O Goede midiset boven de 1500 gulden Pele (50) stelt zijn doelen bij •J: mijn Meer of minder zout in voedsel: tussen hoge bloeddruk en bederf Alarmsysteem helpt ouderen bij ongelukken thuis RW gunt tegenstanders slechts schamele punten ftrcYcWcSrcyi»rafra "ÜU I VE DINSDAG 23 OKTOBER 1990- Om gezondheidsredenen probeert men de hoeveelheid zout in allerlei voedingsmiddelen te verminderen. Prof.ir. B. Krol, hoofddirecteur TNO-Voeding, vindt dit op zich een goede zaak. Toch maakt hij zich zor gen. Er dreigt een ander gevaar voor de volksgezondheid: voedselbe- drf De Nederlandse Hartstichting en de Voedingsraad pleiten voor een verdergaande verlaging van het zoutgehalte in voedselprodukten om de kans op hart- en vaatziekten te verminderen. Maar dit houdt naar de mening van de TNO-direc- teur wel in dat de houdbaarheid van voedingsmiddelen steeds kwets baarder wordt. De kans dat bacte riën vrij spel krijgen, wordt groter. SAMENSTELLING RAYMOND PEI ik valt nog eindeloos veel te onderzo® ken." a Als voorbeeld noemt de TNO-cö recteur koffie. Deze drank, die dj Professor Krol spreekt van een 'niet te verwaarlozen risico'. Het toevoegen van zout aan voed sel was in het verleden alleen be doeld om de houdbaarheid van een produkt te verhogen. Bij de huidige produktie van voedingsmiddelen heeft keukenzout vooral de functie van smaakmaker. Maar daarnaast blijft de conserverende werking van zout een belangrijke factor. Het gaat bederf door micro-organismen tegen. Een verlaging van het zout gehalte kan vooral bij vleesproduk- ten problemen opleveren. Een oplossing van het dilemma kan volgens de TNO-directeur ge vonden worden door voedsel via verhitting bacterievrij te maken. Een andere mogelijkheid is het zoe ken naar stoffen die de groei van bacteriën afremmen, bijvoorbeeld melkzuur in yoghurt. Een eventuele extra warmtebehandeling heeft naar het oordeel van deskundigen in de voedselproduktie eenter het nadeel dat met name vleesproduk- ten hun kwaliteit verliezen. Op grond van enkele onderzoe ken schat de Voedingsraad de ge middelde inneming van zout door volwassenen op 9 gram per dag. Dat was voorheen 10 tot 12 gram. Een kleine hoeveelheid van de inne ming, met name 20 procent, krijgt men binnen door voedsel en drink water. waarin zout van nature voor komt. Bijna de helft van het zout dat de mens dagelijks opneemt, wordt door bedrijven aan de produkten toegevoegd. De consument doet daar thuis nog eens 30 tot 40 procent bij. De Gezondheidsraad adviseert niet meer dan 6 gram zout per dag te consumeren. Men streeft naar een verlaging van de inneming van zout met 20 procent. Dit kan worden bereikt, als minder zout in het huishouden en bij de produktie van levensmidde len wordt gebruikt. Een zuinig ge bruik van zout is volgens medisch deskundigen nodig, omdat gebruik van deze stof invloed heeft op het niveau van de bloeddruk. Een ver hoogde bloeddruk doet de kans op hart- en vaatziekten toenemen. Bovendien speelt de hoeveelheid zout in de voeding een rol bij de uit scheiding van calcium via de urine. Een te groot verlies van calcium be vordert de afbraak van het botweef- sel, die vooral bij vrouwen na de menopauze optreedt. Tenslotte brengen sommigen zout in verband met maagkanker Professor Krol is van mening dat er nog veel verschillen van mening bestaan over wat in de voeding van de bevolking wel of niet goed is. "Onze kennis omtrent de effecten van voedingsstoffen op het mense lijk lichaam is nog verre van vol doende. Er worden dikwijls te snel conclusies getrokken. Op dit terrein gelijks in grote hoeveelheden wore genuttigd, bevat ongeveer 600 vei^ schillende stoffen. Van ongeve^ zes daarvan zijn de effecten bekene* Een soortgelijk situatie treft me' ook bij vele andere levensmiddeleH aan. lo "Het voedingsonderzoek worde nog gecompliceerder, als men kijke naar de effecten van het nuttige» van verschillende voedselprodute' ten in combinatie. De stoffen kura< nen elkaar zowel negatief als pos?t tief beïnvloeden. Het onderzoerc heeft dus nog een vreselijk langu weg te gaan". Valpartijen in huis zijn de boosdoe ners voor alleenstaande bejaarden. Als er iemand in de buurt is die te hulp kan schlaten, La da nood min der hoog. Vaak is dat niet het geval, daarom bestaat er voor ouderen die alleen wonen het systeem van soci ale alarmering. Steeds meer ouderen willen zelf standig blijven wonen, daardoor zijn zij aangewezen op hulp van bui ten af. Zelfstandig wonende gehan dicapten hebben hetzelfde pro bleem. Wanneer zij vallen en niet meer kunnen opstaan kunnen ze geen hulp meer halen. Voor dit soort situaties bestaat al een geruime tijd het systeem van so ciale alarmering. Met dit systeem kan de zelfstandigwonende in nood een hulpverlener inschakelen. Na een ongeval in huis kan de oudere of gehandicapte met een zendertje de telefoon inschakelen. Die tele foon is zo geprogrammeerd dat au tomatisch meerdere personen of in stanties worden gealarmeerd. Het zendertje is een knopje wat het 'slachtoffer' aan een koord om de hals draagt. Als op die knop wordt gedrukt gaat er een signaal naar de telefoon die op zijn beurt weer een alarm inschakeld. Het sys teem komt voor in alle soorten en Midisets winnen snel aan populariteit. Zij hebben als groot voordeel dat men is verlost van de snoerenknoop die stereo's uit losse componenten bestaand an de achterkant kenmerkt. Midisets zijn over het algemeen minder van kwzditeit dan een geluidsinstallatie van losse onderdelen: de cassetterecorder en de platenspeler zijn de zwakke schakels van de midiset. De bijbehorende luidsprekers zijn van slechte kwaliteit en doen onnodig afbreuk aan de kwaliteit van de set. Een midiset is een stapel geluidap- paratuur van één merk met een breedte van ongeveer 36 centime- Het opgegeven vermogen van de versterker bleek in werkelijk meestal hoger. Dat zal in praktijk ter. Deze afmeting ligt tussen die geen problemen geven omdat de van een miniset (ongeveer 25 centi- meeste moderne luidsprekerboxen meter breed) en de stereo van losse een behoorlijk vermogen aankun- Hulpeloos na een valpartij: er zijn verschillende alarmeringssystemen e een bejaarde hulp kan oproepen. (archieffoto gpdi maten. Het kan de omvang hebben van een professionele landelijke hulporganisatie, maar burenhulp valt er even goed onder. Omdat de zender en het opbelau- tomaat belangrijke bestanddelen van het systeem zijn, moeten ze zo goed mogelijk functioneren. Daar om wordt al enige jaren gewerkt aan technische verbetering, zelfs op Eu ropees niveau. Stichting Consu ment en Veiligheid vindt dat er bij de verbetering van het systeem ook naar de hulpbiedende organisatie moet worden gekeken. Om dit laatste te bereiken heeft de stichting het Ingenieur/advies bureau SAVE ingeschakeld. Dit bu- componenten. Een goede midiset kost volgens Konsumenten Kon- takt al gauw zo'n 1600 gulden, waar dan vaak tweemaal zes plankjes nen. Het is aan te bevelen om ver sterkers en boxen te kiezen die qua aangegeven vermogen niet meer dan 20 procent van elkaar verschil- reau heeft een eisenpakket ontwik keld waarmee het functioneren van een organisaties kan worden beoor deeld. Omdat er systemen bestaan die wel of niet centraal zijn geregeld (zoals de landelijke organisatie en de burenhulp) moesten verschillen de eisenpakketten worden ge maakt. Binnenkort zullen de verschillen de betrokken partijen in Nederland rond de tafel gaan zitten. Zij willen bekijken hoe ze de organisaties kunnen stimuleren om deze eisen ook echt in de praktijk toe te pas sen. Ook willen zij onderzoeken of er Europese eisen kunnen komen voor de sociale alarmering. met wat derderangs luidsprekers len. Voor gangbare goede boxen is wordt meegeleverd als boxen. Het een vermogen van 30 watt per ka- prijsverschil tussen een goede midi- naai vereist. Minder dan 20 watt kan set en een uit losse delen bestaande tot een beperking van de weergave stereo is dus niet groot. van lage tonen leiden. Voor een test van midisets koos de stichting Vergelijkend Warenon- derzoek (VWO) apparaten met een TunefS prijs van 600 tot 1800 gulden (Aiwa, Akai. JVC. Kenwood, Panasonic, Alle tuners bieden ruime mogelijk- Philips, Pioneer. Samsung. Sanyo 5eden om de gewenste zenders on- en Technics). De kwaliteit van de d,er ee" voorkeurkeuzetoets op te versterkers bleek goed. Ze hebben echter minder aansluitmogelijkhe den dan de los verkochte verster kers. Een extra aansluitmogelijk- heid is er lang niet altijd bij: een los se cassetterecorder of een ander ap- v"'jr ue «""isiuiiifïg paraat aansluiten kan men dan wel antenne. De tuner slaan. Helaas hebben niet alle een coaxiale (ronde) aansluitplug. Deze plug voorkomt storing die onstaat door het rechtstreeks instralen van andere zenders. De plug is nodig oor de aansluiting op de centale van Samsung De midiset heeft een aantal zwakke schakels, waarvan de boxen nog wel (fotiGPD^ Wie buiten Europa reist of op va kantie en auto wil huren kan een in ternationaal rijbewijs nodig heb ben. In Een aantal landen in Afrika en Indonesië is het zelfs verplicht. Een internationaal rijbewijs be staat uit een vertaling van het Ne derlandse rijbewijs in negen talen, waaronder Indonesisch, Arabisch, Chinees en Russisch. Voorts bevat het gegevens over de houd(st)er, een gestempelde pasfoto en infor matie voor welke voertuigen het geldig is, zo meldt de Consumen- Buiten Europa soms internationaal rijbewijs nodig tenreisgids. Een aantal landen stelt voor de buitenlandse chauffeurs - naast het nationale rijbewijs - een inter nationaal rijbewijs verplicht. Voor Europa is dat niet het geval, Turkije uitgezonderd. Overigens stellen sommige autoverhuurbedrijven soms afwijkende eisen. De Neder landse vestiging van de verhuurbe drijven kunnen informatie ver strekken over bijzondere eisen die hun buitenlandse collega's stellen. Het internationaal rijbewijs wordt uitgegeven voor een periode van een jaar en is voor 16 gulden te verkrijgen bij de ANWB-kantoren. Vereist zijn een pasfoto en een gel dig rijbewijs. Men kan het interna tionale rijbewijs gelijk meenemen bij de aanvraag. Bij de KNAC is het rijbewijs voor leden gratis. Udlddl ddll^iuiicil lAdll IUCI1 Udll w tri r. vergeten. Een tweede paarluidspre- heeft een, °uder type aansluiting - waar een transformatortje by nodig is, met een extra risico op storingen. kers kan meestal niet worden aan gesloten. Wel hebben de meeste mi disets een graphic equalizer, waar mee de verschillende toonhoogten afzonderlijk kunnen worden gere geld. de zwakste zijn. beldeck): één om mee op te nemen m één om mee af te spelen. Samen kunnen ze een bandje kopieren. En kele recorders hebben een autore- verse, zodat een bandje zonder dat het uit het deck wordt gehaald aan beide kanten afspeelbaar is. Het op nameniveau is zelden met de hand Veel platenspelers maken ook af- tastfouten. Slechts de helft voldoet aan de vereisten voor hifi. De boxen van de midisets worden zonder uitzondering veroordeeld. Alleen Technics doet er 'redelijk tot goede' boxen bij. De fabrikanten De tuners doen het met hun eigen antenne goed. Er is weinig ruis en 'moeilijke' signalen komen er door gaans vlekkeloos uit. Bij aanslui- De kwaliteit van de versterkers is ting op het kabelnet geven veel ap- beoordeeld op een evenwichtige paraten extra ruis en fluittoontjes weergave van alle toonhoogten, de omdat de zenders zo dicht op elkaar afwezigheid van ruis, vervorming, zitten. Bij de Samsung-tuner is de de werking van de toonregeling en kanaalscheiding soms bijna nihil en het uitgangsvermogen. Tevens is bij de Sanyo is de weergave van de met behulp van een paar goede hoge tonen niet juist. \lle midisets hebben regelbaar. Dat is een gemis. De mi-kunnen beter geen boxen meeleve- disets bevatten alle een cd-speler. Die van Samsung, Sanyo en Tech nics scoren niet beter dan 'redelijk'. Verder zit 'm het verschil vooral in Ondanks alle feilen krijgt een' programmeermogelijkheden en an- aantal geteste midisets van VWO dere minder belangrijke snufjes. toch een 'goed (tot zeer goed') eind oordeel. De Aiwa X-80MZ (1550 gul- De platenspelers zijn een echt den, met boxen), Philips FCD 395 zwakke schakel in de midisets. Ai- (1000 gulden, zonder boxen), Pio- wa, JVC, Kenwood en Philips ko- neer S-lll (1700 gulden met, 1400 men er (zeer) goed af. De minder zonder) zijn 'goed'. De Kenwood goede lijden aan onevenwichtige Midi M-33CD (1950 met, 1750 zon- weergave van toonhoogten. Vooral der) wordt 'goed tot zeer goed be tedeck met twee recorders (dub- de lage tonen laten het afweten, oordeeld'. RIO DE JANEIRO (AFP) - De misschien wel bekendste man ter wereld wordt vandaag vijftig. Edson Arantes do Nascimento, kortweg Pele. Door velen gezien als de beste voetballer aller tijden. Over enige tijd is hij presidentskan didaat in Brazilië. Hy werd op 23 oktober 1940 gebo- Nog voor zijn 16e verjaardag, op 7 ren in het dorpje Tres Corazones in september 1956, debuteerde Pele in de staat Minaes Gerais in het zuid- het eerste elftal van Santos. Tegen V.. 1,1, van Braslllft al zoon van Corinthians de Santo Andre maakte Dondjnho, een voetballer met een hij direct zijn eerste doelpunt, goede reputatie. Papa was Pele's Na zijn spraakmakende debuut eerste bewonderaar. Voetballen kwam de loopbaan van de zwarte leerde hij in de steegjes van zijn Pare' 'n ecn stroomversnelling, dorp met een bal van vodden. Zijn Binnen een jaar werd hy geselec- eerste club was de Bauru Atletico tccrd voor de nationale ploeg van Regionale volleybalcompetitie Club in Sao Paulo. Brazilië. Tegen Argentinië speelt hij Zijn ongewone talenten werden z'Jn eerste interland. Brazilië ver- al spoedig opgemerkt door scouts loor. maar Pele maakte het enige van de topclub Santos. Oud-inter national Valdemar de Brito bezorg de hem een contract bij Santos. doelpunt voor zijn land. Zijn tweede interland was tegen Argentinië. Nu waarna zijn triomftocht over de hele Brazilië met 2-0, een doelpunt wereld, die nog steeds voortduurt, kwam van Pele s voet. In 1958 ging Pele mee naar de eindronde van het wereldkam pioenschap in Zweden. Brazilië werd wereldkampioen met de 17-ja- rige Pele als fameuze nummer 10 in de legendarische voorhoede Garrin- cha, Didi, Vava, Pele en Zagalo. Vier jaar later verdedigde Brazilië in Chili met succes de wereldtitel. Pele speelde wel mee in de eerste wedstrijd tegen Tsjechoslowakije (4-2), maar raakte geblesseerd aan de lies en keek de rest van het toer nooi vanaf de tribune toe. In 1966, by de WK-eindronde in Engeland, raakte Pele tegen Por tugal opnieuw snel geblesseerd. Dit keer woog zijn afwezigheid zwaar. Brazilië werd in de eerste ronde uit geschakeld. De titel kwam bij Enge land terecht. De voetballoopbaan van Pele bleef nochtans in de gehele wereld tot de verbeelding spreken. Op 19 november 1969 maakte hij voor 140.000 toeschouwers in het Mara- cana-stadion tegen Vasco da Gama zyn duizendste doelpunt. Dit feit werd overal op aarde uitgebreid ge vierd met gedenktekens en speciale postzegels. In totaal maakte Pele 1282 doelpunten in 1366 officiële wedstrijden. Een jaar later kwam de apotheo se. In Mexico werd Brazilië, onder leiding van de fantastisch spelende Pele. voor de derde keer wereld kampioen. Dertig jaar oud was hij. maar hy speelde nooit beter voetbal dan daar in Mexico. In 1971 nam hij afscheid van de nationale ploeg, in 1974 vertrok hij bij Santos om zich op 34-jarige leef tijd in een nieuw avontuur te stor ten. Gelokt door de dollars ging hy voor New York Cosmos spelen. Zyn Robort Mnriinen heeft oen fikse kloof gesla gen Do voetballer van VVSB produceerde afgelopen zondag liefst drie treffers en staat nu op een totaal van negen Paul Pa pers (FC Lisse). die twee keer scoorde is z,|n naaste belager Een groep van vi|f spe- lors volgt nu rnet zes treffers De topscorersliist van zaterdag onderging nauweli|ks enige verandering, zi| het dat Ene Grosman van Ter Leede zich door rijn doelpunt naast Leo van de Wetering (Ter Leede) aan de kop nestelde ZATERDAG Leo van de Wetering (RCL) 6 Ene Grosman (Ter Leede) 6 RemGrooters(Oegstgeesl) 5 Coen Wamau Hazorswoudse Boys) 4 Richard Trompert (Kag>a) 4 TimoGerlot(Noordwi|k) 4 Edwin Otte (Quick Boys) 4 Wilco van Leeuwen (ARC) 4 Ron Carli (Ri|nsburgse Boys) 4 Edwin Grootendorst (RCL) 4 Marcel van der Blom (RCL) 4 12 spelers met 3 doelpunten ZONDAG Robert Mannen (WSB) 9 Paul Pi|pers (FC Lisse) 7 Andre Hoekstra (Lugdunum) 6 Edwm Verhoogt (Lugdunum) 6 Joost Vmk (SJZ) 6 Perry ven Es (ROAC) 6 Per Veilbnet (ROAC) 6 Wi|nand Bakker (Blauw Zwart) 5 Ma rco de R idder SJC5 Stan Ul|ee (Foreholle) 5 Rob Reizevoort (Docos) 5 Wim Bouckeert (FC Lissel 5 Clitt Comvakus (Randstad Sport) 5 9 spelers met 4 doelpunten lef) doel was het voetbal in de Verenig de Staten te ontwikkelen. Hij hield het twee jaar vol. In 1976 nam Pele officieel afscheid om de kicksen al leen nog af en toe voor een demon stratiepartijtje aan te trekken. In New York beperkte Pele zich niet tot het voetbalspel. Hij stortte zich ook in de zakenwereld, nam grammofoonplaten op en speelde in verschillende films. Hij is sindsdien nog steeds pr-man voor het Warner Consortium. Al die jaren verdween de brede glimlach nooit van zijn gezicht. Pele kwam altijd sympathiek over. Deed ook nooit harde, kwetsende uitspra ken. Hy was een voorbeeldig am bassadeur voor alles dat hij verte genwoordigde. Voor zijn vijftiger jaren ambieert hij de politiek, met het Braziliaanse presidentsschap als eindpunt. Pele is niet bang voor die nieuwe uitda ging. Op 31 oktober viert de voetbalwe reld zijn vijftigste verjaardag in San Siro te Milaan met een wedstrijd vol wereldsterren. LEIDEN - In de afdeljngs eerste klasse volleybal lijken LUSV en DAC 2 de dienst in de competitie te zullen gaan uitmaken met Orion en SKC als niet te onderschatten strui kelblokken. Bij de vrouwen gaat RW onverdroten voort met even duidelijke als simpele overwinnin gen te boeken. De Rijnsburgse kampioenskandidaten hebben in de drie gespeelde wedstrijden nog geen set hoeven prijs te geven. De wedstrijd in de derde week van de competitie bij de mannen was die tussen LUSV en SKC. Van ouds al fanatieke rivalen. In de goe de zin van het woord. LUSV won met 15-10,15-10, 15-10. Afgaande op de score een onbedreigde overwin ning. Maar de wedstrijd bood een andere aanblik. In de tweede set stond SKC dankzij een aanvallend sterk acterende Jeroen van Seeters op een 10-2 voorsprong. Eigenlijk werd toen pas de kracht van LUSV zichtbaar. Geen paniek in de ploeg. Er werd eenvoudigweg harder ge werkt en de service, eén van de gro te wapens van de studenten, werd wat bijgeslepen. Om kort te zijn, SKC kon de service nog wel enkele VOETBAL - De Italiaanse voetal- vereniging Bologna, uitkomend in de serie A. heeft maandag trainer- /coach Francesco Seoglio ontsla gen. Opvolger is Gigi Radcie, die bij AS Roma werkzaam was. Bologna is laatste in de serie A na vijf neder lagen in zes duels. LOTTO 42 ie pri|S 2 winnaars ontvangen ieder f 205 986,60 bruto. 2e pri|S geen winnaar, 3e pn|s: 123 w.nnaars ieder t 1594.10. 4e pn|S 4501 win naars I 43.50. 5e prijs 62 022 winnaars f 5.00 TOT 42 1e pn|s geen winnaar, 2e pn|S 2 win naars f 7565.20. 3e pn|S 45 winnaars I. 850.40. TOTO-GEUJK 42 1e en 2e pn,s geen winnaar. 3e prijs 5 winnaars f. 363.90. 4e pr.|S 257 win naars f 10.90 CUFERSPEL 42 6 cijfers goed geen winnaar, 5 C'jfers 4 winnaars. 4 a|fers 26 wnnaars. 3 Ci|fers 250 winnaars 2 cijfert 2486 winnaars STOCKHOLM: eerste ronde Hlasek (Zwi) - Ts|»r- kasov (Sov) 6-3 6-4. Gustalsson (Zwe) Fromberg (Aus) 7-6 6-1. Novacek (Tsi) Masur (Aus) 7-6 3-6 (VSf) - DyVe (Aus) 6-1 6-3. Ja.le (Arg) - Filipp.ni (Uru) 6-4 6-3, Kufti (Zwe) Mayotte (VSt) 6-4 7-8 SAO PAULO: Eerste ronde Eitinoh (Ned) - Wuyts (Bei) 6-3 6-3. Nido (PRO - Lopez (Spa) 6-3 6-76-1. Sak»la (Bra) - Vojlisek (BrD) 4-6 6-1 6-3. Marcehno (Bra) - Wiik'son (VS1) 6-3 6-4 SAN JU AN: Eerste ronde Cunn.ngham (VSt) - Hy (Can) 5-1 opgegeven. Provts (Aus) Fufco (Arg) 6- 2 6-f, Keiier (VSt) - Coetzer (ZAf) 6-2 6-2. Labat (Arg) - Re'Stadier (Oos) 6-4 6-3, Regg, (tta) - Har vey (VSt) 7-5 6-2. Gigi Fernandez (PRi) - Bowes (VSt) 7-6 6-3. RANGLIJST Mannen 1 Edberg (Zwe), 2 Becker (BrD), 3 Lendl (T$|), 4 Agass, (VSt). 5 Sampras (VSt). 6. Gomez (Ecu). 7 Muster (Oos), 8 Emilio Sanchez (Spa). 9 John McEnroe (VSt), 10 Gilbert (VSt). 11 Ivanisevic (Joe). 12 Tsjesnokov (Sov). 13 Chang (VSt). 14 Forget (Fra). 15. Perez-Rokfan (Arg). 16 Svensson (Zwe). 17 Beroer (VSt). 18 Knckslem (VSt). 19 Agu.iera (Spa). 20 Ja.le (Arg). klasseringen Nederlanders 54 Koever mans. 67 Haarhuis, 139 Siemermk, 146 Eltmgh, 164 Ni|is«<n, 179 Krapcek. 196 Schapers WK LECHNER PLANK Mannen, vierde race 1 Ouintin (Fra). 2 Lawrence (Aus). 3 Rebeik) (Bral, 4 Egeblad (Den), 5 Rut land (Fra). vi|fde race 1 David (Fra), 2 Qumtm. 3 Garca Veiazco (Arg). 4 Keibert (Fra). 5 Ouvrard (Fra). stand 1 OhMI 24.0. 2 Garcia Veiazco 45.4, 3 Rebeiio 46.7.4 Keibert 65.0. 5 De Boba- diiia (Spa) 69.0 Vrouwen, derde race 1 Way (GBr), 2 Lehëvre (Fra). 3 Keijer (Ned). 4 Thomson (VSt). 5 Capart (Fra». vierde race 1 Way, 2 Trepamer (Can). 3 Thomson, 4 Butler (VSt). 5 Chapm (VSt). 7 Ken- er. 10 De Vr.es (Ned) stand 1 Way 0, 2 Chapm 36.0.3 Thomson 37.7.4. Trepainer 40,7.5 Butler 45.0. 6 Ke-jer 52.4. malen terugveroveren maar geen punten voor op het scorebord krij gen. LUSV won de set met 15-10 en daarmee was de wedstrijd in feite beslist. In twee service-beurten ver zilverde LUSV of met een smash of met een bekeken plaatsbal acht punten. SKC geen één. DAC 2 kwam er tegen RW 2, een ploeg met mogelijkheden die er nog niet helemaal uitkomen, niet af zon der setverlies. De concurrenten van de Leidse studenten wonnen met 15-9, 15-11, 10-15, 15-9. In de derde set liet RVV 2 wel even zien hoe het spelen kan als het de wind wat mee heeft. Daar zit ook het probleem bij de jonge Rijnsburgse ploeg. DAC 2 kan ook tot goed verweer en winst komen als het niet allemaal gaat zoals gepland. In de vierde set leid de dat via een constante en ge plaatste service tot winst. Aarlanderveen stuitte bij NOVO 2 ook op een tegenstander die op de kritieke momenten niet uit de kast kan spelen wat daar inzit, 15-8, 16- 14, 8-15. 17-16. Een winst die niet zonder enig geluk werd behaald. Orion won met 15-12, 15-12, 15-3 van Liusna. De achterstand van 3- 11 in de tweede set en de 15-12 setwinst zegt voldoende over de werkelijke krachtsverhouding. Gemini/ Kangcroes 3 leek tegen DAC 2 met 15-3, 6-15, 15-9 en 9-4 op weg naar een kostbare overwinning maar gaf die winst zelf prijs door in plaats van simpel op de winst te blij ven spelen op steek-set-upjes over te stappen die zelden meer werden dan weggevertjes aan de DAC aan val. En daar maakte DAC 2 dank baar van gebruik, 13-15. De competitie bij de vrouwen lijkt tot op vandaag een weinig interes sante aangelegenheid te worden nu RW zo domineert. S'70 had geen enkel verweer tegen de Rijnsburgse ploeg die notabene vier speelsters moest missen en daardoor in een noodopstelling binnen de lijnen kwam. 6-15. 10-15, 9-15. VCO en Valken deelden de punten. 15-5, 11- 15.15-6.10-15. Een juiste uitslag om dat de betere defensie van Valken de betere aanval van VCO in even- wicht hield. Liusna won VU Lev- ton 3. 13-15, 15-6. 16-14. 15-13 na een gelijkopgaande strijd waarin het ge luk Liusna in de vierde set meer toelachte. LUSV 1 had geen enkel probleem met Leython 4 dat aan vallend duidelijk tekort schoot, 15- 8. 15-4. 15-9. VCS won van In Up Go met 3-1 maar in de laatste set bleek hoe ge ring het krachtsverschil eigenlijk was, 16-14. FRANK BONTE Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 18.00 en 18.45 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vanavond speelt UDWS on der de 21 jaar een voetbalwed strijd tegen hun leeftijdgenoten van SV Voorschoten Op de don derdagen 15, 22 en 29 november houdt de directie Sport en Recre atie een aantal cursussen voor ka derleden van sportverenigingen. Het secretariaat, voorzitterschap en blessupepreventie krijgt de speciale aandacht. Aanmelden bij Ruud Marchand (071-315601) De Noordwijkse voetbalclub SJC zet de viering van het 70- jarig be staan in het teken van de jeugd. In november worden een groot aan tal jeugdactiviteiten gehouden Liefhebber Sjaak Spreeuw ver ruilt zijn De Bataaf-shirt voor die van Swift/Casba. De Hillegomse wielrenner gaat bij de A-amateurs rijden Twaalf topzaalvoetbal- clubs zijn uitgenodigd om deel te nemen aan het winterstoptoer- nooi. Tijdens dit evenement wor den de nieuwe spelregels uitge probeerd. Bax (Voorhout), Bunga Melati, Ceverbo, Depa, Hoorn- sche Veerhuys en All Inn Stars zijn de meest bekende clubs die deelnemen aan het toernooi dat op 3 december van start gaat De Portugese tweede divisieclub Maio wil de DWV-spelers Steven Stippel en Dennis Gebbink inlij ven. Ook Ruben Sion (RCH) staat in de belangstelling van de Por tugese club Leidenaar Harry Bouwhuis (ex-UVS en ex-Haar lem) acteert met succes in de lan delijke jeugd van FC Den Haag De KNVB is met de Belgische voetbalbond een stap verder ge komen in het gezamelijk streven het EK van 1996 te organiseren. Bij de UEFA wordt binnenkort een raport ingediend met een nieuw voorstel De strafzaak van Blauw Zwart-trainer Roel den Hartog is in hoger beroep gesepo neerd. Den Hartog moest zich verantwoorden, omdat hij het aan de stok had gekregen met arbiter Lugthart. Den Hartog was toen nog in dienst by SC Fevenoord Crash (Leiden) staat in de bridge- viertallencompetitie aan de lei ding. Sleutels staat op een zeven de plaats Na Voorschoten, Be verwijk, Roden en Breezand won Bo Bo Buitenzorg, met Siem Hartman op de sulky, in 't Zand ook de laatste kortebaanwed- strijd van dit seizoen. Ondanks de overvolle kalender wil Noordwyk in 1991 de "kortebaan" in ere her stellen Op 57- jarige leeftijd is Grieto Halsema overleden. Hal- sema was vanaf 1987 wedstrijdlei der tijdens de TT races van Assen Een Nederlandse aangelegen heid in Amerika. Rinus Verboom gaat ook in het nieuwe seizoen de vrouwenploeg van USA coachen. Oud wereldkampioene Hennie Top wordt zijn assistente De meisjes Zandvliet (Blauw Zwart) en Van Grinhoven (Ter Leede) zijn opgenomen in de voetbalse lectie van Oranje onder de 16 jaar In tegenstelling tot anderslui dende berichten vindt de loting voor de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker pas op woensdag 14 november plaats Het Nederlands waterpoloteam speelt van 26 tot en met 28 okto ber in Drachten een kwalificatie toernooi voor deelname aan de WK in Perth (Australië). De Leid se inbreng in het team bestaat uit Stan en Mare van Belkum De rally-equipe Henk Westerbeek en Lisette de Wilde (Voorschoten) gaat het komende weekeinde v start in de Internationale BMW Zuiderzee-rally Uitslagen eer ste divisie zaalvoetbal: Bax-AV Jan III 0-3, Rex-Scagha 8-5, Ce- verbo-FV Snoekie 4-2, Nordstar- All Inn Stars 5-3. De stand: Hoornsche Veerhuys (6-10), Rex (6-9), AV Jan III (6-9), Ceverbo 7). Brezan (6-7), Scagha (6-6), IFD (6-5), Bax (6-4), All Inn Stars (6-4), Nordstar (6-4), FV Snoekie (6-3), Alter Boys (6-2) Bij de voetbal vereniging SJZ zit men omhoog met kader. Het tweede en vierde elftal zoeken nog een leider De Koninklijke Wielren Unie gaat in de toekomst nog strenger contro leren op gebruik van stimuleren de middelen. Wannneer volgen de andere sportbonden? Zater dag 27 oktober de eerste Winkel hof Prestatieloop in Leiderdorp. Aanvang 10.30 uur De muziek en showband Concordia zal de voetbaltopper Lugdunum-Docos zondag muzikaal opluisteren De Europese honkbal en softbal- clinic wordt volgend jaar niet in Noordwyk maar in Katwijk (Tripodia) gehouden De water- polocommissie van de kring Gou- we-Rynstreek zoekt een secreta ris Renbaan Duindigt begint morgenmiddag al om 12.30 uur met de platanen-prijs Tafelten nisclub Avanti heet weer gewoon Avanti. Het contract met Maxell is ontbonden Veertig marathon schaatsers hebben besloten een rijders-organisatie op te richten. Andnes Kasper. Eric van der Boogert, Alida Pasveer en Ri chard van Kempen hebben zit ting genomen in de raad. De laatste jaren waren er steeds con flicten tussen rijders en de schaatsbond De voetbalbelan genvereniging Bollenstreek- Duinstreek vergadert vanavond bij de W Oegstgeest. Voetbal vereniging Alphia roept haar le den op maandag 29 oktober bij-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18