De afluisteraar als 'stoorzender' ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 PAGINA 23 'Criminelen hebben geen tijd om arrestatieteams te volgen' F.XTRA J^^^g^BULAG^AJMJEl^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD Ze bezitten lijsten met kentekens, alsmede de namen en adressen van de geheime politie-observatieteams en politie-arrestatieteams. In politiekringen worden ze - en dat is dan nog vriendelijk uitgedrukt - gezien als hinderlijke 'stoorzenders', de geluidsjagers met hun scanners en decodeerapparatuur. Een min of meer vaste groep van 12 afluisterfanaten in Amsterdam, de Zaanstreek en Den Haag die de politie volgen met een gedrevenheid die de maniak kenmerkt. Vrijwel geen geheime missie van de politie blijft voor hen geheim. "Het mag eigenlijk niet, wat wij doen. Maar dat wij nu criminelen worden genoemd gaat ons te ver. Criminelen hebben geen tijd om achter arrestatieteams aan te rijden. Die hebben het druk genoeg met de criminaliteit". door Fred van Essen Woedend waren ze, nadat ze in de krant hadden gelezen hoe de Cen trale Recherche Commissie over hen dacht. Als criminelen werden ze gekenschetst, als terroristen zelfs. Een schande is het, vinden de communicatiefreaks. Er is geen sprake van, betogen de heren, dat misdadigers wijs worden van hun afluisterpraktijken. Alleen de me dia wordt soms een tip in handen gespeeld in ruil voor hooguit vijf tientjes. Een fooi natuurlijk voor een knaller van een primeur, maar ach, hobby is nu eenmaal hobby. "Als wij op het journaal zoin lad der in het huis van bewaring zien hangen, dan rollen we om van het lachen. Dan hebben we Nederland weer op z'n kop". Een collega-freak van het COT had de uitbraak opge vangen en vervolgens de NOS inge seind, zegt Bennie. Nou ja, Bennie, dat is dus niet zijn echte naam, want die moet geheim blijven. Van een beetje geheimzinnigheid, een beetje spionage-sfeer, zijn ze toch al niet vies in de scanner-scene, maar bo vendien is er nog dat ene familielid dat bij de politie werkt. En ja, dat fa milielid mag niet in verlegenheid worden gebracht door Bennies af luisteractiviteiten. Bovendien hoe ven de criminelen niet van hun be staan af te weten. Zou maar overlast geven. Voorzichtig Bennie vindt dat hij volkomen le gaal bezig, is. Nou ja, wat heet le gaal? Toegegeven, zo'n decoder voor crypto-zendsystemen mag je eigenlijk niet in huis hebben. Maar om de groep communicatiefreaks nou meteen crimineel gedrag te ver wijten, hoe durven die lui van de Centrale Recherche Commissie? "Wij gaan juist heel voorzichtig om met de gegevens die bij ons binnen komen". Ze noemen zich trots COT, ofte wel leden van het Contra-Observa tieteam. Vergelijk ze nooit met ge wone scanner-jongens die een poli- tiebandje afluisteren, daar wisselen de heren niet-eens een woord mee. Ver beneden hun waardigheid. "Wij zijn professioneel bezig", zegt Ben nie. "Alles wat wij hebben is vrij ver krijgbaar in de winkel", zegt hij en legt een boek op tafel. Duizenden bandfrequenties staan daarin. Ook die van de brandweer, van de poli tie, van het vliegverkeer, van milieu-inspecties en van honderden andere organisaties. "Vermeld wor den ook de frequenties van de BVD, alleen onder een valse noemer". Ook het werkje De bespieders be spied, waarin een anarchisten-actie groep verslag doet van geheime stukken die bij een overval op een honk van de politie aan de Oude Schipholweg waren buitgemaakt, hoort bij de standaarduitrusting van de zichzelf respecteren COT'er. Thuis heeft Bennie voor een goeie 25, 30 mille aan ontvangstappara- tuur, video, fotocamera's en deco ders staan. Al jaren loeren ze op de politie. En vooral op de BVD, want daar zijn de grootste klappers te verwachten. Voor een "beetje burgerpot", het eenvoudige recherchewerk zeg maar, komen COT'ers hun nest niet eens uit, dat is 'werk' voor de een voudige scannerbezitter. Maar zo dra het arrestatieteam (AT) in actie komt, zijn de heren gaarne bereid ivijf rondjes over de Ringweg Am sterdam te draaien met de peilme- ters op scherp. Prachtig toch, vin den de COT'ers, om van een veilig afstandje de jongens van het AT be zig te zien als namaak-Sherlock Holmsen. En het wordt natuurlijk héél spannend als ze met getrokken Hechler Koch-machinegeweren op hun doel afgaan. Geen haar op hun hoofd die eraan denkt weg te Vluchtgedrag Onbegrijpelijk, nee lachwekkend hebben ze laatst het vluchtgedrag gevonden van die ene persfoto graaf. Wat een zacht ei was dat, zeg. Krijgt die kerel een keer de kans om met zijn neus en zijn camera boven op een waanzinnig mooie arrestatie te staan, durft-ie godbetert niet te fotograferen in dat Turkse koffie huis in Amsterdam-Oost. Zou Bennie voor de pers werken, hij deed het beter. Neem dat maar van hem aan. "Het is je liefhebberij, hè, tips doorgeven aan de media en ook zelf foto's maken", zegt Bennie. Trots laat hij een landelijke krant zien, waarin een van zijn eerste suc cessen is afgedrukt: een foto van een cocaïne-arrestatie in Rotter dam. Zijn vader had er een eind voor moeten rijden vanaf de Zaan streek, want zelf is Bennie niet in het bezit van een rijbewijs. De rit le verde toch maar mooi 80 gulden op. Zijn vader zit dus ook in het com plot. Soepel stuurt senior zijn witte Nissan over de Amsterdamse Stad houderskade. Losse magnetische antenne op het dak, een 100-kana- lenscanner op het dashboard, drie draagbare scanners aan de stoelleu ning en nog een 200-kanalenappa- raat achterin de kofferbak. In de auto gepiep en geruis, flikkerende frequenties en uitslaande signalen op de LCD-schermpjes. "We gaan eerst even naar het Amstel om Hen- nie te contacten", verduidelijkt Bennies vader. Hennie is "de leider" en "altijd onderweg". Bennie en zijn vader vinden Hennie een man om u tegen te zeggen, 24 uur per dag houdt hij immers zijn oor tegen de scanner. Het is dan ook met veel respect dat Bennie en pa over Hennie praten. Tijdens de ontvoering van Gerrit Jan Heijn werkte hij voortdurend "voor de media" en aldus verdiende Hennie al gauw 1200 gulden per maand. "Plus vergoeding van de te lefoonkosten". Naijver Enige naijver valt zowaar te beluis teren, als Bennie en pa opmerken dat Hennie niks anders om handen heeft. Hennie kan zich full-time aan zijn liefhebberij wijden, terwijl zij ook nog eens naar school en "naar de baas" moeten. Dan is het natuur lijk wel moeilijk concurreren met Hennie. Die avond blijkt de leider weer eens onderweg. Althans niet te se- "Ergens is 't liefde voor het politievak, dat we afluisteren. Het mag dan wel niet, maar we zijn geen criminelen" mafoneren en derhalve onvindbaar. "Dan gaan we maar alleen naar het Centraal Station, want wij hebben het vermoeden dat daar wat aan de hand is". 's Middags was een Volvo van het Observatieteam van de gemeente politie gesignaleerd achter het CS En ja hoor, de auto staat er nog. En blonde man in leren jas leunt nog al tijd achterover in de bestuurders stoel. Bennie grijpt zijn cassettere corder: "Pappa Alpha, 93, X-ray Ju liette, bordeaux-rode Volvo 740' "Een nieuwe", hijgt Bennie opge wonden. "Hij stond er vanmiddag om half vijf al en zo lang staat nie mand op de trein te wachten". Met zo'n antenne links achter hoeft er helemaal niet meer te worden ge twijfeld. Hier is een geheime politie missie aan de gang, dat kan niet missen. Aan de andere kant van CS signa leren ze nog een OT'er. "Kijk pre cies zo'n antenne, en hij zit precies op dezelfde manier". Helaas, de blauwe Volvo-bestel rijdt weg als ze er een half uur later voor de vierde keer langsrijden. Er zitten vier pas sagiers in. Toch een gewone burger die familie van de trein kwam ha len; je kunt niet altijd scoren. Dat laatste kan een type dat zich voorstelt als Gerrit ("maar ik heet anders") beamen. Ergens halverwe ge de route is Gerrit met zijn VW Een computerfreak die zichzelf respecteert heeft al gauw voor een kleine dertig mille aan apparatuur in huis staan. Golf achter de Nissan van Bennie en pa gaan rijden. En ook hij is een fanatieke communicatiefreak, al heeft dat fanatisme z'n grenzen. Za terdagnacht nog heeft Gerrit tot 's nachts vijf uur aan de scanner gele gen en toen gebeurde er eindelijk wat, een arrestatie in West. Maar hij kon het niet meer opbrengen om daar nog naartoe te gaan. Onderkomen Ze rijden over de Piet Heinkade naar Kattenburg. "Daar zitten ze", wijst Bennies vader. In een vierkant betonnen gebouw aan de overkant van de gracht brandt licht: het 'ge heime' onderkomen van het Obser vatieteam van de gemeentepolitie Amsterdam en het Interregionale team. "Ze zijn er nog", grijnst het gezelschap triomfantelijk turend naar de verre tl-verlichte vensters. Een auto, "de typische donkerkleu rige, grote middenklasser zonder bijzondere kenmerken" draait het parkeerterrein af. "Zullen we er achteraan gaan?" "Nee, denk je dat zo'n jongen niet door heeft dat wij hier staan te observeren. Die gaat er als een speer vandoor, die haal je niet meer in". Gereden wordt vervolgens naar het industriegebied Sloterdijk. Bennies vader wijst op een geblin deerde loods: het honk van het ar restatieteam. "Over heel Nederland heb je 15 honken van OT's, die ken nen wij allemaal", zeggen de afluis teraars. "Het is nu geblindeerd, maar normaal kun je hier ook ge woon naar binnen kijken en de nummers noteren". Ook bij de tech nische dienst van de politie aan het Westerdok rijden ze geregeld langs om nieuwe wagens in te schrijven. Dat is nuttig om de arrestatieteams te herkennen, is de uitleg van de he ren afluisteraars. Voor de verandering wordt maar weer eens aangestuurd op het Cen traal Station. Er blijkt daar weinig loos. "Ik begrijp niet dat het zo stil is", kreunt Bennie. "De dinsdag en de woensdag zijn normaal gespro ken topdagen. Misschien hebben ze door dat wij op pad zijn". Bennie heeft een flauw vermoe den dat zijn telefoon afgetapt wordt. Nogmaals geeft hij ruim baan aan zijn verontwaardiging over "al dat geschrijf in de kranten". "Dat ze schreven dat wij bumperbeepers ge bruiken is ook al zo'n onzin. Als we weer eens niks vinden, zeggen we wel eens: zouden we een beeper op de bumper hebben? Geintje! Waar schijnlijk hebben ze dat bij de poli tie serieus genomen". De enige geluiden die die avond via de scanner doordringen tot de Nis san zijn achtereenvolgens: de eerste van Amsterdam, het mobilofoon hoofdkanaal waarvoor ze sowieso weinig belangstelling hebben, de Peter en Alex-kanalen van de Rijks politie, twee kanalen crypto, een BVD-crypto en een kanaal Digital Voice Protection. DVP is alleen een ruis met aan het eind een piep. Niet de moeite waard, daar zitten de he ren duidelijk niet op te wachten. Bennie schraapt zijn keel voor een gewichtige mededeling: "Ik denk dat die hele publiciteit over ons een opzetje is om geld los te krijgen voor DVP-apparatuur". Bennie, pa en Gerrit slaken een zucht van verlichting, het OT staat nog steeds bij het Centraal Station. Dat is nog eens mazzel hebben na zo'n sof van een avond. Even goed kijken, ja hoor, de man wordt net af gelost. "Blauwe Saab turbo 900, X- ray X-ray, 24, Sierra Pappa", roept Bennie in de cassetterecorder. "Een foute werkwijze", zegt Bennies va der misprijzend, "Iemand die ob serveert moet ook weten wanneer hij zelf in de gaten wordt gehou den". Bennies vader heeft een boek ge schreven over observatie. Even een waarschuwing vooraf: taalvorsers laat de pen nog even onaangeroerd, even niet letten op taal, stijl en spel ling. Voor ons ligt nog maar een ru we versie. Het spellingprogramma, benadrukt Bennie, moet er nog overheen. Aan de huidige werktitel moet het spellingprogramma ook nog het een en ander sleutelen, maar volgens Bennie en pa komt dat allemaal best voor mekaar. On derzoek en opsporing observatie- technik, praktijk en teorien heet het nu nog. Wie weet is er wel een uitge ver te vinden die de wijsheden van pa in gekuiste vorm op de markt wil brengen. Even over de schouder van pa meelezen in het manuscript. Hij heeft onder meer de volgende woor den aan het papier toevertrouwd: "De Nederlandse afdelingen van specialistische taken als zijnde ob servatie, observatieteam, arresta tie, arrestatieteam, heeft de behoef te, meer en meer tot een gebied te be horen, wat in de achtertuin opereert en zodoende te weinig aandacht krijgt, of zichzelf teveel afsluit van de dagelijke politietaken het hand haven van enzovoorts". Voor de leek moeilijk te begrijpen taal, maar Bennies vader zal wel we ten waar hij het over heeft. Tenslot te werkte hij ooit bij de politie, maar helaas kwam toen die schorsing af. Omdat hij was vergeten eerst een waarschuwingsschot te lossen op "een verkrachter die net met een kind de bosjes inging". Tja. Uitslag Grote opwinding nu in de auto: "Een BVD'er". Het signaal komt sterk door op de kop van de Singel. Het crypto-lawaai is onverstaan baar. Bennies vader draait de gracht op. Bij de Raadhuisstraat wordt het signaal zwakker. Weer terug. "Ik krijg uitslag", roept Bennie. De me ter slaat weer uit tot bijna in het rooie. "Ze moeten hier ergens zit ten". Ook op de Nieuwmarkt blijft de BVD onvindbaar. BVD'ers zijn taaien, zeggen ze. "Ze zeggen heel weinig, veel minder dan de politie, veel gedisciplineerder zijn ze". Maar af en toe onderscheppen ze er een. "Als ze op een fietsje achter iemand aanzitten. Dan kunnen ze geen crypto-apparaat van vijf kilo meenemen en gaat alles in klare taal". Wat heet klare taal? Als een BVD'er het heeft over bruin is het een café. Een haspel is een fiets, ei gen groen is eigen huis, acht acht betekent wat is uw positie, een plus is een vrouw, een min een man en nog veel van dat soort spannende codetaal, leggen ze uit. De fut bij de heren is er duidelijk uit, nu. "We gaan afsluiten", zeggen ze en rijden naar een donkere plek onder een viaduct. Een kilometer of 200 op een avond is niks voor een communicatiefreak, en in het week end is rijden ze een arrestatieteam gerust achterna tot aan Groningen aan toe. Maar als er zo weinig voor terugkomt, dan moet je inpakken en wegwezen naar huis om nog even te kijken wat er op de tv is. Of ze gaan nog even wat nieuwe kente kens checken en invoeren in hun computerbestand. Bennies vader legt het nog een keer uit: "Wij kun nen geen criminelen zijn, want cri minelen hebben helemaal geen tijd om achter arrestatieteams aan te rij den. Die hebben het te druk met hun criminaliteit". Waarom toch al die moeite, tijd en geld om achter politiewagens aan te rijden? Ben- nies vader: "Ergens is 't liefde voor het politievak. Je had het misschien toch graag willen worden". Bennie knikt instemmend.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23