Pijpenkabinet dreigt met vertrek uit stad Stroomstoring legt centrum van Alphen uur lang lam Wanneer gemeente geen subsidie geeft 'Meer subsidie LAK-theater' Stengelaaltje bedreigt bollen Verzegeling videotheek verbroken DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 LEIDEN/REGIO LEIDEN Het Pijpenkabi net wil per jaar 12.000 gulden subsidie van de gemeente Leiden. Krijgt het die bijdra ge niet, dan vertrekt het pij- penmuseum mogelijk uit Leiden. Die boodschap had secretaris B.R. Goes van de Stichting Het Pijpenkabinet gisteravond aan de commis sie kunst en cultuur. Hij overhandigde de raadsleden een nota waarin het subsi dieverzoek van het museum wordt beargumenteerd. Het Pijpenkabinet is acht jaar gele den opgericht door D. Duco. De col lectie die is ondergebracht in de re gentenkamer van het Hof Meer mansburg waar Duco ook woont, telt inmiddels 13.000 pijpen. "Door de zeldzame combinatie van per soonlijk idealisme, een adequate LEIDEN Het LAK-theater krijgt waarschijnlijk volgend jaar al een extra subsidie van 15.000 gulden. Over vier jaar moet de gemeentelijke subsidie voor het LAK zijn gestegen met 60.000 gulden. Het theater aan de Cleveringaplaats krijgt nu per jaar 40.000 gulden. Wethouder Van Dongen wil pas over een jaar over verhoging van subsidie voor het LAK pra ten. Omdat er tal van plannen worden uitgewerkt op het ge bied van kunst en cultuur, wil de wethouder het geld dat be schikbaar is in één keer verde len. Omdat het budget veel te klein is en veel plannen moeten afvallen, wil zij alles tegelijk af wegen. "Als u besluit het LAK in vier jaar tijd 60.000 gulden extra te geven, is tien procent van het to tale budget voor nieuwe kunst en cultuurbeleid al aange wend", zo zei Van Dongen tegen de raadsleden in de commissie cultuur. Maar een groot aantal fracties vond dat nu de subsidie aan het LAK moet worden verhoogd. Diverse partijen kondigden aan met voorstellen te komen tij dens de behandeling van de be groting in de gemeenteraad vol gende week. Volgens Geertse- ma van de WD kan het geld voor het LAK worden gevonden door de extra subsidie van 15.000 gulden voor de amateu ristische kunstbeoefening te schrappen. opleiding en een uiterst gediscipli neerde werkwijze en met inzet van zijn privékapitaal heeft de stichter van het Pijpenkabinet een uiitzon- derlijk resultaat bereikt", staat in de nota. Om het voortbestaan van het mu seum te garanderen is vorig jaar be sloten tot oprichting van de stich ting. Bovendien werd een nieuw pand gezocht, omdat de mogelijk heden voor het museum werden be perkt door de vestiging in het woon huis van de oprichter. De regenten kamer is te klein voor een goede presentatie van de collectie, bezoek van groepen groter dan vijftien per sonen is onmogelijk en het museum is ontoegankelijk voor minder-vali- den. Ruimere openingstijden zijn ook onmogelijk vanwege de in breuk op het privéleven van de be woners. In overleg met de gemeente werd gezocht naar een ander pand. Dat werd gevonden aan de Oude Vest 169. Daar is ruimte voor een bezoe kerscentrum waar de pijpen op een goede wijze kunnen worden gepre senteerd. Bovendien is het mogelijk om een pijpenmakerij te reconstru eren. De pijpenmakerij wordt sa mengesteld uit de historische in ventaris van voorheen Goedewaag- en en de Koninklijke Hollandse Pij pen- en Aardewerkfabrieken, die in 1988 werd aangekocht. In het nieu we pand is ook ruimte voor een win kel waar vakliteratuur wordt ver kocht. Uniek Voorwaarde voor het nieuwe muse um is wel dat de gemeente Leiden 12.000 gulden per jaar beschikbaar stelt. In de afgelopen acht jaar heeft het Pijpenkabinet nooit gemeente lijke subsidie gekregen. Wel werd incidenteel een bijdrage ontvangen van andere instanties. Maar door de verhuizing stijgen de lasten zo, dat een gemeentelijke bijdrage noodza kelijk is. De 12.000 gulden dekt overigens slechts een beperkt deel van de kos ten van het museum. Oprichter Du co draagt zelf ook nog fors bij. En aan entreegelden wordt zo'n 6000 gulden verwacht. Secretaris Goes benadrukte gis teravond de unieke plaats van het museum. "Het is het grootste pij- penmuseum in Nederland en ook in de wereld tellen we redelijk mee", aldus Goes. Hij wees op de vele pu blicaties van het museum en de be trokkenheid bij talloze exposities in binnen- en buitenland. Cultuurwethouder Van Dongen beloofde voor het eindjaar een nota te publiceren over de subsidiëring van kleine musea. Ook het Wagen makersmuseum wil gemeentelijk geld. Het pijproken in wedstrijdverband, dreigt uit Leiden te verdwijnen wanneer het Pijpenkabinet naar elders verhuist. rchieffoto Loek Zuyderdui MEDICIJNVOORLICHTING - De Stichting Ouderenwerk geeft sa men met apothekers, huisartsen en wijkverpleegkundigen twee voor lichtingsmiddagen over het gebruik van medicijnen voor ouderen 'Sterker dan alle keuringsinstanties' Schade De Plantenziektenkundige Dienst (PD) besluit welke maatregelen worden genomen om de besmetting niet uit te breiden via de grond. Dat kan betekenen dat een terrein maxi maal zestien jaar niet mag worden gebruikt voor de produktie van de verschillende bolgewassen. Door grondontsmetting kan die termijn worden verkort. N. Klijn van de PD: "De bollen worden steekproefsgewijs gecon troleerd en dan zie niet alles. Daar voor zou je elke bol moeten contro leren en dat kost veel te veel geld". Volgens Klijn is het stengelaaltje, dat veel schade kan veroorzaken, niet uit te roeien. "Er zijn wel che mische middelen, maar tegen de na tuur is toch niet te vechten. Het stengelaaltje is sterker dan alle keu ringsinstanties bij elkaar. Met onze maatregelen is de schade van het stengelaaltje in de hand te houden. Een bedreiging voor de bollenteelt is het dus zeker niet". De besmet ting met stengelaaltjes wordt vaak op kleine stukjes grond aangetrof fen. Heemskerk: "Voor een kleine teler is dat vervelend. Een ramp hoeft het niet te zijn want er kunnen nog wel andere gewassen worden geteeld zoals gladiolen en dahlia's. Braakliggen is niet per se noodzake lijk". Hoogspanningskabel gebroken DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het stengelaaltje is op drie terrei nen van enkele tientallen ares groot aangetroffen in Noordwijk. De eige naren mogen op deze gronden voor lopig geen gewassen als tulpen, hy acinthen, narcissen, uien, prei en knoflook meer telen. Een paar we ken geleden werd het stengelaaltje op het terrein van een Wassenaarse kweker aan de Katwijkseweg aan getroffen. Het stengelaaltje, een één milli meter lang beestje dat de bollen aanvreet, is al sinds de jaren dertig bekend in het bollenvak. Vermoe delijk hadden de kwekers ook voor die tijd last van het beestje, maar kon de aanwezigheid nog niet wor den aangetoond. Een opzienbaren de groei in het aantal besmette ter reinen is ook niet aan de orde. "Er is een zekere golfbeweging te herkennen in de mate waarin het stengelaaltje wordt aangetroffen. Mogelijk hebben de zachte winters er iets mee te maken. Zeker is dat al lerminst", vertelt N. Heemskerk van de Bloemkeuringsdienst (BKD). Zijn dienst keurt praktisch alle partijen bollen terwijl ze op het land staan en neemt maatregelen als het aaltje wordt aangetroffen. Desnoods worden partijen bollen vernietigd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een groot deel van Alphen is gistermid dag een uur lang lam gelegd door een stroomstoring. Omstreeks half twee vielen licht, koelkasten, vrie zers, radio's maar vooral ook kassa's en computers uit. Want juist het centrum en het industriegebied vormden de twee belangrijkste ge troffen gebieden. Het uur verliep zonder ernstige incidenten zodat het werk om half drie opgelucht kon worden hervat. Niettemin raakte het Alphense centrum wel even in paniek. Net als drie weken eerder was het plots klaps aardedonker in winkelcen trum De Aarhof. Toen nog werd het Klappen van vrouw LEIDEN Zonder enige aanlei ding deelde een onbekende vrouw gistermiddag een paar klappen uit aan een 38-jarige Leidse fietsster. Die reed rond half twee over de Wil lem de Zwijgerlaan. Ter hoogte van de Marnixstraat stapte de andere vrouw met haar aangelijnde hond pardoes voor de fiets. Vervolgens begon ze te slaan. De fietsster heeft aangifte gedaan. hele centrum geëvacueerd, maar nu zag de politie daar vanaf. Derhalve bleef er de angst voor plundering van de winkels bij de middenstan ders, hoewel de meeste kassa's alle dienst weigerden vanwege de stroomuitval. Slechts Albert Heijn, Hema en V&D sloten de deuren, maar de andere winkels hielden met kaarsjes en zaklampen het win kelend publiek in de gaten. Koel Oorzaak van de stroomuitval lag in de buurt van chocoladefabriek De Baronie. Tijdens het rooien van een boom werd een hoogspanningska bel geraakt. De Energie en Water voorziening Rijnland (EWR) moest vanaf dat moment alle zeilen bijzet ten. "Eerst de breuk opsporen en dan alles omzetten in de transfor matiestations. Gelukkig kostte ons dat maar een uurtje", aldus dis trictsdirecteur A. Kerstens van de EWR. Paniek ook heel even op de Al phense Brug. Precies op het mo ment van storing hing de door pech achtervolgde brug half open. De brugwachter vreesde voor een nieuw defect, maar even later wist hij zonder probleem de brug met de hand te laten zakken. De politie kon het hoofd koel houden. De strooms toring bracht de agenten geen extra werk. Wel rukte de brandweer tijdens het donkere uurtje twee keer uit. In de lift van de Dreespassage zaten vier mensen vast en ook in de lift van de flat Aqua-panorama'bleeft iemand hangen. "De mensen van de Dreespassage waren snel gered om dat iedereen ze zag hangen in de doorzichtige schacht. De persoon in de Aquaflat heeft wat langer moe ten wachten, tenslotte werkten ook de liftalarms niet meer. Dus dan moet je maar hopen dat iemand snel je gebons op de deur hoort", zei een woordvoerder van de brandweer. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een inbreker is gisteren betrapt bij zijn poging een huis aan de Groenoord de plunderen. Hij had reeds een bankpasje en portefeuille in de hand toen de bewoners hem ont dekten. Als een haas vluchtte hij uit de woning, gooide de gestolen waar op de grond en reed weg op een opoefiets. De politie heeft een sig nalement van de dief. Geen feest (I) Geen vlaggen, geen bloemen, geen receptie, geen feest. Jan van Groeningen doet helemaal niets met het feit dat zijn groentewin kel aan de Haarlemmerstraat gis teren precies 60 jaar bestond, 't Is dat zijn medewerkers Piet en Ine ke er nog aan dachten om een gro te taart te bestellen, anders was het jubileum helemaal onopge merkt voorbijgegaan. "Ik doe er niks aan, hoor. Dan kun je wel aan de gang blijven: 25, 40, 50. 60 jaar. Schei uit, gewoon doorgaan, vind ik". Gewoon doorgaan, de groente boer doet dat al sinds mensen-- heugenis, bijna. Toen hij twaalf was, kwam hij voor het eerst wer ken in de winkel van zijn vader. Van Groeningen kreeg er in de 42 jaren die sindsdien voorbijgingen wat grijze haren bij. En hij zag de mensen die in zijn winkel kwa men ook veranderen. Ze werden niet alleen ouder en dikker of dunner, maar ze gingen ook an ders eten. "Heel anders", zegt de groenteboer. "Als mijn vader het allemaal zou zien, dan zou -ie het niet geloven". Van Groeningen doelt daarbij op zijn eigen rauwkost-assorti- ment. Voor in de winkel staan bakken vol mei de meest uiteen lopende salades. Prei-hamsalade, Griekse salade, fruitsalade, ker riesalade. "En de kant-en-klaar- maaltijden zijn gekomen, hè. Het is allemaal niet te vergelijken met vroeger". De laatste drie jaar zijn de ver anderingen heel snel gegaan, weet de Leidenaar. "In het begin ging het een beetje moeizaam, toen liep het niet zo. Maar tegen woordig is het heel normaal. Als we dit allemaal niet in de winkel zouden hebben, dan zouden we er niet meer behoren". Dat deze nieuwerwetse artike len zo gretig aftrek vinden, heeft volgens Van Groeningen niet te maken met het feit dat zijn winkel middenin de binnenstad zit. Het zijn heus niet alleen studenten die hapklare maaltijden kopen. "Ook veel ouderen doen dat. Dat is ei genlijk niet te geloven. Je denkt: REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 't ls dal Piet en Ineke er aan dachten een taart te bestellen anders was hetjubioleum van Van Groeningen onopgemerkt traorbij gegaan. Bouwn,,») die zijn zo oud geworteld, die ko pen dat niet. Maar dat is toch niet waar, ze kopen het wel en vinden het prachtig. Zelf komen ze er niet toe om die aparte dingen klaar te maken". En de groenten bleven. "Dat gaat allemaal door", weet Jan van Groeningen. Hij beweert dat wat dat betreft de afgelopen pakweg twintig jaar niets is veranderd. Andijvie wordt altijd gegeten, bloemkool ook, en de bonen gaan er ook altijd in. Geen feest (2) In de winkel van Van Groeningen is eigenlijk alles te koop. "Dat moet ook wel, want de mensen vragen ernaar. Vroeger was het zo dat hier in de buurt van alles zat. Daar zat een melkhandel, daar een' snoepwinkel, daar weer een kruidenier. Daar konden de men sen terecht. Maar die winkeltjes zijn allemaal verdwenen. Dus ko men mensen automatisch hier om allerlei dingen vragen. En als ze dan zien dat je veel hebt, dan gaan ze om nog meer vragen. Wat je hier ook neerzet, 'je verkoopt het altijd". Er komt steeds meer bij, en af en toe verdwijnt er iets uit de schappen. "Het is net mode", vindt de groenteboer. "Iets is po pulair en dan 'boem', dan is het af gelopen. Een voorbeeld? Nee, nee, dat kan ik niet verzinnen. Die kruideniersafdeling houdt Ineke helemaal bij". Van Groeningen geeft toe dat hij af en toe het verwijt krijgt dat hij duur is. "Ik ben niet een van de goedkoopste winkels en dat kan ik ook niet zijn. Want goede kwa liteit is iets wat moeilijk te ver krijgen is. Ik bel niet zomaar een grossier van: breng dit of dat even. Zo werkt dat niet. Voor be tere kwaliteit moet je bijvoor beeld zijn in Amsterdam, op de grote grossierveiling. Maar daar moet je ook voor betalen, dan kost het wat meer". heb een enorme winkel opge bouwd, we hebben een grote klantenkring", stelt hij vast. Er zijn ontzettend veel vaste klan ten. "Maar ik zit hier natuurlijk ook in een heel drukke loop straat". Het zou heel moeilijk zijn om in deze tijd een winkel te beginnen in de Haarlemmerstraat, beseft hij. "Dat zou met de huren van te gen wooi dig niet kunnen, nu zo'n winkel neerzetten, 't Is abnor maal met die huurprijzen". 't Was misschien ook nooit wat met de zaak geworden als Van Groeningen Piet en Ineke niet had gehad. Piet werkt al evenlang als hij in de winkel, en Ineke vier de onlangs haar 25-jarig jubileum als medewerkster van de groente zaak. "Verder zijn er wat losse hul pen op drukke dagen. Maar het is heel belangrijk voor de zaak dat ik al die tijd deze twee mensen om me heen heb gehad. Dat was een hele steun. Ik hoef ze ook niks te vertellen". Van Groeningen heeft nooit het gevoel gehad dat het tijd werd om een nieuwe wind door zijn zaak te laten waaien. "We hebben de laatste jaren toch al ontzettend veel veranderd. Dat moet ie zelf doen. Daarvoor ga ik naar beur zen en zo, om bij te blijven. En de jongens komen zelf ook met tips, daar sta ik heel erg voor open". Geen feest (3) Pas nog heeft hij 'een van de mo dernste koelcellen' aangeschaft die er zijn te krijgen. Er is een nieuwe keuken boven de zaak ge plaatst en er staat een diepkoeler die 'heel snel koelt' en waarvan de temperatuur altijd rond het vries punt ligt. "Je kykt altijd vooruit", zegt de Leidenaar over deze in vesteringen. Even leek het erop dat hij dat niet meer hoefde te doen. Er wa ren mensen die hadden bedacht dat hij zijn zaak moest verkopen aan een projectontwikkelaar zo dat die eindelijk eens een mooi Vrouwenkerkplein kon maken. Van Groeningen vroeg echter in de ogen van de plannenmakers een veel te hoge prijs voor zijn winkel en nu gaat de gemeente er van uit dat de zaak blijft bestaan. Maar Van Groeningen gelooft niet dat achter dit verhaal al defi nitief een punt is gezet. Af en toe hoort hij er nog weieens iets over, dan zijn er wat hij noemt 'lichte contacten' met de projectontwik kelaar. Het gaat de groenteboer, zegt hij, vooral om Piet en Ineke. Die moeten wat hij noemt 'goed ge dekt' worden. Die zijn als het wa re bij de prijs inbegrepen want hij past er voor om die twee zonder een cent op straat te zetten. En zelf moet hij er natuurlijk ook goed vanaf komen. "Hoe het af loopt weten we niet. Je weet nooit wat er gebeurt", houdt hij alle mogelijkheden nog even open. Eens gebeurt het toch dat hij uit de zaak stapt. "Opvolgers heb ik niet. Ik heb drie kinderen, twee zoons. Maar de een werkt in het buitenland en de ander heeft er totaal geen oren naar". Hij vindt het aan de ene kant erg dat de zaak zal verdwijnen, maar aan de andere kant vindt hij het ook wel prettig. "Want als je zoon het overneemt, dan kom je nooit weg. Dan blijf je altijd helpen, kijken en naar veilingen gaan. Tot je dood toe. En er blijven natuurlijk zat leuke dingen over om te doen. Op vakantie gaan, bijvoorbeeld". Voorlopig heeft hij daar echter nog niet zoveel tijd voor, blijft -ie gewoon doorgaan. Omdat hij het leuk vindt, natuurlijk. Maar als je vraagt of hij iets leuks kan vertel len over wat hij de afgelopen veertig jaar heeft meegemaakt, dan blijft het eerst even stil. En vervolgens gaat hij vertellen dat het vroeger gezelliger was op de Haarlemmerstraat. "Toen hadden de winkeliers veel meer onder ling contact. En iedereen woonde boven de zaak. Nu is alles ver kocht en verpacht en de bedrijfs leiders komen aanrennen om ne gen uur. En ze trekken om zes uur de deur weer achter zich dicht". Maar dat is toch helemaal geen leuk verhaal? De groenteboer denkt nog even en komt er dan achter dat hij echt niets kan ver zinnen. "Morgen weet ik het na tuurlijk wel, want ik heb zo veel meegemaakt in al die jaren". JANET VAN DIJK LEIDEN - De verzegeling van een deel van het pand aan de Korevaarstraat, waarin de vi deotheek Videoworld is geves tigd, is vanmorgen door de ge meente verbroken. De eigena resse, mevrouw L. Braham, heeft schriftelijk beloofd dat zij alleen de voorzijde gebruikt voor de verhuur van videoban den. Haar advocaat, mr. D, Poot, heeft dat vanmorgen verklaard. De gemeente heeft wel toe stemming gegeven om de ach terzijde van het pand de komen de twee weken te gebruiken voor het uitzoeken van de 25.000 videobanden. Die zitten nu nog allemaal in dozen. Na die twee weken moeten alle activiteiten zich beperken tot de voorkant. Met de gemeente wordt nog verder gesproken over- andere gebruiksmogelijkheden van de achterzijde van het pand. Om dat er vroeger een autobedrijf heeft gezeten, zou dat er in prin cipe nu opnieuw gevestigd kun nen worden. Garagewerkzaam heden mogen nu niet worden uitgevoerd, omdat er geen geldi ge hinderwetvergunning is. Die moet worden aangevraagd. Ove rigens sluit Poot gerechtelijke procedures over het gebruik van het hele pand nog niet uit. Afrika De Afrika stichting Baobab, de Leidse werkgroep Remedi en de uitzendorgani satie Horizon Holland houden zaterdag 10 november vanaf 12.00 uur een mara thonbijeenkomst rond het thema 'Afrika vertelt'. In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a worden aspecten van het dagelijks leven in Afrika toege licht met voordrachten, muziek en video beelden. Testamenten Notaris Karstens komt maandag 12 no vember in Dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen 6 voorlichting geven aan 55-plussers. Vanaf 13.30 uur vertelt de notaris over onder andere wilsbe schikkingen en testamenten. Alle be langstellenden zijn welkom. Dansen In het gebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2 kan zaterdag 3 november weer worden gedanst. De zaal is om 19.30 uur open en de disc-jockey begint om 20.00 uur te draaien. De en tree is drie gulden, maar het eerste kopje koffie is gratis. Lustrum De Pink Puppies, de jongerenwerkgroep van de Leidse Werkgroep Homosexuali- teit, bestaat vijf jaar. Daarom vieren zij op zondag 4 november feest in hun eigen gebouw aan de Langegracht 65. Om 20.00 uur begint het feest met de praat show 'De kleine Leidse matras'. Daarna treden Les Charmeurs en Wies Cavé op. Na afloop is er een disco. De toegans- prijs is vijf gulden. Energie De Ouderen Aktiviteiten Commissie Bin nenstad houdt dinsdag 6 november om 14.00 uur een informatiemiddag over energie besparen. In het gebouw aan de Hogewoerd 65 wordt onder andere ver teld hoe men energie kan besparen en wat de subsidie-mogelijkheden zijn bij het isoleren van woningen. CDJA De jongerenafdelingen van de CDA-Bol- lenstreek en het CDA-Leiden houden op woensdag 7 november vanaf 19.30 uur een regiocongres over de 'vluchtelingen problematiek'. In het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 wordt hierover een film vertoond waarna een discussie volgt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14