'Ik probeer er nog steeds alles uit te halen' Charles de Wolff (Bachkoor) koninklijk onderscheiden in Leiden POP Verkoopstunt Sfeer en kwaliteit in Dorpskerk Solisten in Hohe Messe vormen team Afrikaans Verspilling Oude vrienden Iron Maiden als herfststorm AMSTERDAM/LEIDEN - Zijn repetities zijn streng en intensief. De koorleden mo gen niet het gevoel krijgen van een verloren ochtend. Zijn orgelspel is explosief. Een garagehouder feliciteer de hem woensdagavond al met de koninklijke onder scheiding, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, die hij gisteravond van burgemees ter Goekoop kreeg opge speld. Hij is 25 jaar dirigent bij het Bachkoor Holland, dat zijn thuisbasis heeft in de Pieterskerk in Leiden. Charles J. de Wolff vindt de verrassing van de garage houder, die het nieuws al op de regionale radio had ver- nomen: "Leuk als herinne ring, maar niet om er lang bij stil te staan". Vanmiddag be roert hij alweer de toetsen van het orgel in Groot Am- nes. Een biertje om de keel te een sigaret om de spanning te ver drijven. In het café aan de overkant van het Concertgebouw constateert hij dat de repetitie van het Amster dams Kamerorkest aan de voor avond van het jubileumconcert van Bachs Hohe Messe goed is verlo pen. Het Bachkoor nam hij gister middag in de Pieterskerk nog onder handen. "Ik eis kwaliteit", zegt de maestro beminnelijk. Zo zal hij ook het koor leiden, en ondertussen een zachte terreur uitvoeren. Bij het Bachkoor Holland, dat 90 leden telt, kun je niet zomaar zin gen. Een strenge auditie en een wachtlijst moet je eerst doorstaan. De gemiddelde leeftijd is 35 jaar. Toen Charles J. de Wolff (58) 25 jaar geleden aan het karwei begon, was het koor echt aan verjonging toe. Hij voerde onmiddellijk de regel in dat sopranen en tenoren op 60-jari- ge leeftijd met pensioen gaan en vanaf 50 elk jaar voorzingen. "We zijn een semi-professioneel koor (komen direct onder de top) en daar moet je je ook naar gedragen. Talen ten moeten komen boven drijven en amateurs moeten de kans krijgen om op deze manier de beroepswe reld te betreden". Clara de Vries (so praan) is volgens hem zo'n talent van eigen kweek. Elke zaterdag repeteert het Bach koor Holland in de Grote Kerk bin nen de vestingsmuren van Naar- den. Die wekelijkse dwang heeft hem belet om lang te reizen en or gelconcerten in het buitenland te geven. "Werkzaamheden uit han den geven lukt mij niet. Ik wil het koor zelf leiden, anders gaat het niet goed. Honkvast, zo zou je het ook kunnen noemen. Ik sta liever thuis op dan in een hotelkamer, want daar heb ik geen orgel om achter te kruipen". In zijn woning in Vier houten, onder de bomen van Nun- speet, schijnt een groot kerkorgel te staan. Vroege wandelaars worden zo dikwijls om de tuin geleid. Waar is de kerk? Ambtenaar Bezeten van muziek. Charles J. de Wolff is ongebonden ambtenaar van de gemeente Groningen, vaste gastdirigent van het Noord Neder lands Orkest, leider van het Bach koor Holland, organist en hoofdle raar Orkestdirectie aan het Utrechts Conservatorium. "Ik ben denk ik de enige dirigent die ambtenaar is. Toen ik bijna 25 jaar geleden diri gent werd van het Noordelijk Phil- harmonisch orkest, deed ik dat in de functie als ambtenaar. Dat is al tijd zo gebleven". Het Noordelijk Philharmonisch orkest is vorig jaar gefuseerd met het Fries orkest tot het Noord Nederlands orkest. Char les de Wolff is nu vaste gastdirigent en blijft ambtenaar, maar bemoeit zich niet meer met de administratie ve en bestuurlijke zaken erom heen. "Groningen grapt wel eens, dankzij ons salaris groeit en bloeit het Bach koor". De Wolff haast zich om er aan toe te voegen dat hij het hoge noor den in al die jaren niet tekort heeft gedaan. "Ik heb mijn uurtjes wel ge maakt". Dat de Wolff met zijn 58 jaar nog volop in het leven staat en niet aan het afbouwen is - "oh, als dat wordt geconstateerd, stop ik meteen" - be wijst zijn antwoord op hoogtepun ten in het leven. Niet wordt ge noemd: de Prix d'Exellence voor orgel in 1954, de Toonkunstprijs van de stad Amsterdam of de Edison in 1966 voor zijn Bachvertol- kingen op orgel of zijn dirigent schap bij de Krönungsmesse van Mozart bij de inhuldiging van Ko ningin Beatrix of de medaille van verdienste van de Sociétée Acadé- mique d'Education d'Encourage- ment in Parijs of zijn optreden bij het bezoek van president Bush aan de Leidse Pieterskerk, om maar eens een paar wapenfeiten te noe men. Nee, voor de Wolff was een hoogtepunt het internationaal festi val in Tour in Frankrijk afgelopen zomer, waar hij met het Bachkoor een Mozartprogramma uitvoerde. "Wat we daar deden was muzikaal gezien bijna volmaakt. De techniek was volledig ondergeschikt aan de muziek. Dat zijn mooie momen ten". Koning De dirigent geeft gemiddeld nog zo'n veertig orgelconcerten per jaar. En volgend jaar gaat hij zich con centreren op nieuwe cd-opnames. "Dat moetje niet doen als je 70 bent, want dan gaat je techniek teveel achteruit". Waarom heeft hij zich in dertijd niet geconcentreerd op het organist zijn. Hij geeft te kennen een hekel te hebben aan het hele jaar zuurkool eten. "Ik had een bre de belangstelling en wilde meer. Or gel en dirigeren is voor mij een twee-eenheid. Als ik met het een te lang bezig ben, verlang ik naar het andere. Orgel spelen doe je zelf en bij dirigeren kun je interpreteren door middel van medewerkers". Zoals de Rolls Royce, de auto onder auto's is, de Ralleigh, de fiets onder de fietsen is, is het orgel voor de Wolff de koning onder de instru menten. "Het variëren met klank timbres is oneindig. Het orgel in de Grote Kerk in Zwoll telt 64 verschil lende register. Ik heb ooit eens ge probeerd uit te rekenenen hoeveel verschillende klankmogelijkheden ik had. Ik ben daar niet uitgekomen. Hou het maar op oneindig veel. Het orgel heeft verder het meeste volu me van alle muziekinstrumenten. Daar kan zelfs een orkest niet tegen op. En alle instrumenten zitten erin: viool, hobo, klarinet, fagot, tuba noem maar op". Zoals het orgel spelen hem met de paplepel werd ingegoten, zijn vader was predikant in Enschede, kerk en orgel bij de hand, zijn grootvader was organist in Middelburg, zo kwa men ook de grote dirigenten op een presenteerblaadje langs. Tijdens zijn studie in Amsterdam zag hij in het Concertgebouw de 'Groten der aarde' aan zich voorbij trekken. Pierre Boulez, Von Karajan, Hans Rosbaud, Pierre Monteux, Eduard von Beynum. "Daar komen de im pulsen vandaan". Hij wijst naar het De Leidse burgemeester Goekoop speldde gisteravond dirigent Charles de Wolff de versierselen, behorende bij de koninklijke onderscheiding op. De Wolff dirigeerde gisteravond het Bachkoor bij de uitvoering van Bachs Hohe bijdragen: Henny van Egmond, Wim Koevoet en Erna Straatsma. Herman Brood - 'Freeze' (CBS) Overal duiken de geruchten op dat Herman Brood er mee kapt. Met musiciseren althans. De 43-jarige rocker zou zich meer willen toeleg gen op het schilderen. Laten we ho pen dat het een verkoopstunt is: de verhalen verschijnen precies op het moment van het uitkomen van een nieuwe Brood-cd, getiteld 'Freeze'. En dit schijfle laat nu niet bepaald een uitgebluste Brood horen. Inte gendeel, de van oorsprong Zwolse zanger klinkt hierop weer als van ouds. Geen achteloze covers meer zoals op de voorganger 'Hooks', maar 16 korte, pakkende nieuwe nummers. In de opener 'Blue ice moon' geeft Brood er met een paar raps blijk van de muziektrends nog steeds te volgen. Clarence Clemons, de voor malige saxofonist in de band van Bruce Springsteen, speelt een deuntje mee. De Bombitas zijn te rug van weggeweest. De dames, die op sommige voorgaande platen wel erg prominent (lees: hinderlijk) aan wezig waren, blijven nu gelukkig wat meer op de achtergrond. Behal ve een aantal stevige rockers staan er ook een aantal bluesy nummers op 'Freeze'. Zoals het Tom Waits- achtige 'The talkin', in rokerige nachtclub-sfeer en het enigszins kitscherige, met accordeon begelei de 'Cripple'. 'Freeze' bevat ook de nodige humor, zoals in 'Legal in Amsterdam', over het smokkelen van drugs naar Oklahoma City. Be trapt bij de douane op het vliegveld verdedigt Brood zich met de opmer king dat het spulletje in Amsterdam 'absoluut legaal' is. Enig minpuntje van Freeze is het geluid, dat hier en daar wat te wen sen over laat. Net als op 'Yada Yada' klinkt de zang soms wat te hol. Maar verder hoop ik dat de 'verkoop stunt' van Brood succes heeft. En dat hij nog een paar jaartjes door- gaat E.S. ten de twee al met elkaar samen. Eno produceerde toen Cale's album 'Fear'. Voor beide muzikanten is 'Wrong way up' een terugkeer aan het mu- ziekfront. Eno heeft ook jarenlang alleen achter de schermen gewerkt, voornamelijk als producer van on der anderen de Talking Heads. Op 'Wrong way up' is Eno na dertien jaar weer te horen als zanger. 'Wrong way up' is een verrassend en afwisselend album. De eerste drie nummers dragen duidelijk het stempel van Eno. Ze klinken een Beetje als The Talking Heads van een paar jaar geleden. Het daarop volgende 'Empty frame' is weer ge heel anders. Door de close harmo- ny-zang heeft dit wel iets weg van de Beach Boys. Na het vrolijke en lichtvoetige begin neemt John Cale in 'Cordoba' even gas terug. Deze introverte muziek had niet mis staan op het album 'Songs for Drel- Ondanks de experimentele aan pak is 'Wrong way up' toch een makkelijk in het gehoor liggend al bum. Zonder meer ook een schijf die veel te bieden heeft. E.S. Concertgebouw aan de overkant, naar de deur waar muzikanten en hun instrumenten in en uit gaan. Behoudend Uit zijn honkvastheid zou je kun nen afleiden dat de Wolff een be houdend man is, die geen verande ringen aandurft. Dat is niet het ge val. In 1983 toen de Nederlandse Bach Stichting de subsidie stopzet te, en alleen nog maar projectmatig ging subsidiëren, stopte De Wolff met dirigeren. "Ik had geen zin om een kaartenbakkoor te zijn en ik zag het ook niet zitten om met authen tieke barok-uitvoeringen verder te gaan, zoals werd geopperd. Ik wil dirigent zijn van een hedendaags koor met hedendaagse instrumen ten". Hij richtte een nieuw koor op. Op drie na gingen zijn oude koorle- dën met hem mee. Het was enige tijd rumoerig in het Nederlandse koorleven. Al snel werd de Leidse Pieterskerk als thuisbasis gevon den, Bachkoor Holland opgericht en een stichting geformeerd. Na een jaar waren de uitvoeringen en re- »r als vanouds. Sponso ring, optredens en platen moeten ervoor zorgen dat het koor zichzelf kan bedruipen. "Er kleven nadelen aan", zegt de De Wolff die zelf onbezoldigd diri gent is. "Je moet goed uitkijken dat je geen buil valt. 30.000 gulden ver lies en wij zijn failliet. Het avontuur in de programmering is vermin derd. Je moet meer op safe spelen. Aan de kwaliteit heb ik nooit ge tornd. Ik zou heel graag subsidie hebben, al was het alleen maar om de werkgelegenheid te garande ren". Hoe motiveert een dirigent een koor om voor de 25ste keer de Hohe Messe van Bach of het Weihnachts- oratorium te zingen. Zijn de uitvoe ringen elk jaar anders? "De eerste uitvoeringen die op plaat staan, zal ik nooit meer draaien. De Mat- theuas Passion bijvoorbeeld is zo compact uitgevoerd, zo weinig doorzichtig. Nee, nu zeg ik: abso luut niet mooi. Het Bachkoor Hol land is geen koploper, maar ook geen staartloper wat betreft ver nieuwingen. Mijn streven is een uit voering met hedendaagse midde len, zo stijlvol mogelijk. Geen jon genskoor, maar een gemengd koor. Geen oude instrumenten, maar he dendaagse instrumenten. De voor bereiding van de geijkte stukken moet intensief en indringend zijn, maar het moet geen maandenlange studie zijn. Afwisseling in het reper toire is belangrijk. Ik zei het al eer der: niet alle dagen zuurkool. Vertrouwen "Fantastisch om te doen zijn de Vespers van Rachmaninoff in het Russisch of het te Deum van Die- penbrock, de Cantates van Anton Weberen, Strawinsky's Sympho- nieen en wij zijn nu met de voorbe reiding bezig van Jeanne d'Arc au Bücher van Honegger. De première van deze schitterende uitvoering zal in het voorjaar in Groningen zijn". "Toen ik 25 jaar geleden het Bach koor overnam, zei de toenmalige di rigent tegen mij: jij moet dat doen, want jij kunt er van alles mee. Vol gens mij heb ik zijn vertrouwen niet beschaamd. Ik probeer er nog steeds alles uit halen". Jubileumconcert ter gelegenheid va 25-jarig dirigentschap van Charles de Wolff. De 'Hohe Messe' van J.S. Bach, do Bachkoor Holland. Solisten: Clara de Vries - sopraan. Ulla Groenewoid - alt. Peter Bar- tels - tenor en Hermann Christian Polster bas. Het Amsterdams Kamer Orkest en Hans Broekman - orgel. Muzikale leiding: Charles de Wolff. Gehoord op 2 november LEIDEN - Op de meest onmoge lijke plaatsen stonden nog stoe len opgesteld. Achter dikke pila ren in verre zijbeuken. De Pieter skerk was afgeladen vol, terwijl Bachs Hohe Messe gewoonlijk minder publiek trekt dan diens Matthaus Passion. Misschien het deze keer de persoon vai dirigent die de aandacht trok met zijn 25-jarig jubileum. De sfeer tij dens het concert was bijna plech tig alsof er in werkelijkheid eer hoogmis aan de gang was. Pas ns het concert kwam het applaus echt goed los, zeker nadat burgervader Goekoop hem zijn onderscheiding - ridder in de Or- an Oranje Nassau - had opge speld. Charles de Wolff - aldus Goe koop in zijn toespraak - is wars modieuze tendensen. Hij is trouw aan zijn eigen principes en hy draagt die beginselen ook uit. "Waar u ook met uw staf in de lucht slaat, overal treft u een bron goddelijke, muzikale inspira tie". Deze uitspraak van mijnheer Goekoop zou een mooi begin Er zijn tegenwoordig zoveel •ernieuwende stromingen in de oude muziek dat de uitvoerings praktijk van Charles de Wolff op valt door zijn continuiteit met het verleden. Geen knieval voor zwa- accenten op de eerste slag en or dramatiek. Alles voltrekt zich volgens vooropgezet plan. De muziek loopt in de maat met de vaste tred van de Basso Contu- de voortdurend doorlopende baslijn. De Wolff laat niet het pu bliek meedenderen op de puls de muziek. Toch buigt het di rigentplatformpje vervaarlijk door als hij koor en orkest inspi reert om een waarlijk jubelend 'et resurrexit' te spelen. De muziek Bach wordt lichter en helder onder de Wolffs handen en stroomt eindeloos door. Ook al kent de Hohe Messe meerkoorzang dan solo's toch het duidelijk dat de solisten homogeen team vormden. Heel beheerst van toon ging elk hen op in het grotere geheel. De grote architektuur, daar ging het Bach om en daar liet Charlies de Wolff zich duidelijk door lei den. Samensmelting tot een ho gere orde, eenheid van klank en struktuur in dit beslist niet zo toegankelijke werk. MONICA SCHIKS Herman Brood: ...geen achteloze Concert door Hans van Nieuwkoop, orgel en Harry Geraerts. tenor, met werken van Gilles. Fiocco. Purcell. Blow. Böddecker, Scheidt, Schütz, Bernardi, Scarlatti en Dela- landg. Gehoord op 2 november in de dorps kerk te Sassenheim. SASSENHEIM - Echte branden de kaarsen in de kroonluchters zorgden gisteravond meteen voor de sfeer in de Hervormde Dorps kerk. Het decor waarin twee in middels bekende musici optra den, de organist Hans van Nieuw koop die tussen zijn solostukken door afwisselend werd aangevuld door de tenor Harry Geraerts. Hans van Nieuwkoop toon de zich vertrouwd met de mate rie: levendige tempi en duidelijke fraseringen zorgden voor een doorzichtige uitvoering. Geen lange nagalm, waardoor alle ver sieringen goed te horen waren in twee stukken van John Blow. In de "Voluntary for the Cornet stop" kon de organist het cornet- register op de rechterhelft van het klavier apart laten klinken van het zachtere register aan de lin kerkant. Omdat Hans van Nieuwkoop in deze kerk zijn loopbaan is begon nen, kent hij alle mogelijkheden en onmogelijkheden van dit in strument goed. Zo kon in Scheidt's Cantio Sacra "Warum betrübst du mich, mein Herz" in een van de variaties de melodie precies op de hoogste tonen van het pedaal gespeeld worden. Ook vertrouwd met de barok was de tenor Harry Geraerts. Hij zong evenredig zwevend maar met kleinere en dus zuiverdere grote tertsen, zoals duidelijk te horen was. Bijzonder klonk "Lord what is man" van Henry Purcell. Lang aangehouden ac- coorden in het orgel vormden de basis voor het gezongen verhaal met fraaie dissonanten, gevolgd door een dansachtige aria en een briljant alleluja. Harry Geraerts maakte ook veel dynamische ver schillen waarmee hij de wisselen de stemmingen aangaf in het laatste stuk "Catemus Domino" van Delalande. Alles bij elkaar dus een hoopvol begin van de winterserie Golftfusz-concerten. Het volgende is gepland op vrij dag 14 december met het Haar lemse koor Dulce memoire en Rijk Jansen, orgel. FRANK DEN HERDER ZZ Top - 'Recycler' (Warner) Uit niet een van de tien stukken van ZZ Top's tiende album komt naar voren dat de baardmannen zich om het milieu bekommeren. Pas op de allerlaatste bladzijde van het cd-boekje, in een miniscuul on derschrift bij een foto van twee vrouwen van lichte zeden, wordt de link gelegd met de titel van het werkstuk. Daar wordt de luisteraar opgeroepen milieu-vriendelijke produkten te kopen, de lichten te doven, al het leven te respecteren, mee te doen aan carpooling en te re cyclen. Een sympathieke oproep waaraan de groep zelf overigens geen enkel gehoor geeft. Een com pact disc van nog geen 40 minuten is immers je reinste grondstoffen- en energieverspilling. ZZ Top, al 20 jaar grossierend in Texaanse blues met heavy metal- elementen, had er beter aan gedaan nog wat nummertjes te sparen. Dan hadden albums tien èn elf in één keer kunnen worden uitgebracht. Zo urgent kan het uitbrengen van tien volstrekt niets nieuws bieden de liedjes niet zijn geweest. Nog al tijd draait het bij de Amerikaanse evenknie van ons eigen Normaal om mooie meiden, een hamburger langs de snelweg en wandtegel- wijsheden zoals 'Decision or colli sion'. Het enige wat opvalt, is dat ZZ Top-voorman Bill Gibbons zijn gitaristische scherpte aan het ver liezen is. En dat is echt iets voor de groep om zich zorgen om te maken. W.K. Najaren van afwezigheid is John Cale terug aan het muziekfront. Eerder dit jaar verscheen 'Songs for Drella', dat hij samen met zijn vroe gere Velvet Underground-maatje- Lou Reed maakte. 'Wrong way up' is een co-produktie van John Cale en Brian Eno, ook twee oude vriendjes van elkaar. In 1974 werk- De nieuwe cd van Paul Simon, 'The rhythm of the saints', vormt geen echte verrassing. De voormali ge componist van het duo Simon Garfunkel vervolgt de muzikale weg die hij'op 'Graceland' uit 1986 is ingeslagen. De Afrikaanse invloe den zijn in vrijwel elk nummer aan te treffen. Ladysmith Black Mam- bazo vormt een aantal malen weer het achtergrondkoor, hier en daar aangevuld met enkele anderen. Tal van andere Afrikaanse muzikanten doen weer mee, zoals Hugh Mase- kela. Maar het blijft ditmaal niet be perkt tot Afrika. Ook Zuidameri- kaanse invloeden zijn te vinden op de cd die deels in het Braziliaanse Rio de Janeiro werd opgenomen. De veelheid aan en combinatie van muziekstijlen is zo langzamerhand het handelsmerk van Paul Simon geworden. Dit keer verleenden ook gitarist J.J. Cale en de wereldbe roemde blues-accordeonist Clifton Chenier hun medewerking. Uitschieters op de cd zijn het nummer 'The obvious child', dat voor een deel tijdens een optreden in Salvador werd opgenomen en het fraaie 'Further to fly'. Het is een aardige cd geworden, die duidelijk de sporen vertoont van het vakmanschap van Paul Si mon. Het zal ook wel weer een groot succes worden, maar echt verdie nen doet de plaat het niet. H.v.E. Hardrock/speedmetal concert van Iron Maiden en Anthrax in de Groendoordhal, Leiden. Ge hoord en gezien op vrijdag 2 november. al aardig ingewerkt is. Maar ook van bijna alle acht voorgaande albums laat de groep iets horen. Opvallend is de degelijkheid waar op het Britse vijftal is teruggeval len, in tegenstelling bijvoorbeeld tot het concert in november 1986 op dezelfde plaats. Het is nu weer recht-voor-z'n-raap hardrock. Uit gevoerd door muzikanten die als jonge, spelende honden compleet uit hun dak gaan. Iedereen geniet. Flauw bier, vette hamburgers, en zestig gulden voor een bedrukt swettertje ten spijt. Dat de zaal stinkt naar vee maakt niet uit. Dat de tribunes wankel zijn en datje moet drihgen voor de wc ook niet. De meeste fans moeten hard werken voor hun geld, maar betalen voor hun idolen grjf de dure toe gangskaartjes. Als ze maar uit hun dak kunnen gaan. LEIDEN Gelovend Nederland had gisteravond tegenwind in de Groenoordhal. En geen zacht bries je. Zeg maar gerust een herfststorm met kracht 11veroorzaakt door een paar dozijn Marshall-versterkers van de hardrockband Iron Maiden. Zanger Bruce Dickinson toont het uitzinnige publiek halverwege het concert een spandoek op de manier alsof hij een stier wil tergen. 'No prayer for Holland', is zijn bood schap. Duizenden gebalde vuisten schieten omhoog. Even overstemt het geschreeuw de rijen gitaar boxen. Dan vervolgt Dickinson zijn bedevaart met het nummer 'Die with your boots on'. In de soms kolkende Groenoordhal dreunen dit soort boodschappen met 10.000 Watt tegen de muren. Na een klein, saai metal-uurtje Anthrax, heeft Iron Maiden de mas saal toegestroomde fans helemaal voor zichzelf. Snelle gitaaxriffs, zware tromslagen, en een hoog, gil lend zanggeluid. Het raast maar door. In een fel tempo worden acht tien'nummers gebracht. Veel werk van de nieuwe compact disc 'No prayer for the dying', waarbij blijkt dat de nieuwe gitarist Janick Gers Bijvoorbeeld 'Eddie', het drie meter hoge monster. Niet alleen angstaan jagend op de hoezen, ook soms ver schijnend op het podium fascineert deze verpersoonlijking van de dui vel. Hardrockers reageren op hem extra fanatiek. Een jongen met lang krullend haar wint er geen doekjes om waar men hier mee spot. De leus op zijn strakke t-shirt spreekt boek delen hoe hij over het hiernamaals denkt. 'I'm praying for the devil', laat hij iedereen weten. ERIC HOENSON MADRID - De Spaanse hoofdstad is een museum rijker: het nieuwe Ko ningin Sófia Nationale Museum van Moderne Kunsten. Het gebouw is - ge heel in moderne stijl - voorzien van een glazen facade waarin de liftkoker Rel om slachten koe voor expositie HOORN (GPD) Door een koe te slachten ten behoeve van een expositie in kunstcentrum De Achterstraat heeft de Hoornse beeldhouwer Martin uit den Bogaard de tongen losgemaakt. Het is de bedoeling dat restanten van de koe in het kunstcentrum in tien glazen dozen in een 'logische volg orde' gedurende ruim een maand ten toon worden gesteld. Het project heeft reeds geleid tot hevige discussies binnen het bestuur van de Achterstraat. Ed Wagemaker, voorzitter van De Achterstraat, beseft dat reacties op 'Het slachten van een koe' onvermijdelijk zijn. „Er is lang en hevig gediscussieerd over dit project. Aanvankelijk zou de koe op een speciaal uitgekozen plek worden geslacht. Dat vond een deel van het be stuur veel te ver gaan. Bovendien stond de Veewet dit niet toe. Met het slachten in het slachthuis, de plaats waar zoiets dagelijks gebeurt, heeft niemand van het bestuur meer onoverkomenlijke problemen". Uit den Bogaard stelt in een verklaring dat zijn werk sterk de tegenstel ling leven-dood in zich heeft. Met zijn project wil hij de 'verborgen werke lijkheid' in beeld brengen, zoals die dagelijks vele keren wordt uitgevoerd. Hij wijst er op dat zaken als slacht, ontbinding, begraven, cremeren of ge boorte in onze cultuur vaak worden 'verstopt'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39