DEALER OCCASIONS Parga: het onbekende Griekenland AUTO LEITHON Dröme: dorado voor kampeer- liefhebber Duinstreek Occasionshow te Noordwijk 8-9-10 november Bij autobusbedrijf Beuk B.V. Italiaanse, Duitse, Japanse, Franse en Zweedse merken dealers met medewerking van uit de regio VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 Dat de Dröme in het zuiden van Frankrijk nog ontdekt moet wor den kan moeilijk worden volgehou den. Daarvoor rijden er in het hoogseizoen te veel Nederlandse auto's op de overigens uitstekende boerenweggetjes. Maar het is de verdienste van het Comité Départe- mental du Tourisme in Valence dat 'De Grote Zomertrek' geen enorme aanslag heeft gepleegd op het we zen van deze van oudsher wijn- en lavendelstreek. Het is een landelijk en vooral vredig gebied gebleven, waar stilte en rust de liefhebber ver kwikt. Het departement 'La Dröme' dankt zijn naam aan de gelijknami ge rivier. Net als het buurgebied l'Ardèche. De grens tussen beide gebieden wordt gevormd door de Rhöne. In tegenstelling tot de Ar- dèche concentreert het toerisme zich niet voornamelijk langs de ri vier, al doet de VW in de Ardèche haar uiterste best om de vakantie gangers wat meer over het gebied te verspreiden. De laatste jaren met groeiend succes. De Dröme is bepaald geen rijk ge bied. Veel boeren proberen met hun 'auberges a la ferme' met eenvoudi ge, maar doorgaans zeer goede maaltijden een graantje van het toe risme mee te pikken. Duur is het niet. Vanaf ongeveer zestig francs wordt er een viergangen-menu met een goed stuk vlees geserveerd. Voor de liefhebbers van zalmforel is de Dröme een dorado. Ook de fans van wijn hoeven zich niets te ont zeggen. Clairette Centraal in het gebied ligt het stadje Die, omgeven door wijngaarden, waar de Clairette-druif groeit. De Clairette de Die, een natuurlijk mousserende wijn is hier een be- grip. Voor de kampeerder is er plaats in overvloed, al zijn in het hoogsei zoen de vierstenen campings meestal wel vol. Wie er naast grijpt moet genoegen nemen met iets minder luxe op de 'campings a la ferme' en de 'aires naturelles de camping'. Beide zijn vaak heel goed verzorgd. Als men de moeite neemt om te reserveren kan men volop terecht Ideale plek voor zonvakantie op vasteland op de drie- en viersterren campings. Het sanitair is er uitstekend. Vaak is er een zwembad en er wordt boven dien de mogelijkheid geboden om in de 'cantine' goed te eten. Er be staat een keten van aangesloten campings met de naam 'Sites et Paysages de France'. Ze hebben als specialiteit een schilderachtige lig ging en een goede verzorging. In de Dröme drijft bijvoorbeeld het echtpaar Hilaire zo'n viersterren kampeerterrein nabij het kasteelge hucht Le Poët Célard, dat in de buurt van Bourdeaux tussen Dieu- lefit (God maakte het) en Die is te vinden. Hun camping 'Le Cous- peau' is genoemd naar de Montagne de Couspeau, waarop de camping een prachtig uitzicht biedt. Zomerhuisjes De heer en mevrouw Hilaire heb ben de zaken goed aangepakt. Wa tertappunten zijn er bij de vleet en voor de niet-kampeerders heeft het echtpaar aan de overkant van het boerenweggetje een aantal houten zomerhuisjes beschikbaar. De gas ten kunnen niet alleen zwemmen in een goed verzorgd en schoon zwem bad, ze kunnen ook tennissen, mid- getgolfen en er is een flinke jeu de boule-baan, want de camping wordt ook druk door Fransen bezocht. Zoals overal in ïYankrijk wordt ook hier elke morgen vers brood bij de kampwinkel bezorgd. In de 'canti ne' is voor wie buiten de deur wil eten voor 75 franc dagelijks een wis selend menu, inclusief een fles wijn te krijgen. Opvallend is dat veel kampeer ders de dag doorbrengen op de cam ping. Vooral gezinnen met kleine kinderen vinden hier genoeg vertier om niet weg te hoeven. Maar dan Het echtpaar Hilaire voor hun boerderij, die de basis vormt voor hun vier- sterrencamping. foto <gpd> mis je wel wat. Naast de ongerepte schoonheid van het heuvelachtige gebied kan de toerist overvloedig kennismaken met tal van culturele activiteiten, zoals een Bluesfestival in Moulin de la Pipe, een jazzcon cert op de ruïne van het kasteel van Le Poët Célard, een barokconcert in de kerk van Bourdeaux, enzovoort. Ook heeft de plaatselijke overheid allerlei andere kunstuitingen en kunstzinnige ambachten gestimu leerd. De voor de streek bedreigende uittocht van jonge mensen naar de stad kon tot staan gebracht worden door de mensen te motiveren iets voor zichzelf te beginnen. Het toe risme heeft veel aan het huidige succes bijgedragen. Geslaagde pot tenbakkers en glasblazers houden nu exposities en de minder succes volle brengen hun kunst naar de markten en de braderieën. Naseizoen In het voor- en naseizoen is er ook overvloedig plaats op de sterren- campings, die vaak tot en met sep tember open zijn. Dat geldt ook voor 'Le Couspeau'. Voor de cam pings van de 'Sites et Paysages de France' kan men in Nederland re serveren ils men schrijft naar Sites et Paysages de France, Postbus 590, 1440 AN Purmerend. Bellen kan ook: 02990 - 39474. Wie informatie wenst over de Dröme kan rechtstreeks bellen met het Comité Départemental du Tou risme in Valence. Als men vraagt naar Marike Lépinasse wordt men in onvervalst Nederlands te woord gestaan. Het telefoonnummer (vanuit Nederland) is 09- 33.75432712. Omzoomd door duizenden olijf- en pijnbomen ligt het plaatsje Parga meer dan acht maanden per jaar te schitteren in de felle Griekse zon. Ver van de bewoonde wereld kunnen toeristen op het vasteland aan de Middellandse Zee genieten van fraaie, schilderachtig gelegen stranden, een blauwe en vooral heldere zee en een spectaculaire kustlijn. door Berrie van Helden Al bij de eerste kennismaking lijkt Parga een ideale plek voor een zon vakantie. Toch blijken vooral Ne derlandse zonaanbidders niet of nauwelijks op de hoogte te zijn van het bestaan van dit vakantieoord dat per auto in een uurtje vanaf het vliegveld van de stad Preveza ligt. Op dit vliegveld komen in hoog-, voor- en naseizoen enkele keren per week vele honderden Nederlanders aan. In tegenstelling tot toeristen uit andere landen zetten zij vrijwel altijd koers richting het eiland Lef- kas. Slechts een enkeling maakt de fraaie rit naar de kustplaats Parga (3000 inwoners). Omdat het afge zonderd ligt en omdat in Nederland weinig bekendheid wordt gegeven aan de bestemming (een van de twee reisorganisaties die reizen naar Parga organiseren, stopt hier volgend jaar zelfs mee), is Parga een van de weinige Griekse toeris tenoorden waar Nederlanders nog niet massaal neerstrijken. Perfecte gok Slechts de zonliefhebber die nieuwsgierig geworden door mond- tot-mond reclame eens besluit een kijkje te nemen in de plaats die ter hoogte van het overbekende eiland Corfu ligt, kom je op het strand te gen. Voor een ontspannen vakantie in het voor- of het naseizoen is Par ga een perfecte plek. In het hoogsei zoen daarentegen valt de drie uur durende vliegreis naar Preveza (Parga is voor de individuele toerist ook goed bereikbaar via Corfu) af te raden. Italianen, Duitsers en Engel sen zorgen er dan voor dat vrijwel elk zandkorreltje op de stranden in en rond Parga is bezet —-j...'?*.-, V«; itkr 1 v- s .t d Schilderachtige stranden liggen aan een blauwe, heldere zee met voor de kust enkele rotsformaties, «foto gpd> bureau Ephira Travel. "In die perio de", vervolgt hij, „wonen hier zo'n 20.000 mensen. Dan is het veel te vol". De Parga-specialist is van plan zich het komende zomerseizoen meer en meer op Nederlandse toe risten te richten. Hij overweegt zelfs om in Arnhem een dependance van zijn kantoor dat hij samen met zijn zakelijke partner Kostas Vassios runt, te openen. Vooruitlopend daarop verstrekt de Parga-specia list tot en met april/mei vanuit de Gelderse hoofdstad telefonisch in formatie over de Griekse zonbe- stemming. Kleine pensions Vooral buiten de zomermaanden ju li en augustus is er voor toeristen nog plaats te over in de stad van waaruit de Griekse hoofdstad in een half uur per vliegtuig en ruim acht uur per bus bereikt kan worden. De vakantieganger die de gok waagt, zal dan ook snel merken dat dit oord nog niet is verpest door het toeris me. Grote hotels omgeven door ten nisbanen en zwembaden zal men vergeefs in Parga zoeken, laat staan torenflats die de horizon van veel badplaatsen bepalen. Het grootste hotel dat in de bossen ligt verscho len, telt slechts 82 kamers. De mees te pensions, die veelal zijn onderge bracht in daartoe verbouwde wo ningen, beschikken gemiddeld over 20 tot 30 kamers. Als zodanig zijn ze aan de buitenkant nauwelijks te herkennen. Maar ook kent Parga tal van kleine, intieme pensions met slechts vijf tot zes kamers. Nachtrust Een ander opvallend iets waarmee verwende toeristen in Parga wor den geconfronteerd is de heersende rust in de avond- en de nachtelijke uren. In de badplaats hoefje nauwe lijks bang te zijn voor slaapproble men, veroorzaakt door keiharde (disco)muziek. Parga kent slechts een enkele discotheek die boven dien zorgvuldig is weggestopt ach ter restaurants bij de haven. Ook be schikt het vakantieoord over slechts enkele bars. Liefhebbers van het ruige nachtleven doen er dan ook goed aan Parga links te la ten liggen. Het toerisme is tijdens de zomer maanden verweven in het leven van alledag. De toerist wordt op dezelf de wijze behandeld als de inwoners van de plaats. Zij aan zij nemen ze ook regelmatig plaats op een van de vele, gezellige terrasjes waar vaak wordt afgesproken voor het drin ken van 'een koffie'. Een gewoonte die toeristen al snel overnemen. In plaats van een pilsje, een cola ot zelfs een kop thee zitten de meeste bezoekers van een terras voor zich met een Nescafé, de sociale drank van Parga die op elk uur van de dag wordt gedronken. De boulevard voor de haven, recht tegenover enkele rotsforma ties die kleine eilanden vormen, is 's avonds dè plek waar iedereen be landt en waar in een mum van tijd - over de grenzen heen - nieuwe vriendschappen worden gesloten. Excursies Omdat Parga zelf niet al te groot is en de plaats niet beschikt over een gigantisch vermaakcentrum willen veel toeristen die even genoeg heb ben van de intense zonnestralen iets anders zien. En dat kan. Een dagex cursie naar het eiland Lefkas er ringende eilanden als Skorpios (On assis-eiland) of naar Corfu is moge lijk. Dat zelfde geldt voor de zuster eilanden Paxos en Anti Paxos Eveneens worden er busreizen on dernomen naar de stad Ioannina (druipsteengrotten, het amphithea ter Dodoni). Informatie over reizen naar Parga en over accommodaties aldaar is ver- kijgbaar bij Parga-specialist Ephira Travel in Arnhem, tel: 085-454723. m met 12 MAANDEN GARANTIE! Keuze uit ruim 60 BOVAG-OCCASIONS: een greep uit ons assortiment: Nissan Mier a 1.0 DX 1988 grijs-metallic f 10.950,- Peugeot 205 XE 1.1 Junior 1986 wit 3-drs. slechts 27.000 km f 13.750,- Peugeot 405 GLD 1.9 1989 52.000 km blauw metallic f29.950,- VW Polo C 1987 34.000 km donkerblauw f12.750,- Peugeot 305 Break GR 1986 met. blauw 53.000 km f 14.750,- Peugeot 205 XS 1.3 80 pk, 1989 zwart. Zeer sportieve uitvoering f20.750,- Peugeot 205 XE 1.1 Accent 3-drs. 198745.000 km wit f 14.750,- Peugeot 205 (Diesel) XLD 1.8 5-bak 1988 wit f18.750, - Suzuki Super Carry (bus) wit 1988 58.000 km f9.950,- Peugeot 405 GL 1.6 dec. 1987. met. beige 36.000 km f22.950,- Peugeot 305 Break GL 1986 met. grijs slechts 38.000 km f 13.750,- Peugeot 309 XL 1.3 Profil 3-drs. 1987 wit 37.000 km f 15.750,- 3 maanden Bovag-garantie 9 maanden aanvullende Bovag-garantie. Officieel Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor TALBOT

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21