De gevangene van gevangenen Wmm fÉl&I Bewaarder moet koeriersdiensten bekopen met celstraf ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 PAGINA 25 Bewaarder René (26) van het huis van bewaring aan het Wolvenplein in Utrecht, moet waarschijnlijk binnenkort zelf gaan zitten. Hij heeft in 1987 diverse spullen voor gedetineerden naar binnen gebracht: hasj, sterke drank en uiteindelijk zelfs een pistool, waarmee later een 'zware jongen' is ontsnapt. In mei legde de Utrechtse rechtbank hem daarvoor anderhalf jaar gevangenisstraf op, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Hoe een naïeve jongen zonder opleiding en ervaring 'voor de leeuwen werd geworpen' en uiteindelijk bezweek voor de druk die gedetineerden op hem uitoefenden. "Ik dacht: Ik doe het één keer, maar het is gewoon een feit datje niet meer terugkunt als je iemand een keer tegemoet bent gekomen". door Ineke Peters Onder het toeziend oog van zijn advo caat mr. Emile Terheggen wil ex-be waarder René ("Liever geen achter naam. want dat is vervelend voor mijn familie die in Nederland woont") zijn verhaal wel kwijt. De tegenwoordig diep in Duitsland wonende man komt er speciaal voor over naar het Duitse grensplaatsje Emmerich. Over enige tijd zal voor het Amsterdams gerechts hof het hoger beroep in zijn strafzaak dienen. René zal daar bij zijn. Niet zoals bij de behandeling voor de Utrechtse rechtbank, in mei dit jaar, verstek laten gaan. Zijn straf zal hij ondergaan, René zal geen vluchtgedrag vertonen. "Dat kan ik niet maken. Ik heb die zaak bekend. Ik ben het alleen absoluut niet eens met de strafmaat. Een jaar zitten is voor mij echt veel te lang. Angst is niet het goede woord, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik er een beetje tegenop zie. Als je ex-bewaarder in de gevangenis komt, heb je het sowieso slecht. Voor de gedetineerden ben je een corrupte bewaarder die misschien namen heeft genoemd, voor de bewaarders ben je natuurlijk iemand die de hele beroeps groep in opspraak heeft gebracht". Corruptie Hoe corrupt zijn gevangenisbewaar ders? Het afgelopen jaar is die vraag veelvuldig gesteld. Nadat de zaak-Re- né had gediend, werd bij herhaling be richt over mogelijke corruptie in de Bijlmerbajes. Daarbij zouden ver scheidene bewaarders betrokken den zijn geweest. Ze zouden een lucratieve handel hebben gedreven in drugs en drank en mogelijk ook hebben gehol pen bij een aantal ontsnappingen. In middels heeft de rijksrecherche naar aanleiding van geluiden over corruptie een onderzoek ingesteld in zeven straf inrichtingen, waaronder het Utrechtse Wolvenplein en de Bijlmerbajes. René was nog maar net 23 jaar, toen hij in april '87 via het Arbeidsbureau werd uitgenodigd voor een sollicitatie gesprek in het huis van bewaring aan het Wolvenplein. Hij kon daar bewaar der worden, "Ik had geen enkele voor stelling van het bewaardersvak. Maar toen ik werd gebeld, ben ik gegaan. Blijkbaar heb ik precies de goede ant woorden gegeven, want twee dagen la ter had ik een brief thuis dat ik voor een half jaar was aangenomen als ar- beidscontractant". "Ik was op dat moment werkloos en ik ben niet het type dat werkloos wil zijn of kan zijn. Ik moest wat omhan den hebben, dus... Maar ik wist van toeten noch blazen. Na school ben ik militair geworden, ben vijf jaar als Kort Verband Vrijwilliger gelegerd ge weest in Duitsland. Van het burgerle ven wist ik echt niets. Daarom ben ik ook uit militaire dienst gegaan. Ik wil de wel eens wat anders zien. Nou, ik heb het gezien"... Zonder enige opleiding, zonder ook een psychologische test te hebben on dergaan. begon René op 1 mei '87. Het was eigenlijk de bedoeling dat hij al leen op zogeheten 'harde posten' waar geen contact mogelijk is met ge detineerden, bijvoorbeeld de portiers- post zou worden gezet. Maar wegens personeelstekort belandde René de derde dag al op de ringen, waar de ge detineerden verblijven. "Ik kreeg een sleutelbos in handen gedrukt en opeens moest ik mensen gaan insluiten. Ik kende de gevangenis alleen van de tv en toen liep ik daar in eens zelf. Ik zag al die cellen... En al die mensen... Een paar gedetineerden ken de ik van school of uit de stad. Dat ik bekenden zou kunnen tegenkomen had ik helemaal niet verwacht". Uitgeprobeerd René keek het vak af van de collega's met wie hij meeliep. Een vaste begelei der of mentor had hij niet. Al snel moest hij een aantal taken zelfstandig verrichten. Gedetineerden insluiten na het douchen of luchten bijvoor beeld. Erg goed ging hem dat niet af. Hij voelde zich aan alle kanten uitge probeerd. "De mensen werden vanaf bad of vanaf de luchtplaats weer naar hun ring gestuurd. Liepen allemaal door el kaar. Ik moest maar zien hoe ik de ge detineerden van mijn ring achter hun celdeur kreeg. Degenen die ik moest hebben, gingen expres op een andere ring lopen of bij een kennis op bezoek. Ik moest ze dus gaan zoeken. Als ik naar ze toe ging, liepen zij natuurlijk de andere kant op. Dan voelde ik me echt voor schut staan". "Dus daar liep een man, daar liep een man, daar liep een man en daar stond ik dan. Op zo'n moment had ik overwicht moeten hebben, maar dat had ik niet. En dan werd er soms ook nog vanaf een andere ring door een an dere bewaarder naar me geschreeuwd: 'Hé, hij hoort bij jou op B2. Je moet 'm in-slui-ten!' en dan ging ik weer lopen, rennen... Werd ik door mijn collega ook weer voor lui gezet". -Op een gegeven moment stond je met de gedetineerde voor zijn celdeur. "En dan duurde het bij mij altijd twee, drie minuten voortlat ik de deur achter hem dicht had. Hij vroeg iets. Wilde dat nog zeggen, maakte een bab beltje, posteerde zich met zijn schou der tegen de deurpost". -Zo ging het bij jou altijd? "Pfff, negen van de tien keer wel. Ik kon hem wel een push geven, maar dat zag ik ook niet zitten, want de volgen de dag moest ik weer op die ring lopen en dan zag ik die persoon ook weer. En ik was bang dat ik hem dan de volgen de keer nog moeilijker achter die deur zou krijgen. Je moet gewoon een ster ke persoonlijkheid zijn om dat werk aan te kunnen, je niet laten overbluf fen". •Uitje woorden proef ik datje in feite al heel snel had gezien dat het bewaar- derswerk niets voor jou'was. Of wilde je dat niet toegeven Bewaarder René en zijn advocaat, mr. Emile Terheggen (rechts): "Als je als ex-bewaarder in de gevangenis komt, heb je het sowieso slecht. Voor de gedetineerden ben je een corrupte bewaarder die misschien na men heeft genoemd, voor de bewaarders ben je iemand die de hele be roepsgroep in opspraak heeft gebracht". (foto gpd> "Eigenlijk niet nee. In het begin dacht ik, ik ben nieuw, ik moet nog wennen, het komt wel. De eerste da gen liep ik in burger op de ringen en ik dacht dat ik daardoor misschien geen autoriteit uitstraalde. Maar echt, het blauwgrijze bewaarderspak hielp later ook niet. Ik stond gewoon niet sterk in mijn schoenen. Toch dacht ik dat ik me er wel doorheen zou slaan. Ik wilde niet meteen mijn kop laten hangen. Bovendien was ik blij dat ik werk had". Hasj Het begon uit de hand te lopen, toen een van de gedetineerden René vroeg of hij niet een keer wat hasj wilde mee brengen. Degene die daarom vroeg kende René 'van buiten'. In eerste in stantie weigerde de bewaarder reso luut. Maar de man bleef dagenlang aan zijn hoofd zeuren. Uiteindelijk ging de bewaarder overstag, in de hoop dat hij dan niet langer zou worderi lastigge vallen. "Ik dacht, ik doe het één keer, maar het is gewoon een feit dat je niet meer terugkunt als je iemand een keer tege moet bent gekomen. Dat ik hasj had meegenomen ging blijkbaar als een lo pend vuurtje rond, want binnen de kortste keren kwam de ene na de ande re gedetineerde vragen of ik wat voor hem wilde meebrengen. Als ik zei dat ik dat niet wilde, herinnerden ze mij er altijd aan dat ik wat voor die ene jon gen had gedaan. Sommigen dreigden met dat verhaal naar de directie te gaan, als ik hun geen drank of hasj le verde". Bij de rijksrecherche heeft de ex-be waarder bekend dat hij zo'n twintig keer hasj en tien keer whisky op be stelling heeft geleverd aan gedetineer den. Het ging hem niet om geld, hij zegt dat hij nooit geld heeft gevraagd voor zijn diensten. René vond het veel belangrijker dat hij zijn werk kon doen. En dat lukte alleen als de gedeti neerden hem in de dagelijkse praktijk niet tegenwerkten en deden wat hij zei. In feite 'betaalden' de gedetineerden hem met rustig gedrag. Dat hij niet geschikt was voor het vak, was hem inmiddels wel duidelijk geworden. Collega's hadden hem "te amicaal" en "te speels" genoemd, maar hadden tegelijkertijd gezegd dat hij het werk verder wel goed deed. Re né had toen al besloten de duur van zijn contract 'uit te zingen' en per 1 ja nuari '88 ander werk te zoeken. Chantabel Hoe chantabel hij inmiddels was ge worden, bleek toen een 'zware jongen' nadrukkelijk contact met hem begon te zoeken. Aanvankelijk had de be waarder helemaal niet in de gaten waarom deze man, een Algerijnse drugshandelaar, hem het verhaal ver telde over een bewaarder van een an dere inrichting die hem in het verleden tegen forse betaling had zullen helpen ontsnappen. De bewaarder zou eerst het geld hebben opgestreken en ver volgens niets hebben gedaan. Dat had hij geweten; de Algerijn had inmiddels zijn 'vrienden langsgestuurd'. Een paar dagen later benaderde deze gedetineerde ook bewaarder René voor hulp bij een vluchtpoging. Die weigerde, maar de Algerijn liet zich fijntjes ontvallen dat hij volledig op de hoogte was van René's praktijken in de inrichting en dat hij met die infor matie wel raad wist. "Hij wilde dat ik hem een touw of een revolver zou leveren. Als de ont snapping zou lukken, zou ik veertig duizend dollar krijgen. Toen ik zei dat ik daaraan niet wilde meewerken, stel de hij dat ik daarvan spijt zou krijgen". Enige tijd later werd René 's avonds thuis opgebeld door een hem onbe kende man, die een kennis van de Al gerijn bleek te zijn. Die liet merken dat hij alles van de bewaarder afwist; hoe hij zich vanaf het Wolvenplein naar zijn huis in Nieuwegein begaf, in wel ke gelegenheden hij wel eens kwam, waar hij de hasj voor de gedetineerden kocht. Tussen de regels door bena drukte de onbekende beller dat René maar beter aan de ontsnapping van de Algerijn kon meewerken. "Een onge luk zit in een klein hoekje', luidde zijn boodschap en van een hoge doktersre kening zou hij, zo vermoedde de beller, vast ook niet zijn gecharmeerd. Als hij nou één keer een wapen bin nenbracht, zouden alle problemen zijn opgelost. Uit angst bezweek de be waarder uiteindelijk voor de dreige menten van de onbekende. Hij kreeg via deze man een vuurwapen in han den en bracht de revolver eind novem ber '87 in de cel van de Algerijn. Eerder had hij thuis de scherpe kogels vervan gen door losse flodders, die hij nog uit zijn diensttijd had. Kort daarop meld de hij zich ziek, omdat hij psychisch volkomen in de knoop zat. "Ik was ge woon niet meer in staat op het Wolven plein te werken". Drie weken later, op 15 december '87, ontsnapte de drugs handelaar, nadat hij met het door René geleverde pistool de hoofdbewaarder had gegijzeld. Celgebrek Het duurde drie maanden, voordat de rijksrecherche erachter was dat be waarder René het pistool had gele verd. Met vier man kwamen ze hem in Nieuwegein van zijn bed lichten. Na zijn arrestatie zat hij twaalf dagen in een politiecel. Toen hij zou worden overgeplaatst naar een huis van bewa ring, was er alleen een cel vrij op het Wolvenplein. Daar kon de ex-bewaar der natuurlijk niet naartoe en de offi cier van justitie stelde hem daarom we gens celgebrek op vrije voeten. Vijf maanden na zijn arrestatie ver trok René voorgoed naar Duitsland. Hij wilde weg uit Nederland en kon bij een Duitse vriend terecht. "In Nieuwe gein wist iedereen wat ik had gedaan. Vrienden durfde ik uit schaamte niet meer op te bellen. Ik wist me geen raad. Ik wist niet of ik voor of achter me moest kijken. Veel bewaarders van het Wolvenplein woonden in de buurt. Die zag ik soms lopen en dan ontliep ik ze. Ik schaamde me, wilde me verstop pen. Ik wist niet hoe ik me moest ge dragen als ze me zouden zien. Wat kon ik zeggen?". Hij heeft zijn draai intussen gevon den in Duitsland. Hij heeft een huis, werkt als vertegenwoordiger bij een haarartikelenfirma en wil met zijn Duitse vriendin een toekomst in Duits land opbouwen, zodra hij zijn straf heeft uitgezeten. -Als je nu terugkijkt op wat er alle maal is gebeurd, wat denk je dan? "Stom stom stom, maar dat kun je al leen achteraf zeggen. Ik zit er echt nog mee. Sinds die zaak loopt, ben ik bijna acht kilo afgevallen. Ik denk vaak te rug aan het moment dat ik thuis werd opgehaald door de politie. Dat is echt als een beeld in mijn geheugen gegrift. Ze kwamen met vier man binnen, ik kreeg direct 'boff een arrestatiebevel onder mijn neus geduwd. Ze door zochten het hele huis, omdat ze dach ten dat ik meer wapens had en toen moest ik mee. Het was allemaal zo on werkelijk, net theater. Ik voelde me een grote crimineel. Dat het zo zou gaan had ik nooit verwacht". -Wat had je dan verwacht? Je wist dat de politie eens zou komen. Of heb je toch stille hoop gehad dat je niet zou worden gepakt? "Nee, ik wist dat ze eens zouden ko men. Maar toen ze voor mijn deur ston den, was het toch een schok. Ik heb ook nog wel gedacht: misschien bellen ze op dat ik moet langskomen... Je gaat denken, denken, doemdenken". •En toen zat je opeens aan de andere kant van de celdeur. "Ja. Kon ik me weer goed voorstel len hoe anderen zich voelen achter zo'n deur. Ook toen ik nog bewaarder was, vond ik het eigenlijk een beetje vernederend om andere mensen op te sluiten. Daarom lukte het ook niet zo goed, maar ik had ook geen overwicht. De wat oudere bewaarders van rond de veertig, vijftig hadden natuurlijk over wicht en beter contact met de gedeti neerden". "Veel gedetineerden zijn op zoek naar een vaderfiguur, iemand met wie ze kunnen babbelen, dingen kunnen uitpraten en bij wie ze hun hart kun nen luchten. Ik was een broekie, ik was net 23 jaar. Veel te jong voor dat werk. Als je zo jong bent heb je nog helemaal geen levenservaring, wat wist ik nou bijvoorbeeld van relatieproblemen. Toch kreeg ik er in het werk mee te ma ken". "Een jongen die vastzat voor inbra ken, sloeg zijn cel kort en klein, nadat zijn vriendin de verkering had uitge maakt. Na een paar dagen strafcel be neden kwam hij weer terug in zijn ei- ,gen cel. Daar zat hij dan, volkomen te- neergeslagen. Het was een beer van een gozer, zó'n kast, maar verder hele maal niet agressief, een heel rustige jongen. Met hem heb ik een keer over zijn problemen gepraat. Hij huilde. Zulke dingen zijn heel lullig. Ik wil niet zeggen dat ik hem zoveel heb kun nen helpen, maar hij was toen wel even gekalmeerd. Maar ja, ik kon hem niet veel vertellen. Ik had zelf ook maar af en toe een vriendin". -Was jij de enige bewaarder die spul len naar binnen bracht voor de gedeti neerden of waren er meer? "Ik heb meer meegemaakt. Ik weet van horen zeggen en van wat ik waar nam dat er echt wel meer bewaarders waren, die wat naar binnen brachten op het Wolvenplein. Ik weet niet hoe het nu is. Van een oudere bewaarder wist iedereen het. Hij had een eigen handel, leverde tegen forse betaling. Hij is al eens geschorst geweest tijdens een rijksrecherche-onderzoek. Maar er werd ook ontzettend veel geroddeld. Van een andere bewaarder die wel eens corrupt werd genoemd, weet ik zeker dat hij er niets mee te maken had. Bij hem was het een wraakactie van een gedetineerde". -Heb je nooit overwogen jezelf aan te geven? "Zeker wel. Toen ik net weg was uit het huis van bewaring, heb ik iemand van de rijksrecherche gebeld en ge vraagd of hij thuis bij mg langs wilde komen. Ik was van plan alles uit de doeken te doen en ook te vertellen dat ik in een café wat had gehoord over die man die door mijn toedoen was ont snapt. Ik wou het toen allemaal kwijt. Ik was die dag thuis en heb wel twin tigduizend keer zinnen in mijn hoofd gehad, wat ik wilde zeggen en hoe ik het zou zeggen. Op het moment dat die politieman bij me was, klapte ik volle dig dicht". "Het is toch weer een hele stap om alles te vertellen. Ik durfde gewoon niet te zeggen dat ik de persoon was geweest die dat wapen naar binnen had gebracht. Het spijt me. Het lukte me gewoon niet. Achteraf, wéér ach teraf is het natuurlijk jammer dat ik het toen niet tegen die rechercheur heb gezegd. Ik denk dat het er dan nu beter voor mij had uitgezien". De zogeheten ringen van de gevangenis. Het is daar, waar gevangenisbewaarders sterk in hun schoenen moeten staan. Het gevaar dat de bewaarder de gevangene van gevangenen kan worden, ligt altijd op de loer. (Archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25