Irak bereid alle Fransen te laten gaan Golfcrisis: tijd werkt niet in het voordeel van Bush 'Rebellen moeten zich terugtrekken' Leerlingen in Frankrijk: wantoestanden op scholen Mandela pleegt toch overleg met Buthelezi DINSDAG 23 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 In Irak bevinden zich ongeveer 230 Fransen en in Kuwayt ongeveer 100. In zijn verzoek aan het parle ment liet Hussein in het midden op welke termijn hij de zaak van de Franse "gasten" wil bespreken. Volgens het bericht van het officiële Iraakse persbureau INA betuigde Hussein ook zijn instemming met de wens van de Franse president Mitterrand "om de problemen in onze regio op een alomvattende wij ze en met vreedzame middelen op te lossen". Volgens Salim Mansour, de leider van de Amerikaans-Iraakse Stich ting, heeft Hussein zich tevens be reid verklaard een klein aantal zieke en oudere Amerikanen vrij te laten. Mansour zei dat Hussein hem dat zondagavond duidelijk had be loofd. Er worden ongeveer 700 Ameri kanen vastgehouden in Kuwayt en ruim 300 in Irak. Veel onder hen dienen als 'menselijk schild' op strategische plaatsen die doelwit kunnen worden van een aanval van de multinationale strijdmacht. Vanuit Habur, een Turkse grens post, is gisteren de aankomst ge meld van enkele honderden Vietna mese vluchtelingen uit Irak. Een functionaris van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM), Al fredo Miccio, sprak van zeker 600 Vietnamezen die de voorhoede vor men van een groep van 16.000 Viet namese arbeiders. De golf Vietna mese vluchtelingen wordt de ko mende dagen aan de Iraaks-Turkse grens verwacht. De Amerikaanse minister van de fensie Dick Cheney heeft maandag in Parijs bevestigd dat Irak bij de in val in Kuwayt een aantal Hawk- luchtdoelraketten heeft buitge maakt, waarmee Amerikaanse vliegtuigen kunnen worden neerge haald. Maiï soeverein binnen Rusland MOSKOU (DPA) - Het parlement van de autonome Sovjetrepubliek van de Mari heeft gisteren in een speciale zitting in Josjkar-Ola de soevereiniteit van zijn republiek uitgeroepen. De aan de rivier de Wolga liggende republiek van de Mari heet voortaan officieel socia listische Sovjetrepubliek van de Mari - Mari El (het land van de Mari). De republiek blijft deel uitmaken van de Russische Federatie, de grootste van de vijftien deelrepu blieken waaruit de Sovjetunie be staat. De grond, bodemschatten en de waterwegen beschouwen de Mari met onmiddellijke ingang als hun exclusieve eigendom. Het parle ment besloot verder dat er drie offi ciële talen zijn: het Russisch en twee Mari-dialecten. De talen van andere etnische groepen worden overigens gerespecteerd en verder ontwikkeld. Betrekkingen De Europese Gemeenschap heeft gisteren de in het ongerede geraak te betrekkingen met vier landen ge normaliseerd. Met Roemenië werd een samenwerkingsakkoord geslo ten en met Iran, China en Vietnam worden vanaf nu weer normale di plomatieke betrekkingen onder houden. Legaal De communistische partij van Chili is na een verbod van zeventien jaar weer legaal. De partij heeft zich gis teren officieel laten inschrijven in het kiesregister van de hoofdstad Santiago. Mijnramp Het dodencijfer van de explosie die zich afgelopen donderdag voordeed in een kolenmijn in het noorden van Tsjechoslowakije is opgelopen tot 30. Er is geen hoop meer dat de ne gen mijnwerkers, die sinds donder dag zonder ventilatie op een diepte van driekwart kilometer vastzitten, nog in leven zijn. Onderzoek Noorse wetenschappers mogen een testgebied voor kernwapens in de Sovjetunie onderzoeken, zo heeft wetenschapper Roald Saetre giste ren gezegd. Het hoofd van het Noor se Oceanografische Instituut zei dat de Sovjetunie het verzoek had inge willigd om elektronische boeien te plaatsen bij Nova Zembla in de Ba- rcntszzee om radioactiviteit en ver vuiling te meten. Cheney deed zijn mededeling na een onderhoud van drie kwartier met de Franse president Mitter rand. Hij zei niet om hoeveel raket ten het ging, maar de Washington Post meldde gisteren dat Irak 150 Hawk-raketten te pakken heeft we ten te krijgen. Iraakse technici zou den momenteel in Baghdad bezig zijn om te bekijken hoe met de wa pens, die in de VS zijn gemaakt, moet worden omgegaan. De Was hington Post haalde Amerikaanse functionarissen aan, die zeiden dat veel vliegtuigen van de VS en be vriende landen, die in de Golf zijn gestationeerd, niet bestand zijn te gen de Hawk. Leger in Burma palet monniken op bij inval kloosters BANGKOK (Rtr/AFP) - Het leger in Burma heeft gisteren bij invallen in buddhistische kloosters in het gebied van Mandalay, in het zuid oosten van het land, een onbekend aantal buddhistische monniken in hechtenis genomen. Dit heeft de staatsradio in "de hoofdstad Rangoon gemeld. Bij de actie van het leger werden 133 kloostergebouwen bezet, waar 80.000 monniken wonen, en elf an dere kloosters omsingeld. Volgens de Burmese zender werden illegale vlaggen en promotie-materiaal van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) in de kloostergebouwen aan getroffen. De NLD won in mei van dit jaar de verkiezingen voor een nieuwe volksvertegenwoordiging met over grote meerderheid. De militaire junta weigerde echter de macht over te dragen aan de nieuwe volks vertegenwoordigers. De buddhisti sche monniken protesteren hierte gen en willen dat het leger de macht overdraagt aan de gekozen volks vertegenwoordiging. Het leger trad op tegen de kloos tercomplexen na een ultimatum van de militaire junta onder leiding van generaal Saw Maung aan de .buddhistische monniken. De gene raal beval de monniken hun "illega le sekten" op te heffen en hun reli gieuze boycot tegen het regime te staken. De kloosterlingen negeer den het ultimatum, handhaafden hun boycot en eisten eerbiediging door het bewind van de verkie zingsuitslag. De monniken begonnen hun ac tie in augustus nadat veiligheids troepen twee kloosterlingen en twee studenten hadden gedood tij dens een protestdemonstratie. WASHINGTON - De Iraakse president Saddam Hussein gelooft domweg niet dat zijn Amerikaanse collega Bush bereid is de levens van duizenden jonge Amerikanen op te offeren voor de bevrijding van Ku wayt. Dat was de boodschap die de speciale afgezant van Sovjet-leider Gorbatsjov, Primakov, vrijdag voor Bush had toen hij hem in het Witte Huis opzocht. Primakov wist waar over hij het had, want hij was twee weken eerder in Baghdad geweest. Het was niet eens een onverwach te boodschap. Volgens de New York Times van 21 oktober hebben ook de Amerikaanse geheime dien sten al een tijd geleden geconclu deerd dat Hussein denkt dat de Amerikanen niet zullen aanvallen. Dus kon Bush vrijdag maar éën ding doen: Primakov met de grootst mogelijke stelligheid verzekeren dat voor Hussein maar twee keuzen denkbaar zijn: óf zich terugtrekken uit Ku wayt, óf oorlog met het mach tigste land ter wereld. Het was uiteraard de bedoeling dat de Sovjetrussen die boodschap weer doorgeven aan Hussein, die er ongetwijfeld het zijne van zal den ken en gewoon zal doorgaan met het leegplunderen en Irakiseren van Kuwayt. Schaakspel Zo verloopt op dit moment het gro te schaakspel om Kuwayt. Dreige menten worden gevolgd door te gen-dreigementen, vreedzame ge luiden worden even snel geuit als vergeten en dus door iedereen in de wind geslagen. Er is sprake van één grote pat-stelling zonder veel echt grote ontwikkelingen. Dat is aan de Amerikaanse media te merken. Het nieuws uit de Golf Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS - Ruim drieduizend scholieren marcheerden gistermid dag door de straten van Parijs om te protesteren tegen wantoestanden op de Franse middelbare scholen. Morgen wordt een tweede protest optocht gehouden. In het Bretonse Dinan waren afgelopen vrijdag al tweeduizend leerlingen met steun van hun leraren en de socialistische en communistische jeugdorganisa ties de straat op gegaan. De klach ten waren ook daar: "We zijn met te veel op school". En: "We zijn er ons leven niet zeker". De regering stelt alles in het werk om te verhinderen dat de onrust naar de universiteiten overslaat. Een delegatie van de leer lingen werd gistermiddag ontvan gen door minister van onderwijs Lionel Jospin. De problemen waarvoor minister Jospin zich gesteld ziet, zijn toe te schrijven aan geldgebrek. Daardoor zijn schoolgebouwen vervallen, zijn er niet genoeg leraren en moeten soms veertig leerlingen of meer sa menhokken in verwaarloosde loka len die op zo'n toeloop niet zijn be- Van onze correspondenten Frans van den Houdt en Hans de Bruijn NAIROBI/LUXEMBURG - Presi dent Juvenal Habyarimana van Rwanda heeft als voorwaarde vooi vredesbesprekingen en een wapen stilstand gesteld dat de rebellen zich uit het noordoosten van hel land dienen terug te trekken. De eis betekent een tegenvaller voor de Belgische vredesmissie, die zich in Oost-Afrika bevindt. De Belgische premier Wilfried Martens had gisteren tijdens zijn bezoek aan Uganda van president Museveni de verzekering gekregen dat de Rwandese rebellen hebben ingestemd met een onmiddellijke wapenstilstand en vredesbespre kingen. Daarmee zou een eind moe ten komen aan de reeds drie weken durende strijd in het noordoosten domineert al lang niet meer de voor pagina's. Daar staan nu verhalen over de begrótingsperikelen, over milieuwetgeving, de toenemende misdaad in het land. Zo nu en dan verneemt het Ame rikaanse publiek iets vaags over be middelingspogingen, van Primak ov, de onfortuinlijke Jordaanse ko ning Hussein en PLO-leider Arafat. Maar dat zijn losse flodders, snip pers krantepapier in de wind. De werkelijke situatie is, in de ogen van de gemiddelde Ameri kaan, aldus: Hussein zit in Kuwayt en wil er niet uit. Wij willen hem weg hebben en daarom hebben we 200.000 man en vrouw erheen ge stuurd, die zich nu al maandenlang in het Saudische zand zitten te ver velen. Resultaat Er wordt nogal eens generaliserend over Amerikanen opgemerkt dat ze snel resultaat en anders hoeft het niet meer. Iets daarvan is nu ook te zien. Toen de schepen nog uit Nor folk wegvoeren, toen de C-5 vracht vliegtuigen nog elke tien minuten naar Saudi-Arabië vertrokken, was het spannend. Toen werd nog ge dacht dat Hussein wel gauw eieren voor zijn dinars zou kiezen. En zo niet, dan zouden "onze jongens" wel eens even het karwei klaren. Maar zo eenvoudig en snel is het allemaal niet gegaan. De Iraakse president heeft zich niet laten over bluffen. Duidelijk is ook geworden dat een oorlog om Kuwayt aan bei de kanten- veel slachtoffers zal ei sen. Volgens een geheime maar nu overal geciteerde schatting van het Pentagon zal de eerste dag van een oorlog in het Golf-gebied zeker 2000 Amerikaanse militairen het leven kosten. Een maand oorlog betekent 20.000 Amerikaanse doden, aldus deze schatting. rekend. Het grootste probleem waarmee de scholen kampen, is echter dat van de veiligheid. Uit het hele land komen klachten binnen bij de poli tie en de gendarmerie over buiten staanders die het schoolplein en ook het schoolgebouw binnendrin gen om daar ruzies uit te lokken. Sommige scholen hebben in hun vertwijfeling hoge hekken om hun terreinen laten zetten en de leerlin gen voorzien van doorlaatpassen. In Wasquehel in het noorden van Frankrijk zijn een metalen poort en een veiligheidssluis geïnstalleerd. Toch loert het gevaar ook van bin nen uit. Zo werd op het Blanqui-ly- ceum in de Parijse voorstand Saint- Ouen kort na de zomervakantie een meisje van vijftien in een van de we's verkracht door drie van haar 'vrienden' en een oud-leerling. Het duurde weken voor het meisje durf- Dat heeft het animo bij het Ameri kaanse volk om ten strijde te trek ken nogal doen afnemen. Dat is ook heel duidelijk te zien in het Con gres, dat steeds meer pogingen doet controle over het Golf-beleid van het Witte Huis tk krijgen. Vorige week werd van minister Baker (buitenlandse zaken) door zo wel Senaat als Huis van Afgevaar digden geeist, dat het Witte Huis eerst met het Congres praat alvo rens het de F-15s boven Irak loslaat Baker antwoordde daarop dat niet te kunnen garanderen, omdat an- de bekennen wat er was gebeurd. Ook brandstichtingen zijn op mid delbare scholen aan de orde van de dag. In het Lycée Joliot-Curie in Ar- genteuil staken vandalen de dos siers van negenhonderd leerlingen in brand. In Nice werd een noodlo- kaal van een lyceum in brand gesto ken. Het brandde tot de grond toe af. Na onverwacht hoog opgelopen rellen tussen immigrantenjeugd en politie in een voorstad van Lyon heeft ook minister van binnenland se zaken Joxe zich met het pro bleem bemoeid en functionarissen aangesteld die de relatie tussen de jeugd en de politie gaan onderzoe ken. Aan de onrust op de lycea draagt in veel gevallen etnische on rust bij. Die ontstaat doordat de im migrantenjeugd zich veelal in een ander cultureel en sociaal circuit ders het verrassingselement dat voor een succesvolle aanval nodig is, weg zou ziin. De bezorgdheid bij het Congres bleef. De scepsis ook. Tekenend is wat Bob Dole, fractieleider in de Se naat van Bush' eigen Republikeinse partij, zei: "Amerika is maar om één reden in de Golf en dat is olie. Dat is niet iets waarvoor ouders hun zo nen en dochters willen laten ster- Buitenland Begint in het binnenland dus de beweegt en, gewild of ongewild, vaak ook terzijde van de Franse sa menleving. Critici van de regenng-Rocard hameren er op dat gecompliceerde problemen als die op de middelbare scholen alleen kunnen worden op gelost als tegelijkertijd een oplos sing voor het immigratie-probleem wordt gevonden. De oppositie ver-» wijt de socialistische regering dat n te zachtzinnig optreedt tegen illega le immigranten. Dit argument wordt vooral luid gehoord binnen het ultra-rechtse Nationaal Front van Jean-Mane le Pen. Dat het Front zo opzienbarend aan aanhang heeft gewonnen, is het directe ge volg van het regerings-immigran- tenbeleid. Alleen de elite-scholen in Frank rijk, waarop leerlingen alleen na een onofficiële maar desondanks gron dige schifting worden toegelaten, hebben met dergelijke problemen niet te kampen. Hier is men van zijn toekomst ook zeker. En dat is het doorslaggevende probleem bij de 'massa' op de gemiddelde Franse middelbare school: niemand weet wat met het leven-na-school aan te vangen. JOHANNESBURG (GPD/I- PS/AP/Rtr/DPA) - ANC-leider Nelson Mandela en de leider van de Zulu-beweging Inkatha, Mangosut- hu Buthelezi, zullen elkaar binnen kort voor de eerste keer ontmoeten. De leiders willen tijdens deze ont moeting spreken over de beëindi ging van het onderlinge geweld tus sen zwarten in Zuid-Afrika. Dit Minder straf voor ex-leider in Praag PRAAG (AFP/DPA/Rtr) - De vroe gere leider van de communistische partij in Praag, Miroslav Stepan. is gisteren in hoger beroep tot tweeën eenhalf jaar cel veroordeeld. Het vonnis betekent een vermindering van de straf die in lagere instantie op vier jaar was bepaald. Stepan is de eerste vroegere communistische topfunctionaris die tot gevangenis straf veroordeeld is sinds het aan de macht komen van een nieuwe Tsjechoslowaakse regering. Stepan gaf eind oktober 1988 or detroepen opdracht met waterwer pers, traangas en stokken op te tre den tegen een groep van vijfdui zend demonstranten. landse zaken) staat niet afwijzend tegenover het voorstel van zijn Bel gische collega Eyskens om een EG- vredesmacht naar Rwanda te stu ren. Die zou daar moeten toezien op de naleving van een bestand tussen het Rwandese regeringsleger en de Tutsi-rebellen. Van den Broek vindt wel dat zo'n EG-operatie bij voorkeur moet plaatshebben onder de paraplu van de Verenigde Naties. De VN zouden dan aan de EG-landen kunnen vra gen troepen beschikbaar te stellen voor zo'n vredesmacht. Daarvan zouden de Belgische en Franse sol daten, die nu al in Rwanda zijn, deel kunnen uitmaken. De politieke directeuren van de twaalf ministers gaan nu een voor stel uitwerken. De ministers toon den zich op verzoek van Eyskens wel bereid de Rwandese vluchtelin gen noodhulp te geven. steun voor Bush wat af te kalven, in het buitenland is de anti-Irakcoah- tie ook niet meer zo hecht. In Frank rijk is Jacques Chirac begonnen aan de Frans-Amerikaanse samenwer king in de Golf te peuteren. In Egypte heeft de moord op de voor zitter van de Assemblee, Rifat el- Aghoub, de interne oppositie tegen de steun voor Amerika duidelijk ge maakt. De gebeurtenissen op de Tempelberg in Jeruzalem hebben de Arabische solidariteit met Ame rika ook weinig goed gedaan. Kortom, wat veel politieke com mentatoren in en buiten Amerika hebben voorspeld, begint uit te ko men: de tijd werkt niet in het voor deel van Bush en van zijn poging Kuwayt van de Iraakse agressor de bevrijden. Heel veel zal hij daaraan niet kun nen doen. Wat Amerika nu in de eer ste plaats zal moeten proberen, is om de Golf-crisis weer in het brand punt van de belangstelling te krij gen. Beste plaats van handeling de Veiligheidsraad waar nieuwe reso luties de druk op Irak nog meer zou den moeten vergroten. Maar daarna blijft het toch wach ten op óf een misstap van Hussein die Amerikaans militair optreden zou rechtvaardigen (het vermoor den van buitenlandse gijzelaars bij voorbeeld), óf op het moment waar op de economische sancties Irak op de knieén krijgen. Dat kan nog wel een tijd duren Het is, vanuit Amerikaans perspec tief. hoopvol dat in Irak nu de benzi ne op de bon gaat. Er zijn bovendien goede aanwijzingen dat door het economische embargo reserve-on derdelen en grondstoffen aan het opraken zun, en dat daardoor steeds meer bedrijven plat moeten. Maar het is nog niet genoeg. Amerikaanse experts denken nu dat het tot zeker de lente zal duren. Opnieuw twaalf executies China PEKING (AP) - Een Chinese recht bank heeft in het openbaar opnieuw twaalf mensen ter dood en drie tot levenslang veroordeeld. De ter dood veroordeelden werden onmid dellijk na de bekendmaking van hun vonnis geëxecuteerd, zo heeft het Dagblad van Xinjiang bericht. Vier anderen kregen gevangenis straffen van drie tot vijftien jaar. De verdachten stonden in het openbaar terecht voor de Volks rechtbank van de stad Urumqi in de Autonome Regio Xinjiang Uygur op 13 september. Sinds China een anti-misdaadcempagne is begon nen. is er een opleving van openba re rechtszittingen. Volgens de men senrechtenorganisatie Amnesty In ternational houdt men zich daar niet aan de reguliere rechtsgang. In China wordt de dood ml uH gevoerd door middel van een schot in het achterhoofd. heeft het ANC gisteren bekendge maakt. Buthelezi heeft herhaaldelijk aan gedrongen op een persoonlijk on derhoud met Mandela, maar kreeg steevast nul op het rekest. Tot voor kort weigerde het ANC een derge lijk gesprek, omdat de organisatie Buthelezi zag als de aanstichter van het geweld in de zwarte woonoor den rond Johannesburg dat de afge lopen maanden aan minstens acht honderd mensen het leven heeft ge kost. De ontmoeting tussen de leiders moet leiden tot vredespogingen voor met name de provincie Natal. Tijdens de burgeroorlog in dit deel van het land zijn de laatste vier jaar naar schatting vierduizend mensen om het leven gekomen. Maar ook in andere woonoorden heerst onrust. In Daveyton bij Jo hannesburg is burgemeester Tom Boya na pleidooien van de plaatse lijke bevolking opgestapt. De bewo ners van het woonoord Wessleton houden een algemene staking, om dat het blanke gemeentebestuur van Ermelo vorige week de water toevoer heeft afgesloten. DODENLIJST - De Britse premier Margaret Thatcher staat nog altijd bovenaan de dodenlijst van de ver boden Noordierse terreurbeweging IRA. De Britse zakenkrant Financi al Times meldt dit na een interview met Martin McGuinness. een van de leiders van Sinn Fein, de politieke organisatie van het IRA. Veto van Bush over wet burgerrechten WASHINGTON (AP) - De Amen- kaanse president Bush heeft giste ren zijn veto uitgesproken over een belangrijke wet op de burgerrech ten, omdat die volgens hem niet tot meer gelijkheid zou leiden. De wet was door Senaat en Huis van Afge vaardigden aangenomen en heeft tot doel discriminatie op grond van ras of sekse in het bedrijfsleven te rug te dringen. Volgens Bush zou de wet ertoe leiden dat ondernemers een quo tumsysteem gaan hanteren voor het aannemen van personeel om zich zoveel mogelijk van aanklachten te vrijwaren. Hij zei dat de wet daar door een averechtse werking zou hebben. Een presidentieel veto kan door het Congres worden over stemd als beide kamers het met tweederde meerderheid afwnzen. voor Irak echt last van het embargo begint te krijgen. Kan Bush zo lang wachten? Maximaal Militaire experts zeggen, dat Ameri ka aan het eind van de maand z'n maximale troepensterkte in de Golf heeft bereikt, een totaal van 250 000 man. Een maand later zaf ook al het gewenste materieel ter plaatse zijn. Als er een oorlog komt zou die dus, wederom vanuit het Ameri kaanse standpunt gezien, het best kunnen beginnen na eind novem ber Maar komt die er ook'' Of wil Bush desnoods wachten tot de sancties Hussein dwingen op te ge ven? Kan hij zich dat, met de ver minderende steun in binnen- en buitenland en de volop bezig zijnde afbraak van Kuwayt veroorloven'' Dat zijn de vragen waar het in deze fase van het Golf-conflict om gaat. Ze zijn nu niet te beantwoor den. maar een paar dingen zijn ze ker Bush kan zich, op straffe van het totale verlies van geloofwaar digheid van Amerika en zichzelf, niet veroorloven Hussein ook maar iets aan zijn avontuur te laten over houden. Met andere woorden on derhandelingen waarbij Irak strate gische eilandjes of omstreden olie velden van Kuwayt zou winnen, zijn ondenkbaar. li'' m K., moeten, of anders wordt het vroc- K' r of UM oorlog. Buah zal de steun van het Congres en de instemming van de Verenigde Naties nodig heb ben. wil hu met enig gevoel van ge rustheid aan een oorlog tegen Irak beginnen. Amerika zou een oorlog win nen. maar zou dan pas echt proble men krijgen Bij voorbeeld wat moet het met een verslagen Irak be ginnen? 'Waardering voor liberaal volk* BAGHDAD/PARIJS/LONDEN (AP) - De Iraakse presi dent Saddam Hussein heeft het parlement van zijn land gis teren voorgesteld alle Fransen toestemming te geven Irak te verlaten. In een brief aan de Nationale Raad zegt Hussein dat Irak daarmee zijn vriendschap jegens Frankrijk en zijn "waardering voor de afwijzing door het liberale Franse volk" van het Amerikaanse beleid tegenover Irak kan to nen. Voorwaarde president Rwanda voor vredesbesprekingen van Rwanda. Habyarimana had zich hiertoe vorige week al bereid verklaard. De rebellen bevinden zich op dit moment zo'n vijf kilometer ten zui den van de stad Gabiro, niet meei dan honderd kilometer van de hoofdstad Kigali. De Belgische vredesmissie, die sinds maandag in Nairobi verblijft, reageerde vanmorgen uiterst teleur gesteld op de voorwaarde van Ha byarimana. Een woordvoerder ver klaarde echter dat het bericht nog moest worden bevestigd door di plomaten in Rwanda. Blijkt dit juist te zijn, dan betekent dat een fikse terugslag en komen de reeds be reikte resultaten op losse schroeven te staan, aldus de woordvoerder. Martens keerde gisteren samen met zijn minister van buitenlandse zaken, Mare Eyskens, en defensie minister Guy Coeme terug naar Na irobi om door middel van bespre kingen met staatshoofden in de re gio de oorlog in Rwanda, een voor malige Belgische kolonie, te beëin digen. Naast een wapenstilstand wil hij een regionale conferentie orga- niseren, waarop de leiders van Rwanda, Tanzania. Uganda en Bu rundi dienen te zoeken naar een op lossing voor het probleem van de honderdduizenden Tutsi-vluchte- lingen. Martens sprak gisteren met de Kenyaanse autoriteiten en de Ugan- dese president Youweri Museveni en brengt vandaag een bezoek aan Tanzania voor overleg met presi dent Ali Hassan Mwinyi. Morgen hoopt de Belgische premier een ontmoeting te hebben met de secre taris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, Salim Ah med Salim. Minister Van den Broek (buiten- Van onze correspondent Henk Dam George Bush: steeds grotere problemen door Golfcrisis. <*rchitfrot«)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7