Yandalisme bij na nooit aangegeven 'Kinderen opvoeden vrouwenzaak' Leidse politie blij met bureau 'Halt' Student organiseert cursus voor beleggers Nederland wijst vaak onterecht mensen uit DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDEN - Slachtoffers van vandalisme doen daarvan bijna nooit aangifte bij de politie. Slechts 20 tot 30 procent van de 'getroffenen' meldt zich op het politiebureau. Leiden, Al phen en de regio vertonen geen afwijking van dit landelijk beeld. De geringe aangiftebe reidheid komt, omdat men denkt dat de politie toch niets kan doen. Bovendien is schade door vandalisme in veel gevallen verzekeringtechnisch niet interessant. De rijkspolitie district Den Haag en de gemeentelijke korpsen constate ren dat publiciteit en anti-vandalis- me-acties de aangiftebereidheid gi gantisch opkrikken. Zodra de actie stopt (meestal is er slechts een be perkt budget beschikbaar) zakt de bereidheid om een tocht naar het politiebureau te ondernemen als een pudding in elkaar. Het onderzoek naar de bereid heid van mensen aangifte te doen van vandalisme is uitgevoerd in op dracht van de ministeries van justi tie en binnenlandse zaken. Het on derzoeksbureau Beke uit Arnhem bureau heeft in elf gemeenten een zogenaamde vandalisme-registra- tie-project uitgevoerd. De inwoners van die plaatsen werden hierbij aan gezet om aangifte te doen van elke vorm van vandalisme. De meeste schade werd berok kend aan auto's, tuinen, woningen en fietsen. Volgens het bureau Beke ligt het gemiddeld schadebedrag tussen de driehonderd en vijfhon derd gulden. Particulieren worden het meest getroffen, maar ook ge meenten en bedrijven krijgen gere geld met het probleem te maken. Geen van de gemeenten in de Leidse en Alphense regio kan exac te cijfers over het percentage aan- Leidse juriste krijgt de Moddermanprij s LEIDEN De Leidse juriste mr, C. Cleiren krijgt de Moddermanprijs. De prijs wordt om de twee jaar toe gekend aan schrijver van een in Ne derland verdedigd proefschrift. Die dissertatie moet op 'loffelijke wijze' wijze bijdragen aan de ontwikke ling van strafrechtwetenschappen. Mevrouw Cleiren verdedigde eer der dit jaar haar proefschrift geti teld: 'Beginselen van een goede pro cesorde. Een analyse van recht spraak in strafzaken'. De prijs is me vrouw Cleiren toegekend door de Prof. A.E.J. Moddermanstichting. Die stichting is aan de faculteit rechtsgeleerdheid van de Leidse universiteit verbonden. Zij bevor dert onderzoek op het gebied van de strafrechtwetenschappen. Mevrouw Cleiren neemt de prijs maandag 5 november in ontvangst in het Academiegebouw aan het Ra- pendburg 73. Prof. mr. A.L. Malai motiveert de toekenning van de prijs. Omroeptientje Omdat ik mij heel erg boos heb ge maakt over een artikel in uw dag blad het volgende. Het betreft het artikel over de heer Van Santen uit Sassenheim. Deze meneer riskeert een gevangenisstraf van twee jaar omdat hij weigert het tientje voor de regionale zenders te betalen. Hij heeft nog gelijk ook en komt er eer lijk voor uit, misschien als enige die daar de moed voor heeft. Hoe is dit in Godsnaam mogelijk als je leest dat er zoveel justitiële blunders zijn gemaakt de afgelopen maanden be treffende 'zware criminelen'. Wat een rechtsongelijkheid in dit reeds verziekte Nederland. Ik wens de heer Van Santen het allerbeste. Houd uw poot stijf wat dat betreft, want van zulk soort rechtsongelijkheid gaat het grote deel van de bevolking al lang over zijn nek. A. Roomer Narcisstraat 13, Katwijk Bevolkingsonderzoek In de regio Westland is 75 procent van de vrouwen beschermd tegen baarmoederhalskanker. Deze be scherming betekent dat door een re gelmatige controle op baarmoeder halskanker het aantal sterfgevallen wordt teruggedrongen door ont dekking in een vroeg stadium. Deze hoge beschermingsgraad is het resultaat van een goede organi satie van het bevolkingsonderzoek, bereikt door goede samenwerking tussen het Integraal Kankercen trum West, GGD, huisartsen, patho loog-anatomisch laboratorium en ziektekostenverzekeraars in de re gio Westland. Dit bewijst dat het voorbarig is bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker chao tisch en geldverslindend te noe men. Er zijn wel degelijk regio's waar het bevolkingsonderzoek goed georganiseerd is en die goede responscijfers leveren. Integraal Kankercentrum Schipholweg 5a, Leiden LEIDEN Joost Dille, student economie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, organiseert voor belangstellenden uit Leiden en om geving een spoedcursus hoe parti culieren hun geld in effecten kun nen beleggen. Plaats van handeling is De Eendenkooi aan het Kooiker pad 1 in Zoeterwoude-Rijndijk. De cursus wordt gehouden op 7. 12 en 14 november van 19-21.30 uur. In eenvoudige taal legt de student in drie avonden uit hoe de beurs werkt en welke risico's er verbon den zijn aan het aanschaffen van aandelen, opties en obligaties. De cursus is vooral bedoeld voor leken, mensen die niets van de beurs we ten. "Zie de cursus maar als een abc voor de kleine belegger waarin de belangrijkste begrippen aan bod komen", licht Dille toe. "Ik richt me op alle groepen, jong en oud. Nee, adviseren doe ik niet. Ik vertel de mensen hoe ze tot een keuze kun nen komen, hoe aandelen moeten worden geïnterpreteerd. Kijk, weet ik toevallig iets, dan vertel ik dat na tuurlijk wel". Joost Dille voegt eraan toe dat de beurs duidelijk niet gebaat is bij de daden van Saddam Hoessein. De koersen zijn de laatste maanden flink gezakt. 'Toch mag dit de po tentiële belegger niet ontmoedi gen". vindt hij. "Misschien is dit de tijd om in te kopen. Twee jaar gele den, in 1988, was na de 'krach' een topjaar voor de Amsterdamse beurs. Bovendien kan ook van een dalende beurs worden geprofiteerd, by voorbeeld met opties". Omdat hij als student aan de heao niets van beleggen wist, zette hij voor zijn mede-studenten een cur sus in beleggen op. De belangstel ling was mondjesmaat. Derhalve besloot hij er mee de 'boer' op te gaan. "De toeloop was enorm", zegt Joost Dille. "Ik wist niet wat me overkwam. Ik ben er in Brabant, waar ik destijds op de heao zat, mee begonnen. Na de eerste publikatie kwamen er maar liefst 335 aanmel dingen binnen. Later was er ook voor zo'n grote interesse in Amster dam en Haarlem". Bijverdienste Voor Dille lijkt de cursus een aardi ge bijverdienste. "Dat ligt eraan hoeveel mensen erop af komen", zegt hij. "Maar de ene student doet vakantiewerk, ik organiseer die cur sus. Ik vind het leuk om kennis over te dragen aan anderen. Nu met de Golfcrisis lijken de mensen echt ge ïnteresseerd te zijn. Je kunt merken dat het onder hen leeft. Helaas is er niemand die hun vertelt hoe het nu precies zit. Die cursus moet je dan ook maar zien als een stuk algeme- giften boven tafel halen. Hiervoor is een tijdrovend slachtofferonder- zoek nodig. Lage drempel Zowel bij de gemeentelijke korpsen als bij het districtsbureau van de rijkspolitie bestaat de indruk dat mensen eerder geneigd zijn aangif te te doen als zij het idee hebben dat er iets met hun aangifte wordt ge daan. Ten tijde van acties stijgt het percentage aangiften dan ook flink. De voorlichter van de Leidse poli tie, D. Gravelr.nd, roemt 'de wer king' van het Halt-bureau, een afde ling van het politiebureau waar klei ne criminelen alternatieve straffen krijgen opgelegd. Vandalen krijgen er niet alleen een uitbrander, maar moeten bovendien enige tijd zonder loon bij de plantsoenendienst wer ken. Graveland: "Sinds de komst van het Halt-bureau, neemt het percen tage aangifte naar mijn idee toe. Mensen zijn eerder geneigd die moeite te doen als ze weten dat er werkelijk iets wordt gedaan". Het Alphense politiekorps heeft enige tijd geleden een actie gehou den om mensen te bewegen aangif te te doen. Dat sloeg aan. "Het korps is echter met vijftien man inge krompen, dus voor zoiets is geen tijd meer". Noordwijk heeft dezelfde erva ring met acties. Van het geld van de gemeente is in de badplaats een tijd je lang een 'vandalisme-bureautje' ingericht in een buurtcentrum. De lage drempel en de extra aandacht leidden tot een fikse stijging in aan tal aangiften. Het geld was op, het bureautje ging dicht en het aantal aangiften daalde. Een woordvoerder van het Noordwijkse korps benadrukt het belang van de aangiften: "Die zijn nodig voor het bepalen van het be leid ter bestrijding van de overlast". Conferentie over kanker AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam komen dit weekeinde onder auspiciën van de Association of Eu ropean Cancer Leagues vertegen woordigers van kankerorganisaties uit twintig landen bijeen om te pra ten over steun aan kankerpatiënten. De Nederlandse Kankerbestrijding treedt op als gastheer. Voor het eerst nemen aan de jaar lijkse conferentie ook vertegen woordigers van Oosteuropese lan den deel, met name Hongarije, Po len en Tsjechoslowakije. In deze landen zijn pas na de recente poli tieke ontwikkelingen kankerorga nisaties opgericht. Een deel van de bijeenkomst in Amsterdam zal ge wijd zijn aan verdere uitbreiding van organisaties in Oost-Europa. Het thema is gekozen omdat de organisaties steun aan kankerpa tiënten zien als een wezenlijk on derdeel van de kankerbestrijding. Zijden sjaaltje om professoren op te sieren NIJMEGEN (GPD) Een zij den sjaaltje behoort voortaan tot de vaste basisgarderobe van alle hoogleraren aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. De geleerden heb ben van de rector magnificus een brief gekregen waarin staat dat de zwarte toga's wat opsiering verdienen. Kosten van het sjaaltje: 177 gulden, over te maken met de reeds in gesloten acceptgirokaart. Prof. dr. A.J.M. Plasschacrt, rector magnificus van de KU, schrijft dat het sjaaltje een kleurrijke 'verbijzondering' is waardoor de hoogleraren zich zowel in als buiten onze uni versiteit onderscheiden en te vens meer gezicht geven aan de faculteit waartoe zij beho ren. De hoogleraren dienen per 1 januari volgend jaar het sierstuk in de kleuren van de KU te hebben aangeschaft. Het College heeft al een op dracht verstrekt en de kosten van de sjaaltjes voorgescho ten. Of het de geleerden vrij staat de sjaaltjes te weigeren staat niet in de brief vermeld. In de brief worden de hoog leraren eveneens in het onge wisse gelaten over de kleuren van het fraaie kledingstuk. Plasschaert beschrijft de sjaal als een stola-achtigc iets en de kleuren verschillen per facul teit. Zo is de afdeling godge leerdheid paars toebedacht en de faculteit der beleidsweten schappen roze. Leidse universiteit onderzoekt toekomstideeën jongeren LEIDEN De meeste jongens kiezen nog steeds voor het kost winnerschap en zijn nog niet be reid de zorg voor kinderen te de len met (toekomstige) partners. Meisjes moeten zelf maar een op lossing bedenken voor het combi neren van kind en beroep. Toch gaan steeds meer jongeren twijfe len over deze traditionele taakop vatting. Dat blijkt uit een drieja rig onderzoek van de Leidse uni versiteit naar de levensloop, toe komstideeën en keuzeprocessen van jongeren. "Het belang van het hebben van een baan staat voor de meeste jongens en meisjes als een paal boven water. Werk en opleiding zijn een vast onderdeel van hun leven. Maar wat en wie bepalen hun uiteindelijke beroeps- en stu diekeuze? En hoe denken jonge ren werk met een gezin te combi neren? Hoewel nog steeds zeer weinig jongens bereid zijn om de zorg voor de kinderen met hun toekomstige partner te delen, zijn ze wel gaan twijfelen aan de wijze waarop ze denken een gezin met een baan te combineren. Dat zijn interessante gegevens die nog niet eerder in Nederland op een dergelijke manier zijn verza meld", licht prof. M. du Bois-Rey- mond het onderzoek toe. Samen met nog vier andere we tenschappers, onder wie Janita Ravesloot, van de sectie Jonge- renstudies en Jeugdbeleid van de faculteit der sociale wetenschap pen heeft ze het Leidse onder zoeksproject 'Jongeren, ouders en arbeid' onder haar hoede. In dit langlopende onderzoek wordt bekeken welke plaats arbeid in neemt in het leven van heden- daagse jongeren in hun overgang van jong-zijn naar volwassen heid. Drie jaar lang worden 160 jongens en meisjes uit Leiden en omstreken gevolgd vanaf het jaar waarin ze eindexamen deden op verschillende scholen voor voort gezet onderwijs. Ook hun ouders worden ondervraagd. Onlangs verscheen het tweede tussenrap port 'Jongeren verder op weg'. Het eindrapport verschijnt in 1992. De onderzoekers zijn vooral ge ïnteresseerd in de manier waarop jongeren keuzes maken die van groot belang zijn voor hun verde re leven, zoals opleiding, beroep en gezinsleven. Daarbij wordt ge keken of er verschillen zijn tussen jongens en meisjes en tussen de sociale lagen van de bevolking. Tevens wordt de rol van ouders en school bij dat keuzeproces on der de loep genomen. "Keuzes maken is in de huidige samenleving veel ingewikkelder dan vroeger", legt Du Bois uit. "Jongeren hebben veel meer op leidingsmogelijkheden en daar om ook langer de tijd om van hun jeugd te genieten. Ze kunnen het volwassen worden langer uitstel len. De weg naar volwassenheid loopt bovendien niet meer langs Prof. Du Bois (links) enJ. Ravesloot: 'Voorlichting is belangrijk voor jongeren platgetreden paden zoals vroeger toen de levensloop van mensen veel meer vast lag. Het is goed dat jongeren verschillende ervarin gen kunnen opdoen. Ze moeten zich dan ook niet laten opjagen, vinden wij, maar ook niet einde loos gedesorienteerd door het op leidingssysteem dwarrelen". Du Bois en Ravesloot bena drukken daarom het belang van goede voorlichting voor de schooljeugd en hun ouders. "Die studie- en beroepenvoorlichting schiet nu te kort. Jongeren wor den plompverloren van school op de arbeidsmarkt gegooid. Maar liefst 90 procent van de onder vraagde jongeren kiest voor een vervolgopleiding maar ze zijn on voldoende op de hoogte van de verschillende mogelijkheden. Ze laten zich bij hun keuze te veel lei den door hun vakkenpakket. Wij vinden dat er op school al aan dacht moet worden gegeven aan levenslooplanning, dus aan keu zes die werk ën gezin betreffen. Dat kan op discussieavonden of bijeen vak als maatschappijleer. Ook snuffelstages en gerichte voorlichting van beroepspedago gen, leraren en decanen, zijn be langrijk. Met name ouders moe ten daarbij veel meer worden be trokken. Ook zij zijn ook onvol doende op de hoogte van de stu die en beroepsmogelijkheden ter wijl zij een belannjke rol kunnen vervullen in het keuzeproces". In deze maatschappij is het van belang dat iedere jongere of een opleiding volgt of een baan heeft. Het overheidsbeleid is erop ge richt het onderwijs af te stemmen op de sterk wisselende arbeids markt om werkloosheid te voor komen. Jongeren moeten zo hoog mogelijke opleidingen volgen om hun kans op de arbeidsmarkt te vergroten. Beleidsmakers willen daarom graag meer weten over de manier waarop jongeren keuzes maken. Het project wordt dan ook gefinancierd door het minis terie van sociale zaken, WVC en de Stichting Kinderpostzegels Nederland. "Het overheidsbeleid is er ook op gericht steeds meer meisjes op de arbeidsmarkt te krijgen", ver klaart Du Bois. "Wij onderzoeken of ze daartoe bereid zijn. Na de twee interviewrondes die we nu achter de rug hebben, blijkt dat het probleem van de combinatie gezin-werk nog steeds een vooral een vrouwenprobleem is. Meisjes voelen zich verantwoordelijk voor de kinderen. Ze kiezen daar om een jaar na hun eindexamen veelvuldig voor een 'moderne' va riant van het traditionele moeder schapsmodel: werken, stoppen en kinderen opvoeden en als de kinderen groot zijn weer een baan zoeken. Het aantal meisjes dat een gezin wil combineren met een baan, volledig of deeltijd, neemt af in vergelijking met de vorige interviewronde. Meisjes kiezen met het idee van een tijdelijke baan in hun achterhoofd voor een kortere en concrete beroepsoplei ding. Ze kiezen daarom minder vaak dan jongens voor de univer siteit". Jongens zijn nog niet in groten getale bereid de zorg voor kinde ren op zich te nemen. Wel zijn meer jongens een jaar na hun eindexamen gaan twijfelen over de combinatie gezin-arbeid. We denken dat dat komt omdat ze worden geconfronteerd met ver anderende ideeën en opvattingen by meisjes die straks wellicht niet meer zo makkelijk hun baan wil len opgeven als er kinderen ko men. Hier is dus sprake van een wonderlijke situatie: meisjes zijn meer rekening gaan houden met de traditionaliteit van de man en jongens omgekeerd met de mo derniteit van de vrouw. Maar nog steeds moeten meisjes het pro bleem oplossen". Volgens Du Bois en Ravesloot kan het huidige jeugdbeleid de traditionele rolverdeling niet al leen doorbreken, hoewel meisjes worden gestimuleerd aan het werk te gaan en voor 'mannenbe roepen' te kiezen. "Hoe vrouwen met kinderen werk en gezin moe ten combineren, daar wordt niet over gepraat. Dat is hun pro bleem". aldus Ravesloot. "Het klinkt allemaal mooi, maar er ver andert weinig wat dat betreft". Du Bois "De overheid moet zor gen dat er meer kwalitatief goede part-time banen komen zodat het voor meisjes èn jongens mogelijk wordt werk en gezin te combine ren". "Gelukkig zyn steeds meer jon geren zich van dat probleem be wust", concludeert Du Bois. We zien een tendens in ons onder zoek dat jongens en meisjes naar elkaar toe groeien wat hun ideeen over de toekomst betreft. In de volgende interview-ronde zullen we ongetwijfeld nog vele veran deringen in deze toekomstplan nen van jongens en meisjes vin den". UTRECHT (ANP) - Uitzetting van asielzoekers naar landen waar oor log wordt gevoerd of hongersnood heerst, is in strijd met het Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Dat stelt mr. H. Simon, docent vreemdelingen recht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, in een artikel in het Ne derlands Juristenblad. Volgens Si mon handelt de Nederlandse rege ring dan ook 'onmenselijk' door asielzoekers uit te wijzen naar lan den als Libanon, Sudan en Sri Lanka. De Amsterdamse jurist baseert zich in zijn artikel op artikel 3 van het mensenrechtenverdrag. Dat zegt onder meer dat een staat nie mand mag onderwerpen aan een onmenselijke of vernederende be handeling. Het artikel gaat echter verder, zo meent Simon. Om dat aan te tonen voert hij het 'Soeringarrest' van het Europees Hof voor de rechten van de mens aan. Het Hof heeft het Verenigd Ko ninkrijk veroordeeld omdat het ie mand aan de Verenigde Staten had uitgewezen, die mogelijk ter dood zou worden veroordeeld. Niet de mogelijke doodstraf was de hoofd reden van de veroordeling van de uitwijzing, maar het 'relatief lichte risico' dat de uitgeleverde liep om te worden blootgesteld aan langduri ge opsluiting in een dodencel. Het verdrag behelst dus niet al leen een verbod aan regeringen om zelf personen onmenselijk te be handelen, zo concludeert Simon. Het legt staten die het verdrag heb- Jurist noemt beleid onmenselijk ben ondertekend volgens hem ook de verplichting op te voorkomen dat 'ieder die zich onder zijn rechts macht bevindt' elders onmenselijk wordt behandeld. "Ook als de be treffende lidstaat daarbij niet zelf is betrokken en één en ander buiten de eigen landsgrenzen plaatsvindt", stelt Simon. Schending Nederland schendt derhalve de mensenrechten door asielzoekers terug te sturen naar landen als Liba non en Sri Lanka (waar burgeroor- l logen woeden) en Sudan (waar hon gersnood aan de orde van de dag is). De jurist meent dat hef mensen rechtenverdrag asielzoekers meer kans op een verblijfstitel biedt dan het Europese Vluchtelingenver drag, omdat dat maar een beperkt aantal gronden kent dat recht geeft op asiel. Hongersnood en burger oorlog vallen er niet onder. Nog in april van dit jaar heeft de Europese Commissie voor de rech ten van de mens de Nederlandse re gering aanbevolen Libanese vluch telingen niet uit te wijzen, zolang hun procedure bij de commissie nog niet is afgehandeld. De vorige staatssecretaris van justitie Korte- Van Hemel heeft aan dat verzoek voldaan Zij heeft echter te kennen gegeven dat het beleid (dat uitwij zing van Libanezen mogelijk is) zal worden voortgezet Uit de weinige uitspraken blykt dat Nederlandse rechters tot nu toe weinig op hebben met de redene ring van Simon. Daarmee geven zij volgens hem blyk van een 'rechts politiek bepaald oordeel' uit angst dat een ruimhartige benadering een stroom artikel 3-zoekers op gang zal brengen. "Evenwel recht gaat voor den baat uit", schrijft Simon. "Ge zien het m het geding zynde funda mentele mensenrecht zou een ui terst stringente controle op do rechtmatigheid van hot overheids optreden. gevoegd bij het voordeel van de twyfel van de betrokkene, meer op zijn plaats zyn" Meer geld nodig voor zorg buiten het verpleeghuis ke projecten, maar er zijn er drie honderd in voorbereiding Directeur A.N H Bruseker van het Leidse verpleeghuis Zuyd- twyck juicht plannen voor meer zorg buiten de meren toe "Ik vind dat een hele goed» zaak De provin cie Zuid-Holland loet binnenkort beslissen over ext i geld voor deze vorm van zorg. Da .r moeten we op wachten". EDE/LEIDEN Meer geld is nodig voor projecten voor vervangende verpleeghuiszorg. Dit is verpleeg hulp buiten de muren van het ver pleeghuis. De sectie verpleeghuizen van de Nationale Ziekenhuisraad heeft daar nu 40 miljoen gulden voor, maar er is 70 mihoen nodig. Dat zei sectievoorzitter G CiJflieUft* sen gisteren op een ledenvergade ring in Ede. Comelissen noemde het verheu gend dat de verpleeghuizen met zo veel initiatieven komen in de zorg- op-maat-gedachte "Dat betekent dat de patient de nodige hoeveel heid zorg krygen op de voor hem beste plek Steeds meer mensen krijgen hulp buiten de muren van het verpleeghuis". De Ziekenfonds raad subsidieert nu 103 van dergelii- ne ontwikkeling die de deelnemers ervan opsteken". Een gat in de markt? Dille "Nou. dan moet je gaan denken in comm- ciele uitbreiding van het idee Doe je het echt uit winstbejag, dan moet de prijs omhoog. Dan moet je gaan adverteren en zo. Nu doe ik dat niet. Daarom zijn de kosten gering. Zoals het nu gebeurt, ja. is het wel een gat in de markt. Maar moetje met dure advertenties de aandacht opwek ken. dan is het niet meer te betalen en blijven de mensen weg" Officieel inschrijven hoeft niet, wie zich meldt (tel. 020-851583) kan zo meedoen. De kosten bedragen 47.50 voor de drie avonden. Een dic taat is erbij inbegrepen. Als extraa tje wordt er een excursie naar de beurs gemaakt en komt er een gast spreker uit het bankwezen om te vertellen wat de rol van die bank is "Voor mensen die geen tonnen te beleggen hebben is dat vooral van belang", zegt Dille. "Van deze men sen zal het meeste via de bank gaan. Wie tonnen te beleggen heeft weet de weg wel. heeft adviseurs. Kijk. voor hen is die cursus bepaald niet bedoeld". Radio en tv in beslag genomen SASSENHEIM - De politie van Sassenheim heeft gistermiddag in samenwerking met de dienst om roepbijdragen van de PTT de radio- en tv-apparatuur weggehaald bij Sassenheimer J. van Santen. De man weigert al bijna twee jaar d$ extra heffing op de omroepbijdrage te betalen. Deze heffing is bedoeld voor de regionale radiozenders. De politie heeft vorige week de apparatuur van de Sassenheimer verzegeld maar Van Santen heeft de zegels verbroken om toch tv te kun nen kijken Hij riskeert daarmee een gevangenisstraf van twee jaar. De Sassenheimer wil de jaarlijkse extra heffing uit principe niet beta len. De Provincie Zuid-Holland heeft de heffing ingevoerd om re gionale zenders Radio West en Ra dio Rijnmond in stand te kunnen houden Het Rijk wil deze zenders namelijk niet uit de algemene om roepmiddelen bekostigen- Van San ten "Al die radiozenders zijn over bodig en slecht voor het milieu. Ik heb er niet om gevraagd en betaal er dus ook niet voor". Volgens een woordvoerder van de provincie staat de extra heffing vast tot 1995 "We hebben geen re den om dat besluit te herzien 99 procent van de luisteraars betaalt het tientje gewoon". Weer problemen met ov-jaarkaart LEIDEN Opnieuw dreigen er problemen te ontstaan bij de invoe ring van de openbaar vervocr-kaart voor studenten op 1 januan. De re actie van onderwijsinstellingen op voorstellen van de NS om hun aan- vangstyden te verschuiven, schiet tekort Dat schrijft minister Ritzen van onderwijs in een brief aan Eer ste- en Tweede Kamer. Als de instellingen niet meewer ken, worden de capaciteitsproble men van NS in de ochtendspits tus sen 7.45 en 8.15 uur onaanvaardbaar groot. Minstens 70 procent van de studenten van het universitair en beroepsonderwys zou een half uur vroeger of later moeten beginnen. Volgens een woordvoerder van de Leidse universiteit hoeven de aanvangstijden hier niet te worden aangepast "De colleges van de me dische faculteit beginnen om 8.30 uur. Maar het merendeel van deze studenten woont in Leiden. Alle an dere colleges beginnen pas om ne gen uur rn dat W VOlfMB ons geen problemen opleveren voor de NS". Honderd jaar geleden stond er in de krant. - Weder kan, helaas, zoo schrijft men uit Berlyn, melding ge maakt worden van een vree» elijk familiedrama. Een vader heeft zijne vijf kinderen deels Xfergiftigd, deels getracht dat te doen en daarna zichzelven door vergiftiging van het leven beno men In de Jahrutraal woonde Herman Gast met zijn gezin, be staande uit vrouw, drie jongens en twee meisjes. Toen de vrouw, na cene boodschap gedaan te hebben, thuis kwam. vond zij ha ren man en drie kinderen dood. Volgens getuigenis van het nog in leven zynde achtjarige meis je. heeft de vader den kinderen „onthaald" op bonbons en mar sepein. nadat hij uit een fleschje eenigc droppels daarop had la ten rallen Het meisje vond de bonbons te bitter en had ze utfge- rpuwd; een jongen gaf ze ook te rug Zoo bleven deze kinderen in leren. Armoede was de drijfveer tot de daad. Een groot aantal landverhui zers, die uit Rusland aan het spoorwegstation te Myslowitz (Silezie) aankwamen, is in han den gevallen van een geweten loos oplichter Den arme lieden waren wissels zonder waarde voor goed geld bijwijze van scheepskaarten in de handen ge stopt. Aan de Pruisische grens werd hun op het bedrog gewezen en als gevolg daarvan konden zij met naar Amerika vertrek ken. Vyfentwintig jaar geleden - Op het gisteren in Zeist gehou den Accordeonconcours is onze stadgenoot, de 24-jarige Henny Langeveld voor de zesde maal uitgeroepen tot Nederlands kampioen Accortleonspel Hij behaalde in de superieure afde ling het hoogst aantal punten, namelijk 163'hHmny Lange veld zal in 1966 deelnemen aan het concours om het wereldkam pioenschap in Parijs

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15