijn ook verwerkt in de nieu we babyrekstok die naar be lieven piept, rinkelt en ram melt. De rekstok staat stabiel op de grond en is ingeklapt makkelijk mee te nemen. Playmobil komt dit jaar met de 1-2-3-lijn, grotere afgeron de speelfiguren voor kleintjes met onder meer een boerderij en poppenhuis. Puur educatief werkt de sprekende klok van het Dis- neythema die peuters en kleu ters vertrouwd maakt met die rengeluiden, klokkijken of het abc. Nederland staat aan de voor avond van een decennium vol videospelletjes. Uiterlijk in '92 moet er in 1 op de 10 gezin nen een spel-unit staan. Eind dit jaar staan er 330.000 spel computers in ons land. Over twee jaar moeten dat er een kleine half miljoen zijn. De weg er naar toe lijkt lang, maar is sinds kort stormen derhand ingeslagen: de ver koop trekt aan. Bijna honderd nieuwe spellen zijn in de win kels gelegd en de fabrikanten rekenen op een recordver koop van, dit jaar, bijna 33.000 spelcomputers. Na een volledige ineenstor ting van de spellenmarkt in '85 en een langzaam weer aan trekken erna, zijn de video- Voor peuters is er ook de Tomytrein met spoorbomen en een zelf uit te stippelen tra ject. De onderdelen passen (toevallig?) op die van de lego- trein. Bouli, het vertederende sneeuwmannetje van televi sie, is een karaktertje in speel- goedland. In klein gummifor maat of als knuffelzacht pluche buitelt hij met zijn vriendjes de kleuterwereld binnen. Knuffel en fonkelend nachtlichtje tegelijk zijn de Peepers; guitige flapoorhon den die bij druk op de buik hun ogen als lichtvenstertjes openen. Culinaire kinderdromen Fast-food, en dan liefst van MacDonald's, heeft een plaats in culinaire kinderdromen. Fisher Price speelt daarop in met een hele reeks keukenar tikelen en zelfs een MacDo- nalds-restaurant compleet met afhaalluik, spetterende grillplaat, namaak-eten en al les wat er in het echt ook bij komt kijken. Voor de baby is de muziek- lamp van Chicco die vrolijke bloemfiguurtjes door het ka mertje laat draaien zoals de to verlantaarn van Disney deze figuurtjes al draaiend op het plafond projecteert tijdens een muziekje. Gemeenschappelijk is de belangstelling van jongens en meisjes voor creatieve uitin gen. Grappig genoeg gaat dat dit jaar samen met een voor liefde voor het keukengebeu- Play-doh presenteert een hele keukenlijn waarmee fritesmaaltijden, ijscoupes, taarten, toetjes en pastas kun nen worden gemaakt van on- spelletjes plots helemaal in. De reden ligt volgens ingewij den voor de hand: de techniek wordt toegankelijker en steeds gemakkelijker te be dienen. In Amerika, ons in speel goedtermen altijd net een slag voor, werd een aantal jaren ge leden al de videoknuppel in de speelgoedzaken gegooid. Gemiddeld staat in één op de drie gezinnen een pas aange kochte spelcomputer te pron ken. Twintig miljoen van die afspeelapparaten vlogen afge lopen jaar over Amerikaanse toonbanken en nog eens hon derd miljoen speelcassettes. Meer dan een kwart van de to tale speelgoeduitgaven gaat naar videospellen en alles wat schadelijke klei op plantaar dige basis. Helemaal nieuw is het zoge naamde filligraanwerk. Dun ne stroken papier worden om een speciale pen gedraaid en vervolgens opgeplakt. Voor beeldboekjes begeleiden deze hobby die al door kleuters kan worden beoefend. Vouwen heet tegenwoordig origamie en wordt beoefend door jong en oud. Alfred J. Kwak Werken met kleur kan ook in mozaïeken. Zo is het ministek terug; kleine plastic figuurtjes die in een raamwerk gedrukt hele afbeeldingen weergeven. In voorbeeldsfeer is Afred J. Kwak nieuw. Lichtmozaïek is voor de jongeren, vanaf 4 jaar; een ingebouwde lamp ver licht de ingestoken gekleurde kralen wat snel een mooi re sultaat oplevert. Volgens het zelfde principe werkt Tomy's wonderbord. Alleen worden hier geen kralen ingestoken maar wordt er een tekening met speciale pen gemaakt. Vanaf 3 jaar. Making Friends, is de naam van pakketjes om zelf sleutel hangers met figuurijes te ma ken. De kleifiguurtjes waar voor verschillende kle- dingmallen zijn lenen zich ook goed als haarspeld, bro che of aan een ketting. Leuk vooral voor kleuters. Floc'folies heet de jongste rage voor tieners die bestaat uit speciale textielstiften in zes kleuren. T-shirts, gympies daarbij hoort. In Japan wor den die cijfers zelfs overtrof fen. Alleen Europa leek tot be gin dit jaar nog onontgonnen gebied, een situatie waarin snel verandering komt. In Nederland lopen we nu in verkoopcijfers relatief be zien gelijk met 'computergek- ke' landen als Duitsland en Frankrijk. We kunnen het (in EG-verband) nog niet halen bij Engeland, dat zowel in aantal als in ontwikkeling ver voorligt, zij het dat Nederland langzaam dichterbij komt. Opvallend ife dat waar de doorbraak in Nederland, nu tien jaar geleden, vooral steunde op het spelletje 'Packman', dit video-spel alle latere spellen heeft overleefd en nog immer de grote topper of panties krijgen zo een was echte persoonlijke tekening die, eenmaal klaar, het effect heeft van een dik aangezette rubberprint. Navulbare kleurpotloden bedoeld om het tropisch re genwoud te sparen zijn er in dozen van 10, 20 of 30 stuks. Een cadeau waarmee de eer ste stap tegen onze weggooi- maatschappij wordt gezet. Ze heten Briljant color pencils en zijn volgens de fabrikant 100 procent milieuvriendelijk. Jongens Nieuw dit jaar bij jongens- speelgoed zijn items die lijken op wat ze niet zijn. Micro Ma chines, de speellijn van op schaal nagemaakte voertuig jes in microformaat heeft in die verrassingssector onder meer gereedschapskisten en nostalgisch ogende was- en benzineblikken. Eenmaal ge opend blijken ze respectieve lijk een hele speelstad, een ga rage en een berglandschap compleet met tunnel te bevat ten. Ook auto's en vliegtuigen doen het goed dit jaar bij Sint. Twee autootjes in een zijn de Flippers. Een zilvergrijze Por sche wordt een paars racewa gen simpel door het autootje om te draaien. Veel jongens zullen ze zien vliegen deze winter met onder meer de Ring Raiders, mini- vliegtuigjes die op een ring kunnen worden gezet en zo aan de hand in de lucht vlie gen. Flighing Fighters zijn van aanzienlijk groter formaat en worden geleverd met een pistoolgreep die vlieggelui- den produceert. Haast aan doenlijk daarbij zijn de dub beldekkers, de Busy Bi Pla nes die zevenmaal moeten worden aangetrokken voor dat ze aanslaan en die vervol gens het geluid produceren van het orgineel, hortend en stotend dus. Echt vliegen kunnen ze niet. Weggestapt van het tv- scherm zijn de Turtles in plas tic en in pluche die al pizza- etend een onafgebroken strijd voeren tegen het kwaad. Robo-Cop is helemaal in. Half man, half robot strijdt ook hij tegen het kwaad. Het speelgoedfiguurtje heeft een klappertjesrolletje in de rug dat naar believen kan worden afgeknald. blijkt. Het spel is gebaseerd op een happend mannetje dat, mits goed gestuurd, alles op z'n weg opslokt. Videospellen als ook -com puters worden, zo blijkt, in toenemende mate gekocht door en vooral voor jeugdi gen, de groep tot zestien jaar. Hun aantal wordt geschat op tachtig procent. De spellen zijn verdeeld over behendig heid, actiegebeurens en schietpartijen. Opvallend is de voorkeur van zes- tot twaalfjarigen (jongens èn meisjes) voor schietspellen. De wat rijpere jeugd stelt aan vullende (vooral grafische) ei sen: het spel moet er ook mooi uitzien. Behendigheidsgames genieten bij deze groep mid- Heel speciaal dit jaar is de nieuwkomer bij de radiogra fisch bestuurbare mobielen, de Typhoon Hoovercraft. Aantrekkelijk voor vader en zoon kan de hoovercraft zo wel over land als over water, hij is bestuurbaar over een af stand van 30 meter en kan op batterijen 15 min. varen. Meisjes Voor de meisjes wordt de markt overspoeld met nieuwe dingen. Hartveroverend nieuw is de idee van Twin- kels, een popje dat bij een drukje op haar rug een glin sterend licht geeft. Het is een zusje van miss Make-up wiens garderobe dit jaar iets is uitge breid. Van hetzelfde merk, Mattel, is ook Cherry Merry Muffin, een kleiner popje dat zich omringt met zoete bakar- tikelen en dat ook daarnaar ruikt. Keukentje en bakarti- kelen horen bij dit thema. Pol ly Pocket is een popje in mi croformaat dat woont in klei ne doosjes ingericht als pop penhuis. Stof versieren op de naaimachine, die overigens niet naait, kan met de kinder naaimachine van Playskool. Een knuffel om de pyjama in op te bergen met bijbehoren de sloffen die ook de kinderen passen. Praktisch pluche dus verkrijgbaar als konijn, panda Nostalgie geldt ook in de poppenhoek. Schildpad, een destijds bekende naam voor delbare scholieren de voor keur. Nieuw dit jaar is de toege nomen aandacht voor het educatieve aspect: een groter aantal spellen dan normaal is gewijd aan verkeer, taal, reke nen, leren klok kijken en aard rijkskundige zaken. Spelcomputers mogen rela tief duur in prijs zijn, ze zijn niet voorbehouden aan be paalde lagen van de bevol king. Volgens een woordvoer der van Atari, Nederlands grootste importeur op dit ge bied, is 'er geen peil op te trek ken'. Het gemak waarmee men koopt verrast ook ons, zegt hij. Atari's jongste, tevens eer ste draagbare, telespel-in-zak- poppen keert terug op de markt met de klassieke pop pen van voor en net na de oor log. Niet meer van celluloid maar wel in hetzelfde model. Daarnaast wordt een serie 'kinderen van onze tijd' geïn troduceerd. Voor alle leeftijden is ten slotte Holly Hobby, het nostalgische blauwe meisje met de hoed. Nu, bij haar co- me-back in de jaren negentig, is ze verkrijgbaar in vijf ver schillende vormen, met lang of kort haar en met een roze sausje overgoten. Een drietal knuffels begeleiden haar, evenals een hele reeks artike len met Holly Hobby- opdruk waaronder postpapier. Educatieve computer Speciaal voor meisjes die van muziek houden zijn er mu- ziekhuisjes uitgebracht onder de naam Precious Places. Met een muzieksleuteltje gaan fi guurtjes bewegen en speelt een muziekdoosje af. Uitge voerd in pasteltintjes met veel roze zijn er onder meer een tuinpaviljoen, een villa en een muziekkiosk. In educatieve sfeer is de computer toonaangevend. Zo is er Albert, de robot, een spel computer die kinderen van 3 tot 7 jaar spelend leert reke nen en lezen. Little Q is een programma van een elektro nische pen met bijbehorende boekjes bedoeld voor klein tjes van 2 tot 4 jaar. formaat kost krap 500 gulden en blijkt deze maanden 'een doorslaand succes'. De com puter, Atari Lynx genaamd, luidt via z'n mogelijkheden te gelijk een nieuw tijdperk in. En wel dat van gebruik in fa milieverband. In totaal acht spelcomputers kunnen via de kabel onderling worden ge koppeld voor gezamenlijk spelplezier. Alle spelers kun nen actief deelnemen. Ook aan het toenemend aantal linkshandige spelers is ge dacht: het benodigd instru mentarium kan steeds meer 180 graden worden gedraaid. Inhakend op deze jongste ontwikkeling neemt het aan tal spellen dat tegelijk door twee of meer personen kan worden gespeeld toe. De pop is weer in. En eigenlijk meer nog haar accessoires. Groter dan ooit is dit jaar het aanbod in bijkomstigheden, groter ook het aantal mecha nisch werkende poppekinde- ren. De periode waarin de pop onder invloed van andere ont wikkelingen naar de achter grond was gedrongen, lijkt definitief voorbij. Er is bij fa brikanten een duidelijke trend naar vernieuwings drang. Negenennegentig procent van alle meisjes tussen de zes en negen jaar heeft een of meer poppen. Bij even oude jongens ligt dat percentage op 24. Zes op de tien meisjes tot negen jaar heeft een poppen huis. Accessoires waren tot voor kort beperkt. Het vergro te aanbod werkt aanstekelijk: zeven op de tien meisjes 'hap pen' dit jaar toe en willen nieuwe entourage rond be staand (poppen)materiaal. Poppenhuizen van degelijk hout en modern plastic win nen terrein. En op poppenge- bied is er een duidelijk hang naar nostalgie: steeds meer oude modellen worden her nieuwd uitgebracht. De leefwereld van het nog jonge meisje is duidelijk ver groot. Zo talrijk is dit jaar het aanbod accessoires, dat in veel ruimere mate dan voor heen kan worden gecombi neerd. Vooral kleding en kap sels springen daarbij in het oog. Badjes met een werkende douche, keukentjes, kinder stoelen en commodes met verzorgingssets, steeds com pleter wordt het aanbod. Er zijn zelfs echt werkende was machines in combinatie met een droogtrommel. Heuse af wasmachines behoren even eens tot de begeerde objecten. Het mooiste lijkt speelgoed dat een meervoudige waarde heeft, zoals het Nenuco-pop- penhuis, dat zo groot is, dat het tevens dient als kinder speelhuis. Keuken met koel kast, magnetron, een toilet spiegel en openslaande ra men, alles in mini-formaat, zijn standaard. Voor meisjes die het 'jong ste' poppengebeuren zijn ont stegen is er Barbie met haar specifieke tienerdroomwe reld. Multifunctioneel is spe ciaal bij deze dame dit jaar een toverwoord. Gehouden on derzoek heeft de hang naar die ontwikkeling bevestigd. Van de tien meisjes willen er acht thans meer met een pop dan slechts aankleden. Bar bie's 'uitzet' beperkt zich dan ook niet tot een garderobe met japonnen die getransfor meerd kunnen worden van kort tot lang, van middag japon naar avohdtoilet tot in een echte babydoll. Met haar Ferrari en luxe camper waar van het autogedeelte als spor tieve buggy kan worden afge koppeld en het caravange deelte als huis kan dienst doen schept ze samen met vriend Ken, zusje Skipper en haar vriendinnen een heuse luxe (droom)wereld. Playmobil blikt met haar poppenhuis en toebehoren (uitgeroepen tot speelgoed van het jaar) niet vooruit maar terug naar 1900. Duidelijk be doeld voor jonge meisjes tot acht jaar wordt de wereld van toen tot in de kleinste details uitgebeeld. Voor de iets ouderen zijn er de Sylvanians, de inwonertjes van Maple Town. Een houten huis met meubeltjes waarvan de deurtjes open kunnen, draaimolentjes echt werken en zelfs het speelgoed van de baby Sylvanians tot in micro formaat is uitgewerkt vormen de hoofdmoot. Alles kopen is niet nodig, want de houten meubeltjes lenen zich uitste kend tot aanvulling uit de ei gen hobbyhoek. Mooi en oerdegelijk is een houten poppenhuis, afkom stig uit de Sovjetunie, en al leen verkrijgbaar bij speciaal zaken in houten speelgoed. Charlimpect (Uithoorn) is de importeur van dit sterke huis, waar kinderen desnoods op kunnen gaan zitten en dat is ingericht met de degelijkheid van Duitse meubelbouwers. De inrichting kan per setje worden gekocht en is al ge schikt voor kinderen vanaf drie jaar. Poppenhuis uit 1900 van Playmobil.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11