'Je bent idioot als je daar aan begint' Trompflat in Voorschoten staat anderhalf jaar leeg Bierbrouwer betaalt aanleg openbare weg in Zoeterwoude "PH£t fóUpji: ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 Meeste strandtenthouders zien winter-openstelling niet zitten WASSENAAR/KATWIJK- /NOORDWIJK - "Het is on mogelijk uit te voeren. Als exploitant moet je dan eerst een bunker op het strand bouwen en daar vervolgens een stormvaste tent op neer zetten. Zoiets is niet te beta len". De Wassenaarse strandtenteigenaar J. Rooyakkers is wel voor een openstelling gedurende alle seizoenen, maar zal er zelf niet zo snel aan beginnen. Deze week lanceerde de Nederland se Vereniging van Strandexploitaru ten Noordzeekust een plan voor openstelling het hele jaar door. Voor het Hoogheemraadschap van Rijnland, die hiervoor toestemming moet verlenen, is de kwestie echter onbespreekbaar. Voorlichter C. Meijer van Rijnland legt uit waar- "In de wintermaanden moeten al le paalfunderingen een meter onder het strand liggen. Rijnland wil na melijk de hele winter de mogelijk heid hebben om met zwaar mate rieel, bijvoorbeeld bulldozers, over het strand te rijden. Er mag abso luut niets boven de zandoppervlak- te uitsteken. Wij zijn verantwoorde lijk voor de duinen, onze zeewering. Daarom moet elk obstakel weg, zo dat wij eventuele afkalving van de duinen onmiddellijk kunnen her stellen". Meijer wijst er voorts op dat bij harde wind en storm een enorme 'kolking' van zand rond de strandtent ontstaat. Deze opeenho pingen van zand zijn onder meer Korter gratis parkeren Noordwijk project neemt, zo meldt wethouder P.J. Barnhoom van financiën, steeds grotere vormen aan. In juni werd een kredietoverschrijding van bijna 125.000 gulden gemeld. Dat bedrag is inmiddels opgelopen tot bijna 180.000 gulden, terwijl ver wacht wordt dat er nog eens 17.400 gulden nodig is om de parkeerter reinen in gereedheid te brengen. Bij de curator van het failliete bedrijf Parkeer Techniek, dat voor 30 maart de terreinen had moeten in richten, is een claim ingediend voor misgelopen parkeergelden van 93.000 gulden. NOORDWIJK Het eerste uur gra tis parkeren op het parkeerterrein aan de Abraham van Royenstraat en Huis ter Duinstraat in Noordwijk wordt afgeschaft. In plaats daarvan mag er nog een half uur kosteloos worden geparkeerd. Op die manier hoopt de gemeente Noordwijk vol doende extra geld binnen te halen om de hogere lasten van het veelbe sproken project betaald parkeren te betalen. Noordwijk verwacht dat de maatregel 35.000 gulden zal opleve- Het financieel debacle van het verantwoordelijk voor duinver plaatsing. Rooyakkers herinnert zich nog de enorme afkalving van de zeereep tij dens de afgelopen winter: "Je moet wel een idioot zijn als je aan zo'n ex periment begint. Voor dat je het weet lig je met je tent in Engeland. Tegen de natuur kun je niet vech ten". M. Meeuwenoord, eigenares van een strandtent vlakbij de vuurtoren in Noordwijk, is mordicus tegen het idee van de strandexploitanten. "Het is een dwaas plan. Bij uitvoe ring krijgen wij als eigenaars nooit meer rust. Met een flinke storm waait de hele handel zo weg. Mis schien moeten we ons paviljoen ter bescherming tegen de weersinvloe den wel op palen van tien meter hoog zetten. Belachelijk. Moeten in de zomer dan alle badgasten die een ijsje willen eten, eerst een hoge trap op klimmen"? Ook L. van Kersbergen, bestuurs lid van de Stichting Zeebad Noord wijk, reageert niet enthousiast. Zee bad is verantwoordelijk voor de ex ploitatie van tien units op het Noordwijkse strand. "Ik ben al ver baasd over de gedachte alleen". Hij legt uit dat de exploitatiekosten bij een winteropening zulke enorme vormen gaan aannemen, dat er nooit sprake van uitvoering van dit plan kan zijn. "Palen van tien meter zijn toch onbetaalbaar. Verder gaan de onderhoudskosten met enorme sprongen omhoog". Plankieren Kersbergen somt de nadelen op die zullen ontstaan rond de .strandaf- gangen. "In de zomer zijn we ook al Strandtenteigenaar W.J. Lange en zijn i rende het hele jaar helemaal zitten. "Het op- en afbreken v Achthovenerweg tijdelijk gesloten voor transport lange liftschacht LEIDERDORP - De Achthove nerweg was vanmorgen vroeg tij delijk gesloten voor autoverkeer. De rijkspolitie zette de weg om streeks tien uur af voor een groot transport van Ascon Liften uit Koudekerk. Drie vrachtauto's met opleggers vervoerden een lift met liftschacht bestemd voor de Leidse Lakenhal aan de Oude Singel. Lift en liftschacht zijn inmid dels tijdelijk geparkeerd op het parkeerterrein naast molen De Valk in Leiden. Maandagochtend wordt de lift via het dak van de Lakenhal geïnstalleerd. De vrachtauto's konden niet over de Hoge Rijndijk. De bocht over de Rijn tussen Hazerswoude en Koudekerk konden de lange vrachtauto's niet maken. Na het passeren van Leiderdorp nam de Leidse politie de begeleiding van het transport over. druk om al die plankieren goed te houden. In de winter wordt zoiets een grandioze puinhoop". De kol kingen rond de paviljoens vormen voor Kersbergen ook een reden het hele plan maar weer snel in de ijs kast te zetten. "In de zomer moeten onze badmannen al een paar keer per week het zand dat zich onder en achter de tent verzamelt, verwijde ren. In de winter worden de kolkin gen alleen maar erger en frequen ter". Toch wil Kersbergen vermeld zien dat hij de winteropenstelling van de paviljoens vanuit de Noord wijkse promotiesfeer wel toejuicht. "De strandwandelaar wil in de win ter ook een lekkere warme slok". W.J. Lange van strandpaviljoen Loes en Wil in Katwijk ziet een win teropening daarentegen wel hele maal zitten. "Waarom mogen de mensen in de winter geen warm drankje halen als ze op het strand uitwaaien. Als strandtenteigenaar moet je met de tijd meegaan en in spelen op nieuwe ontwikkelingen". Lange is lid van de Nederlandse Vereniging van Strandexploitanten Noordzeekust en onderschrijft me de daarom het initiatief van zijn ver eniging. Lange: "Ik begrijp heus wel dat er nadelen aan dit plan kle- ar in Zeeland en op Texel is het toch ook haalbaar. Waarom hier niet? Het op- en afbreken kost ook een enorm vermogen". Volgens Lange 'zijn ze bij Rijn land echt de beroerdste niet' en zijn er wel degelijk positieve gesprek ken gevoerd tussen zijn vereniging en het hoogheemraadschap. "Na tuurlijk is het een risico. De extra kosten van fundering en duurzamer materiaal moeten er wel uitkomen. Maar als ondernemer weet je nooit oren hoe je zaakjes gaan lo pen. Dat telt voor de winter, maar ook voor de zomer". De horeca van Katwijk reageert bij monde van H. Wagemaker, mede eigenaar van De Zwaan, laconiek op alle drukte. Hij zegt absoluut niet bang te zijn voor concurrentie. "Ik wil het woord concurrentie hele maal niet gebruiken. Hoe meer zie len hoe meer vreugd". Eén aantekening wil hij wel ma ken. "Laten de eigenaren van de strandpaviljoens zich goed wape nen tegen levensgevaarlijke situa ties. Zelf ben ik in een van de huidi ge paviljoens tijdens een storm ter nauwernood aan de dood ont snapt". Hij zegt alle vertrouwen in Rijnland te hebben. "Dat is een oer degelijke, ouderwetse club die er voor zal zorgen dat alles volgens de voorschriften zal gaan". VOORSCHOTEN - Er is nog steeds geen huurder voor de Trompflat aan de Trompweg in de Voorscho- tense wijk Noord-Hofland. Het pand staat, na het vertrek van het gewestelijk arbeidsbureau, inmid dels anderhalf jaar leeg. Volgende week heeft R.R. Kauf- mann van het makelaarskantoor Rijnland een gesprek met een aspi rant-huurder. Kaufmann wil geen namen noemen. Wel zou de belang stellende de hele flat willen huren. Het Regionale Ziekenfonds Lei den en Alphen zetelde jarenlang in het gebouw. Toen deze instelling wegens gebrek aan ruimte het ge bouw verliet werd het gewestelijk arbeidsbureau de nieuwe huurder. Na een jaar verliet het bureau het pand om terug te keren naar het ge bouw aan de Leidse Oosterkerk straat, dat flink was uitgebreid. De verhuur van het hele pand (2625 vierkante meter) blijkt moei lijk. Kaufmann noemt het niet bij zonder dat het pand al zo lang leeg staat. Hij wijst op de ruimte boven Albert Heijn aan de de Schoolstraat. Een deel hiervan staat ook al jaren leeg. Woonwijk Hij somt een aantal redenen op die verhuur van de Trompflat moeilijk maken. "De locatie is niet gunstig genoeg en ligt midden in een woon wijk". Ook de overcapaciteit van kantoorruimte in het algemeen en de jarenlange afsluiting van de spoorwegovergang De Vink zouden verhuur er niet makkelijker op ma ken. Wanneer het gesprek met de aspi ranthuurder niets oplevert, volgt een gesprek met de eigenaar. Een mogelijkheid is de flat in kleinere gedeelten te splitsen. Volgens Kauf mann is het makelaarskantoor af en toe benaderd door huurders die ge deelten van de flat wilden huren. Er zouden belangstellenden zijn voor ruimten tussen de 100 en 150 meter. Kindertheater De Centrale Bibliotheek. Nieuwstraat 4. is op zondag 4 november open. Er wordt voor de kinderen een extra boekpromo- tie-activiteit georganiseerd. Het theater gezelschap Popiect verzorgt een voor stelling om 13.00 uur. De 4 meter grote 'vriendelijke reus' van Roald Dahl treedt voor de laatste keer in de bibliotheek op. De voorstelling is voor kinderen van 4 tot 10 jaar en de toegang is gratis. Afrika Gedurende de maand november organi seert Afrikastichting de Baobab de foto tentoonstelling 'Beelden van Afrika' in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat. De tentoonstelling is te bezichtigen tij dens openingstijden ook op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Stijldansen Buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat 4 organiseert op vrijdag 9 november een open stijldansavond Aanvang 21.30 uur. De toegangsprijs is 2,50 gulden, voor cursisten is het gratis. Pop-top De Leidse vereniging voor popmuzikan ten, het Leids vrijetijds centrum en Art Centre De Droomfabriek organiseren op zaterdag en zondag 10 en 11 november het eerste Leidse Pop-top. Tien Leidse bands zullen een veelzijdig repertoire ten gehore brengen. Aanvang zaterdag 21.00 uur. zondag 20.00 uur in het L.V.C. in de Breestraat. Kaarten te koop bij Pla to en café de WW, en 's- avonds aan de kassa. De kaarten zijn 6,50 gulden per avond en 10 gulden voor twee avonden. Extra rijbaan voor burgemeester Smeetsweg ZOETERWOUDE-RIJNDIJK - Heineken betaalt voorlopig de 80.000 gulden die nodig is voor. de verbreding van de Burge meester Smeetsweg in Zoeter- woude-Rijndijk. Het gedeelte van de weg langs het terrein van de bierbrouwer in de richting van de Hoge Rijndijk krijgt een extra rijstrook, zodat het ver keer richting Alphen aan den Rijn sneller kan doorstromen. Het werk is deze week begon nen en zal naar verwachting on geveer tien dagen in beslag ne men. De weg blijft open voor verkeer. De Burgemeester Smeetsweg loopt van het industrieterrein naar de Ho ge Rijndijk. Vanaf de kruising met de Industrieweg moet het verkeer zich over een rijbaan persen, waar door vooral tijdens het spitsuur for se opstoppingen ontstaan. De brede middenberm tussen de Burgemees ter Smeetsweg en de parallel lopen de Ommedijkseweg wordt vers mald, waardoor ruimte ontstaat voor een extra rijbaan. Heineken heeft de gemeente aan geboden de kosten voor de aanleg voorlopig voor te schieten. Aanvan kelijk zou het werk worden uitge voerd door Rijkswaterstaat gelijk tijdig met de aanleg van rijksweg 11. Vanaf 1991 zou de verbrede burge meester Smeetsweg aansluiten op het nieuwe traject van de rijksweg bij Zoeterwoude, maar dit werk is voorlopig uitgesteld tot 1995. Zo lang wilde de brouwer niet wach- De bierfabrikant wil met de ver breding de bereikbaarheid van haar complex op het industrieterrein vergroten. De verbreding lost het grote probleem van de opstoppin gen in de richting van Leiden niet op, maar de extra rijstrook garan deert wel een soepele doorstroming van het verkeer dat vanuit het in dustrieterrein naar Alphen moet. Een woordvoerder van Heineken zegt de geldelijke bijdrage van het concern als 'voorfinanciering' te zien. "We gaan er van uit dat we het geld terugkrijgen van Rijkswater staat. Het blijft een karwei aan een openbare weg, dat aanvankelijk volgend jaar door het Rijk zou wor den uitgevoerd. We verwachten niet het hele bedrag terug te krijgen, om dat het maar een klein project is. Als het tegelijk met de aanleg van de rijksweg zou zijn uitgevoerd was het karwei relatief goedkoper ge weest. Gemeentesecretaris L. Kruithof is blij dat de burgemeester Smeetsweg wordt verbreed, 'ook al is het maar een deeloplossing voor de grote verkeersproblemen bij de Hoge Rijndijk'. "Heineken kwam met het aanbod toen bekend werd dat de aanleg van rijksweg 11 weer zou worden uitgesteld. Daarna heb ben we in goed overleg de zaak voorbereid". Het grote probleem van de ver keersafwikkeling wordt met de nieuwe rijbaan niet opgelost, weet Kruithof. "Zolang de aanleg van de nieuwe rijksweg wordt uitgesteld blijven de problemen. Daar worden we zo langzamerhand wel eens wan hopig van". Bijdragen: Jeanine Hoogendoorn, Eric-Jan Weterings Zonnehemels Het gezicht van mevrouw Eibers uit Leiderdorp staat in schril con trast met de bank waarop zij zit. Het zonnebankbruin straalt je te gemoet in de wit ingerichte woon kamer van de familie Eibers. Vroeger werd zij moeilijk bruin. Dat is nu wel anders. Dertien jaar geleden begon haar man met het bouwen van zonnehemels. Na een bezoekje aan een beurs, waar deze kunst matige zonnen tentoongesteld werden, kwam hij op het idee een 'stralenbed' voor zijn vrouw te bouwen. Hij hield wel van knut selen. Het bouwen van een zonne bank was dan ook niet zo'n enor me opgave voor de wis-, natuur- en scheikunde leraar. De techni sche ondergrond was er al, alleen het materiaal ontbrak nog. Daar was wel aan te komen, maar al leen in het groot. Dat wil zeggen: De heer Eibers wilde aanvanke lijk één ligvlak kopen, maar zag zichzelf genoodzaakt een stapel tje aan te schaffen. Geen probleem, dat komt wel op. Want wat bleek: er waren ken nissen met interesse. "Ging hij een zonnebank bouwen? O wat leuk, waren ze ook te koop?" En voor dat hij het wist zei hij 'ja'. En daar zit je dan als leraar van een Leiderdorpse mavo met een or der voor een zonnebank. Geen probleem, dan bouwen we toch gewoon de zolder om tot werkplaats. Dat ging een tijdje goed. Tot dat na een jaar de orders en de troep de pan uit rezen. Ei bers werd 'dealer', verkoper van een bruine huid. Hij stopte met knutselen en begon met het in- en verkopen van zonnebanken en zonnehemels. Dat werkte goed en het echtpaar begon een bedrijf. Inmiddels werkt Eibers nog halve dagen in het onderwijs en W.F. Eibers, verkoper krijgen de 'zonnige hemelen' een steeds grotere rol. De Leiderdor per wil zijn ochtendbaan lang zaam afbouwen om de rest van zijn energie in bruinend Neder land te steken. Vandaar ook de toepasselijke naam van het twee mans-bedrijf: 'Alternatief. Het bedrijf zal tezijnertijd het lesge ven vervangen en het produkt de Twee kamers in hun huis zijn omgebouwd tot toonzaaltjes. Een half dozijn zonnehemels staat zie lig op een kluitje. Ze hopen snel een showroom te krijgen. Maar is het niet ongezond al die straling, je kunt er toch huidkan ker van krijgen? Welnee, de 'bankaanbidders* vinden het net zoiets als roken. Te veel is nooit goed. Maar zeg nou zelf, niet-ro- kers kunnen toch ook longkanker krijgen. Taart Meneer Koordes uit Oegstgeest is niet meer boos op de plaatselijke afdeling van de Partij van de Ar beid, want hij heeft eindelijk de taart ontvangen die hem een half jaar geleden was beloofd. Koordes verzon dit voorjaar een slogan voor de gemeente raadsverkiezingen en vernam dat hij een 'leuke prijs' had gewon nen. Hoewel hij diverse keren plaatselijke PvdA-notabelen vroeg waar het cadeau bleef zat hij tot voor kort met lege handen. Na zijn woede in de krant te heb ben gelucht kwam de zaak in een stroomversnelling. "Het bleek een misverstand", zegt Koordes nu. "Fractievoorzi- ter Wegman had wel doorgegeven dat ik een taart moest krijgen, maar daarna is het ergens misge gaan". Nu Koordes de lekkernij heeft ontvangen is hij niet meer boos op de sociaal-democraten. Hoewel hij vindt dat het 'niet om het prijsje gaat, maar om het prin cipe', heeft dat hem er niet van weerhouden smakelijk te smik kelen. "Het was zo'n langwerpig ding met chocolade. Lekker joh. Nee, ik ben niet meer kwaad". ZATERDAG 3 NOVEMBER Alphen optreden 'The Little Steamband', aanvang 22.00 uur in jazzcafé Dick- 'sies, Hooftstraat. Katwijk muzikale voorstelling: The good, the bad and the fat', aanvang 20.15 uur in Tripodia. optreden 'Les Zazous', met o.a. presentatie van hun nieuwe cd, aanvang 21.00 uur in De Donk. optreden 'Mr Sloppy's' blues- /rockband, aanvang 21.00 uur in Leiden postzegelbeurs I.V. Philatelica, van 10.00 tot 16.30 uur in de kanti ne van s.g. Dr. W.A. Visser 't Hooft, Kagerstraat. Leiderdorp kindervoorstelling (4 tot 8 jaar): 'De dans om tante's stoel', door Poppentheater Rarekiek, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. concert Leiderdorps Kamerkoor en Voorburgs Jongerenkoor, aan vang 20.15 uur in de Dorpskerk. Noordwijk filmavond: 'Fallen Angels', aan vang 20.00 uur in De Ark, Pické- plein. Oegstgeest themadag Groen Links: 'Om gaan met-ruimte', vanaf 11.00 uur in Het Drieluik, Geverstraat. Valkenburg reünie kamp Valkenburg, aan vang 17.00 uur in 't Trefpunt. presentatie 'Voorschoten Crea tief', diverse technieken en tentoon stelling van poppenhuis, van 10.00 tot 17.00 uur, Cultureel Centrum, Pr. Marijkelaan. open middag Vereniging 'Ou ders van een overleden kind', aan vang 14 uur in het Bondsgebouw van Laurentiuskerk, Ldidseweg. uitvoering van de thriller: *De Ita liaanse Meesterhand', door To neelvereniging Mimicri, aanvana 20.15 uur in Cultureel Centrum Zoeterwoude festiviteiten t.g.v. 1-jarig bestaan van kinderdagverblijf 't Waterhoen tje, Westeinderweg 1d. uitvoering van het blijspel 'Oud speelgoed', van Chiem van Hou- weningen, aanvang 20.30 uur in het Muziekconcours, Algemene Unie van Muziekverenigingen, van 10.00 tot 20.00 uur in de Stadsge- ling (vanaf 8 jaar): 'Stoelendans', door FAct. aanvang 15.00 uur in het LAK-Theater. Cle- LekJerdorp concert door het Notos Blaas Kwintet, aanvang 12.30 uur in de Muzenhof. Noordwijk dubbelconcert (koffieconcert) door Harmonie Caecilia uit Voor hout en het Noordwijks Fanfare korps 'Excelsior', aanvang 12.30 uur in De Kuip, Zeestraat. Wassenaar lunchconcert door Quirine Vier- sen (cello) en Frans van Ruth (pia no). aanvang 12.00 uur in De Pauwhof. Paauwlaan. Zoeterwoude koffieconcert door Fanfare Cre- sendo uit Nieuwveen, aanvang 12 30 uur in het Muziekcentrum, Schenkelweg. MAANDAG 5 NOVEMBER concert in de 'Gitaarserie', door het Nederlands Gitaarduo Erik Otle Juun Voorhoeve, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Haze- Oegstgoest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15