Jubileum VARA uitgebreid op radio en tv Hoe het verder gaat met dokter Jan, Eva, Eric en alle anderen Koningin Silvia verliest vader Prinses Ann: rijbewijs voor een maand kwijt Esquire ■piIN DINSDAG 23 OKTOBER 1$ Eigen vermogen nu 25 miljoen gulden HILVERSUM - De verhou ding tussen dokter Jan van de Wouden en zijn collega Eva van de Berg krijgt een drama tische ontknoping. Voor bei den valt in een aantal opzich ten het doek. Suzanne Lieve- goed, de spontane verpleeg kundige. belandt in het Huis van Bewaring, terwijl haar collega Nelleke Terborg een crisis m haar huwelijk te ver werken krijgt. De arts Eric Koning, toch al de 'slechterik' van Medisch Centrum West, steekt zich in een financieel wespennest, dat behoorlijk uit de hand loopt. En zo wisselen vreugde en smart zich vanaf af in de nieuwe (derde) serie Medisch Centrum West. 'Heel' televisiekijkend Nederland zit er volgens de kijkcijfers met smart op te wachten. Onder zoeken wijzen uit dat het pu bliek Medisch Centrum West met daarin de perikelen in en om een ziekenhuis de beste Ne derlandse tv-serie vindt. De TROS-seric liep onlangs nét de Gouden Televizierring mis. Ook het buitenland lonkt naar Medisch Centrum West. Diverse landen hebben de se rie al aangekocht. FRANKFURT Een re cente foto van de Zweedse koningin Silvia met haar ou ders, Alice en Walther Som- merlath. De vader van ko ningin Silvia overleed afge lopen zondag op 89-jarige leeftijd. Silvia's ouders zijn 'gewone' Duitsers, die hun leven totaal veranderd za gen toen hun dochter des tijds als hostess de Zweedse kroonprins ontmoette en hem niet veel later huwde. (foto AI") HILVERSUM (ANP) - De VARA bestaat op 1 november 65 jaar. Dat zal de aandachtige kij ker en luisteraar in de beginda gen van november onmogelijk kunnen ontgaan want de VARA trekt alle registers open om het jubileum te vieren. Op televisie staat op 2 november twaalf uur televisie in het teken van 65 jaar VARA en ook op 3 november gaan de feestelijkheden door, zo werd vrijdag in Hilversum be kendgemaakt. Maar de televisie bestaat nog geen 65 jaar. Eigenlijk geldt het jubileum alleen de radio. Op 1 november staat Radio II dan ook in het teken van het jubileum en ook op zaterdag 3 november wordt de luisteraar op deze zen der geconfronteerd met het 65-ja- rig bestaan van de VARA. Die dag zijn er historische ra diofragmenten te beluisteren, die worden bepaald door de luis teraar. Zij kunnen dan bellen met de studio. Op de obrich- tingsdag 1 november wordt het ook allemaal nostalgie. De Fami lie Doorsnee, Willem Parel en Oome Keesje gooien hoge ogen om voor een heruitzending in aanmerking te komen. Uiteinde lijk wordt ook dat bepaald aan de hand van reacties van luiste raars. Op televisie wordt op 2 novem ber een pakket aankooppro gramma's uitgezonden, die aan elkaar worden gepraat door Ge orge Kapiniaris, de Australische acteur die in de serie Flying Doc tors de rol speelt van diskjockey. Op 3 november zijn er van vroeg in de middag tot diep in de nacht op Nederland I eigen pro- dukties die, afgezien van enkele uitzendingen veelal rechtstreeks uit de studio komen. In die pro gramma's komen veel oude be kenden langs zoals Rudi Carell en Esther Ofarim. In een speciale uitzending van Doet ie 't of doet ie 't niet wordt actie gevoerd voor het behoud van tropisch hard hout in Maleisie en Brazilië, ter ondersteuning van de actie „Kappen met Kappen" van de Novib. Sonja Barend ontvangt de bijna voltallige ministerraad en er is een bijzondere aflevering van Kinderen voor Kinderen, waar Ome Willem en Mijnheer Kaktus op bezoek komen. VARA-voorzitter M. van Dam ging gisteren bij de presentatie van het feestprogramma nog eens na wat de ontwikkelingen van de VARA in de afgelopen vijf jaar zijn geweest. Van een ineffi ciënte ruziemakende organisatie met een subsidiecultuur-is de VARA volgens hem geworden tot een zakelijke, efficiënte om roep, waarin met geestdrift wordt gewerkt. Van een negatief vermogen is de VARA de afgelopen vijf jaar naar een eigen vermogen van 25 miljoen gulden geklommen. Dat wordt genoeg geacht, zodat de VARA de komende jaren de on geveer vijf miljoen gulden die in de afgelopen periode jaarlijks opzij zijn gelegd om een eigen vermogen te kweken, voortaan in de programma's kan steken. Van Dam onderstreepte nog eens dat de VARA een moderne, progressieve omroep is, die de hoogste kijkcijfers trekt, zij het met de TROS op de hielen. De VARA kan ook de commerciële concurrentie aan. In oktober heeft de VARA 9,7 procent van de Nederlanders getrokken ter wijl naar RTL4 7,6 procent van de mensen keek. „Juist omdat de VARA meer aandacht dan ande ren wil richten op maatschappe lijke ontwikkelingen biedt zij ter afwisseling ook ongecompliceer de verstrooiing en ontspanning. Want de VARA is niet bang om populair te zijn", aldus Van Dam. Hoewel „een beetje avantgarde voor nonconformisten" ook moet kunnen. DE VROUWEN VAN ROBERT WAGNER LONDEN Acteur Robert Wagner poseert hier met zijn 'vier vrouwen'. Links actrice Stephanie Powers, met wie Wagner jarenlang een 'tv-huwelijk' had in de serie 'Harten 2'. Daarnaast zijn huidige vrouw, ze is eveneens actrice, Jill St. John. En rechts twee dochters van Wagner, Tasha en Katie. Wagner-en-zijn-vrouwen waren in Londen voor de uitreiking van de Britse Filmindustrie-prijzen. (foto ap> STOW-ON-THE-WOLD (AP) Prinses Ann is een maand lang de rijbevoegd heid ontzegd, omdat zij op dezelfde weg in een week twee keer te hard reed. De 40-jarige dochter van koningin Elizabeth II reed op 2 augustus 123 km/u en op de negende van die maand 144 km/u op de Fosse Way bij Stowe. De maximum snel heid is daar 60 km/u. De rechtbank veroordeel de de prinses, die niet op de zitting aanwezig was, tevens tot boetes van honderd en vijftig pond (zo'n 350 en 175 gulden) voor belde overtre dingen en tot 10 pond (35 gul den) voor de proceskosten. Ann is niet het enige lid van het Britse koninklijk huis aan wie wegens ver keersovertredingen de rijbe voegdheid is ontzegd. Mark Phillips, de voormalige echt genoot van Anne, werd twee keer beboet voor te hard rij den en veroordeeld wegens roekeloos rijden. Prinses Diana kreeg eerder deze maand een waarschuwing van de politie omdat zij bij Kensington Palace in het hartje van Londen, waar de maximum snelheid 48 lun/u is, 88 km/u reed. Na de Nederlandse Playboy, Penthouse, Cosmopolitan en El- le is er een nieuw glanspapieren tijdschrift in de Lage Landen verschenen: Esquire. Het eerste nummer van het Amerikaanse moederblad zag in 1933 het le venslicht. Zijn latere reputatie berust vooral op de li terair- journalistieke stijl van mede werkers als Norman Mailer en Tom Wolfe. In de jaren tachtig kreeg Esquire het imago van een zelfvoldaan yuppieblad, een etiket waar het nu graag weer van af wil. Esquire wil een "kwaliteits blad voor mannen" zijn, die niet te jong en niet te oud mogen zijn, zo tussen de 35 en 45 jaar in. Dat is de groep die, volgens de redacteuren Peter Meijering (ex-Playboy) en Gijs van de Westelaken (ex-Haagse Post), geen opiniebladen meer leest, omdat hun eigen opinie al lang gevormd is. Blote vrouwen worden uit het maandblad geweerd, verzekert Peter Meijering, die na zijn Playboy-jaren kickt op kuis ge klede dames. Evenmin wil het een probleemblad zijn, waarin de frustraties van pedofielen of het leed van krakers breed wordt uitgemeten. Literatuur, reisverhalen, een diepte-inter view en een 'dossier', waarin eert bepaalde kwestie wordt ont leed, zullen het hart van de Ne derlandse Esquire moeten vor men. Een filiaal van de Haagse Post, dacht ik bij het doorblade ren van het eerste nummer. In bijdragen uit de HP-stal wordt midden in zinnen kwistig met hoofdletters gestrooid: - "Na de deconfiture (ook een echt HP-woord) in Italië heeft hij (- Leo Beenhakker) de natie achtergelaten met de raadsel achtige mededeling, dat nog maar een kwart van alles wat daar had gespeeld boven water was gekomen - daarmee de in druk wekkend van Iets Heel Ergs": - "Er was dan misschien een hoop veranderd in de samenle ving, maar aan de periode dat een mens zich kan voortplanten zat nog steeds een grens, en die kwam in zicht. Velen besloten die kans niet voorbij te laten gaan en zo ontstond midden ja ren tachtig de Nu Of Nooit Ou der". Het stuk van Jan Kuitenbrou wer (Turbotaal: Perciesl), over veertigers met kleine kinderen, en het verslag van Ronald Hoe ben over het bezoek aan een spe ciaalzaak in zuigelingenspul len, Ademen Toch Wel Heel Erg De Geest Van Yuppieland.t Wat ik heel vreemd vind, is dat de hoofdredactie de door haar ingestelde Esquire Prijs voor de Journalistiek, die be doeld is voor de schrijver van een Esquire-artikel "waarin de kenmerken van het blad het dichtst benaderd wordt", plompverloren toekent aan oud- Haagse Post-medewerker Henk Hofland. Het is al merkwaar dig dat een prijs die slechts een keer per jaar zal worden uitge reikt, meteen bij het eerste num mer wordt toegekend. Maar nog veel vreemder is het dat de naam van Hofland onder geen enkel Esquire-artikel prijkt! Hofland heeft voor Esquire geen druppel inkt vergoten en toch krijgt hij van de dankbare re dactie tienduizend gulden ca deau. Wat moeten ze hem straks dan wel niet voor zijn eerste co lumn betalen? In de afdeling Esquire Ex presse wordt de reiziger dit keer wegwijs gemaakt in Moskou. Zo lezen wij dat de bar van het Savoy Hotel een "oase van luxe en decadentie" is, dat restau rant Atrium een "heus postmo dern interieur met rose gemar merde zuilen" heeft en dat in Kropotkinskaya de echte Russi sche koolsoep en gerookte steur wordt geserveerd. Hoewel het diepte-interview met Beenhakker nogal tegen valt ("De bal is rond"), staat er ook een aantal fraaie sfeerstuk ken in dit eerste nummer. Jan Siebelink schrijft over een fami lielid, een oude boer die in het orthodoxe geloof zit opgesloten als in een beroete schouw. Lieve Joris geeft een impressie van het Hongaarse platteland en Anne- jet van der Zijl stelt een leven dig dossier samen over het lot van verkrachters in de gevan genis. De mooiste bijdrage vind ik die van Hans Dorrestijn: As de potknor soet con singen, as krtepadden sieltjes vingen, as de horzel biestreup maecte, de koppepiep naer heunig smaecte, as nectar uut de aelgier stiegde, as heide-alen keuters wiegden, as ut balkpeerd piegels kakte, as ut jongvolck brandholt hackte, as as-moutbier waer de hozen- slag, en Dieuwertje Blok in mien bed stee lag en as dan mien Johannes wies, wier 't op Eerd ut Paradies.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20