Philips zet mes in winstgevende delen Afronding begroting YS zo goed als zeker Toch weer hoop op landbouwakkoord Sociale partners krijgen bom onder leerlingwezen vandaan Eén loket voor kleine bedrijven' HFYDE TIJD Sanering Licht en Medische Apparaten Denen melden haaruitval na gebruik Wash Go Stijging kosten leidt tot duurdere vliegvakanties DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 EINDHOVEN (GPD) Philips gaat ook winstgevende takken van het concern saneren. Bij de meest winstgevende divisie Licht waar de gloeilampenfabriek 99 jaar geleden ook mee begon worden alle managers tegen het licht gehouden. Bij Medische Systemen, waar na en- veel te laag voor de sterk stijgende sies van componenten (met name Wash Go veroorzaakt, uit het haar tor Gamble is dan ook behoorlijk in Denemarken worden verboden. Het bedrijf liet topmedewerkers Het haarmiddel werd dit jaar in hun haar uitgebreid voor de Deense - Denemarken gelanceerd en heeft in televisiecamera's wassen. De con- lons heeft al eerder gewag gemaakt acht maanden 20 procent van de cernleiding is vooral bang dat de STOCKHOLM (GPD) - De Ameri kaanse shampoo Wash Go ver oorzaakt haaruitval, huidirritatie en haanerkleuring. Daan-oor waar schuwt de Deense consumenten- raad na een stroom van klachten de laatste weken. Volgens de over heidsinstelling verliezen Deense ge bruikers 'hele haarstukken' na in tensief wassen met Wash Go. Te vens maken consumenten melding van uitslag op het hoofd. Een groot aantal Deense kapsa- van moeilijkheden van de sham- poo-annex-haarversteviger. markt veroverd. Een succes dat 'massahysterie' overslaat naar de vooral toe te schrijven is aan een overige 23 landen, waaronder Ne- meeste kapsels kunnen nauwelijks agressieve reclamecampagne (kos- derland. waar het merk wordt ver worden gepermanent en zakken na ten: 3 5 mijj0en gulden). Door de kocht. Ook hier is een agressieve enkele dagen uit, aldus een Deense klachten daalde de verkoop echter campagne ingezet, met tv-reclames coiffeur. Salons moeten dan ook drastisch. naar een ordinair afwasmiddel grij pen om de sterke siliconenlaag die De Amerikaanse producent Proc- kele jaren verlies vorig jaar weer kosten van onderhoek en ontwikke- 'chips en informatiesystemen (met een klein winstje geboekt werd, zijn ling voor nieuwe produkten. Voor name computers) zuUen het^ ko- de plannen wat verder gevorderd en de fabricage van zogenaamde com- 1 zal de reorganisatie iets dieper 1 grijpen, zo werd gisteravond beves tigd in Eindhoven. De lichtdivisie is een van de be langrijkste winstbronnen van het concern en geldt als de grootste lampenfabriek ter wereld. Toch daalden zowel omzet als winstge vendheid de laatste tijd iets en moet een strakkere bedrijfsvoering de di- puter tomograaf-scanners (voor zie kenhuizen) in de Verenigde Staten len. werd al aansluiting gevonden bij het Japanse Hitachi. Volgens de woordvoerders van de Philips-directie in Eindhoven zijn de plannen voor reorganisatie van de beide bedrijfsonderdelen nog in een te vroeg stadium om aan Volgens het concern zijn alle che micaliën in zijn shampoo bekend en QHlHi H H H I0HHnet als de speciale siliconen-mole- gonnen. Valt dat negatief uit voor bezoekt momenteel Denemarken culenmix ook in andere haarmidde- bevolking gerust te stellen, len te vinden. Over de wereld zijn de te wassen. Het Deense Toxicolo- geschrokken. Een speciaal directie- gisch Instituut is een onderzoek be- team. vergezeld van Jiaarexperts, gonnen. Valt dat negatief uit voor ËKÊÊÈtM Wash Go, dan zal het haarmiddel afgelopen vijf jaar 250 miljoen fles sen verkocht "zonder één enkele klacht" "Wash Go voldoet aan de strenge Amerikaanse eisen, waar ons produkt op 1800 hoofden is ge test op schadelijke bijwerkingen. Nu zijn we acht maanden in Dene marken op de markt en regent het klachten. Ik raad de Denen met haarproblemen dan ook eerst aan naar hun eigen huisarts te stappen", aldus de Scandinavisch directeur Christofherson. De leiding van Wash Go sluit ook niet uit dat broodnijd van con currenten en Deense kappers, die graag hun eigen shampoo willen verkopen, achter de golf van klach ten steekt. Wellicht zou ook het har de Deense water de oorzaak zijn van de ellende De Britse produktont- wikkelaar Ian O'Connell gelooft dat complicaties kunnen ontstaan om dat de Scandinavische 'haarpracht' fijner is dan die van Australiërs of Japanners". visie terugbrengen naar een hoger te kunnen geven of hiermee werk- winstniveau. Op het gebied van me dische systemen behoort de Phi- lips-divisie (na het Amerikaanse General Electric en het Duitse Sie mens) tot de grootste drie ter we reld. Bij een omzet van ruim 3 mil jard gulden werd in 1989 echter een heel klein winstje geboekt. Na het mislukken van de fusie tussen de Medische Systemen van Philips en het Britse Pieker Inter national in 1988 is een raadgevings bureau in de arm genomen om de divisie door te lichten. Hoewel de divisie in 1989 weer uit de rode cij fers kwam, blijft het rendement gelegenheid verloren zal gaan. Bin nen het concern wordt aangenomen dat het aantal arbeidsplaatsen eer der zal dalen dan stijgen. Het hoofdkantoor en het belang rijkste produktiecentrum in Neder land van de Medische Systemen zijn in het plaatsje Best bij Eindho ven gevestigd. Licht heeft het hoofdkantoor in Eindhoven en pro- duktiecentra in Weert (gloeilam pen), Roosendaal (TL-buizen), Ter- neuzen (SL- en PL-spaarlampen), Middelburg (lampvoeten), Oss (voorschakelapparaten) en Winters wijk (TL-armaturen). Bij de zwaar verlieslijdende divi- Een arbeider schildert in grote let ters 'Made in Germany' op de zij kant van een container van het voormalige Oostduitse werktuig bouwkundige bedrijf Niles in Ber lijn. Zoals zo veel ex-Oostduitse be- WASHINGTON (GPD) Onder- De hogere inkomensgroepen zul- handelaars van het Congres en het len ook minder aftrekposten op hun Witte Huis hebben gisteren zo goed aangifteformiilier mogen opvoeren, als alle problemen opgeruimd die en zullen met een kleinere belas een federale begroting in de weg tingvrije voet rekening moeten hou- stonden. Slechts enkele details den. De begroting houdt verder een moeten nog worden uitgewerkt, al- verhoging van de benzine-accijns dus het Witte Huis gisteravond laat. in, hogere belastingen op luxe goe- De bijna-overeenkomst betekent, deren, alcohol en tabak, en vermin dat een dreigende stopzetting van dering van de uitgaven voor onder het werk van de federale overheid meer Medicare, een soort zieken- drijven stuurt de onderneming zijn niet zal plaatsvinden. Eerder had fonds voor bejaarden. produkten liefst onder Duits kwali- president Bush met zo'n stopzet- De nieuwe begroting brengt dat teitsmerk naar het buitenland. 'Ma ting gedreigd. tekort met ruim 40 miljard dollar de in de DDR' blijkt het namelijk Dat wil zeggen dat Congres en naar beneden. Over een periode van Witte Huis nu nog drie dagen de tijd de komende vijf jaar wordt uitge- hebben om ook de laatste puntjes gaan van een vermindering met ui op de i te zetten. In die tijd ook zul- totaal 500 miljard dollar, len Huis van Afgevaardigden en Se naat over de begroting moeten stemmen, en zal Bush de begroting moeten ondertekenen. Dat de onderhandelaars gisteren, na maanden van onderhandelingen, toch nog in grote lijnen overeen stemming over een begroting be reikten, was vooral te danken aan een concessie van de Democraten in het Huis Van Afgevaardigden,, De Democraten namelijk lieten hun eis vallen dat de mensen die een inkomen van meer dan een mil joen dollar per jaar hebben, extra zware belastingen zouden moeten betalen. Nu gaan Amerikanen met inkomens van meer dan 100.000 dol lar 3 procent meer inkomstenbelas ting betalen. BRUSSEL (GPD/ANP/Rtr) - De kans wordt groter dat de EG-minis- ters van landbouw en handel het morgen in Luxemburg alsnog eens worden over een voorstel om de landbouwsteun in de EG te verla gen. De Europese Commissie zou bereid zijn om nu toch voorstellen te doen om de Europese boeren schadeloos te stellen voor het inko mensverlies dat zij daardoor lijden Tot nog toe had zij dat geweigerd. Vooral Duitsland en Frankrijk ei sen garanties voor compensaties, voordat zij akkoord gaan met voor stellen van de Commissie om over een periode van tien jaar de subsi dies met 30 procent te verlagen. Dat voorstel wordt het EG-standpunt voor de onderhandelingen over vrij making van de wereldhandel in de GATT. de wereldorganisatie woor handel en tarieven. "Een vermindering van de land bouwsubsidies zal op de een of an dere manier worden gecompen seerd", zei president Delors van de Europese Commissie gisteren in DEN HAAG (GPD) De bezuini- In de begroting 1991 heeft minis- ken). Als gespreksleider trad pre- gingen op hel beroepsonderwijs ter Ritzen een bijdrage ingeboekt mier Lubbers op. Werkgevers en iingsronde van de GATT. dc Urugu- van 220 miljoen zijn voorlopig van van het bedrijfsleven voor de finan- de baan. Minister Ritzen (onder wijs) haalde afgelopen nacht bak- Vaklieden tekort In 1995 dreigt een tekort van 30.000 arbeidskrachten in de bouw. Dat komt doordat meer arbeidskrach ten de bedrijfstak verlaten dan er 'instromen', terwijl de produktie blijft groeien. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van vrom. De vakbonden hebben zeer boos gerea geerd op de 'ongefundeerde ver wachtingen' van het ministerie. Vertrek klant Brymon Airways staakt met ingang van 27 oktober alle vluchten tussen Amsterdam en Londen. De maat schappij onderhield vier dagelijkse verbindingen tussen Londen City Airport en Schiphol. Al eerder be sloten belangrijke klanten als Cana dian Airlines, Qantas en Philippine Airlines hun vluchten te staken. Akkoord omroep-cao Vakbonden en omroep hebben een principe-akkoord bereikt over de cao voor 1990. Volgens dit akkoord krijgen de omroepmedewerkers een blijvende loonsverhoging van drie procent, met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Daarnaast krijgen zij een eenmalige uitkering van één procent. Stress en rugpijn De Stichting Bedrijfsgezondheids zorg voor het wegvervoer (BGZ) heeft een beleidsplan opgesteld om te komen tot verbetering van de ar beidsomstandigheden in de be drijfstak. Daarbij ligt de nadruk op het terugdringen van de meest voorkomende klachten die leiden tot afkeuring, stress en aandoenin gen aan rug en ledematen. Overleg met DE De vakbonden zijn bereid het over leg met Douwe Egberts (koffie, thee. tabak, lichaamsverzorging, 5500 werknemers) te hervatten over de reorganisatie van de tabaksector. De industriebonden van FNV en CNV, Unie BLHP en VHP handha ven wel hun bezwaren tegen de voorgenomen uitbesteding van be waking, kantinediensten en trans port. BEGIN 1991 GOED IN DE ENGELBERTHA HOEVE. RESERVEER NU UW NIEUWJAARSRECEPTIE, LUNCHES OF DINERS. Een zakelijk goed begin vraagt om een optimaal relatie- onderhoud. Ontvang uw klanten en prospects in de sfeervolle ambiance van de Engelbertha Hoeve. Top-chefkok Jaap Maijenburg stelt speciaal voor uw nieuwjaars bijeenkomst een "custom made" arrangement samen. Voor inlichtingen en reserveringen Engelbertha Hoeve Hoge Mors weg 140 - 2332 HN Leiden •erknemers werden maar liefst ertegenwoordigd door een zeven tal organisaties. Andere agenda punten, zoals het jeugdwerkgaran- ciering van het beroepsonderwijs De woede van de sociale partners zeil tijdens een informeel overleg over dit 'dictaat' van 150 miljoen met werkgevers en werknemers leek gisteravond nauwelijks be- tieplan en het actieplan 'voortijdig over de toekomst van het beroeps- koeld. Ook over de bezuiniging van schoolverlaten', zijn nauwelijks aan onderwijs. De sociale partners wei- 70 miljoen op het leerlingwezen valt bod gekomen gerden ook gisteravond halsstarrig met bonden en werkgevers niet te ieder gesprek met het kabinet over praten. het beroepsonderwijs zolang de be zuinigingen niet van tafel zijn de gebrekkige aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt is helemaal niet gesproken. Het ka- navolging van de ad- Volgens FNV-voorzitter Stekelen- De bewindsman gaat nu op zoek v.e^commiss.e Rauwenhoff. dat be- naar andere bezuinigingsmogelijk- Rjtzen maar had het gesprek in- drijven en scholen voor beroepson- houdel'ijk niets om het lijf. Volgens derwijs nauwe samenwerkingsver heden, "want de hoogte van het be- daar geen misverstand over be staan", aldus Ritzen. De sociale partners zijn de minis ter van onderwijs geen millimeter i'an de christelijke werkgevers, gisteravond in ieder geval voorko men dat "de bijl aan de wortel van in het middelbaar beroepsonder wijs plaats moeten maken voor leer- /werk-overeenkomsten. In dit twesporige stelsel wordt een baan van het leerlingwezen werd gelegd, «wesponge sxeisei woroi een oai tegemoet gekomen. Een verzoek Wan( da( drejgde toch.. ald« s Ru. gecombineerd met een opleiding van Ritzen, om gezamenlijk in een werkgroep naar alternatieve bezui nigingsposten te zoeken, werd door werkgevers en werknemers eensge- zitter Stekelenburg vannacht. ding. Het beraad tussen sociale part ners en een delegatie van het kabi- en Andriessen (economische za- Het leerlingwezen (vier dagen werken, één dag naar school) geldt als lichtend voorbeeld. "Allemaal heel interessant", aldus VNO-be- stuurder Renique. "maar onbe spreekbaar in een tijd waarin be staande vormen van werkend leren, zoals in het leerlingwezen, afgebro ken worden". Servië economisch volledig zelfstandig BELGRADO (DPA) Servië, de grootste deelrepubliek van Joegoslavië, heeft zich losge maakt uit het federale economi sche systeem en zich op econo misch terrein volledig zelfstan dig gemaakt. De deelrepubliek zal onder meer een rechtstreek se prijscontrole invoeren voor alle aangeboden produkten. Op ingevoerde goederen zal Servië een speciale heffing leggen om zijn industrie te beschermen te gen buitenlandse concurrentie. De federale regering wilde juist de door monopoliebedrijven hooggehouden prijzen via im port te drukken. Federale belastingen en hef fingen zal Servie voortaan zelf inhouden. Er komt ook een spe ciale belasting voor goederen uit Slovenië en Kroatië. Straatsburg. Vorige weck nog werd Delors door de Duitse bondskanse lier Helmut Kohl ondubbelzinnig te verstaan gegeven dat Duitsland niet akkoord kan gaan met verlaging zonder compensaties. Kohl wees Delors erop dat begin december in Duitsland verkiezin gen worden gehouden. Frankrijk. Ierland en Spanje steunen de Duit sers het hardst Daarentegen vin den Nederland. Engeland en Dene marken de voorstellen van de Com missie lang niet ver genoeg gaan. Zij willen vooral de Amerikanen, die veel verdergaande subsidie-ver- mindenngen eisen, tegemoet ko- Delors' belofte houdt duidelijk verband met het feit dat zaterdag en zondag de Europese staats- en rege ringsleiders in Rome bijeenkomen Hij wil voorkomen dat de kwestie van de landbouwsubsidies op de Europese topconferentie terecht komt. Dat zou niets opleveren. Zo'n ontwikkeling zou zelfs rampzalig zijn. De topconferentie mag geen beroepsinstantie voor technische problemen worden, zo zei Delors. GATT De Verenigde Staten hebben de GATT nu voorgesteld de invoer rechten over de hele wereld te verla gen met gemiddeld 43 procent. Dat percentage is hoger dan de dertig procent die de partijen in de GATT- onderhandelingen over de verdere liberalisering van de wereldhandel in een eerder stadium hebben voor gesteld. De huidige onderhandc ay-ronde, loopt eind december na vier jaar af In kringen van.de GATT is verno men dat de Amerikaanse onderhan delaar Warren Lavorel heeft ver klaard dat het voorstel voor alle pro dukten geldt, ook voor textiel, waarvoor de VS zelf een relatief hoog invoerrecht hanteren van 10,5 procent. Beleggingen Rabo en Robeco samen UTRECHT/ROTTERDAM (ANP) - De Rabobank en de Robeco-organi- satie hebben hun eerste concrete stap gezet op weg naar samenwer king op effectengebied. De door de twee groepen beheerde beleggings fondsen zullen samengaan. De inte gratie van de beleggingsfondsen moet voor het eind van dit jaar ge heel zijn afgerond. Uitzondering op de fusie van de fondsen is het Rabo-obligatiefonds. Volgens een Rabo-woordvoerder is de positie van dit Rabofonds nog niet helemaal duidelijk Hij schat het vermogen van het obligatie fonds op ongeveer f 200 miljoen. Robeco. belegging in aandelen, hi (l .il 1 11 nrnwi Hing bod uitgi - WHIÊÊÊÊÊÊËKÊKÊÈBa nog steeds door de tornen het bos bracht op dc uiulMndo particip» niet zien. zo is uit onderzoek gcblc- van he, aandelenfonds van de De Kamer toonde zich tijden, het Fund van dc R0beco-groep Horen- debat, dat voornamelijk aan het t(. Pund wli bij bestuursbesluit lot midden-en klembcdnif was gewijd, fusie besluiten. Door de fusie wor ook bezorgd over de internationale den .u, aandeelhouder, vut het in economische situatie en het effect vestenngsfonds aandeelhouder van daarop op de Nederlandse ccono- F|orcnte Fu„d. Dit Robecofonds mie De grote fracties drongen bij wordf daardoor twee keer zo groot de minister aan op tijdige voor- jjet fobo DEN HAAG (GPD/ANP) - Kleine aangegaan met de middenstandsor- wordt in 1991 uitgebreid, aldus de bedrijven zien door de bomen het ganisatics KNOV en NCOV. Zo kan bewindsman. bos niet meer. Minister Andriessen voor de kleine ondernemer een Andriessen, die met zijn brief al ken. Men kan de juiste adviseurs RahnhaniT Het,lR .hn*nhhr .Tir'-m (economische zaken) moet meer soort'huisarts' ih het leven geroe- tegemoet kwam aan enkele wensen t>injo« ot._-.iiT,..»oi doen voor het midden- en kleinbe- pen worden die men hem kan hel- van de Kamer, schreef tot zijn op drijf (mkb). Subsidieregelingen pen bij welk probleem dan ook. Er stelling te zijn gekomen nu een in moeten worden gebundeld, evenals zouden ook faciliteiten en diensten 1985 opgesteld actieplan voor voor de advies- en voorlichtingsinstan- voor de ondernemers aangeboden lichting en advies niet die resulta- ties. Daarnaast moet er een actie- moeten worden. De subsidierege- ten heeft gehad die werden ver plan komen, dat zich richt op de po- ling management ondersteuning wacht. Kleine ondernemers kunnen economische situatie en het effect sitie van het mkb na het wegvallen van de grenzen binnen de EG. De administratieve lasten voor kleine ondernemers moeten worden be perkt. Deze wensen hebben woordvoer ders van alle grote partijen gisteren in de Kamer op tafel gelegd bij de behandeling van de begroting Eco nomische Zaken 1991. Het PvdA- kamerlid Witteveen vroeg An driessen om nog voor kerstmis te komen tot een 'een loket-systeem' voor het mkb: één instantie waar men subsidies moet vragen, advies en voorlichting krijgt. Zij kreeg steun van CDA'er Smits. In de Kamer werd er algemeen op gewezen dat juist het mkb moet zor- zorgsmMtregelen. nu zoal. Smit» gaa, ^k door ccn juridische fUsu- het zei de economische barometer - daalt". onroerend-goedfonds r op in Rodamco. Economie China in slechte staat PEKING (Rtr/UPI) - De economie van China verkeert in een slechte conditie. Éénderde van de staatsbe drijven, de ruggegraat van de Chi- 6en voor de groei van de economie nesè economie, zit in de rode cijfers en de groei van de werkgelegen- en het land telt 3 miljoen verborgen heid. Smits wees erop dat er nu werklozen, aldus meldt het Chinese sprake is van een kostenstijging, bureau voor de statistiek. vooral door oplopende lonen. Hij Het aantal staatsbedrijven dat vroeg Andriessen daar in te grijpen, verlies lijdt is volgens het rapport Witteveen vroeg de minister het ten opzichte van een jaar geleden scheppen van banen in het mkb te verdubbeld. China kent meer dan bevorderen door een lagere btw op 400.000 ondernemingen waarvan diensten die veel arbeidskrachten het beheer in handen is van de over- vragen, heid. Zij zijn gezamenlijk de groot ste werkgever en zorgen voor tach tig procent van het overheidsinko- men. In de eerste negen maanden van dit jaar zagen de staatsbedrijven hun winsten gemiddeld 58 procent teruglopen, waardoor de regering een kwart minder aan belastingen ontving. Ondernemingshuis In een brief aan de Kamer liet An driessen gisteren weten nog voor kerstmis te komen met nadere plan nen voor ondernemingshuizen: plaatsen waar ondernemers advies en voorlichting kunnen krijgen. Hij roemde de samenwerking die regio nale instituten voor het mkb zijn Mohammed Rasoel blijkt de zoon van Tarzan Spektakel: de media-moslim ontpopt zich als verhollandst variété-artiest Kind op de vlucht Minderjarige asielzoekers verloren in de Nederlandse bureaucratie. De nieuwe flinkheid van de PvdA Terug naar de burgerzin. Guus Vleugel interviewt Remco Campert 'Ik ben een teer riet' Plus Pakistan: verkiezingen en corruptie Jan Eilander In Memoriam Herman Brood Hollands Diep. rel rond een papieren lijk Convectron failliet het einde van een jongensdroom HP/DE TIJD. DUBBEL ZO INTERESSANT. Orerol lot rerksijgbcar. Of bel voor een obonnement Qb-0220S40 SCHIPHOL (GPD) - Vliegvakan ties worden volgend jaar zomer ten minste 35 tot 55 gulden duurder. Deze verhoging staat los van even tuele nieuwe brandstoftoeslagen. Transavia Airlines heeft besloten tot een verhoging van de stoelprys vanwege de sterk gestegen kosten Ook Martinair zegt de stoelprijzen te zullen verhogen. Dat de consument niet zo gevoe lig is voor prijsverhogingen als de touroperators soms suggeren is. al dus Transavia-directeur Legro. nu duidelijk aan het licht gekomen Een brandstoftoeslag van meer dan 100 gulden per ticket weerhoudt mensen er niet van voor het hele ge zin een vakantie op de Canarische eilanden te boeken. De hoogte van de stoelpnjs wordt tevens nauw gekoppeld aan de dag waarop men vliegt. Nu wil iedereen in het weekeinde vertrekken. Daar voor moet in de toekomst extra wor den betaald. Lcgro schetste gisteren op ren persconferentie een vrij somber beeld voor de komende twee jaar Transavia zal alleen door dc ver koop van r-rn aantal oudere «ttlf tuigen niet in dc rode cijfers terecht komen. Legro kondigde aan dat ook zijn luchtvaartmaatschappij in navol ging van de KLM en Martinair extra op dc kosten gaat letten. Die zijn na melijk dc laatste jaren sterk toege nomen. Ontslagen zijn echter niet aan de orde. Legro vindt ook dat de kosten van hot opereren vanaf Schiphol te hoog dreigen tr wor den. Verder heeft het bedrijf atnds de Golfcrisis 5,5 mihoen gulden ex tra aan brandstof uitgegeven en is het vervoer naar Israel en Egypte in gezakt Transavia gaat ook haar bestel ling by Boeing voor nieuwe vlieg tuigen ter waarde van 1,2 miljard gulden beperken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5