TAD LEIDEN Onrust bij Shulton na verkoop bedrijf 'Zelfs vlees wordt uit de verpakking gestolen' LEIDSCH DAGBLAD Toekomst Leidse fabriek onzeker Meer controle van de politie op verkeer in IIreestraat JVC stopt 25 miljoen in nieuwbouw ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 LEIDEN - De 130 perso neelsleden van Shulton ma ken zich ongerust over de toekomst van de Leidse fa briek. Onduidelijkheid daar over is ontstaan nadat de vestiging deze zomer is ver kocht aan de Amerikaanse multinational Procter and Gamble. Het is niet bekend wat er met de Leidse vesti ging aan de Rooseveltstraat gaat gebeuren. C. de Bruijn, voorzitter van de on dernemingsraad (OR), zegt dat de angst bestaat dat de produkten die nu in Leiden worden gemaakt, in de toekomst in Engeland zullen wor den geproduceerd. In de Leidse vestiging rollen vijf produkten van de lopende band: drie soorten af tershave, een haarverzorgingslijn en een huidverzorgingsprodukt "In de visie van Procter and Gam ble moet één produkt in één fabriek worden gemaakt. Zo worden bij1 Kattenspeelplaats voor Dierenasiel Het dierenasiel aan de Besjes laan krijgt vanmiddag de be schikking over een buitenspeel plaats voor katten. Deze wordt betaald (ruim 5000 gulden) door de Dierenbescherming afdeling Leiden die het asiel regelmatig financieel te hulp schiet. Het asiel heeft momenteel 55 katten in huis. Tot nu toe waren die veroordeeld tot dag en nacht in een hokje zitten. De katten kunnen voortaan in groepjes 'buiten spelen'. Om onderscheid mogelijk te maken worden al leen katten met verschillende vachttekeningen tegelijkertijd buiten gelaten. voorbeeld Pampers in Frankrijk ge produceerd en de shampoo Head and Shoulders in Ierland. Onze En gelse fabriek is drie tot vier keer zo groot als de Leidse en bovendien volledig geautomatiseerd. Dan is het denk ik logisch dat wij ons af vragen of onze produkten overgaan n^aar Engeland. Daar zouden we op zich niet zo'n moeite mee hebben, als we er maar wat voor terug zou den krijgen. Probleem is echter dal we daar steeds geen duidelijkheid over krijgen. En dat is waar het per soneel zich ongerust over maakt", verduidelijkt De Bruijn. Eerder werd ook gezegd dat de verkoopafdeling zou worden over geplaatst naar Rotterdam, waar Procter and Gamble een verkoop maatschappij heeft. "Ook daar heb ben we vragen over gesteld en ook daar hebben we geen bevredigend antwoord op gekregen", aldus De Bruijn. Volgens hem wordt door het Amerikaanse bedrijf momenteel een studie verricht naar de moge lijkheden die er zijn voor de Leidse vestiging. Waarschijnlijk zijn de re sultaten in december bekend. Nerveus De OR heeft inmiddels contact ge zocht met de vakbonden. Die heb ben volgende week onder meer een gesprek met de directie. "Ik denk dat er daarna meer over valt te ver- teljen", hult M. Geverink van de FNV zich vooralsnog in stilzwijgen. Van de Unie BLHP, de bond waar bij veel werknemers van Shulton zouden zijn aangesloten, was gister middag niemand bereikbaar voor commentaar. Adjunct-directeur J. Wensing kan zich de ongerustheid van het perso neel goed voorstellen. "Wat de plan nen zijn van Procter and Gamble is nog niet bekend. We weten het niet en ik betwijfel of Procter and Gam ble het zelf al weet. En dan krijg je dat mensen nerveus worden. Er is ongerustheid, dat valt niet te ont kennen", aldus de adjunct-direc teur. Hij zegt 'geen enkel signaal' te hebben gehad dat Procter and Gamble plannen heeft om de Leid se vestiging in te krimpen of op te heffen. "We hebben de boodschap gekregen dat we het beleid gewoon moeten voortzetten, dat we kunnen doorgaan met investeren. Vandaag hebben we bijvoorbeeld nog een re latief dure machine gekocht". Volgens Wensing zijn de resulta ten van de Leidse vestiging van Shulton al enige jaren stabiel. "Ik weet er niet zo veel van maar er zijn geen dramatische ontwikkelingen naar boven of naar beneden", aldus de adjunct-directeur. Shulton was tot deze zomer on derdeel van American Cynamid. Begin dit jaar deelde dit bedrijf mee dat de consumentendivisie zou worden verkocht. De schoonmaak- middelentak werd verkocht aan Chlorax, de fabrieken voor (man- nen-)cosmetica aan Procter and Gamble. In juli werden de contrac ten ondertekend. Procter and Gam ble is een van de grootste Ameri kaanse producenten van wasmid delen en cosmetica. Bij het bedrijf werken 80.000 mensen. Ruim 450 bonnen LEIDEN De politie heeft de afge lopen week bij regionale controles ruim 450 bonnen uitgeschreven. Op verschillende plaatsen in de Leidse regio werd 's ochtends gecontro leerd. Er werd vooral gelet op de snelheid van de automobilisten en op het dragen van veiligheidsgor dels. Tegen 411 automobilisten werd proces-verbaal opgemaakt omdat ze te hard reden. De hoogste snel heid werd gemeten op de Wijngaar denlaan in Voorschoten waar een automobilist 112 kilometer per uur reed. Ter plekke geldt een maxi mumsnelheid van 50 kilometer per De politie deelde a een bon uit omdat niet om hadden. i 42 LEIDEN - De restauratie van de Zijlpoortsbrug, waarmee volgend jaar wordt gestart, gaat drie miljoen gulden kosten. De brug wordt gedeeltelijk in oude staat hersteld. Dat betekent dat de huidige ophaalbrug met één beweeg bare klep wordt vervangen door een brug met twee 'kleppen' (zoals bijvoorbeeld ook de Rembrandtbrug over het Galgewater heeft). De huidige brug verkeert in deplorabele staat sinds deze jarenlang intensief werd gebruikt door het autover keer. De oorspronkelijke brug dateert uit de 17e eeuw en bestond uit elf stenen bogen en twee opklapbare gedeelten. De brug is daarna herhaaldelijk hersteld, aangepast en vernieuwd. Rond 1913 werd de huidige versie gebouwd en werden de houten voetpaden toegevoegd. De restauratie voorziet ook in het herstel van de stenen bogen die het wegdek steunen. De totale restauratie neemt zeker twee jaar in beslag. LEIDEN De Leidse politie gaat zich vanaf maandag meer bemoeien met het verkeer in de Breestraat. 's Ochtends wordt van 8.00 tot 13.00 uur een agent ingezet die het ver keer gaat regelen. Verder wordt ex tra gecontroleerd of het autover keer zich houdt aan het inrijverbod en de voorschriften voor laden en lossen in acht worden genomen. De parkeerpolitie houdt in de gaten of voertuigen fout geparkeerd staan in de winkelstraat. De extra maatregelen worden ge nomen op verzoek van de busmaat schappij NZH. "Die hebben veel be lang bij een goede doorstroming op de Breestraat", verduidelijkt poli tiewoordvoerder H. Langendoen. Aanleiding voor de extra maatre gelen zijn de klachten van de bus chauffeurs die de situatie in de straat onaanvaardbaar noemden. Vooral sinds wordt gewerkt aan de trottoirs komen regelmatig chaoti sche toestanden voor. De Vervoers- bond FNV eiste afgelopen maandag dat er maatregelen genomen zou den worden. Als er maandag geen aanvaardbare oplossingen zijn aan gedragen, gaan de leden van de bond praten over acties. Niet juichend De NZH zette meteen een contro leur in om het busverkeer te rege len. Ook vervoersmaatschappij West-Nederland heeft besloten een controleur naar de Breestraat te stu ren. Met behulp van een extra poli tieman moet de zaak in de hand ge houden kunnen worden, denkt dis trictsdirecteur B. Leeuwenburgh van de NZH. In de week van 12 november is de Breestraat afgesloten voor alle ver keer en voor de week daarna gelden dezelfde maatregelen als voor de komende week. Voordat de werk zaamheden worden afgerond gaan politie, gemeente en busmaatschap pijen nog een keer om de tafel te zit ten om afspraken te maken, aldus Leeuwenburgh. In een eerste reactie laat voorzit ter J. Koome van de subafdeling zuid van de Vervoersbond zich niet juichend uit over de plannen. In de motie van het bestuur staat dat de maatregelen niet ten koste mogen gaan van de toezichthouders. "En dat is nu wel zo want er blijft ander werk liggen", aldus Koome. Hij vindt bovendien dat de plannen niet leiden tot een veiligere situatie voor bus- en fietsverkeer. LEIDEN - Het heeft allemaal langer geduurd dan verwacht maar in de eerste twee weken van januari gaat de eerste paal voor de nieuwbouw van het hoofdkantoor van JVC Ne derland op het Leidse bedrijventer rein Roomburg de grond in. Alles is -gereed, het wachten is alleen nog op de heipalen. "Je kunt merken dat de bouw aantrekt in Nederland. Het is heel stom, maar heipalen zijn op dit moment niet te krijgen", aldus pre sident-directeur Innemee. De nieuwbouw op het bedrijven terrein Roomburg kost JVC zo'n 25 miljoen gulden. Het bedrijf in au- dio-visuele produkten zit nu nog op het industrieterrein De Grote Pol der in Zoeterwoude. Ruimtegebrek en de slechte bereikbaarheid leidde tot het besluit naar Leiden te ver huizen. De bouw van het nieuwe hoofd kantoor en magazijn zal maximaal een jaar in beslag nemen. Het ont werp is van de bekende Japanse ar Complex in Roomburg in '92 Idaar chitect Takanaka. Zijn eerste plan waarbij een groot glazen atrium zou worden gerealiseerd, is van de baan. In het atrium zou een soort perma nente tentoonstelling van de pro dukten van JVC komen. "Toen we met beveiligers spraken, was de eer ste opmerking dat het atrium beter kon worden geschrapt om de in braakrisico's te beperken", zegt In- Er komt nu een vier verdiepingen tellend kantoor en een groot aange bouwd magazijn. Het wordt alle maal veel groter dan het huidige be drijf. In Zoeterwoude is het maga zijn al lang te klein en is elders op slag gehuurd. Ook is er een groot te kort aan kantoorruimte. "De ruimte waar een tafeltennistafel stond, zo dat het personeel een balletje kon slaan in de pauze verdwijnt. De hele afdeling verkoop wordt er geves tigd", vertelt pr-manager Panman. Er komt nu een kantoor van zo'n 4000 vierkante meter en een iets groter magazijn. De totale opper vlakte van het JVC-terrein bedraagt bijna 23.000 meter. In het nieuwe complex komen 185 mensen te wer ken, 85 meer dan nu in Zoeterwou de. Concurrentie De bijstelling van de plannen lever de tijdverlies op. Maar ook het over leg met het Japanse hoofdkantoor van JVC, dat uiteindelijk de miljoe neninvestering moet goedkeuren. "Er is een commissie uit Japan ge komen om alle plannen te beoorde len. De toestemming om te begin- De groei van het bedrijf is explo sief. Panman: "Het gaat alsmaar be ter. We zijn nu het derde merk in Nederland, achter Philips en Sony. Ten opzichte van de concurrentie doen wij het heel erg goed". De uitbreiding levert niet alleen ruimtegebrek op, er is ook een te kort aan personeel. Er kunnen bij JVC direct vijftien mensen aan de slag. "We hebben moeite om goed geschoolde mensen te vinden. Het gaat dan om vacatures voor bijvoor beeld marketingmensen, boekhou ders, specialisten op het gebied van transport en opslag, computermen sen, dat soort banen", vertelt Inne- De overeenkomst die JVC sloot met het arbeidsbureau om bij wer ving van personeel vrouwen en al lochtonen voorrang te geven vol doet bij de vervulling van deze ba nen niet. Onderdeel van de afspraak was dat JVC vacatures vroegtijdig zou opgeven zodat mensen konden worden opgeleid. "De overeenkomst werkt voor de lagere functies, we zijn daar ook te vreden over. Maar bij dit soort ge- schooldere banen kom je er niet met het arbeidsbureau. Een goede boek houder staat niet bij het arbeidsbu reau ingeschreven. En als er wel een boekhouder in de kaartenbak staat, moet je je afvragen of-ie wel zo ge schikt is", meent Innemee. Supermarlcten zoeken oplossing voor diefstallen LEIDEN - "Voorlopig is het een on oplosbaar probleem. Er zullen nog heel wat generaties over heen moe ten gaan voordat de mensen weer respect hebben voor andermans ei gendommen". Dat zegt de heer Juf fermans, eigenaar-ondernemer van supermarkt C1000 in het winkel centrum de Kopermolen. Daar ver dwenen in twee weken 65 winkel wagentjes. De C1000 is geen uitzondering, veel supermarkten kampen met winkeldiefstal en het verdwijnen van winkelwagentjes. Over .de fi nanciële schade die de supermark ten lijden, willen de concerns echter geen mededelingen doen. Ook de vestiging van Albert Heijn aan de Kooilaan heeft met deze pro blemen te kampen. Daar is men het inmiddels goed zat. Volgens be drijfsleider de heer Van Duin komt het regelmatig voor dat personeel de lege verpakking van soep, aan stekers of scheermesjes in de vak ken vindt. "We hebben het zelfs meegemaakt bij voorverpakt vlees". Daarom heeft het filiaal op eigen initiatief vier jaar geleden besloten om bij dure artikelen zoals aftersha ve alleen de verpakking in de schap pen te zetten. De klant moet het pro dukt dan bij de kassa afhalen, net zoals bij de platenzaak de gewoonte is. Een woordvoerster van het hoofdkantoor van de Albert Heijn zegt dat het zeker geen algemeen beleid is, maar dat ieder filiaal de ruimte heeft voor eigen initiatief. Vertrouwen Directeur Schriek van Digros Mul- timarkt heeft nog nooit gehoord van dat 'platenzaak-systeem' in de su permarkt. "Ik persoonlijk denk dat ik nooit meer naar zo'n winkel zou gaan. Je voelt je direct een dief. Ze zouden wat meer vertrouwen in de consument moeten hebben". Zijn opmerking staat in schril contrast met de huidige ontwikke lingen bij zijn eigen Digros. In de fi lialen wordt net een proef gehouden met een nieuw beveiligingssys teem. Op de produkten in de mul- timarkt zit een onzichtbare strip. Wanneer een produkt niet over de lopende band van de kassa komt, wordt het alarm ingeschakeld als de klant de zaak wil verlaten. "Niet iedere klant is een dief. Vol gens mij is 98 procent eerlijk en 2 procent slecht", aldus de directeur. Hij denkt echter niet dat het sys teem wordt ingevoerd. "Ik heb nog steeds vertrouwen in de mensheid. Trouwens, onze grote broer Albert Heijn heeft het systeem ook niet, waarom wij dan wel". De woordvoerster van Albert Heijn bevestigt dat de filialen het beveiligingssysteem niet gebruiken en dat ook niet gaan doen. Het con cern vindt het niet de juiste oplos sing voor het probleem, maar over de reden daarvoor en over het be veiligingsbeleid in het algemeen mag zij geen uitspraak doen. Don Quichotte Een woordvoerder van de Leidse politie juicht het lege-doosjes-sys- teem van de supermarkt op de Kooilaan juist toe. Het is een van de tips die hij winkeliers geeft. Bij het stelen van winkelwagentjes raadt hij de winkeliers aan statiegeld te vragen. Dat gebeurde overigens al bij de (gestolen) karretjes van de C1000. Juffermans had half oktober bij de opening van de supermarkt wel stilgestaan bij het wagentjes-pro bleem. Het komt veelvuldig voor dat klanten de wagentjes mee de buurt in nemen om hun spullen thuis of bij de auto af te leveren. Juf fermans had daarom een aanhang wagen aangeschaft om deze wagen tjes ophalen. Maar ook die werd ge stolen. De ClOOO-man ziet de toekomst somber in. Volgens hem ligt de oor zaak in huidige mentaliteit. "Het statiegeldslot op een karretje kost zeker honderd gulden. Nog weten ze het in elkaar te hengsten om die ene gulden eruit te krijgen". Toch probeert hij zo veel mogelijk wa gentjes terug te krijgen. "Maar ik voel me soms net Don Quichotte". Hoop voor de toekomst heeft hij wel. De eigenaar-ondernemer haalt zelfs de oorlogstijd erbij. "In '40-'45 zat iedereen in de ellende, niemand had wat en iedereen was begaan met elkaar. Toen deed je dit soort dingen niet". Oorlog als de oplos sing voor het probleem, moet het zover komen? "Nee, natuurlijk niet". Digros directeur Schriek ziet de diefstal van winkelwagentjes niet als een echt probleem. Hij denkt dat ieder filiaal er last van heeft, maar lang niet zo erg als bij de Kopermo len. Cijfers kan de directeur niet noemen, wel weet hij dat het aantal bij Digros niet de moeite waard is om aan te geven bij de politie. "Ach ja, die studenten hebben ook een barbecue nodig", lacht Schriek. Dat is niet het enige waar de me talen karretjes voor worden ge bruikt. Het supermarktmeubilair doet ook dienst als konijnenhok of compostvat, vooral de zwenkwielen zijn bruikbaar voor de knutselaar. In andere gevallen worden de karre tjes van de flat of in de gracht ge gooid. Meer statiegeld vragen heeft volgens Schriek geen enkele zin. C1000-man Juffermans vreest dat dat juist meer vandalisme zal ver oorzaken. De C1000 gaf de 65 missende win kelwagentjes bij de politie aan. De woordvoerder van de 'sterke arm' vindt dat een slimme zet. Als agen ten nu merken dat een bewoner al een dag een winkelwagen in de ach tertuin heeft staan, mogen zij ingrij pen. Eigenaar-ondernemer Juffermayis van de C1000 in de Kopermolen (Me- renwijk) probeert zo veel mogelijk winkelwagentjes terug te krijgen. In twee weken verdwenen 65 wagentjes bij het filiaal. "Ik voel me soms net Don Quichotte". (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11