Q O a Sam Raimi brengt komische horror in film 'Darkman' 'Heart Condition': harde thriller of komedie? Programma Film Museum te zien in Kriterion VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 PAGINA 23 NEW YORK - Een onbekende acteur die Batman's hulpje Robin, the Wonderboy, voorstelt, poseert in zijn nieuwe kostuum tijdens de pre sentatie van de komische stripfiguur. Tijnothy Drake is de naam van de nieuwe figuur in de Batmanfilms als opvolger van Robin die immers twee jaar door de Joker werd vermoord. Timothy zal intelligenter zijn dan Boy Wonder. (foto ap> AMSTERDAM (ANP) - De di recteur van het Film Festival Rotterdam, Marco Müller, heeft voor het Nederlands Film Museum (NFM) een pro gramma samengesteld dat ge durende november te zien is in Kriterion, de tijdelijke lokatic van het NFM in de hoofdstad. Er was hem gevraagd zich te richten op zelden of nooit ver toonde films uit de catalogus van het NFM/International Art Film. Het avontuurlijke van het programma ,,L' Avventura" zit in de ontkenning van grenzen tussen genres, historische pe rioden, landen en scholen, al dus het NFM. In zijn visie kan een film uit de jaren twintig heel goed worden gedraaid in combinatie met een recente film als er aspecten zijn waar door de films een dialoog met elkaar aangaan. „Een de nieuwsgierigheid prikkelende combinatie kan leiden tot een esthetische ervaring die de films afzonderlijk wellicht niet oproepen", zo staat in de toelichting. Müller selecteerde de films echter niet alleen op grond van de verrassende combinaties: zijn keus is ook ingegeven door wat hij zelf ziet als belangrij ke internationale ontwikke lingen. Het accent ligt daarbij enigszins op niet-westerse ci nema. Verder koos Müller films van de Europese regis seurs Bunuel en Renoir en werk van de Russische film- meester Michail Romm we gens hun invloed op de ver nieuwing binnen de niet-Wes- terse cinema. De films worden in pakketten van zeven of veertien programma's ook aangeboden aan filmhuizen. door Rob de Kam Ze vormen inmiddels een respectabel rijtje op de boe kenplank, de Nederlandse Jaarboeken Film. Ondanks chronisch geldgebrek en subsidieperikelen verschijnt ër nu al tien jaar lang een degelijk Nederlandstalig Filmnaslagwerk, voor ons tamelijk filmvijandige land je een unicum. Dat is dus iets om blij over te zijn. De editie 1990 is in vergelijking met voorgaande ja ren wel flink uitgekleed: de achtergrondartikelen ont breken, daar was geen geld meer voor. Nu wekten die artikelen te vaak de indruk dat ze op een achternamid dag bij elkaar gescharreld waren, dus een ernstige ach teruitgang is het niet,"maar het blijft jammer dat het Jaarboek er niet in geslaagd is zich tot een jaarlijks brandpunt van de Nederlandse filmessayistiek te ont wikkelen. J Wat gebleven is: een bescheiden jaaroverzicht (van Filmkrant-hoofdredacteur Jan Heijs) inclusief prij- zenlijstjes, korte besprekingen en credits van alle films die in Nederland in 1989 uitkwamen. De Neder landse films van vorig jaar komen uitgebreider aan bod in bijdragen waarin vooral beschreven wordt hoe de Nederlandse kritiek reageerde. Registers op alle eerder verschenen Jaarboeken vullen de overige 100 van de in totaal 250 pagina's. Nog even en dit op zich heel handige onderdeel vormt de hoofdmoot van het Jaarboek. Zakelijker Nog zakelijker dan het Jaarboek is het recent versche nen 'Directory of Contemporary Dutch Films and Film-makers' een uitgave van het Britse Flicks Books. De uitgeverij produceerde eerder een fraaie bundel over de Poolse film, en het lag oorspronkelijk in de be doeling een soortgelijke uitgave aan de Nederlandse film te wijden. Dat was een loffelijk streven, want de laatste engelstalige over de Nederlandse film (van Pe ter Cowie) stamt van jaren geleden en is bovendien al lang en breed uitverkocht. Volgens uitgever Matthew Stevens, die het 'Directory' zelf samenstelde, ging de beoogde studie over de Nederlandse film niet door we gens problemen met een onbetrouwbare auteur. Jammer, we moeten het nu dus doen met een sober overzicht, dat voornamelijk gericht lijkt op bibliothe ken, universiteiten en andere instellingen. Het 'Direc tory' bevat een alfabetische lijst van alle Nederlandse films van de afgelopen 25 jaar, speelfilms, korte films en documentaires. De films zijn ook op regisseur geor dend en de uitgave bevat een register op onderwerp. Een willekeurige steekproef leert dat het 'Directory' uitputtend is, maar niet volledig. Het boek kan deson danks voor instellingen, filmhuizen en doorgewinterde cinefielen ongetwijfeld nuttig zijn, maar heeft wel een prijs: de 166 getypte pagina's van deze Britse uitgave kosten omgerekend ruim zeventig gulden en dat is toch wel erg veel van het goede. Nederlands Jaarboek Film 1990. Redactie: Hans Beerekamp, Peter van Bueren en Jan Heijs. Uitge verij Het Wereldvenster. Prijs: f 34,90. Directory of Contempory Dutch Films and Film makers. Samenstelling: Matthew Stevens. Uitgeve rij Flicks Books. Prijs ca. f 74. Regisseur Sam Raimi door Peter van de Merwe UTRECHT De Amerikaanse regisseur Sam Raimi heeft in kleine Wing een enorme reputatie verworven met de eerste twee delen van de horrortrilogie Evil Dead en de persiflage Crimewave. Darkman is zijn eerste film die door een grote studio is geproduceerd, maar voor de lief hebber van zijn eerdere werk zijn veel overeenkomsten te vinden. Op nieuw is er ruim plaats gemaakt voor humor naast de oogstrelende gru welen, want die twee kunnen niet zonder elkaar. Het tempo ligt zo hoog dat het begin van de film snel vergeten kan worden. Hoofdpersoon is dokter Peyton Westlake die bezig is met de ontwik keling van een nieuwe kunsthuid. Zijn vriendin Julie is als advocate in dienst van een grote projektontwikkelaar en is op het spoor gekomen van een omkoopaffaire bij de gemeente. Het bewijs daarvoor belandt per toeval in zijn laboratorium, wat daar door niets ontziende gangsters weer vandaan gehaald wordt. Ze blazen het hele lab op en Julie denkt dat haar geliefde ergens in veel stukken tussen de brokstukken moet liggen. In werkelijkheid is hij door de kracht van de explosie naar bui ten geslingerd en in de nabijgelegen rivier terechtgekomen. Glimlach Als u het tot zover gelooft, dan slikt u ook de rest van de film met een glimlach om de lippen. De dokter wordt namelijk uit de rivier gevist en in het ziekenhuis van zijn vreselijke pijnen verlost door een centrale ze nuw door te knippen. Met als neveneffect oncontroleerbare woedeaan vallen die gepaard gaan met een niet tegen te houden oerkracht. Bin nen de kortste keren is Westlake met zijn geheel in verband gehulde, verminkte lichaam uit het ziekenhuis ontsnapt om in een verlaten fa briekshal een nieuw lab in te richten. Zijn speurtocht naar een nieuwe huid slaagt nu wel, zodat hij zichzelf in een nieuw velletje kan steken en zichzelf toonbaar kan maken aan de buitenwereld. Sterker nog, hij kan de identiteit aannemen van een ander, met als gevolg dat hij zichzelf kan gaan wreken. De Ierse acteur Liam Neeson treedt met ere in de voetsporen van an dere Europese acteurs die in het verleden de rol van monster met ge voel in Hollywood hebben gespeeld. Van Boris Karloff tot Simone Si mon, een heleboel elementen van de Mummie tot de Katvrouw zijn ver zameld in Darkman, een moeilijke rol voor Neeson, omdat hij geen en kel voorbeeld uit de werkelijkheid heeft. Met evenveel moed kwijt Frances McDormand zich van haar taak als Julie, de vriendin, die eerst rouwt, daarna haar geliefde terugkrijgt, maar later tot de ontdekking moet komen dat Darkman zowel fysiek als psychisch anders is dan dokter Westlake. Het zijn deze centrale vertolkingen die gecombineerd met de virtuo siteit van Raimi dit stripverhaal als film bij elkaar houden. Zijn gevoel voor het juiste beeld dat zowel schokt als pleziert, maakt een heleboel onzin zeer dragelijk. Voor het oog van de filmkenner zijn er daarnaast nog genoeg grapjes en verwijzingen om geheel uitgeput het open einde te bereiken. Want ondanks dat het er voor een vervolg veelbelovend uitziet ontkent Raimi ten stelligste dat in zijn hoofd te hebben. BIOSCOPEN 'Heart Condition', met in de hoofdrollen Bob Hoskins en Den zei Washington, regie James D. Parriot, theater: Trianon, Leiden. door Léo Bankersen Agent Jack Moony (Bob Hoskins) heeft het zwaar. Vooral als hij na een wilde achtervolging voor de zo veelste keer moet toegeven dat de sluwe zwarte advocaat Stone (Den zei Washington) hem te slim af is ge weest. Dan begint zijn blanke bloed te koken en komt hij racistische krachttermen te kort. Een slechte Aak, zeker als het promotietijd is. Even later zit Moony op het straf- hankje. Zijn schaterlachende chef glimt van leedvermaak en maakt Hem duidelijk dat hij zijn biezen wel kan pakken. De gevolgen zijn ingrijpend en dramatisch. Moony's opgekropte frustraties vinden hun uitweg in oen zware hartaanval. De dokter stelt vast dat alleen een transplanta tie hem kan redden. Laat nou net op dat moment het lichaam van Stone, omgekomen bij een verkeersonge luk. worden binnengebracht. Voor dien van een zwart ruilhart zit Moony even later weer lichte bu- reaudienst te doen. De flauwe grap pen van collega's laat hij knarsetan dend over zich heen komen. Op zichzelf is dit al een wonder baarlijke ontwikkeling voor wat aanvankelijk een bloedserieuze thriller lijkt te zijn. En het kan nog Denzei Washington (links) en Bob Hoskins in 'Heart Condition' (foto gpd) gekker. Moony ontdekt tot zijn ver- Onzichtbaar voor iedereen behalve Eenmaal zo ver gekomen, had re- bijstering dat hij niet alleen met het voor Moony, blijft Stone de onge- gisseur en scenarioschrijver James hart van zijn rivaal Stone zit opge- lukkige politieman als een schaduw D. Parriot zich toch eens moeten af scheept, maar ook met diens geest, volgen. vragen waar de film nu precies over gaat. In de eerste plaats twijfelt hij voortdurend tussen een harde thril ler en een komedie. Door een geest verschijning ten tonele te voeren komt de film terecht in de categorie Hollywood-sprookjes. Dat levert soms heel geestige en ontroerende verhalen op, maar jammer genoeg lukt het Parriot toch niet goed om de juiste sfeer te creëren. Buddy-film Eigenlijk maakt hij gewoon een ste reotiepe buddy-film. Twee onwaar schijnlijke partners die samen ach ter dezelfde misdadiger aanzitten en ook nog van hetzelfde meisje blijken te houden. Terwijl het ver moedelijk de bedoeling was het pu bliek een kleine levensles voor te schotelen: de symboliek van het ruilhart, een beter mens door meer begrip, enfin, vult u zelf maar in. De vlotte manier waarop alles in scène is gezet verraadt enige routi ne. Er zijn een paar originele vondsten en leuke bijrollen, maar het blijven toevalstreffers. De boerse Moony die zijn kat een slokje whiskey geeft, zoiets mogen we graag zien. Later verprutst Parriot alles weer door een baby uit de hoge hoed te toveren die het kind van Stone blijkt te zijn. Dat is wel een erg gemakzuchtige poging om de gevoelens van het pubhek te bespe len. Denzei Washington ('Cry Free dom", 'Glory') en Bob Hoskins ('Mo- na Lisa', 'Who Framed Roger Rab bit') doen braaf wat er van ze wordt gevraagd, maar ook bij hen wil de echte spirit niet komen. LEIDEN 'Ghost' - Lido. 'Die Hard II' - Lido. 'Robocop II' - Lido. 'Asterix en de knallende ketel' - Lido. 'Dick Tracy' - Lido. "The fabulous Baker Boys' - Trianon. 'Heart condition' - Trianon. 'Dark Man'- Luxor. 'Pretty woman' - Lido. 'Presumed Innocent' - Lido. 'Sweethearts' - Rex. ALPHEN (Euro, Van Boetzelaerstr. 6 'Back to the future deel 3'. 'Ghost'. 'Robocop 2'. 'Pretty Woman'. 'De reddertjes'. VOORSCHOTEN (Greenway, Schoolstraat, tel. 01717- 6054) 'Another 48 hours'. 'Ook honden gaan naar de hemel'. 'Jungle Book'. 'The Hunt for red October'. 'Monsieur Hire'. WASSENAAR (Astra-theater, tel. 01751-13269) 'Revenge' 'Frank en Frey' FILMHUIZEN 'Family Business' - Het Kijkhuis, Lei den 'Wild at heart' - Het Kijkhuis 'Romuald et Juliette' - Het Kijkhuis 'My Left Foot' - Het Kijkhuis 'Bagdad Café' - Het Kijkhuis 'De Biecht' - Lak, Leiden. 'Shuttlecock' - LVC. Leiden. 'Gorillas in the mist' - Park Filmhuis, Alphen DEN HAAG 'Good Fellas' - Asta (3463500), 16 jr. 'Ghost' - Asta, al. 'Bird on a wire'.- Asta, a.l. 'Wild at heart' - Babylon (3471656), a.l. 'Coupe de Ville' - Babylon, a.l. 'Ghost' - Babylon, a.l. 'Robocop 2' - Cineac (3630637), 16 jr. 'Die Hard 2' - Cineac. 12 jr. 'Total Recall' - Cineac, 16 jr. 'Pretty woman' - Metropole (3456756), al. 'Back to the future, deel 3' - Metropole. al. 'Darkman' - Metropole, 16 jr. 'Days of thunder' - Odeon (3462400), al. 'Darkman' - Odeon, 16 jr. Death Warrant' - Odeon. 16 jr. 'Another 48 hours' - Odeon, 12 jr. 'La Petite Voleuse' - Studio (3656402), a.l. 'Un monde sans pitié' - Studio, 16 jr. Taxi Blues' - Studio, a.l. 'Mo'Better Blues' - Studio, 12 jr. AMSTERDAM 'When Harry met Sally' - Alfa (278806), al. 'Pretty Woman' - Alfa. al. 'Wild at heart' - Alfa, 16 jr. 'Mo'Better Blues' - Alfa, 12 jr. 'Pretty woman' - Alhambra (233192), 'Days of thunder' - Cinerama, al. 'Good Fellas' - Calypso (234876), 16 jr. 'Bird on a wire' - Calypso, a.l. 'La petite voleuse" - Cinecenter (236615), al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter, 16 jr. Taxi Blues' - Cinecenter, 16 jr 'Cyrano de Bergeraé' - Cinecenter. al. 'Ghost' - Cinema (151243), a.l. 'Die Hard II' - Cinema, 12 jr 'Death Warrant' - City (234579), 16 jr. 'Robocop 2' - City. 16 jr. 'Another 48 hours' - City, 12 jr 'Darkman' - City, 16 jr. 'Total Recall' - City, 16 jr. 'Die Hard 2' - City, 12 jr. 'Look who's talking' - City, al. 'Elena et les hommes' - Kriterion (231708). Elke avond Shakespeare-film - Krite- The Night of the wild Donkeys' - Kri terion, 16 jr. 'Blue Velvet' - The Movies (245790), al. "The Marx Brothers' - The Movies. "Kracht' - The Movies. 'The hunt for red October' - Tuschms- ki (262633), al. 'Back to the future, deel 3' - Tuschins- ki. al. 'Coupe de Ville' - Tuschinski. a.l. 'Dick Tracy'r- Tuschinski. 12 jr 'Pretty woman' - Tuschinski, al. 'Revenge' - Tuschinski Cineac (243639), 12 jr. 'Ghost' - Tuschinski, a.l. 'Tilaï' - De Uitkijk (237460), 16 jr TELEVISIE Zaterdag 3 november II grande bluff (Dtsl. 1,20.15 uur). Ita liaanse misdaadkomedie uit 1975 van Sergio Corbucci, met Adriano Celen- tano en Anthony Quinn. Oude gang ster bereidt ontsnapping uit gevange nis voor, maar een jonge dief gaat er in zijn plaats vandoor. Venom (RTL 4, 23.15 uur). Ameri kaanse thriller uit 1982 van Piers Hag gard, met Klaus Kinski, Nicol Willi amson en Oliver Reed. Black Mamba, de meest agressieve en dodelijkste slang ter wereld, terroriseert een inter nationale crimineel en een huis vol gij zelaars. Nightmares (Dtsl. 1, 23.10 uur). Amerikaanse griezelfilm uit 1983 van Joseph Sargent, met Christina Raines en Joe Lambie. De film bestaat uit vier delen. De thema's variëren van mes sentrekkerij tot verslaving aan video spelletjes. Reuben, Reuben (BBC 1, 00.10 uur). Amerikaanse film uit 1983 van Robert Ellis Miller, met Tom Conti en Kelly McGillis. Drankzuchtige dichter brengt vele dames het hoofd op hol. The loveless (BBC 2, 00.15 uur). Amerikaanse film uit 1982 van Ka- thryn Bigelow en Monty Montgomery1, met William Dafoe en Robert Gordon. Groepje ruige motorrijders bivakkeert wegens materiaalpech in een klein plaatsje. De bewoners worden zenuw achtig. Six Against the Rock (Ned. 2.00.40) Amerikaanse speelfilm uit 1987 over een ontsnapping van het gevangenen- eiland Alcatraz, naar een waar gebeurd Zondag 4 november Captain Johnno (BRT 1, 14.15 uur). Australische jeugdfilm uit 1988 van Mario Andreacchio, met John Waters en Damien Walters. Als de dove. 12-ja- rige Johnno verneemt dat zijn moeder hem naar een speciale school wil stu ren, vlucht hij naar een nabijgelegen eilandje om er als een soort Robinson Crusoe te leven. Murder, she said (Ned. 1, 15.10 uur). Britse film uit 1962 van George Pollock, met Margaret Rutherford en Arthur Kennedy. Miss Marple wordt huishoudster om de moord, waarvan zij getuige was, op te lossen. Dni satmeniJa/Dagcn van duister nis (Ned. 2.21.02 uur). Sovjetrussische film uit 1988 van Aleksandr Sokoerov, met Aleksej Ananisjnov en Irina Soko- lova. De jonge arts Dimitri Malyanov doet veldwerk in de woestijn van Toerkmenistan. Hij wil bewijzen dat er een relatie bestaat tussen gezondheid en moraal, tussen (geringe) kinder sterfte en religieuze beleving. Dekalog 2 (Ncd. 3, 22.43 uur). Pool se film uit 1988 van Krzysztof Kie- slowski, met Krystyna Janda en Alek- sander Bardini. Naar het tweede ge bod 'Gij zult de naam van de Here, uw God, niet ijdel gebruiken'. Vrouw maakt abortus afhankelijk van al dan niet overlijden van haar echtgenoot. Maandag 5 november Deliverance (RTL 4. 21.05 uur). Ame rikaanse thriller uit 1972 van John Boorman, met Jon Voight en Ned Beatty. Weekendtocht per kano van vier zakenlieden uit Atlanta wordt gaandeweg een gruwelijke nachtmer- Dinsdag 6 november Death Wish (Ned. 2.22.20 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1974 van Michael Winner, met Charles Bronson en Vin cent Gardenia. Vrouw van een rustige architect wordt vermoord en zyn dochter verkracht. Als blijkt dat de po litie niet veel verder komt, begint de architect aan een eenmans-wraakac tie. De weekend soldaten (België 2. 20.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1981. Eenheid van de Nationale Garde haalt zich de wraak van de Cajun-in- dianen op de hals. Woensdag 7 november Death on the Nile (Ned. 1.19.55 uur). Britse Agatha Christie-verfilming uit Charles Bronson. dinsdag avond op tv te zien in 'Death Wish* (foto ap) 1978 van John Guillermin. met Peter Ustinov, David Niven, Mia Farrow en Bette Davis. Arrogante miljonaire vindt de dood tijdens een cruise over de Nijl. De onfeilbare Belgische speur der Hercule Poirot gaat op zoek naar de moordenaar. Maurice (Dtsl. 2. 22.45 uur). Britse film uit 1987 van James Ivory, met Ja mes Wilby, Hugh Grant en Rupert Graves. Naar een roman van E.M. For- ster. Homoseksuele beursmakelaar trotseert Victoriaanse moraal. Op het festival in Venetie kreeg Ivory de Zil veren Leeuw voor de beste regie. Donderdag 8 november Liebe ist kein Argument (Dtsl. 1. 23.15 uur). Duits melodrama uit 1985 van Marianne Lüdcke, met Erika Pluhar, Günther Lamprecht en Karin Baal. Rijkeluiszoontje krijft affaire met zowel dochter als moeder. Wan neer een schandaal dreigt te ontstaan, is zelfmoord de enige uitweg. Nordic Lights (Belglc 2, 21.30 uur). Noorse tv-film naar drie novellen van Johan Borgen. Vrijdag 9 november Magnum force (RTL 4, 20.25 uur). Amerikaanse actiefilm uit 1973 van Ted Post, met Clint Eastwood en Hal Holbrook. Tweede Dirty Harry-film. Politieman Harry Callahan zit ditmaal achter mysterieuze slachtpartijen aan die betrekking hebben op het politie apparaat zelf. Diles que no me maten (BRT 1. 23.00 uur). Venezolaanr drama uit 1984 van Freddy Siso, met Asdrübal Melén- dez en Flor Nüncez. Een jongen wordt door berouw gekweld omdat hij zijn vader aan het leger heeft overgeleverd. Posse (Ned. 3. 23.20 uur). Ameri kaanse politieke thriller uit 1975 van en met Kirk Douglas en met Bruce Dern. Marshall slaat politieke munt uit jachtpartij op treinrover. Maar wie is nu eigenlijk de echte schurk? November days Voices and cho ices (BBC 1,23.20 uur). Documentaire van Marcel Ophuls met onder meer ge sprekken met Oostberlijnse Muurbe stormers van het eerste uur, november 1989. La femme publique (RTL 4, 23.25 uur). Frans drama uit 1984 van Andr- zej Zulawski, met Valerie Kaprisky, Lambert Wilson en Alain Maline. Een bijzondere film, waarin droom en wer- kelykheid door elkaar lopen De labie le, gekwelde en psychisch zieke hoofd personen proberen elkaar kapot te ma- Max mon amour (Dtsl. 1,00.05 uur). Franse komedie uit 1986 van Nagisa Oshima, met Charlotte Rampling en Anthony Higgins. Max is een aap. Max is verliefd. Op de vrouw van een Brits cultureel attaché in Parijs.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23