TAD LEIDEN 'Woningen bouwen op vliegveld Valkenburg' Babbelen in een knus LEIDSCH m DAGBLAD 'Het referendum is geen tovermiddel om de ldezer meer bij politiek te betrekken' Leids college weer rond de tafel met vakbonden Bookshop Herman Stevens Bookshop De Kier, VRIJDAG 2 NOVEMBER 1 Bebouwen Boterhuis- en Oostvlietpolder afgewezen LEIDEN - Het vliegveld Val kenburg moet worden vol gebouwd met woningen. "Het is van de gekke dat we vier vliegvelden hebben in de overvolle Randstad", zo stelde PvdA-raadslid L. Ge- radts gisteravond tijdens de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Hij kon digde aan in de gemeente raad een voorstel te doen voor het verdwijnen van het vliegveld. Geradts besefte dat het geen zaak is waarover Leiden kan beslissen. Het vliegveld is van het ministerie van defensie en ligt op Valkenburgs grondgebied. "Het vliegveld kan makkelijk verdwijnen in het licht verheugende inter nationale omstandigheden. Leiden hebben de provincie hard nodig e moet een nationale discussie Valkenburg aanzwengelen", meen de Geradts, die van bijna alle partij- steun kreeg. zij vraagt ons de mogelijkheden te bestuderen. Ik vind dat we die stu dies moeten uitvoeren om een ver standig besluit mogelijk te maken. De Boterhuispolder (ten oosten Ik zeg niet dat we er gaan bouwen". de Meren wijk) en de Oostvliet polder (tussen Leiden en Zoeter- woude) werden door de commissie afgewezen als locaties bouw. Bebouwing v< huispolder bij Leiderdorp aantasting van het groene hart bete kenen. De Oostvlietpolder ligt veel te excentrisch. Het ontsluiten van die wijk zou op te hoge kosten stui ten. Deze week spraken de fracties in provinciale staten uit dat beide polders wel bebouwd mogen wor den. Wanbeleid Wethouder Van Rij (PvdA) nam kennis van het standpunt van de commissie. Hij vond dat er een stu die naar de bouwmogelijkheden in de twee polders moet komen: "Wij Duidelijk is wel dat Leiden vooral wil bouwen in de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder. Diverse woning- partijen drongen aan op goed over- de Boter- leg met de buurgemeente. Volgens Van Rij zou het afwijzende stand punt van de gemeente Oegstgeest over de bebouwing van deze polder langzaam aan het veranderen zijn. De wethouder benadrukte dat op korte termijn een beslissing moet worden genomen omdat de verklei ning van het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein afhankelijk de woningbouw in deze pol- Conflict Hettinga met gemeente is nog niet opgelost LEIDEN - W. Hettinga. voor malig wethouder in Leiden, heeft nog steeds een conflict met de gemeente over de ver huur van kamers boven zijn be drijfspand. Omdat hij deze zaak nog steeds niet in orde heeft ge maakt, krijgt hij volgende week een brief van het college van B en W. Dat deelde wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) gis teravond mee. CDA-wethouder Hettinga trad op 2 oktober af. Hij zei dat hij het wethoudersschap niet kon combineren met zijn taak als directeur van zijn eigen aan nemingsbedrijf. Hij wilde die firma verkopen maar dat was niet zo gemakkelijk. Bovendien zouden er roddels en geruchten over hem de ronde doen. De overige collegeleden vertelden later echter dat het feit dat hij il legaal kamers verhuurde boven zijn bedrijfspand, de directe aanleiding was voor zijn ver trek. Politie betrapt ontsnapte gevangene LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een 34-jarige man uit Capelle aan den IJssel aangehouden die anderhalfjaar geleden ontsnapt is uit een gevangenis in Veendam. Het is niet bekend waarom de man daar zat. De man werd rond kwart voor twee aangehouden bij het station. De poli tie was hem op het spoor gekomen omdat getuigen hadden gezien dat twee personen probeerden in te breken bij het kantoor van de Amrobank aan de Stationsweg. Toen vier agenten arriveerden, sloeg het tweetal op de vlucht. Een van de twee is nog steeds voortvluchtig. De man uit Capelle wordt volgens de politie teruggebracht naar Veendam. der. Een andere mogelijkheid is het nog verder bebouwen van de Ste venshof. Als rijksweg 11-west niet doorgaat, is nieuwbouw op grote schaal mogelijk. "We kunnen dan een groot aantal woningen bouwen in de richting van de Papelaan. Er zijn ook mogelijkheden op Voor- schotens gebied, maar dan moet de Tweede Kamer eerst wel het tracé voor rijksweg 11-west schrappen". "Ik vind het wanbeleid als je wel LEIDEN - "Ik vind het hier ook wel een tracé voor een rijksweg aan- leuk, maar je wilt toch vooruit. Dal wijst, maar gelijk bepaalt dat je de wil toch iedereen", zegt mevrouw E. komende 25 jaar geen geld voor de Regeer, de eigenares van het houten aanleg wil reserveren. Dat is wel koffiehuis De Valk aan de Rijnsbur- wat de meerderheid van de Tweede gersingel. Omdat langs het Schut- Kamer binnenkort gaat doen, vrees tersveld en de Rijnsburgersingel ik", aldus Van Rij. volgend jaar een complex van 43 Koffiehuis-eigenares E. Regeer: "Ik heb wel een soort sociale functie". Koffiehuis De Valk verhuist na vijftig jaar Hoogleraar staatsrecht Gilhuis: Van onze ANP-correspondent Leo Maat TILBURG "Bij een referendum is het van groot belang hoe de vraag Wordt geformuleerd. Het beste is op een ontwerp-besluit voor te leg gen met een ja-nèe keuze. Anders mag je er wel een onafhankelijke commissie naast zetten, die bin dend advies geeft". "Als autoriteiten zelf vragen gaan vaststellen, dan houd ik mijn hart - vast. Goede informatie, zo objectief mogelijk, is eveneens een belangrij ke randvoorwaarde. Als de over heid de informatie verspreidt, mag er ook wel toezicht zijn door een on afhankelijke commissie". De Tilburgse hoogleraar staats recht, mr. P.C. Gilhuis, is een des kundige bij uitstek als het gaat om het verschijnsel referendum. Hij promoveerde in 1981 aan de Leidse universiteit op een proefschrift over het referendum. Hij had daartoe een rechtsvergelijkende studie in met name Zwitserland, Frankrijk en De nemarken uitgevoerd. Gilhuis maakte vervolgens deel uit van de staatscommissie-Bies heuvel, die werd ingesteld door de toenmalige minister van binnen landse zaken Van Thijn en die in 1984 over dit onderwerp positief ad vies uitbracht. Op een door de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten belegd symposium op 9 novem ber in Leiden, zal Gilhuis een uit eenzetting geven over de mogelijk heden van invoering van referenda. Volgend jaar wordt in Leiden het re ferendum gehouden over de slui tingstijden van de cafés. Schijnstemming Dat de Nederlandse grondwet an ders dan in veel andere landen geen beslissend referendum toestaat, verklaart hij uit koudwatervrees. "Ik denk dat we bang zijn voor be paalde consequenties. Er zijn name lijk ook hele slechte referenda. Er zijn referenda, waarbij dictators hun aanzien verhogen door een soort schijnstemming. Denk bij voorbeeld aan het Chili van Pino chet. Daar wordt het referendum vaak mee geassocieerd". "Er zijn ook slechte referenda, waar autoriteiten bijvoorbeeld dub belzinnige vragen stellen. De kiezer krijgt er dan eigenlijk helemaal geen extra zeggenschap door. De betrokken autoriteit kan het refe rendum naar believen interpreteren en heeft toch een schijn van verdere legitimatie. Veel van dat soort refe renda moet je echt verre van je wer pen. Dat kan de democratie alleen maar verder uithollen. Maar er zijn wel andere vormen waar je aan deze refe- Prof. Gilhuis: "De belangstelling voor het referendum hangt samen met het feit dat ook politici langzamerhand de indruk krijgen dat de kloof naar de kiezer groter wordt". (fotoANP) perikelen ontkomt, als je maar let op de gevaren die eraan zitten. Daar zijn een aantal verstandige voorstel len voor gedaan". "De recente belangstelling voor het referendum hangt samen met het feit dat ook politici langzamer hand de indruk luijgen dat de kloof naar de kiezer groter wordt. De op komst bij de laatste raadsverkiezin gen is schrikbarend laag geweest. Men heeft op het ogenblik weer het idee dat men de kiezer door middel van een referendum bij de besluit vorming kan betrekken". Maar volgens Gilhuis is het de vraag of een referendum dit pro bleem op kan lossen. "Het referen dum is geen tovermiddel. De pro blemen zitten waarschijnlijk veel dieper. In Amsterdam en Leiden denkt men het probleem van de ge ringe participatie zo op te lossen. Men weet eigenlijk niet waar het re ferendum over moet gaan. Het on derwerp wordt erbij bedacht. Het is niet zo dat men een controverse heeft, discussie over een onderwerp waar men niet uitkomt of het idee dat de kiezers een andere mening hebben". "Nee, men zegt: er moet een refe rendum komen. Dat zal de demo cratie bevorderen. Met alle goede bedoelingen, zitten er bij deze werk wijze nog al wat risico's in. Het is maar de vraag of de kiezer wél be langstelling heeft voor die onder werpen". Wat dat betreft heeft hij zijn twijfels over de onderwerp-keuze in Vlaar- dingen, waar een referendum over het referendum zal worden gehou den. Een procedure-kwestie, waar van het volgens hem de vraag is of het de kiezer zo aanspreekt. Ook het inmiddels in de gemeen te Olst gehouden referendum over eventuele gemeentelijke herinde ling van het kerkdorp Welsum ver toont in de visie van Gilhuis tekort komingen. De uiteindelijke beslis sing over gemeentelijke herinde ling wordt niet door de gemeente raad, maar door de Kroon genomen. Zodoende is het de vraag of er van een reële invloed op de besluitvor ming sprake is. Positiever is hij over het in Laren gehouden referendum over ver schillende bouwplannen. "Ik heb wel het idee dat men in Laren op een interessante manier te werk is gegaan en een interessant onder werp had. Het nadeel is het aantal keuze-mogelijkheden. Het is de vraag bij zo'n referendum wie er be slist als geen der varianten een meerderheid verwerft". "Directe democratie is in onze sa menleving niet mogelijk. Het poli tieke proces is veel te ingewikkeld en de bevolking veel te groot. Daar om moet je uitgaan van een verte genwoordigend stelsel. Bij verkie zingen kun je over zakelijke kwes ties helemaal geen oordeel geven. De partij waarop je stemt kan in een, aantal kwesties een ander stand punt innemen dan je zelf huldigt. woningen en kantoorruimte wordt meesten komen hier omdat het ge- gebouwd, moet het koffiehuis ver- zellig en knus is. Ze kunnen hier huizen naar het gebouwtje van de lekker met elkaar babbelen". Het referendum zou een heel voor zichtige en kleine correctie daarop kunnen vormen". "Als je het behoedzaam uitvoert, kun je daarmee de parlementaire democratie aanvullen. Met het refe rendum moet je zorgvuldig om gaan, want als je het slecht doet heeft het alleen maar een slechte uitwerking. Ik ben zonder meer een voorstander van beslissende refe renda en volksinitiatief. Daar is een grondwetsherziening voor nodig en dan zijn we jaren verder". Zuiver Gilhuis is niet erg beducht bezwaar dat tegenstanders v renda wel aanvoeren, dat de volks stemming tot onverstandige, irra tionele besluiten kan leiden. "Ik ben niet zo pessimistisch. Het is be langrijk dat vertegenwoordigende lichamen eerst een ontwerp-besluit nemen. Ook aangeven waarom ze voor een bepaalde keus zijn en dui delijkheid naar de kiezer verschaf fen. Dat partijen voor hun stand punt gaan staan". Zelf weet Gilhuis twee reële be zwaren tegen het referendum aan te voeren. "Een echt lastig punt is de verhouding tot het parlementair stelsel. De vraag: wat gebeurt er met de regering? Op gemeentelijk ni veau speelt dat niet zo. Ik denk dat een regering zich gewoon moet hou den aan de uitslag van een referen dum en niet moet dreigen met aftre den". "Kreisky in Oostenrijk heeft dat een keer gedaan. Trad vervolgens niet af, toen het slecht voor hem af liep. Dat is natuurlijk helemaal dra matisch. Dat moet je niet hebben. Het moet wel een zuivere stemming zijn over een zakelijke kwestie". "Een ander punt is dat je bij een referendum iets isoleert uit de rest van de besluitvorming. Dat vind ik zelf het lastigste. Wel constateer ik dat in het parlementaire proces die versplintering ook steeds meer aan wezig is. Er is een op issue gerichte besluitvorming, maar dat neemt het bezwaar niet weg". Niettemin blijft Gilhuis een voor stander van het referendum. "Een van de positieve neveneffecten is dat de politici vaker op bezoek moe ten bij de kiezers. Ze moeten terug naar de kiezers om uit te leggen, waarom ze een bepaalde keuze doen". "Je kunt dit soort i recte democratie alleen i het vertegenwoordigend stelsel goed werkt. Als we een democratie hadden die niet tegen een stootje kon, zou ik zeggen: laat u de refe renda en dergelijke maar. De demo cratie moet geworteld zijn". gemeentelijke directie Groen de 2e Binnenvestgracht. Het koffiehuis, een donkergroen met bruin 'doosje', staat al vijftig jaar op de kruising. In zijn huidige vorm echter nog maar negen jaar. Vier jaar geleden huurde het echt paar Regeer het houten 'hokje', maar na anderhalf jaar kregen zij de plannen van de gemeente al te ho ren. Op de plaats van het koffiehuis en een deel van het schoolterrein van De Twee Sleutels moesten wo ningen komen. "Toen we hier kwamen hebben we een paar jaar heel erg hard ge werkt om de zaak op te bouwen. Dan komt de gemeente je opeens vertellen 'kap er maar mee'. Dat kan niet zomaar, want ik heb wel een soort sociale functie", zegt ze terwijl ze koffie inschenkt. Ze staat in het piepkleine keukentje, ingebouwd tussen een bar, aanrecht, koelkas ten en frituurapparatuur. Aan de ge le muren hangen foto's van molens en van hoe-het-vroeger-was. Bloemenkiosk Regeer wilde eigenlijk het koffie huis verplaatsen naar het terrein bij Molen De Valk, maar dat mocht niet. "Ik heb moeten smeken om iets te krijgen. Volgens mij hadden ze liever gehad dat ik er mee op zou houden, maar daar heb ik nog hele maal geen zin in". Uiteindelijk bood de gemeente het gebouwtje van de directie Groen aan. "Ik zei dus di rect ja. Ik wilde pakken wat ik pak ken kon". De gemeentelijke dienst verhuist zolang naar een tijdelijk onderkomen in de Vogelwijk. Regeer mocht het gebouwtje ko pen, maar niet helemaal. Burge meester en wethouders willen een deel te zijner tijd aan iemand anders verkopen. De bouw van de wonin gen begint eind januari. Dan moet het koffiehuis weg zijn. Het wach ten is nu nog op de sleutels van het pandje. Op haar 42ste begon ze met het koffiehuis. Naast haar Midden standsdiploma heeft ze ook diplo ma's voor het werken met bloemen en planten. "Eigenlijk wilde ik hier een bloemenkiosk van maken. Maar toen ik het koffiehuis zag vond ik het eigenlijk jammer om dat te doen, want het is altijd een koffie huis geweest". Haar vrienden be grepen niet dat ze op haar leeftijd nog ging werken. Zij hadden ge dacht dat ze de rest van haar leven huisvrouw zou blijven. Haar man wist wel dat ze iets voor zichzelf wil de doen. "Maar het kon gewoon niet eerder, want mijn jongens waren nog te klein". Stamgasten Voor de ramen hangt vitrage met geborduurde molentjes. Rond de enige grote tafel staan banken en wat krukjes. Daarboven hangt een Chinese kalender en op een plankje in de hoek klinken oude hitjes uit een draagbare radio. De schuifdeu ren mogen vooral niet te lang dicht blijven anders wordt het te be nauwd binnen. "De Valk heeft heel wat stamgas ten", zegt ze trots. Dagelijks komen bouwvakkers voor hun werk een kopje koffie halen. Maar ook jonge ren en studenten mogen tot de klan tenkring worden gerekend. "De JAARVERGADERING - De Abva- /Kabo afdeling Leiden houdt op dinsdag 20 november zijn huishou delijke jaarvergadering in het afde lingsgebouw 'Irene' aan de Drift- straat 49a. De aanvang is 20.00 uur. De klanten zijn over het algemeen positief over de verhuizing. Het nieuwe onderkomen is veel ruimer, bijna twee keer zo groot. Maar niet iedereen is even blij. Regeer: "Er zijn ook bezoekers die al langer dan vier jaar hier komen. Zij zijn ge woon erg verknocht aan het koffie huis". Iedereen leeft erg mee; er zijn zelfs al koffiedrinkers geweest die hebben aangeboden om bij de ver bouwing te helpen. Mevrouw Regeer is blij met deze oplossing. Vooral de extra ruimte vindt zij een pluspunt, want in het 'hutje' waar ze nu zit kan het soms erg vol zijn. Hoe het allemaal gaat lopen, weet ze nog niet. Wel denkt ze vaak na over de sleutels en wan neer ze kan beginnen met de ver bouwing, want de tijd begint te dringen: "Je bent er dag en nacht mee bezig, te vaak eigenlijk. Ik hoop dat de zaak daar net zo goed zal lopen als hier, maar dat zal wel". Stadhuisklokken op beiaardiers-cd LEIDEN - De klokken van de Stadshuistoren in Leiden staan op compact disc. Hun geluid is te horen op de eerste Nederland se cd met beiaardmuziek, de 'Dutch Singing Towers'. Dureco bv en de Nederlandse Klokken spel Vereniging zijn er in ge slaagd om het spel van twaalf belangrijke Nederlandse beiaar den op te nemen. Op de cd spelen onder andere Boudewijn Zwart, die verschil lende landelijke concoursen heeft gewonnen, Dirk S. Don ker, beiaardier uit het noorden van het land en Heieen van der Weel, de enige vrouwelijke bei aardier ter wereld. Op de cd proberen zij een in druk te geven van de verschil lende soorten klokken in Neder land. Hieronder vallen kleine en grote, maar ook nieuwe of heel oude. De oudste klokken ko men uit de Martinitoren uit Gro ningen (1577). Andere klokken op de cd han gen onder andere in de Domto ren van Utrecht, St. Servaasto- ren van Maastricht en de Ab dijtoren in Middelburg. 'Reductie op sportcontributie lage inkomens' LEIDEN Ouders met een mini- mum-inkomen moeten korting krij gen op de contributie van sportver enigingen voor hun kinderen. Op dezelfde manier is deze zomer gewerkt met zwemabonnementen. Minima kwamen in aanmerking voor een reductie. Volgens Duives- teijn hebben in totaal 300 mensen van deze regeling gebruik gemaakt. "Dat is mooi. Het betekent doodor- dinair dat zeker 200 van deze men sen anders niet ln het zwembad wa ren gekomen. En dan gaat het mij niet om het zwembad, maar om het feit dat deze mensen konden gaan LEIDEN Het Leidse college van B en W gaat in op de uitnodiging van de vakbonden om weer infor meel te gaan overleggen. Dat deelde wethouder A. van Bochove gister avond mee tijdens een commissie vergadering. De vakbonden nodigden het col lege vorige maand uit om weer rond de tafel te gaan zitten, om onder an dere te praten over de verdeling van 170.000 gulden extra geld voor de ambtenaren. Het college gaat daar op in maar dat betekent niet dat er een oplossing is voor het geschil. Al sinds december vorig jaar bestaat er tussen het gemeentebestuur en de bonden een conflict over de manier waarop moet worden overlegd. "We hebben de intentie om uit deze im passe te komen en ik wil daarmee enige spoed maken", aldus Van Bochove die geen termijn wilde noemen waarbinnen het conflict moet zijn opgelost. ADVERTENTIE I I JDe Leidse romancier Herman Stevens signeert zijn, met de^ Anton Wachterprijs bekroonde debuut, Mindere goden Zaterdag 3 november van 16.00 tot 17.00 uur bij Prinsessekade 3-4, (t.o. Galgewater) Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13