'Het Limbu of Mapuche bestuderen lijkt romantisch maar is gewoon hard werken' Helivervoer beter 'Campagnes voor allochtonen hebben meestal weinig effect' Met foefjes en ezelsbruggetjes op weg naar zelfstandig wonen voor ernstig zieke Actie om meer mensen zwembad in te lokken ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 Auto favoriet Forensenverkeer Universiteit Leiden opent instituut taalwetenschap blijft toenemen DEN HAAG/REGIO - Het meren deel van de mensen die naar de Haagse regio reizen voor hun werk komt uit Leiden en de Bollenstreek. Ook uit Delft. Westland en het Rijn mond-gebied rijden veel forensen dagelijks op en neer richting Den Haag. Het totaal aantal mensen dat op en neer reist van en naar de Haagse regio, groeit nog steeds. De auto is bij de forensen het favoriete vervoermiddel. Het autogebruik is ten opzichte van 1981 zelfs toegeno men ten koste van het openbaar- vervoergebruik. Dit blijkt uit het rapport 'Woon- werkrelaties Haagse regio' van de sector economische zaken, verkeer en vervoer van het Gewest 's Gra- venhage. Het onderzoek naar de omvang, aard en richting van de fo rensenstromen werd in overleg met de provincie Zuid-Holland uitge voerd. Doel van het onderzoek was inzicht verkijgen in de vervoers- en verkeersproblemen in deze regio. Uit het onderzoek bleek ook dat er een tendens is waar te nemen naar meer pendelen over langere af stand. In 1988 komen er ruim 66.000 mensen naar de Haagse regio om te werken, een verdubbeling ten op zichte van 1972. Een groeiende stroom forensen werkt in de dien stensector (kantoren), gevolgd door de handel en de horeca. De uitgaan de pendelstroom groeit ook en had in 1988 een omvang van bijna 38.000 De meeste forensen verkiezen de auto boven het openbaar vervoer. Opvallend daarbij is dat de mensen die in Den Haag of regio werken meer met het openbaar vervoer rei zen dan de mensen die vanuit Den Haag naar elders gaan. Toch zijn on der pendelaars uit Leiden en de Bol lenstreek weer veel autogebruikers. Volgens de rapporteurs kunnen de uitkomsten van het rapport wor den gebruikt om de mobiliteitspro blemen in de Haagse regio aan te pakken. Ook moeten plannen wor den uitgevoerd om de bereikbaar heid door middel van het openbaar vervoer te verbeteren. Wetenschapsbeurs LEIDEN Het tijdschrift Kind en Adolescent houdt op 10 november in Leiden een beurs. In het gebouw van de faculteit sociale wetenschap pen aan de Wassenaarseweg 52 zijn ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het blad allerlei snufjes te zien. De presentatie gebeurt met ge bruik van audio-visuele middelen, fotografie en computer, omdat de wetenswaardigheden zich niet le nen voor verspreiding in gedrukte Over deze vorm van hulpverle ning spreken een achttal kenners, onder wie kinderpsychiater D. Sku- se uit Londen en D. van den Boom van de Leidse universiteit. Het eve nement begint om 10.00 uur. Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN "Het hebben en mogen gebruiken van een eigen taal is voor mensen van wezenlijk belang. Pak je iemand zijn taal af, dan tast je zijn diepste innerlijk aan. Het voortbe staan van talen is daarom niet alleen vanuit wetenschappelijk, maar ze ker ook vanuit sociaal-cultureel oogpunt van essentieel belang. De beschrijvende taalwetenschap zorgt ervoor dat het gebruik van minderheidstalen wordt gestimu leerd en voorkomt, door opteke ning ervan, het uitsterven". Met deze uiteenzetting is voor prof. R.S.P. Beekes, hoogleraar In do-europees aan de Leidse universi teit, het bestaansrecht van de be schrijvende en vergelijkende taal wetenschap bewezen. Hij en zijn collega prof.dr. F.K.H.H. Kortlandt, hoogleraar Balto-Slavische talen en in de beschrijvende en vergelijken de taalwetenschap, staan aan de vooravond van de opening van het Instituut voor beschrijvende en ver gelijkende taalwetenschap aan de Leidse universiteit. De opening van het instituut vol gende week biedt de kans om twee dagen lang met vakbroeders uit het buitenland te confereren. Leiden kent al decennia lang de studie ver gelijkende en beschrijvende taalwe tenschap, een logisch gegeven als bedacht wordt dat de Leidse uni versiteit van begin af aan aandacht heeft gehad voor de studies van- Verre en kleine' talen. De oprichting van een onder zoeksinstituut werd mogelijk ge maakt door een van de vorige minis ters van onderwijs. Hoogwaardig onderzoek kan zo worden gebun deld en beschermd. Kortlandt en Beekes grepen deze gelegenheid aan. "Zo wordt de kans wat groter dat ons onderzoek kan voortbe staan en misschien worden uitge bouwd". Handjevol Dat zich maar een dertigtal mensen bezighoudt met de vergelijkende en beschrijvende taalwetenschap is volgens Kortlandt niet zo verwon derlijk. "Mensen die hieraan willen beginnen, moeten nogal wat in huis hebben. Ze moeten vele talen leren, daar speels mee kunnen omgaan en als ze in het buitenland een taal gaan bestuderen een enorm door zettingsvermogen hebben". Dat bestuderen van een vreemde taal, en dan echt vreemd zoals het Limbu dat in Oost-Nepal wordt ge- LEIDEN - De campagnes waarbij bedrijven worden opgeroepen meer mensen van buitenlandse afkomst in dienst te nemen, zijn betrekkelijk zinloos. Hoe goedbedoëld ook, ze veranderen vrijwel niets aan de houding van personeelsfunctiona rissen. "Voorlichtingscampagnes hebben al nauwelijks effect als het gaat om mensen er toe te bewegen veilig te vrijen. En daarbij is dan nog sprake van direct levensgevaar, laat staan dus dat dit soort acties iets opleveren voor allochtonen". Dit betoogde J.P. Abell, als psy choloog verbonden aan de Univer siteit van Amsterdam, gisteren tij dens een symposium in Leiden over de verbetering van de werkgelegen heid voor buitenlanders. Het sym posium was georganiseerd door het Meldpunt Discriminatie en de Leid se Rechtswinkel. Abell gelooft dat het veel gemak kelijker en ook lonender is om per soneelsfunctionarissen te leren hoe ze moeten omgaan met speciale groepen buitenlanders. "Het komt te vaak voor dat het gedrag van een sollicitant verkeerd wordt begre pen. Molukkers of Marokkanen vin den het heel onbeleefd om iemand te overstelpen met brutale vragen of om zichzelf te 'verkopen'. Tijdens een sollicitatiegesprek komen ze daardoor, in hollandse ogen al thans, ongemotiveerd over, terwijl ze misschien heel geestdriftig zijn", betoogde de psycholoog. Bovendien ontstaan er geregeld Lezingen universiteit Leiden over leefstijl LEIDEN Hoe onderscheidt de ene groep mensen zich van de ande re. Wanneer spreken we van een leefstijl en is dit een nieuw ver schijnsel? Deze vragen worden be antwoord of belicht tijdens een- le zingencyclus van het Studium Ge nerale van de Leidse universiteit. Drie achtereenvolgende maandag avonden (5,12 en 19 november) heb ben zij om acht uur plaats in het fa ciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats. Op de eerste avond gaat B. Maso in op de opkomst en de ondergang van het concept levensstijl. Vroeger stemde de kledingindustrie de pro- duktie op de heersende levensstijl af. Een week later belicht B. Bos, di recteur van het ontwerpbureau To tal Design, de stroom nieuwe pro- dukten die dagelijks op ons afkomt. Drs. M. Unger besluit de cyclus, met de lezing 'Aan overdosis overleden'. Ze voert aan dat het begrip levens stijl niet langer bestaat. misverstanden doordat allochtonen niet bekend zijn met Nederlandse uitdrukkingen en gezegden, zelfs als ze de taal verder goed beheersen. "Zeg tegen een Hollander: de deur staat altijd open, en hij weet precies wat je bedoelt. Een buitenlander daarentegen kijkt misschien naar de deur van de kamer waarin het ge sprek plaats heeft, om vervolgens wat verward op te merken dat het ding dicht is. Het zijn kleine dingen, maar ze kunnen bij een beoordeling een grote rol spelen". Met een paar goede trainingen of cursussen kun nen dit soort dingen eruit worden gehaald. Abell verwacht ook meer resul taat van scherpere afspraken over onder meer sollicitatie-procedures. Overigens gelooft hij dat werkge vers uiteindelijk wel gedwongen zullen zijn om meer buitenlanders in dienst te nemen. "Het kindertal daalt, behalve onder allochtonen. Aangezien er op veel plaatsen al personeelstekorten zijn ontstaan, zullen bedrijven in de naaste toe komst niet om buitenlanders heen kunnen". Een maatregel waarmee de pro blemen op grote schaal kunnen worden aangepakt, kon geen van de deelnemers aan het symposium ge ven. A. van der Gaag, plaatsvervan gend directeur van het uitzendbu reau Start, was nog het meest opti mistisch over de mogelijkheden snel iets aan de positie van buiten landers op de arbeidsmarkt te ver beteren. Start is een project begon nen waarbij onder anderen buiten landers in dienst van het bureau worden genomen, werknemers die vervolgens worden uitgezonden naar bedrijven. Op die manier hoopt Start werkgevers te laten 'wennen' aan personeelsleden uit dergelijke bevolkingsgroepen. Langs deze weg heeft inmiddels een flink aantal buitenlanders een vast baan gevonden. Van der Gaag moest echter toegeven dat ook deze maatregel 'misschien enkele hon derden en op zijn best enkele dui zenden allochtonen aan het werk kunnen worden geholpen. Het meest pessimistisch was J. Veenman, directeur van het Insti tuut voor Sociologisch-economisch Onderzoek van de Erasmus-Univer siteit. Hij gelooft dat werknemers alleen op grote schaal buitenlan ders in dienst nemen wanneer ze daartoe worden gedwongen. "Een dergelijk dwang zal echter zal ech- ter zo veel weerstanden oproepen dat ik me afvraag of ze ooit zal wer ken". De beste oplossing is volgens Veenman nog om speciaal banen voor allochtonen te scheppen. Ook dat zal echter geen eenvoudige zaak zijn, zo verklaarde hij. sproken of het Mapuche dat India nen in Chili beheersen, lijkt uiterst romantisch. De onderzoeker gaat 'met een rugzak vol kennis' naar het gebied en nestelt zich in in de plaat selijke gemeenschap. Door veel te luisteren, op te schrijven en almaar verbanden te leggen moet hij ont dekken hoe een taal in elkaar zit. Kortlandt hierover: "Het kan soms jaren van hard werken kosten voor je één van de vele taaleigen schappen door hebt. Een weten schapper in zo'n gebied heeft het al les behalve makkelijk. Hij gaat er al léén naar toe, moet enorm hard wer ken en wordt daarbij ook nog eens belaagd door de vreselijkste ziek ten". De onderzoekers maken, nadat ze de nodige jaren de taal hebben be studeerd, schriftsystemen, woor denboeken en grammatica. Zo wordt voorkomen dat de taal verlo ren gaat. Daarmee worden de men sen gestimuleerd hun eigen taal te gebruiken, ook al werken de autori teiten dat tegen. Het nut van beschrijvende taalwe tenschap is eenvoudig uiteen te zet ten, voor de vergelijkende wordt dat wat moeilijker. De vergelijken de taalwetenschap bestudeert hoe de verschillende talen uit een oer taal zijn ontstaan en vooral welke tussenstappen daarbij zijn ge maakt. Beekes: "Het nut van deze studie is met name wetenschappelijk. Het is de bevrediging van de nieuwsgie righeid van de mens. Daar komt bij Cursus voor licht verstandelijk gehandicapten Van onze redacteur Jan Westerlaken LISSE Met foefjes en ezels bruggetjes op weg naar zelf standigheid. Een weg, die voor licht verstandelijk gehandicap ten niet altijd even gemakkelijk is. Toch scoort Qbus. De cursus 'zelfstandig wonen' zit vol. Mannen en vrouwen, die vroe ger een zmlk- of mlk-school (zeer moeilijk- en moeilijk le rende kinderen) bezochten, zijn er gelijk verdeeld. Het centrum tfoor volwassenen educatie Qbus in Lisse heeft, samen met de Stichting Begeleid Wonen Bollenstreek, de cursus in boek vorm uitgebracht. Licht verstandelijk gehandi' capten: wat leer je deze mensen zoal om op eigen benen te kun nen staan? Maaike Schouten, coördinator van de Qbus-cur- sussen, zegt: "We beginnen di rect met de mensen die dingen te leren die alles met zelfstan dig wonen te maken hebben. Hoe ze een huis moeten inrich ten, wat de kosten daarvan zijn, bankzaken, telefoneren, was sen, strijken enz. Eigenlijk alle praktische dingen die in het da gelijks leven voorkomen. Wij denken daar niet meer bij na. Bewust worden, daar draait het om. De cursus wijst de i erop dat als ze eenmaal een ei gen huisje hebben ze dan zelf hun sokken in de was moeten gooien, om maar eens een voor beeld te noemen". De cursus duurt twee jaar, voor sommigen drie. "Dan moet het lukken", zegt Maaike Schouten. "Qbus heeft zijn werk dan gedaan. Vervolgens komt de Stichting Begeleid Wo nen in beeld. Zij springt bij in die dingen die de mensen niet écht onder de knie kunnen krij gen. Dat kan met een potje ko ken te maken hebben, maar net zo goed met geld. Als ik naar de motivatie van de cursisten kijk, dan is 90 procent van hen erop afgekomen om er te leren met geld om te gaan". Koken Een zeer wezenlijk onderdeel van de cursus is het potje koken. Maaike Schouten: "Qbus had daar één avond voor ingericht. We hebben in een bejaarden huis gezeten en in een dagver blijf. In feite konden we daar niet zo goed uit de voeten, om dat de situatie daar anders was dan thuis. Want thuis wordt er niet in zulke grote pannen ge kookt. Tot vorig jaar konden we Maaike Schouten: 'Ze staan na afloop steviger in hun schoenen gebruik maken van de voorzie ningen in een oude huishoud school. Maar dat is afgelopen en nu staan we op straat. Een ande re plek waar we de cursisten nu eten leren koken is er niet. Ge volg? Niet zo moeilijk: de kook cursus ligt op z'n gat. Hoe je het ook wendt of keert, de kookcur sus was toch een belangrijk on derdeel. Zoeken doen we wel, maar we worden van het kastje naar de muur gestuurd. De ge meente Lisse lijkt zich in het geheel niet in het probleem te verdiepen. Zij stuurt ons naar een bejaardenhuis. Kijk, er is wel een ruimte. Maar daar ont breken de faciliteiten en inrich ting. En daar geeft de gemeente geen geld voor. Dus..." Er is meer. De cursisten krij gen les in sociale vaardigheden: hoe spreek je met vrienden af om een avondje te gaan dansen of naar de film te gaan. Maaike Schouten: "Een hele avond be steden we aan het leren luiste ren naar iemand. Als ze dat niet doen, dan kunnen ze ook niet le ren. Bij leren luisteren hebben de mensen veel baat. En dan gaan we aandacht besteden aan voor je mening opkomen, hoe je met kwaadheid moet omgaan en hoe met genegenheid". Seks Nog niet zolang geleden, ruim een jaar, waagde Qbus het om seks in de cursus op te nemen. De band in de groep was toen zo hecht, dat men het waagde om over dit onderwerp te praten. De reacties waren verschillend. "Er waren giechelaars, cursis ten die heel serieus luisterden en mensen die wegbleven. De laatste les besteedden we aan voorbehoedmiddelen. Ze kre gen een condoom mee naar huis. Ik kreeg sterk de indruk dat ze die nog nooit eerder hadden ge zien en dat de meesten nooit voorlichting over seks hadden gehad. Kijk, seks hoeft niet meteen met elkaar slapen te be tekenen. Eikaars hand vasthou den, elkaar kussen of strelen hoort daar ook bij. Wat we doen is de cursist met z'n gevoel con fronteren en hoe hij daar mee moet omgaan. Vrijen is een vorm van communicatie die ze ker niet altijd tot geslachtsge meenschap hoeft te leiden. Seks met jezelf? Zeker, praten we over want dat is toch normaal? Homoseksualiteit aan de orde. We leren de hun lichaam en hun lustgevoe lens kennen en accepteren". Wat pakken de cursisten er uiteindelijk van op? Maaike Scbouten:"Moeilijk te zeggen. Je vormt je aan het einde van de cursus een totaalbeeld. Duide lijk is dat ze steviger in hun schoenen staan, ze socialer zijn en meer 'power' hebben. Kortom, ze zijn ontplooid. Ze merken dat zelf". dat het voor geschiedschrijvers handig kan zijn te weten welke ta len met elkaar zijn verbonden om dat dat hen op een spoor kan zet ten". Bij de beschrijvende taalweten schap kan de gemiddelde Nederlan der zich nog wel wat voorstellen (die onderzoeker met de rugzak in het oerwoud). Voor de vergelijken de wordt dat wat moeilijker. Beekes geeft een voorbeeld van kwesties waar hij letterlijk wakker van kan liggen. "Het gaat meestal om de weg die is afgelegd tussen de onbekende oertaal en de talen die daarvan zijn afgeleid. Zo is heel lang gepuzzeld op de herkomst van de uitgang - mai- in het Grieks. De meeste men sen zegt dat niets, maar een taalwe tenschapper piekert zich daar suf over". De beide hoogleraren vinden dat dit soort taalwetenschap een beetje in het verdomhoekje zit. "Er is geen studie waar het materiaal zo sterk wordt veronachtzaamd. Als er er gens een plant of een vlindersoort verdwijnt, is dat reden voor de nodi ge commotie. Dat is ook heel erg. Het verdwijnen van een taal is ech ter óók heel jammerlijk maar daar valt bijna niemand over", zegt Beekes. Van de 5000 tot 6000 talen die er over de hele wereld worden gesproken, zijn er slechts enkele honderden een beetje behoorlijk beschreven. Niet alleen de onderschatting van de waarde van deze tak van weten schap zit de Beekes en Kortlandt niet lekker. Ook het beknibbelen op de studieduur speelt hen parten. De studenten hebben naar hun me ning, ook als ze flink hard doorwer ken. ten minste zes jaar nodig om voldoende verschillende talen te bestuderen om aan vergelijkende taalwetenschap te kunnen gaan doen. "De studieduur wordt echter steeds verder bekort. "Dat draait deze studie de nek om". Woensdag 7 en donderdag 8 no vember worden er twee studie dagen gehouden. De belangrijkste sprekers komen uit het buitenland. Beekes hierover: "Geen weten schap is zo internationaal georiën teerd als juist de vergelijkende taal wetenschap. Bovendien is er in Ne derland maar een handjevol onder zoekers voor een enorm aantal te onderzoeken taalgebieden in verre landen. Logisch dat er dan nauw wordt samengewerkt met buiten landse collegae". ROTTERDAM/LEIDEN - Een he likopterambulance voor vervoer van ernstig zieke of gewonde pa tiënten komt niet alleen de patient ten goede maar werkt ook kosten besparend. Dat is de overtuiging van de Stichting Geneeskundig Luchttransport die een helikop terambulance wil inzetten in Zuid- West Nederland. Patiënten die per ambulance wor den vervoerd, kunnen als gevolg van onvoldoende faciliteiten onder weg ernstige schade ondervinden. Centrumziekenhuizen krijgen gere geld patiënten aangeboden bij wie de conditie bij transport in een zie kenwagens werd benadeeld. In de ambulance is geen internsive care- apparatuur en de broeder of zuster is op z'n hoogst verpleegkundige. Patiënten worden soms niet be ademd ter wijl dat nodig is. Inzet van een helikopter met aan boord specialisten en hoogwaardige appa ratuur kan soelaas bieden. Voor het gebied Zuid-West Nederland liggen al kant en klare plannen op tafel om voor een periode van drie jaar bij wijze van proef een helikopter te ge bruiken voor het vervoer van ern stig zieke en gewonde patiënten. Het gaat dan om het vervoer van een streekziekenhuis, waar de pa tiënt niet verder kan worden gehol pen, naar een centrumziekenhuis met adequate voorzieningen. Vol gens het plan zullen aan de proef be halve Dijkzigt ook de academische ziekenhuizen in Leiden en Utrecht, het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag en het Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg deelnemen. Uit onderzoek is gebleken dat het gebruik van helikopters op den duur kostenbesparend werkt. Aan het helikopterproject werkt onder meer de GGD Rotterdam mee, die de proef wetenschappelijk zal bege leiden. Doel is uit te zoeken of ook in Nederland de inzet van een heli kopter voor het ziekenvervoer leidt tot minder gebruik van voorzienin gen en een betere kwaliteit van het leven van de patient. Voor de extra kosten van de inzet van een heli, op jaarbasis ongeveer 300.000 gulden, is de hulp van de Rotary Club in Capelle aan den IJs- sel ingeroepen. Bij het Academi sche ziekenhuis in Leiden bestaat nog onduidelijkheid over de proef. "We hebben nu een heliplatform dat we gebruiken voor pasgebore nen en incidenteel voor orgaan transport. Het probleem is dat bij ons platform een trap aanwezig is en geen lift. Daarom is het niet bruikbaar voor vervoer van zwaar gewonden of mensen die moeten worden beademd. De niewbouw die in 1995 klaar is moet soelaas bie den. Een nieuw heliplatform kan al eerder worden gerealiseerd: in 1991 of 1992". DEN HAAG - De Nationale Raad Zwemdiploma's wil met een specia le campagne meer mensen naar de zwembaden trekken. Hoewel die jaarlijks 150 miljoen bezoekers trek ken. zijn er volgens de raad nog al tijd te veel mensen die niet of nau welijks hun neUs in een zwembad laten zien. De campagne - 'Zwem- fan promotions' - begint op 1 janu- Ton Gericke, directeur van de Na tionale Raad Zwemdiploma's, hoopt met de actie een veel breder publiek te interesseren voor een be zoek aan een zwembad. "Ongeveer 4.8 miljoen mensen gaan nooit zwemmen, waarschijnlijk omdat ze geen goed beeld hebben van het he dendaagse zwembad. Vooral oude ren kijken er vaak op een verkeerde manier tegenaan. Ze hebben het idee dat het nog steeds koude, rechthoekige baden zijn. Dat is ech ter allang niet meer zo. Het water is tegenwoordig warm en bij de in richting worden allerlei kleuren ge bruikt. En dan heb ik het nog niet eens over glijbanen en dergelijke", aldus Gericke. Ook de gebruiksmogelijkheden van de zwembaden zijn in de loop der tijd veranderd. Het zwembad biedt meer dan alleen verkoeling bij warm weer, het schoolzwemmen, om kinderen te leren zwemmen en het bekende 'baantjes trekken'. Ge ricke spreekt van een aantal 'zwem badproducten'. "Daarmee bedoelen we bij voorbeeld het zwemmen voor vijftig plussers, die op die ma nier meer bewegen. Sommige zwembaden kennen ook bepaalde uren waarin aan aerobic in het wa ter en zwemmen op muziek wordt gedaan. Ook recreatieve watersport valt hieronder, zoals snorkelen". De meeste zwembaden kampen met een exploitatietekort. Volgens Gericke is de campagne echter niet bedoeld om de omzet te verhogen. "Als er meer mensen in de zwemba den komen, zal het tekort waar schijnlijk toch niet kleiner worden, maar er maken wel meer mensen gebruik van de voorzieningen die er zijn". In het kader van de campagne houden de 300 zwembaden die deel nemen, op 1 juni volgend jaar een open dag. Dan heeft het publiek de mogelijkheid om kennis te maken met het personeel, de accommoda- RIJKSPOLITIE De algemeen in specteur van de Rijkspolitie W. Frackers legt zijn functie neer. Hij wordt per 1 december opgevolgd door J.E. de Wijs, dirigerend officier van de Rijkspolitie. De Wijs is 50 jaar en is sedert drie jaar plaatsver vangend algemeen inspecteur. tie en de speciale activiteiten die er in het zwembad worden georgani seerd. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Dezer dagen kwam eene huis vrouw tot de ontdekking, dat een twintigtal stuks goed van de bleek was verdwenen. Maar wie was de dief? Dat wist men niet en men had ook niet de minste vermoeden. Op raad van ie mand, aan wien zij het gebeurde mededeelde, werden opnieuw een paar stukken op de bleek ge legd en werd er op gepast, om den dader op heterdaad te be trappen. En ja wel,'dat gelukte en men ontdekte dat.... een groote rat er mede wegliep. Bij onderzoek vond men al het ver miste goed in een rattennest. - Als een staaltje hoe wordt om gesprongen met begrafenisfond sen, kan dienen, dat dezer dagen op den Uilenburgt te 's-Bosch eene vrouw is gestorven, op wier dood door familieleden en buren in niet minder dan vier fondsen was gespeculeerd, zoodat hun nu gezamenlijk een bedrag van fl. 750 zal worden uitbetaald. Een der speculanten drijft die zaakjes in 't groot. Men vertelt dat hij de gehele buurt verzekerd heeft. Vijfentwintig jaar geleden: - Een 26-jarige Turkse gastar beider heeft in nachtelijk Har derwijk voor consternatie ge zorgd. Hij belande in het holst van de nacht in de huwelijksstee van zijn buurvrouw, die aan vankelijk dacht dat de slapende figuur haar echtgenoot was. Na enige oogenblikken kwam ze snel tot een betere conclusie, ren de gillend de straat op en droeg met haar misbaar bij tot de ar restatie van de Turk. Deze ver telde in de uren daarna alleen maar hoe hij van zijn werk naar huis was gewandeld en kreeg bij alle volgende vragen een oost-in- dische doofheid over zich. De Harderwijkse politie is wat con creter in haar oordeel. De Turk heeft gedurende zijn verblijf van een jaar in het rustige Har derwijk de naam van vrouwen jager gekregen. Van politiezijde wordt daarom getwijfeld aan de „vergissing" van de vreemde slaper

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13