DAGBLAD F-130 nieuw van Fokker LEKKER JACK cd °rctieste Voordelige boodschappen makkelijk thuis. Hussein rekent op spoedige aanval VS Kamer vóór homo-huwelijk Politie roept Chinezen op tot aangifte Asielzoekers mogen toch werken Aaltenaar miljonair na taxatie antieke munt? MultiRent Leiden komt 20 min te kort foor tunnel Stationsplein MANNENMODE NÜ HALEN... ZOMER 1991 BETALEN! AUTO LEITHON 1260 9.90 Albert Heijn, Hooigracht 85, Leiden. i/OENSDAG 31 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART I860 No. 39384 Prijs fl. 1.35 Na arrestatie bende afpersers tRONINGEN (GPD) - Bij alle 350 Jhinese restauranthouders in de [oordelijke provincies en flevoland is vanochtend een brief fan de Groningse politie bezorgd, h de brief, inclusief een Chinese tertaling, vraagt de politie mede werking voor het onderzoek naar de (persingen en overvallen van de fhinese bende waarvan gisteren jrie leden zijn aangehouden. De politie komt tot deze persoon- (jke benadering omdat Chinezen {it angst voor meedogenloze naakacties niet spontaan aangifte (oen als hen iets dergelijks is over- jomen. In de brief geeft de politie an dat de daders nu zijn aangehou- |en en voor de rechtbank zullen rorden geleid. Na het uitzitten van e opgelegde gevangenisstraf zal ntzetting uit Nederland volgen. De politie gaat er van uit dat deze örantie een aantal, zo niet alle, Chi- fezen die het slachtoffer van de jende zijn geworden, zal overhalen fsnog aangifte te doen. ALKMAAR (ANP) - Asielzoekers die wachten op de beslissing over hun aanvraag of om andere redenen geen verblijfsvergunning hebben, kunnen toch in Nederland werken. Dat is mogelijk door een uitzonde ringsbepaling in de Wet Arbeid Bui tenlandse Werknemers. De Raad van State stelde op dat punt onlangs de Alkmaarse vluchtelingenadvo- caat Van Driel in het gelijk. In principe verbiedt de wet in Ne derland arbeid te verrichten zonder te beschikken over een geldige ver blijfsvergunning, maar er wordt een uitzondering gemaakt voor die werkzaamheden die voor Neder land van economisch belang zijn en waarvoor een tekort aan Nederland se arbeidskrachten is gebleken. "Met name de afgelopen jaren is een dergelijk tekort duidelijk geble ken in een aantal sectoren, zoals bij voorbeeld in de bollenteelt, de me taalnijverheid, de horeca en derge lijke." aldus Van Driel. „Vooral on- len in deze nu dus ook door de Raad van State erkende mogelijkheid. Werkgevers kunnen daarmee voor de oplossing van hun personele pro blemen uit een groter potentieel putten waarbij „Stadskanaalse toe standen" kunnen worden voorko men. Asielzoekers zijn onder omstan der de huidige groep Oosteuropese digheden beter in staat voor zichzell asielzoekers en bij de groep uitge procedeerde Tamils die niet den teruggestuurd, zitten veel men- te zorgen en kunnen daarmee zelfs zelf een bijdrage leveren aan de op lossing van de bestaande proble- sen die uitstekend voor dergelijk men bij de opvang van asielzoekers werk zijn gekwalificeerd en die graag aan de slag willen." Van Driel ziet meerdere voorde- De regeling geldt behalve vooi asielzoekers overigens ook voor an dere vreemdelingen. AALTEN (GPD) Bob Betlem uit het Gelderse Aalten is in hei bezit van een zeer bijzondere, oude munt die volgens een des kundige van het tv-programma Tussen Kunst en Kitsch miljoe nen guldens waard is. Hjj hoor de dat tijdens de opnamen van het tv-prograrama. "Het was alsof ik het bedrag van de staatsschuld hoorde noe men toen ik de waarde van de munt boorde. Het zegt me niks. zo'n bedrag", aldus Betlem. "Ik heb het ding al 35 jaar. De des kundige van Tussen Kunst en Kitsch was enthousiast over de munt waarvan de precieze af komst niet vaststaat. Het ding is 6000 a 7000 jaar oud en verkeert nog in een ongeschonden staat". Betlem beeft besloten de Hij ligt nu in een bankkluis. Ei- een munt in te zitten, geniijk had ik er liever geen be- Aan de ene kant vai Rondheid aan gegeven, maar ja. ning staat een kruis en aan de sinds ik met de munt op tv ben andere kant staal schrift. HIJ is geweest kan ik niet meer ont kennen dat ik hel ding heb. Ik kwam de munt bij toeval tegen in een oude klomp zegel- was. Ik wilde een oud zegel re pareren en kocht daarom in een winkeltje met godsdienstige ar- SCHIPHOL (GPD) De Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker gaat een nieuw vliegtuig bouwen. De Fokker-130 moet in 1996 op de markt komen. Tegelijkertijd begint Fok ker een bezuinigingsoperatie die de produktiekosten met 3 procent omlaag moet brengen. De vliegtuigbouwer dreigt volgend jaar in grote problemen te komen door de lage dol larkoers. De Fokker 130, het derde vliegtuig type van Fokker, is een verlengde versie van de Fokker 100. Het toe stel biedt plaats aan ongeveer 130 passagiers. Het vliegtuig wordt uit gerust met nieuwe straalmotoren, de banken en via de zogenoemde 'revolving fund'. Dat zijn reeds door Fokker terugbetaalde ontwikke- hngskredieten die het NIVR (Ne derlands Instituut voor Vliegtuig ontwikkeling en Ruimtevaart) die hoogstwaarschijnlijk worden serveert voor nieuwe projecten. Mi- gemaakt door Rolls Royce en BMW. nister Andriessen van economische De romp van de Fokker 100 wordt zaken heeft al meerdere malen te op twee plaatsen verlengd om ruim te te bieden aan stoelen. Fokker voorziet een vraag van 100 130-zitters per jaar voor de komen- kennen gegeven Fokker bij de voor- extra rijen van 5 financiering van nieuwe projecten te willen helpen. Zaak voor Fokker is nu om eerst 'vanaf papier' voldoende orders te de 15 jaar. De Fokker-130 zal recht- verwerven, omdat bij 120 bestellin- streeks concurreren met de gen gebouwd kan worden. Topman PEISSENBERG - In München werd gisteren de zogenaamde 'lover's-bike' (fiets voor verlief den) geïntroduceerd. Een varia tie op de oude tandem. Ruim 18 kilo zwaar en voorzien van 12 versnellingen. De prijs ligt rond de 1800 gulden. (foto succesvolle Boeing 737-300. Dat be- Nederkoorn zal de plannen voor de tekent dat Fokker voor het eerst in Fokker-130 volgende week tijdens zijn bestaan direct de concurrentie een 'road-show' voor Amerikaanse aangaat met de 'eredivisie' in de beleggers presenteren. In de loop vliegtuigbouw: Boeing, McDonnell van volgend jaar zal de raad van be- Douglas en Airbus. De F-130 is vol- stuur definitief haar fiat aan de pro- gens Fokker aanzienlijk goedkoper duktie moeten geven. in gebruik dan de Boeing 737 en vol doet bovendien ruimschoots strengste geluidseisen. Fokker zal vermoedelijk het de vliegtuig zelf bouwen met 'project partners' als Shorts en MBB. Shorts Fojcker rekent bij de bouw op fi- bouwt de vleugels van de Fokker- nanciële steun van de overheid via 100 en MBB stukken van de romp. staatsgegarandeerde leningen van Het is echter niet uitgesloten dat Fokker andere partners zoekt voor de F-130. Aanvankelijk zat een mo gelijke samenwerking met British Aerospace in de pen. Maar dat gaat om onbekende redenen vooralsnog niet door. (pagina 11: Lage dollar dwingt Fok ker te bezuinigen) JOHNSTON ISLAND - Amerikaanse militairen bewaken op het afgele gen Johnston Island, ruim 1300 kilometer ten zuidwesten van Hawaii, een enorme hoeveelheid raketten gevuld met zenuwgas. De chemisch wapens zullen binnenkort worden vernietigd in een speciaal ontworpen machine, die 450 miljoen gulden heeft gekost. (foto api WASHINGTON (GPD/AP/Rtr) - De gende oorlog. Bush herhaalde te- Iraakse president Saddam Hussein genover Congresleiders een militai- verwacht binnen enkele dagen een re confrontatie in de Golf niet uit de aanval van de Verenigde Staten en weg te gaan. zijn bondgenoten. Hussein zei dat Volgens aanwezige parlementan- gisteren tijdens een bijeenkomst ers wil Bush vooralsnog blijven pro met zijn militaire top. Volgens het beren Irak met sancties en diploma- Iraakse persagentschap is tijdens tieke druk uit Kuwayt te krijgen. de bijeenkomst gesproken over "Maar zijn geduld begint op te ra- j "oorlog in de steden en andere ken", aldus een van hen. Bush zou T\ipfo4-ol r]iJT*p VlOol maatregelen die nodig zullen zijn zeer verontrust zijn door berichten MultiRent verhuurt alles op wielen Auto-en Motorverhuur Vondellaan 80. Lelden. Tel. 071 - 310001 als er een strijd in Kuwayt komt" ÊIDEN - De gemeente Leiden jmt nog 20 miljoen gulden te kort )or de ondertunneling van het Sta dsplein. Het komende half jaar il het college gebruiken om samen et NS, NZH en het AZL dat geld b te peuteren bij het rijk. Door B W is gekozen voor een lange tun- roveste heeft alleen maar lekkere jacks, öt zie je zo. Ijvoorbeeld van Tenson of Melka. TENSON o«*oydk«ig toveste haakt de keus gemakkelijk laarlemmerstraat 149. Leiden Nu en dan buien I het algemeen veel bewolking en nu I dan buien. Minimumtemperatuur hstrccks 7 graden. Middagtempcra- lur ongeveer 10 graden. Westelijke ind, matig, aan de kust en op het IJs- ilmecr krachtig, eerst nog af en toe ird. De vooruitzichten voor vrijdag tot en ct maandag: In het algemeen veel twolking en tot en met het weekeinde I en dan buien. Middagtcmperatuur jgeveer 9 graden. nel onder het Stationsplein, waar door fietsers, voetgangers en bus sen vrij baan krijgen voor het nieu we station. "We hebben goede argumenten voor een extra subsidie", zo meent verkeerswethouder Walenkamp. "De oplossing die we nu kiezen, zal zeker 50 jaar mee moeten. En dan is ondertunneling de beste oplos sing". Al met al levert de ontwikkeling van het stationsgebied een tekort op van ruim 50 miljoen gulden. Als rekening wordt gehouden met de opbrengst uit grondverkopen voor de bouw van kantoortorens en de normale subsidies van het ministe rie van verkeer en waterstaat blijft er nog een gat van 38 miljoen. De ge meenteraad van Leiden heeft uitge sproken maximaal 15 miljoen in het tunnelproject te willen steken. Uiteindelijk zal er 20 miljoen gul den extra subsidie moeten worden gegeven door het rijk. Wethouder GETUIGEN NIET GEHOORD - Vijf aanklagers in de zaak Finken- sieper zullen niet als getuigen ge hoord worden voor het gerechtshof. De president van het Arnhemse hof, mr. Gerbrandy, wees het verzoek vanmiddag af. ROTTERDAM (GPD) - Het Rot terdams Philarmonisch Orkest is geschokt door de diefstal van een 18de eeuwse viool met een waarde van 125.000 gulden. Eerste violiste Fumi Waki-Arai, die het instrument bespeelde, ontdekte de diefstal gis teren even voor de repetities. Behal ve het viool werden twee strijkstok ken met een waarde van 5000 gul den ontvreemd. Het instrument is in 1758 gebouwd door de Italiaanse vioolbouwer Landolfi en lag in een kist tussen enkele andere violen in een opslagruimte. over Iraakse wreedheden in Ku wayt, de slechte behandeling van Volgens Arabische diplomaten mel ,na™ Amerikaanse Bate ageert Hussein met zijn uitspra- B'J^laars en de omstandigheden Ken op VS-min.ster Baker (buiten- waaronder de belegerde Amen- landse zaken), die eerder deze week ,kaanse diplomaten ,n Kuwayt moe- de mogelijkheid van een oorlog be nadrukte en Irak zeer ernstige waar ten leven. Bush weigerde commentaar op schade. Politieke comentatoren oud brons met een dikke laag goud erover. Volgens de winkelier van wie ik de penning koebt. is de was afkomstig uit een Italiaans klooster. BIJ een brand in dat klooster moet de munt in de was zijn gevallen". PLO wil Israël erkennen als lid Verenigde Naties NEW YORK (AP/AFP) De Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft de Arabische landen gevraagd af to non van hun jaarliik: o p-ihn.: het Israëlische lidmaatschap van de Verenigde Naties ongedaan te ma ken. In plaats daarvan zou de Algeme ne Vergadering van de VN moeten worden herinnerd aan de voorwaar de die in 1948 aan het lidmaatschap van Israel in 1948 werd verbonden dat er naast de Hebreeuwse staat een Arabische staat gesticht zou worden. Ook moet worden gewezen de resolutie waarin de Veiligheids raad het Israëlische besluit veroor deelt om Jeruzalem tot de ondeel bare hoofdstad van het land uit te roepen. Door de taktiek aldus te wijzigen hoopt de PLO een nieuw debat in de VN uit te lokken. De pogingen Israel het VN-lidmaatschap te ont nemen krijgen steeds minder steun Bom Lockerbie in drugskoffer spion WASHINGTON (AP) De bom waarmee 22 maanden geleden het Pan Am-vliegtuig bij het Schotse Lockerbie werd opgeblazen was mogelijk verstopt in een koffer met heroine van een geheim agent Vol gens de Amerikaanse omroep NBC had de DEA, de drugsbestrijdings- dienst van de VS. met de Duitse jus titie een regeling, op grond waarvan de koffers in Frankfurt niet aan de gebruikelijke veiligheidscontroles werden onderworpen. Zeven koopavonden rond de feestdagen DEN HAAG (ANP) - Hel Werk«e versoverleg Detailhandel (WOD) heeft zijn leden geadviseerd om op 29 en 30 november en 3 en 4 decem ber de winkels tot 's avonds negen uur geopend te houden. Naast deze koopavonden voor Sinterklaas wil het WOD voor de kerstinkopen koopavonden op 19,20 en 21 decem ber. i de VS vermoeden echter dat Hus sein ermee een wig wil drijven tus sen de VS en landen als de Sovjetu nie die geen militaire actie willen. Gisteren wezen uitspraken van president Bush overigens weer dui delijk in de richting van een drei- staat achter een plan van de PvdA om alle leefvormen die nu voorko men in de wetgeving te beperken tot twee: alleen of samen. Die wets verandering zou ook huwelijken tussen homoseksuelen mogelijk maken. WD, D66 en Groen Links zijn voor het plan van de PvdA, het CDA is 'voorzichtig positief. Kamerlid Kalsbeek (PvdA) pre- Van Rij (ruimtelijk ordening) gaat senteerde het plan gisteren bij de er vanuit dat het gebeurt. "Als ge meente geven wij vaak ook meer geld voor bepaalde projecten omdat ze van groot belang zijn. Dit project is van groot belang. Voor het open baar vervoer, maar ook voor het au toverkeer. Niet alleen voor Leiden, behandeling van de begroting van Justitie. Zij vindt dat de ruim twin tig samenlevingsvormen waar de wet nu van uitgaat, leiden tot on rechtvaardigheid: "Waarom word je voor de ene wet als 'samen' aange merkt en voor de andere wet als 'al maar voor de hele regio. Het Sta- leen', terwijl in je situatie niets ver- tionsplein is een belangrijke regio nale verbindingsweg". anderd is? De verleiding om te sjoe melen, wordt dan wel heel groot, ze ker als het financieel nogal wat uit maakt". 26 PAGINA'S Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredi/k 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 tos hel nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 12 Kalsbeek wees erop dat een sa menlevend homo-paar voor de bij standswet gelijk wordt gesteld met een gehuwd stel. Voor de belasting wetten bestaat echter een aanzien lijk verschil. Om een eind te maken aan die juridische ongegelijkheid denkt Kalsbeek aan een vorm van 'geregistreerd partnerschap', waar bij samenwonenden precies dezelf de rechten krijgen als gehuwden. Iedereen die niet voor het huwelijk wil of kan kiezen, zou de kans moe ten krijgen zich op vrijwillige basis als samenlevend te laten registre- Kalsbeek kreeg bijval van Wolffensperger (D66), Van Es (Groen Links) en Korthals (WD). De WD'er vroeg minister Hirsch Ballin (tegenstander van het homo huwelijk) de mogelijkheden van re gistratie te onderzoeken. Dat ge beurt inmiddels. Mogelijk zal Hirsch Ballin morgen al met een voorstel komen. Het CDA toonde zich gisteravond voorzichtig posi tief over het plan. CDA-er Van de Camp stelde dat "aan deze maat schappelijke ontwikkeling tot op zekere hoogte tegemoet moet wor den gekomen". Ruim de helft (52,8 procent) van de Nederlanders is voorstander van het homo-huwelijk. 35,6 procent is tionaris dat de VS met de bondge noten willen praten over het mo ment waarop tot militaire actie moet worden overgegaan. Volgens de functionaris zou dat vermoede lijk in december of januari zijn. De ministers van buitenlandse zaken van Egypte, Syrié en Saudi-Arabië zouden vandaag in de Saudische havenstad Jeddah besprekingen voeren over de Golfcrisis. Ongeveer 600 Britse particulieren en bedrijven zijn van plan om van Irak compensatie te eisen voor geie- tegen. Dat blijkt uit een enquête van den schade door de Iraakse bezet bureau InterView in opdracht van ting van Kuwayt. Mogelijk worden het televisie-programma RUR en de vergoedingen betaald uit bevro- het weekblad GAY-Krant. ren Iraakse tegoeden. ZEG MAAR( TEGEN KAMSTEEG OCCASION cn Oude gemalen kaas.^^Q 189 149 En... bi| 20 gulden boodschappen een spaarstempel voor die handige opklapbare boodschap- penbox Doe mee1 Spaarkaarten vindt u bi| de kassa Spaar voor de grabs boodschappenbox. Aanbiedingen /ifn geldig van woensdag 31 oktober t/m zaterdag 3 november a s uitsluitend t>| Albert Heijn. Hooigracht 85. Leiden i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1