halve -(GALL^galdJ Ziekenfondspremie wordt fors duurder De Klerk weer welkom in 't westen "Geen koehandel bedrijven met plaats Europarlement* Nederlands beleid verandert niet door bezoek De Klerk Rijksrecherche gaat vormfouten Justitie Amsterdam onderzoeken Alleen op vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober: DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 PAGINA 3 Simons denkt aan stijging van 42 gulden per jaar DEN HAAG (GPD) - De vaste ziekenfondspremie die de leden onafhankelijk van het in komen betalen (nominale premie), moet tot 1995 met minstens 42 gulden per jaar omhoog Dat heeft staatssecretaris Simons (volksgezondheid) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Volgens hem is het anders niet mogelijk om in 1995 definitief de nieuwe volksver zekering gezondheidszorg in te voeren. STRAATSBURG (ANP/GPDl - De 25 Nederlandse Europarlemen tariërs hebben premier Lubbers verzocht geen "koehandel" te be drijven met de vestigingsplaats van het Europees Parlement. De Euro parlementariërs vinden dat de par lementszetel definitief in Brussel moet komen. Zaterdag praten de re geringsleiders van de EG-landen in Rome over de plaats waar het parle ment moet worden gevestigd. In de race voor het Europarle ment zijn de Oostfranse stad Straat sburg en de Belgische hoofdstad Brussel Volgens de Nederlandse EP-ers ligt de keus voor Brussel voor de hand omdat daar zowel de Europese Commissie als de Raad van Ministers met hun apparaten zijn gevestigd. Dat scheelt een hoop heen-en-weer gereis Zij maken zich echter zorgen dat Nederland zich in Rome "laat lij men" door Italië en Frankrijk, die het EP in Straatsburg willen vesti gen en in ruil daarvoor wellicht be reid zijn het Merkenbureau, dat moet waken over industriële eigen domsrechten in de EG. aan Den Haag toe te kennen De Nederlandse afgevaardigden in het EP vinden dat Nederland zo'n besluit moet afwijzen. "Ook niet als Nederland, in ruil voor steun kan het Franse standpunt over Straat.- burg. een belangrijke instantie als het Merkenbureau zou worden aan geboden Het belang van een goed functionerende parlementaire democratie verdraagt een dergelij ke koehandel niet", aldus de brief De Nederlanders vinden dat daar naast de regeringen het Europarle ment zelf zouden moeten raadple gen voordat iets word besloten Daarvoor pleitte ook EP-voorzitter Enrique Baron Crespo dinsdag in Simons meldt dat de nominale pre mie voor volgend jaar is vastgesteld op 228 gulden per persoon; voor kinderen onder de achttien jaar geldt de helft. Bij zijn voorspelling Simons stelt verder dat de nomi nale premie niet mee moet tellen bij de definitie van collectieve lasten het beslag van belastingen en pre mies op elke verdiende gulden. De dat de premie de komende jaren nominale premie kan per zieken- met 42 gulden per jaar opgetrokken moet worden, gaat Simons uit van gelijkblijvende uitgaven. Inflatie i niet meegerekend. Kamer werkt te verkokerd' DEN HAAG (GPD) - De com missie Deetman, bestaande uit vijf fractievoorzitters uit de Tweede Kamer en Kamervoor zitter Deetman. vindt dat de Ka mer te verkokerd werkt. Dit blijkt uit het eindrapport van de commissie. Het is vooral de wetgeving die het moet ontgelden. Juridisch niet waterdicht, maatschappe lijk moeilijk haalbaar en slecht te handhaven'. Een opmerkelijk standpunt van de commissie, want de Kamer is in hoge mate verantwoordelijk voor wetge ving. De commissie stelt dan ook dat de specialisten m de Ka mer de neiging hebben allerlei details in de wetgeving te willen regelen. fonds verschillen, terwijl de verze kerde zelf de nominale premie kan beïnvloeden door een eigen risico te nemen. Zoals bekend staat in het re geerakkoord dat de collectieve las ten niet hoger mogen zijn dan 53,6 procent. In 1991 zijn ze 52,9 procent. De staatssecretaris blijft erbij dat op den duur 85 procent van de pre mie te betalen voor de nieuwe zorg verzekering procentueel, dus inko mensafhankelijk moet zijn en 15 procent nominaal. Eerder werd al duidelijk dat het CDA daar tegen is. Uiteindelijk werd besloten de Raad van State om advies te vragen. Dat is er nog niet. Simons zegt nu niet te weten wanneer dit advies komt, maar noemt de verdeling 85-15 wel als einddoel. De nieuwe verzekering moet er "rond 1995" zijn. Tot die tijd zal stapsgewijs worden gewerkt. Si mons wijst kritiek op die opzet van de hand. Juist door een stapsgewij ze aanpak is maximale politieke en maatschappelijke invloed mogelijk en kunnen nog wijzigingen worden aangebracht in de opzet. Wel erkent Simons dat deze opzet ertoe leidt dat lang onduidelijk blijft waar men uitkomt. De wet die alles regelt, de Wet op de zorgverzekering, wil de staatssecretaris in 1993 bij de Ka mer indienen. Wallage: basis- en speciaal onderwijs samen o DEN HAAG (ANP) Basisscholen Simons geeft nogmaals te kennen en scholen voor speciaal onderwijs dat de toekomstige zorgverzekering moeten gaan samenwerken in be- een "breed pakket van zorgvoorzie- stuurlijke verbanden Uiteindelijk ningen" moet omvatten. Het gaat J110®1 dat ertoe leiden dat minder dan om alle "essentiële vormen van leerlingen worden (door)verwezen hulp". Voor extra's moet men zich naar speciaal onderwijs. Dat schrijft aanvullend kunnen verzekeren. De staatssecreta.ris Wallage (ond®rw>js) zorgverzekering wordt onderdeel van de sociale zekerheid. Wat Si mons betreft zouden ook de afzon derlijke ziektekostenverzekeringen voor ambtenaren in het nieuwe stel sel op moeten gaan. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Zuidafrikaanse president De Klerk kwam, zoals hij zei, niet met een wensenlijstje naar Nederland. Hij is vanmorgen ook niet met een bood schappenmand vol van vliegbasis Valkenburg vertrokken. Hoewel zijn Nederlandse gesprekspartners zich onder de indruk toonden van de notitie 'Weer samen naar school' die hij vanmorgen presen teerde. Wallage noemt twee manieren om tot samenwerking te komen. 'Be stuurlijke schaalvergroting' is de meest vergaande vorm. Vijftien 'ge wone' basisscholen zouden met één school voor speciaal onderwijs kun nen samenwerken onder één geza menlijke bestuur. Het nieuwe be stuur bepaalt hoe het geld wordt verdeeld over de ongeveer 2.000 leerlingen die 'gewoon' en speciaal onderwijs volgen. king van alle discriminerende wet- Een minder vergaande variant is ten en vrijlating van alle politieke een 'bovenschools samenwerkings- een bnef aan de Italiaanse premier. Giulto Andreotti Overigens zyn er voldoende mo gelijkheden voor 'koehandel', want naast het Merkenbureau, moeten ook nog een Europese Centrale Bank. een Europees Drugsbureau en een Milieubureau worden toebe deeld door de EG Voor de bank en het drugsbureau is .Amsterdam in de race. voor het milieubureau Bilt hoven bij Utrecht. Maar de Euro parlementariërs vinden de plaats van het parlement het belangrijkst Het is hoog tijd. zo schrijven ze Lub bers. dat de regeringen van de lid staten "hun verantwoordelijkheid nemen en het Parlement daar vesti gen. waar het de Europese kiezers het doeltreffendst kan vertegen woordigen" Benzineaccijns in 1991 zonder meer omhoog DEN HAAG (GPD) - De benzine accijns gaat in 1991 zonder meer omhoog Dat zal waarschijnlijk op 1 juli, maar mogelijk ook al eerder ge beuren. Minister Kok (financien) heeft dit gisteren m de Kamer ge zegd. Het kabinet wil naar aanlei ding van suggesties van de PvdA nog bezien of ook de accuns op die sel omhoog moet en er een accijns op LPG moet komen Ook wordt bezien of 'kleine rijders' ontzien kunnen worden Kok maakte zijn opmerkingen in een door het Kamerlid Rosenmolier (Groen Links) aangespannen debat Rosenmoller bepleitte daarin de ac cijns op benzine alsnog op 1 novem ber met 8 cent per liter te verhogen Twee weken geleden besloot een kamermeerderheid om dat plan te schrappen gezien de toen sterk stij gende benzineprijzen De acht cent accijnsverhoging had 300 miljoen gulden voor het openbaar vervoer op moeten leveren Het kabinet toonde zich twee we ken geleden bereid aan de wens van de Kamer tegemoet te komen mits DE WEERE Opgravingsleider Van Haaff van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek bekijkt het Noordhollandse De Weere het dijbeen van 'Kees van Hoogwoud', wiens schedel in het midden op tafel staat. De de 300 miljoen^op een^andere wijze schedel die in Hoogwoud werd opgegraven, dateert van 2400 voor Christus. De schedel links is ongeveer 1.500jaa\ oud. Op de voorgrond andere voorwerpen die op dezelfde plaats werden aangetroffen gevangenen. Zover is het nog niet. Vandaar de vriendelijke doch te rughoudende opstelling van Neder land. Tegen alle beminnelijkheid die De Klerk de afgelopen dagen ten toonspreidde, stak zijn kritiek op De Klerks gedrevenheid en op- het Afrikaanse Nationaal Congres d"en door een overkoepelend be stuur verdeeld. verband' van eenzelfde aantal scho len. De scholen houden in dat geval hun eigen bestuur en een deel van het geld dat ze nu voor hun leerlin gen krijgen. Het extra geld voor moeilijke leerlingen en de meerkos ten voor het speciaal onderwijs wor- ^dfn?^e(^,r„gN™ EJ duiden d., de Mn* op leiding an j g niot hari on. G Hamer is dat wel deee uk Be- brandstoffen en andere maatrege- toch boven water zou komen Afgc- Ïoui anpi sproken werd toen om een milieu heffing op brandstoffen die pas in 1992 omhoog zou gaan. volgens jaar al op te trekken voor maximaal 125 miboen gulden Bovendien zou worden gezocht naar mogelgkhe den om niet gebruikte gelden bij een aantal departementen aan te wenden voor het openbaar vervoer. Indien nodig zou de benzineaccuns dan nog bijgesteld kunnen worden. Kok maakte gisteren in de Kamer moordenaar van de Turkse vak- de rechter-commissans niet had ge- zichte van Zuid-Afrika. Welke keus ook wordt gemaakt - Wallage stelt voor dat het onderwijs ren dat het ANC oude sancties te- CDA en PvdA lieten na afloop gen Zuid-Afrika gebruikt voor nieu- zélf een "kiest bë'stuurlïjkë ver van het gesprek tussen de Zuidafri- we doeleinden, namelijk verster- banden zijn nodig om de groei van kaanse delegatie en de commissies king van de onderhandelingspositie het speciaai onderwi)s eindelijk te r buitenlandse zaken van Eerste van het ANC in de komende ge- stoppen, schrijft Wallage. Sinds bondsman Karaman en twee verkrachting verdachte mannen stelt de rijksrecherche een oriënte rend in onderzoek bij Justitie in Amsterdam. Persofficier van Justitie De Wit heeft dit vanmorgen meegedeeld. Volgens hem gaat het over een 'fact- finding'-onderzoek waarbij de ad ministratieve gang van zaken bij de rechtbank en het parket in Amster dam "zal worden doorgelicht" reageerd op een verzoek van de ad vocaat van één van de twee tot her opening van het gerechtelijk voor- telijk vooronderzoek te heropenen gulden zullen opleveren zodat de w «u*»* >LL l... i zodat enkele getuigen gehoord kon- benzineaccijns hoe dan ook om ondërë'^k^bë da^aarding van de den worden die de onschuld van hoog moet. Kok keerde zich echter mannen werd daarop door de recht- mijn client duidelijk kunnen ma tegen de suggestie van Rosenmoller bank nietig verklaard ken. Mijn cliënt heeft er alle belang dat de benzineaccyns nu wel om bij dat die getuigen worden ge hoog zou kunnen omdat de benzi- Justitie gaat die beslissing voor hoord. Het is dus niet juist wat De nepnjzen weer dalen Kok stelde het gerechtshof aanvechten. Vol gens De Wit hebben de verdachten afstand gedaan van het recht her opening van vooronderzoek te vra- Wit zegt. Verder verbaast het hoger dat er een onzekere situatie heerst i Tweede Kamer gisteren weten sprekken met de regering, dat de Nederlandse regering in het spoor van de EG moet blijven. En Hof VBTl JUStltie die gaat voorlopig niet verder dan jn afwijking van het oorspronkelij- de toezegging dat een plan wordt programma bezocht De Klerk opgesteld met voorwaarden voor gistermiddag, na zijn ontvangst op geleidelijke afschaffing van econo- Paleis Noordeinde door koningin mische sancties tegen Zuid-Afrika. Beatrix en prins Claus, met minis- Premier Lubbers beperkte zich ter Botha (buitenlandse zaken) het Internationaal Hof van Justitie in Den Haag. Hij wilde daarmee uit- onderwijs tussen beide landen zal drukking geven aan Zuid-Afrika's steeg het aantal leerlingen in het speciaal onderwijs met 15 pro cent tot 106.000. Als er niks gebeurt, komen daar de komende tijd jaar lijks zo'n 1.500 leerlingen bij. Het speciaal onderwijs dat bij de operatie wordt betrokken, bestaat uit de 270 Scholen voor kinderen met Leer- en Opvoedings Moeilijk heden (lom-scholen) en de 237 scho len voor Moeilijk Lerende Kinderen 0 0(mlk-scholen). Ook de meestal bij komen. Ingrijpender koerswijzigin- gehechtheid aan de internationale deze scholen aangesloten afdelin- Daarbij wordt gelet zwakke ken. De verdachten, ro stel. hij. run plekken en gekeken of de gang van beroep mij. Er lag al eerder spraak bij de rechtbank in soortgelijke zaak" man. waarbij jojo-bewegingen nog voor langere tijd op zullen treden. Alle aldus de raads- partijen, behalve Groen Links, wa ren het met Kok eens gen zijn pas te verwachten als de rechtsorde, resterende 'apartheidswetten' zijn afgeschaft. De politieke hervormin- gen in Zuid-Afrika. zo zei Buiten- rjge Hagenaar die bij het aankomen landse Zaken al eerder, moeten on- van De Klerks auto op de Prinsesse- (zoals scholen voor doven, voor gen voor In hun Ontwikkeling Be dreigde Kleuters (iobk-scholen) doen mee. De andere twaalf soorten scholen voor speciaal onderwijs zaken te verbeteren is, aldus De Wit. Het onderzoek, waarvoor twee mensen zijn vrijgemaakt, zal naar verwachting enkele dagen in beslag DEN HAAG (ANP) - De verkor- nemen. De Wit verwacht dat er niet ting van de dienstplicht met twee veel over de uitkomst van het on- maanden tot een jaar, gaat met te- derzoek naar buiten zal komen rugwerkende kracht in. Dat bete kent dat alle dienstplichtigen die in februari 1991 zouden afzwaaien, een verzoek kunnen indienen om twee maanden eerder de stap terug in de burgermaatschappij te maken Verkorting dienstplicht met terugwerkende kracht Justitie gaat overigens in beroep tegen het besluit van de rechtbank vorige week maandag om de twee van verkrachting verdachte man- Minister Ter Beek (defensie) kon digde dat gisteren aan tijdens een debat in de Tweede Kamer Oor spronkelijk zou de verkorting van de dienstplicht pas ingaan voor de dienstplichtigen die volgende week opkomen, maar nu wordt de rege ling met terugwerkende kracht in gevoerd. Een uitzondering wordt gemaakt voor dienstplichtigen die sleutelfuncties vervullen Volgens Ter Beek houdt dit in dat rond de tachtig procent voor vervroegd af zwaaien in aanmerking komt Ter Beek. die hiermee tegemoet komt aan de wens van vrywel de ge hele Tweede Kamer, zei om be drijfsmatige redenen geen kans te zien de maatregel al te laten geiden voor de lichting die m december af zwaait. Die dienstplichtigen ztjn al bezig met het geschikt maken van het materieel voor hun opvolgers omkeerbaar' zijn voordat sprake Wal de Hitlergroet bracht, kan zijn van afschaffing van sane- De Klerks bezoek heeft veel aan- ties. En die onomkeerbaarheid dacht gekregen in Zuid-Afrika. Met moet zijn af te lezen zijn uit intrek- name de Afrikaner kranten en de staatsomroep (een spreekbuis van de regering) pakten stevig uit. Het Johannesburg verschijnende Binnenland kort gina's 'historische bezoek van de president aan het stamland' en opende onder de kop 'Nederland belooft zijn steun'. Zuidfafrika's De geheimzinnige Mohammed grootste krant, de zwarte Sowetan Rasoel, schrijver van het omstreden ruimde beduidend minder plaats in boek De Ondergang van Nederland, voor De Klerk. De dood van Zeph is ontmaskerd als de Edammer Zo- Mothopheng. leider van het radica- ka Fathai. Hij is een Pakistaan die \e pan Africanist Congress (PAC), als 'Son ofTarzan' optreedt op brui- die dinsdag op 77-jarige leeftijd loften en partijen. Vooral het blad overleed, was in die krant het be- HP/De Tijd hield de afgelopen tijd langrijkste nieuws, een ware klopjacht op de de man, die in vermomming zijn boek pro beerde te promoten. Tegen het boek is een strafklacht ingediend door de Anne Frankstichting omdat het be ledigend voor moslims zou zijn. Cocaïnesmokkel De Braziliaanse politie heeft maan dagavond op het vliegveld van Rio de Janeiro een Nederlander aange houden die op het punt stond met twee kilo cocaïne naar Amsterdam te vertrekken. De 31-jarige Amster dammer, is in hechtenis genomen. Hij loopt de kans op drie tot twintig jaar gevangenisstraf. Verpleegster De 28-jange verpleegster uit Rotter dam die eerder deze week bekende een 74-jarige bewoonster van het Antonius-verpleegtehuis in Rotter dam met een overdosis insuline te hebben gedood, zegt dat te hebben oadaan uit medeliiden Gevaarlijke stof Tijdens rangeerwerk op het NS-em- placement Feyenoord in Rotterdam zijn gisteravond zeven vaten met de giftige en brandgevaarlijke vloei stof dimethylamine uit een spoor wagon gevallen. Dne van de vaten kwamen hierbij klem te zitten on der een spoorwagon en sloegen lek Samen met de spoorwegen zal de brandweer de vaten in overmaatse vaten overplaatsen, waarna ze wor den afgevoerd naar een vestiging van het chemische bedrijf AKZO. slechthorenden, voor lichamelijke gehandicapten en voor kinderen in ziekenhuizen) komen mogelijk later nog eens aan de beurt. De staatsse cretaris wil in juni 1991 een defini tief standpunt innemen. Enkel herschikking en schaalver- Beeld bracht gisteren bijna twee pa- groting zullen niet leiden tot de no- dige speciale aandacht voor kinde ren met problemen in de gewone basisscholen. Dat stelt de Katholie ke Onderwijsvakbond KOV in een reactie op Wallage's nota. Een grote re samenhang tussen het basis- en het speciaal onderwijs is wel be langrijk, maar de voorstellen van Wallage zijn vooral organisatorisch, aldus de KOV De bond vindt in de notitie "onvoldoende uitgewerkte, inhoudelijke elementen. ADVERTENTIE Van Jezelf Jr soort. Niet in combinatie met Je wijnklantcnkaart of anJere kortingsregelingen. Bovendien gel Jt dit niet voor Pnrt. Sherry of Vermouth. DEN HAAG De Zuidafrikaanse president. F.W. de Klerk, was twee dagen in Nederland. En dat hebben de Nederlandse gesprekspartners geweten. Waar hij kwam, wie hij sprak, zonder uitzondering waren ze onder de indruk van de Zuidafri kaanse leider. Hij riep weliswaar niet het enthousiasme op dat ANC- leider Nelson Mandela dit voorjaar bewerkstelligde, maar vanuit zijn oogpunt gezien, is het bezoekje zon der twijfel een succes geworden. Niet dat hij iets concreets bereikt heeft. De sancties worden nog niet opgeheven, de koningin en premier Lubbers hoeft De Klerk voorlopig niet in zijn land te verwachten en ook zijn de politieke standpunten in Nederland geen millimeter opge schoven. En toch stapte hij vanmor gen met tevreden gevoel in het vliegtuig op weg naar zijn volgende reisdoel; Luxemburg. Isolement En daarmee is dan ook meteen het succes van zijn bezoek beschreven: De Klerk is weer welkom in de wes terse wereld. Na vele jaren van iso lement van Zuid-Afrika, worden de blanke leiders tegenwoordig niet meer als paria's behandeld. Met of ficiële erewachten en fanfares wor den ze van de vliegvelden gehaald En da* is een verandering die geheel aan De Klerk is te danken. De anti-apartheidsbeweging lijkt veel van haar aanhang verloren te hebben door de veranderingen in Zuid-Afrika Weliswaar werden er gisteren, bij het begin van het be zoek van De Klerk nog wel enkele kleine demonstraties gehouden, maar van enige massaliteit was daarbij geen sprake. En daar heeft de anti-apartheidsbeweging het zelf naar gemaakt Want nog steeds houden de acti visten vol dat er in Zuid-Afnka vrn wel niets gebeurt. "De Klerk spreekt mooie woorden, maar doet te weinig", zo luidt nog steeds de kritiek Het is een oude grammo foonplaat die nodig vervangen moet worden De inhoudelijke kritiek, die deels Schermutselingen tussen politie en demonstranten tegen apartheid bij het bezoek van De Klerk. De anti-apart heidsbeweging verliest haar geloofwaardigheid. ttmu and nog wel terecht is, doet toch onge loofwaardig aan Ondanks een na drukkelijke uitnodiging om bij een van de bijeenkomsten met de presi dent aanwezig te zijn, werd daar niet op ingegaan Als argument wordt gebruikt dat men niet aan één tafel wil zitten met een vertegen woordiger van het blanke regime Hoe is het dan toch mogelijk dat het grote voorbeeld van deze beweging. Nelson Mandela, er al maanden ge leden voor koos regelmatig aan één tafel met De Klerk te zitten"' Met deze houding bewijst de anti-apart- heidsbeweging in Nederland zich zelf geen goede dienst. Ze verliest haar geloofwaardigheid De Klerk zelf zal er overigens niet rouwig om zijn. Hij moet blij verrast zijn geweest toen hij ontdekte dat de demonstraties tegen zyn komst weinig talrijk en niet erg omvang rijk waren Hij zal ongetwijfeld ge rekend hebben op meer weerstand in het land dat jarenlang als het meest kritische tegen het blanke re gime bekend heeft gestaan Nu een officiële parlementaire delegatie uit Nederland in Zuid- Afnka op bezoek is geweest en het bliksembezoek van De Klerk aan Nederland heeft plaatsgehad, lijkt er sprake van enige normalisatie van de verhoudingen tussen beide landen En dat is prettig voor De Klerk, zeker nu hu weet dat minis ter Van den Broek in de EG het ini tiatief heeft genomen om tot een ge zamenluke geleidelijke afschaffing van de sancties te komen Weerstand De Klerk heeft de steun van de in ternationale gemeenschap hard no dig. In zun eigen land groeit de weerstand onder de blanke bevol king tegen zgn beleid De Konser vatieve Partij en de ultra-rechtse Afrikaner Weerstands Beweging kunnen zich in een steeds grotere populariteit verheugen Als De Klerk steun krijgt uit het buiten land. kan hu in eigen land laten zien dat hu op de goede weg is Dan kan hu rijn beleid doordrukken Uit de aandacht die in de Zuid afrikaan se pers aan het bezoek is besteed, blukt wel dat Nederland nog steeds een speciaal plaatsje heeft in de harten van vele blanke Zuidafrikanen Ook om die culture Ie banden werd met iets meer be langstelling naar dit reisje van De Klrrk gekeken Mogelijk heeft dit bezoek weer iets bijgedragen aan hr-t gezag dat De Klerk in eigen land to broodnodig heeft

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3