Auto-industrie maakt zich op voor recycling Zwarte straatkinderen zonder toekomst, CGB vormt geen aparte modaliteit [REPORTAGE I Ook Duitse regering wil statiegeld op auto's en verpakkingsmateriaal Het plan van minister Alders om de verpestende milieu invloeden van oude auto's aan te pakken, is niet nieuw. Zijn Duitse collegaTöopfer schermt al sinds enige tijd met statiegeld op auto's en verpakkingsmateriaal dat nu in de gewone vuilnisbak belandt. De industrie is er niet van geschrokken. De grootste afvalproducenten willen een tweede vuilnislijn opzetten voor produkten met een 'groen milieupunt' en de auto-industrie is al lang bezig recycling-programma's. burg wordt toegegeven dat het niet makkelijk is. Vooral de hoeveelheid verbindingsdelen uit kunststof is zo groot, dat niemand op dit moment weet wat er weer te gebruiken is en wat niet. BERLIJN Overal in Duitsland zijn bedrijven die iets met auto's te maken hebben, begonnen met het opzetten van experimentele recy- clinglijnen. Hooggekwalificeerde werknemers demonteren met be hulp van de modernste technologie auto's, Het afgeschreven wrak wordt een grondstoffenbron voor zijn opvolger. Door dit concept hoopt de auto-industrie uit te ko men onder het statiegelddreige ment van Töpfer. De minister heeft namelijk gezegd dat het statiegeld en de plicht voor de fabrikant eens geproduceerde voertuigen terug te nemen, onvermijdelijk worden ten zij de fabrikanten zelf iets ontwik kelen Tot eind volgend jaar hebben ze de tijd. De Berlijnse recycling-expert Jurgen Kussatz is al tamelijk ver. Iets buiten de Duitse hoofdstad zet hij met 30 medewerkers een hyper moderne, mobiele recycling-straat op. Er is behoefte aan, weet de slim me zakenman. In Duitsland belan den jaarlijks twee miljoen auto's in de schrootpers. Ongeveer een kwart van elk wrak wordt daarbij een milieubelastende hoop kunststof, vermengd met olie, remvloeistof en koelmiddel. Kussatz is ervan over tuigd dat bij een vakkundige ont manteling van de oude auto de milieubelastende restanten met minstens de helft kunnen worden verminderd. Zijn concept is eenvoudig: eerst all.- vl<ifibar<- r« .t« n g.--.ch«-nii-n .1! tappen. Voor het grootste deel daar van is een nieuwe toepassing moge lijk. Daarna de kunststofdelen ver hitten en in vloeibare vorm opvan gen. Ook hier is hergebruik moge lijk. En pas daarna komt de vernieti gende pers aan de beurt. Kunststof Volgens eenzelfde concept wordt sinds april van dit jaar bij Volkswa gen gewerkt. In Leer demonteren 238 werknemers uitsluitend afge schreven wagens van het eigen merk. In de VW-centrale in Wolfs- VW heeft intussen met verschil lende toeleveranciers afspraken ge maakt dat zij hun deel-produkten later terug nemen. Het gaat daarbij onder meer om bumpers en kunst stoftanks. Proeven hebben uitge wezen dat tanks zonder kwaliteits verlies of veiligheidsrisico's hele maal uit oud materiaal geprodu ceerd kunnen worden. Volkswagen overweegt het experiment over het hele land uit te breiden. Naast het dealer-net kan zo ook een net recy- cling-bedrijven worden opge bouwd, waar oude wagens ingele verd kunnen worden. De Wolfsbur- gers zijn ervan overtuigd dat deze ontmantelingsbedrijven kosten dekkend kunnen werken. BMW en Mercedes zitten ook niet stil, al werken zij in een geheel an dere richting dan VW. De twee Zuidduitse producenten zetten niet op de herinzet van de afvalproduk- ten, maar willen de bij verbranding vrijkomende energie weer gebrui ken. Een uit milieu-oogpunt beke ken. tamelijk omstreden oplossing. Maar alles bij elkaar is de auto-in dustrie niet in paniek geraakt door Topfers plannen. Er is tijd genoeg om al bij de produktie maatregelen te treffen, waardoor een betere recy cling mogelijk wordt. En verder we ten ze heel goed dat Töpfer niets te gen hun zin kan doorzetten. Per slot van rekening is de auto-lobby in Duitsland gigantisch sterk. Verpakkingen Hetzelfde geldt eigenlijk voor de consumptiesector. Klaus Töpfer schokte de industrie en handel een paar maanden geleden met zijn me dedeling dat hij statiegeld wil in voeren op de milieu-vijandige ver pakkingen van vele genotmiddelen. Daarnaast moet de handel verplicht worden verpakkingsmateriaal in de winkel terug te nemen. Maar ook hier voegde de minister aan toe, dat als de producenten zelf voor een op lossing zorgen, de dwang achterwe ge kan blijven. En die toevoeging was niet aan dovemansoreen ge zegd. De nieuwe toverformuele van de verpakkingskunstenaars heet 'dual afvaleconomie'. De grootste zondaars hebben de 'Maatschappij Dual System Duits land' opgericht en uiterlijk over drie jaar zullen ze in het hele land hun af val verzamelen. Naast de gewone vuilnisman zal eens in de week een particuliere afvaldienst langsko men om de verpakking op te halen die de consument eerst mee naar huis heeft gesleept. In de dorpen zal waarschijnlijk worden volstaan met speciale containers. Voor het milieu levert dit weinig op: er wordt niets minder geproduceerd, de verbrui ker moet het afval splitsen en of de verzamelde resten van onze wel vaartsmaatschappij ook werkelijk opnieuw worden gebruikt, is onze ker. Groene punt Gefinancierd wordt het gigantische programma met de 'groene punt', waarvoor afhankelijk van de groot te van de verpakking de producen ten tussen een en 20 pfennig aan hun eigen nieuwe maatschappij moet worden betaald. Uiteindelijk draait de verbruiker dus op voor de kosten. Maar dat is niet het grootste bezwaar van de milieubewegingen. Hun woordvoerders vrezen dat de groene, milieuvriendelijke punt al leen maar het geweten van alle be trokken sust. De producenten trek ken hun produkten een groen jasje aan en de consumenten voelen zich ontslagen van de morele plicht bij Ongeveer een kwart van elk wrak vormt een hoop kunststof, vermengd met olie, remvloeistof en koelmiddel. Om iets aan die milieuvervui ling te doen, en omdat veel materiaal opnieuw kan worden gebruikt, overwegen sommige autofabrikan ten al een recycling-net op te zetten. de aankoop van produkten op de verpakking te letten. Deskundigen uit Topfers milieu ministerie voorspellen, evenals de burgerbewegingen, dat uiteindelijk het meeste afval verbrand wordt, waardoor alle schadelijke stoffen in de lucht terecht komen en de zwaar giftige, vaste restanten op speciale vuilnisbelten worden gedeponeerd. 'Thermische aanwending', heet deze belastende verwerking eufe mistisch. Van het mooie statiegeld-plan van Klaus Töpfer dreigt dus weinig terecht te komen. Te meer daar de liberale coalitie-partner FDP niets voelt voor aanvullende, correctieve maatregelen die de gealarmeerde christen-democratische bewinds man inmiddels heeft laten uitwer- JOHANNESBURG - In eengedoken zit Viktor (16) op zijn stoel, de blik gericht op zijn afgetrapte gymschoe nen. Bijna onhoorbaar, vanachter een pantser van wantrouwen, geeft hij ant woord op onze vragen. Als de sociaal werkster het te ken geeft dat hij kan gaan, sloft hij, een groet mompe lend, weg. Viktor, zegt Shokie Tshabalala, de sociaal werkster, heeft een afschu welijke ervaring achter de rug. Hij is gevlucht voor de gevechten in de zwarte miljoenenstad Soweto, waarbij een familielid is vermoord. Hij kon de dagelijkse erupties van geweld niet meer aan en scharrelt nu rond in Hillbrow, ooit het brui sende centrum van Johannesburg, maar nu in sneltreinvaart verloede rend tot een troosteli >/c ast.ilt- jungle. Viktor is een van de honderden kinderen, niemand kent hun precie ze aantal, die 'zonder vaste woon- of verblijfplaats' in deze metropool proberen te overleven. Ze slapen in rioolbuizen, portieken en op park banken, bedelen, stelen en eten uit de vuilnisbak, prostitueren zich en zijn vaak verslaafd aan drank en drugs. Verleden week werd de eer ste aids-lijder, een jongen van 14. gesignaleerd en de hulpverleners, die zich het lot van deze zwervertjes aantrekken, bereiden zich voor op een catastrofe. Demoralisatie Shokie Tshabalala werkt in een op- vangstcentrum in Hillbrow. Daar kunnen de jongens, gemiddeld 75 per dag, een maaltijd krijgen en overnachten. Sommigen zijn er kind aan huis, anderen worden na ren of twee bezoeken niet meer te rug gezien, zegt ze. Wat er met hen is gebeurd, weet niemand. Overleden, vertrokken naar een nieuwe be stemming? Waarschijnlijk. Want wat ze nooit doen, aldus Shokie, is terugkeren naar hun ouders. Over de oorzaak van de^e vlucht naar de stad zijn alle deskundigen het eens: de demoralisatie van de bevolking in {ie zwarte woonoor den. Caroline van Rooyen, van de Johannesburgse Kinderbescher ming, somt op: "Hun ouders zyn Steeds meer zwarte kinderen verlaten de townships om in Johannesburg zwervend onder te gaan aan geweld, prostitutie, drank en drugs tfotoAP vaak werkloos, aan de drank en la ten hun kinderen aan hun lot over. De kinderen op hun beurt verliezen hun respect voor ouderen, gaan niet meer naar school, dat kan, want er is geen schoolplicht voor zwarten, gaan door de townships zwerven, horen sterke verhalen over de stad en besluiten zelf polshoogte te ne men. Dat is natuurlijk veel spann ender dan leren lezen en schrijven". Deze ontwikkeling begon, aldus de algemeen aanvaarde theorie, met de schoolopstand in Soweto in 1976, toen zwarte scholieren massaal wei- In 1984 herhaalde de geschiede nis zich. Opnieuw stonden de woonoor den in brand en de generaals van de opstand waren teenagers. Ouderen werden geterroriseerd, voor straat- gerichten gesleept, en door 16-jan- ge 'rechters' ter dood veroordeeld, omdat ze, ondanks het verbod van het wljkcommittee, toch naar hun werk waren gegaan. De doodstraf werd vaak voltrokken via de hals kettingmethode het slachtoffer krijgt een met benzine gevulde autoband omgehangen die vervol gerden nog langer onderwijs in het gens wordt aangestoken. Hij sterft Afrikaans, de taal van de apartheid, een gruwelijke dood. te volgen. Die rebellie werd met grof geweld neergeslagen, naar schatting 700 kinderen kwamen i Van Rooyen: "Wat mag je nog verwachten van kinderen die zo op groeien' Speelgoed geeft meestal het leven, en sindsdien zegt Caro- een goed inzicht in wat er in ze om gaat. Nu. in de townships spelen meisjes niet met langer met poppen en jongetjes niet met autootjes. Straatgericnten Kleuters lopen met houten geweren "De schoolopstand markeert een en nepgranaten te zwaaien en roe- breuklijn in onze na-oorlogse ge- pen 'Viva Mandela'. Bij de laatste schiedenis. De jeugd werd gepoliti- onlusten wierpen kinderen van zes. scerd en geradicaliseerd, het gene- zeven jaar barricades op by de loge- ratieconflict werd verscherpt, de menten van de trekarbeiders En als ouders werd slaafsheid en soms die de blokkade wilden opruimen, zelfs collaboratie met de apartheid werden ze aangevallen door tieners, verweten. De revolutie werd ver- soms niet ouder dan 11". heerlijkt en geweld de norm". "Het bestaan wordt voor deze kinderen letterlijk een strijd op le ven en dood, want ze vechten ook tegen elkaar. Je kunt het misschien nog het best vergelijken met dieren die je opsluit in een te kleine ruimte. Die vechten net zo lang tot de sterk- sten overblijven. Dat gebeurt hier ook". Zwanger Een ander symptoom van de demo ralisatie van de townshipjeugd is het groeiend aantal ongewenste zwangerschappen. Caroline van Rooyen: "Per jaar worden er 50.000 meisjes onder de 16 zwanger. Het is tegenwoordig geen uitzondering meer dat meisjes van 13 in verwach ting zijn. Als ze niet vrijen worden ze door de jongens en andere mei den namelijk niet voor vol aange zien. Voorbehoedsmiddelen ge bruiken ze niet. Die worden nog steeds beschouwd als een middel van de blanken om hen er onder te houden. We krijgen momenteel drie baby's per week die te vondeling zijn gelegd. Dat was vroeger abso luut ondenkbaar. Er was altijd wel iemand, een oma of tante, die voor het kind zorgde". Statistieken geven niet altyd een vertekend beeld en de cijfers over de zwarte jeugd xyn onthutsend: vijf miljoen kinderen lijden aan chronische ondervoeding, voor een blanke leerling wordt vijf maal zo veel uitgetrokken als voor een zwar te, 1.5 miljoen kinderen gaan niet naar school en zullen het leger van werklozen versterken, dat op min stens 30 procent van de beroepsbe volking wordt geschat. Wie weet dat 43 procent van de zwarte bevolking (ongeveer 28 mil joen) bestaat uit jongeren onder de 15 jaar, begrijpt de verzuchting van Van Rooyen en haar collega's, dat ze "tegen de bierkaai vechten". Wat kunnen ze doen, behalve de spreek woordelijke druppel op de gloeien de plaat verschaffen? "De moed niet opgeven", zegt Van Rooyen, "niet van slag raken als acties voor de dierenbescherming meer op brengen dan die voor de kinderbe scherming". Ouwe man De overheid, verantwoordelijk voor deze uitwassen van de apartheid, zou veel meer moeten doen, zegt Mpho Mashinini, adjunct-directeur van Operatie Honger, een particu liere organisatie die sinds haar op richting duizenden Zuidafrikanen, onder wie een groeiend aantal blan ken. van de hongersnood heeft ge red. Van Rooyen beaamt dit. De over heid moet veel meer geld beschik baar stellen voor voorzieningen, maar het belangrijkste is het herstel van het gemeenschapsleven, zegt zij. Dat legt een enorme last op de schouders van leiders als Nelson Mandela en Walter Sisulu, die vol gens haar te weinig doen. Maar hun gezag onder de jeugd is gering. "Weet je wat Sisulu te horen kreeg toen hij na zyn vrijlating de kinde ren opriep weer naar school te gaan? 'Als wij braaf naar school wa ren gegaan, ouwe man, dan was jij nu niet vrij geweest", zegt Mashini ni. Op den duur kan alleen een ge zonde economie een uitweg bieden uit de huidige, uitzichtsloze malai se, zeggen zowel Van Rooyen als Mashinini. Mashinini is een promi nent lid van het ANC, maar keert zich tegen het handhaven van eco nomische sancties en verwerpt op dit punt de partijlyn. "Nu vragen om het handhaven van sancties is waanzin. Sancties hebben hun rol gespeeld. Er wordt nu onderhan deld tussen de regering en het ANC. We moeten de economie opbou wen, juist nu, zodat de democratie een kans krygt". Beraad wil geestelijk beïnvloeden YERSEKE (ANP) - Het Con fessioneel Gereformeerd Be raad (CGB) zal geen aparte modaliteit worden binnen de Gereformeerde Kerken in Ne derland. "We hebben beslo ten het gevecht niet in organi satorische zin te voeren, maar meer in de sfeer van de gees telijke beïnvloeding", zegt be stuurslid drs. J. Staat. De predikant uit Yerseke opper de zelf enkele maanden geleden het plan om zich, net als bijvoor beeld de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, sterker te profileren. Hij vond dat de vereni ging van 4.500 behoudende gere formeerden de strijd tegen het verval in de Gereformeerde Ker ken structureler moest aanpak ken. "Zonder duidelijke strategie raakt het confessionele gedach- tengoed verbrokkeld en zal het Kerkeraad mag verder zwijgen over zaak Kruis DEN BOSCH (ANP) - De chns- telyk-gereformeerde kerkeraad van Den Bosch hoeft niet publie kelijk bekend te maken waarom hij in februari drs. Joh. Kruis in de ban deed. De rechtbank van Den Bosch bepaalde dit gisteren in kort geding. Kruis (55) werd in 1984 afgezet als predikant, omdat hij een fou tieve leer over de verzoening zou prediken en bovendien "persoon lijke zonden" zou hebben ge pleegd. Op 15 februari 1990 werd hij in de ban gedaan. Kruis ver wijt de kerkeraad onrechtmatig en onzorgvuldig beleid. Hij stelt dat hij schade lijdt, aangezien hij geen andere werkkring zal vin den zolang de feiten niet bekend worden gemaakt. De rechtbank erkende dat. Kruis' kansen op ander werk stij gen als de kerk de verlangde in formatie verschaft, maar wilde de kerkeraad niet de plicht tot publi catie opleggen. Daarbij werd ge wezen op de mondelinge toelich ting in de gemeente, volgens wel ke Kruis gezondigd zou hebben tegen het negende gebod (Gij zult geen vals getuigenis spreken te gen uw naaste) en zich zou ont trekken aan de tucht der ambts dragers. Bovendien vormt de kerk, al dus de rechtbank, "een specifiek onderdeel van de Nederlandse sa menleving, dat eigen regels kent". In deze gemeenschap is het volkomen aanvaard dat som mige beslissingen alleen vanaf de kansel worden bekendgemaakt. Als voormalig predikant had Kruis hiervan op de hoogte kun nen zijn. Humanisten willen 'keurmerk' voor vrije raadslieden UTRECHT (ANP) - Hel hoofd- bestuur van het Humanistisch Verbond heeft de vereniging van vrij gevestigde humanistische raadslieden uitgenodigd voor een gesprek over de voorwaarden voor erkenning van deze raadslie den. Het bestuur zal in zijn brief aan de vereniging deze voorwaarden niet nader aanduiden, maar vol gens de woordvoerster van het Verbond wordt in ieder geval ge ëist dat de vereniging alleen raadsleden toelaat die uitgaan van een humanistische levens overtuiging en een opleiding heb ben gevolgd aan het Humanis tisch Vormingsinstituut of de Universiteit voor Humanistiek. Verder mag worden verwacht, dat de leden van de vereniging een beroepscode onderschrijven die het Verbond voor geestelijk verzorgers hanteert en dat zij hun werk regelmatig door het Ver bond laten toetsen. Op deze ma nier wil het Verbond een wild groei van de vrij gevestigde raads lieden tegengaan. De Vereniging voor Vrijgesteld Humanstisch Geestelijk Werk werd onlangs opgericht en vere nigt ongeveer tien vrijgevestigde raadslieden. aldus Na een forse discussie in eigen gelederen en een enquête onder alle CGB-predikanten en -afde lingen heeft het bestuur besloten hiervan af te zien. Staat is daar over geenszins teleurgesteld. Hij ziet zijn intentie om van het CGB een steviger beweging te maken, in een nieuw CGB-beleidsplan op andere manieren uitgewerkt. De vereniging zal zich, onder meer via haar eigen toerustingscen trum. de komende jaren vooral storten op de beïnvloeding van individuele kerkleden. Staat heeft de afgelopen maan den geleerd dat vorming van een eigen modaliteit, met bijvoor beeld eigen predikantsplaatsen, alleen maar polariserend werkt "Met een modaliteit bouw je een eigen imperium", aldus de predi kant. Het CGB zou zich daardoor isoleren, de principiële eenheid in de kerk opgeven en de plurifor miteit aanvaarden. "En dat be strijden we nou juist". Het CGB zal zaterdag op zijn jaarlijkse appeldag in Zwolle het nieuwe beleidsplan uit de doeken doen. Tevens zal het bestuur be kendmaken wie de nieuwe voor zitter wordt. Sinds de oprichting in 1973 wordt het CGB geleid door drs. R. van den Berg uit Er- melo. 'NG-Kerk moet nu onomwonden schuld belijden' BLOEMFONTEIN (ANP) - De blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika (NG- Kerk) moet eindelijk eens onom wonden schuld belijden voor haar jarenlange steun aan de apartheidspolitiek. Deze eis heeft de Gereformeerde Kerk in Zam bia haar zusterkerk in een verkla ring gesteld. De Zambiase kerk zal alle ban den met de NG-Kerk verbreken als deze zich niet voor 1991 "in woord en in daad" bekeert. Een delegatie van de kerk heeft zich afgelopen week in Bloemfontein geergerd aan de NGK-synode, die eerst apartheid zonde noemde en vervolgens, onder druk van de rechtervleugel, uitsprak dat een gescheiden ontwikkeling niet on der alle omstandigheden zondig is. De Zambiase delegatie heeft af gelopen weekend een gesprek met het synodebestuur van de NG-Kerk gehad, dat in haar eigen ogen weinig bevredigend is verlo pen. Het NGK-bestuur stelde zich paternalistisch op en was, aldus de Zambiase kerk, ook niet hele maal eerlijk. Het NGK-bestuur had onder meer verklaard dat apartheid al "dood en begraven" is. Tussen beide kerken bestaan niet alleen historische en theolo gische, maar ook financiële ban den. Tenminste ëën van de predi kanten van de NG-Kerk in Zam bia. S. van der Merwe, raakte op eens zijn salaris kwijt, toen bleek dat hij politieke opvattingen had die de NG-Kerk onwelgevallig waren. "Onze geschiedenis is be paald door het zendingsbeleid van de NG-Kerk, waarvan de apartheid een onlosmakelijk on derdeel is", zo wordt in de verkla ring vastgesteld. VATICAANSTAD (AFP) - Het financiële tekort van het Vati- caan bedroeg vorig jaar 74 mil joen dollar (ongeveer 125 miljoen gulden). Dat is 21 miljoen dollar dan in 1988, maar 12 miljoen dol lar minder dan in maart werd verwacht. Dat heeft de raad van kardinalen die toezicht houdt op de begroting van het Vaticaan meegedeeld. De beperking van het tekort is volgens de raad vooral te danken aan de functionarissen van het Vaticaan die efficiënter en zuini ger met de beschikbare middelen zijn omgegaan. De Pieterspen ning. de bijdrage van rooms-ka- tholieken uit de gehele wereld voor het Vaticaan, is de belang rijkste bron van inkomsten. Ook krijgt het Vaticaan de entreegel den voor de eigen musea en de op brengsten van de verkoop van postzegels. De Pieterspenning le verde vorig jaar 48,5 miljoen dol lar op, 4.5 miljoen dollar minder dan in 1988. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2