'Verlies gevolg van massaal frauderen' Afsluiting bezette gebieden geeft Israëliërs even rust AGHTERRRHN^ Zwart meerderheidsbewind mogelijk' Van Cleef Bhutto kansloos bij verkiezingen in Paldstan Martens op zoek naar 'lek van Boudewijn* Panama eist miljarden van generaal Noriega DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA T den waren het voornaamste wapen van de IJl tijdens de verkiezings campagne. ISLAMABAD (IPS/Rtr) - De afgezette Pakistaanse premier Benazir Bhutto schrijft het verlies van haar Pakistaanse Volkspartij (PPP) bij de verkiezingen gisteren toe aan "mas sale fraude". Ze verklaarde in de oppositie te gaan en voorspelde dat de nieuwe regering binnen een jaar ten val komt. "Het parlement is ons ontstolen. De terwijl de IJl met 80 zetels samen £>e beschuldigingen tegen Bhut- schuld hiervoor ligt bij de politie, met andere partijen de nieuwe rege- to, haar medestanders en familiele- het verkiezingscomité, het leger of ringscoalitie kan vormen, wie zich verder nog achter de presi- De verkiezingen die werden ge- dent schuil houden. Ik heb met zien als een referendum over de be- Pakistan te doen. Het keert terug slissing om de regering-Bhutto naar naar af. De prijzen en de buitenland- huis te sturen, zijn de minst bloedi- se schuld zullen stijgen. Ik voorzie ge en rustigste in de stormachtige onrust en polarisatie", zo reageerde geschiedenis van Pakistan, maar de Bhutto op de uitslag. opkomst is dit keer ook bijzonder Journalisten ter plaatse hebben laag geweest: 40 procent, geen fraude geconstateerd. Wel wa- Op de verkiezingen werd toezicht ren er kleine onregelmatigheden, gehouden door buitenlandse waar- vooral met de stemmen van vrou- nemers die moesten waken voor wen. Een groep internationale fraude. waarnemers komt morgen met een Een bijzondere rol speelde presi- officieel rapport naar buiten. Vol- dent Khan, die aan de vooravond gens Bhutto hebben zij echter van de verkiezingen de bevolking slechts twintig stembussen kunnen opriep "een vaderlandslievende lei- controleren. ding te kiezen die niet uit is op de Bhutto, die door de Pakistaanse voorzetting van haar eigen macht, president Ghulam Ishaq Khan op 6 maar zich richt op het oplossen van augustus was ontslagen na te zijn de problemen van het volk en haar beschuldigd van corruptie en wan- steun niet zoekt buiten 's lands beleid, moest het opnemen tegen de grenzen". Het laatste is een verwij- Democratisch Islamitische Allian- zing naar de beschuldigingen tegen tie (IJl) van Nawaz Sharif. Wist Bhutto dat zij met steun van de Ver enigde Staten de macht zou willen heroveren. Bhutto en zeven andere leden van haar kabinet moeten voor de rech ter verschijnen, in verband met een aanklacht van misbruik van macht, terwijl haar echtgenoot Asif Zardari reeds twee weken gevangen zit na dat hij werd beschuldigd van ont voering. BRUSSEL/NAIROBI (GPD'AF- PUPI/Rtr.AP) - De Belgische premier Martens verklaarde gis teren dat hij ieder lid van het ka binet zal ontslaan die details van zijn gesprekken met de Belgische koning Boudewijn heeft laten uit lekken naar het weekblad Else vier. Volgens het nog onbekende 'lek' zou koning Boudewijn heb ben gepleit voor een militair in grijpen door de Belgische para commando's in de vroegere kolo nie Rwanda. Martens is woedend over het uitlekken van de vertrouwelijke correspondentie tussen de ko ning en hemzelf. "Ik wil weten wie dat heeft gedaan. En als ik het weet, gaat hg er uit". Het bestaan van de brief wordt in Brussel niet ontkend, de inhoud wel. Martens zou de brief van de ko ning twee weken geleden hebben voorgelezen aan een kernkabinet van acht ministers dat de zaak- Rwanda begeleidt. Een van hen moet daarover hebben gelekt. Of direct naar Elsevicr-redacteur Hugo Camps (een Belg), of indi rect via medewerkers Camps zei honderd procent zeker te zijn van zijn bron. Niemand ontkent dat de vorst het recht heeft in brieven aan de premier zijn mening over de zaak- Rwanda te geven. Maar een ad vies om militair in te grijpen zou wel erg ver gaan. Volgens welin gelichte kringen in Brussel zou dat ook niet zo in de bnef staan. Boudewijn zou wel een ruime in terpretatie hebben gegeven aan de 'humanitaire opdracht', die de 500 para-commando's in Rwanda vervullen. In elk geval meer dan alleen het beschermen van de 1300 Belgen daar. Maar de para's mogen zich niet mengen in het conflict tussen de regering en de rebellen. Het besluit om de para-com mando's naar Rwanda te sturen, viel begin oktober razendsnel. De dag nadat president Habyanma- na van Rwanda in Bra 11 Martens bot had gevangen met zijn verzoek om (militaire) hulp. bracht hij een bezoek aan Boude wijn. Dezelfde avond nog besloot het kernkabinet toch de volgende dag al de para's te sturen. Martens was gisteren in Nairo bi toen daar een bestand werd be reikt tussen de regering en de ver zetsbeweging Patriottisch Front Op dit bestand moet worden toe gezien door een Afrikaanse vre desmacht. Belgie wil zo'n vredes macht wel alle steun geven, maar onttrekt zich van een actieve mili taire rol. De strijdende partijen in Rwanda kwamen gisterochtend een staakt-het-vuren overeen. Dat is volgens de regering onder tussen al geschonden door de re bellen. De regering accepteerde de eis van het verzet dat beide partijen hun positie houden tot dat er een politieke regeling is voor het stammenconflict De op standelingen van de Tutsi-stam vielen eind vorige maand vanuit hun ballingsland Uganda hun va derland binnen. Hieruit waren zij verdreven door de regerende Hutu-stam. De Tutsi's zeggen dat zij niet terug kunnen naar Ugan da. omdat dat land de grenzen voor hen heeft (tsfeotl B Bhutto's partij bij de vorige parle mentsverkiezingen 94 zetels in het parlement te bemachtigen, tegen de IJl 57. Nu voorspellen waarnemers dat de PPP blijft steken op 72 zetels, Le Pen krijgt van Irak geen visum Veertig doden bij rellen in India (AP/Rtr/AFP/DPA) - De Iraakse ambassadeur in Frankrijk heeft gis- NEW DELHI (AP) - Bij botsingen teren bevestigd dat alle 327 Franse tussen hindoes en moslims in India gijzelaars in Irak en het bezette Ku- zyn naar schatting veertig mensen MEXICO-STAD (GPD) - Panama klacht wordt Noriega verantwoor- eist een schadevergoeding van 6.5 delijk gesteld voor de omvangrijke miljard dollar (11.5 miljard gulden) schade die Panama heeft opgelopen van de verdreven dictator Manuel als gevolg van de bijna twee jaar du- Antonio Noriega. De generaal werd rende economische boycot van vongjaar december ten val werd ge- Washington tegen zijn regime. Ook bracht door een invasie van het moet Noriega verantwoording af- Amerikaanse leger Noriega ver- leggen over de verregaande vernie- blijft momenteel in een gevangenis hngen tijdens de invasie in Florida, waar hij wacht op be- De Panamese ambassadeur in de rechting. Dat proces moet op 28 ja- Verenigde Staten heeft de Ameri- nuari jaar beginnen. kaansc justitie op de hoogte ge- De schadeclaim van de Panamese bracht van de in Panama gestarte staat werd gisteren ingediend bij procedure De actie komt nu specu- het federale gerechtshof in Pana- laties toenemen dat de Amerikaan- ma-stad. De door de Amerika ge- se rechters Noriega mogelijk moe- steunde regering van president ten vrglaten De regering-Endara Guillermo Endara beschuldigt de wil de vroegere militaire leider in voormalige dictator onder meer van dat geval zelf berechten diverse moorden, martelingen, drugssmokkel en fraude. In de aan- BELFAST - Britse soldaten in Noord-lerland werpen barricaden op tegen het Ierse Republikeinse Leger (IRA), w na de aanslagen van gisterochtend. Zes leden van de Britse veiligheidstroepen en een burger kwamen toen bij wayt binnen twee dagen naar om het leven gekomen. Premier bomexplosies om het leven. Bijna alle soldaten, ongeveer dertig personen, raakten gewond van wie zes ernstig Frankrijk terugkeren. Ambassa- Singh, wiens positie wordt be- deur Abdul Razzak al-Hachimi zei dreigd door de sektarische strijd die verder dat de leider van het Front aan de ongeregeldheden ten grond- National, Jean-Mane le Pen, geen siag ügt, heeft vandaag een politiek visum krijgt voor Irak en dus niet succesje geboekt waardoor zijn de delegatie leidt die de Fransen op- kans om de commotie te overleven haalt. iets groter is geworden. Al-Hachimi verklaarde tegenover Singh heeft gezegd op 7 novem- journalisten op het Franse ministe- ber het vertrouwen van het parle- rie van buitenlandse zaken dat de ment te vragen voor zijn regering, Fransen kunnen worden vervoerd die haar parlementaire meerder- met een vlucht van Iraqi Airways, heid kwijtraakte toen de rechtse Vanuit Baghdad werd gemeld dat Bharatiya Janata partij haar steun de Franse ambassade aldaar was be- aan Singh introk. De partij besloot gonnen met de verwerking van pas- daartoe nadat haar leider, Lal poorten en het treffen van andere Krishna Advani, was gearresteerd voorbereidingen voor het vertrek omdat hij weigerde zijn bemoeienis PLUTONIUM - De Franse staats secretaris voor milieu. Bnce Lalon- de. heeft gisteren scherper toezicht op de opslag van nucleair afval in het vooruitzicht gesteld. Hij rea geert daarmee op berichten dat in het dorpje Saint-Aubin ten zuiden van Parijs radio-actief plutonium zou lekken uit daar opgeslagen be tonnen containers. De radio-activi- teit bleef ver onder de geva- rengrens. Eerste ontwerp voor grondwet Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AP/GPD) - Singh S De 'parttTbealoot Een .waj ■.eerderhe.dsbew.nd u, B - - - - in Zuid-Afrika mogelijk na wijzi ging van de grondwet. Tegelijker tijd worden aanzienlijke bevoegd van de Franse gijzelaars. met het conflict tussen hindoes en heden voorbehouden aan blanken De reeks aankondigingen over moslims te staken. en a2?®r® minderheiasgroepenn- vrijlatingen van westerse gijzelaars Door het verlies van de 86 zetels gen- Dat staat m eerste m,°^e] in Irak kreeg gisteren een vervolg van de hindoe-partij Bharatiya vo°r een njeuw pohhek stelsel dat met de mededeling dat 25 Portuge- Janata zijn het Nationale Front van |ist«ren d°or de Presidentiele se arbeiders toestemming hadden Singh en het daarbij aangesloten Raad- een adviesorgaan van de re- gekregen in Baghdad op het vlieg- Linkse Front nog slechts zeker van 6er,n6',s ingediend, tuig naar huis te stappen. De mede- 198 van de 522 parlementaire stem- deling werd gedaan door een men. woordvoerder van het Portugese Vandaag besliste president Ra- ministerie van buitenlandse zaken maswami Venkataraman dat Sing- in Lissabon. Eerder op de dag was hs regering voor een vertrouwens- een Brits vliegtuig met 32 in Irak en motie tijdens de speciale parle- Kuwayt vastgehouden Britten mentszitting van 7 november vol- vanuit de Iraakse hoofdstad in Lon- doende heeft aan een meerderheid den gearriveerd. van parlementariërs die aanwezig zijn en een stem uitbrengen, in plaats van alle 522. derheid democratische politieke bij belangrijke beleidsvraagstuk- rechten te geven. ken vetorecht hebben. De Klerk maakte daarbij duide- A lijk dat zijn voorkeur uitgaat naar De Klerk heeft z.ch m het ver e- een constitutioneel stelsel geba- den herhaaldelijk uitgesproken te- seerd op beschermde groepsrech- gen de invoering van een stelsel dat ten, decentralisatie van de macht, l°uter ,s gebaseerd op het principe politiek evenwicht en consensus bü van stemrecht voor iedereen. Een controversiële kwesties. systeem zonder speciale bescher ming van minderheidsgroepen Het ANC heeft besloten zijn con gres, dat in december zou worden gehouden, een half jaar uit te stel len. Het congres dat voor 16 decem ber was geagendeerd, was het eer ste in dertig jaar dat de sinds februa ri gelegaliseerde oppositiebewe ging in Zuid-Afrika zou houden. Wel wordt in december een 'raadge- De blauwdruk dient vermoede lijk als uitgangspunt voor de rege ring bij aangekondigde onderhan delingen over een nieuwe grond wet. President De Klerk riep eerder dit jaar op tot besprekingen over grondwetshervormingen met zwar te en blanke oppositiegroepen. De hervormingen moeten de weg pla veien voor opheffing van het apart- heidsbeleid door de zwarte meer- Het gisteren gepresenteerde do- overheersing van de zwarten vende conferentie' worden gehou cument voorziet in twee kamers door de blanken eenvoudig vervan- den- met gelijke macht, die beide hun gen door de overheersing van de goedkeuring moeten geven aan be- blanken door de zwarten, zo rede- langrijke wetsvoorstellen. Een van neert hij. de kamers wordt gekozen bij ver- In een verklaring zegt het ANC dat tot uitstel is besloten omdat een groot aantal politieke ballingen nog kiezingen in het gehele land. waar- De regering heeft tot 1994 de tijd in het buitenland verblijft en niet bij alle burgers van een bepaalde een nieuwe grondwet op te stellen aan het congres kan deelnemen. Op leeftijd stemgerechtigd zijn. De an- Als dat niet lukt. moeten in dat jaar het congres zouden verkiezingen dere kamer zou worden gekozen op op grond van de huidige grondwet voor partijleiding worden gehou- etnische en/of regionale basis. Blan- verkiezingen worden gehouden en den en zou het beleid tegenover de ken en andere minderheden zouden zou opnieuw aan dertig miljoen hervormingsplannen van de rege- verzekerd zijn van een bepaald aan- zwarten het kiesrecht worden ont tal zetels in deze kamer en zouden zegd. ring-De Klerk aan de orde worden gesteld. Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center met het voneaqe BJ 0 (Kogramma en heel «el kenrvs van zase- Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel 071-122669 Buitenland kort Kernproeven De Sovjetunie heeft gisteren een ondergrondse kernproef gehouden na ruim een jaar eenzijdig met der gelijke proeven te zijn gestopt. De test werd gehouden op het eiland Nova Zembla. Visum geweigerd De Nicaraguaanse priester-dichter Ernesto Cardenal heeft geen visum gekregen voor de Verenigde Staten. Het Amerikaanse consulaat in Am sterdam weigerde Cardenal een vi sum te verstrekken. Wel werd de zo geheten code 19 in zijn paspoort ge stempeld. Daarmee werd aangege ven dat hij zich schuldig heeft ge maakt aan activiteiten, gericht te gen de belangen van de Verenigde Staten. Burma De militaire regering van Burma heeft gisteren veertien prominente leden van de Nationale Bond voor Democratie (NLD), de belangrijkste oppositiepartij, gearresteerd. Dat gebeurde nadat de autoriteiten het hoofdkwartier en de districtskanto ren van de NLD hadden doorzocht. Peru In Peru zijn de afgelopen twee da gen negentien mensen om het leven gekomen door politiek geweld. On der de slachtoffers waren een leger generaal en zes studenten die ter dood werden gebracht door de guerrillabeweging Lichtend Pad. Vliegtuigongeluk Een Cubaans passagiersvliegtuig met 31 mensen aan boord is giwste- ren bij de luchthaven van Santiago de Cuba. 900 kilometer ten oosten van Havana, neergestort. Volgens het Mexicaanse nieuwsagentschap Notimex heeft niemand de ramp overleefd. TEL AVIV - De Palestijnse op stand is een nieuwe fase ingegaan en "de kinderen met de stenen" zijn opgegroeid tot "de jeugd met de messen". Aldus het commentaar van Jasser Abed Rabbo, hoofd van de informatie-afdeling van de PLO, op de jongste serie steekpartijen in Israël en de bezette gebieden. Hij noemde "de oorlog van de dolken" tegen "de bezetters van Jeruzalem" nog maar het begin van "het ge vecht van het hele Palestijnse volk om zijn hoofdstad, zijn land en zijn bestaan te verdedigen". Die voorspelling suggereert een belangrijke rol van de PLO in de ge beurtenissen van de laatste dagen, maar dat is overdreven. Geen van de daders van de recente aanslagen op joden maakte deel uit van een Palestijnse organisatie. En als ze zich al door een groep hebben laten beïnvloeden dan was het niet de PLO. maar de islamitisch-funda- mentalistische verzetsbeweging Harnas. Fundamentalisten Dat fundamentalisten op de Weste lijke Jordaanoever, in de Gaza- strook en in Oost-Jeruzalem de af gelopen weken aan kracht hebben gewonnen, mag geen verbazing wekken. Die ontwikkeling stond vast onmiddellijk nadat op 8 okto ber het nieuws over het Israëlische politiegeweld op de Tempelberg was doorgedrongen in de bezette gebieden. Joden hadden met het bloed van 21 martelaren de islami tische heiligdommen bevlekt, dat was de boodschap die in de hoofden van de gelovige moslims bleef han gen. Het was niet de PLO die de de monstratie op de Tempelberg tegen de aangekondigde komst van jood se extremisten had georganiseerd, maar in eerste aanleg Harnas. En de meeste slachtoffers vielen niet on der Palestijnse politieke activisten, De Israëlische grenspolitie houdt een automobilist aan in Bethlehem. Palestijnen worden tegengehouden in een poging een eind te maken aan de steekpartijen. ad maar onder religieuze jongeren die rijk bestanddeel De overigen wa in meerderheid nooit bij ongereld heden betrokken waren geweest. Ongeveer de helft van de driedui zend Arabieren die op de ochtend van de achtste oktober op het plein bij de moskeeen tevergeefs op de extremistische joden wachtten, was afkomstig uit Hebron op de Weste lijke Jordaanoever. Ze waren in de dagen en-oor opgetrommeld door Pamflet Hamas-activisten in en rondom de ren jonge Palestijnse PLO-activis- ten, merendeels uit de dorpen in de buurt van Jeruzalem. Volgens oog getuigen hadden op de berg Hamas- leiders uit Hebron de zaak in han den. waarbij een onbekende man met een megafoon de menigte aan zette tot actie. 4 Op 11 oktober, drie dagen na het po- moskeeen van die stad. Van de do- ijtiegeweld. verspreidde Harnas een wordt daarin uitgelegd, heeft ge- delijk gewonde slachtoffers was on- pamfjet met a]s kop "Al-Aksa is bruik gemaakt van de gebeurtenis- geveerde helft afkomstig uit He- met hun t^p^ Al-Aksa is de sen in de Golf om de Palestijnen en bron. En van^e plaats vanwaar de profeet Moham- de Opstand te treffen, en zijn plan no no a. mecj (S opgevaren ten hemel, ze is uit te voeren om hot Palestijnse het zaad van het kwaad hebben rondgestrooid, de mensheid haten en die alle godsdiensten en alles wat heilig is bestrijden" Inspelend op de gekwetste gevoe lens van de moslims publiceerde de seculiere Falach. de grootste PLO- organisatie, een dag later een pam flet onder het aan de Koran ontleen de opschrift: "Beschouw degenen die zijn gedood omwille van Allah niet als gestorven, maar als levend de schaduw van Allah". Israel, zo Ook van de demonstranten die het geheim van onze kracht Dejo- niet uit Hebron afkomstig waren, d£" worden erin omschreven als het symbool van onze eenheid en vraagstuk op Nazi-wgze uit de we reld te helpen". Dat te voorkomen, vraagt een es- vormden de religieuzen een belang- "bloedzuigers, die in alle eeuwen calatie van de opstand met alle mid delen en methoden. Falach doet daarom een beroep op alle gewa pende groepen om Israëlische sol daten. kolonisten en collaborateurs te besluipen en hard te raken. "Ver oordeling. de steen, marsen en pam fletten zijn routine geworden en zijn niet genoeg. Daarom is het in deze fase noodzakelijk wapens te gebrui ken. branden te stichten, te steken met messen en zoveel mogelgk te verwoesten". Heilige oorlog Afgelopen dinsdag kwam Harnas met een nieuw pamflet, getiteld 'Do Al-Aksa Moskee', waarin wordt op geroepen tot aanzienlijke uitbrei ding van het geweld en het uitdagen van het Israëlische leger. De schrij vers ervan richten zich met nadruk ook tot de Arabische bevolking van Israël, die samen met de broeders in de bezette gebieden een Jihad (hei lige oorlog) moeten ontketenen te gen "de zionistische vgand". Alle gelovigen wordt aangeraden zich moren naar Ak: .1 k< ruzalem te begeven voor een massa le bidstond en een demonstratie Maar de afsluiting van de bezette gebieden zal niet bgdragen tot een massale opkomst Het probleem voor de Israëlische autoriteiten is dat tegen steekpartij en zoals die van de laatste dagen, weinig kan worden ondc; l n Iedereen die daar genoegen in schept, kan met een mes of een an der scherp voorwerp insteken op passanten Met de afsluiting van de Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook wil minister Arens van de fensie voorkomen dat zo'n hon derdduizend' Palestijnen por dag naar hun werk in Israel gaan Maar in feite onderstreept hg met die maatregel het bankroet van de Li- koed-pohtiek. die de bezette gebie den voor altgd onder Israëlisch be stuur wil houden. De Arabische partgen in de Knesset staken dan ook niet onder stoelen of banken dat ze zeer tevreden zgn over Arens' politiek, die de 'groene lgn' (de grens van vóór 1967) een steeds defi nitiever karakter zou geven. De verwachting is dat de groene lijn nog minstens een dag of zes dicht blijft Dat betekent dat de Lracli- schc burgers even een gevoel van veiligheid wordt geboden. Zodra de Palestijnen terugkeren, kunnen ex tremisten aan beide zgden weer hun gang gaan. Aan de joodse kant spelen rechtse politici een even op ruiende rol als de pamfletten bg de Palestijnen Dat heeft onder joodse Israëliërs de opvatting versterkt dat alles is geoorloofd zolang het gaat om wraaknemingen op Palestijnen In die sfeer kon het gebeuren dat een Palestijn die twee vrouwelijke soldaten had gestoken, door om standers zodanig werd afgetuigd dat hg in een ziekenhuis is ovcrle- den. Andere Israëliërs beschoten een auto met Palestijnen. van wie er een om het leven kwam Minister van politie Milo heeft po litiemensen opgeroepen te schieten om te doden als zo menen dat hun leven gevaar loopt. Zgn collega van landbouw, Eilan. kwam met het ad vies Arabieren bg wie een me» wordt aangetroffen "het land uit te schoppen naar Libanon, met hun familie er bg En afgezien daarvan is er weer het bekende ritueel van het eisen van de doodstraf en mas sale deportaties De angst onder de joodse bevol king zit er stevig in. ook al is de kans betrokken te raken bg een steek par tg vele malen kleiner dan de kan» op een verkeersongeluk In paniek gebracht kopen de Israëliërs de wa penhandels leeg. Maar wat ze echt zorgen zou moeten baren, is de moe deloos stemmende passiviteit van de Israëlische regering als het gaat om het op gang brengen van een po litiek proces.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7