Thatcher haalt fors door kabinet zem Revolutie lijkt ook in Albanië onvermijdelijk Ontslag vice-minister Howe heeft gevolgen 'Ze zoeken een zondebok en zien in mij de grootste' Godsdienstrellen in India duren onverminderd voort Mongoolse eigendommen onder burgers verdeeld Gemengde r ranse reactie Kwandamogen op belediging Britse krant ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 LONDEN (DPA/AFP) - De voor- malige president en partijleider van de DDR Erich Honecker heeft zich in zijn eerste vraaggesprek na zijn aftreden met kracht verdedigd. "Ik heb gehandeld in de wetenschap zulks voor het volk en de vrede te doen. Nu zoeken ze echter zonde bokken en in mij ziet men de groot ste", aldus uitspraken van Honec ker die gisteren in het Britse week blad 'The European' werden gepu bliceerd. Honecker toonde zich geschokt door de aantijgingen en smaad die hem en zijn vrouw sinds de politie ke omslag in de DDR ten deel zijn gevallen. "Ons wordt corruptie ver- LONDEN (GPD) - De Britse premier Thatcher heeft het onverwachte ontslag van haar be^gevScften kostef'vankhet"voil£ vice-premier Howe gisteren aangegrepen om haar kabinet flink overhoop te halen. Zij pro- maar Margot en ik hebben ons zelf moveerde minister van onderwijs MacGregor, met wie zij slecht overweg kon, weg naar de niets te verwijten", aldus de ex-pre- inhoudsloze functie van leider van het Lagerhuis. Op onderwijs kwam Clarke terecht, de s"h"^ man die als minister van gezondheidszorg meedogenloos het mes had gezet in de National Health Service. Stijdbare Honecker in vraaggesprek: kan worden gerekend, zo meldt heeft geen enkel interview gegev 'The European'. De advocaten van Honecker heb ben de juistheid van en de wijze met geen enkele journalist gespro- Gordijn ~v.,.. ken en zijn onderhoud met Junge ^ij geen verantwoording te dragen. waarop 'The European' uit- ten bestreden met de geheel privé-aard. De juris- De raadslieden cliënt helemaal niet heeft inge- batsjov. heb ik niet. Uiteindelijk zal men in zien dat ik gelijk had. Iedereen kan zien welke rechten en sociale voor zieningen zijn verspeeld", aldus Honecker. Ook voor een proces koestert de kleine ex-politicus geen angst. "Al le aanklachten tegen mij zullen door een rechter van tafel worden geveegd", meent Honecker. Voor het doodschieten van tweehonderd Oostduitse vluchtelingen - in de loop der jaren langs het IJzeren de Berlijnse Muur - zegt de ineenstorting DDR-economie ziet Honecker maar een oorzaak: Gorbatsjovs politiek glasnost en perestrojka. Om te op dat hun Sovjetrussische leider Michail Gor- concluderen dat het interview met het De grote vraag is of er uit de gelede ren van de Conservatieve Partij deze maand een serieuze gegadigde zal opstaan die tegen Thatcher in de ring wil treden. Over enkele weken moeten de Conservatieven een nieuwe leider kiezen, wat normali ter een jaarlijks terugkerende for maliteit is. Deze keer echter ver wachten sommige deskundigen dat een man van het kaliber Howe (de afgetreden vice-premier) of Heselti- ne (de afgetreden minister van de fensie) Thatcher de handschoen zal toewerpen. "Het probleem voor de conserva tieve Partij is niet hoe het'kabinet herschikt moet worden", sprak de liberale leider Paddy Ashdown. 'Het probleem is hoe de premier verwijderd kan worden". Het lijdt geen twijfel dat onder een groeiend aantal leden van de Conservatieve Partij onvrede be staat over Thatcher. "We hebben al weer een kabinetswijziging waarbij uiterst capabele ministers betrok ken zijn", meende het conservatie- gevoerd door Clarke. De ve lagerhuislid Hugh Dykes. "Maar nister van onderwijs bew biedt die een oplossing v< damentele malaise"? Eventuele tegenkandidaten zul- stemd met Britse blad. In een communiqué zeggen de advocaten dat het vraaggesprek dat door het blad wordt voorgesteld als ut een exclusief gesprek, in werkelijk- communistdietot 's gevoerd met een van zijn Honecker vrienden. De 78-jarige Honecker op zijn de fun- vorige post, gezondheidszorg, dat hij niet voor een kleintje vervaard Zijn voortvarende optreden bij Honecker sprak in zijn verblijf plaats even buiten Berlijn, in het Sovjetlegerhospitaal 'Beelitz', met Heinz Junge, de vriendenkring De uitgerangeerde ex-partijleider den' in laat in het gesprek zijn licht schij- hesla^ nen over de teloorgang van het com- munisme in de voormalige DDR. "Het is natuurlijk een teleurstelling voor me dat zovelen een knieval voor de D-mark hebben gemaakt. Maar angst voor agressie tegen mij nederlaag heeft gele dat het herstel zeker zijn krijgen. Van overgave wil Honecker dus nog nog niets weten. "We moeten de opmars van rechts stuiten. De strijd gaat door en ik zal me niet afzijdig houden", aldus een strijdlustige Honecker. peiling oordeelde 60 procent van de Zes doden bij rellen Moldavië AYODHYA (AP) De Indiase poli tie heeft gisteren voor de tweede maal deze week het vuur geopend op fundamentalistische hindu's die probeerden een omstreden moskee te bestormen. Daardoor kwamen twaalf mensen om het leven en raakten er 48 gewond. Dat hebben ooggetuigen en artsen bekendge maakt. De gewelddadigheden tussen hindu's en moslims die het gevolg zijn van een conflict rond de mos kee van Ayodhya en die nu al tien dagen aanhouden, hebben gisteren in heel India zeker 51 levens geeist. Van de slachtoffers vielen er 25 in de deelstaat Uttar Pradesh, waar de moskee is gevestigd, en 13 in de westelijke deelstaat Gurajat. De overige doden vielen in de deelsta ten Karnataka, Bihar, Rajasthan en Andhra Pradesh. Volgens de hin du's is de moskee van Ayodhya, die dateert uit het begin van de zestien- Geboortebeperking De Peruaanse regering is begonnen gratis anti-conceptiepillen en con dooms aan de bevolking uit te de len. Officiële geboortebeperking is een novum in het zwaar rooms-ka- tholieke Peru en de kerk heeft zich heftig verzet tegen de op 23 oktober door president Alberto Fujimori aangekondigde plannen. Fujimori heeft het programma fel verdedigd. Het geboortebeperkingsproject maakt deel uit van het streven van de regering om de oorzaken van werkloosheid, armoede en honger aan te pakken, zei hij. Vulcanus 2 De Vulcanus 2, het laatste afvalver brandingschip ter wereld, is door het Amerikaanse bedrijf Ocean Combustion Services (OCS) ver kocht. In het verkoopcontract is op genomen dat het schip na het einde van dit jaar niet meer voor afvalver branding mag worden gebruikt. Dat is volgens de milieu-organisa tie Greenpeace bekendgemaakt tij dens een ambtelijk overleg in Lon den van de landen die de 'London dumping convention' hebben on derschreven, een overeenkomst over het verminderen van het lozen van afval op zee. Bhutto Asif Ali Zadari, de echtgenoot van de afgezette Pakistaanse premier Benazir Bhutto, zal enkele dagen worden vrijgelaten om als parle mentslid beëdigd te kunnen wor den, zo heeft een anonieme zegs man gisteren bekendgemaakt. De 38-jarige Zardari was 10 okto ber gearresteerd en vastgehouden zonder borg omdat hij ervan ver dacht wordt een in Groot-Brittan- nie geboren Pakistaanse zakenman ontvoerd en 17 miljoen roepees (1.3 miljoen gulden) afgeperst te heb ben. Twee weken later werd hij met een overweldigende meerderheid in het parlement gekozen. Zardari onkent de aanklachten en heeft ge zegd dat ze politiek gemotiveerd waren om zijn vrouw in de verkie zingen te schaden. Rantsoenbonnen De Oekrainse regering is gisteren begonnen met het uitdelen van rantsoenbonnen in een poging om de schaarse voedselvoorraden bin nen de republiek te houden. Dit heeft de Komsomolskaja Pravda, de krant van de communistische jeugdbond, gisteren bekendge maakt. De distributie van de bon nen leidde tot grote verwarring om dat een groot deel van de bevolking niet van de maatregel op de hoogte bleek te zijn. verdeelde partij nog wordt nationale gezondheidszorg, maakte versterkt. Een man als Michael He- hem tot een der minst geliefde be- seline, die in 1985 woedend wegliep windslieden. Blijkens uit een kabinetsvergadering c nooit meer in terug te keren, laat ondervraagden negatief zich nog altijd zeer omzichtig uit beleid, over Thatcher. Op de oppositiebanken werd Bij de kabinetswijziging moest Clarkes benoeming op onderwijs MacGregor het veld ruimen, omdat omschreven als 'een verschrikkelij- hij weigerde zijn oren te laten han- ke klap voor ouders, kinderen en gen naar de onderwijsplannen van onderwijskwaliteit', de premier. Thatcher, zelf een voor malig minister van onderwijs, wil graag een voucher-systeem invoe ren waarbij ouders met van rege ringswege verkregen bonnen on derwijs voor hun kinderen kunnen 'kopen'. „Df.Ze--J jV0iu!'0nai,re planne,n; MOSKOU (AFP/RTR) - Zes men- sen zijn gisteren gedood en dertig anderen verwond bij rellen in de stad Doebosary en een naburig dorp in het oosten van Sovjet-repu bliek Moldavië. Dit heeft het Sovjet persbureau Tass gemeld op gezag van loco-burgemeester Alexandre Porojan uit Doebosary, een van de drie Russische plaatsen in Oost- Moldavie waar de noodtoestand is afgekondigd. In de stad onstond een vuurge vecht tussen Moldavische vrijwilli gers en de militie nadat een agent was gedood, aldus Tass. De Russen in Moldavië hebben enkele dagen geleden de Dnjestr-re- publiek uitgeroepen en weigeren het Moldavische gezag te erkennen. Het Moldavische parlement heeft a'cp 'es Grefea/iig» fluent ö/e Raoox oSftf ULAANBAATAR (Rtr) De socia- eigen ondernemingen zullen kun- listische partij van Mongolië, die nen opzetten of ze aan de staats- zi'ch een 'new look' heeft aangeme- bank kunnen verkopen. Ook het be ten en in adembenemend tempo af- zitten van een eigen huis wordt in stapt van zeven decennia commu- Mongolië aangemoedigd, nisme, maakt aanstalten staatsei- Het land dat in gebruik is bij de gendommen in gelijke porties te Mongolische nomadische herders, verdelen onder de burgers. "Wij de meerderheid in het uitgestrekte hebben geen tijd te verliezen bij de land dat zo groot is als West-Europa, overgang naar een marktecono- wordt niet verdeeld omdat het his- mie". verklaarde de Mongolische torisch altijd al in gezamenlijk ei- vice-premier D. Dorligjav in een in- gendom was. Sommige stukken terview. De in staatseigendom zijn- agrarisch gebied zullen echter wel de fabrieken, ondernemingen en worden verdeeld, enkele stukken land worden opge- Bepaalde economisch vitale sec- deeld in stukken die gelijkelijk wor- toren blijven in handen van de staat, den verdeeld onder alle twee mil- zoals de mijnbouw en energie, ver- joen inwoners. Zij worden zo van de klaarde Dorligjav. De vice-premier ene op de andere dag aandeelhou- bekritiseerde de nieuwgekozen re der in het kader van een wet die nog geringen van Hongarije en dit jaar kan worden doorgevoerd. Tsjechoslowakije, die naar zijn me- "Wij kunnen mogelijk een diepe ning de mensen niet laten delen in economische crisis voorkomen de staatseigendommen, door zo spoedig mogelijk staatsei gendommen weg te geven", aldus de vice-premier. onwettig verklaard. Martelen ontleend de eeuw, gebouwd op de geboorte plaats van hun god Rama. Zij willen de moskee afbreken en vervangen door een hindu-tempel. In de zes In diase deelstaten waar het gods- dienstgeweld zich afspeelt zijn sinds 24 oktober 257 doden geval len. - Door de aanhoudende onlusten heeft de politieke crisis in India zich verder verdiept. Voormalig vice- premier Devi Lal, een van de initia tiefnemers van een campagne om premier V.P. Singh uit zijn ambt te zetten, heeft gezegd dat een rege ring van nationale eenheid moet worden ingesteld om de crisis het NICOSIA/LONDEN hoofd te bieden. Singh heeft voor 7 november een parlementszitting belegd, waar naar alle waarschijnlijkheid een motie van wantrouwen tegen hem zal wor den aangenomen. Singh verloor zijn parlementaire meerderheid toen de hindu-partij Bharatiya Janata haar steun aan de regering introk vanwege het moskee-dis puut. Singh heeft gezegd dat de verslag van Amnesty geheel moskee moet blijven staan tot de rechter zich heeft uitgesproken over de hindu-aanspraken. De Bha ratiya Janata steunt de fundamen talistische hindu's werd onlangs gearresteerd toen hij aan het hoofd van een groep funda- tigde organisatie mentaalisten naar Ayodhya wild? wijzen voorhanden te hebben optrekken. vroeg de Saudische koning Fahd Tienduizend hindu's probeerden onmiddellijk een openbaar onder gisteren de moskee te bestormen; zoek in te stellen, de politie gebruikte eerst traangas "De slachtoffers maken deel uit en bamboestokken om de menigte van de duizenden Yemenieten die uit elkaar te jagen. Op het moment zijn opgepakt", aldus Amnesty, dat zij aanhoudend bekogeld werd Volgens de organisatie zijn zij zon door een regen van stenen vanaf de der enige reden gearresteerd, om- daken, opende zij het vuur op de de- dat ze het standpunt van Saudi-Ara- monstranten. bië over de Golfcrisis afwijzen Vluchtelingen -| In het centrum van de hoofdstad waarbii het invoeren van Drivé-ei- onafhankelijkheidsverklaring PARIJS (AFP) De Franse pers heeft gisteren gemengd gereageerd Voor het regionale dagblad 'l'Echo Republicain' zijn de misver- op de sarcastische en beledigende standen tussen beide volkeren opmerkingen die het Britse boule- sinds de Zevenjarige oorlog en Je- a anne d'Arc toegenomen en gaat het altijd nog om een kwestie van hoog- e Gemeenschap. Enerzijds werden moed en macht. De krant schreef de Britse buren met humor terugge- dat de voorzitter van de Europese (RTR/AFÊ/DPA)Saudi-Arabië Pakt- anderzijds werd herinnerd Commissie Jacques Delors het ta- terugkeren NAIROBI (GPD) De Rwandese bevolking viert feest omdat het le ger zegt de rebellen in het noordoos- heeft gisteren woedend gereageerd op een rapport van de mensenrech ten-organisatie Amnesty Interna tional waarin wordt gesteld dat hon derden Yemenieten door Saudische militairen zijn gearresteerd, naar in terneringskampen gebracht en ge marteld. als de Zevenjarige lent heeft de Britten tegen zich i het harnas te jagen omdat hij vol- gens hen zich gedraagt als de presi dent van Europa en de bureaucratie Q^Vinrl^ owrmrlVimrl verpersoonlijkt die zij aan de ande- OCIldUC geZUIlUIlClU re kant van het Kanaal zo verafschu- zoiets oorlog. Het Franse boulevardblad Le Pa- i koos voor ironie in zijn reactie op een artikel in The Sun die de Fransen donderdag voor 'kikvor sen' en naar knoflook ruikende slappelingen uitmaakte. Onder de oiaf pciiiigcii ui undelete, v^nuei ut; it ir De regering in Riyad noemde het kop 'Roastbeef, de kikkers groeten !ljn De 'France Soir' hield het erop: Doorknof- "Wij ontkennen categorisch my dear, f het: "Laat duidelijk zijn, l00,kl' ,Na ta hebben onderstreept dat wij Engeland bewon- datgene wat in het rapport staat", al dus de woordvoerder. Hij voegde daar aan toe dat Amnesty een afge- haar leider vaardigde mag sturen om de feiten waarbij het invoeren van privé-ei- gendom en gelijke verdeling van staatseigendommen werd geëist. De demonstratie was georganiseerd door de onafhankelijke Mongoli sche Democratische Alliantie, die is opgericht naar analogie van de de mocratische beweging die vorig ten te hebben verslagen en hen uit jaar Oost-Europa overspoelde. het land te hebben verdreven. De regering in Kigali heeft laten weten Het Mongolische parlement be- dat vluchtelingen die naar Rwanda spreekt de privatiseringswetgeving willen terugkeren, daartoe in de ge- tijdens de op 14 november te begin- legenheid gesteld zullen worden. In Rwanda's buurlanden, Ugan da, Tanzania, Zaïre en Burundi, ver blijven op dit moment zo'n twee miljoen Rwandese vluchtelingen, hoofdzakelijk leden van de Tutsi- stam. De lange tijd door Rwanda ge hanteerde politiek dat de vluchte lingen niet meer welkom waren om dat er geen plaats voor hen was in het land, vormde één van de oorza ken van de vier weken geleden vanuit Uganda georganiseerde in- 500.000 inwoners van Kazachstan deren. Trouwens hoe kan het ders, zij hebben alles uitgevonden: tennis, voetbal, rock, humor, tui- niet wordt gedeeld door alle onder danen van hare eerbiedwaardige majesteit schreef de 'Nouvelle Ré te controleren. De in Londen geves- Holmes, Jane Birkin, Shakespeare, donderdag be- Hitchcock", schreef het blad. „Maar het zou te gemakkelijk zijn u i huwelijke voedsel te de voetbal-vandalen. "We spre ken niet eens meer over uw hooli gans. Hoe spreekt men ook al weer fair-play in het Engels". Toch gepi keerd kon Le Parisien zich als Frans antwoord voorstellen: "Ze zouden het verdienen dat de tunnel onder het Kanaal weer wordt dicht ge stopt". raceauto's/het gazon, Sherlock .t&SSSSZL£1 STOCKHOLM (DPA/AFP) - Rond een half miljoen mensen in de cen- traalaziatische Sovjet-republiek Kazachstan hebben schade aan hun gezondheid opgelopen door de kernproeven die er zijn gehouden. Dit heeft de Sovjet-arts Maira Zjan- gelova verklaard tijdens een bijeen komst van de internationale vereni ging 'Artsen tegen kernwapens'. Zjangelova verklaarde volgens In Noord-Ierland is giste- kranteberichten van gisteren dat ongeveer een half miljoen mensen of minder ernstige mate de aloude anti-Gallische de overkant van het Kanaal opgeld doet, en dat het nationalis- DODE ren de 34-jarige Albert Cooper het leven gekomen, toen een auto bom in de garage waar hij werkte gevolgen ondervinden. Sinds de ontplofte. De IRA heeft heeft de Tweede Wereldoorlog hebben 1,5 aanslag, die in Cookstown werd ge- miljoen mensen bloot gestaan aan pleegd, opgeeist. hoge radioactieve straling. De Rwandese minister van bui tenlandse zaken, Kazimir Bizimun- gu, benadrukte dat het opvangen van de vluchtelingen een gigantisch probleem is gezien het gebrek aan land en voldoende infrastructurele voorzieningen in Rwanda. De mi nister zei weinig problemen te voor zien voor zakenmensen en intellec tuelen die terugkeren. In tegenstel ling tot de minder-geschoolden, voor wie het moeilijk zal zijn een nieuw bestaan op te bouwen. De gewapende opstand in Noord- oost-Rwanda is volgens de autori teiten echter voorgoed verleden tijd en is het hele gebied, dat eerst in handen was van de rebellen, thans onder controle van het regeringsle ger. Slechts 100 tot 200 rebellen zou den zich nog in een wildpark schuil houden. De rest is gedood of terug naar Uganda gevlucht. TIRANA (Rtr) - De orthodox-com munistische regering van Albanië, tientallen jaren lang een bastion van autoritair leiderschap, lijkt de laatste tijd haar grip te verliezen en langzaam af te brokkelen. "Wij hehben allemaal genoeg van het communisme", zegt een Alba nese ingenieur. En hij voert aan: "Onze leiders geven ons geen echte democratie. De economie is een ramp. Iedereen wil emigreren". Zo'n vijfduizend van zijn landgeno ten deden dat ook in juli. Ze be stormden de ambassades in Tirana en dwongen een ticket naar het Westen af, na schermutselingen tus sen politie-agenten'en jongeren die in het centrum van de hoofdstad be toogden voor meer democratie en het recht om te reizen. "Dat leerde ons dat de regering en de geheime politie waarvoor wij zo ontzettend bang waren, niet onaan tastbaar zijn. Verandering is hier ook mogelijk, net als in Oost-Euro pa", vertelt een student. "Het is al leen maar een kwestie van tijd. En het zou al heel snel kunnen". De Albanese leider Ramiz Alia, die de invoering van een meerpar- tijenstelsel nog steeds krachtig af- van het verleden voorbij is. liet Tira- "Ik leef als een dier. Ons land i Ramiz Alia, leider wijst, kan de hervormingen niet meer tegenhouden. Dit jaar heeft hij een aantal kleine politieke en eco nomische koerswijzigingen toege staan, de lonen verhoogd, de beper kingen op godsdienst en reizen ver zacht en de deur naar het Westen op een kier gezet. Maar de jonge bevolking van Al banië, waar tweederde van de .drie miljoen inwoners jonger is dan 35, beschouwt de veranderingen als vooravond cosmetische aanpassingen om de respect, de angst tenlandse machthebbers. De stali nistische leider Enver Hoxha, die tot zijn dood in 1985 met ijzeren hand regeerde, bracht onafhanke lijkheid, industrie, gezondheids zorg, voedsel en onderwijs naar een land dat werd geteisterd door ziek ten en honger. Later verbood hij godsdienst en buitenlandse investe ringen, waarmee hij Albanië van de rest van de wereld isoleerde. Ongelovig Sommige overheidsfunctionaris sen in Tirana reageerden ongelovig toen journalisten hen van de onvre de onder de bevolking vertelden, maar anderen erkenden de malaise en zeiden dat zij hoopten op veran deringen. "De mensen zien de schitterende lichtjes van het westerse consu mentisme als een soort paradijs, maar zij beseffen niet hoe lang het duurt voor een arm, achterlijk land zonder ervaring in democratie de politieke en economische instellin gen ontwikkelt om dat te bereiken", zei een regeringsambtenaar. Een collega van hem zag het iets anders: "Iedereen is gelukkig hier. Het gaat maar om een handvol op roerkraaiers die problemen veroor zaken en proberen weg te komen". Er zijn meer tekenen die erop wij dat de regering en de eens alom- de regering verdwij- jaar i spanning te verminderen en de penheid communisten, die een revolutie nen en de bereidheid Roemeense-stijl vrezen, in het zadel leven voor zoiets vaags als de te houden. mische onafhankelijkheid Om aan te geven dat het isolement land neemt af. deze maand negentig buiten- net een reusachtig werkkamp. Ik landse journalisten toe om de confe- werk in een vieze fabriek met gebro- rentie van Balkanlanden te ver- ken ramen en kapotte machines, slaan. Albanezen uit alle lagen van Mijn loon is maar 20 of 30 dollar (34 de bevolking maakten van de gele- of 51 gulden, red.) per maand tegenwoordige geheime politie Si- genheid gebruik om de verslagge- waard", schold een monteur uit Ti- gurimi de controle over mensen vers op straat en in cafés aan te rana. Hij zwaaide met zeven één- kwijtraken. Zo zijn op de granieten klampen om hun kritiek op het dollarbiljetten: dat is alles wat hij communistisch systeem te spuien, zijn leven heeft gespaard. Een dokter vroeg: "Wat is de zin glimlachjes te zi< De hele sfeer doet denken aan de 4 van het leven hier? Dit land is ver- snelle V-tekens revolutie. Het woest. Zelfs als wij een democratie auto's en kunnen vooraanstaande de onderwor- hebben dan duurt het nog twintig intellectuelen tot nu toe blijkbaar gezichten van de grenspolitie douanebeambten voorzichtige i, maken jongeren buitenlandse armoede te daard te krijgen' ,Jno- Tot 1945 het schiedenis van invallen en bezetting door bui- redelijke levensstan- ongestraft de regering kritiseren. De honger naar democratie wordt de Albanese ge- daardoor echter niet gestild. "Ik aaneenschakeling denk dat het mogelijk is hier een meerpartijenstelsel te hebben, hoe- hoek". wel er geen aanwijzingen zijn dat dat ook gaat gebeuren", merkte Gramoz Pashko, een prominente econoom op. Hij vertelde dat hij het een goede zaak vond dat de bekend ste Albanese schrijver Ismail Ka- dare vorige maand asiel aanvroeg in Frankrijk nadat hij zonder succes had geprobeerd in zijn vaderland een legale oppositie te vormen. Tirana zag het overlopen van Ka- dare als verraad, maar Pashko ver dedigde de schrijver in het open baar - iets wat vóór de vluchtelin- gencrisis van juli ondenkbaar was - met het argument dat zijn actie uit eindelijk de democratisering in Al banië kan bevorderen. Ongeorganiseerd Op dit moment is er geen georgani seerde oppositie. Groepjes vrien den bespreken de politiek in het openbaar en staan voor elkaar op de uitkijk als één van hen met een jour nalist praat. De meesten van hen wilden absoluut anoniem blijven. Vrijwel allemaal zeiden zij tegen een gewelddadige revolutie te zijn. "In Albanië is het traditie bloed met bloed te wreken. Maar als er ook maar iemand gewond raakt, kan dat een spiraal van geweld ver oorzaken. Dat is onze grote angst", aldus een chemicus uit Tirana. "Wij voelen, ruiken dat het systeem snel zal instorten, maar wij hopen dat dat vreedzaam gebeurt. Wij zijn nu halverwege. Mensen zoals ik zijn niet bang om met u te praten, zelfs nu we in de gaten worden gehouden door die geheim-agenten daar op de Gifgas-kennels JERUZALEM (AP) - Nu de Is raëlische regering meer dan drie miljoen gasmaskers heeft uitge deeld onder een bevolking van 4,7 miljoen en er zelfs speciale maskers zijn verstrekt aan reli gieuze joden wier baarden bij een conventioneel masker in de weg zouden zitten, blijven Israë lische dierenliefhebbers met een grote zorg zitten: wat ge beurt er met ons huisdier bij een Een onderneming in Tel Aviv die gespecialiseerd is in het ma ken van onderdelen voor schuil kelders hoopt deze zorg bij die renliefhebbers weg te nemen. Een bedrijf heeft op de voorpa gina van de toonaangevende krant Jerusalem Post een adver tentiecampagne voor zijn nieuwste produkt gestart. 'Nieuw...nu verkrijgbaar'; het betreft 'gasproof kennels voor kleine huisdieren. [Drukkerij iDemmenie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7