TAD LEIDEN Groen Links wil boycot van PTT Bibliotheek: standpunt van bonden verouderd Open Dag moet drempelvrees voor de notaris wegnemen LEIDSCH DAGBLAD UITBREIDING TAKEN VOOR DE POLITIE Leiden wil voorbeeldstad worden op milieugebied Markt in de Stevenshof s DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 'Meer post per Stadspost' LEIDEN - Omdat de PTT van plan is een aantal post agentschappen in Leiden te sluiten, moet de gemeente dit bedrijf gaan boycotten. Dat kan door bijvoorbeeld meer post per Stadspost te versturen en lopende reke ningen bij NMB/Postbank te beëindigen. Dat voorstel lanceerde J. Laurier ternatieven worden geboden. "Als blijkt dat de meeste mensen geld halen bij een postagentschap, dan kan daar waarschijnlijk heel goed een geldautomaat voor in de plaats komen", redeneerde hg. "Het gaat om het totale pakket service. Een postagentschap ver leent meerdere diensten en heeft volgens mij ook een heel sterk infor matieve taak. Als er een postagent schap sluit en er komt een giromaat voor in de plaats dan is dat een ver arming van de voorzieningen in de wijk", aldus Laurier. Van Duijn van Groen Links gisteravond tij- voegde daaraan toe dat vooral oude- dens een commissievergadering. "Voor veel burgers is dit besluit las tig en vervelend en ik denk dat er ren waarschijnlijk weinig gebruik maken van de geldautomaten. "We zijn nog aan het overleggen best middelen zijn waarmee wij ons en ik wil nog niet dreigen. We zijn protest kunnen laten blijken", al- nog in het stadium van onze zorg dus Laurier. uitspreken", sloot Walenkamp de D. van Duijn van het CDA kwam discussie af. Hij zei erbij dat het met het voorstel protestgeluiden te stopzetten van rekeningen bij de laten horen aan de leden van de Postbank geen zin heeft omdat die Tweede Kamer, die zich over een instelling los opereert van de PTT. "Het oorspronkelijke voorstel van deze vestiging verplaatsen in de de PTT ging nog veel verder", zei richting van de Aalmarkt en als dat hij. De gemeente overlegt nog gebeurt zou meteen iets aan de ope- Gezinsvoogd door cliënte neergestoken LEIDEN - Een 43-jarige medewerk ster van de gezinsvoogdijvereni ging De Drieslag is gistermiddag bij een steekpartij in het kantoor aan de Plantage zwaar gewond geraakt. De vrouw, wonend in Den Haag, werd zeven keer gestoken met een stiletto door een 17-jarig meisje uit Amsterdam. De 17-jarige was gistermiddag sa men met haar moeder, een 40-jarige vrouw uit Hoogvliet, naar het kan toor van de voogdijvereniging ge komen om te praten over een be zoekregeling voor haar twee jonge re zusjes. Die zijn uit huis geplaatst en ondergebracht op een onder duikadres na de nodige problemen. Hef gesprek verliep echter niet naar wens van de dochter. Zij vond dat haar zusjes terug naar het ouder lijk huis moesten, maar dat werd af gewezen. Er ontstond een ruzie achtige sfeer, reden voor medewer kers van de vereniging de politie te waarschuwen. Maar voordat die ar riveerde, trok het meisje een stiletto en stak in op de 43-jarige vrouw. Zij werd zeven maal over haar he le lichaam geraakt, hoewel de moe der nog ertussen sprong. Een 46-ja- rige maatschappelijk werker kon uiteindelijk de dader vastpakken. "Zij was geheel buiten haar zinnen. Hij moest haar in een soort houd greep nemen", aldus politiewoord voerder D. Graveland. Hevig bloedend is het slachtoffer overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Zij is niet in levensge vaar. De 17-jarige is ter plaatse aan gehouden. De Leidse politie krijgt er steeds meer taken bij. De agenten worden nu al ingeschakeld door de directie civiele werken om paaltjes in de grond te zetten. Geen wonder dat de criminaliteitscijfers stijgen. (foto Look Zuyderduin) Blijvend verzet van vakbonden tegen zondag-openstelling Vprvnlc van vnnrnapina succes van afgelopen zondag toen steden het voorbeeld van Leiden die 'zich gepasseerd voelen'. Hij gaf 700 mensen naar de bibliotheek zullen volgen. De raadsman van de bonden, mr. R. Klatter, wees daarbij op de reacties van andere directeu- bliotheekbestuur wel degelijk zorg- ren in deze krant die enthousiast vuldig heeft gehandeld naar het verklaarden zoiets ook wel te wil- i^ervolg van voorpagina DEN HAAG/LEIDEN - De vakbonden nemen een hope loos verouderd standpunt in door zich te verzetten tegen de openstelling op zondag van de Leidse bibliotheek. Dat verwijt personeel toe. "Zij hebben zelfs len, maakte de raadsman van de bi bliotheek mr. A. Spijker giste ren bij een kort geding dat de bonden tegen de bibliotheek hadden aangespannen. "Het besluit van de bibliotheek wild is ofniet.de bonden vinden het zorgvuldig' te hebben gehandeld heeft zo'n breed draagvlak. De on-. een schending van het cao, waarin door de ambtenarenbonden nooit dernemingsraad, de gemeente, het staat dat op zondag door personeel op de hoogte te stellen van de open- personeel, kortom, zelfs de leden njet mag worden gewerkt. Een an- - van de bonden staan aan mijn zijde! dere reden voor de halsstarrige hou De bonden behartigen nu dus niet ding van de bonden die ook lande- ter. de belangen van haar leden", zei ijjk grote beroering wekte, is de Raadsman Spijker kon echter wel ook schoorvoetend toe dat het beter was geweest wanneer de bonden tij dig geïnformeerd waren. "We had- Voorlopig geen plastic stoepranden LEIDEN - Leiden wil een voor beeldstad worden op milieuge bied. Dit zei de Leidse milieuwet- houder De la Mar gisteravond tij dens een raadscommissieverga dering. In die gedachte past uit stekend het houden van een milieufestival waarbij het pu bliek op een speelse wijze wordt geconfronteerd met milieu-vraag stukken. De la Mar antwoordde dit op een suggestie van het raadslid Van Schreven (Groen Links). Daarentegen komen er voorlo pig geen stoepranden van herge bruikt plastic in de stad. Het col lege acht het idee van Groen Links hiervoor te duur. Een be tonnen band kost zo'n 12 gulden per meter, een plastic exemplaar 85 gulden. Het idee van de plastic trottoir banden werd onlangs geopperd door Van Schreven. Zij kwam met het voorstel omdat in Haaks bergen momenteel een proef wordt gehouden met de kunstof banden. De la Mar moest zijn partijgeno te gisteravond teleurstellen tij dens commissievergadering milieu. Hij rekende voor dat zo'n band van hergebruikt landbouw plastic zeven keer duurder is dan een betonnen exemplaar, en dacht daarmee de discussie te hebben afgerond. Verschillende raadsleden lie ten echter weten niet zo veel bete kenis te hechten aan de aanschaf kosten. Ze opperden dat de kun stof wel erg lang mee gaat en dat de kosten op langere termijn mo gelijk toch lager zijn dan ze nu lij ken. De la Mar wil echter het risico niet nemen. "Die banden in Haaksbergen zijn ook maar een proef, er is 500 meter aangelegd en voordat men verder gaat wil men ook daar de bevindingen af wachten'. Hu zegde toe de proef in de gaten te houden. "Dan kun nen we er mogelijk op terug ko- In antwoord op vragen van Van SctoMVan ovar het toepassen van hergebruikt plastic in straat- meubilair liet De ia Mar weten dat de gemeente waar mogelijk her gebruikt materiaal wil toepassen. "Misschien kan hier en daar een schommel niet van dat spul wor den gemaakt, maar dat moeten uitzonderingen blijven". mr. A.H. Spijker van de bibliotheek. De enige mogelijkheid om op zondag open te gaan is een 'bijzon dere omstandigheid' met een 'inci- den kunnen melden dat het perso- denteel' karakter, zo stelde Klatter. neel akkoord is en dan was er niets Een voorbeeld daarvan is de onthef- gen om suggesties te doen. Het be stuur heeft niet zomaar wat aange rommeld, maar uitvoerig nage dacht", zei Spijker. Of een openstelling op zondag ge- het bestuur van de bibliotheek 'on- dat dit niet is gebeurd Al op 28 februari dit jaar is de on- "De Leidse bibliotheek wilde via de dernemingsraad van de bibliotheek achterdeur een filiaal op zondag op de hoogte gesteld van het voor openen", zei Klatter. Hij verweet nemen van het bestuur. Vervolgens heeft de ondernemingsraad het per soneel gepolst. Uit een enquête bleek vervolgens dat 31 mensen het geen bezwaar vonden om op zondag aan de hand geweest. Het is jammer fing die de bonden hebben gegeven tijdens de Uitmarkt van Amster dam. De 22 zondagen in Leiden zijn volgens Klatter zeker niet als een in cident af te doen. "Dat is voor de bonden onaanvaardbaar". De openstelling van het filiaal van de Leidse bibliotheek aan de Nieuwstraat op zondag geschiedt bij wijze van proef voor 22 zondagen te werken. Voor de vier uur die de waarvoor de gemeente Leiden vestiging open is zijn maar 19 sen nodig. "Er zitten dus nog 12 te leurgestelde mensen bij ons op de 25.000 gulden subsidie heeft ver strekt. De werknemers van de bi bliotheek werken vrijwillig aan het Alle kantoren in Leiden en omstreken zaterdag open Spijker die ook wees op het grote angst dat bibliotheken in andere begrip opbrengen voor de bonden reservebank", sneerde raadsman experiment mee. Gemeente beziet mogelijkheden asbestonderzoek LEIDEN - De gemeente bespreekt momenteel mogelijkheden om te onderzoeken of asbest voorkomt in woningen en gebouwen. Dit ge beurt naar aanleiding van het aan treffen van asbest in eengezinswo ningen van woningbouwvereniging De Sleutels in de Merenwijk. Veel raadsfracties betwijfelen of de asbest alleen maar in deze wo ningen voorkomt. Wethouder De la Mar werd gisteren tijdens de com missievergadering milieu gevraagd of de gemeente plannen heeft voor een nader onderzoek van andere panden. Hij liet weten dat de wil er wel is, maar dat moet worden bekeken op welke wijze een dergelijk onder zoek kan worden uitgevoerd. Voor wat betreft de overheidsgebouwen is het niet eens zo'n probleem. Die kunnen door de gemeentelijke di rectie gebouwen worden gecontro leerd op de aanwezigheid van as best. Controle van woningen levert meer bezwaren op, omdat het de vraag is wie het onderzoek moet uit voeren en wie opdraait voor de kos ten. De la Mar hoopt binnenkort meer duidelijkheid te kunnen ver schaffen over een mogelijke contro le. LEIDEN Er komt een markt in de Stevenshof. De warenmarkt gaat waarschunlijk vanaf het voorjaar el ke donderdagochtend draaien bij winkelcentrum De Stevensbloem. Dat werd gisteravond bekendge maakt tijdens een commissieverga dering. Volgens A. van Paridon, chef van de markt- en havendienst, komen er dertig tot veertig kramen te staan. Waar precies is nog niet be kend. Veel misbruik van parkeerkaart voor invaliden LEIDEN - De parkeerpolitie stelt een onderzoek in naar misbruik van invalideparkeerkaarten. Steeds va ker komt de parkeerpolitie auto's tegen met een dergelijke parkeer kaart terwijl deze door valide men sen wordt bestuurd. Gisteren werd een auto aange troffen in de Kaardesteeg, waar een stopverbod geldt. Op het dashboard lag een invalideparkeerkaart die deels was bedekt met een stuk pa pier. Na enige tijd kwam de be stuurster. een Leidse vrouw, aanlo pen en kon de kaart worden beke ken. Controle leerde dat de kaart was verstrekt aan een invalide die enige jaren geleden is overleden. De vrouw kreeg een proces-verbaal. Volgens de parkeerpolitie wor den dit soort praktijken steeds va ker toegepast De parkeerpolitie wil dat het systeem zodanig wordt aan gepast dat kaarten moeten worden ingeleverd na het overlijden van de bezitter. "Uitgangspunt is steeds geweest dat er een markt zou komen als de Stevenshof zo goed als afgebouwd zou zijn. We hebben besloten eerst de detailhandel de kans gegeven een zaak op te bouwen en daarna een markt in te stellen", antwoord de de ambtenaar op een vraag van PvdA-raadslid A. Boot De markt wordt waarschijnlijk op donderdagochtend gehouden, om dat op overige dagen of in Leiden of in een naburige gemeente markt is. "Alleen de maandag en de donder dag blijven eigenlijk over. Maar maandag is de inkoopdag van de handelaars', aldus Van Paridon. Over de precieze uitvoering van de plannen wordt nog overlegd met de marktkooplieden en met de win keliers- en buurtvereniging in de Stevenshof De Leidse notaris Meiners: "lk denk dat er veel 'ongelukken' gebeuren als er niets is geregeld. LEIDEN Richard en Annie ken nen elkaar al een tijdje en besluiten te gaan samenwonen. Plannen om te trouwen hebben ze nog niet Ri chard heeft een leuke etage gezien in het centrum van de stad. Precies wat ze zoeken. Met de verhuurder worden ze het al snel eens over de huurprijs. Ze krijgen een huurcon tract mee om door te lezen. Annie komt op het idee een van de notaris kantoren in de stad te bellen om te vragen of ze nog ergens op moeten letten bij het ondertekenen van een contract. Ze maken een afspraak. Dit sprookje is te lezen in een fol der van de Koninklijke Notariële Broederschap over samenwonen. Niet voor iedereen is het zo vanzelf sprekend als voor Annie om in dit geval een notaris te raadplegen. Daarom ool^ heeft de Broederschap komende zaterdag een "Open Dag' georganiseerd. Alle notariskanto ren in Leiden en omgeving hebben tussen 10.00 en 15 00 uur hun deu ren geopend. Het publiek kan dan gratis advies vragen over zaken als Behalve het verschaffen van in formatie wil het notariaat met be hulp van een open dag de drempel vrees wegnemen die velen nog voor een notaris hebben. "Mensen heb ben naar mijn idee hetzelfde als voor de dokter of voor de tandarts, ze stellen een bezoek keer op keer uit", zegt notaris mevrouw mr R. Meiners, die namens het notariaat in deze regio de contacten met de pers onderhoudt. Volgens de Leidse notaris is het belangrijk dat mensen hun zaakjes goed regelen als ze gaan samenwo nen. "Ik denk oprecht dat er veel 'ongelukken' gebeuren omdat er niets is geregeld. Achteraf wordt dan gezegd, waren we maar bij een notaris langs gegaan". Meiners vindt ook dat het publiek een verkeerd beeld heeft van de kosten die zijn gemoeid met het op stellen van een samenlevingscon tract of van huwelijksvoorwaarden. Die kosten bedragen voor een sa menlevingscontract of een akte voor huwelijksvoorwaarden onge veer 300 gulden. De huwelgksvoor- waarden moeten nog ingeschreven worden bij de griffie van de recht bank. Dat kost nog 150 gulden. Toch zgn er allerlei rechtsadvi- seurs die voor een lager tarief een samenlevingscontract opstellen Meiners denkt dat de mensen toch het best naar een notaris kunnen gaan. "Wij zijn de mensen die bij uitstek zijn gespecialiseerd in erf recht en familierecht". Ondanks het feit dat velen nog niet zo gemakkelgk bg een notaris binnenstappen, is de klandizie voor hen de afgelopen jaren wel toegeno men. In Leiden en omgeving is het aantal standplaatsen ook toegeno men. Meiners "De maatschappg is in de loop der jaren anders samen gesteld. Vroeger waren er weinig mensen die veel bezaten en velen die mets hadden. Sinds de Tweede Wereldoorlog zgn er steeds meer mensen die wel iets van vermogen hebben" Laurier wil wel feestje rond 725 jaar Leiden LEIDEN - Volgend jaar is het 725 jaar geleden dat Leiden stadsrechten kreeg en dat feit moet worden gevierd. J. Laurier van Groen Links vertelde gister avond tijdens een commissie vergadering dat hem een gevoel van teleurstelling bekroop toen hij in de krant las dat de ge meente niets wil doen aan dit ju bileum. "Ik ben het ermee eens dat 750 een veel mooier ge'tal is maar uit het oogpunt van toerisme kun nen we ook best aandacht beste den aan het 725-jang bestaan", aldus Laurier, die meteen met een suggestie kwam "Do markt heeft in Leiden altijd een be langrijke rol gespeeld", zei hg. "Een deel van de stad is rond de markt ontstaan en het unieke is dat de markt al meer dan zeven eeuwen op dezelfde plaats wordt gehouden. Ik denk dat we het 725-jarig bestaan van de markt in Leiden kunnen koppe len aan de Lakenfecsten in de zomer. Dat geeft die wat groot uitgevallen braderie op twee zondagen een iets ander karak ter" Wethouder J. Walenkamp bleek wel iets te voelen voor dit voorstel. Hg beloofde de ge schiedenis in te duiken en zei verder dat wordt gewerkt aan plannen om rond de markt in Leiden ook andere toeristische activiteiten te houden. Politie mag zich niet bemoeien met fikse vechtpartij LEIDEN - Meldingen over een ste vige vechtpartg, waarbij klewangs en messen werden gebruikt, kwa men gistermiddag bg de Leidse po litie binnen. De vechtpartij zou plaatshebben in een pand aan de Groenesteeg Toen de politie arriveerde bleken alle ruiten van het pand te zgn ver meld De bewoners weigerden de politie te vertellen wat er was ge beurd en heten de agenten ook niet toe in het pand. Omdat zg door de kapotte ruiten bloed zagen liggen, wordt een verder onderzoek inge steld STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13