Wassenaar verwijdert vervuilde bouwgrond 'Verbod op verspreiden ongewenste reclamefolders Het is net de kamer van de koningin Voorschoten meer kwijt aan VKetlandbrug Bibliotheek Leiderdorp vreest bezuinigingen Streep door omstreden bestemmingsplan Markthof H3EEH Voorstel D66 Leiderdorp onderzocht LEIDERDORP - D66 Leider dorp wil het in de brievenbus gooien van ongewenste recla mefolders strafbaar stellen als overleg niet helpt. In navolging van de gemeenten Groningen en Gouda willen de democraten een verbodsbepaling opnemen in de plaatselijke afvalstoffen- verordening. Met deze maatre gel hoopt de collegepartij te be vorderen dat van papier 'gema tigder en doelmatiger' gebruik wordt gemaakt. D66-fractievoorzitter E.J. Groot aarts bood milieuwethouder J.F.W. Veldstra (D66) gisteravond dit - nog niet helemaal uitgewerkte - plan aan tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. De juridische haalbaarheid moet nog worden on derzocht en over de straffen wilde D66 zich gisteravond niet uitlaten. De fractie wil dat de gemeente stickers ter beschikking stelt met de tekst 'Geen handelsreclame'. Die ticket zouden burger i naast hun brievenbus moeten plakken om on gewenste commerciële reclame te weren. "Ik stel me voor dat de ge meente eerst eens gaat praten met uitgevers", lichtte Grootaarts zijn ooi .tol too ".Jo moot Uitgovers vra gen of ze willen meewerken aan zo n actie. Negeren bedrijven de stidkers op grote schaal dan kun je gaan praten over een echte verbods bepaling". Grootaarts zegt wekelijks een grote stapel ongewenste 'troep' door zijn brievenbus te krijgen, die hij dan ook nog eens zelf naar de pa- VOORSCHOTEN Dc aanleg van de Vlietlandbrug bij Voorschoten wordt fors duurder, maar de ge meente hoeft maar een klein deel van de extra kosten te dragen. B en W gaan daarmee akkoord en stellen de gemeenteraad voor om donder dagavond 75.000 gulden beschik baar tc stellen. Wel willen ze de pro vincie duidelijk maken dat Voor schoten weigert op te draaien voor eventuele kostenstijgingen in de toekomst. De Vlietlandbrug moet vanaf vol gend jaar de verbinding vormen tussen het Frans Halsplantsoen en het recreatiegebied Vlietland, gele gen tussen de Vliet en de rijksweg A4 (tussen Den Haag en Amster dam). De beweegbare brug is be stemd voor voetgangers en fietsers. B en W van Voorschoten willen dat de brug ook geschikt wordt ge maakt voor zwaarder verkeer. In ge val van nood kunnen de brandweer en andere hulpdiensten er dan ge bruik van maken. Er wordt nog ge studeerd op de vraag hoe de brug voor dat doel aangepast kan wor den Aanvankelijk begrootte de pro vincie de totale aanlegkosten op 1.6 miljoen gulden. De gemeente Voor schoten zou daarvan 666.667 gulden voor haar rekening nemen. Later bleek dat 'een aantal zaken tamelijk licht' was ingeschat, zodat de brug 1.1 miljoen gulden duurder werd. De gemeente deelt nu alleen mee in de extra kosten voor de oprit aan Voorschotense kant. omdat de pro vincie begrip heeft getoond voor haar moeilijke financiële positie. Als de extru kosten op grond van rijksregelingen waren verdeeld had Voorschoten meer dan 450.000 gul den moeten betalen. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Leiderdorpse Splin terlaan zijn een horloge, ringen, een ketting en drie armbanden buitge maakt. Omdat braaksporen ontbre ken vermoedt de politie dat de die ven zijn binnengekomen via een niet afgesloten tussendeur van de winkelruimte onder de woning. De diefstal werd gistermorgen ontdekt. De waarde van de gestolen spullen is niet bekend. He rsenschudding door aanrijding LEIDERDORP - Een 13-jarige jon gen uit Leiderdorp hoeft vanmor gen bij een ongeval in zijn woon plaats een forse hersenschudding opgelopen. Om tien over acht werd hij op de kruising Engelendaal- /Persant Snoepweg van zijn fiets ge reden door een 43-jarige Leider- dorpse automobiliste. Waarschijnlijk is dc jongen door rood licht gereden. Hij is overge bracht nnur het AZL, waar hij enige dagen ter observatie moet blijven. pierbak moet sjouwen "En ik zweer het u. ik bekijk die folders nooit. Ik lees het niet en ik vind dat je dat dus moet kunnen weigeren Wethouder Veldstra zegde toe de ervaringen in Gouda en Groningen te peilen en het voorstel te onder zoeken. Subsidie D66 ziet het voorstel als een aanvul ling op het voorstel van B en W om het inzamelen van oud papier door sociaal-culturele instellingen te subsidiëren. Grootaarts: "Het inza melen van oud papier is alleen symptoombestrijding". Alle frac ties gaven gisteravond hun steun aan het B en W-voorstel. Het college moet zich nog beraden over de hoogte van de gemeentelijke bijdra ge. die ertoe moet leiden dat meer papier apart wordt ingezameld. Leiderdorp is de enige gemeente in de Leidse regio die niet zo'n sub sidieregeling heeft. Daardoor wordt oud papier uit Leiderdorp regelma tig in omliggende gemeenten inge leverd. Zelfs papierafval uit het ge meentehuis wordt op die manier door een andere regiogemeente ge subsidieerd. De gemeenschappelij ke vuilverwerking heeft daarover geklaagd bij het gemeentebestuur van Leiderdorp. In Leiderdorp wordt jaarlijks in totaal 8000 ton afval opgehaald. Hiervan zou ongeveer 20 procent uit oud papier en karton bestaan. Door het oud papier gescheiden in te za melen kunnen de verwerkingskos ten van het overige afval omlaag Verenigingen haalden vorig jaar in Leiderdorp 143 ton papier op. Sinds november 1989 staan in de ge meente twaalf papierbakken die maandelijks ongeveer een ton aan papier opleveren. Nog geen 20 pro cent van de totale hoeveelheid ge- DINSDAG 23 OKTOBER 1990 Raad stelt mokkend 400.000 gulden beschikbaar WASSENAAR - Mokkend heeft de Wassenaarse ge meenteraad gisteravond 400.000 gulden opzij gelegd voor het schoonmaken van een vervuilde bouwplek aan het Van Polanenpark. Het voorstel werd op het laatste moment op de agenda gezet nadat een onderzoek had uitgewezen dat de grond te veel lood en zink bevat. E.J. Grootaarts D66..'ik zweer het u, ik bekijk die folders nooit'.. De gemeente had de lap grond ter (foto wim Dijkman) grootte van een voetbalveld, vorig brui kt papier wordt dus voor herge- jaar juni voor 450.000 gulden aan het bruik ingeleverd. Het overige oud ABP verkocht. Ze beloofde toen dat papier verdwijnt in de vuilniszak. ze de grond bouwrijp zou opleveren Gerenoveerd verzorgingshuis Voorschoten heropend VOORSCHOTEN - Gedeputeer de G. Brouwer heeft het gereno veerde verzorgingshuis Huize Adegeest aan de Bachlaan in Voorschoten gistermiddag offi cieel in gebruik gesteld. De Stich ting Vrienden van Adegeest, de bewoners en het gemeentebe stuur gaven een biljart, een aqua rel en een financiële bijdrage voor het opknappen van de tuin. Het bejaardenhuis is van 96 plaatsen teruggegaan naar 60. De verbouwing kostte 6.5 miljoen gulden en heeft nog geen jaar ge duurd. Gedurende die tijd waren de bewoners ondergebracht in de achterliggende aanleunwoningen van de Christelijke Woningbouw vereniging Voorschoten en in een aantal verplaatsbare woningen ernaast. Omdat de kamers een stuk rui mer zijn dan vroeger en het be stuur niet te veel bedden wilde in leveren, zag het bestuur zich ge noodzaakt een extra verdieping op de lange vleugel te bouwen. Ook is de kelder uitgegraven, waardoor er extra algemene ruimtes bijkwamen, zoals verga derruimtes. een huiswasserette en een kamer voor fysiotherapie. Bewoners zijn gehuisvest op ongeveer dezelfde plek waar ze vroeger woonden, tenzij ze daar bezwaren tegen hadden. Wanneer meer bewoners een bepaalde ka mer prefereerden, kregen de mensen voorrang die het langst in Huize Adegeest woonden. Volgens directeur J. Groen was het geen probleem om van 96 plaatsen naar 60 plaatsen terug te gaan. omdat twee jaar geleden niet alle plaatsen waren bgzet: "Mensen wisten dat er zou wor den gerenoveerd en schreven zich niet in voor Adegeest. Ook werd er een opnamestop inge steld". Via natuurlijk verloop nam het aantal bewoners nog iets verder af. Nu de renovatie is afgerond, is er een flinke wachtlijst. "Zo'n 33 personen wachten op een plaats", aldus Groen. P. Bogerd in zijn vernieuwde kamer in het Voorschotense verzorgingshuis Huize Adegeest. "Alleen als ik veel bezoek heb moet iemand op het bed zitten". (toto Ellen Martens) Bewoners gerenoveerd verzorgingshuis Voorschoten tevreden VOORSCHOTEN - "Mijn bed staat mooi in een hoek van de kamer, mijn planten hangen voor de ramen. Het is net de kamer van de koningin", zegt mevrouw J. van Egmond (75). De renovatie van het Voor schotense verzorgingshuis Adegeest zorgde ervoor dat alleenstaanden als Van Eg- mond een twee keer zo grote kamer kregen, een eigen dou che en een ruimere keuken. Ook echtparen gingen erop vooruit. Ze hadden een kamer met een slaapnis en beschik ken nu over een aparte slaap kamer. Egmond (75) zijn blij dat de reno vatie achter de rug is. Het verblijf van acht maanden in de aanleun woningen naast Adegeest beviel hen niet. Het tochtte, het was er ongezellig en voorzieningen moesten met een buurman- of vrouw worden gedeeld. Mevrouw Van Egmond noemt de verbouwing en de bijbehoren de verhuizing ronduit 'vreselijk': "Ik was er anderhalf jaar ziek van dat alles moest worden veran derd". Bogerd had minder moeite met de verhuizingen. "Wanneer ik ergens een half uur zit, ben ik er gewend", vertelt hij. Meer moeite kostte het hem om in de aanleun woningen sanitaire voorzienin gen te delen met een buurman, 'omdat je zó de wc inkeek'. Vol In 'Adegeest' waren de kamers voor alleenstaanden vroeger zo klein dat er nauwelijks een tafel en een bed in pasten. "Het was er zó vol", kijkt Bogerd terug. "Nu heb je veel meer ruimte om stoe len neer te zetten. Alleen als ik ti j dens een verjaardag veel bezoek heb. moet er iemand op het bed zitten". Bogerd heeft een kamer op het zuiden, met uitzicht op de tuin. Hij heeft nog wel wat moeite de verwarming die 'uit zichzelf uit zou gaan. Bovendien vindt hij dat een extra voorziening in de dou che. een steun waaraan hij zich kan vasthouden, lang op zich heelt laten wachten. Voor de verbouwing hadden al leenstaanden geen douche. Dou chen gebeurde op de gang. Dat was wel eens lastig, maakt Bo gerd duidelijk: "Je moest dan precies afspreken wanneer je ging, want er waren er meer die wilden douchen". Nu kunnen mensen die geen hulp van het verplegend personeel nodig heb ben zich wassen in hun eigen doucheruimte. Hoewel de vroegere inbouw- keuken klein was, hebben beide bewoners toch een beetje heimwee. "Ik had toch zo'n lieve keuken", vindt Van Leeuwen. "Ik moet me nu met eén hand aan het aanrecht vasthouden", klaagt Bo gerd. "Vroeger kon ik op de ijs kast zitten om iets in de keuken te doen". De nieuwe ijskast is mooi, maar minder mooi dan Bogerd hoopte: "Hij zou zichzelf ontdooi en. Nou, dat ontdooien heeft me een hele dag gekost, want hij doet het niet vanzelf'. Over de schuifwand in de nieu we badkamer is de Voorschote naar zeer tevreden. Hij is slecht ter been, maakt gebruik van een rolstoel en kan de wand makke lijk openschuiven om die stoel te pakken. Ook is de deuropening nu zo groot dat een rolstoel of looprek er makkelijk door kan. En dat is wel zo prettig. en de projectontwikkelaar weigert vieze grond bouwrijpe grond te noe men. Niet betalen kan de gemeente op een schadeclaim komen te staan voor iedere dag dat de bouw van 32 luxe huurwoningen stil ligt, aldus het ABP. B en W laten nog onderzoeken of de gemeente inderdaad in gebreke is gebleven en benadrukten gister avond dat het laten weghalen van de grond niet neerkomt op het teke nen van een schuldbekentenis. Als juristen een uitweg zien uit de bepa lingen van het contract of deskundi gen kunnen aantonen wie de grond heeft vervuild, wil Wassenaar de kosten verhalen. Raadsleden hadden er gister avond grote moeite mee dat het voorstel tijdens de vergadering werd gepresenteerd en zetten grote vraagtekens bij het koopcontract, waarin bepalingen ontbreken over een mogelijke bodemverontreini ging. Volgens B en W waren derge lijke bepalingen niet nodig omdat een eerste bodemonderzoek had uitgewezen dat de grond geschikt is voor woningbouw. Feit is wel dat de provincie advi seerde om de bovenlaag, die in de jaren '60 is aangebracht, apart te analyseren. Die analyse volgde pas na de verkoop en raadsleden waren daar weinig gelukkig mee. Links en rechts werd opgemerkt dat de ge meente bij een volgende grondver- koop moet vastleggen dat de koper de lusten èn de lasten krijgt. Monsters Dat de vervuiling ernstiger was dan voorzien, bleek vlak voordat met de grondwerkzaamheden werd begon nen op de bouwplek in het verleng de van de Starren burgerlaan. Ging het bij het eerste onderzoek om mengmonsters tot een diepte van 1.50 beneden het maaiveld, bij het nieuwe onderzoek werden mon sters genomen van de bovenlaag. Begin september werd duidelijk dat er een 'iets verhoogde concen tratie aan lood voorkomt en in min dere mate zink. Een en ander is ech ter niet verontrustend', meldde een persbericht. Een nader onderzoek moest de juiste omvang en concentratie van de verontreiniging vaststellen en de grondwerkzaamheden moesten even wachten. Inmiddels wacht het ABP al anderhalve maand, maar de gemeente hoopt volgende week de 1800 kubieke meter vervuilde grond te kunnen weghalen. Ondui delijk is nog waar de 100 tot 150 vrachtjes vieze grond naar toe moe- LEIDERDORP - "Als we minder geld krijgen moeten we nog zuiniger zijn bij het kopen van nieuwe boeken. Op den duur wordt zo'n aankoopbeleid een regelrechte aanslag op de bibliotheek". Voorzitter J. van Steijn van de stichting openbare bibliotheek Leiderdorp denkt niet dat het mogelijk is om jaarlijks 35.000 gulden te bezuingen pp zijn 'bieb' bij de Muzenhof. "Af en toe een middag sluiten kunnen we ook niet doen, want eenderde van al le Leiderdorpers maakt gebruik van onze diensten". Het college van B en W stelde onlangs voor flink te bezuinigen om het tekort van zes ton op de gemeentelijke begroting weg te werken. Verder willen B en W geld vrijmaken voor nieuw beleid, vooral op het gebied van milieuzorg en kinderopvang. In de begrotingsvergadering van vrijdag be slist de raad over dat pakket. De raadscommissie welzijn heeft in haar vergadering van vorige maand de bezuinigingsvoorstellen niet juichend ontvangen, maar geen enkele fractie verklaarde pertinent tegen te zijn. Volgens CDA-wethouder C. Ker- ner kan de instelling op twee manieren bezuinigen: ze kan minder boeken aanschaffen en op 'rustige momenten' sluiten. Voorzitter Van Steijn wijst het plan om minder boeken te kopen direct af. Hij vreest dat Leiderdorpers hun lidmaatschap zullen opzeggen als er te weinig nieuwe titels bijkomen. "Als er nog meer van zulke bezuinigingen komen heeft het geen zin meer om open te blijven", constateert hij mis-, moedig. Of er momenten zijn waarop de bibliotheek nauwelijks wordt be zocht weet hij niet: "Zoiets hebben we nog nooit bijgehouden. Maar we hebben 7.500 leden en kunnen dus niet zo maar dicht gaan". Bibliotheca resse S. Kukler is absoluut tegen een beperking van de openingsuren. "We zijn nu al veel te weinig open", verklaart zij stellig. In de bibliotheek werken betaalde krachten en vrijwilligers. Als de be zuinigingen worden doorgevoerd, zou dat ten koste van de werknemers kunnen gaan. "Maar daar wil ik helemaal niet aan denken", zegt van Steijn. "Mensen ontslaan is het laatste wat we zullen doen". Bibliothecaresse Kukler denkt niet dat de plannen doorgaan: "De ge meente heeft ons net extra geld beloofd om de collectie weer bij te wer ken". Ook de uitbreidingsplannen van de Muzenhof lijken haaks te staan op de voorgestelde bezuinigingen. De bibliotheek zou 250 vierkante meter groter worden als volgend jaar de aanleunwoningen in het naastliggende 'Palendorp' worden gebouwd. Oegstgeest teruggefloten door Raad van State DEN HAAG/OEGSTGEEST - De Raad van State heeft het be stemmingsplan van het Oegst- geester Markthof vernietigd. Winkeliers en omwonenden hadden een kroonberoep aan gespannen tegen de herziening van dat plan. Zij vonden het niet in de haak dat B en W het licht op groen zetten voor een vestiging van Albert Heijn in de Markthof. De komst van de su permarkt betekent een onaan vaardbare verhoging van het aantal geparkeerde auto's in de buurt, zo meenden protesteren de winkeliers. Volgens de Raad van State heeft de gemeente te oude berekeningen ge bruikt van de parkeerdruk in het centrum. Verder zou ze bij het wijzi gen van het bestemmingsplan te weinig rekening hebben gehouden met de mening van omwonenden en de winkeliers in de buurt. De Raad van State vindt dat de ge meente beter moet onderzoeken welke gevolgen de komst van een bedrijf met oppervlakte van meer dan 100 vierkante meter heeft. Ten slotte had de gemeente Oegstgeest zich tijdig op de hoogte moeten stellen van de 'actuele situa tie met betrekking tot de vestiging van winkels in de Markthof. De winkels in de Markthof hebben ja renlang leeggestaan voordat Albert Heijn zich daar vestigde. De gemeente Oegstgeest moet van de Raad van State binnen drie - maanden met een voorziening ko men. Onderzoek naar betegeling van zwembad Does LEIDERDORP - Onderzoek moet uitwijzen of aannemer Pellikaan fouten heeft gemaakt bij de betege ling van zwembad De Does in Lei derdorp. De gemeente heeft als eigenaar van het complex een ex tern bureau opdracht gegeven het cement van de vloer te controleren op de juiste samenstelling. Enkele maanden geleden werden in het zwembad loszittende tegels aange troffen. De beheerder van het zwembad. Th. van Houdt, beschouwt het on derzoek als een voorzorgsmaatre gel. De tegels die loszaten zijn in ju ni van dit jaar weer vastgezet. Het zwembad was vanwege de werk zaamheden een week dicht, maar daarna zijn geen nieuwe zwakke plekken ontdekt in de voegen. Volgens aannemer Pellikaan zijn de voegen aangetast door het ge bruik van water met een verkeerd calciumgehalte. Van Houdt ontkent DINSDAG 23 OKTOBER Alphon klaverjassen bi| IMnvtWnl gmg Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur Lolden optreden 'Groot, niet te verme den show orkest', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Loidordorp vergodenng wt|S. aanvang 20.00 meentahuis. Noordwi)kort>out vergadering en postzegelveiling van do Postzegelvereniging, aan vang 20.30 uur in De Schelfl Valkenburg behandeling begroting 1991 door gemeenteraad, aanvang 20 00 uur in hel gemeentehuis. WOENSDAG 24 OKTOBER AJphon leugdmstuif volleybal, van 18.30 tol 19 30 uur m gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong kind! Conmckstraat. Katwijk thema-avond Visserij 'Vissen in helder water'. door D'66/GB, aan vang 20.00 uur in de Vissenischool. voorlichtingsavond door Vereni ging van Reumapetienten, aan vang 20.00 uur in Op de Brink Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10 30 lol 12.00 uur in Stads- bouwhuis. Langegracht 72. informatiepunt gemeenschap- pel^ wonen, van 20 00 lot 21 00 uur bij Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. Iel: 121554 opera Elme' door de Kleine Opera Stichting, met o.a. Marco Bakker, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. try-outvoofstelling 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Cervelaat aanvang 20 30 uur m hel LAK-Theater. Clevenngaplaats concert 'Oude muziek in Oudhe den'. mmv Ton Koopman (clave- cimbel), aanvang 20.15 uur in het Rijksmuseum van Oudheden. Pa pengracht Oogstgoost 1 bridgen bij DOS. aanvang 19.45 uur in Hotel Het Witte Huis. Noordwijk informatie-uur CNV-vertrou- wensman. van 11.00 lol 12.00 uur in Dorpscentrum De Rank. Golf- e klaverjasavond tafeltennisvere niging T.O.V. aanvang 20.00 uur m het clubgebouw. Nieuwe Zeeweg. Noordwf|kertiout bijeenkomst The Folk Club Noordwi|kerhout. aanvang 20.30 uur in Hel Wapen van Noordwijker- hout. Dorpsstraat kindervoorstelling Tieus m de wind', door Poppentheater Wellus Nietus. aanvang 14.30 uur, Prinses Mari|kelaan. voorstelling (try-out) Arsenicum en oude kant', door Hollandse Co- medie met o a Ina van Faassen, Woubrugge schnjfavond Amnesty Internatio nal. van 20 00 tof 22 00 uur m de openbare basisschool. Emmaiaan DONDERDAG 25 OKTOBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 14 00 uur. thema-evond "Wees zuinig op uw rug', door J.G. Hillebrand, fysio therapeut. aanvang 20.00 uur in Lelden lunchconcert Wendela van Swol (fluit) en Patrick Hopper (piano), aanvang 12 45 uur in de Kapeizaal van KAO. Hazenwindsteeg optreden Ernst Jansz en Jan Hendriks met 'Rien ne van plus', 20.15 uur Leidse Schouwburg voorstelling (première) 'Een bruid m de morgen' van Hugo Claus, door Cervelaat aanvang 20 30 uur m hel LAK-Tn«ater. Cle venngaplaats.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14