TAD LEIDEN Geen muziekcentrum in de Stadsgehoorzaal 'Je hoort aan de Marislaan al over verhuizen praten' LEIDSCH DAGBLAD K&O voelt zich gepasseerd Flats Agaatlaan voorgedragen voor prijs s DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 Politiek bang voor Stopera-effect LEIDEN - Plannen voor een muziek- en congrescentrum in de Stadsgehoorzaal en de naastgelegen Aalmarkt- school kunnen voorlopig niet rekenen op een meer derheid in de gemeenteraad. "Is Leiden wel rijp voor een muziek- en congrescentrum. Er moet eerst maar eens on derzoek worden gedaan naar de haalbaarheid", zo ver woordde PvdA-raadslid E. Kerckhoffs het algemene ge voelen van de commissie kunst en cultuur. Gesproken werd gisteravond in de commissie over het Stappenplan Kunst en Cultuur, een nota waarin staat welke plannen het college van B en W de komende vier jaar het eerst wil uitvoeren. Bovenaan het verlanglijstje van het college staat de realisering van een muziek- en congrescentrum in de Stadsgehoor zaal en de Aalmarktschool. Allerlei muziekuitvoeringen zouden daar moeten worden gehouden. Gevolg is wel dat een ander plan, de bouw van een nieuwe vleugel bij de Lakenhal en de realisering van een Centrum voor Beeldende Kunst, op de lange baan wordt ge schoven. In het stappenplan staan verder onderzoeken aangekondigd naar samenwerking tussen K&O en de Streekmuziekschool en de op richting van één plaatskaartenver- kooppunt, het zogenoemde Uit- buro. Alle partijen weigerden een defi nitief standpunt in te nemen over de plannen. Volgens hen is het stuk te kort in hun bezit om alles goed te overzien. Bovendien vinden diverse raadsleden de plannen zo ingrij pend dat meer tijd voor overleg noodzakelijk is. "U haalt zoveel overhoop bij zoveel organisaties en instellingen in Leiden, dat kun je niet zomaar even behandelen", zo meende D66-raadslid Hoekema. Grootheidswaanzin Hjj had overigens wel moeite met de keus voor de Stadsgehoorzaal. Volgens Hoekema zijn de financiële gevolgen van een muziek- en con grescentrum niet te overzien. "Er spreekt uit de woorden een zekere grootheidswaanzin, al klinkt dat woord iets te negatief. Maar we moeten oppassen voor het Stopera- 'effect. Ik heb het gevoel dat u op een heel dun lijntje loopt met het ri sico naar beneden te vallen", aldus Hoekema, die het stappenplan ook op andere delen kritisch beoordeel de. Vooral het gebrek aan geld stelde het D66-raadslid teleur. "Ik ben bang dat het cultuurbeleid ambi tieuzer is in woorden dan in daden", zei Hoekema. Hij kondigde aan tij dens de behandeling van de begro ting in de raad met voorstellen te komen extra geld uit te trekken voor cultuur. D66 wil 100.000 gul den extra uitgeven aan kunst, maar heeft ook financiële wensen op an dere beleidsterreinen. Hoekema gaf voorlopig zijn voor keur aan het Centrum voor Beel dende Kunst, evenals een reeks an dere raadsleden. Groen-Links- raadslid Van Schreven wilde het centrum niet bij de Lakenhal reali seren, maar op een centrale plaats in de stad, bijvoorbeeld op de plek van de Aalmarktschool. "Het moet een modern centrum worden voor mo derne mensen in de stad", zo vertel de zij. Volgens het CDA-raadslid Kruijt moet het cultuurbeleid zich niet be perken tot de keus tussen de Stads gehoorzaal en het Centrum voor Beeldende Kunst. Hij wilde ook nog geen voorkeur uitspreken, evenmin als het WD-raadslid Geertsema. Meerwaarde Volgens cultuurwethouder Van Dongen (PvdA) is de voorkeur voor de Stadsgehoorzaal en de Aal marktschool een logische. "De Aal marktschool staat al een tijd leeg, al is die nu wel tijdelijk ergens anders voor in gebruik. We moeten snel een besluit nemen. We kunnen het ge bouw niet tot 1994 als een gewillig pand laten staan". "We moeten ook niet al te voor zichtig zijn", zo reageerde Van Don gen op de vrees van raadsleden dat de financiële risico's te groot zijn. "Het mag nooit zo zijn dat al het geld dat voor nieuw cultuurbeleid beschikbaar is in de richting van de muziekprogrammering gaat. Maar we hebben een prachtig gebouw, waar de muziekprogrammering meer gestalte kan krijgen". Het houden van congressen in de Stads gehoorzaal is erbij gehaald om meer inkomsten te krijgen, zo zei de wet houder, die akkoord ging met uit stel van een beslissing over het stap penplan tot een volgende vergade ring. In die volgende vergadering zal ook nader worden gesproken over de positie van K&O. In het plan wordt een onderzoek aangekondigd naar samenvoegen van de volksuni versiteit en de Streekmuziekschool. Volgens het college zijn er twee re denen voor: de organisatie van con certen gaat naar de nieuwe Stadsge hoorzaal en het is logisch om kunst zinnige vorming en muziekonder wijs in één instelling onder te bren gen. Hoekema keerde zich ook tegen deze samenvoeging. "Het is appels met peren combineren", meende hij. Volgens Hoekema zijn de twee instellingen verschillend van karak ter en hij betwijfelde dan ook het nut van een fusie. Maar Van Dongen wil dat er in ie der geval een onderzoek komt. "In meer steden gaat muziekonderwijs samen met kunstzinnige vorming. Ik wil weten wat de meerwaarde daarvan is. Maar er wordt pas ver der gepraat als die meerwaarde er echt is". Groeiende irritatie over gemeente LEIDEN - Het plan voor een nieuw Uit-buro stuit op grote be zwaren bij K&O. B en W willen een Uit-buro oprichten waar voor allerlei voorstellingen in Leiden kaarten kunnen worden gekocht. De volksuniversiteit K&O claimt dat zij al lang zo'n Uit-buro heeft. In het pand aan de Oude Vest worden kaartjes verkocht voor al le voorstellingen in Leiden, be halve voor de evenementen die in de Leidse Schouwburg worden gehouden. In een brief aan de raadscom missie kunst en cultuur schrijft het bestuur van K&O dat alleen tegenwerking van de Leidse Schouwburg tot nu toe heeft voorkomen dat er één centraal verkooppunt is gerealiseerd. De volksuniversiteit heeft in het ver leden al voorgesteld dat er een muurtje tussen haar pand en de schouwburg zou worden ge sloopt, zodat er een samenwer king tot stand kan komen. Het grote voordeel van dat plan is volgens K&O dat het goedko per is, dubbel werk voorkomt en dat mensen uit Leiden en wijde omgeving het logisch vinden naar de Oude Vest te komen voor thea terkaartjes. Het eventueel opzet ten van een Uit-buro in de Aal marktschool zou een fout besluit zijn, vindt K&O. Het bestuur van de volksuni versiteit is overigens boos over het feit dat het niet is betrokken bij de discussie over de verdere uitvoering van de cultuurnota. Er wordt in de brief gesproken over 'groeiende procedurele irritaties' bij de volksuniversiteit, omdat niet wordt ingegaan op voorstel len van K&O. Geconstateerd wordt dat het stappenplan andere keuzes maakt dan de cultuurnota. En dat K&O voorlopig alleen wil meewerken aan de eerder ge maakte afspraken. Boosheid over het gebrek aan overleg over het cultuurbeleid is er ook bij de BBK, de organisatie voor beeldende kunstenaars. "Wij worden nooit ergens in ge kend. We moesten de cultuurnota zelfs kopen", zo klaagde een be stuurslid. Hij pleitte voor overleg over de vestiging van het Cen trum voor Beeldende Kunst. "Wij zijn tenslotte de enige gespreks partner in Leiden als het gaat over beeldende kunst". 'Het complex had ook gesloopt kunnen worden LEIDEN - 50.000 gulden kan de ge meente Leiden in de wacht slepen als beloning voor de ingrijpende re novatie van de flats aan de Agaat- en de Turkooislaan. Het complex dat enkele jaren geleden nog tot leeg stand veroordeeld leek, is nu de trots van de Woningbouwvereni ging Leiden en voorgedragen voor de prijs 'Visie '90', een initiatief van projectontwikkelaar Wilma. De prijs is bedoeld als stimulans voor beter bouwen. Naast Leiden dingen ook de gemeenten Rotter dam (project Hillekop) en de ge meente Groningen (project Hoorn- se Meer) mee naar de prijs. Vorig jaar, toen de prijs voor het eerst werd uitgereikt, sleepten de ge meenten Enschede en Groningen deze in de wacht De prijswinnaar van dit jaar wordt op 20 november bekend gemaakt. De jury stelde vast dat het gereno veerde complex 'zowel architecto nisch als stedebouwkundig een gro te uitstraling heeft'. "De opdracht gever heeft voor een heel gedurfde oplossing gekozen in vergelijking met bijvoorbeeld de Bijlmer: de flat had ook gesloopt kunnen worden". De renovatie van de flats, het eer ste project van het Leidse architec tenbureau Verheijen/Heuer de Haan b.v., heeft zo'n 12 miljoen gul den gekost. Uitgangspunt was het gevoel van verantwoordelijkheid van de bewoners te vergroten. Zo werden de galerijen opgedeeld in gangen met 4 tot 6 woningen. De deuren tot deze gangen werden af sluitbaar en de brievenbussen gin gen naar boven. "Iedereen heeft nu een deel bui tenshuis dat hij weer tot zijn eigen Buurt groener LEIDEN Pleintjes, nieuwe bomen en struiken en een ver betering van de voortuinen van de flats. Dat zijn onderdelen van het plan dat woningbouwvere niging De Sleutels wil uitvoeren in de omgeving van de 's Gra- vensandestraat. De bewoners van de 218 woningen klagen al geruime tijd over de slechte staat van het groen en de manier waarop dat wordt onderhouden. De woningbouwvereniging wil het groen beter gaan onder houden en vaker in de buurt controleren. Buurtbewoners kunnen met hun klacht terecht bij De Sleutels. Om het groen goed te kunnen onderhouden is meer geld no dig, stelt de woningbouwvereni ging. In een periode van twee jaar wordt de maandelijkse bij drage die de bewoners daarvoor betalen verdubbeld. Volgens De Sleutels is een meerderheid van de bewoners tijdens een verga dering akkoord gegaan met dit plan. terrein kan rekenen. De wereld houdt niet meer bij de voordeur op", legde uitvoerder Van Wouden burg destijds de filosofie uit. Op de begane grond maakten de garage boxen plaats voor woningen waar door de sociale controle werd ver beterd. Een huismeester zorgt er voor dat dat de flat leefbaar blijft. Meest zichtbare resultaat zijn de glazen liftkokers die tegen het ge bouw werden geplakt. Resultaat van de renovatie was dat het aantal verhuizingen vanuit de flats aanmerkelijk afnam. Zo ook de kosten die de woningbouwvere niging jaarlijks moest maken om ui tingen van vandalisme - gebroken ruiten en graffiti - te herstellen. Het herstelplan in de Hoge Mors diende als voorbeeld voor de verbetering van de Slaaghwijk die binnenkort in gang wordt gezet. Katwijks meisje lastiggevallen LEIDEN Een 15-jarig meisje uit Katwijk is gisteren lastiggevallen door een nog onbekende man. De Katwijkse fietste 's ochtends rond kwart voor acht in de Kagerstraat toen ze werd achtervolgd door een man. Die trok haar van haar fiets en wilde ook haar jas uittrekken. Het meisje verzette zich flink en toen er andere mensen aankwamen koos de man het hazepad. Hij ver kocht de Katwijkse nog wel een schop tegen haar scheenbeen. Fietser breekt beide polsen LEIDEN Een 23-jarige Leidse fietser heeft gistermiddag bij een aanrijding zijn linker- en rechter pols gebroken en zijn sleutelbeen. De man werd rond kwart voor zes aangereden op de Constantijn Huy- genslaan door een 36-jarige automo bilist uit Leiden. Die reed hem tegemoet en sloeg plotseling linksaf om een parkeer vak in te rijden. Daarbij zag hij de fietser over het hoofd. Het slachtof fer is vervoerd naar het Diacones- senhuis. Winkeldief voor 200e keer gepakt LEIDEN Een 69-jarige man uit Venlo is gistermiddag voor de 200e keer in zijn leven betrapt bij een winkeldiefstal. Bedrijfs- controleurs van V en D zagen dat hij zonder te betalen artike len ter waarde van 527,20 gulden wilde meenemen. De man werd overgedragen aan de politie en op het bureau werd ontdekt dat hij een mijlpaal had bereikt. De winkeldief is na verhoor weer heengezonden. Prinses Margrietschool krijgt gratis computers van fabrikant LEIDEN - Waar een hobby niet goed voor is. De Prinses Margriet basisschool aan de Boshuizerkade heeft van Apple Macintosh in Zeist twee gratis computers gekregen. De school werd uitverkoren door een me dewerker van het bedrijf, die re gelmatig directeur K. Schepel ontmoet bij het catamaran-zei len. De donatie kwam als een geschenk uit de hemel voor de school. Al maandenlang was Schepel naar ei gen zeggen 'aan het leuren' om be drijven zo ver te krijgen geld te schenken voor een computer. Toen kwam plotseling het bericht dat het hoofdkantoor van Apple in Zeist oude en gebruikte computers op lapte en gratis beschikbaar stelde aan basisscholen. De medewerkers van het bedrijf werd gevraagd een school uit te kiezen om twee com puters toe te kunnen sturen. De zeilvriend van schoolhoofd Schepel dacht hierbij meteen aan de Prinses Margrietschool. Zo wer den onlangs twee beeldschermen, compleet met toestenbord, muis en programma's afgeleverd aan de Boshuizerkade. Schepel heeft hooggespannen verwachtingen van de apparaten. "Ze zijn uiterst, gemakkelijk te be dienen, waardoor de kinderen er spelenderwijs mee kunnen om gaan". Inmiddels zijn al wat eigen pro gramma's ontwikkeld. De door de fabrikant bijgeleverde soft-ware is aangepast aan de wensen van het ei gen personeel. "Leerkrachten zijn eigenwijs, daarom zijn er ook zo veel boeken voor een vak. Wat dat betreft is zo'n computer ideaal, want daarmee kun je zelf de leerstof naar eigen inzicht aanpassen". Aandacht Het is de bedoeling dat elk van de in totaal acht groepen gebruik gaat maken van de computer. Voor de al lerkleinsten zijn er programma's waarvoor geen toetsenbord nodig is. Zij kunnen de computers met de zogeheten 'muis' opdrachten geven. Voor de derde groep is er een schijf waarop een leesmethode staat. Het is de bedoeling de derde klassers van dit jaar op deze wijze het lezen bij te brengen. Voor de ho gere groepen zijn er programma's voor onder meer aardrijkskunde en rekenen. Het computergebruik heeft vol- Maredijkbuurt kwaad over tunnelplan gemeente gens Schepel grote voordelen voor de leerkrachten. Hij vertelt dat ze regelmatig les geven aan meerdere groepen tegelijk. Dat levert proble men op omdat kinderen niet altijd vragen kunnen stellen als ze iets niet snappen. Hun meester of juf frouw is dan immers bezig iets uit te leggen aan de andere groep. Met de computer wordt dit pro bleem op twee manieren opgelost. Enerzijds kan een groep met de pro gramma's in de weer, zodat de on derwijzer meer aandacht kan schenken aan de andere groep. An derzijds verstaat de computer de kunst zelf te corrigeren. Enthousiasme alom dus op de Prinses Margrietschool. Vooral om dat alle leerlingen van de achtste groep inmiddels de beschikking hebben gekregen over een eigen schijf met programma. Nu moeten ze er alleen nog achter komen hoe ze'de rapportcijfers kunnen veran deren. LEIDEN - "De buurt is kwaad. En de mensen die al vanaf de bouw van de huizen in de Marislaan wonen, voelen zich ook nog eens verschrik kelijk gepakt. Je hoort er wel over praten, dat de bewoners willen ver huizen. Maar dat is ook een pro bleem. Met het vooruitzicht dat de Marislaan een drukke weg wordt, daalt de waarde van de huizen na tuurlijk". Voor Marislaan-bewoonster D. Craan is het tunnelplan voor het Stationsplein van de gemeente toch als een zeer onaangename verras sing gekomen. Al eerder protesteer den de bewoners van de Maredijk buurt tegen dit alternatief waarbij de nu bijna autovrije Marislaan de functie van doorgaande route gaat krijgen. De hoop dat de gemeente door hun argumenten overtuigd zou zijn geraakt, is gisteren echter in duigen gevallen. Toen presenteerden B en W hun plan waarbij wordt uitgegaan van de aanleg van een lange tunnel voor het station. Dit betekent dat veel verkeer op weg naar de binnenstad via de Marislaan gaat rijden. Wet houder Van Rij schat het aantal au to's dat per dag van de Marislaan ge bruik gaat maken op 6000. Het plan gaat de inspraak in en wordt daarna door de gemeenteraad vastgesteld. "Het zat er misschien aan te ko men maar ik ben toch zeer teleurge steld", zegt voorzitter P. van der Kley van de bewonersorganisatie. "De Maredijkbuurt is toch al een ge ïsoleerde wijk. Ik ben bang dat dat met de huidige plannen voor de Ma rislaan al een maar erger zal worden. Nog afgezien van geluid- en stank overlast die gaan ontstaan". Samenhang De beide buurtbewoners hebben begrip voor het feit dat de gemeente niet alleen naar de belangen van hun buurt kan kijken. Kley vindt het voorstelbaar dat andere belan gen, zoals die van de reizigers en de gebruikers van het Stationsplein, zwaarder kunnen wegen. Zij zijn er echter met van overtuigd dat de ge meente een goede belangenafwe ging heeft gemaakt. "Er zijn varianten voor de tunnel waarbij de Marislaan niet of veel minder wordt belast. Ik heb van de gemeente nog steeds geen goeie ar gumenten gehoord waarom die an dere varianten niet wenselijk zijn", zegt Craan. "Wat ik zo merkwaardig vind", vervolgt zij, "is dat er totaal geen sa menhang in het beleid van de ge meente Ujkt te z(jn. Pas zijn aan de Marislaan studentenflats gebouwd. Die hebben de woonkamer en de slaapkamer aan de voorkant, dus die zullen in de toekomst niet erg rustig zitten. Het rustigste gedeelte van het complex wordt de binnen plaats die aan de achterkant ligt. Daarnaast, als de gemeente zich dit allemaal eerder had gerealiseerd, dan had het Schuttersveld heel an ders opgezet kunnen worden zodat de nieuwe weg tussen de kantoren had kunnen worden aangelegd". De bewoners zijn van plan alle ar gumenten tegen het plan van de ge meente nog eens in een 'zwartboek' samen te vatten. Daarin wordt ook de geluidoverlast voor de woningen langs de Marislaan behandeld. Het rapport moet nog dit jaar gereed zijn. t-m SBpfK&B!!# li •I li *-*!»■ jjj g~' - 91 1*1 Opvallend zijn de liftkokers die tegen de gevel van het complex werden geplakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13