Kafka, het taboe van de zwijgende meerderheid Genootschap vraagt in Tsjechoslowakije aandacht voor schrijver In het bijzijn van 150 schrijvers en andere kunstenaars werd begin deze maand in het gebouw van de Praagse schrijversclub de Franz Kafka Sociëteit opgericht. Een gebeurtenis die de aandacht trok van de culturele elite in Praag, maar waarover op straat in het geheel niet gesproken werd. De Tsjechen, nu bijna een jaar verlost van het communistische regime, willen voorlopig niets weten van herstel van verloren gewaande cultuurgoederen. De versnelde staatshervormingen maken het leven met de dag duurder en dat is andere koek. De naam Kafka zegt vrijwel niemand wat. En nog minder Tsjechoslowaken hebben een verhaal van hem gelezen. De boeken zijn vijftig jaar lang verboden geweest door de autoriteiten van Praag, de stad waarin hij eind vorige eeuw werd geboren. Het klassieke verhaal over de profeet die in het buitenland wordt geëerd.. door Jaap Timmers Op de eerste etage van het gebouw waarin de schrijversclub zetelt, staat aan het eind van die middag de oprichter van de Kafka Sociëteit de bezoekers te woord. Doctor Vladi mir Zelezny, aangenaam. Hij drukt hen de hand, knikt vriendelijk en is gespannen. Vandaag krijgt hij ant woord op de vraag of zijn idee vol doende gedragen wordt. Wordt het druk genoeg en komen de belang rijkste gasten wel? Ernst Lustig en Ernst Pavel zijn nog niet binnen. Eerstgenoemde is hoogleraar letterkunde in New York en heeft toegezegd erevoorzit ter van het genootschap te zullen worden. Pavel wordt beschouwd als 's werelds grootste Kafka-ken- ner. Deze uit Duitsland gevluchte, en eveneens in New York wonende jood schreef een biografie over dr. Franz Kafka. Zelezny zelf was vroeger televi siemaker. Hij legde de Russische in val van 21 augustus 1968 vast. De ja ren daarna verdiende hij zijn boter ham met het schrijven van artikelen voor een technisch tijdschrift. Tege lijk was hij redacteur van enkele on dergrondse literaire bladen. In die functie schreef Zelezny stukken over Kafka, de man die hij bewon dert om zijn schrijfkunst en tot wie hij zich aangetrokken voelt vanwe ge zijn joodse afkomst. Censuur Samen met Bedrich Nosek, de di recteur van het Joods Museum in Praag, wil Zelezny de door de nazi's vernietigde Praags-joodse en Duits talige cultuur in ere herstellen. Na de oorlog waren het de stalinisti sche voormannen geweest die elk spoor van herleving de grond in boorden. De censuur van Kafka, die vijftig jaar heeft geduurd, werd alleen van 1966 tot 1968 onderbroken tijdens de Praagse Lente. Kafka was staats- vijandig. In zijn boeken worden de hoofdpersonen vermorzeld onder bureaucratische machinaties van de staat, de rechterlijke macht of door een volstrekt onbekende macht. Door het verschijningsverbod kon het gebeuren dat hij in eigen land onbekend bleef, maar verder wereldberoemd werd. Een bizarre situatie, die lijkt te zijn ontleend aan de door hemzelf geschreven verha len. De bijeenkomst in het schrijvers huis begint, Zelezny neemt het woord. Spreken in het openbaar gaat hem goed af. Hij is ook de offi ciële woordvoerder van Burgerfo rum, de grootste politieke partij in het land. De cultuurdragers zijn ge arriveerd, maar Lustig en Pavel be horen niet tot de aanwezigen. Zou den ze nog komen? Het antwoord laat niet lang op zich wachten. Even later verschijnen ze, de bejaarde he- ren, begeleid door enkele familiele den. Zelezny glimlacht tevreden. Hij zet in het Tsjechisch de doelstellingen van de sociëteit uit een en geefi aan op welke manier het Franz Kafka Centrum in het hartje van Praag zijns inziens ge stalte moet kijgen. De weinige aan wezige buitenlanders worden niets wijzer van de toespraak. Alleen al om financiële redenen heeft het comité, dat de oprichting van het Kafka Centrum voorbe reidt, haast. Dr. Zelezny: "Nu nog kunnen we het gebouw op het Oude Stadsplein voor een bedrag van 150.000 dollar aanschaffen en com pleet inrichten. Harde valuta zijn nog erg veel waard. Maar dat duurt niet lang meer, de Tsjechische kroon komt sterker te staan in de deviezenwereld". Vreemd Zijn inspanningen ten spijt is men tot nu toe niet bij machte geweest internationale bekendheid te geven aan de plannen. En dat is nodig om aan geld te komen. Daarbij gaat de aandacht vooral uit naar de Ver enigde Staten en Duitsland. Maar vreemd genoeg is Zelezny vergeten uitnodigingen te sturen naar de cor respondenten van de internationale persagentschappen in Praag. Over leg aan het eind van de bijeenkomst leidt ertoe dat de door Zelezny aan gezochte Amerikaanse leraar in vliegende vaart een kort persbe richt opstelt dat hij de volgende ochtend zal afleveren bij de agent schappen. Wel zijn er intussen brieven uitge gaan naar internationale fondsen en fondsenbemiddelaars. In Zwitser land bestaat een organisatie, die heeft toegezegd gelden te verzame len ten behoeve van het Franz Kaf ka Centrum. Eind september stuur de de Tsjechische president Vaclav Havel een aanbevelingsbrief aan het comité. Hij deed dit vanuit Jeru zalem waar hij net een eredoctoraat in ontvangst had genomen. In zijn rede sprak Havel schaamtevol dat hij nooit gestudeerd had. Tevens poogde hij zijn gehoor enig inzicht te geven over de invloed van Franz Kafka op zijn levensloop. Havel ver klaarde ten overstaan van zijn toe hoorders: "Mocht er iemand in deze zaal verschijnen met dezelfde kop als ik en mocht die dan meedelen dat dit alles op een vreselijke vergis sing berust en dat ik van het spreek gestoelte moet verdwijnen, dan ga ik weg zonder te protesteren.' De voorheen dissidente toneel schrijver en essayist zei in Jeruza lem dat hij deze (uiterst bescheiden) houding ook aanneemt ten aanzien van het presidentschap. "Ik hou er rekening mee dat er morgen een eind aan kan komen en dat ik op nieuw in de gevangenis beland. Misschien is er niemand ter wereld die zo goed begrijpt wat Kafka heeft geschreven als ik". Terug naar de plenaire vergadering, waar de biograaf Ernst Pavel het woord voert. Hij waarschuwt tegen commerciële exploitatie van de per soon dr.Franz Kafka. Hij vermoedt dat vele toeristen de weg naar Praag zullen vinden en dat zij massaal naar de 'vindplaatsen' van de schrij ver worden geleid. "Ik zie het al ge beuren: straten vol met Kafka-pop- pen en -maskers. Een schrikbeeld. We moeten zorgen voor een tactvol le benadering". De meningen over Kafka zijn ver deeld in de wetenschappelijke we reld. Hem wordt een uiterst negatie ve kijk op de maatschappij verwe ten, die een slechte invloed kan heb ben op de samenleving. Kafka zou de mensheid een kans op levensge luk ontnemen, zeggen de critici. De bewonderaars daarentegen menen dat zijn literatuur 'Het Proces', 'De Gedaanteverandering', 'Het Slot', 'Amerika' een waarschu wing bevat: minachting van het in dividu leidt tot ontsporing. Het moge volgens zijn aanhan gers duidelijk zijn dat 'De Gedaan teverandering' van Gregor- Samsa in een slijmerige kever pure fictie is, maar dat het verhaal een voor iedere lezer persoonlijk te interpreteren boodschap heeft. Ditzelfde geldt voor 'Het Slot' dat op geen enkele manier te benaderen blijkt, on danks het feit dat de hoofdpersona ge als landmeter in dienst is geno men door de slotvoogden. En dat gaat ook op voor de onschuldige heer K., die in een beklemmend Proces schuldig wordt bevonden en vervolgens "als een hond" afge maakt zonder dat iemand hem zegt wat hij misdaan heeft. Ernst Pavel zegt na afloop van de schrijversbijeenkomst dat het lezen van Kafka uren van concentratie vergt. De verhalen zijn ontbloot van iedere vorm van oppervlakkigheid en graven soms angstig diep in de menselijke ziel. "Kafka wordt als een gevaar gezien. Neem nou de longste generatie die opgroeit met veel geluid om zich heen. Overal ra dio-, of televisietoestellen die ka baal maken. Iemand die een beetje stilte wil invoeren, zoals Kafka, vormt een bedreiging". De bijeenkomst zit erop. Zelezny leunt in het zaaltje naast het clublo kaal even achterover. Diktevreden is hij over de opkomst. "Dit was de culturele elite van Praag", verdui delijkt hij. Voor kermisachtige tafe relen rond de persoon van Kafka is hij niet bang. Nu is gebleken dat het Kafka Centrum levensvatbaar is, zal hij waarschijnlijk zijn functie bij Burgerforum opgeven. Familielid In het nevenzaaltje staat ook de dochter van Kafka's zus Elli, Savdkova, te praten. Zij is het enig overgebleven familielid van de schrijver, die in 1924 op veertigjari ge leeftijd in een Oostenrijks sana torium overleed aan tuberculose. Savdkova woont in Praag. In de oorlog kwamen de zussen van Franz haar moeder en tantes om het leven in Duitse concentra tiekampen. Savkova wil graag betrokken blij ven bij de stichting van het cen trum. Haar gezicht vertoont een lichte gelijkenis met de afbeeldin gen van Kafka. Er bestaat jammer genoeg geen gelegenheid met haar te spreken. Daags na de vergadering wandelt Ernst Pavel in de Praagse Burcht.' Hij loopt naar de muur van de grote Vitus-kathedraal om wat uit te rus ten. Hij geniet van de stad die er vol gens hem nog net zo uitziet als in de tijd dat de jeugdige Kafka in de bochtige straatjes van Mala Strana (de Kleine Zijde) rondzwierf. Vlak naast de Vitus-dom ligt het schilderachtige straatje Zlata Ulicka, dat in Kafka's tijd Alchimis- tengasse heette. Hij woonde hier in de winter van 1916-1917 in het klei ne huis van zijn zuster Ottla. Het verhaal 'De Kolenruiter' kwam er tot stand. Dit gaat over een man die op een koude winterdag zonder stookkolen komt te zitten. Hij 'galoppeert' op zijn lege kolenkjt naar de kolenboer, maar krijgt on danks herhaalde verzoeken niet wat hij wenst. Onverrichterzake keert de kolenruiter terug in zijn kille wo ning. Praag is eén schatkamer voor Kafka-vorsers en voor toeristen op zoek naar nostalgie. Het leven heeft er vijftig jaar stilgestaan, de kachels worden nog steeds met kolen ge stookt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35