LEIDSCH DAGBLAD Kok somber over toekomst economie NODIG! 5ovjet-burgers mogen weg; amilieeomité naar Irak GALERIE CLAIR VERRAST U MET EEN WEEKEND PARIJS! Akzo gooit roer om na forse winstdaling :VdA en D66: nieuw poliüewapen moordtuig Cabinet overweegt desnoods belasting te verhogen D66: meer duidelijkheid over buitenlandse zaken ONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39385 Prijs fl. 1,35 hij begrepen. Stoffelen alleen als het met bepaal- Het nieuwe wapen vervangt de de richtapparatuur is uitgerust, met len. daarin gesteund door D66. Winchesterkarabijn bij de bij- enige precisie een doel op honderd standseenheden, de arrestatieteams meter raken. Zonder die apparatuur en de Mobiele Eenheid. De karabijn is die afstand niet groter dan 25 me- is uit produktie genomen. Naast het ter, aldus Stoffelen. nieuwe wapen zullen de politie-een- EN HAAG (ANP) - De PvdA is izorgd dat het nieuwe semi-auto- atische politiewapen ernstige ver- ondingen zal veroorzaken vanwe- de gebrekkige precisie van het ipen. PvdA-woordvoerder Stoffe- zei gisteren in overleg met de inisters van binnenlandse zaken i justitie uit de handleiding de in- uk te hebben gekregen dat "alles we munitie, de Action-3 kogel, die. de regels, niet van de techniek", al dus de bewindsman. Hij voegde daaraan toe dat het de afgelopen zes jaar slechts vier keer was voorgeko men dat toestemming werd ge- het een moordwapen", aldus Stoffe- vraagd voor automatisch gebruik Een ander groot bezwaar dat de Minister Hirsch Ballin van justi tie slaagde er niet in de bezorgdheid bij de PvdA weg te nemen. Het ge bruik van de automatische stand, overigens alleen mogelijk bij de mo- PvdA tegen het wapen heeft is de dellen in gebruik bij de arrestatie mogelijkheid dat het automatisch teams van de rijkspolitie, is alleen van wapens. De geavanceerdheid van het wa pen is juist een overweging geweest om het aan te schaffen, aldus Hirsch AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het winst daalde van 224 miljoen gul Ballin. Het komt de veiligheid van chemieconcern Akzo gaat het roer de politiemannen goede en het ver- omgooien in de chemiedivisie en de i a j i j a vezelsector om het tegenvallende hoogt de drempel voor de inzet v legeronderdelen. Daarnaast is het bedrijfsresultaat op te krikken. het zeer geavanceerde wapen al- een groter stoppend vermogen gebruikt kan worden, hetgeen bete- toegestaan na consultatie van de alternatief, een variëteit aan ver- Vanochtend maakte de directie be kent dat er 800 kogels per minuut minister van justitie, zo maakte schillende wapens voor verschillen- kend dat de winst in het derde mee kunnen worden afgeschoten. Hirsch Ballin duidelijk. "Wij heb- de doeleinden, uit oefentechnisch kwartaal van dit jaar verder is terug gevallen dan werd verwacht. De •n maar gericht is op het raken heeft dan de huidige 'volmantelko- n het doel". Waar het doel geraakt gel'. - >rdt is van minder belang, zo had Het Duitse wapen kan volgens "In de automatische stand wordt ben gekozen voor een begrenzing in oogpunt niet gewenst. EN HAAG (GPD/ANP) - Minister Kok (financiën) voor- et zwaar weer voor de Nederlandse economie door de ho- olïeprijs (40 dollar per vat), waardoor het 'incasserings- .rmogen' van de Nederlandse bevolking flink op de proef ordt gesteld. Het kabinet overweegt volgend jaar des- Dods de belasting te verhogen om de tegenvaller voor de /erheid op te vangen. "De budgettaire en economische nstandigheden dwingen ons daartoe", aldus Kok. Dk deed zijn voorspelling gisteren aanpakken van werklozen die zich Scheveningen op een symposi- n van de Nationale Investerings- mk. Kok wil om geld te besparen ider meer het misbruik van de so- ale voorzieningen en belasting- ïtduiking harder aanpakken. De ce-premier pleitte ook voor een >matigde loonontwikkeling en het }vdA standpunt it mond VVD'er !IDEN - Een WD'er die het dA-standpunt voorleest. Gister- ond was dat het geval tijdens de rgadering van de Leidse commis- onderwijs. Het WD-raadslid exander Geertsema sprak de lorden uit van PvdA-collega ilsker, die eerder de vergadering k had verlaten. n eerste instantie zou PvdA-col- ;a Elly Kerckhoffs daarop het lord voeren, maar het lukte haar it. "Ik heb wat last van mijn en", aldus Kerckhoffs, die deze mer aan haar ogen werd geope- srd. Geertsema sprong onmiddellijk en las de tekst voor. "Mijn partij cht grote waarde....", zo las hij or. Maar na grote hilariteit van de dere raadsleden begon hij op- 'iuw. "De fractie van de Partij van Arbeid hecht grote waarde...". onttrekken aan passende arbeid. Kok wees op de financieel-econo- mische tussenbalans van het kabi net, begin 1991, die volgens hem een zeer ingrijpende operatie wordt. Volgens de minister is het ook no dig om het overheidsapparaat in te krimpen en te bezuinigen op subsi dies. Volgens Kok zal het kabinet niet tornen aan de koppeling, zodat bejaarden en mensen met een uitke ring worden ontzien. De WD en D66 vragen vanmid dag in de Tweede Kamer wat Kok precies bedoelt met zijn uitlatingen. De WD wil precies weten hoeveel Kok denkt te gaan bezuinigen en hoe hij die lastenverzwaring wil ver delen tussen burgers en bedrijfsle ven. D66 vraagt zich af hoe Kok op Prinsjesdag nog zo optimistsch kon zijn en nu sombere voorspellingen doet. Over de exacte financiële omvang van de problemen liet Kok zich niet uit. Hij verwees naar een reeds ge signaleerd probleem rond het te rugdringen van het financieringste kort na 1991 (kosten 5,5 miljard gul den), een hogere rente, tegenvallers bij belastinginkomsten (onder meer door dalende bedrijfswinsten), te genvallende uitgaven, een loonont wikkeling die uitgaat boven het ni veau van 1990 en een eventuele ver traging in het tempo van economi sche groei. den vorig jaar naar 166 miljoen gul den. Directeur Bergsma kondigde vanochtend aan dat Akzo in Europa en de Verenigde Staten zijn chemie bedrijven en vezelfabrieken gaat aanpakken. Hoewel Bergsma nog geen bijzonderheden wilde geven, werd duidelijk dat Akzo minder personeel zal aannemen. Akzo telde aan het eind september 70.400 werknemers, 500 minder dan eind 1989. Ook de investeringen in de chemie en de vezel worden vermin derd. Gisteren kondigde Akzo al aan de produktie van staalkoord in het Duitse Wuppertal te beëindigen en 450 van de ruim 3.000 banen te schrappen. Bij de presentatie, drie maanden geleden, van de halfjaarcijfers ver onderstelde de raad van bestuur van het concern nog dat de winstda ling in de tweede helft van 1990 ge ringer zou zijn. Dat het resultaat op nieuw fors lager is, wijt hèt bestuur aan de ongunstige effecten van de Golfcrisis en de verdere daling van de dollarkoers. De financiële man in het bestuur, dr. S.Bergsma, zei van ochtend bij de bekendmaking van de kwartaalcijfers te verwachter Rellen in India kosten i de Kwartaalcijfers te verwacro 5 X 16V611S dat ook in het vierde kwartaal de sultaten van Akzo onder druk zul len staan. Op het ogenblik tobben alle che- mie-bedrijven met dalende resula- ten, zowel in Nederland (DSM) als in het buitenland (Hoechst, BASF en Bayer). Bij Akzo is de nettowinst over de eerste negen maanden uit gekomen op 573 miljoen gulden, 21 procent minder dan vorig jaar. De netto-omzet bedroeg in het derde kwartaal 4,1 miljard gulden tegen 4,6 miljard vorig jaar (9 procent min der). AYODHYA - Een hindoe wordt door een politieman te gen de grond ge werkt tijdens rellen bij de moskee in het In diase Ayodhya. Bij de gevechten tussen hindoes en moslims en tussen hindoes en de politie werden gisteren opnieuw 31 mensen gedood. De onlusten zijn gisteren overge slagen naar het buurland Bangladesh waar minstens 100 mensen ge wond zijn ge raakt bij ge vechten tussen betogers en poli tie. (zie (foto AP) OSKOU (AP) - De Sovjet-burgers snel mogelijk de Nederlandse gijze- Irak reizen. Irak mogen het land verlaten. Dat laars in Irak vrij te krijgen, gisteren Vandaag gaat de delegatie op be- ieft de afgezant voor het Midden- besloten de Amsterdamse pastor J. zoek bij de Iraakse ambassadeur in asten van president Michail Gor- Ruiter aan de delegatie toe te voe- Nederland, Al-Falaki, in de hoop itsjov, Jevgeny Primakov, gezegd, gen. Hij zal met de islamitische een visum te krijgen voor de bemid- imakov zei dat 2.500 Sovjet-bur- voorganger Hamzah Zeid, de Am- delingspoging. Het initiatief heeft irs voor eind november uit Irak sterdamse dominee Wouters en inmiddels de volle ondersteuning illen vertrekken, zo meldde het twee familieleden van gijzelaars gekregen van minister Van den irsbureau Tass. mogelijk volgende week al naar Broek (buitenlandse zaken). Primakov zei gisteren na zijn te- ADVERTENTIE AVONDJE VAN HUIS? KIDS SCO THUIS! 06-8212261 voor een betrouwbare oppas. igkeer uit het Midden-Oosten dat vrijlating van de Sovjet-burgers it voornaamste onderwerp was iweest in de gesprekken die hij «eft gevoerd met de Iraakse leider addam Hussein. Woordvoerder Gennady Gerasi- ov van het ministerie van buiten- ndse zaken had eerder meege teld dat er 4.008 Sovjet-burgers in ak zijn, onder wie een aantal mili- ire adviseurs. Primakov zei dat indaag 34 militaire adviseurs naar Sovjetunie zullen terugkeren. Primakov zei ook dat hij Saddam uidelijk had gemaakt dat met de Dvjetunie niet valt te praten over in compromis inzake Kuwayt. Ve willen dat Irak zijn troepen uit uwayt terugtrekt". Gorbatsjovs oordvoerder Vitaly Iganatenko <ad eerder desgevraagd gezegd dat missie van Primakov naar Irak as succesvol kan worden genoemd Irak een eind maakt aan "dit isdadige optreden". Na een dag vergaderen heeft het miliecomité, dat wil proberen zo Buien ill" tot zwaar bewolkt en enkele bui- Mogelijk onweer. Minimumtempe- luur rond 5, middagtemperatuur on- vccr 10 graden. Wind draaiend van laar noordwest, matig, in het ordelijk kustgebied nu en dan achtig. Vannacht in het binnenland linder wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot met dinsdag: Zonnige perioden. Za- rdag nog een enkele bui, daarna op de ccstc plaatsen droog, 's Nachts moge- ik vorst aan de grond, middagtempc- tuur ongeveer 8 graden. 24 PAGINA'S Galerie Clair-meubelen zijn op dit moment heel gewild. Door hun toonaangevende stijl, tussen eigenzinnig modern en stijlvol klassiek. Door hun aantrekkelijke combinatiemogelijkheden, zodat u uw eigen interieur kunt samenstellen. Daarbij is Galerie Clair uiterst betaalbaar. 'Oud recht op pensioen ook na breuk uitkeren' DEN HAAG (GPD) - 'Slapende- pensioenen, waar werknemers door pensioenbreuk geen recht meer op hebben, moeten alsnog worden uit gekeerd. De voorzitter van de Stich ting voor Ondernemingspensioen fondsen (OPF), mr. Philippe Lam bert, pleitte er vandaag in Den Haag voor tijdens het jaarcongres van zijn organisatie dat ook deze oude pen sioenbreuken worden geheeld. Op het ogenblik bestaat overi gens voor ruim 80 procent van de 3,1 miljoen werknemers voor wie een pensioenregeling geldt, al de mogelijkheid om de opgebouwde pensioenrechten mee te nemen naar een nieuwe werkgever. Dat loopt via een enige jaren geleden speciaal daartoe opgericht orgaan, waarbij inmiddels bijna alle pen sioenfondsen en verzekeringsmaat schappijen zijn aangesloten. Er is overigens een wet in de maak om pensioenbreuk te ondervangen. DEN HAAG (ANP/GPD) - D66- baar". fractieleider Van Mierlo wil zo snel Volgens Van Mierlo doemt vooral Moord 21 1 aar Verbeten mogelijk weten wie van het kabinet jn het buitenland het gevaar op dat J de touwtjes in handen heeft op bui- een "ongewenst beeld ontstaat over REDWOOD CITY (AP) - In de VS is tenlands gebied. Hij heeft ophelde- de legitimatie en het gezag van de gisteren een rechtszaak begonnen ring gevraagd over de briefwisse- betrokken bewindslieden wanneer tegen een man die er na 21 jaar door ling tussen premier Lubbers en mi- zjj het woord voeren in buitenland- zijn dochter van is beschuldigd een nister Van den Broek (buitenlandse se politieke kwesties". Daarom eist van haar vriendinnetjes om het le- zaken). Lubbers heeft daarin uit- hij van Lubbers en Van den Broek Ven te hebben gebracht, breiding van bevoegdheden op bui- helderheid. Van Mierlo pleitte er- Eileen Franklin-Lipsker heeft de tenlands gebied geëist. Van den voor de afbakening van de bevoegd- politie verteld dat zij 21 jaar geleden Broek noemt dat "niet aanvaard- heden voor eens en altijd te regelen, heeft gezien dat haar vader de 8-jari- Overigens ziet Lubbers zelf geen ge Susan Nason met een steen directe problemen. Hij stelde gister- doodsloeg na haar te hebben aange- middag in de Tweede Kamer dat de rand. Ze zei dat ze de herinnering minister van binnenlandse zaken aan de misdaad al die tijd had on een gespreksnotitie had gemaakt, derdrukt. en dat hij en minister Van den Broek daarop commentaar hadden gegeven. Hoewel niet openbaar, handelt die notitie volgens ingewij den over de vraag in hoeverre de premier op Europese topconferen ties standpunten kan innemen die voor zijn collega-ministers zoals Van den Broek bindend zijn. Galerie Clair heeft nu een verrassing voor u in petto. U maakt kans op een weergaloos weekend Parijs voor twee personen. Er zijn maar liefst TIEN WEEKENDEN PARIJS te winnen. En er zijn nog veel meer prijzen. Maak kennis met Galerie Clair! De nieuwe folder ligt bij uw Galerie Clair-dealer. Daarin leest u hoe u kans maakt op een van de meer dan honderd prijzen. 15 MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP AANBIEDING BLAZERS 198.- NU 178.- Botermarkt 14, Leiden. Tel. 131436 óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement 1 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1