Personeel bij giro klaar voor acties Overheid eist plaats onder werkgevers op Leden Consumentenbond duurder uit Wegens ontslagen Postbank Kenya hengelt naar dollars cruisetoeristen Nieuwe ploeg bijt tanden stuk op EG-landbouw Topambtenaar Pont voor lidmaatschap van VNO en NCW DINSDAG 23 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) Het giropersoneel van de Postbank (11.000 werknemers) wil met ingang van volgende week werkonderbrekingen houden. Deze acties zullen bij langere duur vertraging opleveren voor het geldverkeer per giro. Op deze wijze wil het personeel van de directie de toezegging krijgen dat bij het uitwerken van de plan nen tot automatisering geen ontsla gen vallen onder de betrokken 2800 personeelsleden. Op het girokantoor Leeuwenburg in Amsterdam peilden de gezame- lijke vakbonden gistermiddag de stemming onder de werknemers. "In het slechtste geval gaat het om 1086 ontslagen bij Postbankperso- neel", aldus Dick Hamaker van het FNV. "De raad van bestuur draait al eep half jaar met woordspelletjes om de hete brij heen. De raad zegt uitsluitend zich verplicht te achten gedwongen ontslagen te voorko men. Wij zijn in dat halfjaar onder handelen geen donder opgeschoten en willen nu wel eens weten waar we aan toe zijn, want we staan met de rug naar de muur". De onderhandelingen tussen raad van bestuur en vakbonden zijn on langs afgebroken. De vakbonden hebben nu een ultimatum gekregen om uiterlijk maandag akkoord te gaan met de uitgangspunten van de raad van bestuur, anders worden de vakbonden gepasseerd en alle vol gende gesprekken met de onderne mingsraad gevoerd. Onbeschoft Hamaker: "We kregen dat in een ui termate onbeschofte brief van de di rectie te horen. De raad van bestuur wil geen millimeter naar ons toeko men. Het gaat om de werkgelegen heid van 3000 mensen. Daar moeten afspraken over gemaakt worden. Wij hebben het maken van een groot sociaal plan voorgesteld voor alle mensen die om diverse redenen bij de NMB Postbank Groep zonder werk komen. Dat is voor de Raad van Bestuur onbespreekbaar. Er komt geen werkgelegenheidsgaran- tie en zo blijft de achterdeur open voor ontslagen". In februari van dit jaar werd be kend dat door voortschrijdende au tomatisering de banen van 2800 mensen bij de NMB Postbank Groep worden bedreigd. De codeer centra in Gouda (152 werknemers), Nijmegen (68) en Roermond (110) gaan vanaf 1992 dicht, terwijl de centra in Breda (139 werknemers) en Zwolle (135) in 1996 moeten slui ten. De bonden verwachten dat de acties niet beperkt blijven tot de co deercentra, omdat op de girokanto ren ook veel arbeidsplaatsen op de tocht staan. In Arnhem gaat het om 885 arbeidsplaatsen, in Amsterdam om 305, in Den Haag om 478 en in Leeuwarden om 110 arbeidsplaat sen. Van onze IPS-correspondent Pamphil Kweyuh MOMBASA "Onze haven is strategisch gelegen aan de Indische Oceaan, met fantastische vakantie mogelijkheden aan de zonnige stranden, met goede verbindingen met de droomeilanden Zanzibar, de Seychellen, Madagascar, de Como ren en Mauritius, en biedt tal van nieuwe mogelijkheden voor Ameri kaanse en Europese reizigers." De volzinnen komen Phillip Okundi, de directeur van het Kenvaanse ha venbedrijf, vlot over de lippen als hij de paradijselijke oostkust van Kenya, en in het bijzonder van de havenstad Mombasa, beschrijft. Okundi is voorzitter van een co mité dat een jaar geleden is opge richt om het cruise-toerisme naar Kenya nieuwe impulsen te geven. De inspanningen van het comité hebben zich vooral gericht op een project om de oude ^havenstad Mombasa geschikt geschikt te ma ken voor het ontvangen van de gro te, moderne cruise-schepen en hun opvarenden: de Amerikaanse en Europese toeristen met hun goed gevulde beurzen. Het is de bedoeling dat het cruise- toerisme de komende vijf jaar 25 miljoen dollar extra in de Kenyaan- se schatkist doet vloeien. Mombasa heeft de daarvoor benodigde fa celift deels al achter de rug: er is een speciaal ontworpen overkapping van de loopplank gebouwd, er kwa men nieuwe wachtruimten en sani taire voorzieningen, rijkelijk voor zien van taxfree-shops, kiosken en souvenirwinkels. De douaneprocedures zijn sterk bekort. Ook de eis dat de bezoekers allerlei, eigenlijk overbodige vacci naties hebben, is vervallen. Momen teel onderhandelt het comité met de Kenyaanse centrale bank over ver eenvoudiging van de valutaregels en het wisselen van geld om ook daar het oponthoud voor de toeris ten zo kort mogelijk te houden. Omstreden De stimulering van het toerisme is in Kenya overigens bepaald niet on omstreden. In augustus werd tij dens een congres van de Kenyaanse organisatie voor kinderbescher ming (CWSK) een rapport gepre senteerd, waaruit bleek dat in de tweede helft van 1988 1500 kinderen seksueel waren misbruikt. Daarbij ging het vooral om meisjes van rond de elf jaar oud, en de meeste geval len deden zich voor in de havenste den en de toeristencentra. Ook werd tijdens het congres de aan dacht gevestigd op de pensions waar Kenyaanse jongens worden gedwongen tot seksuele contacten met mannen. Kinderen van prostituees die werken in de toeristencentra wor den ondergebracht bij 'dagverblij ven'; via deze verblijven komen de kinderen vervolgens terecht in de pornografische industrie. Aartsbis schop John Njenga van Mombasa riep de regering tijdens het congres op bij de promotie van het toerisme in elk geval geen posters van half naakte vrouwen of kinderen te ge bruiken. om te voorkomen dat er een soort Kenyaans 'seks toerisme' ontstaat Het toerisme is echter voor Ke nya, het safanland bij uitstek, een economische slagader die aan tien duizenden mensen werk biedt. Het toerisme is als inkomstenbron voor buitenlandse valuta zeker zo be langrijk als de export van koffie, thee en cacao; toen de prijzen van deze produkten op de wereldmarkt instortten, behoedde het toerisme het land voor de grote economische terugslag waar andere Afrikaanse landen onder gebukt gingen. Daarnaast heeft de Kenyaanse re gering al moeite genoeg om de in dustrie draaiende te houden, omdat deze bijzonder gevoelig blijkt te zijn voor negatieve publiciteit. Berich ten over geweld in Uganda leidden een paar jaar geleden meteen tot een groot aantal annuleringen in ho tels in Mombasa, tweeduizend kilo meter daar vandaan. Ook sensatio nele berichten over de verspreiding van aids. of de grote campagne te gen stropers in de wildparken van vorig jaar doen zich onmiddelijk voelen in de toeristenindustrie. LUXEMBURG (GPD) - Nadat de voorbije weken de EG-landbouw- ministers er al driemaal de tanden op hadden stukgebeten, zijn giste ren ook de Europese ministers van handel en buitenlandse zaken het in Luxemburg niet eens geworden over een voorstel -voor verminde ring van de landbouwsubsidies. Staatssecretaris Van Rooy (bui tenlandse handel) stelde Duitsland en Frankrijk verantwoordelijk. "Zij willen kennelijk de verantwoorde lijkheid van de EG voor de wereld handel niet zien". Zij sprak van 'een weinig constructieve rol van nota bene het rijkste land van de Europe se Gemeenschap'. Het staat nu wel vast dat de rege ringsleiders van de twaalf op hun topconferentie van komend week einde in Rome, hun politieke ge wicht in de schaal moeten gooien. Weliswaar komen vrijdag nog de ministers van landbouw en handel voor de zoveelste keer bijeen, maar Interpolis verlegt grenzen TILBURG (ANP) - Interpolis Ver zekeringen in Tilburg, dochter van de Rabobank, heeft een samenwer kingsakkoord gesloten met de Duit se Raiffeisen und Volksbanken Versicherungen, het Franse Les As surances Mutuelles Agricoles en de Assurantie van de Belgische Boe renbond. De uitvoering van het ak koord omvat in eerste instantie d? oprichting van een eigen vestigiig in elk van de drie partnerlandei. Deze buitenlandse filialen blijvin zich richten op hun eigen klanfin, maar ze kunnen rekenen op een «n- derlinge uitwisseling van kennisen ervaring van de deelnemende bfin- chegenoten. BOLIVIA Ongeveer 3000 3oli- viaanse mijnwerkersvrouwen heb ben gisteren een protestmar ge houden naar de hoofdstad Li Paz uit de mijnbouwgebieden Onro en Potosi. De actie is een protestiegen de zaterdag bekendgemaakt? plan nen van de regering voor eenlrasti- sche sanering van de mijnbiuw. Wijmans Prijs In de Beurs van Berlage ir Amster dam heeft dr. L.P. Jones iit Groot- Brittannië vanochtend deeerste ir. J. Wijmans Prijs in ontvaigst geno men. De prijs werd hem overhan digd door ir. J. Wijmans,oud-voor zitter van de directie van ie NV KE MA, naar wie de prijs isgenoemd. Jones heeft de prijs gekegen voor zijn onderzoek naar een rieuwe effi ciënte techniek voor \2rwarming en droging in de industie. Steun akkerboiw Minister Bukman van Indbouw zal volgend jaar meer akkebouwers fi nanciële steun biedenDat heeft de minister het Landboi^schap laten weten. Dit jaar hebbéi bijna 2.500 akkerbouwers om ti.3elijke inko menssteun gevraagd er compensa tie van de lage graaiprijzen. Buk man moet wel het greine ligt van de Europese Commissi» hebben. Fabriek dicht Cincinnati Milacroz, de Vlaarding- se fabriek die zogeleten centerloze slijpmachines en Koelvloeistoffen produceert, moet licht. Twee jaar lang is met een laitste reddingspo ging getracht de werkgelegenheid te behouden Voor 139 werknemers, maar gisterei kregen zij allen te ho ren dat de produktie langzamer hand wordt .fgebouwd en dat de fa briek ophoidt te bestaan. Staatssecretaris Van Rooy zei "niet alleen teleurgesteld maar ook steeds meer verontwaardigd te zijn". De Europese Gemeenschap plaatst zich volgens haar buiten de realiteit en komt steeds geïsoleer der te staan in de onderhandelingen over vrijmaking van de wereldwij de handel in de GATT, de wereldor ganisatie voor handel en tarieven. Vooral Duitsland en Frankrijk blijven dwirsliggen. Zij weigeren de voorstellen van de Europese Commissie voor verlaging met 30 procent vin de landbouwsubsidies te steunej. Beide grote landen, ge steund dcor Ierland en Luxemburg, willen giranties dat hun boeren voor da; verlies gecompenseerd worden. Europees commissaris mr. Frans Andriessen (buitenlandse handel) heeft voorgesteld om de Commissie zonder een formeel EG-standpunt naar Genève te laten gaan. De Com missie zou dan naar bevind van za ken kunnen onderhandelen en, in- «ien nodig, de EG-ministerraad om ;oestemming kunnen vragen. Oi DE DEI R OP BEURS AMSTERDAM De stichting Vakgroep Res tauratie neemt een deur onder handen. Restau ratie is het motto op de vakbeurs 'Restoration 90' in de RAI. Be trokkenen en ge ïnterneerden kunnen zich er zowel nationaal als internatio naal orienteren op u>at er te doen is in res- tauratieland. Leveranciers van diensten, produkten en in formatie zijn op de gisteren ge opende beurs, die 5200 vier kante meter be slaat. vertegen woordigd (foto ANP) Pliilips koopt Dupont uit in produktie cd's EINDHOVEN (ANP) - De samen werking van Philips en Dupont in Philips and Dupont Optical PDO wordt op termijn beëindigd. Philips wil het belang van de Amerikanen in de consumentenactiviU it' n van PDO overnemen. Het gaat daarbij om de produktie van cd's. Poly gram, een meerderheidsbelang van Philips, heeft belangstelling ge toond om weer een deel van de cd- produktie te kopen. Daarover zul len binnenkort onderhandelingen worden geopend, aldus Philips en Polygram. Het professionele deel van PDO willen Dupont en Philips in het voorjaar van 1991 overdragen aan een nog niet nader genoemde partij. De consumenten-cdé zouden nog eind dit jaar naar Philips gaan. De cd is de snelst groeiende mu ziekdrager die ooit heeft bestaan. Polygram verwacht dat de behoefte van dit bedrijf in 1991 de 150 mil joen stuks zal overschrijden. Bij een dergelijke omvang kan het beheer sen van de produktie van een be langrijk deel van de eigen behoefte economische voordelen bieden. De beëindiging van de samenwerking van Philips en Dupont in PDO biedt de kans dit voordeel te benutten. DEN HAAG (ANP) - De 650.000 leden van de consumentenbond staat een forse contributie verhoging te wachfen in verband met een 30 miljoen gulden kostend kantoor dat de bond wil laten bouwen. Het bestuur van de Consumen tenbond wil de contributie voor de leden met in gang van 1 januari volgend jaar met 15 procent verhogen. Voor het jaar 1992 gaat de contributie met nog eens 7 procent omhoog. De Bondsraad, het hoogste bondsorgaan, zal zaterdag, aldus bestuursvoorzitter mr. E.P. van Veldhuizen, een besluit nemen over de verho ging van de contributies. De contributie gaat, als de Bondsraad ermee akkoord gaat, per 1 ja nuari 1991 omhoog van 40,50 gulden naar 46,50 gulden en in 1992 naar 49,50 gulden. Momenteel reserveert de consumentenorga nisatie jaarlijks 1,6 miljoen voor nieuwe huis vesting. Dat bedrag moet oplopen tot jaarlijks 3 miljoen gulden. Voor de stichtingskosten van een nieuw kantoorgebouw is, zo zegt de be stuursvoorzitter van de Consumentenbond, al ruim 30 miljoen gulden nodig. Nieuwe huisves ting is absoluut noodzakelijk, stelt Van Veldhui zen. Het huidige gebouw in de omgeving van het Haagse station Holland Spoor moet verdwij nen, nu de gemeente Den Haag dat hele gebied opnieuw wil inrichten. Maar het gebouw is ook veel te klein voor de 200 werknemers. "We bar sten eruit", aldus de bestuursvoorzitter. Volgens Van Veldhuizen is de voorgestelde contributieverhoging voorts onontkoombaar omdat de Consumentenbond meer aandacht aan milieu en onderwijs wil besteden. Vervol gens staat een betere en uitgebreidere ledenser vice op het programma (onder meer een dikkere Consumentengids). De organisatie moet in de visie van Van Veldhuizen bovendien geld reser veren voor slechtere tijden. Het bestuur van de Consumentenbond geeft er overigens de voorkeur aan in de regio Den Haag te blijven, omdat regering en parlement daar zetelen en er veel organisaties gehuisvest zijn, waarmee de bond vaak zaken doet Van Veldhuizen verwacht niet dat het plan om de contributie te verhogen zaterdag op grote kritiek van de Bondsraad zal stuiten. "Noch het bestuur noch de financiële commissie vindt de prijsstijging leuk. Maar we denken dat het ver antwoord is gezien onze doelstellingen". DEN HAAG De overheid zou, in haar hoedanigheid van werkgever, lid moeten worden van de grote on dernemersverbonden VNO en NCW. Mochten die daar niet voor voelen, dan zouden de verschillen de overheidswerkgevers zich moe ten verenigen in een eigen (overkoe pelende) centrale die dan haar plek zou moeten opeisen in de overleg- en adviesorganen als de Sociaal- Economische Raad en de Stichting van de Arbeid. Volgens de directeur-generaal Management en Personeelsbeleid op het ministerie van binnenlandse zaken, Hans Pont, vloeit dat logisch voort uit de reorganisatie die wordt doorgevoerd in het overleg over de arbeidsvoorwaarden in de over heidssector. Minister Dales van bin nenlandse zaken wil naar een verde ling van dat overleg in zo'n acht ver schillende sectoren. Vooralsnog gaan de gedachten uit naar een ver deling in: het burgerlijk rijksperso neel (ambtenaren op de departe menten en bijvoorbeeld Rijkswa terstaat), de krijgsmacht, het onder wijs, de gezamenlijke gemeenten, de gezamenlijke provincies, de wa terschappen, de politie en de rech terlijke macht. Elk van deze sectoren moet een werkgeversvereniging krijgen die over de lonen en de andere arbeids voorwaarden van het personeel on derhandelt met de vakorganisaties. De vrijheid van handelen wordt daarbij ook zo veel groter dan in de oude overlegstelsels, dat een grote mate van gelijkwaardigheid tussen de overheidswerkgever en de bon den ontstaat. In het verleden kon de minister van binnenlandse zaken zelfs een zijdig de arbeidsvoorwaarden voor alle ambtenaren vaststellen. Op het ogenblik geldt een protocol dat de positie van de ambtenarenbonden er al stuk beter op is geworden. Wij zigingen in de arbeidsvoorwaarden kunnen pas worden ingevoerd wan neer er tussen de bonden en de mi nister overeenstemming over is be reikt; anders blijven de bestaande contracten ongewijzigd van kfacht Pont: "Werkgevers zijn natuurlijk bang dat de overheid haar twee petten die van wetgever en die van werkgever niet zal weten te scheiden". (archieffoto ANP) Maar in de toekomst verandert de verhouding behoorlijk. "De over heidswerkgevers zullen dan ook een rol willen vervullen in de grote werkgeversverbonden en, net zoals de grote ondernemingen, zowel in het Verbond van Nederlandse On dernemingen VNO als in het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond NCW", is de opvatting van Pont, ooit de strateeg van de FNV- ambtenarenbond AbvaKabo ge noemd en tot zo'n driejaar geleden, als opvolger van de huidige minis ter van financiën Wim Kok, voorzit ter van de vakcentrale FNV. Aarzelingen Pont is zich wel bewust van de aar zelingen die in VNO en NCW be staan. "Ze zullen er niet veel voor voelen om de overheid in hun vere nigingen binnen te laten uit vrees dat die overheid haar twee petten die van wetgever en die van werkge ver niet zal weten te scheiden. We zullen proberen ze te overtuigen, maar mochten we de weerstand niet kunnen overwinnen, dan zullen we moeten denken aan een eigen cen trale van overheidswerkgevers". "Daarvan zullen dan de werkge versverenigingen van de rijksover heid, van de gezamenlijke gemeen ten en van de provincies en de wa terschappen en van de andere sec toren lid moeten worden. Als een trale zullen ze een plaats opeisen in dat soort instellingen als de Sociaal- Economische Raad (onder meer ad viesorgaan van de regering) en de Stichting van de Arbeid (het over legorgaan van de centrale werkge versorganisaties en de vakbewe ging)". Eigenlijk bestaat er op het ogen blik ook al een zekere onevenwich tigheid in de bezetting van die orga nen. "De vakcentrales vertegen woordigen er de totale achterban aan werknemers, ook de ambtena ren. De ambtenarenbonden zijn binnen de vakcentrales zelfs heel grote, zo niet de grootste organisa ties. Waar nog eens bij komt dat ook bonden vdn bijvoorbeeld onder wijs- en politiepersoneel de over heid als tegenpartij hebben". "Aan werkgeverskant bestaat de vertegenwoordiging alleen uit on dernemersorganisaties in het be drijfsleven. De overheid heeft daar als werkgever nu geen plaats in". Die 'onevenwichtigheid' zou er vol gens Pont uit moeten. Maar ook wat dat betreft houdt hij rekening met niet te overwinnen oppositie. "Mocht het niet lukken, mocht de Stichting van de Arbeid in elk geval aan werkgeverskant een instelling moeten blijven van het particuliere bedrijfsleven, dan zouden we kun nen overwegen een eigen soort Stichting van de Arbeid in het leven te roepen voor de overheidssector". Discipline Uiterlijk aan het eind van de thans lopende kabinetsperiode wil minis ter Dales het nieuwe onderhande lingssysteem van de grond hebben. Er zal dan sprake moeten zijn van 'echte cao-onderhandelingen'. Er ligt echter nog een groot aantal dis cussiepunten, waaronder niet het geringste de vraag is of ook het pen sioenfonds voor ambtenaren, het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds ABP, niet ook in 'de' acht on derdelen uit elkaar moet worden ge trokken. Verschillend gewaardeerd wor den ook nog de pogingen om werke lijke ruimte te schappen voor echte loononderhandelingen. Tot dusver gold steeds dat de minister van bin nenlandse zaken vooraf liet weten hoeveel geld hij of zij beschikbaar had voor verhoging van de salaris sen en voor maatregelen als ar beidstijdverkorting en scholing Voor de toekomst gelden andere uitgangspunten. Er wordt van uit gegaan dat de schatkist er voor zal zorgen dat er in elk geval een per centage extra geld zal zijn dat in de buurt ligt van het gemiddelde dat in het bedrijfsleven aan verhoging van de salarissen uit de cao-onderhan delingen is gerold. Daarnaast moet voor het cao-overleg het bedrag be- schikbaar komen, dat in de ver schillende sectoren aan ('kleine') ef ficiency-verbeteringen vrij komt. Pont: "Produktiviteitsstijging vormt in het particuliere bedrijfsle ven voor een deel de onderhande lingsruimte. Die produktiviteitsstij ging is in het algemeen in het be drijfsleven ook meetbaar. We zien ook dat ze in Nederland groter is dan in bijna alle andere landen. Bij de overheid ligt dat begrip wat moeilijk, omdat produktiviteit in de overheidsdiensten slecht meetbaar is". "Maar je kunt wel naar de effi ciency kijken. Die kun je wel ver binden met zoiets als het begrip produktiviteits verbetering. Door betere methodieken en gebruikma king van modernere apparatuur kan er sneller worden gewerkt en kan in zekere zin ook worden ge sproken van hogere produktie. Dat kan ertoe leiden dat bepaalde taken met zes in plaats van met zeven mensen worden gedaan. Die winst als gevolg van de grotere efficiency, zal moeten worden gevoegd by de pot waaruit verbeteringen in de cao kunnen worden betaald" Aanvraag voor faillissement van Text Lite AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank van Amsterdam is gisteren verzocht Text Lite BV failliet te verklaren. Dat heeft de bewindvoerder R.J. Schimmel- penninck bekendgemaakt. De rechtbank verleende het bedrijf op 12 oktober uitstel van beta ling. Volgens Schimmelpennmek is geen financiering mogelijk gebleken voor de activiteiten van het bedrijf, zodat deze nu zijn gestaakt. Hij meldt verder dat nu gegadigden gezocht wor den voor de activiteiten van Text Lite BV De Haagse advocaat C.G Hooft Graafland, die namens een groep aandeelhouders over weegt juridisch verhaal te halen bij de producent van lichtkran ten en zaktelexen, zegt in een re actie niet verbaasd te zijn over de aanvraag. Hy laat weten dat juridische stappen nu niet van de baan zijn. Zoals eerder be kendgemaakt denkt hij aan stappen tegen het effectenhuis Prudential Bache en de oude ac countant van Text Lite, de TRN- groep. ADVERTENTIE LEASING DE COMFORTABELE WEG «E= VAN KALMTHOUT LEASING 02503 - 12585 Asko dringt via Konmar toch door tot Nederland IJMUIDEN (GPD) - Het Duitse su permarktconcern, dat vong jaar vergeefs probeerd via Ahold door te dringen tot de Nederlandse markt en een Europees samenwerkings verband van supermarktconcerns, slaagt daar nu toch in via Konmar, Vomar (Noord-Holand) en Nieuwe Wemc (noord-Nederland). De nieuwe combinatie, waarin ook een Deens. Noors en Zweeds concern deelnemen, komt met een eigen Europees merk op de markt: O'Lacy'g. Ook in de Verenigde Sta ten zou belangstelling bestaan voor de nieuwe combinatie. Het hoofd kantoor van de samenwerkende su permarktketens komt in Zwitser land Het Duitse Asko-concem werkte tot vorig jaar samen met Ahold De concerns hadden aandelen uitge wisseld. met het oog op mogelijke verdere samenwerking Toen bleek dat Asko. achter de rug van Ahold om. op de beurs een veel groter be lang had gekocht dan was afgespro ken. maakte Ahold abrupt een ein de aan de samenwerking. De gisteren gepresenteerde sa menwerking met de Vomar behelst geen aandelenruil. De partners gaan intensief samenwerken, maar bUjven zelfstandig.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5