'Van Kempen kan Kramer ontlasten' Becker doet aanval op toppositie Edberg Sterk profdebuut biljarter Jaspers Frans Overdevest brengt 'eeuwige rivalen' in één ploeg onder Haarhuis maakt plaatsing niet waar Duitse voetbalbond geeft supporters 'levenslang' Philippaerts heerst op Jumping Amsterdam U.V.S. - A.D.0. 20 Docos-Donk aanvang 14.00 uur ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 SPORT Ploegleider Frans Overdevest: Marathonschaatsers zijn bepaald geen flierefluiters". (foto Loek zuyderduin) Wie haalt het nu in zijn hoofd om Yep Kramer en Richard van Kempen bij elkaar in één ploeg onder te brengen? Bei de kemphanen van het natio nale marathoncircuit lijken op de schaats gezworen vijan den. Ploegleider Frans Over devest verstoutte zich deson danks om Van Kempen te be naderen voor een plaatsje in zijn Klerk's-ploeg. Tot verba zing van de complete schaats wereld slaagde de opzet van de 42-jarige Lissenaar, wiens ploeg in kampioen Kramer en oud-titelhouder Van Kempen de te kloppen marathon schaatsers bezit. Van onze redacteur Tim Brouwer de Koning LISSE "Achteraf heeft Van Kempen mij toevertrouwd, dat hij in lachen was uitgebarsten na mijn telefoontje". Overdevest ziet er de humor ook wel van in, want wie de verhouding tussen de Nieuwveense rietdekker en zijn eeuwige Friese rivaal kent, weet dat zij nooit bij elkaar op de koffie zullen komen. Ook al doet Over devest het nu anders voorkomen. "Richard heeft inmiddels een ge zin, dus zal hij ook wel wat rusti ger worden. Hij moet leren na denken voor hij wat zegt. En Yep dat is gewoon een keiharde, zowel in fysiek als in mentaal opzicht". Een man naar zijn hart, hoor je Overdevest er bijdenken. Want de 'geboren ploegleider' volgt zelf ook een rechte lijn. Zo kwam de opvolger van dorpsgenoot Egbert van 'f Oever, die destijds een be scheiden marathonploegje bege leidde, door het vertrek van Ro bert Vunderink bij huize Van Kempen terecht. Zonder last van valse sentimenten probeerde hij de ene klasbak in plaats van de andere in te lijven. Zonder toezeg gingen over een ongedeeld kop manschap ook ("Ik heb geen kop mannen"), want Overdevest zal Kramer niet snel laten vallen. "Van Kempen ging uiteindelijk akkoord, ook al kreeg hij op een paar punten zijn zin niet. Toch verwacht ik geen problemen met hem, want we hebben goede af spraken gemaakt. Richard zelf zegt nu al, dat de sfeer bij onze ploeg voor hem een verademing Sceptici schorten hun oordeel nog even op. Immers, Van Kem pen mocht zijn trouwe vazal Aad Grimbergen niet meenemen ("Die past gezien zijn huidige ma nier van rijden nog niet in onze ploeg") en was in zijn vorige ploeg de absolute kopman. "Van Kempen was jarenlang de alleen heerser van de schaatsmarathon. Onze ploeg heeft zijn macht met vereende krachten gebroken. Maar Richard blijft natuurlijk een kanjer. Voor hem en Kramer geldt dat zij elkaar kunnen ontlas ten. Zeker gezien de nieuwe opzet van het marathonseizoen kunnen zij vaker vrijuit rijden". Vanavond begint in de Am sterdamse Jaap Edenhal de ma rathoncompetitie. De nieuwe opzet heeft veel weg van de for mule die de KNVB in de eerste divisie van het betaalde voetbal hanteert. In plaats van een ein deloos klassement over meer dan twintig marathons wordt er nu gereden in twee series van vier en twee series van vijf wedstrijden. De eerste vijftien van iedere reeks plaatsen zich voor de play-offs in februari, die in drie wedstrijden 20, 21 en 23 februari) worden afgewerkt. Overdevest roert een gevoelige snaar aan. Het marathoncircuit staat of valt met de publieke be langstelling. Die loopt jaarlijks te rug, maar wat nog zorgwekken der is: de toeschouwersaantallen slinken in de loop van de winter meestal per maand. Een te voor spelbaar verloop van de competi tie, met een winnaar die ver voor de laatste wedstrijd al bekend is, boeit op spanning en sensatie be luste toeschouwers nauwelijks. Vandaar dat de eindstrijd van het marathonseizoen, met alle finalis ten in een gelijke uitgangspositie, in februari volkomen open is. "Tot die tijd is er niets aan de hand. Ik verwacht dat mijn hele ploeg zich plaatst voor de eindstrijd, dus ook Lex Cazemier en nieuweling Arnold Stam. Onze vijfde man, oudgediende Rein Jonker, rijdt bovendien nog in een ander pak rond. De sponsor wil hem niet afdanken na jaren lange diensten, hoewel we maar met vier man per ploeg op het ijs mogen verschijnen". "Publicitair hoeven we ook weinig te vrezen. Volgens het oude systeem zouden we met de nummers één en twee in het alge meen klassement weliswaar con stant in de schijnwerpers staan, maar nu rijden de jongens, zeker als zij zeker zijn van een fina leplaats, waarschijnlijk vaker voor de dagoverwinning. Wat dat betreft heeft Klerk's trouwens nooit klagen gehad. Het eerste seizoen begonnen we bescheiden met twee overwinningen, daarna werden het er meteen al tien". Overdevest, die nu voor het vijfde seizoen ploegleider is, raakte via een cursus masseren in de sport verzeild. Eerst bij de voetballers van Van Nispen, later als ploeglei der en masseur bij de marathon schaatsers, die hij nu overigens alleen nog maar figuurlijk onder handen neemt. "Als ploegleider moet ik mij met zo veel zaken be zighouden, dat ik het masseren aan Hennie Cornelissen uit Mijd recht heb uitbesteed", aldus Overdevest, die via twee zwagers al enige affiniteit met de schaats sport had. "Alles moet bij mij tot in de puntjes geregeld zijn: kleding, voeding, betaling. Als je ziet wat die jongens presteren en hoe veel zij trainen. Daar kunnen voetbal lers niet aan tippen. Zelfs de wie lersport, die ik ook een warm hart toedraag, bekoort mij minder, maar dat heeft vooral te maken met bijzaken. Als je ziet hoe die criteriums bij de profs tegen woordig worden geregeld. In de tijd van Jan Raas gebeurde dat natuurlijk ook al, maar toen werd er tenminste nog hard gereden. Tegenwoordig ga ik nog liever naar een goede amateurkoers kij ken". In zijn woonplaats probeerde Overdevest de wielervereniging RTV De Bollenstreek nog in het zadel te helpen. Maar nadat hij sponsor Kerngroep bij de Lisse- naren had ondergebracht, hoorde hij nooit meer wat uit wielerkrin- gen. "Zonde als je ziet hoe ze met die sponsor zijn omgesprongen. Hij stapt na twee jaar al weer op. RTV heeft er niets mee gedaan. Nu er een nieuwe sponsor nodig is, komen ze plostseling weer bij mij aankloppen. Je zult begrijpen dat het voor mij dan niet meer hoeft". Puur Een andere misstand uit de wie lersport, doping, hoopt Overde vest niet in de schaatswereld aan te treffen. Wie op dat gebied een uitglijder maakt, hoeft nooit meer bij de ploegleider uit Lisse aan te kloppen. "Als er één uit mijn ploeg doping zou gebruiken, wordt zijn contract meteen ont bonden. Wat mij betreft worden dopinggebruikers voor het leven geschorst. Wel moet er dan meer geld voor controles beschikbaar komen. De schaatssport is juist zo mooi als er puur natuur, man te gen man wordt gereden". Jammergenoeg gebeurt dat laatste bij marathons lang niet al tijd. Juist de ploeg van Overde vest had vorig jaar (Kramer - Vun derink) en dit seizoen (Kramer - Van Kempen) duo's in dienst, die het grote publiek liever tegen dan met elkaar ziet strijden. De mees te belangstelling gaat daarbij nogal eens naar bijzaken uit. Schaatsers willen elkaar in de ogen van de buitenwacht het le ven nog wel eens zuur maken. Overdevest wuift verhalen over rellen gemakkelijk weg. "Ik heb nog maar één keer moeten ingrij pen. Kramer wilde niet meer voor Vunderink rijden, omdat die mid den in het seizoen bekend had ge maakt dat hij bij ons weg zou gaan. Dat meningsverschil is toen op een volwassen manier bijge legd". Kwetsbaar De gedreven ploegleider is echter te veel zakenman om op één paard te wedden: "Één kopman is te kwetsbaar". Het gaat de gelou terde ploegleider vooral om de publiciteit. Steeds dezelfde win naar gaat ook vervelen. Aanvallen op de positie van zijn kopmannen moeten dan maar van buitenaf komen. Het liefst van (ex-)all- rounders, die en passant voor ex tra toeschouwers kunnen zorgen. Van het buitenland valt op ma- rathongebied nog weinig te ver wachten. De met veel poeha bin nengehaalde schaatsers uit Sov jetunie rijden na één seizoen al weer zonder sponsor rond. Welis waar druppelen berichten van buitenlandse marathoncompeti ties binnen, maar om de buiten landse concurrentie hoeven de Nederlandse rietdekkers, fiets- herstellers en postbodes zich voorlopig geen zorgen te maken. "Al zou het natuurlijk wel mooi zijn als het marathonschaatsen een Olympische tak van sport zou worden, net als shorttrack", mij mert Overdevest. De ploegleider, die nog veel he viger naar een strenge winter snakt, kan op deze voet nog wel enkele jaren doorgaan. "Van half oktober tot februari ben ik welis waar geen zaterdag thuis, maar ik heb het als ploegleider bij mijn huidige sponsor nog steeds goed naar mijn zin. Op aanbiedingen van andere ploegen ben ik ook niet ingegaan. Dat ploegenspel, dat vroeger een veel kleinere rol speelde, vind ik prachtig. Dit jaar heb ik weer een nieuwe uitdaging met een nieuwe ploeg. Marathon schaatsers zijn bepaald geen flie refluiters. Hobbyisten die top sport bedrijven. Als de sfeer in de ploeg goed is, hebben we de over winning in feite al op zak". PARIJS (AFP/SID) Boris Becker zal op zijn minst nog veertien dagen zijn topvorm moeten vasthouden, wil hij de Stefan Edberg de eerste plaats op de wereldranglijst ontfut- selen. Hoe ongenadig Becker er momenteel op los slaat, ondervond diens landgenoot Mi chael Stich gisteravond in Parijs. Bij zijn doortocht naar de halve Finales gaf Becker slechts drie games af. Maar Stefan Edberg deed daar met 6-3 6-4 tegen de Zwitser Jakob Hlasek nauwelijks voor onder. Paul Haarhuis bereikte in het Noorse Bergen de eindstrijd net niet. Het indoortoemooi van Bercy lijkt dus opnieuw af te stevenen op een confrontatie Becker - Edberg. Dat duel werd vorig jaar gewonnen door Becker. Zaterdag treft de Zweed 1 Sergi Bruguera en de Duitser de winnaar van Emilio Sanchez - Jonas Svensson. Becker doet alle mogelijke i te nog voor het einde van het jaar de partijen wint, blijf je punten Zweed. Maar Edberg heeft zich Met Stich en Raoux verdwenen weer enige lucht verschaft door zich de laatste 'kleintjes' uit het toer- in Parijs bij de laatste vier te plaat- nooi. De bebrilde Fransman, die uit sen. De eerstvolgende gelegenheid de kwalificatie kwam en vervolgens waar Becker hem kan passeren, is de Open Amerikaanse kampioen bij het ATP-wereldkampioenschap Pete Sampras uitschakelde, ging te- van de profs, dat op 13 november in gen Bruguera strijdend ten onder: Frankfurt begint. "Daar maak ik me 6-4 1-6 3-6. Stich, die tegen Skoff, niet druk om", zei de Zweed. "Als je Tsjesnokov en Gilbert topprestaties leverde, vocht voor wat holm (in de finale tegen Edberg) speeld en hoop daar nog bracht hem dicht in de buurt v melen. Ik voel me er goed bij. Ik heb hij waard was, Maar tegen Becker 'drie goede partijen achter elkaar ge- was dat bij lange na niet genoeg. i paar Becker speelde zo overweldigend, dat hij er zelf tevreden mee was. Hij kijkt zelfs weer wat vrolijker tegen het leven aan, zo liet hij weten. AKEN (DPA/SID) - De Duitse voetbalbond (DFB) heeft harde maatre gelen aangekondigd tegen de vandalen, die afgelopen woensdag ter ge legenheid van het eerste optreden van de wereldkampioen huishielden in Luxemburg. Volgens Wilfried Hennes, jurist en veiligheidsfunctio naris van de DFB, zullen alle personen, die bij de ongeregeldheden wa ren betrokken en die door de politie zijn herkend, levenslang uit de sta dions worden geweerd. Bovendien zullen de supporters, die.strafbare feiten hebben gepleegd, voor de rechter worden gesleept. „In Luxemburg is sprake geweest van ernstige criminaliteit. Een bende pleegde een brute roofoverval op een patatkraam. Daar staat normaal gesproken vijf jaar gevangenisstraf voor. Onschuldige bur gers werden bedreigd en aangevallen, op een manier die juridisch te omschrijven is als het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk let sel. Nog een geluk dat er geen doden zijn gevallen", zei Hennes. Manchester United is er als eerste vereniging in het Engelse voet bal toé over gegaan zijn supporters te verzekeren. De roemruchte club heeft een overeenkomst afgesloten met een maatschappij, die een be drag van bijna 35.000 gulden uitkeert wanneer een fan tijdens of op weg naar een wedstrijd van de Mancunians bij ongeregeldheden om het le ven komt. De Italiaanse eerste divisieclub Genua heeft de Braziliaanse inter national Branco gecontracteerd voor twee jaar met een optie voor nog een derde seizoen. De 26-jarige verdediger, wiens werkelijke naam Claudio Ibrahim Vaz Leal is, stond bij FC Porto op de loonlijst. ANTWERPEN (GPD) De biljarter Dick Jaspers is de eerste ron de van wat in de komende tijd moet uitgroeien tot een groots prof- avontuur, heelhuids doorgekomen. Gisteren versloeg hij in zijn eerste officiële beroepswedstrijd Richard Bitalis. Het werd 3-1 in sets. diep in de buidel getast clameboodschappen kwijt te kunnen. Haarhuis Haarhuis heeft zijn plaatsing als eerste bij het ÏOOXJOO dollartoernooi in het Bergen niet kunnen waarma ken. De Eindhovense speler verloor in de halve finale in drie sets van de Duitser Alexander Mronz. Nadat hij de eerste set met 6-0 op zijn naam had gebracht, verloor hij de twee volgende met 3-6 en 6-7. De score in de beslissende tiebreak was 7-5. In de finale komt Mronz uit tegen de Zweed Jan Gunnarsson. Deze won met 6-0 6-4 van de Tsjechoslowaak Dosedel. De financiering van het eerste ben bijgedragen, is niet Grand Prix tennistoernooi in Mos- gebracht. "Afhankelijk kou heeft geen enkele moeite ge- ces moet bijken of ons land tie' valt af te leiden uit de ongebrui- de sporthal kelijk positieve opstelling van de ministerraad van de grootste deel- Het toernooi, dat maandag van republiek van de Sovjetunie. De r start gaat, kent een prijzengeld 330.000 dollar (bijna zes ton) en is volgens het sportblad Sovjetski Sport voor de Oosteuropeanen een erezaak geworden. Het ligt in de be doeling het voortbestaan van het evenement voor tien jaar veilig te stellen. Hoe veel de sponsors heb- nisterraad keurde tijdens ciale vergadering de invoering van de strijd om de Kremlin-Cup goed. kost. De sponsors stonden voor de toekomst0v0 Sovjet primeur in de rij. Naast het staande evenementen kan organise- chemische bedrijf Bayer hebben ren", schrijft het blad deze week. Lufthansa, Kodak, Pepsi, Pan Ame- Dat de Sovjets belang hebben bij de 'tennis-opera- i enkele kleinere bedrijven het welslagen Voor Sovjet-begrippen liggen de toegangsprijzen uitzonderlijk hoog. De tennisliefhebbers moeten tus sen de vijf en acht roebel (vijftien en buiten 25 gulden) betalen om de professio- Lic- nals aan het werk te zien. Het ge- de middelde maandloon van een arbei- dergelijke hoog- der ligt in de Sovjetunie op 700 gul den. Om tijdens de eerste dagen ver zekerd te zijn van een volle sporthal, worden scholieren gratis toegela ten. Bij boksers gaat het anders. Voor dat een aanstormend bokstalent eens een titelgevecht krijgt, moet hij eerst een staat van dienst opbou wen. Voor de eerste tien gevechten worden in die sport een paar aan la ger wal geraakte 'lijken' opge warmd. Als die een voor een tegen het canvas zijn gewerkt, begint het grote werk pas. Biljarters krijgen zo veel tijd niet. Willebrorder Dick Jaspers moest in zijn eerste profpartij meteen tegen de nummer vier van de wereld, Ri chard Bitalis, de Fransman die de vorige editie van het toernooi in Antwerpen won. Geen onbekende voor Jaspers. Hij ontmoette de Fransman tot nu toe vier keer. Jaspers bleef drie keer aan de goede kant van de score en verloor één keer nipt. Sinds gisteren is het 4-1 voor Jaspers na een partij die van beide kanten niet geweldig werd gespeeld. Dick Jaspers ver loor, een beetje volgens gewoonte, de eerste set (15-11), maar gaf Bitalis daarna geen kans meer: 15-4, 15-8, 15-6. "Het had een stuk beter gekund", meende ook Jaspers na afloop. "Die eerste set had ik niet hoeven te ver liezen. Ik liet me een beetje meesle pen door zijn slechte spel. Hij miste zo veel dat ik onbewust minder ge concentreerd ging spelen. Ik werd een beetje zorgeloos. Zaterdag (van daag, red.) tegen Zanetti zal ik su pergeconcentreerd moeten zijn". Jaspers speelt tegen de Italiaan omdat die in de eerste ronde de vloer aanveegde met de door de or ganisatie geïnviteerde Belg Jef Gij sels. Het werd 3-0. Het gemiddelde van Zanetti was 1.451, iets hoger dan dat van Jaspers, die wat dat be treft met 1.302 nog heel behoorlijk scoorde. Jaspers kwam Zanetti tot nu toe ook al twee keer tegen. De score tegen de Italiaan is tot nu toe 2-0 in het voordeel van de Willebror der. AMSTERDAM (ANP) - Met ADVERTENTIE ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UUR HOOFDKLASSE Crab assurantiën BV, tel. 224700. Crab makelaardij og BV, tel. 225135. i)nsburgersingel 61 Leiden routineus gebaar nam Ludo Philip- ZB" zadelde) met welgeteld 0,01 paerts gisteren tijdens Jumping conde. Amsterdam de cheque van 4.000 gulden voor de winnaar in ont- Nina Menkova heerst in de dres- vangst. De 27-jarige Belg heeft er suuronderdelen van Jumping Am- met drie overwinningen in evenzo- sterdam. De asblonde amazone uit vele rubrieken tot nu toe in de RAI de Sovjetunie won na de Grand een one-man show van gemaakt. Prix ook de wedstrijd, die telt voor Het opmerkelijke is, dat de ruiter het Europese circuit om de wereld- uit Genk drie verschillende paar- beker, den naar de overwinning leidde. Op Raymakers (die Olympic Zamira dat als finale gold van de competitie de openingsdag won hij met Vanna en Flinte in totaal 7.500 gulden. Gis termiddag was Philippaerts met zijn beste paard, Darco, al even suc cesvol. In de barrage, met elf combi naties, overtrof hij de tijd van Piet Het was pas de eerste keer, dat om de NHS/Dunhill Trophy, bleek Jan Tops net iets slagvaardiger dan Jos Lansink. Er waren twee barra ges nodig om de winnaar aan te wij zen. Tops sloeg als laatste deelne mer toe. Met Top Gun overtrof de ruiter uit Valkenswaard in een dol drieste rit zijn voorganger Lansink, die met Libero H tot 26,55 seconden was gekomen. Tops liet de klok op 25,25 seconden stilstaan. De Optiebeurs heeft het contract Onnodig De tweede Nederlander in Antwer pen, Rini van Bracht, verging het veel minder. In de eerste wedstrijd van de dag ging de Waalwijker met 3-2 ten onder tegen de Japanner Yoshihiko Mano. Een onnodig ver lies. Van Bracht won de eerste twee sets gemakkelijk. Mano had niets in te brengen en miste de ene simpele driehoek na de andere. In de derde set kwam de Japan ner wat terug, maar toen Van Bracht met een serie van zeven tot 12-12 gelijk trok, leek er nog geen vuiltje aan de lucht, temeer daar Mano het simpele stootbeeld dat Van Bracht liet liggen, miste. De Waalwijker kreeg nog een kans van de Japanner, miste, waarop Mano uitmaakte. De Japanner putte moed uit die in zijn schoot geworpen setwinst. Set vier trok hij met 15-7 naar zich toe en in de vijfde set kwam Van Bracht er helemaal niet meer aan te pas: 15- 1. "Ik heb dat zelf ook wel eens ge had", aldus Van Bracht. "Dat je, wanneer je eenmaal met 2-0 achter staat, goed terug kunt komen. De te genstander gaat dan twijfelen en dan kun je toeslaan". Overigens maakte de Waalwijker gisteren ook bekend dat wat hem betreft zijn contract met de BWA niet verlengd hoeft te worden aan het eind van het seizoen. Van Bracht, die de eerste vijf jaar van het profcircuit meemaakte, is de on zekerheid waarin de spelers verke ren goed zat. "Je weet nooit of je er het volgend jaar bij bent. Boven dien vind ik het niet correct dat ik niet met mijn eigen reclame op mag spelen". "Ik teken geen contract meer bij Bayer. Er zijn naast die Wereldbe kertoernooien nog zo veel andere wedstrijden te biljarten. Ik zeg daar mee trouwens niet dat ik nooit meer een BWA-toernooi ga spelen. Wan neer de wereldbekerwedstrijden volgend jaar worden opengesteld voor iedereen, kan ik daar natuur lijk ook gewoon op eigen kosten heen gaan". Korte remise in schaaktweekamp NEW YORK (Reuter) - De tiende partij in de schaaktweekamp tus sen wereldkampioen Kasparov en uitdager Karpov is gisternacht in New York in remise geëindigd. De stand werd daardoor 5-5. De partij duurde slechts 18 zetten en was de kortste in deze tweekamp. ADVERTENTIE OPGELET A.S. ZONDAG In het spannende springparkoers, Olympische jaar 1992.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19