Onderzoek vervuiling Zuidduinen vertraagd Vier miljard voor vrije busbanen Leidse abortuskliniek blij met afschaffen van extra controle Weinig interesse voor dubbele chauffeursbaan Bouwen in Boterhuispolder en Oostvlietpolder mag (Duö Jliriftus DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 AALSMEER/HAARLEMMER MEER Centraal Nederland en de bloemenveiling in Aalsmeer hebben weinig response gekre gen op hun campagne 'dubbele banen'. De twee sloegen de han den ineen om twee part-timeba- nen, buschauffeur en bloemen- verdeler, tot één job te laten sa mensmelten. Succes bleef uit. De campagne leverde geen kandida ten op. CN en de veiling hebben te ma ken met een personeelstekort. Met name geldt dat voor het werk van bloemenverdeler, dat alleen part-time te doen is, omdat uit sluitend in de ochtenduren bloe men worden geveild. Ondanks een intensieve advertentiecam pagne bleven geschikte kandida ten weg. Volgens een woordvoerster struikelen de kandidaten vooral over de strenge eisen die Centraal Nederland stelt. CN onderwerpt de kandidaten onder meer aan een psychologische test. De veiling en de busvervoerder hebben nog eens tien gegadigden opgeroepen in de hoop dat onder hen geschikte 'dubbelrijders' zit ten. Ook gaan de twee maatschap pijen nog een keer adverteren in de hoop dat zich m aanmelden. DEN HAAG - Een meerderheid van de provinciale staten van Zuid-Hol land kan zich in grote lijnen vereni gen met de plannen voor woning bouw na het jaar 2000. Ook gaan de statenleden akkoord, hoewel met pijn en moeite, met de aanwijzing van de Boterhuispolder en de Oost- vlietpolder als mogelijke woning- bouwlokaties. De PvdA is van me ning dat de Bollenstreek meer wo ningzoekenden uit Leiden kan op vangen dan nu wordt voorgesteld. Dat bleek gisteren tijdens een sta tenvergadering over de nota die het provinciaal bestuur vorige maand presenteerde. Hierin wordt aange geven op welke plaatsen in de perio de 2000 tot 2015 nog woningen en bedrijfsterreinen kunnen komen. In die periode moeten in Zuid-Hol land 190.000 nieuwe woningen ko men, waarvan 17.000 in de Leidse regio en Bollenstreek. Met name bij gemeenten in de Bollenstreek lig gen deze grote aantallen gevoelig. De PvdA-fractie bleek van alle Zuidhollandse statenleden gaan akkoord met woningbouwplannen partijen wel het meest tevreden met de nota. Volgens woordvoerder J. Wolf moet er nu ook niet langer meer worden getreuzeld. "De pro vincie wordt beschouwd als een ge zapig en log apparaat. Juist nu moe ten we knopen doorhakken en niet eindeloos de problemen voor ons uit schuiven", aldus Wolf. Wolf erkende dat bebouwing van de Boterhuispolder, op Leider dorps grondgebied ten oosten van de Merenwijk, ten koste gaat van natuur en landschap. Volgens het statenlid is er echter een grote nood zaak om huizen te bouwen. Het ver baasde Wolf dat behalve van de Bo terhuispolder ook van de Oostvliet polder bekeken wordt of daar hui zen kunnen komen. Deze polder langs de A4 ligt volgens hem hele maal ingeklemd en biedt voor wo ningbouw weinig mogelijkheden. De WD heeft de nodige reserves ten aanzien van bebouwing van de twee polders, hoewel statenlid Van Duin de Boterhuis- en Oostvlietpol der toch wel de minst slechte oplos singen vond. Groot voorstander is de WD van de zogenaamde kustlo- katie, waarbij een stuk Noordzee tussen Scheveningen en Hoek van Holland wordt drooggelegd. De provincie denkt hier zo'n 25.000 wo ningen te kunnen bouwen. Uitgesproken tegenstanders van bebouwing van de Boterhuispolder zijn D66 en Groen Links. Volgens D66-statenlid J. Pool is deze polder van te grote landschappelijke waar de. Zijn fractie twijfelt aan de Oost vlietpolder, maar ars het echt moet stuit het niet op een absoluut be zwaar. D66 ziet niet de noodzaak van het bouwen van 190.000 wonin gen in Zuid-Holland. Pool twijfelt of dit aantal wel gerealiseerd kan worden. Volgens Groen Links-statenlid E. Meijer kan er voor de Leidse regio het beste gebouwd worden tussen Katwijk, Voorhout en Sassenheim. Groen Links is fel tegenstander van bebouwing van de Boterhuis- en Oostvlietpolder. Ook huizenbouw in de strook Leiden-Alphen aan den Rijn is voor Groen Links uit den bo ze. Het Groene Hart en de kwetsba re veenweidegebieden moeten be spaard blijven van woningbouw, zo stelde Meijer. De SGP daarentegen vindt de Bo terhuispolder een uitstekende loka- tie. Statenlid R. Houtman waar schuwde het provinciaal bestuur er voor de ruimte bij Katwijk en Val kenburg ter beschikking te stellen voor bij voorbeeld de Leidse regio. "Katwijk heeft 40.000 inwoners en heeft dus heel veel moeite om aan de behoefte van haar eigen inwo ners te voldoen", aldus Houtman. De bedoeling van gedeputeerde staten is dat over deze ingrijpende nota in februari volgend jaar, vlak voor de provinciale verkiezingen, een definitief besluit genomen wordt. Ministerie moet in kader natum'beschermingswet toestemming geven KATWIJK Het onderzoek naar de vervuiling van de grond in de Zuidduinen in Katwijk, nabij waterwinputten van de EWR, is enkele maanden vertraagd. De provincie verwachtte al twee maanden geleden uitsluitsel te kunnen geven over de ernst van de verontreiniging, maar dit wordt nu pas januari. Een en ander betekent dat sanering, zo dit al nodig is, pas over ongeveer een jaar tegemoet kan worden gezien. De bushokjes moeten voller. De busmaatschappijen willen miljarden investeren in vrije busbanen om met korte reistijden de automobilist de bus in te lokken. ,foto jm Dijkman) Vervoersmaatschappijen Randstad presenteren half november plannen Het zogeheten oriënterend onder zoek in de Katwijkse duinen kan pas beginnen zodra het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij een vergunning in het ka der van artikel 12 van de natuur beschermingswet heeft afgege ven. Die vergunning is aange vraagd maar pas nadat een inge nieursbureau officieel de op dracht voor het onderzoek had gekregen. Het ziet er naar uit dat de vergunning binnen enkele we ken afkomt en dan kan het onder zoeksbureau, Q-consult uit Den Haag, aan de slag. Er zitten dan wel inmiddels ruim vijf maanden Justitie blijft tegen werkvergunning voor asielzoekers DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft verrast gereageerd op de uitspraak van de Raad van State over de rechtmatigheid van een werkvergunning die het ministerie van sociale zaken heeft afgegeven aan een asielzoeker. De man is door de Stichting Fleurasyl geworven voor het bollen pellen in de omge ving van Alkmaar. "Justitie blijft tegen het verlenen van dat soort vergunningen aan asielzoekers op grond van het be kende argument dat moet worden voorkomen dat asielzoekers in de Nederlandse samenleving integre ren alvorens is beslist over de asie laanvraag", aldus een woordvoer der van justitie gistermiddag. Wel wees hij erop dat het in het betreffende geval gaat om een reeds vijfjaar in ons land verblijvende Ta mil die tot de groep van de zoge naamde gedoogden moet worden gerekend. In het vooijaar heeft het kabinet de commissie-Mulder ingesteld, die zich onder meer buigt over de mo gelijkheid deze groep asielzoekers - ongeveer vijfduizend - in ieder ge val een tijdelijke verblijfsvergun ning te geven, waarbij 'ook hun recht op werk in het geding is. Justitie verwacht mede in ver band daarmee niet dat de uitspraak van de Raad van State als een prece dent moet worden beschouwd op grond waarvan nu iedere asielzoe ker in Nederland kan gaan werken. Scholen beklagen zich bij Ritzen over NS DEN HAAG/LEIDEN - De Neder- landse Spoorwegen hebben het aan zichzelf te danken dat veel onder wijsinstellingen weigeren de lestij den aan te passen. In plaats van open overleg te voeren, probeerde de NS de scholen een dictaat op te leggen. Er werden onhaalbare eisen aan de scholen gesteld en voortdu rend op gemaakte afspraken terug gekomen. Een woordvoerder van de minister bevestigt dat desge vraagd. "Er zijn grote irritaties over de handelwijze van de NS", aldus een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs. De Leidse universiteit houdt vast aan haar standpunt dat het ver schuiven van lestijden weinig zin vol is. "Het gaat bij ons slechts om een handjevol studenten dat om ne gen uur begint. Het drukste mo ment zou volgens de NS 's morgens op het baanvak Den Haag-Leiden tussen kwart voor en kwart over/ acht liggen. Studenten die om ne gen uur beginnen zitten in een late re trein", aldus een woordvoerder. BOLLEN EN MILIEU - De bloe- menkwekers krijgen met een forse kostenstijging te maken als gevolg van milieumaatregelen. Per bedrijf kunnen de jaarlijkse investeringen oplopen tot twee- a driehonderd duizend gulden. Aldus een rapport over dit onderwerp van de Rabo bank. Ook moeten de kwekers reke ning houden met hogere kosten voor lonen en energie. tussen ontdekking van de vervui ling en eerste echte onderzoek. Gewoonlijk wordt bij een verontrei niging eerst een meldingsonder- zoek gedaan. Dat moet uitwijzen of er echt sprake is van vervuiling. Een woordvoerder van de provincie zegt dat dit onderzoek is overgeslagen "omdat méér dan duidelijk is dat de zaak daar behoorlijke verontreinigd Na het oriënterend onderzoek komt, als de vervuiling ernstig ge noeg is, een zogeheten nader onder zoek waarin de vervuiling exact wordt gelokaliseerd. Dan volgt een saneringsonderzoek dat wellicht leidt tot saneringsmaatregelen. Toeval De vervuiling in de Katwijkse dui nen werd in juni van dit jaar bij toe val ontdekt door een wandelaar. Op een bepaalde plek in het duinge bied groeide niets. Een eerste glo baal onderzoek wees uit dat de grond vermoedelijk is verontrei nigd met polychlooraromaten. cyanide en fenolen. In de nabijheid van de grond heeft vroeger een gas fabriek gestaan. De EWR heeft in de Katwijkse Zuidduinen waterwinputten. Hoe wel de putten nog niet verontrei nigd waren, besloot de waterwinner direct al in juni de putten te sluiten Niet meer oppompen van water be tekent dat de grondwaterstroming ter plaatse in elke geval minder snel gaat. Ook de vervuiling zal zich dan niet zo snel verspreiden. De EWR liet weten niet voorne mens te zijn de zes putten op korte termijn weer open te stellen. Voor de waterwinning maken dc zes niet zoveel uit. Er wordt wat meer water opgepompt uit andere putten zodat de EWR toch zijn capaciteit haalt. De EWR besluit in januari welke maatregelen moeten worden getrof fen om de waterwinning ter plekke weer te kunnen hervatten. Desgevraagd zegt de woordvoer der bijzonder ongelukkig te zijn met het trage verloop van het onder zoek. "Het is een bekend gegeven, maar blij zijn we er niet mee". LEIDEN L»e Dusmaatscnappijen in de Randstad overwegen vier mil jard gulden te investeren in de aan leg van vrije busbanen langs rijks- en provinciale wegen. Eén van die banen is gedacht in het midden van de rijksweg tussen Wassenaar en Den Haag. De plannen, die nog aan het per soneel bekend moeten worden ge maakt, worden halverwege deze maand gepresenteerd. De busmaat schappijen willen tussen nu en het jaar 2000 de vrije busbanen tot stand brengen. Ze moeten vooral op knelpunten voor doorstroming zor gen en zodoende het oponthoud voor de passagiers tot een mini mum beperken. De busmaatschappijen kondig den begin september al aan dat zij aan een meerjarenplan werkten. Voor de komende jaren is twintig miljard gulden uitgetrokken voor verbetering van het openbaar te verdelen. De Nederlandse Spoor wegen hebben laten weten veertien miljard gulden te willen opstrijken. De grote steden eisen twaalf miljard op. Zoveel geld is er niet. Om niet achter het net te vissen hebben de busmaatschappijen nu ook een claim op tafel gelegd. Shuttlebus De Shuttlebussen voor forenzen naar bestemmingen in Amsterdam- Zuidoost voldoen aan de verwach ting. Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht in opdracht van het ministerie van verkeer en water staat en vijf streekvervoerbedrij- ven. De bussen zijn gemiddeld voor meer dan de helft gevuld en ruim de helft van de reizigers ging voorheen met de auto naar het werk. Daarmee is voldaan aan de voor waarden van het ministerie, dat fi nancieel heeft bijgedragen aan het experiment. In april 1988 ging het experiment van start. Thans rijden zo'n twintig comfortabele Shuttle bussen op tien lijnen naar Amster dam-Zuidoost. Het aantal lijnen wordt op termijn uitgebreid tot 25. Uit het onderzoek blijkt verder dat de reizigers een hoge dunk heb ben van de betrouwbaarheid en het comfort van de busdiensten. Zij hebben kritiek op de geringe flexi biliteit van de Shuttlebus. Er zou den meer vertrektijden per bestem ming moeten komen. De betrokken vervoerders (Centraal Nederland, de NZH, Westnederland, de VAD en het Gemeentelijk Vervoer Be drijf van Amsterdam) vinden voorts meer vrije busbanen noodzakelijk om de reistijden te verkorten. Ook naar Schiphol rijdt inmid dels een groot aantal Shuttle-bus sen. Mr. S. Renzema, directeur van Centraal Nederland, verwacht dat eind volgend jaar ongeveer 150 Shuttlebussen in de regio Amster dam forenzen naar hun werk zullen brengen. Fusie Centraal Nederland (CN) wil voor 1994 fuseren met het Gemeentelijk Vervoerbedrijf Utrecht (GVU). Dat blijkt uit het ondernemingsplan 1991-1993 van de streekvervoerder. Daarnaast streeft CN ernaar de snel tram tussen Utrecht en Nieuwegein van het zusterbedrijf Westneder land over te nemen. De voornemens van CN passen in de wens van de onderneming om te komen tot één openbaar-vervoerbe drijf per vervoerregio. Volgens di recteur Renzema verlopen de be- POENFLOP - Met een nieuw com puterprogramma véin de Groningse Informatiseringsbank kunnen stu denten zelf berekenen op hoeveel studiefinanciering ze recht hebben. Deze 'Poenflop' berekent ook hoe veel straks maandelijks moet wor den afgelost aan studieschuld. Studenten en ex-studenten kun nen de flop kopen bij de 25 regiona le Steunpunten Studiefinanciering. Veel pompbedienden bang voor overval UTRECHT - Driekwart van de pompbedienden is bang het slacht offer te worden van een overval. Bij een kwart leidt de angst voor bero ving en geweld tot stress, zo blijkt uit een enquête van de Industrie bond FNV onder pompbedienden. Dit heeft bestuurder M. Hagen van de Industriebond FNV woens dag meegedeeld. Voor het pro bleem van de nachtelijke openstel ling ligt een oplossing in het ver schiet. 's Avonds en 's nachts vin den de meeste overvallen plaats. Het aantal overvallen op benzine stations is dit jaar verdrievoudigd ten opzichte van 1989 tot gemiddeld negentien per maand. De ministeries van economische zaken, sociale zaken en verkeer en waterstaat konden het tot nu toe niet eens konden worden over het wettelijk regelen van sluiting tus sen 21.00 en 6.00 uur. Minister de Vries van sociale zaken heeft nu als compromis voorgesteld om de vei ligheidsmaatregelen onder de wer king van de Winkelsluitingswet te brengen. Alle pompstations zijn dan verplicht veiligheidsmaatrege len te nemen. sprekingen tussen CN enerzijds en de gemeente Utrecht en het GVU anderzijds voorspoedig. GVU-di- recteur R. van Tetterode beaamt dat. Als de fusie er komt wordt de om vang van CN vrijwel verdubbeld. Er ontstaat dan een bedrijf met 3000 werknemers met een omzet van ruim boven de 300 miljoen. CN zet nu jaarlijks 180 miljoen gulden om. De gesprekken met Westneder land over overname van het open baar vervoer tussen Utrecht en Nieuwegein (inclusief de sneltram) verlopen minder vlot. Wetsneder- land voelt niets voor het streven naar één bedrijf per vervoerregio, aldus directiesecretaris mr. E. Geer- des. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit Utrecht wordt aan de „N.R.C" gemeld: Sedert weini genjaren heeft zich hier een jong kamerbehanger xut Den Haag gevestigd. Zijn optreden maakte hier, naar het schijnt, een gewel digen indruk, vooral in sommi ge aanzienlijke kringen en bij dames. De Haagsche heer wist zich hier zóó slim in te dringen, dat hij spoedig niet alleen aller vertrouwen bezat, maar zelfs bij een fancy-fair aan de regeling, waarvan hij een groot aandeel had gehad, de hooge eer genoot, dat eene der voornaamste da mes met haren chiquen kamer- behanger het bal opende. Dit moet een zeer duur dansje zijn geweest....Heden wordt het over schot van den kamérbehanger onder den hamer gebracht; hij zelf vertoefd buitenslands, waarheen hij zich met vrij veel bagage bijtijds heeft terugge trokken. Behalve de dansende dame, heeft hij ook nog verschei dene rustige dames voor kolossa le sommen bij den neus gehad. En niet alleen dames, maar ook veel heeren, van wie men anders nog nooit gehoord heeft, dat zij geld over den balk gooien, heb ben deze oolijken Hagenaar hun vertrouwen geschonken. In het geheel noemt men een bedrag van vier a vijf ton, dat het ver blijf van den Haagschen kamer- behanger aan den communalen rijkdom zou gekost hebben. Vijfentwintig jaar geleden: -Een 17-jarig meisje uit Zeve naar was zaterdagavond om streeks half elf op weg van een feestje naar huis. Op de donkere Oud-Zevenaarsestraat bemerk te zij dat een man haar achter volgde. Steeds als zij omkeek zag zij deze persoon achter een boom verdwijnen. Het meisje raakte in paniek en vluchtte een wille keurig huis binnen, waar on- middelijk de politie werd ge waarschuwd. Die slaagde er spoedig in de „dader" te arreste ren. Het bleek de vader van het meisje te zijn... Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN/DEN HAAG Abor tussen hoeven niet langer extra aandacht te krijgen van de ge neeskundige inspectie. De afge lopen vier jaar is de Wet Afbre king Zwangerschap goed nage leefd. Het is ook niet langer no dig de Tweede Kamer te blijven informeren over het aantal abortussen en de omstandighe den waaronder die werden ver richt. Dat is de mening van staatsse cretaris Simons (volksgezond heid), gebaseerd op het jaarver slag van 1988 van de hoofdin specteur van de geneeskundige inspectie. De hoofdinspecteur concludeert dat misstanden nauwelijks of niet voorkomen en dat de controle op de nale ving van deze wet hetzelfde kan zijn als die van alle andere wet ten. Het aantal abortussen was in 1988 28.978, een geringe daling ten opzichte van het jaar daar voor toen er 30.628 abortussen werden uitgevoerd. Het aantal overtijd-behandclingen (tot en met 16 dagen na het uitblijven van de menstruatie) steeg met 91 tot 2625. De daling van het aantal abor tussen is het gevolg van het feit dat er zich minder buitenlandse vrouwen hier laten aborteren. Zo is in Spanje de wetgeving versoepeld waardoor in 1988 het aantal Spaanse vrouwen dat hier kwam voor een abortus daalde van 2529 (in 1987) naar 1406. Het aantal bij Nederland se vrouwen uitgevoerde abor tussen bleef nagenoeg gelijk. Een verdere daling of juist stijging van het aantal abortus sen lijkt directeur zorg van de Leidse Stichting Medisch Cen trum voor Geboorteregeling, K.J. van Schie, niet aanneme lijk. Noch op seks. noch op het gebruik van anti-conceptie rust in Nederland een taboe. De kans dat er iets mis gaat met de anti conceptie of dat een zwanger schap niet langer gewenst is doordat bij voorbeeld de part ner wegloopt, beide reden voor een abortus, blijft altijd be staan. De gemiddelde leeftijd van vrouwen, die zich laten aborte ren, ligt al enige jaren rond de 27 jaar, 30 procent is gehuwd en 26 procent woont alleen. Vertrouwen Het voornemen tot afschaffing van de extra controle doet Van Schie een genoegen. "Dat bete kent dat Simons vertrouwen heeft in de gang van zaken bij de abortusklinieken en de zieken huizen die ook aan zwanger schapsafbreking doen". Met het schrappen van de ex- 'Staatssecretaris heeft vertrouwen in de gang van zaken' tra controle is ook de registra tieplicht zoals deze nu bestaat, waarschijnlijk van de baan. De klinieken en ziekenhuizen moe ten nu vier keer per jaar aan de inspectie laten weten hoeveel abortussen ze hebben uitge voerd en over die ingrepen na dere gegevens verstrekken. Van Schie is echter niet voornemens de registratie te laten vallen. "Wij blijven geïnteresseerd in de epidemologie van abortus sen. Door goed te registreren kunnen wc ontdekken of er nieuwe risicogroepen ontstaan. Momenteel behoren de al lochtone vrouwen tot deze groep, maar het is mogelijk dat het accent zich in de toekomst verschuift naar bij voorbeeld tieners of vrouwen die pil-moe zijn. Als je zo'n verschuiving ziet, kun je je voorlichting daar op afstemmen". De interesse van de directeur is niet verwonderlijk. De Leidse kliniek is zeker niet alleen een abortuskliniek. Er worden zo'n 2000 ingrepen per jaar uitge voerd, maar daarnaast worden dr ook juist vruchtbaarheidsbe- vorderende ingrepen verricht. De dertig medewerkers van de kliniek zijn de helft van de tijd bezig met het geven van voor lichting om zwangerschappen te voorkomen en met abortusin grepen. De ander helft van de tijd wordt besteed aan vrouwen die juist zwanger willen wor den. Van Schie is heel nadrukke lijk voorstander van een aparte kliniek voor geboorteregeling. In ziekenhuizen wordt naar zijn idee te veel naar één onderdeel van de mens gekeken, terwijl zijn kliniek alle disciplines in dc gaten houdt. Een prettige bijkomstigheid voor de patiënt is wellicht dat de kliniek perso neel aantrekt, dat niet bij voor baat een weerstand heeft tegen een abortusingreep. "In een zie kenhuis is het toeval als je on bevooroordeeld personeel treft, bij ons is dat regel".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15