9 Sneller naar een schone landbouw' Salarisadministratie? ttmmtttttttt Bu rad! 336 'Die lui hebben toch nooit een krediet verstrekt iwm— Vissershaven IJmuiden verdient ruim miljoen Kinderbijslag eerste kind extra omhoog Van der Giessen krijgt order voor bouw Italiaanse veerboten Fruittemiiual toch onder hamer ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 Wijze mannen vinden geen gehoor met voorstel DEN HAAG (ANP) Het landbouwbeleid moet snel en ingrijpend veranderen om in 2000 tot een 'schone' landbouw te komen. Verder moet het oppervlak natuurgebied in Neder land de komende tien jaar verdubbelen om het voortbestaan van de natuur veilig te stel len. Dat stelt een commissie van wijze mannen in een manifest over het samengaan van landbouw, natuur en milieu. Het rapport is gisteren overhandigd aan staatssecretaris Gabor van landbouw, die het voorstel heeft afgewezen omdat hij het veel te ver en te snel vindt gaan. IJMUIDEN - thuishaven v, sers, heeft ov zijn bestaan taat geboekt Zeehaven IJmuiden, m de Katwijkse vis- ?r het eerste jaar van ?en netto-winstresul- .056 gulden. Volgens president-commissaris L. Jansen zijn daarmee de verwachtin gen ruimschoots overtroffen. Zee haven IJmuiden nam op 10 april 1989 het voormalige Staatsvissers- havenbedrijf(SVHB) over. Het jaar verslag heeft dan ook betrekking op de periode 10 april tot en met 31 de cember 1989. Vooruitlopend op de officiële overdracht ging Zeehaven IJmui den zich reeds op 10 november 1988 bezighouden met de bedrijfsvoe ring en administratie van het SVHB. Alle lusten en lasten tot en met 10 april 1989 werden achteraf verrekend met het rijk. Vandaar dat de eerste jaarrekening van Zeeha ven IJmuiden een periode van ruim den) resulteert in een geldstroo van 2.188.541 gulden. Het bedrijf werd door het rijk ee der 'verkocht' voor een prijs v< 15,3 miljoen gulden. Dat bedrag w; onder meer het resultaat van een i gewikkelde verrekenpost van z ken als achterstallig onderhoud achtergebleven voorzieningen. De totale omzet a< het hele verslagjaar tegen 28.000 ton in een bedrag vanxuim 95 miljoen gul den was gemoeid. Na aftrek van de periode 1 januari tot 10 april resteer de 25.579 ton ten bedrage van ruim 73 miljoen gulden voor rekening Zeehaven IJmuiden. Het netto Bijvoorbeeld nootschap. "Hoewel we geen con crete verwachtingen hadden, hoop ten we toch op een positief resul taat. Dat daarvan sprake is, is mede een gevolg van de omstandigheid dat we op 10 december 1988, dus nog ruim vóór de definitieve over namedatum, al zijn begonnen met het wegwerken van achterstallig onderhoud. Het heeft bij de regel matige havengebruikers, en spe ciaal bij de vissers, het vertrouwen in Zeehaven IJmuiden niet be schaamd". "De havenwerken zijn kordaat aangepakt. Voor zover nodig, zijn er tijdelijke voorzieningen getroffen. diepstekende bedrijfsresultaat beliep 6,7 miljoen schepen te kunnen ontvangen De materiële activa als gebou- gulden. Ruim 2,4 miljoen gegene- behandelen in afwachting terreinen, machines ge vaste bedrijfsmiddelen ring "vertegenwoordigen de van 26,2 miljoen gulden. Ver hoogd met vorderingen en liquide 9 1/2 maand beslaat. Het winstcijfer middelen levert dat e De regering streeft weliswaar het zelfde doel na, maar heeft gekozen voor een periode van dertig jaar om het areaal natuurgebied te verdub belen. De door zichzelf in het leven geroepen werkgroep van wijze mannen doet een aantal aanbevelin gen om het tempo te verhogen èn tot een schone landbouw te komen. Dat is absoluut noodzakelijk omdat het milieu in Nederland en diersoorten ongestoord kunnen leven. "Gezien de zorgwekkende toestand waarin de natuur zich be vindt, dient ten behoeve daarvan de komende tien jaar het areaal van veiliggesteld natuurgebied te ver dubbelen". Op dit moment heeft Nederland 200.000 hectare natuurgebied. De verdubbeling tot 400.000 hectare hoeft geen problemen op te leveren, 1989, verhoogd met de afschrij ving op vaste activa (515.409 gul den) en reservering van latente ven nootschapsbelasting (585.876 gul- i vermogen op van 51,2 miljoen gulden. Het ei gen vermogen bedraagt 30,7 mil joen; het vreemde vermogen 20,5 miljoen gulden. reerd uit visserij en aanverwante uitvoe- tiviteiten, ruim 1.3 miljoen uit ha vengelden en 2,9 miljoen uit huur, erfpacht en overige zaken. Tevreden President- van Zeehav den te zijn o van het eerste boekjaar i het moment dat de haven zou zijn uitge diept. Ook modernisering van de visafslag was al in een vergevorderd stadium op de dag van de definitie ve overname", aldus Jansen die, wegens vertrek van de eerste direc- Jansen teur, kort na de overname als gede- IJmuiden zegt tevre- legeerd commissaris de directeurs- het bedrijfsresultaat functie ging waarnemen en dat nog steeds doet. vaardbaar belast is, aldus de werk- want het voor de landbouwproduk- groep die bestaat uit dertien leden, tie benodigde areaal neemt toch Naast oud-politici, zoals Sicco aanzienlijk af, stelt de werkgroep. Mansholt, Ed Nijpels en Pieter De landbouw dient daarnaast ern- Winsemius, hebben ook enkele stige schade aan natuur en milieu te hoogleraren en zakenmensen er voorkomen. Het gebruik van be- zittting in. Voorzitter is D. de strijdingsmiddelen en meststoffen Zeeuw, voormalig bestuursvoorzit- moet worden geminimaliseerd en ter van de Landbouwuniversiteit, er moeten op korte termijn maatre- Ook zijn broer A. de Zeeuw, voorzit- gelen worden genomen, die een ter van de Gatt-landbouwcommis- eind maken aan de milieuvervui- sie, maakt deel uit van de werk- ling door de landbouw. De maatre- groep. gelen die de overheid al heeft geno- De wijze mannen stellen onder men of van plan is te nemen, zijn meer voor natuur en landbouw niet toereikend. Als er geen mecha- strikt van elkaar te scheiden. De nisme ontwikkeld wordt dat de boe twee zijn nu eenmaal niet gezamen- ren werkelijk aanzet tot een milieu- lijk in één gebied te verenigen, dus vriendelijke bedrijfsvoering, is het beter ze naast elkaar te laten bestaan. In Nederland moet daar- netwerk van natuurgebie den ontstaan, enkele jaren blijken dat de doelstellingen van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) niet haal- wilde planten- baar zijn, zo waarschuwen de wijze DEN HAAG (ANP) - De kinderbij slag voor het eerste kind wordt op 1 januari 1991 met 60,52 gulden per jaar extra verhoogd. Deze verho ging komt bovenop de nog vast te stellen aanpassing van de kinderbij slag aan de stijging van de prijzen. Dit blijkt uit een wetsvoorstel van staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken), dat gisteren is ingediend bij de Tweede Kamer. Hierdoor gaat de koopkracht van gezinnen met kin deren en een minimum-inkomen er met 0,3 procent extra op vooruit. Het besluit vloeit voort uit de af spraak in het regeerakkoord om tot 1994 vijfhonderd miljoen gulden extra uit te trekken voor kinderbij slag. Dit jaar .ging de kinderbijslag daardoor al met 85 gulden per jaar omhoog. In 1991 gaat verder de pre mie voor de AAW omhoog en die voor de WW omlaag. Volgende week maakt staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgele genheid de exacte premiepercenta ges bekend. De werkgroep stelt voor een stel sel van heffingen en toeslagen in te voeren, om de boeren de goede kant op te sturen. Een boer die milieu vriendelijk te werk gaat, zou daar voor de komende vijf jaar een pre mie van 1000 tot 1500 gulden per hectare moeten krijgen. Een boer die het milieu belast, moet daarvoor betalen. Als na enkele jaren blijkt dat een bedrijf of een bedrijfstak niet in staat is natuur- en milieu vriendelijk te produceren, dan moet deze inkrimpen of zelfs geheel ver dwijnen. Voorwaarde is wel dat het sys teem van heffingen en toeslagen fraude-bestendig is. Dat kan bereikt worden door een belasting in te voe ren, die zich laat vergelijken met de huidige btw. Langs deze weg is veri ficatie van gegevens mogelijk. Een leverancier van bijvoorbeeld mest stoffen heeft er belang bij dit op te geven om daarmee zijn balans te ontlasten. Datzelfde geldt vervol gens voor de boer, die melk, vlees en eieren produceert. KRIMPEN A/D IJSSEL (GPD) - schikt om 118 trailers en 50 chauf- Scheepswerf Van der Giessen de feurs te Noord heeft een Italiaanse order voor de bouw van vijf vrachtveerbo ten gekregen, omdat de werf een snelle levertijd kon garanderen. ,Drie schepen zullen op de werf De veerschepen moeten de ver keersdrukte op het Italiaanse vaste land verlichten. Het gaat voorlopig om vijf schepen, maar volgens pre sident-directeur D. van Dort Krimpen aan den IJssel worden ge- werf zullen er talloze veerschepen bouwd. Twee neemt de Groningse bij worden gebouwd als het experi- werf Tille in Kootstertille voor haar rekening en die schepen zullen wor den afgebouwd op de Frysian Shi- terechtkomen, pyards in Harlingen. Alleen door die samenwerking kunnen er in au gustus 1992 drie van de vijf boten gereed zijn. Ed Nijpels, dr. ir. d. de Zeeuw (voorzitter) en dr. Sicco Mansholt tijdens de presentatie z werkgroep van wijze mannen in Den Haag. De aanbevelingen die worden gedaan i samengaan van Landbouw, Natuur en Milieu" werden later door staatssecretaris Gabor i hand gewezen. De order is afkomstig van Fin- mare, de scheepvaartdochter van het Italiaanse staatsbedrijf IRI, en heeft een waarde van 450 miljoen gulden. Het is niet gebruikelijk dat derzoekschip de Italianen hun schepen in het bui tenland bestellen, omdat er in Italië zelf veel scheepswerven zijn. IRI bezit de grote werf Fincantieri. Daar worden momenteel drie passagiersschepen Vol De orderportefeuille van Van der Giessen de Noord zit door de op dracht nu vol tot en met het voor jaar van 1993. Op dit moment wor den nog vier schepen voor Van Nie- •elt Goudriaan gebouwd en een on- British Telecom. Amerika Lijn gebouwd. Mede daar- Onderhandelingen over overname 'overslag' in Eemshaven vastgelopen mTer^m'drnieuwlTeertoten bouwen. Een andere reden dat de Of Van der Giessen een beroep kan doen op de steunpot van de Ne derlandse overheid is volgens Van Dort nog de vraag. "De overheid de Holland heeft bekendgemaakt een einde aan de scheepsbouwsteun te maken. Op dit moment wordt er niet met de overheid over een nieuw steunregi me gepraat. Maar ik verwacht dat de EG steun aan de scheepsbouw zal blijven toestaan, waardoor Neder- i veerboten. De werf land de financiële hulp te zijner tijd steun van de overheid werd ge bouwd en een investering vergde 92 miljoen gulden, hebben geen Staatssecretaris Gabor gaat het alle maal te ver. Behalve de snelheid schoot ook de strikte scheiding tus sen landbouw en natuur hem in het resultaat opgeleverd, verkeerde keelgat. De overheid heeft de laatste jaren juist gestimu leerd dat boeren in natuurgebieden blijven werken, waarbij ze beper kingen krijgen opgelegd om de na tuur te ontzien. In ruil daarvoor ont vangen ze een premie. Gabor geenszins van plan een eind te n ken aan deze beheerovereenkom sten. "We hebben dat instrument juist hard nodig als we de natuur in grotere mate willen ontzien". GRONINGEN (ANP) - De hyper- de terminal, terwijl ook de Friesch- moderne overslaginstallatie in de Groningsche Hypotheekbank en de Eemshaven, de zogenoemde fruit- AMRO-bank er geld in staken, terminal, wordt toch op een veiling verkocht. Onderhandelingen over De fruitterminal kwam echter de terminal, die met niet van de grond, volgens Koene- Rente De Belgische centrale bank heeft in navolging van Duitsland en Neder land besloten tot een verhoging van de rente. Het disconto gaat maan dag met 0,25 procent omhoog naar 10,5 procent. De Lombard-rente, het tarief waartegen commerciële banken bij de centrale bank kunnen lenen met waardepapieren als on derpand, is met onmiddellijke in gang verhoogd met eveneens 0,25 procent tot elf procent, zo heeft de bank gisteren meegedeeld. Fusie BRN Bedrijfsrestauratie Nederland (BRN) uit Capelle aan den IJssel en het Belgische cateringbedrijf Bel- gorest gaan samenwerken om op de Nederlandse markt "de uitbeste ding van voedingsdiensten in zie kenhuizen" te verwerven. De samenwerking omvat een ver gaande utwisseling van wederzijds opgebouwde know-how, acquisitie, ondersteuning en project-aanpak, hetgeen moet resulteren in een ster- De staatssecretaris houdt ook vast aan de periode van dertig jaar voor de verdubbeling van het het areaal natuurgebied. Sneller is, vol gens hem, onhaalbaar omdat an ders het structuurbeleid Volgens een woordvoerder van de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) zal de veiling van de fruitterminal worden gehou den op 22 november en 6 december, s De NOM heeft in het verleden gead- .-. viseerd bij pogingen om de terminal te verkopen. De woordvoerder van de NOM zei gistermiddag te hopen dat zich tijdens de veiling een gega digde voor de terminal aandient die de terminal in de Eemshaven wil overnemen en aldaar in stand wil houden. omdat er geen geld voor de aanschaf van de juiste soft ware voor de computers om de los- installaties te bedienen. Daarop werd besloten het bedrijf te verko pen. Maar toen de onderhandelingen daarover steeds mislukten werd op initiatief van de Friesch-Groning- sche Hypotheekbank besloten om de terminal in oktober 1989 te vei len. De veiling werd echter niet af gerond omdat de internationale scheepvaartonderneming Arma- dagroep liet weten geïnteresseerd te zijn in overname van de terminal. i dit jaar besloot Dertig miljoen overheid gefrustreerd raakt. Door De fruitterminal werd in 1987 ge- massaal grond aan te kopen in een bouwd op initiatief van directeur A. relatief korte periode van tien jaar Koeneman zou de overheid de grondprijs te Lommerts veel opdrijven. stak voor circa 30 miljoen gulden In augustus vai de Armadagroep te zien toen bleek dat het langer zou duren voordat de terminal weer operationeel zou zijn. Sindsdien is getracht nieuwe gegadigden te vin- het transportbedrijf den voor de overname. Nu deze po- Delfzijl. De overheid gingen geen effect hebben gehad, komt de terminal onder de hamer. Dit is 'm dan: de dienstwagen van Erich Honecker. Terwijl zijn kameradenrondreden in Tra- bants, liet de partijleider van de ex-DDR zich vervoeren in deze luxueuze Volvo. Voorzien van bar, telefoon en afluisterinstru- menten die alles registreren wat zich tot op twintig meter van de wagen afspeelt. Te zien op de Old timerbeurs in het Autotron in Ros malen. (toto ANP) Cultuurverschillen kwellen medewerkers NMB Postbank Groep na fusie 'Verjonging' bij IBM Nederland UTRECHT (ANP) - IBM Neder land (kantoormachines, 5.500 werk nemers) schrapt driehonderd ar beidsplaatsen vanwege tegenval lende resultaten. De betrokken werknemers kunnen tot eind vol gend jaar gebruik maken van een regeling voor vervroegde pensione ring. Dit heeft bestuurster Veldman van de Dienstenbond FNV gisteren meegedeeld. Zij zal de directie van IBM om opheldering vragen over de reorganisatie. Over 1990 zijn nog geen bedrijfsresultaten gepubli ceerd. IBM Nederland boekte in 1989 nog een winst van 246 miljoen gulden bij een omzet van 3,6 miljard gulden. Een woordvoerder van IBM be nadrukte dat er geen sprake is van gedwongen ontslagen. Volgens hem kan bij de operatie ook worden gesproken van een verjongingsac tie, want naast het vervallen van 300 tot 400 arbeidsplaatsen worden er ook weer nieuwe mensen aangeno men. Als reden voor de 'actie' geeft IBM het lage verlooppercentage bij het bedrijf op. Dat bedraagt slechts ongeveer twee prpcent. Volgens de woordvoerder is de zaak geheel doorgesproken met de onderne mingsraad. AMSTERDAM - "Fusies", zegt CNV- vakbondsbestuurder Ton de Leeuw den Bouter, "staan of vallen met emoties. Ieder- -T j i een kijkt naar iedereen. Welke partij pakt de kere positie op de Nederlandse macht, is de collega-directeur van de andere markt. De BRN-groep had dit jaar party nie, te jongi komen bestaande konink_ rijkjes en arbeidsplaatsen niet ineens in ge vaar? Dat heeft allemaal met emoties of met zoiets als cultuurverschillen te maken en die gevoelens moet je niet negeren maar juist onderkennen. Daarna kan gewerkt worden lieuwe doelstellingen waar iedereen kan vinden". omzet van negentig miljoen Belgorest een omzet van vijftig mil joen. DSM IJmuiden De kunstmeststoffenfabriek DSM IJmuiden heeft deze week speciale meetapparatuur in gebruik geno- Bij de reorganisatie van de gefuseerde men waarbij gebruik wordt ge- NMB Postbank Groep gaan 2600 van de maakt van radio-actieve stoffen. De n 000 arbeidspiaatsen verloren. De meeste apparatuur is aangebracht boven banen verdwijnen in wat vroeger de post een lopende band in de KAS-fa- bank was namelijk op de pastkantoren en bnek en kan de hoeveelheid korrels de sorteerbedrijven. Dat steekt, de oud-Post- tellen die over de band gaan. Bij bankmedewerkers die zien dat de 'bankiers' deze volumemeetapparatuur wordt van de NMB nagenoeg ontkomen aan de gebruik gemaakt van radio-actieve pijn Daarnaast hebben de 'ambtenaren' een bronnen, riet gaat om een zeer SOort minderwaardigheidsgevoel tegenover kleine bron, die volledig is inge- de 'bankjers' een pijnlijk soort 'cultuurver- bouwd in het apparaat. Van straling scbd- is absoluut geen sprake", aldus een Het w00rd cultuurverschil is> vooral met woordvoerder van DSM weten Vo - betrekking tot bankfusies, inmiddels een gens hem wordt deze meettechniek s00rt ei leven leiden Dit .verschir bij meerdere fabrieken gebruikt. heeft de onmst onder het personeel van de Postbank over de fusie met de NMB Bank extra aangewakkerd. "De mensen bij de Postbank voelen zich letterlijk ingepakt door de NMB. Ja, je kunt wel zeggen dat de Postbank gewoon is overgenomen", aldus De Leeuw den Bouter. Envelopenplakker Veel NMB-ers willen, anoniem, best kwijt dat die lui van de Postbank in feite helemaal geen bankiers zijn maar hooguit veredelde enveloppeplakkers. "Die hebben toch nooit kredieten aan het bedrijfsleven verstrekt of andere ingewikkelde financieringstransac ties bedacht. In effecten mocht de Postbank zelfs statutair nooit doen". Tot de cultuurverschillen behoort ook dat de gemiddelde Postbank-employé er anders bij loopt dan de gemiddelde NMB-werkne- mer: simpel gezegd trui en spijkerbroek te genover pak. Bij de Postbank heeft de vak bond altijd vrij grote invloed gehad omdat de organisatiegraad daar hoog was. De NMB-leiding heeft echter nooit echt aange drongen op een vakbondslidmaatschap voor haar ondergeschikten. Het gebleken verschil tussen de beide helften van de NMB Postbank Groep was onlangs rede voor de vakbonden en de on dernemingsraad om een brief aan de raad van bestuur te schrijven. Die besloot daarop een organisatiedeskundige te laten uitzoe ken hoe dat nu precies zit met die cultuur verschillen en wat daar vervolgens aan ge daan moet worden. Ton de Leeuw den Bouter constateert dat er nu nog altijd mensen geprovoceerd wor den. Dat van de na de fusie benoemde func tionarissen 'op het eerste en tweede ece- helon' niet minder dan 80 procent van de NMB afkomstig is, hoeft in principe niet slecht te zijn en kan wel degelijk te maken hebben met het principe 'de juiste man op de juiste plaats'. Maar dat bij voorbeeld de di recteur personeelszaken beter iemand van de Postbank had kunnen zijn, staat volgens De Leeuw buiten kijf. "Een dergelijk soort politiek besluit om de fusie soepeler te laten verlopen, was verstandig geweest. Dat had de gevoelens van heel wat mensen ge spaard". Cliché Bij die andere grote bankfusie wordt ook veel gewezen op de cultuurverschillen tus sen de fusiepartners Amro en ABN. Maar dat gebeurt meer door buitenstaanders dan door de betrokken medewerkers van beide ban ken. Twee hoge personeelsfunctionarissen van wat inmiddels de ABN Amro Bank heet, bezweren dat er veel meer naar het gemeen schappelijke wordt gekeken dan naar de zo genaamde cultuurverschillen. Het cliché van de 'straatvechters' van de Amro versus de 'heren' van de ABN mag dan 'overal' le ven, bij de bank zelf is men er zeker van dat de gedachte hierover heel anders is dan de werkelijkheid. Volgens de ingewijden, die wegens het kennelijk toch 'gevoelige' onderwerp niet geciteerd willen worden, bestaan er trou wens veel grotere 'cultuurverschillen' tus sen de automatiserings- en de merchant bankafdeling van dezelfde bank dan tussen de automatiserings- of merchant bankafde- lingen van de beide banken. Om dan nog maar te zwijgen van het verschil tussen Am ro- of ABN-Amsterdam en -Rotterdam of tussen Limburg en Twente. Bij de ABN Amro, waar ruim 55.000 mede werkers in circa 1470 binnenlandse en 375 buitenlandse kantoren onder één leiding moeten worden gebracht, bestaat volgens De Leeuw den Bouter ook veel meer êen 'wij-gevoel' dan bij de NMB Postbank. Ze ker, de ABN was ongetwijfeld hiërarchi scher georganiseerd dan de Amro en uit de vroegere concurrenten moeten nu 'vrien den' worden gemaakt, maar beide banken hebben een zelfde soort personeel en grosso modo ook dezelfde klanten. Dat de samen voeging buitengewoon ingewikkeld en moeilijk is en dat daarbij best mensen be schadigd kunnen raken, wordt erkend. Maar dat ligt zeker niet in de eerste plaats aan de cultuurverschillen. NecUloyd koopt met Union kat in de zak ROTTERDAM (GPD) - Ned- lloyd heeft met de overname van het Duitse wegtransportbe- drijf Union vorig jaar een kat in de zak gekocht. .Het bedrijf blijkt veel minder waard te zijn dan het bedrag waarvoor Ned- lloyd het heeft overgenomen, doordat het een onverwacht groot verlies van enkele tiental len miljoenen guldens moet in- Nedlloyd is daarom van plan flink het mes in het Duitse bede- rijf te zetten. Daarbij zullen 500 tot 700 mensen moeten afvloei en. Union was zelf al door fusies van talloze ondernemingen tot stand gekomen en was moeilijk bestuurbaar. Nedlloyd's pogin gen om het in zijn wegtransport- activiteiten te integreren, verlo pen daardoor ook stroever dan gedacht. Bij Union werken mo menteel 4600 mensen. Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S: systeem Jiebben voor ons geen gebéitnen. Bespaar tijd en'energie* laat het over aan onze specialisten.behofendlo'óeArenihaioaud^on groep V

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5