LEIDSCH DAGBLAD Simon Kemp krijgt 4,5 jaar cel Pmtf NODIG! Weer steekpartij in Israël Benzine en diesel zes cent goedkoper Mohammed tipt Hussein in droom Hazerswoudse vuiltransporteur ook anderhalve ton boete opgelegd Pitbull wordt snel verboden FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. MORGEN IN WINKELHOF! WINKEL DINSDAG 23 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39377 Prijs fl. 1,35 FNV: lonen in detailhandel 30 omhoog UTRECHT (GPD) - De komende vijf jaar moeten de lonen in de de tailhandel met gemiddeld 30 pro cent omhoog, dat is het belangrijk ste doel van de Dienstenbond FNV in de detailhandel. De inhaalma noeuvre is volgens de bond nodig, omdat de lonen in de detailhandel ver zijn achtergebleven bij die van andere bedrijfstakken. "Daarom zullen we in de cao-onderhandelin gen de komende jaren, wellicht meer dan andere bonden, nadruk leggen op een reële loonsverbete ring", aldus bondsvoorzitter L. de Waal. Daarnaast wil de bond binnen een jaar een cao afsluiten voor werknemers in kleine detailhan delsbedrijven die nu nog niet onder collectieve arbeidsovereen- Produktschap vraagt faillissement ABM LISSE Het Produktschap voor Siergewassen uit Den Haag heeft vanmorgen het faillissement aange vraagd van het ABM in- en verkoop bureau bv uit Lisse. De aanvraag wordt ondersteund door de Rabo bank Hillegom. Volgens voorzitter J. Spithoven van het Produktschap moet het bloembollenbemiddelingsbureau nog enkele honderdduizenden gul dens betalen aan achterstallige vak heffingen. De Rabobank wil geen medede lingen doen over het bedrag dat de ABM schuldig is. "Het bemidde lingsbureau voldoet niet aan haar verplichtingen", is alles wat de woordvoerder C. Boutens van het Utrechtse hoofdkantoor van de Ra bobank kwijt wil. Het Produktschap heeft het fail lissement volgens Spithoven aange vraagd in het belang van het hele bloembollenvak. "Veel kwekers hebben hun bollen al aan de ABM geleverd. Die mensen verkeren in grote onzekerheid of het allemaal wel goed komt met de ABM. Voor ons is het belangrijk dat de kwekers hun geld krijgen. Daarom moeten al die overeenkomsten zo normaal mogelijk worden afgehandeld". MANAMA (AP) - Dc Kuwayt- se regeringskrant Al-Seyassah heeft een droom van Saddam Hussein gepubliceerd waarin de profeet Mohammed tegen de Iraakse leider zegt dat hij zijn raketten op het verkeerde doel heeft gericht. De krant, die nu in Saudi- Arabië verschijnt, meldde dat Hussein de droom heeft ont huld ten overstaan van zijn topadviseurs. Volgens de Iraakse leider bezocht Mo hammed hem 's nachts, ge kleed in smetteloos wit. maar zichtbaar bezorgd. Op de vraag van Hussein waaraan hij de eer had te danken, zou Mo hammed hebben geantwoord dat hij de dictator op een grote fout kwam wijzen. Welke dan wel. wilde Hussein weten. Daarop zei de profeet: "Ik zie dat Je raketten verkeerd staan opgesteld". "Wat is dan wel de juiste richting?", had Hussein gevraagd. Dat weet je donders goed. luidde het antwoord. "Plotseling was de profeet verdwenen en het leek net als of hij alleen maar was geko men om die opmerking te ma ken", zou Hussein daarna heb ben gezegd. Volgens Al-Scyas- sah heeft de Iraakse geheime dienst het gerucht over de droom in de Iraakse hoofdstad Baghdad verspreid om de Iraakse bevolking psycholo gisch voor te bereiden op dc terugtrekking uit Kuwayt. DEN HAAG - De voormalige vuiltransporteur Kemp is van morgen tot 4,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld door de Haagse rechtbank. Bovendien kreeg hij een boete opgelegd ^mst^ïïen.^öngeveer^Mn"op d'e van 150.000 gulden, bij niet-betaling te vervangen door zes vier werknemers in de detailhandel maanden cel. Kemp stond twee weken geleden terecht we- vait niet onder een cao. Dat geldt gens het onder meer storten van duizenden kilo's giftig che- dro^üeT "SüSSStZto. afval in de Alphense Coupépolder. schoenen- en speelgoedwinkels, postorderbedrijven en juweliersza ken. Deze, doorgaans kleine bedrij ven, vallen onder de zogenoemde Verordening Secundaire Arbeids voorwaarden Detailhandel (VSAD). Dat is niet meer dan een bodemre geling, waarin bij voorbeeld de compensatie voor werk op onaan gename uren is vastgesteld. Over lo nen en vervroegde uittreding (vut) is in de VSAD niets geregeld. De Dienstenbond FNV wil de VSAD omvormen tot een basis-cao, die ook geldt voor deeltijdwerkers. Daarmee moet een einde komen aan de zogenoemde 'pulpcontrac- ten' voor deze categorie werkne mers. Verder wil de bond de laagste lonen in de cao vaststellen boven het wettelijk minimumloon. President mr. Punt zei dat de recht bank Kemp op tien van de telaste- gelegde zaken schuldig achtte. Kemp zou op bijna alle onderdelen leiding hebben gegeven aan het ple gen van strafbare feiten zoals het storten van gif, oplichting, valsheid in geschrifte, omkoping van ambte naren en ontduiking van belasting. De ex-Hazerswoudenaar heeft hiermee volgens president mr. Punt blijk gegeven van een 'forse dosis cynisme' ten aanzien van zijn klan ten en van een 'complete onver schilligheid' ten aanzien van het milieu. De forse geldboete wordt Kemp opgelegd omdat hij de strafbare fei ten pleegde om er zelf financieel be ter van te worden. De rechtbank denkt dat de transporteur wel dege lijk dit bedrag kan betalen. Zij is er ROTTERDAM (ANP) - Oliemaat schappij Shell en de Novok, de or ganisatie van zelfstandige olie- en kolenhandelaren, hebben voor mor gen een verlaging van de benzine en dieselprijzen met zes cent per li ter aangekondigd. prijs voor eèn vat van 159 liter Noordzee Brent inmiddels gedaald tot onder de 28 dollar. Er is in een week tijd ruim tien dollar van af ge gaan. ^et ingang van woensdag han teert zowel Shell als de Novok voor De prijsdalingen zijn het gevolg diesel een adviesprijs van 117,8 cent van de, volgens de Novok 'felle', da- per liter. Voor super plus loodvrij, lingen van de prijzen voor ruwe olie Euro loodvrij en super gelood zijn en olieprodukten op de internatio- de dan geldende adviesprijzen ach- nale markt. Sinds begin vorige tereenvolgens 177, 173 en 181 cent week zijn de prijzen voor een vat ru- per liter. De prijzen gelden voor het we olie met meer dan 25 procent ge- zelf tanken, daald. Op de markt in Londen is de De koers niet van overtuigd dat Kemp niets meer heeft overgehouden aan de bijna vier miljoen gulden die hij kreeg bij de verkoop van zijn be drijf. Met name het verhaal over de olietransactie waarbij Kemp voor 1,3 miljoen gulden het schip in zou zijn gegaan, wordt niet geloofd. In de strafmaat heeft de recht bank rekening gehouden met de schade die Kemp en zijn gezin is be rokkend door de uitvoerige publici teit. Regelmatig is hij met naam en toenaam genoemd en is zijn huis in kranten afgebeeld. "Ware dit niet gebeurd, dan zou de rechtbank tot een hogere gevangenisstraf zijn ge komen", aldus mr. Punt. De rechtbank achtte het van be lang dat in de betrekkelijk kleine Hazerswoudse onderneming de misdaad zo'n belangrijke plaats in nam. Zo zou het bedrijf in 1985/86 zeker failliet zijn gegaan wanneer niet tonnen giftige grond gestort had kunnen worden in het Belgi sche plaatsje Mellery. Onder het mom dat het storten daar legaal ge beurde kreeg Kemp van verschil lende bedrijven opdrachten voor het vervoer van afval. Het verweer van de raadsvrouw van Kemp, mr. Y. van Boxel, dat de VALKENBURG - De Zuidafrikaanse president F.W. overheden het storten in België 'ge- de Klerk is vanochtend in Nederland aangekomen doogden', leidde niet tot een straf- voor een officieel bezoek van enkele dagen. De Klerk en vermindering. Het gaat er volgens zijn vrouw werden op vliegveld Valkenburg verwel- de rechtbank om dat Kemp zelf komd door premier Lubbers, minister Van den Broek goed wist dat dit strafbaar was. Hij (buitenlandse zaken) en de Zuidafrikaanse ambassa- misleidde zijn klanten, maar maak- deur Nothnagel. te bovendien altijd gebruik van val- - se grens-en stortdocumenten. De Klerk, die vorig jaar september het president- Pagina 13: Kemp op praktisch alle pun- schop overnam van Pi eter Botha en sindsdien ver- ten schuldig aaande hervormingen in het apartheidsbeleid heeft toegezegd, zal gesprekken voeren met verscheidene be windslieden en vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer. Het echtpaar werd vanmiddag ontvangen door ko ningin Beatrix en prins Claus op paleis Noordeinde. Vanwege anti-apartheidsdemonstralies moesten De Klerk en zijn vrouw gebruik maken van de achterin gang. Zie verder de pagina 2 en 3). (foto Wlm Dijkman) Bibliotheek voor rechter gedaagd LEIDEN Er komt toch een kort geding tussen de ambtenarenbond AbvaKabo en de Leidse biblio theek. De rechtszaak dient morgen- midd.ig voor de president van de Haagse rechtbank. Dc ambtenaren bond eist dat de bibliotheek het ex periment van de zondag-openstel ling staakt. De opening op zondag zou in strijd zijn met de cao. Een woordvoerster van de Abva Kabo verklaarde afgelopen vrijdag nog uit te zijn op een compromis. Op landelijk niveau moesten de bonden en de werkgevers een oor deel uitspreken over de proef. Dit ging de Leidse bibliotheek echter te lang duren. In de tussentijd zou de zondagopenstelling moeten wor den stopgezet. De extra openingstijden van de centrale bibliotheek aan de Nieuw- straat ging afgelopen zondag van start. Het publiek toonde grote be langstelling op die dag. Ruim 700 mensen brachten een bezoek aan de bibliotheek. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het fok ken en houden van pitbull-temers wordt verboden. Dc bestaande vijf tot zesduizend pitbulls mogen blij ven leven. Dat heeft staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) gisteren voorgesteld aan de Tweede Kamer Hij wil ook een verbod op minder bekende, maar kennelijk net zo ge vaarlijke honden als de Filia Brasi- leno, Dogo Argentino en American Staffordshire. Gabor wil voor de bestaande pit bulls een overgangsregeling. Eige naren kunnen een ontheffing krij gen van het totaalverbod, zolang ze hun hond muilkorven en aanlijnen zodra ze zich met het dier op de openbare weg begeven. Maar 'nieu we' pitbulls worden hard aange pakt. Burgemeesters kunnen het dier in beslag laten nemen en om brengen. Overigens kan de eigenaar tegen dat besluit nog wel in beroep bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven De pitbull is al jaren omstreden Het dier kwam geregeld in het nieuws, doordat mensen ernstige verwondingen opliepen na te zijn aangevallen. Dit jaar werden twee peuters doodgebeten door een pit bull. Voorzitter Van Ginneke van de Pitbullclub Nederland zegt vrede te hebben met het verbod. "Zolang het om een eerlijke regeling gaat kan ik ermee leven" Het besluit om de bestaande pitbulls te muilkor ven, noemt Van Ginneke onver standig, omdat ze daar gefrustreerd en agressief van zouden worden. Di recteur Van Oers van de Dierenbe scherming reageert positief, maar vermoedt dat controle moeilijk is. 'Treinen rijden te weinig op tijd' DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Spoorwegen slagen er onvol doende in om de treinen op tijd te laten rijden. In de winter onder vindt ruim 40 procent van de reizi gers tijdens de spitsuren vertra ging; over het hele jaar en de hele dag kampt 19 procent van alle trein reizigers al bij het vertrek met ver traging. Dat blijkt uit een onder zoek van de Consumentenbond, die 1350 leden ondervroeg. Volgens de Consumentenbond moet de serviceverlening van de NS behoorlijk verbeteren, wil de trein werkelijk een goed alternatief voor de auto zijn. de Amerikaanse dollar zit weer op een stijgende lijn. Rond het middaguur werd 171,5 be taald, tegen een slotkoers op de wis selmarkt in Amsterdam van 1,7060 gulden genoteerd. Afgelopen vrij dag werd een na-oorlogs dieptepunt derde achtereenvogende dag heeft bereikt met een slotkoers van zich in Israël een steekpartij voorge- Palestijn verwondt twee vrouwen JERUZALEM (AP/GPD) - Voor de De Israëlische radio meldde dat dood Het ging om een wraakactie de dader afkomstig was uit Jenin op voor het doodschieten van 21 Pale- 23-310 309 Showroom: Oude weg 145 - Haarlem Zuidoostelijke wind Vannacht ninkc opklaringen bij ccn minimumtemperatuur van ongeveer 3 graden en vooral in het noordoosten nog vorst aan dc grond. Overdag vanuit het zuiden meer bewolking en droog. Middagtcmpcratuur ongeveer 13 gra den. Zuidoostelijke wind, matig, aan dc kust en op het IJssclmecr eerst nog af cn toe krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot cn met zondag: Half tot zwaar be wolkt en vanaf vrijdag af cn toe wat re gen. Middagtcmpcratuur rond 13 gra den. Minder koude nachten. 22 PAGINA'S Racist in VS moet 8,5 miljoen aan smartegeld geven PORTLAND (AP) Een blanke ra cist is gisteren door een rechtbank jury in het Amerikaanse Portland veroordeeld tot betaling van een smartegeld van 5 miljoen dollar (8,5 miljoen gulden) aan de nabestaan den van een 27-jarige Etiopische student die in 1988 door zijn toedoen om het leven is gebracht. De 52-jarige veroordeelde heeft een hoge functie bekleed binnen de Ku Klux Klan en heeft tegenwoor dig de leiding van de White Aryan Resistance (WAR). Zijn 22-jarige zoon werd veroordeeld voor een be drag van 1 miljoen dollar en de WAR moet 3 miljoen betalen. Ook de rest van het door de familie van het slachtoffer geëiste bedrag van totaal 12,5 miljoen dollar wees de ju ry toe. De zwarte student werd in no vember 1988 in Portland met honk balknuppels de hersens ingeslagen door drie jongeren, die daartoe vol gens de jury door de club van Metz- ger waren opgehitst. Vuurbol verwacht aan firmament UTRECHT (ANP) - De Utrechtse sterrenwacht De Koepel verwacht dat in de eerste weken van novem ber een vuurbol aan het firmament te zien zal zijn. Het gaat om een zeer heldere meteoor. In de vroege och tend van 8 november 1981 ver scheen een dergelijke vuurbol die de helderheid van de volle maan evenaarde. Later in de maand, met name op 17 november, zullen meer meteoren te zien zijn. de Westelijke Jordaanoever. In die stijnen twee weken geleden door de 20.000 inwoners tellende stad en politie op de Tempelberg, omliggende vluchtelingenkampen Jeruzalem is ook vandaag een deden zich gisteren anti-Israëlische verboden stad voor Palestijnen van daan, waarbij Palestijnen waren be trokken. Op een weg buiten Haifa werden vanmorgen twee vrouwelij- oHPI ke soldaten, die bij een kruispunt protesten voor. Volgens Arabische de Westelijke Jordaanoever en de probeerden een lift te krijgen naar ziekenhuizen werden daarbij min- Gazastrook. Gisteren al hielden le- hun basis, met een mes aangevallen stens negen Palestijnen door Israë- ger en politie alle auto's met blauwe nummerplaten van de Westelijke Jordaanoever bij de stadsgrenzen door een Palestijnse vrachtwagen- lische kogels verwond. Een 14-jari chauffeur. Andere soldaten open- ge jongen bezweek aan zijn verwon den het vuur toen de chauffeur dingen. Eerder op de dag bracht een tegen, in een poging geweld tussen vluchtte. Hij werd later aangehou- Palestijn een Israëliër messteken joden en Arabieren zoveel mogelijk den, aldus de politie. De neergestoken soldates werden overgebracht naar het ziekenhuis in Haifa. Over hun toestand niets bekend. Zondag stak een Palestijn van de nog Westoever van de Jordaan in Jeru zalem drie Israëlische mannen i OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zi|n dan f 100,- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (vanabel, ontspiegeld. anti-kras,kleur,enzJdan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder "i<i Op beide bnllen 1 jaar garantie Leiden, Haarlemmerstraat 107 (to. C A) Alphen a/d Rijn, van Manderslootstr 9 (to. C& A) te voorkomen. De Israëlische premier Shamir schrijft de ontwikkelingen voor een belangrijk deel toe aan de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties Volgens Shamir laat de raad zich gr - bruiken door de Palestijnen. "Israel weet al geruime tijd dat de Veilig heidsraad fungeert als een werktuig van de PLO bij het bereiken van haar doelstellingen", zei hij gisteren tijdens een bijeenkomst van de par lementscommissie voor buiten landse zaken en defensie. "Nadat eerder deze maand meer dan twin tig Arabieren werden gedood op de Tempelberg, hebben pro-PLO krin gen verklaringen afgelegd en pam fletten verspreid met het doel terug te slaan", zei hij. De drievoudige moord in Jeruzalem, afgelopen zon dag, zou daarop het directe ant woord zijn geweest. Volgens de premier zullen Israels leger en politie doeltreffend gaan optreden tegen "wat werkelijkheid is geworden in Jeruzalem". Hij maakte van de gelegenheid gebruik een felle aanval te lanceren op de Verenigde Staten. Volgens hem hebben de verklaringen van de Amerikaanse regering na het bloed bad op de Tempelberg de situatie al leen maar verslechterd. Volgens Shamir is het onderzoek van de Is raëlische commissie-Zamir naar de gebeurtenissen op de Tempelberg byna voltooid "zodat de waarheid kan worden gepubliceerd voor wie er maar kennis van wil nemen". Het kabinet-Shamir overleefde gisteren in het parlement met 53 Us gen 51 stemmen een motie van wan trouwen tegen zijn beleid, die was ingediend door de Arbeiderspartij. 4t13.00-17.00 uur Boeiende en komische acts voor klein (en groot!) van het vrolijke duo Koosje en Roosje. -p-15.00 uur Welke sport - - vereniging komt met de meeste leden en wint 1500,- voor de clubkas? Voor alles geldt wijzigingen voorbehouden en zolang de voorraad strekt óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement 174.15* Ik neem een jaarabonnement I 285 50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de kranl twee weken gratf." (aankruisen wat van toepassing rs) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel i - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1