spoor;tv Vitesse oogst dankbaar applaus UVS' ers sneller vooruit dank zij 'loopscholing' Real Madrid haalt fors uit Defensief Brugge weerstaat AC Milan Arnhemmers hebben geen moeite met Dundee United Jc(/Cht cvoi Iczje, tlMC U t*9hCy! Je ei$ehwjze ihfamzh! DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - De slakken van vandaag zijn de spurters van morgen. Roel Hendriksen, de dit seizoen aangetrokken atletiektrainer bij UVS, is ervan overtuigd dat hij trage voetballers in de Kikkerpolder sneller kan laten lopen, ook al hebben die een relatief hoge (sport)leef- tijd bereikt. "Neem Rob Dorlas", neemt Hendriksen als voorbeeld, "die jongen beweegt uitermate slecht. Is ook de langzaamste van het stel. Als ik een tijdje met Dorlas aan de slag ga, dan weet ik zeker dat z'n startsnelheid vooruit gaat. Toch niet onbelangrijk in het voet bal". De atletiektrainer doet steeds vaker zijn intrede in de voetbalwereld. Ajax toonde zich in een ver verle den trendsetter met de aanstelling van Kees Koppelaar, ooit nog hockeycoach van LMHC. Aanvan kelijk werd die unieke samenwer king in De Meer met argusogen be keken. Maar toen de concurrentie in de gaten kreeg dat Koppelaar een aanvankelijk 'waggelende' Barry Hulshoff tot een goed bewegende voorstopper kneedde, ging de rest overstag. Van onze redacteur Rob Onderwater De amateurvoetbalwereld is dat inmiddels ook. UVS sinds dit sei zoen, maar clubs als Ter Leede en Alphense Boys hadden zich al eer- "Snelheid en kracht hebben alles met elkaar te maken. Ik ben daarom een groot voorstander van kracht training. Ik vind dat alle voetballers der verzekerd van de diensten van van UVS minstens één keer per een atletiektrainer. "Waarom zou- week aan krachttraining moeten den we het niet doen", zegt UVS- doen. Geef ze bijvoorbeeld een trainer Ruud de Groot. "We willen kaart voor een fitness-centrum. Of met de club vooruit, dus moeten we schaf als club desnoods eigen appa- ook aan deze zaken aandacht beste- ratuur aan. Daar kunnen ze bijvoor den. Als de ervaringen in het betaal- beeld in de zomer ook mee vooruit, de positief zijn, moeten we ook als Ik vind het belachelijk dat er in de amateurs niet achterblijven". stilliggende periode niets voor Eens per veertien dagen heeft daan. Het is gewoon noodzakelijk Roel Hendriksen de A-selectie on der zijn hoede. Bijna een uur wordt er in de Kikkerpolder dan geen bal als je als club vooruit wilt". Noodzaak Roel Hendriksen: "De loopbeweging moet verbeterd worden. Daar mankeert nogal wat aan bij voetballers. En als je niet goed loopt, maak je ook geen snelheid". 'oto t-®'* Zuyderduin) aangeraakt. Een voetballer, veelal Atleten zijn zich meer dan voetbal geen liefhebber van het conditione- Iers bewust van de noodzaak van le werk, ervaart de balloze periode krachttraining. "Een atleet", zegt doorgaans als uiterst vervelend. Maar Hendriksen wordt vooralsnog gepruimd. Althans, dat is zijn be vinding. "Het is wennen", zegt de DEN HAAG (IPA) - Een van de Ita- 33-jarige ambtenaar van de gemeen- liaanse favorieten in het Europese te Hazerswoude, "zowel voor de daarvoor aanwezig is, wel negen toernooi voor de landskampioenen, voetballers als voor mij. Ze pikken Napoli, heeft in de eerste wedstrijd het leuk op, ze zijn tot mijn grote van de tweede ronde teleurgesteld, verrassing gewillig, maar ik merk De ploeg speelde thuis 0-0 tegen dat ze niet altijd het nut van een oe- Spartak Moskou. Het elftal speelde fening inzien. Die gasten moeten er- Hendriksen, "vindt het de gewoon ste zaak van de wereld als er vier, vijf keer per week wordt getraind. Soms nog meer. Iemand als Yvonne van Dorp traint, als de noodzaak keer per week. Ik zie dat voetballers nog niet zo snel doen. Maar ze zullen er toch aan moeten. Als je meer snelheid wil ontwikkelen moet je een goed gebouwd onderstel heb ben. En dat krijg je alleen door krachttraining". Yvonne van Dorp, die hij nu on bezoldigd bijstaat, blijkt de binden de factor te zijn tussen UVS en Roel Hendriksen. De vriend van de atle te, Henry Pouw (toen UVS, nu W Katwijk), nodigde de trainer uit voor een oefensessie. Het leidde tot een 'praatje' met de bij UVS actieve oefenmeesters. Naar aanleiding daarvan werd Hendriksen 'op proef aangenomen in de Kikker- polder. Voorlopig voor eens per veertien dagen. "Maar als het beide naar zijn mogelijkheden. Die zijn bij van doordrongen zijn dat ik geen oefeningen voorschotel die geen en- de landskampioen, van Italië menteel beperkt. Met Maradona, kele zin hebben", maar zonder aanvaller Careca, slaagde de ploeg er niet in een kans te benutten. Uit counters was Spar- tak minstens zo gevaarlijk. Real Madrid haalde ongekend uit. Tegen FC Tirol won de ploeg van de omstreden trainer Toshack met 9-1. Hugo Sanchez scoorde vier keer, Butragueno nam drie doelpunten voor zijn rekening. De formatie van Happel had voor ruim 25.000 toe schouwers geen schijn van kans. Nooit eerder in voorbije 37 Eu ropese jaren maakte Real in een in ternationaal toernooi zo veel doel punten. Twee keer eerder scoorde de ploeg acht keer, in 1957 tegen Se- villa (8-0), in 1969 tegen Nicosia (8- 0). Overigens had Real in zijn laatste twee competitieduels geen treffers geproduceerd. Rode Ster Belgrado won met bij na ideale cijfers van Glasgow Ran gers. In Belgrado werd het 3-0. De Joegoslaven hadden een ideale start. Al na acht minuten leidden ze met 1-0, nadat Brown in eigen doel schoot. De misser van Brown, ingezet omdat de Sovjet-international Koe- znetsov niet fit en niet speelgerech tigd was, had grote gevolgen. De Schotse ploeg kwam zwaar in de verdrukking. In de 65ste minuut werd het 2-0 door Prosinecki. Aan valler Pancév maakte in de 74ste minuut het derde doelpunt voor Ro de Ster. Bij Rangers speelde de Ne derlander Huistra. In de 78ste mi nuut werd hij vervangen door Mc- Coist. De ontmoeting tussen Dinamo Bukarest en FC Porto stelde weinig voor. Het foutenfestival eindigde zonder doelpunten. Porto, getraind door de Portugese bondscoach Ar- tur Jorge, beperkte zich als altijd tot verdedigen. Bukarest viel aan zonder gevaar lijk te zijn. Selyemesi (Dinamo) en Paillet (Porto) werden uit het veld gestuurd. Mihaiescu werd zwaar ge blesseerd naar het ziekenhuis ver voerd, na een botsing met doelman Baia van Porto. De laatste kampioen van de DDR, Dinamo Dresden, speelde voor ei gen publiek teleurstellend gelijk te gen Malmö, 1-1. Conditie Hendriksen is door UVS niet aange trokken om de conditie op te vijze len. De oud-trainer van AV Holland heeft de opdracht gekregen om de voetballers beter, maar vooral snel ler te laten lopen en de sprong kracht te verbeteren. Snelheid is de grote specialiteit van Hendriksen, die in de Leidsche Hout met sprin ters en 400-meterlopers werkte. 'Loopscholing' is het toverwoord van Hendriksen, momenteel privét- ramer van onder meer vier sprinters en schematisch coördinator bij het Haagse V&LTC. "Loopscholing wil zeggen dat de loopbeweging verbe terd moet worden. Daar mankeert nogal wat aan bij voetballers. En als je niet goed loopt, maak je ook geen snelheid". De snelheid verbeteren gaat niet zonder krachttraining. Hendriksen: MILAAN (GPD) - AC Milan is de jacht op de derde achtereenvol gende Europa Cup begonnen met een teleurstellend doelpuntloos gelijkspel tegen FC Brugge. De Belgische kampioen hield de be- ginscore zonder al te veel proble men tot het einde in tact en mag zich in de komende veertien da gen verheugen op een boeiende return. Dan zullen de Vlamingen zich voor eigen publiek ander moeten presenteren, want giste ren beperkten ze zich tot afwach tend voetbal. Individueel hadden zij niets in te brengen tegen de Italiaanse en Nederlandse ster ren, die in de afgelopen jaren vooral in het buitenland uitblon ken. AC Milan zette de lijn van de thuiswedstrijden van de vorige EC-jaargang voort. In dit voorjaar had AC Milan zich met pijn en moeite in de eigen omgeving langs KV Mechelen en Bayern naar de finale geloodst. Gisteren zagen 75.000 toeschouwers bijna een kopie van de wedstrijd tegen Mechelen. De ploeg van Sacchi viel vanaf het begin aan, maar kon het overwicht nauwelijks in kansen omzetten. De titelhouder werd vooral gehinderd door het zeer slechte speelveld van San Si- ro. De meeste combinaties smoorden in de steppe en het spel van AC Milan bleef daardoor tra ger dan de bedoeling was. Van- derlinden hield met een paar ge durfde reddingen het Vlaamse doel schoon. De Belgische verde digers zorgden voor een levende muur voor hun doel en bezondig den zich bij noodgevallen aan overtredingen. De Oostenrijkse arbiter Forstinger moest meer dan dertig keer tegen een Belgi sche actie fluiten. Hij trok in to taal vijf gele kaarten, waarvan twee voor Italiaanse aanslagen. Toch was de wedstrijd niet grim mig. AC Milan hoopte met snelle aanvalsgolven in een vroeg stadi um afstand te nemen, maar de spitsen Van Basten en Gullit wer den zeer kort gedekt en konden daardoor zelden voor gevaar zor gen in het doelgebied. De Belgi sche internationals Plovie en Beyens speelden verdedigend een haast foutloze wedstrijd. Frank Rijkaard was een half uur voor het einde het gevaar lijkst. Zijn schot na een door Van Basten teruggekopte voorzet spatte op de lat uiteen. Rijkaard werd even later vervangen door Massaro. De middenvelder heeft sinds zijn blessure nog geen volle dige wedstrijd gespeeld en moet daardoor genoegen nemen met een bescheidener rol dan vorig seizoen. partijen bevalt, dan wordt het wel licht een keer in de week". Mocht Hendriksen een blijvertje zijn, dan wordt hij ook ingescha keld bij de jeugd. "Daar ligt eigen lijk zijn werkterrein", zegt Ruud de Groot. "Vanaf de leeftijd van 12 jaar is de doelgroep. Vanaf dat moment kun je voetballertjes anders laten lopen. Dat wordt een heel stuk moeilijker als iemand 30 jaar is. Ik vraag me af of je die nog beter kan laten lopen". Hendriksen beweert van wel. "Het is nog koffiedik kijken", is De Groot nog niet geheel overtuigd. "Maar ik verwacht er wel het een en ander van. UVS wil omhoog en dan moeten we ook aan dat soort dingen wat doen. Kijk, ze gaan er niet beter door voetballen, maar het is uiter aard wel handig als je sneller kunt gaan in een veld". Aanvoerder Hans van Leeuwen, in het dagelijks leven bewegings therapeut bij Endegeest, vindt de trainingen van Hendriksen nuttig. "Maar ik vraag me wel af of hij mij sneller kan laten lopen. Bij die jon ge ventjes van 10. 12 jaar is het noodzaak. Op die leeftijd heerst er een afgrijselijke bewegingsarmoe de. Maar ik vind het in ieder geval een leuke ervaring. Dat er geen bal aan te pas komt stoort me totaal niet". "Mij ook niet", oordeelt Rick van Dijk, "ik heb Hendriksen pas één keer meegemaakt, dus ik kan er geen goed oordeel over vellen. Maar als je het voor de eerste keer mee maakt is het wel vreemd, 't Is ge woon raar om op een andere manier te moeten lopen". ARNHEM (GPD) Vitesse is en blijft vooralsnog Neer- lands hoop in bange dagen. De enig overgebleven Neder landse vertegenwoordiger in de Europa Cup versloeg; gis teravond voor precies 8331 toeschouwers het tegenvallende Dundee United met 1-0 en bewees daarmee niet alleen zich zelf een goede dienst. Ook het geschonden blazoen van het Nederlandse voetbal werd enigszins opgepoetst. Na dé snelle verwijdering van PSV, Roda JC en FC Twente in de diverse Europacup-toernooien en de mati ge vertoningen van het Nederlands elftal kon het nationale produkt een nieuwe injectie wel gebruiken. Vi tesse hield gisteravond de vader landse eer hoog. Het gereputeerde Dundee United - drie jaar geleden nog finalist in de UEFA Cup - werd met nipt verschil opzij geschoven. René Eijer, die met Frans Thijssen ADVERTENTIE 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 over de meeste internationale erva ring beschikt, scoorde in de 30ste minuut de zo belangrijke treffer. Of de marge groot genoeg is om door te stoten naar de derde ronde van de Europacup III, moet worden afgewacht. Feit is wel dat oefen- meester Bert Jacobs vooraf zich al tevreden had gesteld met een 0-0 ge lijkspel. "In de uitwedstrijd liggen betere mogelijkheden", had hij ge predikt in de aanloop. Daarbij wij zend op de verdedigende zwakte van de opponent. Uitzicht "We hebben een redelijk uitzicht op de derde ronde", vond Jacobs later. "Een zege van 2-0 was aardiger ge weest, maar met 1-0 ben ik dik te vreden". Uitblinker Edward Stu ring opperde: "Ze hebben het altijd over de Schotse furie, maar die moet dan over twee weken wel ko men. We hebben Dundee United meer dan goed partij gegeven. Ster ker nog, het was eenrichtingsver keer". Het duel ontwikkelde zich in eer ste instantie als een saaie schaak partij, waarbij Dundee United wel erg nadrukkelijk voor de defensie ve stellingen koos. De eigenzinnige manager c.q eigenaar Jim McLean had vooraf de nul heilig verklaard, hetgeen tot gevolg had dat de Schotten bijna constant negen man op eigen helft hielden. Vitesse was hierdoor veel aan zet. "Ik had dat wel verwacht", merkte trainer Bert Jacobs later op. "Het valt niet mee om dan iets neer te zet ten. In zulke gevallen is het belang rijk dat er iets extra's gebracht wordt". Op een moment dat het pu bliek net als in de vorige thuiswed strijd fluitconcerten wilde gaan aanheffen, zorgde de onverwoest bare Edward Sturing plotseling voor de door de oefenmeester be doelde impuls. De vleugelverdedi ger drong in de 30ste minuut op rechts door, leverde een voorzet af, waarna René Eijer de bal simpel in tikte, 1-0. Het deed de wedstrijd goed en voor het eerst ontstond er in stadion Monnikenhuizen iets van een cupsfeertje. Onder aanvoering van Sturing, Thijssen en de sterk spe lende Eijer draaide Vitesse de Schotten de duimschroeven verder Steaua Bukarest gedeklasseerd door Montpellier MONTPELLIER (ANP) Montpel lier, dat drie weken geleden PSV uitschakelde en de Eindhovense club met een gat van twee miljoen in de begroting opzadelde, zorgde voor de sensationeelste uitslag in het Europese toernooi voor beker winnaars. Van het roemruchte Steaua Bu karest was geen schim over in Frankrijk. De finalist van de Europa Cup voor landskampioen m 1988 had bijna mets in te brengen tegen Montpellier en probeerde de Fran sen te bedwingen met grove midde len. Het leverde Popa en Petrescu een voortijdige tocht naar de kleed kamer op. Montpellier kwam ongeschonden uit de strijd. Ziober opende de scortf voor de pauze. Na de hervatting maakte hij nog een doelpunt Xuereb, Blanc en Castro maakten het kwintet vol. Juventus. vierde geklasseerd in de Serie A. had Austria Wien. dat' vorig jaar Ajax uitschakelde, kreeg^ al in de eerste helft op de knieen' door twee treffers van Casiraghi. Baggio vergrootte de voorsprong' direct na de onderbreking, terwijl Toto' Schillaci zijn reputatie ais- topschutter opnieuw onderstreepte- door van de stip raak te schieten. Aberdeen, met de Nederlanders Van de Ven en Gillhaus, kwam in ei gen huis niet verder dan een gelijk spel van 0-0 tegen I.- g \V< r hau Zeven minuten voor het slot claim de Aberdeen een strafschop. Scheidsrechter Silva wuifde de pro testen weg. Anderlecht komt niet langs Omonia NICOSIA (RTR/AFP/SID) - De Bel gische franc bleek op een knollen- veld in Cyprus van weinig waarde. De dik betaalde vedetten van An derlecht konden in de speeltuin van Nicosia geen afstand nemen van Omonia, dat de ploeg van Aad de Mos op 1-1 hield. Aad de Mos had zijn spelers vooraf nog gewaarschuwd voor onder schatting. Zeker na de sterke winst, op landskampioen Club Brugge, voorafgaand aan het weinig on heilspellende treffen tegen de Cyprioten. "Wij hebben hier niets te winnen, alleen maar te verliezen", keek de Hagenaar in de toekomst De opmerking van De Mos zat dicht bij de waarheid. Omonia had in de eerste ronde de Bulgaarse ploeg Slavia Sofia uitge schakeld. Het had voor de An- derlecht-vedetten een waarschu wing moeten zijn. De amateurs hiel den het evenwicht tot de 50ste mi nuut in stand. Een bal van De Gryse? werd aangeraakt door een Cyprioot;' 0-1. Zes minuten voor het eindt* hielp Mavroftis Omonia aan een verrassend gelijkspel. Een andere N. <i> r 1nItr.nnrr verging het eveneens slecht. Guus Hiddmk zag voor eigen publiek Fe- nerbahce opnieuw verliezen. De Turkse ploeg verloor met 0-1 van Atalanta uit Italië. De Duitsers in Italiaanse dienst vergingen het niet goed. Internazio- nale, met Matthaus. Klinsmann en Brehme, werd op het veld van As ton Villa naar een nederlaag ge speeld De Deen K< Dl Nil MIOI ternational Platt bezorgden de ploeg uit Birmingham een aan vaardbare uitgangspositie. Hier gaat het nog met Edward Sturing (rechts). De aanvoerder van Vitesse zit Darren Jackson op de hielen. La ter zou hij echter uitvallen. (fete ANP) aan. De Arnhemmers bicken daar bij geleerd te hebben van de vorige keer en zochten onder toeziend oog van bondscoach Rinus Michels de vleugels. Het 'speeltje' van McLean was even een speelbal voor Vitesse. Op slag van rust hing 2-0 nog in de lucht, maar Eijer zag zijn stuiterbal net naast de paal gaan. In het tweede bedrijf kreeg Vitesse een ferme tik op de neus. Motor Edward Sturing kon niet verder. Hinkend zocht hij de kleedkamer op. De vleugelverdediger, die kort voor rust bij een onschuldige actie door zijn knie ging, ondervond daar later teveel hinder van. "Ik had er eigenlijk de hele wedstrijd al last van. Op een gegeven moment ging het niet meer en dan moet je ver standig zijn. Ik ben 27 jaar en wil nog langer voetballen", aldus Stu ring. Aanvaller Huub Loeffen was zijn vervanger. Niet veel later ging Jacobs nog verder in zijn offensieve bedoelin gen. Hij bracht Rick Hilgers, vorig seizoen vaak de sensatie in de eredi visie, in voor de tegenvallende Hans van Arum. Hilgers, die dit seizoen vanwege problemen met zijn lies nog nimmer zijn opwachting in de hoofdmacht maakte, werd dinsdag avond op het allerlaatste moment aan de selectie toegevoegd. De klei ne aanvaller doorstond dinsdag avond met glans een test in het tweede elftal van Vitesse. Hij speel de de volle 90 minuten mee. was agressief en gretig, hetgeen Jacobs ertoe deed besluiten de dwerg in zijn selectie op te nemen. Vitesse vergat daarbij de organi satie niet De ploeg ging uiterst be hoedzaam te werk. toonde zich ge disciplineerd en werkte als een paard. De Arnhemse formatie viel "gecontroleerd" (citaat Jacobs) aan Middenvelder John van den Brom zocht minder het avontuur dan voorheen en ook Thijssen waagde zich niet al te veel naar voren. Vitesse, dat na het wegvallen van Stunng een belangrijke pion miste, verdedigde de marge, zonder ver der in problemen te komen. En waar het kon, zocht de geel zwarte bngadezelfs nog de aanval, zij het zonder succes. De Vitesse-aanhang beloonde de elf met een dankbaar applaus. Vergeten is de desillusie uit de eerste ronde tegen Deiry City. toen de thuisclub op een armoedig gelijkspel bleef steken Het krediet is terug. Nu de toeschouwers nog. 17.00-18.00 Sportnet Ra«ysport 18 00-19.00 Sportnet Ra'lysport 10.30-19.00 EURO Wortd Power Boet 19 00-19 30 EURO Motor Sport News 19 00-21 00 Sportnet Autosport 19.20-20 00 Ned 2 Do He^pe Koe auto- en motorsportmagaZ'ne 19 30-20 00 EURO Eurosportnews 20 00-21 00 EURO Basketbei Martem Globetrotter» 21 00-22 00 EURO Inlematonaa! hant* bal m Zweden 21 00-23 00 Sportnet Spaan* voetbal 22 00-22 30 EURO Tractor PufcnQ. 22 30-00 00 EURO Voetba 2 3 00-23 55 RTL V Maten Barend an Van 23 30-00 10 Dto 2 Sport verstag van de retumwedelrtfd m de Twee- i da ronde van da Europacup tossen Lever- kusen en Mechelen) 00 OOOO 30 Sportnet Sport i*1 Franknjk 00 00-01 00 EURO 00 30-01 00 Sportnet Washington international 01.0001.30 EURO Eurosportnew» VRUDAG 07 00-07.45 Sportnet Bo-eten Be Open 07 4S-08 30 Sportnet Surfen 08 30-09 30 EURO US Open Ti 00 30-10 00 Sportnet Pro Bowler» Tour. 09 30-10 00 EURO Eurotxs 1000-11 00 EURO 10 00-12 00 Sportnet Pro Bokeen 1100-1200 EURO Wielrennen Ronde van Lomberd-,e 12 00-12 30 EURO WK ParectMeaprvv gen .n Joego*iav4 12 00-13 00 Soortnel RaMOOrt 12 30-13 00 EURO WK Roewn 13 00-14 00 EURO US Open TN 13 00-1A 00 Soo» 14 00-1000 EURO EK Snooker Lycn 14 00-1800 Sportnet NHL IJshockey 14 1 5-18 30 BBC 2 Sport on Fndey 16 00-17 00 Sportnet Argentijn* voetbei 1600-1830 EURO Oc<» vervat Sparde

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17