bij Reeks protesten bezoek De Klerk 'Havenstraat is veilig genoeg' 'Je kunt niet alles volgooien met asfalt In Nederland en Zuid-Afrika Welsum moet kiezen tussen Gelderland en Overijssel /V| CE 36 procent kiezers ziet nut van stemmen niet in Justitie kan 'weinig' doen aan afluisteren politieradio Meer zeehonden Waddenzee Laagst betaalde leraar gaat er flink op vooruit DINSDAG 23 OKTOBER 199C AMSTERDAM (ANP/GPD) Het staatsbezoek van de Zuidafrikaanse president De Klerk aan Nederland heeft geleid tot protesten in Nederland en Zuid-Afrika. 'Nie welkom nie', stelt de gemeen schap van Zuidafrikanen in Neder land, de South African Community Cultural Centre (SACCC), een ver eniging van zo'n 4.000 Zuidafrika nen in Nederland. Het gaat daarbij om studenten, bannelingen, vluch telingen en intellectuelen. De groep Afrika, heeft weinig vertrouwen in het be- "De politiek wil leid van De Klerk en vraagt handha ving van de sancties. WELSUM (ANP) - De eerste be slissende volksraadpleging in Ne derland heeft niet in Amsterdam plaats. Ook niet in Leiden, maar in Welgum. Een klein dorpje aan de IJssel, op de grens van de provincie Overijssel en Gelderland. En dat is nu juist het hele probleem waar hoort gemeente Welsum bij? De 429 stemgerechtigde inwoners van Welsum mogen dat donderdag 25 oktober zelf beslissen. Moet Wel sum bij het Overijsselse Olst blijven of Gelders wordenDat is de vraag die staatssecretaris De Graaff-Nau- ta (binnenlandse zaken) in een refe rendum graag beantwoord ziet. Welsum hoort gewoon bij Overijssel, bij gemeente Olst. Daar om moeten de Welsumers voor ie der bezoekje aan het gemeentehuis, met de veerpont de IJssel over. Het dorp zelf heeft bijna geen winkels, Gelderse dorpen gedaan. De mees ten mensen hebben hun werk ook in Gelderland en niet in Overijssel. En daar ligt voor de staatssecreta ris het probleem. Zij wil weten hoe het nu met het dorpje verder moet. Volgens haar is Welsum één van de veertig dorpen en gemeenten die bestuurlijk gezien 'een knelpunt' zijn. Het dorp is eigenlijk een stukje Overijssel in Gelderland. woners hielden te veel van Olst en haar Overijsselse achterland. Nu er steeds meer mensen 'van buiten' zijn gekomen is dat gevoel wat ver waterd. Daarom wordt de tijd rijp geacht om over de zaak te beslissen. Over één ding zijn de dorpsbewo ners het volkomen eens Welsum mag niet worden opgedeeld tussen de Gelderse gemeenten Epe en Voorst. Voor zo'n splitsing is hun in een verklaring die gisteravond speelt een leidende rol in de EG met tijdens een protestactie in Artis betrekking tot het besluit of sanc- werd opgesteld. Nadrukkelijk ties en andere strafmaatregelen dus de boodschappen worden wordt verder gesteld dat er demo- moeten worden opgeheven", aldus cratische verkiezingen moeten ko- Beeld. Ais Nederland 'om' is, zou- men volgens het principe one-man- den anti-sanctielanden in de EG als one-vote in een ongedeeld Zuid- Engeland, Portugal, Duitsland en Italië de overhand krijgen. Het ver- De Klerk om dwijnen van sancties is dan nog te komen tot een democratisch maar een kwestie van tijd, zo voor- Zuid-Afrika kan slechts worden ge- spelt het blad. Volgens SACCC wordt De Klerk toetst aan zijn daden, zoals de be- De EG-landen zullen waarschijn- ten onrechte gezien als 'Gorbatsjov reidheid de apartheidswetgeving af lijk in december in Rome aan de van Zuid-Afrika'. De wens zou daar- te schaffen", zo staat in de verkla- hand van het stappenplan van mi- ring. nister Van den Broek (buitenlandse "Rvaalf familieleden van Zuidafri- zaken), dat voorziet in een geleide- Veertig jaar geleden was het on- gemeenschap te hecht, vinden zij derwerp ook al eens aan de orde. Maar het dorp was toen faliekant te gen inlijving bij Gelderland. De be- Per slot van rekening hebben ze wel een eigen kerk, sportzaal, dorpshuis èn voetbalveld. De gemeenteraad van Olst wil in ieder geval het besluit van de stem mers niet beïnvloeden. Er is zelfo een extern bureau ingeschakeld om de dorpsbewoners te informeren over de keuze. Vindt burgemeester Heisterkamp van Olst dat wel juist, dat de raad zich helemaal nergens mee bemoeit. Ze zijn er toch om de belangen van de burgers te dienen? Een volksraadpleging is in dit ge val een heel goed middel, want de indeling van Welsum heeft geen in grijpende gevolgen voor onze ge meente Natuurlijk vind ik het wel jammer dat Olst 546 inwoners ver liest als Welsum voor Gelderland r. t, maar onze gemeente gaat er niet door failliet. De raad hoeft daar om eigenlijk alleen rekening te hou den met het belang van Welsum. In zo'n situatie ligt het toch voor de hand dat het dorp zich via een refe rendum kan uitspreken?". bij de vader zijn van de gedachte. Volgens het SACC weet de presi dent de media handig te bespelen kaanse politieke gevangenen heb- lijke opheffing van sancties, beslui- en de aandacht van echte proble- ben gisteren bij de Nederlandse am men af te leiden. Als voorbeeld bassade in Pretoria geprotesteerd, noemt het SACCC de vrijlating van Kanselier Sondaal nam een brief Vf((J ft enige strafmaatregelen schrappen. Onduidelijk is echter of hij daarvoor een meerderheid van politieke gevangenen: het zou daar- ontvangst waarin premier Lubbers CDA en PvdA mee zal krijgen, bij niet om echte vrijlatingen gaan, wordt verzocht bij De Klerk ophel- omdat veel van de vrijgelaten ge- dering te vragen over het lot van po- vangen hun straf bijna hebben uit- litieke gevangenen. De familie had gezeten of nog maar korte tijd zou- vorige maand zelf informatie ge- den moeten zitten. vraagd bij politieminister Vlok, Ook de Nederlandse anti-apart- maar wacht nog op antwoord, heidsorganisaties AABN, KZA en Kairos hekelen het feit dat De Klerk Het bezoek van De Klerk aan Ne- niet alle politieke gevangenen heeft derland krijgt vooral in sw rege- vrijgelaten. Nederland zou, volgens ringsgezinde Afrikaner pers veel hen, het bezoek van de Zuidafri- aandacht. Het dagblad Beeld meld- kaanse president moeten aangrij- de gisteren dat de reis van doorslag- pen om druk uit te oefenen, zo staat gevende betekenis is. "Nederland ten betalen. Mooi niet, stellen dege nen die menen dat wel of niet stem men toch niets uitmaakt. 70 procent heeft er geen kwartje voor over. Van degenen die van oordeel zijn dat hun stem juist veel uitmaakt, is 61 procent bereid tot enigerlei beta ling. Ijeiizen tegen apartheid op Tholen THOLEN (ANP) - Onbekenden hebben vannacht het wegdek op Tho len beklad met de leus Apartheid is... gevolgd door een hakenkruis. De actie lijkt een protest tegen het bezoek dat M. de Klerk-Willemse, echt genote van de Zuidafrikaanse president, vanmiddag aan het Zeeuwse eiland brengt, omdat hier ongeveer een eeuw geleden de winkel van haar grootvader stond. De Thoolse burgemeester Van der Munnik hekelt het bekladden van de weg. "Het is een misvatting van mensen die dit soort dingen doen, dat zij de enigen tegen apartheid zijn. De meeste Nederlanders zijn daartegen". Vanochtend waren de Tholenaren druk bezig om de leuzen te verwijderen, zodat mevrouw De Klerk over een schoon wegdek kon stappen. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van justitie ziet vooralsnog be trekkelijk weinig mogelijkheden om iets te doen aan het afluisteren van de politieradio. Uit een onlangs luisteren kan worden gedaan. Vol gens hem gaat het er eerder om. dat de politie beseft dat kan worden meegeluisterd en daarmee rekening houdt by het gebruik van de radio. uitgelekt rapport van de recherche dan dat er nieuwe wettelijke maat- Dfc VfchE/DVOOjt adviescommissie (RAC) blijkt dat criminelen hun handelen steeds va ker afstemmen op de politieradio. Ze zouden zelfs over apparatuur be schikken om gecodeerde berichten te ontcijferen. Een woordvoerder van het minis terie meent dat er weinig aan het af regelen zouden moeten komen. De RAC heeft er in het rapport op aangedrongen dat de politie zorg vuldiger moet omgaan met commu- nicatil middtkn en dat er duidelij ke richtlijnen moeten komen. Het RAC-advits wordt op het ministerie van justitie nog bestudeerd, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) Meer dan eenderde (36 procent) deel van de kiezers denkt dat gebruik maken van het stemrecht weinig tot niets uithaalt. 61 procent meent dat het veel uitmaakt voor wat er in Neder land gebeurt als men gaat stemmen. Eveneens eenderde vindt dat het weinig tot niets uitmaakt op welke partij wordt gestemd. 64 procent veronderstelt dat men daarmee wel degelijk invloed uitoefent. Dit leert een onderzoek door het NIPO over waarom men wel of niet gaat stemmen. Het onderzoek is verricht in opdracht van de vereni ging Thorbecke voor democratisch bestuur en vertegenwoordiging, die de resultaten gisteren bij het vijfja rig bestaan in Den Haag bekend maakte. De opkomst bij verkiezingen is de afgelopen jaren afgenomen. De Ka merverkiezingen van september 1989 scoorden 80,3 procent. Maar bij die voor het Europees Parlement eerder dat jaar nam slechts 47,5 pro cent de moeite naar de stembus te gaan. De raadsverkiezingen begin 1990 leverden een percentage van 62,2 op. Uit het NIPO-onderzoek blijkt dat 85 procent van alle stemgerech tigde ondervraagden altijd 'of meestal naar de stembus gaat. De rest slechts af en toe of zelfs nooit. Op de vraag waarom men geen ge bruik maakt van het stemrecht ant woordt 63 procent: omdat de poli tiek hen totaal niet interesseert. Als andere oorzaken noemt het NIPO: niet van huis kunnen, geen vervoer hebben, ziekte of vakantie. Volgens de opiniepeiling zegt 14 procent zeer geïnteresseerd te zijn in politiek, evenveel meldt juist to taal geen interesse te hebben. Van de geïnteresseerden stemt 81 pro cent altijd, van de niet-geïnteres- seerden stemt 20 procent nooit en 26 procent af en toe. Verkiezingen kosten de overheid veel geld. Er moeten oproepkaarten worden verstuurd, stembiljetten ge drukt, enzovoort. Om de kosten te drukken zou men bijvoorbeeld ie dere kiezer een kwartje kunnen la- Telefoon De PTT wil de komende vier jaar in samenwerking met rijkswaterstaat ongeveer 225 telefooncellen plaat sen op parkeerterreinen langs snel wegen. Om ze te beschermen tegen diefstal en vernieling kan uit de cel len slechts met telefoonkaarten worden gebeld. In totaal wil de PTT de komende jaren 3.000 nieuwe cel len plaatsen in de buurt van win kels, stations en invalswegen. Tbc In het Gelderse plaatsje Silvolde zijn 24 mensen besmet met de tu- berculose-bacil. Zij worden behan deld met een medicijnkuur, die een halfjaar gaat duren. In de tussentijd zou er. volgens het tbc-consultatie- bureau in Doetinchem, geen enkel gevaar zijn voor besmetting. De 24 mensen lijden niet aan de ziekte zelf. Poll tax Onder de 91 mensen die het afgelo pen weekeinde zijn aangehouden tijdens de rellen rond de omstreden poll tax in Londen, zaten drie Ne derlanders. Twee van hen zitten nog vast op beschuldiging van het toe brengen van ernstig lichamelijk let sel aan een politie-agent, respectie velijk het bekogelen van een politie- cordon met melkflessen. Een derde Nederlander is inmiddels op vrije voeten gesteld. Hij zou een politie man ernstig in z'n werk hebben ge hinderd. Het protest van de anti-apartheidsbeweging in Nederland, in Artis. GRONINGEN (GPD) - Het aantal het snelst dood Zo konden ze het zeehonden in de Waddenzee is het virus niet meer overdragen op ge- afgelopen jaar met 15 procent geste- zonde zeehonden", gen ten opzichte van vorig jaar. Dat blijkt uit onderzoeken in Neder land, Duitsland en Denemarken. Er is voor het eerst sinds de zeehon denepidemie van 1988 sprake vap een stijging. AMSTERDAM (ANP) - Het Huis D66-fractievoorzitter Van Mierlo van Bewaring aan de Havenstraat in denkt dat de betrokkenheid van de Amsterdam, waaruit zondag acht kiezers bij de democratie kan wor- gevangenen ontsnapten, is veilig, den verbeterd door mogelijke rege- Dat zegt directeur Van den Brand in ringscoalities als optie aan de kie- een reactie op de opmerking van zers voor te leggen. De kiezer stemt staatssecretaris Kosto (justitie) dat dan dus voor een regering PvdA/C- de 'Havenstraat' verschillende "on- DA en eventueel D66. Tegelijk moet volkomenheden" kent. Van de acht een kiezer volgens Van Mierlo ook gevangenen zijn er nog vier voort coalities kunnen 'straffen', zoals vluchtig, destijds is gebeurd met de VVD. CDA-Kamervoorzitter Deetman Directeur Van den Brand geeft vindt dat politici niet mogen berus- toe dat bijvoorbeeld de Bylmerba- ten in lage opkomstpercentages, jes beter is beveiligd dan de'Haven- Volgens hem bepaalt die opkomst straat'. Maar de 'Havenstraat' is wel juist mede het gezag, danwel de ma- veilig. "Het gevaar komt echter van te van legitimatie van volksverte- buitenaf. Wat buiten gebeurt is niet genwoordigingen en dus van open- waarneembaar", aldus Van den baar bestuur. "Daarom is er alle re- Brand. Wat voor gevolgen die 'blin den voor politici zich in te spannen de vlek' kan hebben bleek zondag die legitimatie zo groot mogelijk te toen acht gedetineerden via een doen zijn". touwladder, die vanaf de buiten kant over de muur van de lucht plaats was geworpen, ontsnapten. Twee gevangenen konden direct tenkant van de muur een cruciale in de kraag worden gegrepen. Eén rol speelde. ontsnapte werd gistermiddag door Volgens een woordvoerder van de politie opgewacht toen hij bij de het ministerie van justitie is naar woning van zijn vriendin in Amster- aanleiding van eerdere uitbraken dam-Zuidoost aankwam. Eén ont- een hek geplaatst om vluchtpogin- snapte meldde zich gisteravond zelf gen te beletten. Bij de laatste ont- bij de politie omdat hij nog niet is snapping heeft dat niet geholpen, voorgekomen en vreesde zijn zaak Het desbetreffende hek werd door te schaden door voortvluchtig te de handlangers doorgeknipt. Justi- blijven. Van de andere vier ont- tie voert nu overleg met de directie breekt elk spoor. van de 'Havenstraat' over extra be- Het is overigens niet de eerste veiligingsmaatregelen. keer dat gevangenen ontsnappen Uit cijfers van Justitie blijkt het uit de 'Havenstraat'. Een maand na aantal ontsnappingen uit gesloten de heropening van het gerestau- inrichtingen jaarlijks tussen de 70 reerde Huis van Bewaring, in 1987, en 80 te schommelen. Vorig jaar ontsnapte de eerste gedetineerde braken 70 gevangenen uit een ge- tijdens het luchten. Tot op de dag vangenis of Huis van Bewaring. Tot van vandaag deden 13 anderen (in- en met augustus dit jaar namen 37 clusief de acht van zondag) het hem gedetineerden de benen. Van ANP-verslaggevcr Peter Punt DEN HAAG - De ANWB en de zorg voor milieu. Op 't eerste ge zicht tegenstrijdige zaken, want de ANWB is nog steeds Nederlands grootste belangenorganisatie voor automobilisten. En worden zij niet gezien als belangrijkste vervuilers van het milieu? De ANWB is zich dat aan het realiseren. Vandaar dat op de Verkeers Technische Leer gang (VTL) waarmee de bond van daag begint, de vraag centraal staat "wat wegbeheerders kunnen doen om de invloed van het verkeer op het milieu te minimaliseren". De ANWB pakt het groots aan. Het is niet alleen de luchtvervuiling waarover wordt gesproken. Ook thema's als geluidoverlast, snel heidsbeperkingen en alternatieve vervoerswijzen, komen aan de orde. Eén van de sprekers is Sam Schou ten, chef verkeersafdeling van de ANWB. Volgens hem past het orga niseren van een congres over ver keer en milieu prima binnen de doelstelling van zijn werkgever, na melijk het behartigen van de belan gen van verkeer, vervoer en het toe risme. "Je kunt niet alles volgooien met asfalt. Dan ben je bezig om de ruimte die de recreant nodig heeft op te souperen", aldus Schouten. De ANWB vindt mobiliteit okay, als die de kwaliteit van de omgeving maar niet benadeelt. Skigebieden Begin dit jaar trokken verontruste ANWB-leden in Ede aan de bel. De ANWB zou zich maximaal moeten inzetten voor effectief milieubeleid. Schouten meent dat de ANWB zich altijd al op enigerlei mate heeft in gezet voor een schoon milieu met bijvoorbeeld de slogan 'Laat niet als dank...' en acties voor een milieube wuster gebruik van skigebieden. "Het is te makkelijk om de ANWB een pure auto- of asfaltlobby te noemen", vindt Schouten. Vol gens hem is de bond de afgelopen jaren met enige regelmaat met crea tieve oplossingen gekomen. Vorig jaar stelde de ANWB samen met on der meer de Nederlandse Spoorwe gen en het Wereld Natuurfonds een verhoging voor van de variabele au tokosten (zoals benzine). Nu vindt de ANWB het tijd om het carpoolen meer onder de aandacht van de au tomobilist te brengen. Voorstellen van het kabinet als rekeningrijden en tolheffing zijn door de ANWB van tafel geveegd. Dit 'Maij-Weggen-beleid' biedt vol gens de organisatie geen zicht op een oplossing van het milieuvraag stuk. Schouten ziet meer heil in het bewerkstelligen van een gedrags verandering bij de automobilist. "Je moet sturingsmechanismen gaan inbouwen om de mensen bij voorbeeld meer te laten carpoolen. De tijd is daar rijp voor. We zijn ook bezig met de ontwikkeling van een nieuw bord dat bij carpoolplaatsen gezet kan worden en waarop de car man. De maatschappij is ingericht op de automobilist en er zullen vol gens Schouten heel wat maatrege len moeten worden getroffen om daar verandering in aan te brengen. Den Uyl heeft ooit gezegd dat iedere arbeider z'n eigen autootje voor de deur zou moeten hebben. Nu dat bijna werkelijkheid is geworden, schrikken we, zegt Schouten. 'Tegen de ANWB is gezegd: jullie moeten die toeristische autoroutes afschaffen. Dat doen we niet. Moet poolers informatie over elkaar kun- je mensen ontzeggen die beziens- nen uitwisselen". De ANWB wil wat betreft het te rugdringen van het autoverkeer waardigheden te kunnen bekijken? Tegen die routes wordt geageerd, maar niet tegen al die mensen die zich vooral richten op de automobi- jaarlijks met de auto naar Frankrijk, list die de keuzemogelijkheid heeft: Italië of Spanje rijden. Wat we wel trein of auto. En wanneer hij de auto kunnen doen is de route niet in z'n laat staan, moet het reizen per open- geheel met de auto te laten afleggen, baar vervoer zo aantrekkelijk moge- maar ook gedeelten te voet of per lijk wórden gemaakt. "Wie met de fiets te latentdoen". auto naar een congres gaat heeft De auto neemt in het sociaal-re- zich doorgaans minder goed voor- creatief verkeer (toeren en familie- bereid dan degene die de trein bezoek) nog steeds een voorname neemt. Je kunt je papieren nog eens plaats in. Zo'n 75 procent van die rustig doorlezen. Eigenlijk zou daar verplaatsingen gebeurt met de auto. een premie op moeten staan", aldus De rest vooral met het openbaar Schouten. vervoer en de fiets. Tydens de stu- De overstap van auto naar open- diedagen van de ANWB pleit J. baar vervoer is echter een lange en Ploeger van het verkeersadviesbu- moeilijke weg vindt de ANWB- reau Van Roon (Den Haag) voor het Reynders verwacht dat het aantal zeehonden volgend jaar met maxi maal acht procent zal stygen. "Maar het virus kan net zo goed weer op komen doordat de dieren door de Volgens P. Reijnders van het milieuverontreiniging minder be- Rijksinstituut voor Natuurbeheer stand raken tegen virussen. Als er (RIN) op Texel worden de zeehon- nu dus niet snel iets gebeurt met de den het virus langzamerhand de verbetering van het milieu, dan gaat baas. Er worden weer volop zee- het misschien weer fout". Door het hondjes geboren en er vallen min- virus is ongeveer 60 procent van het der slachtoffers door het virus, totaio aantal zeehonden in de Wad- huisgehouden. Zeehonden, die op 10.000 zeehonden, vorig jaar nog het moment dat het virus uitbrak maar 4500. Het aantal is nu tot 5200 vatbaar waren voor ziektes, gingen gestegen". invoeren van fietsplanologie. Ploe ger is van mening dat de promotie van de fiets meestal is beperkt tot de aanleg van fietspaden. Als die er eenmaal liggen, gaat men over tot de orde van de dag. "Dat ts geen fietsbeleid dat ergens toe leidt". Volgens Ploeger moet de wegbe- heerder stilstaan by de doorlopen de concurrentie tussen auto en fiets. Goede, veilige en ook directe fiets routes (zo min mogelijk omrijden) zijn een vereiste. "Fietsers zyn kriti sche consumenten en de klant is nog nauwlijks koning". Gemeente-ambtenaren zouden ervan doordrongen moeten zijn dat de fiets net zo goed in aanmerking komt voor eigen voorzieningen als elke andere verkeerssoort. Ploeger "Is een goede mfrastrcutuur vol doende om de automobilist uit zyn auto te krijgen? Het is in elk geval een belangrijk onderdeel van het to tale beleid. Uit onderzoeken is ge bleken dat de automobilist hele maal met zo vastgebakken zit aan zijn vervoermiddel als ./el eens wordt aangenomen Met een goed push- en pull beleid krijg je de mees ten wel aan een ander vervoermid del". Van onze correspondent DEN HAAG - De (jonge) leer krachten die het minst verdienen zullen straks het meest profiteren van de nieuwe afspraken tussen staatssecretaris Wallage en de on derwijsbonden. "Een behoorlijke stap vooruit", zegt staatssecreta ris Wallage (onderwys) over het akkoord dat het afgelopen week einde werd bereikt tussen bon den en kabinet. "Een druppel dp de gloeiende plaat", vindt de Al gemene Bond Onderwijs Perso neel (ABOP). De bonden moeten het akkoord nog voorleggen aan hun achter ban. En die was gisteren meteen aan het rekenen, want wat bete kent het akkoord nou precies? Wat cijfers: aan de onderkant van de pyramide staat de leraar basis onderwijs. Hij of zy ontvangt nu - in het eerste dienstjaar - elke maand 2414 gulden bruto. Dat be drag gaat met ingang van volgend schooljaar met 10 procent om hoog naar 2656 gulden. In harde guldens gaat hy er dus 242 gulden bruto op vooruit. Dat voordeeltje wordt in zes jaar tijd langzaam afgebouwd. In het vierde dienstjaar by voor beeld bedraagt het voordeeltje nog maar 81 gulden per maand. In het zevende jaar, als de docent 3152 gulden verdient, vervalt het voordeel helemaal. Voor het voortgezet onderwijs fieldt ongeveer hetzelfde verhaal, n het eerste dienstjaar gaat de docent er 248 gulden bruto per maand op vooruit Ook hier gaat het salaris van beginnende do centen met ongeveer 10 procent omhoog en ook hier wordt het voordeel in zes jaar tyd afge bouwd. Docenten in het middelbaar- en hoger beroepsonderwijs verdie nen hogere salarissen. Hun voor deel is navenant kleiner De ex traatjes In deze ondcrwijstypen bedragen respectievelijk 163 en 78 gulden bruto per maand, let wel: in het eerste dienstjaar. In het middelbaar beroepsonder wijs vervalt het voordeeltje na drie jaar, in het hoger beroepson derwijs al na twee jaar. Alle nieuwkomers die met ingang van volgend schooljaar aan een carri ère als leerkracht beginnen gaan er op vooruit, ongeacht het sala risbedrag waarop men wordt in geschaald. Magertjes In totaal kost de verhoging van de aanvangssalarissen het onder- wysduo Ritzen/Wallage in 1994 51.6 miljoen gulden. Dat is niet veel, voor wie bedenkt dat de twee geregeld hebben benadrukt dat verhoging van aanvangssala rissen absolute voorrang verdien de Op een totaal van 294 miljoen om de positie van leerkrachten te verbeteren - wordt in het akkoord slechts 17 procent aangewend Margrcet Vermeulen voor de aanvangssalarissen. Dat is magertjes. Dat vinden zowel de bonde n als de bewindslieden zelf. Maar alle andere constructies om de beginsalarissen op te trekken, hadden als nadeel dat ze doorbe rekend moesten worden in alle salarisschalen en dus onbetaal baar werden. Wel is 20 mihoen gereserveerd voor de leerkrachten die in het onderwys zyn gaan werken nadat daar een nieuwe salarisstructuur (HOS-akkoord) van kracht werd in 1985. Deze (veelal) jonge leer krachten - ook wel 'nahossers' ge noemd - kunnen maar moeilyk verkroppen dat ze de eerste (zes) jaren beduidend minder salaris krijgen dan hun oudere collega's kregen toen ze hetzelfde werk de den en dezelfde werkervaring hadden. Daarom krijgen deze "paria's" in het docentencorps de komende vier jaar een jaarlijkse toelage waardoor ze driekwart van het salaris dat ze misliepen, alsnog ontvangen. De betrokken docenten zijn ontevreden, omdat ze slechts voor driekwart worden gecompenseerd. Maar de bonden prijzen de ge vonden oplossing als 'uniek ele ment in het akkoord'. "Het is by snijn weten nog nooit voorgeko men dat de overheid zegt 'okay, wc hebben je zes jaar lang onder betaald. Je wordt daarvoor met terugwerkende kracht schade- I"" tiT .1. i i driekwart en niet voor 100 pro cent. Dat is waar aldus een woordvoerder van de Algemene Bond Onderwys Personeel (ABOP) Werkgelegenheid De grote bulk van het totaalbe drag van 294 miljoen wordt echter niet in Zoo term eer verdeeld. Ruwweg 190 mihoen wordt na melijk overgemaakt aan scholen voor basis- en voortgezet onder wys, die zelf goeie leerkrachten mogen belonen met een bonus, het takenpakket van leerkrach ten wat gevarieerder kunnen ma ken. oudere leerkrachten ontzien en/of extra personeel aantrekken Kortom, scholen krygen een pot je om alvast te leren wat het is een beetje aan personeelsbeleid te doen. Dat geld komt de werkgelegen heid in het onderwijs fiks ten goe de. zo is de verwachting De bon den hanteren de stelregel dat één miljoen extra goed is voor 13 ar beidsplaatsen Met de 133 miljoen die scholen 'vry' mogen beste den. kunnen dus ruim 1800 ar beidsplaatsen gecreeerd worden. Daar staat tegenover dat Ritxen /Wallage ruim 1000 arbeidsplaat sen willen wegbezuimgen in het beroepsonderwijs Wrang ge noeg. is het grotendeels deze be zuiniging waarmee de verbete ring van de positie van leerkrach ten betaald gaat worden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3