D' Ancona opent Media Academie CBS maakt plaats voor Sony Music ROLUNG STONE VIERT VERJAARDAG MET BOEK Rod Stewart trouwt weer Nederlandse jongeren hebben nu Primeur Jachtkoorts PAGINA 26 RTV-SHOW DONDERDAG 25 OKTOBER 199®) TOKYO Actrice Brooke Shields 'leende' haar hoofd gisteren voor een diamanten diadeem die een slordige 35 miljoen dollar waard is. Er zijn welgeteld 267 diamanten in verschillende afmetingen in ver werkt. Het kostbare kleinood is te zien op een juwelen-expositie in Tokyo. (foto AP) Meer aandacht audiovisuele sector" HILVERSUM (ANP) - Minister D'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil een platform oprichten, dat de schakel moet vormen tussen Europese mediapro jecten en de programmatische sector van de Nederland se audiovisuele industrie. Bij de opening van de Media Academie gisteren in Hilversum zei zij dat er op haar ministerie gewerkt wordt aan de uitwer king van dat idee. Het platform moet voorlichten over het me dia-programma 1991-1995 van de Europese commissie. Dat is een stimuleringsprogramma waarvoor vermoedelijk 400 miljoen gulden terbeschikking komt van de audiovisuele sector in Europa. Opleidingen vormen een belangrijk onder deel van het programma. D'Ancona betreurde dat er in Neder land te weinig bekend is over ..al het moois dat Brussel en an dere Europese projecten te bieden hebben". Met het platform hoopt zij daar verbetering in te brengen. Talent De Media Academie, die gisteren officieel van start ging, is in eerste aanleg de voortzetting van de programmatische oplei dingen die de NOS vroeger gaf in het Instituut Sandbergen. De laatste legt zich nu toe op de technische opleidingen, terwijl de NOS de programmatische opleidingen heeft ondergebracht in de Media Academie. De Media Academie geeft cursussen voor omroepmedewer kers op het gebied van presentatie en interview, tekst en scena rioschrijven, produktie en regie en journalistiek. Minister D'Ancona ziet in de oprichting van de Academie de mogelijkheid voor de omroep om nieuwe programma's te ont wikkelen en talent te vinden. Zij vindt dat bij uitstek tot de taak van de publieke omroep behoren. Zij vroeg zich af of het wel zo nodig is dat de omroepen zich intensief bezighouden met de produktie van programma's. HILVERSUM - Dit is 'm: de eerste winnaar van de '64.000 gulden vraag'. De 17-jarige Bas van der Klundert mag het bedrag van 64.000 gulden op zijn rekening laten bijschrij ven. De scholier werd in drie opeenvolgende uitzendingen in de nieuwe tv-quiz van Jos Brink aan de tand gevoeld over het onderwerp 'Marilyn Mon roe' en wist alles over deze legendarische filmster. 'De 64.000 gulden vraag', waarmee RTL 4 net is begon nen. was onder dezelfde naam zeer populair in Amerika. De quiz is momenteel ook op de Engelse tv te zien. (foto pr> AUCKLAND - De 45-jarige Britse rockster Rod Stewart gaat 15 december trouwen met het 21-jarige Nieuwzeelandse fotomodel Rachel Hunter. Stewart gaat zijn tweede huwelijk aan. Eerder was hij getrouwd met Alana Hamilton. (|0t0 HEEMSTEDE (GPD) Met ingang van 1 januari 1991 verandert de naam van CBS Grammofoonplaten BV in Sony Music BV. Die wijziging vloeit voort uit de afspraken die in 1988 bij de overna me van CBS door Sony zijn gemaakt. In dat jaar verkocht het Amerikaanse concern Columbia Broadcasting Systems haar pla- tendivisie aan Sony. Met de opbrengst van de transactie hoopt CBS, dat in de VS op de tv-markt voorbij werd gestreefd door concurrenten als NBC' en ABC. het verloren marktaandeel terug te kunnen pakken. De twee miljard dollar die de verkoop van de platensectic oplever de, kwam daarbij goed van pas. Later is de waarde van diezelfde sectie overigens opnieuw bekeken. De herwaardering kwam toen uit op 4 miljard dollar. Met Sony is ten tijde van de overna me afgesproken dat de naam CBS tot 1991 mocht worden ge bruikt. Directeur Richard Denekamp van CBS Nederland toonde zich een jaar geleden ingenomen met de komst van zijn Japanse broodheren: „Vroeger ging onze winst hoofdzakelijk naar de overkant van de grote plas, maar nu mogen we een groot deel in ons eigen bedrijf investeren. Op die manier is het natuurlijk lek ker werken". Op het Nederlandse CBS-hoofdkantoor in Heem stede werken 100 mensen. De Haarlemse fabriek heeft 650 vaste- en 300 uitzendkrachten. AMSTERDAM Nederland heeft er weer een krant bij. In Amsterdam werd gisteren 'Primeur. De Jongste Krant van Nederland' gepresenteerd. Net als de op één na jongste krant van Nederland. De Krant op Zondag, is Primeur geen dag-, maar een weekblad. Primeur is de eerste zelfstandige jongerenkrant in Nederland. De Benjamin van de Nederlandse krantewereld is volgens hoofdredacteur Aukje Holtrop ontstaan in een 'redactieruimte ter grootte van een fikse huiskamer', aan de vijfkoppige redactie ter beschikking gesteld door uitgeverij Weekbladpers. Behalve die werkruimte schonk de uitgever de redactie 'een hoop goodwill'. De redactie van Primeur mag het twee jaar proberen. Uiteindelijk gokt de uitgever op een oplage van 25.000 tot 30.000 exemplaren in de week. De markt is niet onderzocht. Holtrop gaf ronduit toe dat ze niet weet of jongens en meisjes van twaalf tot zeventien jaar op een eigen krant zitten te wachten. „We doen het vooral omdat we het zelf zo leuk vinden om te doen". In het eerste nummer van Primeur zijn twee bladzijden volgeschreven door zeer jonge medewerkers. Zo gingen een jongen en een meisje beiden dertienmet een bioloog kijken wat er mis is met de Nederlandse heide. Een zeventienjarig meisje interviewde de gevolmachtigd minister van Irak in Nederland en schroomde niet hem te vragen of Saddam Husayn op oorlog uit is. LONDEN Bill Wyman, basgitarist van de overbekende Rol ling Stones, vierde gisteren zijn verjaardag en maakte van die gelegenheid gebruik om zijn nieuwste boek (hier als taart uitge voerd) te presenteren. 'Stone Alone', zo heet dit geesteskind van Wyman. die gisteren.... 54 jaar Jong werd. (foto anpi Het najaar is in Nederland niet alleen de tijd van bramen en kastanjes, mist en regen, maar ook van de jacht. De mens is al tijd een roofdier geweest, zeg gen de leden van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, maar hun tegenstanders be strijden dat. Niet de leeuw of de krokodil is de naaste verwant van de mens. maar de vruchten- etende chimpansee, zo luidt hun stellingname. Spanning en plezier beleven aan het achtervolgen en doden van dieren vinden zij een vorm van genoegen die mensen on waardig is en die van een laag moreel besef getuigt. "Als ik ze zo bezig zie - met hun goedgevul de buiken, hun dure uitrusting en hun mannelijke geldings drang - kan ik een gevoel van walging moeilijk onderdruk ken", schrijft de filosoof Ton Le- maire in een artikel met de dui delijke titel 'Tegen de jacht'. Waarna hij een herinnering op haalt aan een "korte dikke Belg" die, ergens in de Arden nen, vanaf een klapstoeltje een naar hem toe gedreven hert overhoop schiet. Uit 'Mannen in het groen', het boek dat Heidi Dahles over de wereld van de jacht schreef, wordt duidelijk dat jagers een hepl ander beeld van hun hand werk hebben. Zij houden van wild dat zich 'weerbaar'opstelt, dat wil zeggen van dieren die zich niet y gemakkelijk laten verschallcjQi. Weerbaar wild is intelligent, of heeft scherpe zin tuigen. Snelheid, waakzaam heid. moed en slimheid worden gewaardeerd, evenals vlugge, onverwachte bewegingen of een grillige vlucht. Duiven hebben bij voorbeeld een goede reputa tie: "De plotseling over een laan wegvliegende duiven, die op het zien van de schutters of het ho ren van de schoten vaak de gek ste capriolen maken, bieden de jager de mooist denkbare scho ten". Konijnen idem dito: "Drijfjachten op konijnen ver gen van de schutters vaak een hoge mate van schietkunst en een bliksemsnelle reactie. Men hoort de konijnen niet aanko men en ziet ze evenmin, en op post dient men dan ook constant in volle concentratie zijn kan sen af te wachten". In jagerskringen heeft men een afkeer van het bestrijden van schadelijk wild, zoals kraaien, eksters en meeuwen. Deze vogels vormen, net als bas taardeenden, weerloos wild; zij worden dan ook niet bejaagd, maar simpelweg afgeschoten. Hoewel sommige jachtvereni-' gingen speciale kraaienschiet- wedstrijden organiseren, staat het voor de mannen in het groen vast dat zij hierbij met bijzon der onedel wild te maken heb ben. In het veld geldt een bepaalde gedragscode, waaraan de ware jager, de 'weidman' of 'weide lijk' jager, zich houdt. Het gaat hierom ongeschreven regels, die de jager tegenover het wild in acht dient te nemen. Wie deze re gels overtreedt, wordt uitge scholden voor een 'schieter', dat is iemand die de jacht met de schietsport verwart, een 'aasja ger', die schiet op alles wat be weegt, of een 'vleesjager', dat is de man die alleen een bout wil bemachtigen. Een weidelijk ja ger blijft in alle omstandighe den de baas over zijn jacht koorts. Hij is er steeds op be dacht om het wild onnodig lij den te besparen. Bij de herten jacht lost hij bij voorbeeld geen riskante schoten op rennende dieren; hij wacht tot het hert stil staat, en mikt op redelijke schootsafstand alleen op de vi tale delen. Bij deze jacht gaan vele uren heen met het besluipen van de ree of bok, en dan nog is het niet zeker dat de kans op een schot zich zal aandienen. Het is eveneens onweidelijk om een haas in het leger, een eend "in het zitje" (een roerloze eend) of een tussen de bosjes scharrelende fazant neer te knallen. Men behoort oog in oog met het prooidier te komen, om zo een vluchtreactie uit te lok ken. Het krijgt nog een kans om aan de dood te ontsnappen. De fazanten, eenden of patrijzen, die in de weitas van een weid man verdwijnen, zijn in de hoge vlucht geschoten; konijnen en hazen worden alleen in volle loop onder vuur genomen. De tegenstanders van de jacht hebben maling aan de jachteti- quette van het Groene Gilde. Zij vinden dat het wild een werke lijke kans moet krijgen om te ontsnappen. Daarom behoort de drijfjacht te worden afge schaft. Het jachtseizoen moet worden ingekort tot een paar weken. Er mag alleen in maan loze nachten worden gejaagd, niet met een geweer, maar met een boemerang of blaaspijp.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26