NU HALEN, ZOMER 1991 BETALEN. Sovjet-parlement kan republieken wet voorschrijven Vrouw in ambt eist nu aandacht op van Unie van Baptisten PEUGEOT 205 DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 GEESTELIJK LEVEN Na spanningen over homoseksualiteit DEVENTER (ANP) - De Baptisten in Nederland moeten gaan nadenken over officiële erkenning van vrouwelijke predikan ten. Voorzitter W.J Blan ken van de Unie van Bap tistengemeenten opperde dit gisteravond bij de ope ning van de algemene ver gadering in Deventer. Volgens Blanken wordt er over dit onderwerp zeer verschillend gedacht in de baptistengemeen ten. In een uantal gemeenten staan vrouwen geregeld op de kansel en vormen ook vrouwelij ke ouderlingen en diakenen geen uitzondering Officieel kunnen vrouwen echter geen Baptisten voorganger worden. De voorzitter roerde dit gevoe lige onderwerp aan, omdat op korte termijn enkele vrouwelijke studenten hun theologie-oplei- ding afronden. Daarna zal onge twijfeld de vraag worden gesteld waarom zij niet officieel beroep baar kunnen worden gesteld. Blanken hoopt dat 'de buiten wacht' zal ervaren dat baptisten op waardige wijze met elkaar kunnen spreken over 'de vrouw op de kansel'. "De buitenwacht mag best weten dat baptisten over sommige dingen verschil lend denken, maar het moet niet zo zijn dat baptisten het beeld gaan oproepen van rivaliserende groepen". Blanken verwees naar de span ning die is ontstaan nadat de Unie in september de uitspraak had ge daan, dat homoseksualiteit onbij bels is. De algemene vergadering weigerde toen cis. R. Venoma we gens zijn visie op homoseksuali teit als Unie-voorganger te erken nen. Desgevraagd bevestigde Blanken dat ds. H. Bijleveld is af getreden als voorzitter van de commissie voor de opleiding, om dat hij zich niet met dit beleid kan verenigen. De Baptisten worden met hun neus op de identiteitsvraag ge drukt door de "recente geschie denis van de Unie", waarmee Blanken ook doelde op de beroe ring rond de werkgroep Ruimte en het opstappen van verschillen de redacteuren bij het officieel Unie-orgaan De Christen. De 83 plaatselijke gemeenten (12.300 leden) moeten zich realise ren dat hun autonomie beperkt wordt door het lidmaatschap van de Unie. Elke gemeente moet zich afvragen of zij de gemeenschap dient of juist beschadigt, aldus Blanken. "De gemeenten zullen zich, met name in de uitersten, moeten beperken". Kerkbladen in voormalige DDR in de problemen NÜRNBERG (EPD) - Het voort bestaan van de protestantse kerk bladen in de voormalige DDR staat op het spel. Volgens de hoofdredacteur van de 'Mccklcn- burgischen Kirchenzeitung', Her mann Beste, zitten deze bladen, die voor de omwenteling een be langrijke rol in de politieke dis cussie hebben gespeeld, "finan cieel aan de grond". Alleen als het westen bereid is geld in de bladen te steken of als Qj nieuwe partners weten te vin den, kunnen de kerkbladen blij ven bestaan, aldus de hoofdre dacteur. De vijf protestantse kerkbla den in de voormalige DDR. die samen een oplage van 150.000 exemplaren hebben, kregen in 1988 een sterke groei van het aan tal abonnees te v erwerken, omdat zij in de woorden van Beste "pu bliceerden over zaken die de om wenteling voorbereidden". Nu bezinnen de kerkbladen zich op de vraag, over welke nieuwe on derwerpen op het gebied van kerk en samenleving zij kunnen schrijven. Patriarch van Oekrainse kerk naar Sovjetunie KIEV (KATHPRESS) - De- komst van patriarch Mstislav Skripnik van de onafhankelijke Oekrains-Orthodoxe Kerk naar Kiev zal naar verwachting de con flicten tussen de Russisch-Ortho- doxe Kerk en deze kerk over het bezit van kerken aanwakkeren. Vooral de strijd om de teruggave van de Sophiakathedraal in Kiev, de 'moeder' van alle kerken in de Oekraïne en Rusland, zal verhevi gen. Skripnik, die in de Amerikaan se stad Philadelphia woont en tot nu toe de Sovjetunie niet in mocht, wordt volgens het Sovjet- persbureau Novosti zaterdag in de hoofdstad van de Oekraine verwacht. De onafhankelijke orthodoxe kerk heeft in augustus de Oppers te Sovjet van de Oekraine ver zocht de Sophiakathedraal, de daaraan verbonden residentie van de metropoliet en de Andre- askerk in Kiev, aan haar terug te geven. Het St. Andreasverband, een lekenorganisatie van de kerk, houdt al maanden een hongersta king voor de kathedraal om de eis tot 'rehabilitatie' van de kerk kracht bij te zetten. De kathe draal. die uit de elfde eeuw stamt, is sinds de jaren dertig een muse um. De Oekrainse kerk maakte zich in het begin, van de jaren twintig los van de Russisch-Orthodoxe Kerk onder leiding van de vol gens de Russisch-Orthodoxe Kerk op ongeldige wijze gekozen en gewijde metropoliet Vasil Lipkovski. In 1926 begon de ver volging van de kerk. Bisschop pen, priesters, theologen, kerke lijke medewerkers en prominen te gelovigen werden gearresteerd en vrijwel alle kerken werden ge sloten of zelfs verwoest. Lichaam Doucé in bos gevonden RAMBOUILLET (AFP) - In het bos van Rambouillet in de buurt van Parijt is "hoog rt w aai chijn lijk" het stoffelijk overschot ge vonden van de verdwenen homo seksuele predikant Joseph Dou cé. Dat is in kringen van de politie vernomen Het lijk werd 18 oktober ont dekt. Omdat het in verregaande staat van ontbinding verkeerde, durft de politic pas over enkele dagen definitief uitsluitsel te ge ven. Het is nog niet duidelijk, op v elke manier i ïoucé om het leven zou zijn gekomen. Douce is sinds 19 juli verdwe nen, toen hij in gezelschap van twee mannen in politie-uniform zijn Parijse woning verliet. Hij was leider van het Parijse cen trum voor pastorale zorg aan seksuele minderheden Centre du ChHst Libcr.iteur'. dat hij met geld van Nederlandse particulie ren had opgericht. Het centrum en de bijbehorende boekhandel zouden volgens de Parijse politie een verzamelpunt van kinderpor no en undere onoirbare praktij ken zijn In september werden vier le den van de Renseignements Ge- neraux (inlichtingendienst van de politie) aangehouden onder ernstige verdenking de predikant te hebben ontvoerd en vermoord. Onder hen was inspecteur Jean- Marc Dufourg, die nooit een ge heim heeft gemaakt van zijn af keer van homoseksuelen. Du fourg werd begin deze maand vrijgelaten. Leerstoel voor ehr. onderwijs gepresenteerd VOORBURG - Drie landelijke organisaties uit het christelijk on derwijs hebben besloten een leer stoel voor het christelijk onder wijs op te richten. Het is nog niet duidelijk aan welke universiteit de leerstoel zal worden ingesteld. Dc komst van de leerstoel is vandaag bekend gemaakt op het jubileum-congres van de Bestu- renraad protestants-christelijk onderwijs. Dc twee andere initia tiefnemers zijn de Protestants- Christelijke Onderwijsvakorgani satie (PCO) en de Unie 'School en Evangelie'. Tegelijk met deze bekendma king starten de drie organisaties een fondswervingsnetie onder de chri: v'.ijko -> lucsturen en scholen. Zo n 93 procent van alle pc scholen is aangesloten bij de Besturenraad. Zelf stort het drie- tal :;inknpitaal een ton in het inmiddels opgerichte fonds. De leerstoel zal worden gesierd met de naam van de een te voor zitter van de Schoolraad, Hendrik Pierson. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (aanvang zeven uur) o.a. aandacht aan de komen de cantatediensten in de Pieters kerk. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Afscheid ds. Blanken. Ds. W. Blanken, hervormd predikant in Voorschoten, vertrekt binnen kort naar de gemeente van Epc en neemt daarom morgenavond af scheid van Voorschoten tijdens Mn biicrnkomst in dc 'Ontmoe ting' (J. Evertsenlaan). Aanvang acht uur. Zondag wordt er om drie uur in de hervormde Dorps kerk een vesper gehouden. Afscheid ds. Van Lorncn. Ds. G. van Loenen uit Leiderdorp, die vervroegd emeritaat is verleend, wordt morgenmiddag in de Scheppingskerk een receptie aangeboden (van vijf tot zeven uur) Zondag gaat ds Van Loenen voor in een afscheidsdicnst in de Scheppingskerk. Aanvang tien Van zeevaart tot Chinees restaurant AMSTERDAM (GPD) - Als zee lieden kwamen ze omstreeks 1910 naar Nederland. Sindsdien is in Nederland een Chinese gemeen schap ontstaan met naar schat ting tussen de 45- en 60-duizend leden. De meeste Nederlanders maakten pas met hen kennis tij dens de economische crisis van de jaren dertig. De Chinezen wa ren toen overbodig geworden als stoker in de scheepvaart. Met pin dakoeken trokken zij door het iand om zo een schamel inkomen te verdienen. Over het verblijf van Chinezen in ons land is in het Amsterdams Historisch Museum een tentoon stelling te zien met als titel 'Dong- feng - Oostenwind; Chinezen in Nederland'. De expositie schetst een beeld van de nog vrij korte ge schiedenis van de Chinese sa menleving die een duidelijk stempel heeft gedrukt op die in Nederland. Immers, wie at niet eens in een Chinees restaurant. De van oor sprong Chinese acupunctuur is inmiddels een vrijwel geaccep teerd gegeven. Niemand die nog verbaasd opkijkt als de (oog)arts, apotheker of ingenieur van origi ne een Chinees is. De eerste Chinese zeelieden vestigden zich in het Rotterdam se Katendrecht. De Chinese ge meenschap groeide daar zelfs uit tot de grootste Chinese zeelieden- reserve van Europa. Aanvanke lijk waren ze door de Nederlandse rederijen als goedkope en werkwillige arbeidskrachten uit Engeland gehaald na het uitbre ken van de grote zeeliedensta king in 1911. Na de Eerste Wereld oorlog werd het de Britse reders verboden hen in Engeland zelf aan te monsteren De Rotterdam se haven was dichtbij en dus wer den zij daar voor een schip in dienst genomen. Tijdens hun verblijf aan de wal woonden ze in 'boardinghouses', dc Chinese pensions. Niet zelden trad de pensionhouder ook op als De pindaman, voorloper van het Chinese restaurant. GpD) agent voor de rederijen die tegen betaling voor de arbeidscontrac ten zorgde. In de boardinghouses werd gegeten, soms opium ge schoven. Soms ook was er een winkel met Chinese geneesmid delen en kruiden en in de buurt kwamen kappers en wasserijen. Zo groeide Katendrecht uit tot een klein Chinatown. Het Chinatown van Amster dam bevindt zich in de omgeving van dc Nieuwmarkt en Zeedyk. Er zyn Chinese kruideniers, su permarkten, reisbureautjes en boekwinkels. Legendarisch in Amsterdam was ooit de Binnen Bantammerstraat, waar je het lek kerst Chinees kon eten. Daar ook waren de clubs en illegale gokhui zen en werd binnen eigen kring heroïnehandel gedreven. Die Binnen Bantammer be staat niet meer. De panden wer den in het begin van de jaren ze ventig ontruimd, vaak vanwege de slechte en gevaarlijke situatie waarin die verkeerden. Nu zijn het voornamelijk de sexshops en prostitutie die hier domineren. En ook het traditionele Chinese eethuis raakt langzamerhand uit de gratie. Om de Chinese keuken nieuw leven in te blazen werden enkele jaren geleden koks uit Chi na, Hongkong of Singapore ge haald om hier les te geven in het maken van authentieke Chinese gerechten. In het Historisch Museum is een aantal voorbeelden van de Chinese levenswijze op ware grootte weergegeven. Zo zijn er een 'echt' eethuis en ook een ka mer in een boardinghouse nage bouwd. Naast beelden, porcelein en aardewerk, zijn veel door Cor Jaring gemaakte foto's te bezich tigen. 'Donjcfeng - Oostenwind; Chine zen in Nederland'. Amsterdam His torisch Museum, Kalvcrstraat 92, Amsterdam. Geopend tot en met 6 januari. MOSKOU (Rtr/AFP/DPA/AP) Het centrale parlement van de Sovjetunie heeft gisteren onverwacht snel een wet aangenomen waardoor besluiten van republieken en ste den die strijdig zijn met federale wetten ongeldig kunnen worden verklaard. De snelle goedkeuring van de wet in het Sovjet-parlement is met name een taktische zet van Moskou tegen de opstandige republiek Rusland van Boris Jeltsin. De nieuwe federa le wet biedt president Gorbatsjov de mogelijkheid op te treden tegen opstandige republieken. Gor batsjov heeft bovendien de volm acht gekregen om directeuren van ondernemingen, instituten en orga nisaties te ontslaan die weigeren de federale wetten te gehoorzamen. Het parlement van de Russische republiek zag de bui al hangen en was bezig met een wetsvoorstel om wetten van de Opperste Sovjet van de Sovjetunie ondergeschikt te ma ken aan de Russische besluiten. Dat wetsvoorstel werd. kort nadat de nieuwe wet in het centrale parle ment was aangenomen, goedge keurd. Russische afgevaardigden in het Sovjet-parlement zeiden dat de Sovjet-wet eerst moet worden goed gekeurd in het parlement van hun eigen republiek. De wet is volgens de Russische afgevaardigden pas rechtsgeldig vanaf het moment van publicatie, niet vanaf het moment dat zij is aangenomen. Rusland en de meeste andere republieken pro beren zich steeds onafhankelijker op te stellen van Moskou. Zij ver klaarden al eerder dat hun eigen wetten niet langer ondergeschikt zijn aan de besluiten van de centrale regering. Daarnaast willen veel re publieken zelf de beschikking heb ben over hun natuurlijke hulpbron nen en contact zoeken met het bui tenland. Volgens Tass heeft het parlement van Letland gisteren gestemd tegen het afstaan van belastingopbreng sten aan Moskou. Eerder stemde de Baltische republiek tegen zitting van Letse afgevaardigden in uitvoe rende en wetgevende lichamen van de centrale regering. Ontbonden De nationale overkoepelende orga nisatie van vakbonden in de Sov jetunie heeft gisteren besloten zich zelf na 70 jaar te ontbinden en een losse vereniging van vrijwillige bonden te vormen, zo heeft het offi ciële Tass bekend gemaakt. De bij eenkomst van het vakverbond viel samen met een congres van mijn werkers in de Oekrainse stad Do netsk, die een nieuwe mijnwerkers- bond willen oprichten. Pravda Sovjet-president Gorbatsjov en de leden van het politbureau hebben de hoofdredacteur van de partij- krant Pravda, Ivan Frolov, verbo den zijn functie neer te leggen. Fro lov wilde aftreden nadat leden van de redactie hem hadden 'beledigd' en het aantal abonnees bijzonder scherp was terugggelopen. Frolov verklaarde dat de krant, die eigen dom van het Centraal Comité van de Communistische partij van de Sovjetunie is, voor het volgend jaar slechts 504.000 verzoeken om een abonnement had ontvangen, een schrikbarende daling in vergelijk met de huidige oplage van 7,7 mil joen. TIJDELIJK AANBOD TOT>0 NOVEMBER 1990 'N STERK AANBOD. Wie tussen 25 oktober en 30 november 1990 een nieuwe Peugeot 205 personenauto koopt kan kiezen uit twee fantastische finan cieringsaanbiedingen. Mogelijkheid één is een renteloze lening tot maximaal 10.000,-. Na dc aanbetaling rijdt u tot 1 juli 1991 zonder rente te betalen of zelfs maar iets af te lossen. Dc aanbetaling kunt u in de meeste gevallen heel simpel oplossen door uw huidige auto in te ruilen. Op 1 juli 1991 rekent u pas af. Mogelijkheid twee is een lening tot maximaal 10.000,- over 24 of 36 maanden met 'n uiterst lage rente van 8,9% effectief. Deze zeer aantrekkelijke leningen worden u verstrekt door Peugeot Talbot Finan ciering. Dit gebeurt onder de gebruikelijke voorwaarden van een huurkoopovereen komst, waarbij de Pcugeot-organisatie de rente/rentereductie voor haar rekening neemt. 'INI STERK NUMMER. Ondertussen profiteert u in alle gevallen van wat de dynamische, moderne en succes volle 205 allemaal te bieden heeft: ruimte, comfort, betrouwbaarheid, hoge restwaarde en lage kilometer-kostprijs. De 205 is verkrijgbaar in maar liefst 33 uitvoeringen. Van diesel tot benzinemotor. Van 3-deurs tot 5-deurs. Van GTI tot Gabrio. Kortom, de keus is aan u. Tot slot willen we u nog wijzen op de Peugeot 205 Junior. Met zijn jonge en mode bewuste uitstraling is het een opvallende verschijning op de weg. Natuurlijk kunt u bij deze 205 ook profiteren van één van dc finan cieringsaanbiedingen. Hiernaast kunt u lezen welke extra's u op dit Peugeot 205 model krijgt. Deze Junior met al z'n extra's is al te koop vanaf 19.985,-. U bent van harte welkom bij de Peugeot dealer. Zijn adres vindt u in de Gouden Gids. JUNIOR-VOORDEEL. De 205 Junior is niet alleen uitgerust met een soepel schakelende 5-versnellingsbak, maar ook met 'n benzine-injectiemotoren een 3-wcg katalysator met Lambda-sonde. Dit zijn de extra's van de 205 Junior: speciale striping op de zijkanten Junior- kleurlogo in de sierstukken op de achterstijlen (bij driedeurs) sportieve wiclplaten afsluit bare tankdop chroomstrip in dc bumpers •Junior kleurlogo op achterklep vlotte eigen tijdse jeans stoelbckleding hoofdsteunen bekleed met jeansstof«deurpanclcn met jcans- stofstrip luxe donkerblauwe moquette bekle ding op vloer en bagage-afdckplaat inbouw- voorziening voor radio en luidsprekers zwarte antenne binnenspiegel met dag/ nacht stand. 'n Sterk nummer vanaf 18.375,— PRIJZEN INCL BTW. EXCl AFLEVERINGSKOSTEN 46S. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN I PEUGEOT. DYNAMISCH OP WEG.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10