r Hongarije zit in een fluwelen greep Le Baron Convertible: een gentleman Van Haasteren Motors BV Nieuwe Starlet heeft ronde vorm en is pittig HA'I' 'Ouderen hebben last van verkeerd medicijngebruik' DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 ADVERTENTIE tke Amei •aron Convertible De vloeiende belijning en het luxe interieur onderscheiden de Chrysler Le Baron direct van z'n concurrenten. En de 3.0 liter V6 motor van 136 PK geeft hem vleugels. Maak nu een proefrit Hollandse Auto Importmaatschappij b.v., Floralaan 2, 2231 ZV Rijnsburg. Tel.: 01718-29224. C H R Y S L E R C H'E V R O L E T J E E P P O N T I A C Leidse studenten op studiereis in - geblokkeerd - Budapest m ft i IF s» Toyota Starlet 1.3i Friend sprint in iets meer dan tien tellen n noemde race-neigingen. Het ding gaat werkelijk als een speer en ge lukkig overheerst een veilig gevoel. Geen vliegende dweil die over de weg zwabbert. Nee, uiterst beheerst sprint hij naar 100 km/u in iets meer dan tien tellen. Ook op zijn top, on geveer 160 km/u, ligt de redelijk rui me 4-zits auto strak op de weg. Van binnen is de afwerking wat dunnetjes. Het is wel netjes gedaan, maar het toont nogal goedkoop. De stoeltjes hebben een gemiddelde kwaliteits-zit en de aanblik van het dashboard is aangenaam door zijn ronde vormen. Een wel heel forse middenklok wordt geflankeerd door twee kleinere meters, grote druktoetsen en simpel werkende schuiven. Allemaal zaken die het gebruiksgemak ten goede komen. Het meterhuis is afgedekt door een ver naar binnen stekende kap, eén meer in de jeugdige sector tussen de gebogen lijn vormend met het goed 18 en 35 jaar gezocht worden. Tot op te hanteren stuur. heden kochten die ruim een derde De doelgroep van de Starlet moet van de voorraad. Dat de 'Friend' als ADVERTENTIE Uw Toyota dealer Weversbaan 9 (Ind. terrein De Baanderij) Leiderdorp Tel. 071-899256 Van onze correspondent Wim Otten 'The golden years of rock and roll' herleven al rijdend in de Chrysler cabriolet, Le Baron Convertible. De wagen is al een paar jaar leverbaar, maar werd recent meer aangepast aan de Europese normen en kreeg daarom stuggere vering. Toch hield de cabrio nog wat van het Ameri kaans deinend karakter. Met een fris windje om de oren en rockmu ziek uit de multi-speaker-installatie dient zich de sfeer uit de jaren vijf tig en zestig aan. Zo moet het heb ben gevoeld om in Nederland des tijds met een slee van een cabriolet uit de Verenigde Staten rond te toe- In de Chrysler is ook alles aanwe zig om dat gevoel in de hand te wer ken. Zoals de muisgrijs lederen be kleding op het meubilair. Maar ook een bloedkoraalrode kleur is lever baar, zoals in die 'golden years'. De carrosserie is wel wat hedendaagser van lijn. Vleugels aan de achterzijde ontbreken bijvoorbeeld en de lange neus is aërodynamisch wigvormig. Chroom is wel rijkelijk aanwezig, zoals op de grille, de raamlijsten en op de portierranden. Soepele vering De convertible is de 'gentleman' uit het assortiment van Chrysler. Een cabrio waarin je plaatsneemt, met een geruite pet op het hoofd. De no tenhouten strips op de portierbe kleding onderstrepen de 'chic' van Le Baron en voor de rest zorgt het bedaarde rijgedrag voor die indruk. Ondanks het sportieve imago is de convertible beslist geen sportwa gen. De vering is soepel. Golven in het wegdek ontaarden in licht dei nen en korte hobbels laten de starre achteras met zijn hoog onafgeveerd gewicht snel dribbelen. Rustig toeren op buitenwegen gaat de convertible het best af. Kap Van onze redacteur Simone van Driel LEIDEN Ze hadden in Bud apest wel het een en ander verwacht op 23 oktober, de dag dat de Honga ren voor het eerst in vrijheid hun opstand van 1956 konden herden ken. Maar afgezien van een paar partij-bijeenkomsten bleek het een dag als alle andere. Nu openlijk her denken is toegestaan, hoeft het ken nelijk niet meer. Het typeerde wel de stemming die 35 Leidse studen ten, net teruggekeerd van een stu diereis naar Budapest, in zijn alge meenheid bespeurden in Honga rije: grote passiviteit en verwarring. Hoewel, passief mag de reactie van de Hongaren vorige week op de aangekondigde drastische verho ging van de benzineprijzen nauwe lijks heten. Toen donderdagavond eenmaal duidelijk was dat de ge ruchten over de prijsverhoging op waarheid berustten, waren de Lei- denaars er getuige van hoe taxi- en vrachtwagenchauffeurs het verkeer lamlegden door op de belangrijkste kruispunten blokkades op te wer pen. De bevolking sloeg massaal aan het hamsteren: vandaag de ben zine, morgen misschien de melk.' Vierdejaars studente politicologie Annemiek Wortman werd met me destudenten een museum uitgezet. "Het ging dicht, uit solidariteit. Ook café's sloten hun deuren, evenals het restaurant waar we voor de laatste avond plaatsen hadden gere serveerd". De reis stond, georganiseerd als hij was door de Studievereniging Politicologen in Leiden (SPIL), ge heel in het teken van de politiek. Wat dat betreft vielen de studenten met de stakingen met de neus in de boter. Volgens Wortman weerspie gelde de gang van zaken bij de actie hoe wantrouwig de Hongaren, na veertig jaar communisme, tegen over hun eerste vrij gekozen leiding staan. "De regering kwam zondag met een compromis-voorstel. Maar open, cruise control aan en een gan getje van zo'n negentig kilometer per uur. Dan voelt de Chrysler zich in zijn element. De motor maakt dank zij de vier-traps automaat met overdrive dan slechts 1800 toeren- /min. Naast een comfortabel gering geklapper van de wind, is op de ver re achtergrond een diep sonoor uit- laatgeluid te horen. Goedmoedig De motor is er één uit duizenden. De van een Mitsubishi-brandstofin- jectie voorziene 3.0 liter V6 wordt eveneens gemonteerd in de Sa ratoga en de Voyager. Een alterna tieve krachtbron is een 2.5 liter vier- cilinder. De zes-pitter in de testwa gen toonde een goedmoedig karak ter. 136 pk maximumvermogen is ook niet veel voor drie liter cilinder inhoud. Dank zij een relatief hoge trek kracht van 223 Nm bij 2400 t/min. is wel een pittige acceleratie mogelijk. De aangedreven voorwielen zijn eenvoudig aan het gillen te krijgen bij volgas vanuit stilstand. Na krap 8,5 seconden wijst de snelheidsme ter 100 km/uur aan. Het is geen waarde waarvoor je je hoeft te scha men achter het stuur van de conver tible. De topsnelheid van de wagen ligt rond de 190 km/uur, maar die zal zelden worden aangehouden. Bij hoge snelheid wordt windgeruis hinderlijk. Dan ontketenen zich huilende en zoemende geluiden. Open rijdend is dat heel normaal, maar het geraas doemt ook op bij gesloten kap. Tot 120 km/uur blijft het binnen de perken, maar daarbo ven is spreken met stemverheffing nodig. Het komt allemaal door de flapjes en hoekjes aan de kunststof kap. Er zijn ook andere bijgeluiden, zoals het knerpen van in de rubbers bewegende portierramen. Het is het gevolg van een licht torderende car- de chauffeurs geloofden aanvanke lijk niet dat die echt concessies zou willen doen". Minder prettig gevolg van de sta king was dat de groep Budapest met zoals gepland zaterdag kon ver laten. Buitenlandse bussen kwa men er in de meeste gevallen niet doorheen; na een hele dag informe ren en bellen bleek dat er letterlijk geen doorkomen aan was. "De sfeer was hier en daar wel grimmig", al dus Wortman. "Dat gevoel datje het land niet uit kunt, was geen pretje". Uiteindelijk vertrok het gezelschap zondag, toen een compromis over het conflict in de lucht hing en en kele blokkades werden opgeheven, rosserie, wat op zich niet zorgwek kend is. Iedere cabrio heeft dat, om dat de steun van een stalen dak ont breekt. Een verstevigde bodem plaat kan dat niet helemaal vervan gen. De uitrusting van de Le Baron convertible is weldadig compleet. Zo zijn er centrale portiervergren deling, elektrisch verstelbare be- stuurderstoel, elektrische verstel bare ramen en spiegels, cruise-con trol en stuurbekrachtiging. Die is helaas toerentalafhankelijk, zodat op hogere snelheid altijd een wat vaag wegcontact overblijft door te sterke bekrachtiging. Verder zijn aan beide zijden in de zonneklep verlichte make-up spie geltjes verwerkt en het stuur is in hoogte te verstellen. Ook gaat het dak aangedreven door een elektro motor open en dicht. Slechts twee hendels aan de voorzijde moeten worden omgehaald om het dak los te maken en dan gaat de rest vanzelf na een druk op de knop naast de stoel. Het dak vouwt zich vervol gens in een bak achter de smalle en krappe achterbank. Met een specia le hoes is die weer af te dekken voor een net gezicht. De met leer beklede stoelen zitten redelijk. De steun rond het zitvlak is Van onze correspondent Siem Leeuwenkamp Toyota bracht begin dit jaar zijn geheel nieuwe jeugdige kijk op de vormgeving voor kleine auto's in de gedaante van de nieuwe Starlet uit. Veel overeenkomst met de Peugeot 205, maar naar na zes jaar is er toch een geslaagd eigen gezicht binnen de modellenlijn gecreëerd. De auto heeft voor en achter een grotere spoorbreedte gekregen en is als 3- en 5-deurs te leveren. Het betrouwbare model scoort re gelmatig met de minste pech bij de ADAC-statistieken. Na drie jaar staat hij nog ruimschoots vóór au to's als de Corsa, Uno, Polo, Civic en R5. Pas na 5 jaar loopt bij 7,1 pro cent van de onderzochte Stariets de remkwaliteit iets terug. Er is keus uit twee motoren: de 1.3 ltr/75 pk en de 1.5 ltr dieselmotor van 48 pk. De tweede generatie van deze voorwielaangedreven auto moet bewijzen dat het merk volle dig is afgestapt van het idee 'lage prijs betekent lage kwaliteit'. We hebben de 'Friend' het in stapmodel dat 19.245 kost een tijdje mee op pad gehad. Na die pe riode kwam de kleine witte ster te rug bij de importeur met onze op merking: „Je zou haast Zandvoort- neigingen krijgen". Daarmee doe lend op het ongelooflijke rappe ka rakter. De eenlitermotor is verval len, nu is er alleen de 1.3 met inspui ting en katalysator. Dat brengt een meerprijs van ruim 2 mille met zich mee, vergeleken met de vorige (1 ltr.) instapper. Opvallend genoeg is dit model zelfs goedkoper dan de vorige 1.3 zonder injectie en 'kat'. In de strijd tegen milieuoverlast is het EVAP-systeem aangebracht. Een koolstoffilter dat benzinedam pen terugvoert ter verbranding in de motor. Verder zorgen aluminium motorblok-dragers en een grotere uitlaatdemper voor minder lawaai. Beheerste sprint De trekkracht van 101 Nm zorgt bij deze lichtgewicht wagen voor ge- via Tsjechslowakije richting Lei den. Fluwelen greep Onder leiding van prof. Daalder, hoogleraar politicologie aan de Leidse universiteit, waren de stu denten op bezoek geweest bij de universiteit, media, politieke partij en en kerken om over politiek te praten. Derdejaars student politico logie Joel Schoneveld was aanwe zig bij een bijeenkomst met de MDF-partij. Een van de dingen die hij te horen kreeg was dat het wes ten zich te weinig aan Hongarije ge legen laten liggen. "Wij hebben de Derde Wereldoorlog voor jullie ge wat matig. Een tripcomputer geeft informatie over brandstofverbruik en afgelegde afstand en hoeveel met de resterende tankinhoud nog kan worden gereden. Heel optimistisch geeft die net na het bezoek aan de pomp aan, dat dik 650 kilometer voor de boeg liggen. Gaandeweg daalt dat optimisme, want na zo'n 400 kilometer floept het reserve- lampje weer aan. Dan resteert nog zo'n dikke tien liter in de tank. Het verbruik ligt gemiddeld op 1 op 9,5. De brandstofvoorraad is aan de krappe kant. Het dashboard oogt zeer fraai en is goed afgewerkt. De knoppen voor ruitenwissers en verlichting verdie nen geen prijs voor ergonomie. Het zijn onhandig geplaatste druktoet sen en schuifjes in een rand boven de tellers. Zo schiet het schuifje voor de ruitenwisserinterval al snel door naar de maximumsnelheid. De prijs van 77.995 gulden voor de Le Baron convertible met V6-motor is aanzienlijk, maar niet buiten pro porties gezien de zeer complete uit rusting van de wagen. Verder is een cabrio altijd zo'n vijftien- tot twin tigduizend gulden duurder dan een uitvoering met stalen dak. De versie met 2.5-motor komt op 68.695 gul den. BINNENLAND/BUITENLAND wonnen, zei iemand. Maar de kos ten daarvoor moeten we zelf dra gen. Ze klampen zich nu maar vast aan een lidmaatschap van de EG in de toekomst, hoe utopisch dat ook lijkt". Peter van Keulen, derdejaars stu dent bestuurskunde, stelt dat "blin delings geld sturen geen zin heeft, en dat beseffen de Hongaren zelf ook wef. Daarvoor is het nog te cha otisch. En dat is ook het moeilijke: het buitenland wil niet investeren zolang er zoveel problemen zijn. Maar zolang er geen geld komt, blijft het zo onrustig". Ook hem is de enorme passiviteit van de Hongaren opgevallen. "Als we bij voorbeeld met de hele groep een restaurant binnen gingen, keken ze eerder met een blik van: hè bah, dan dat ze dachten: ha, omzet. Het lijkt hen niet zoveel te kunnen schelen". Annemiek Wortman heeft nogal wat studenten en jongeren gespro ken, en ook bij hen is het matheid wat de klok slaat. "Velen vinden dat er niks is veranderd. Goed, er is vrij heid, maar economisch gaat het steeds slechter. Een jongen zei: Hongarije zit nu in een fluwelen in plaats van een ijzeren greep". "De Hongaren zijn er nog nauwe lijks aan gewend om zelf initiatie ven te nemen en de verwarring is met alle vrijheid heel groot. Velen weten niet wat ze moeten nu ze geen opdrachten meer krijgen. Aan de ene kant wantrouwen ze de staat, aan de andere verwachten ze er veel Nationalisme De regerende MDF-partij is als club van de middenlaag geen partij die alle Hongaren vertegenwoordigt. Wortman meent dat het goed zou zijn als er een brede coalitieregering zou komen die grote lagen van de bevolking aanspreekt. Maar ze meent dat het "maar gelukkig" is dat er niet zoals in Tsjechoslowakije en Polen een 'sterke man' is in wie de bevolking haar vertrouwen kan stellen. "Voor een Walesa of Havel is in Hongarije geen plaats, daar zou een sterke man alleen maar een ver keerd soort volksmenner kunnen zijn. Nationalisme leeft in Honga rije enorm, en dat is volgens mij ook het grootste gevaar voor het land. Bij de blokkades van de taxi-chauf feurs hingen veel Hongaarse vlag gen; nationalisme lijkt op dit mo ment het enige wat het volk bij el kaar houdt. Ook anti-semitisme is een probleem, al is dat meer gevolg van de malaise dan dat het als oor zaak wordt beschouwd. In 1956 was de bevolking tamelijk homogeen, nu worden de verschillen steeds groter". Lezers Schrijven Negatieve reclame Een crimi in de Dominicaanse Re publiek (Herman Joustra, bijlage za. 27/10). Deze negatieve reclame verdient dit arme land niet. In elk land kan een toerist hoofdrolspeler worden in een crimi. Denk maar aan de jeugdige toerist in Leiden die besto len werd van zijn fiets en de daarop aanwezige kampeeruitrusting, heel erg voor het slachtoffer, maar geen reden om de stad Leiden zwart af te schilderen. Ook jammer voor de heer Joustra, maar het gaat te ver om dan het land negatief af te schil deren. Mijn vrouw en ik hebben er dit vootjaar drie fantastische weken doorgebracht, met onze ervaringen zouden we een hele pagina kunnen vullen. Ook wij zijn in Sosua geweest in Puerta Plata, aan verschillende prachtige stranden. Niet duur, 2,50 voor een ligstoel, 1,50 voor een flesje gekoeld bier en geen ƒ2,50 voor een bekertje (plastic) zoals vaak aan onze stranden. Ook wij zaten met 25 personen in een 16 persoons busje. Inderdaad tref je open riolen aan. Maar wij hebben nooit een gevoel gehad van onvei ligheid terwijl we op veel plaatsen inpakker en wegwezer bij hen zal aanslaan lijkt aannemelijk. Vlotte uitstraling, pittige prestaties, milieuvriendelijk, handige ge bruiksmogelijkheden, zuinig (1:15) en bewezen betrouwbaar. Dat moet goed gaan. ADVERTENTIE ONDERWIJSLOFTROMPET Manager J. Nieuwenburg van BV MultiRent Auto- en Motorverhuur in Leiden heeft de Bovag Onderwij- sloftrompet ontvangen. Die werd overhandigd door bondsvoorzitter J. H. Smees tijdens de algemene le denvergadering van de afdeling au toverhuur in Bunnik. Nieuwenburg verdiende de prijs door zijn visie over opleiding en bijscholing ook in daden om te zetten. zijn geweest, zowel bij dag als bij avond. Wij hebben met veel daar wonen de en werkende mensen gesproken, meest aardige en vriendelijke men sen. Wij hebben ook de enorme vil la's gezien van de kleine heersende superrijke bovenklasse. Als Wester se toeristen moet je geen Westerse maatstaven aanleggen, geen Schip hol verwachten, geen samenlevin gen zoals wy die kennen. Inderdaad is veel in onze ogen een puinhoop, maar wij hebben er veel ontdekt wat hier steeds minder wordt n.l. veel aardige mensen. We hopen er nog eens heen te gaan en weer als gewone toeristen, verblij vend in een appartement en zorgen voor jezelf. Er zijn ook grote, van de buiten wereld afgesloten, luxe hotels, daar zyn de prijzen hoog. Dan zie je zo nu en dan airconditioning touringcars met Westerse toeristen behangen met dure videoapperatuur of came ra's. Dat trekt dieven aan, trouwens, wat wil je in een land waar vrouwen door armoede gedreven, naar Cura sao gaan om als prostituée wat bij te verdienen en waar politiemensen sinaasappelen verkopen (bijver koop) om hun gezin draaiende te houden. In afwachting van de komende ingezonden stukken, hoogachtend, J. Offereins Mimosaduin 1 Leiden RIJSWIJK (ANP) Een onderzoek van TNO heeft aangetoond dat oude ren veel gevoeliger zijn dan jongeren voor zowel de gewenste effecten als de ongewenste bijwerkingen van medicijnen. Bovendien blijken er grote individuele verschillen te bestaan in de verwerking van medicamenten in het lichaam. "Door een weloverwogen en gerichter gebruik van geneesmiddelen kan veel onnodig leed worden voorkomen en levens worden gespaard", aldus dr. C. van Bezoojjen van het Instituut voor Verouderings- en Vaatziekten Onderzoek TNO in Rijswijk. Hij is hoofd van de afdeling Orgaan- en Celfy siologie. Ouderen slikken volgens de onderzoeker dikwijls veel te veel en onge richt medicijnen. Ongeveer een kwart van de geneesmiddelen die de art sen voorschrijven, is niet nodig of blijkt geen effect te hebben. Voor men sen boven de 65 jaar kan dit soms schadelijke gevolgen hebben. Dat komt omdat de systemen die het geneesmiddel uit het lichaam moeten verwijde ren, zoals de nieren en de lever, bü ouderen vaak afwijkingen vertonen. Joel Schoneveld, Annemiek Wortman en Peter van Keuelen (van l veranderd". r). "Veel Hongaren vinden dat er niks

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11