Kwaliteit wegen onder de maat Wethouders in regio houden zich strikt aan milieuwetten Transport bij spoedeisende hulpverlening van levensbelang Kemp op praktisch alle punten schuldig Onderzoek naar ander gebruik van Doesgebied Onderzoek ANWB: Weggebruiker is ontevreden Stadhuistaal omzetten in klare taal Ouö üirutus Verzet ziekenfonds tegen schrappen homeopathie DINSDAG 23 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 13 Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN/REGIO - Andere ge meenten gaan wellicht slecht met het milieu om, maar wij in elk geval niet. Zelfs als er daardoor bedrijven en werkgelegeneid uit het dorp ver dwijnen, of stemmen verloren gaan, leven onze gemeenten de milieu wetten strikt na. Dat is de reactie van de wethouders uit deze regio op het rapport 'Politie en milieuwetge ving'. waarin het tegendeel werd be weerd. Het rapport is gisteren uitge bracht door het wetenschappelijk onderzoeks- en documentatiecen trum van het ministerie van justitie. Uit een onderzoek over de handel wijze van gemeenten in 1987 en 1988 blijkt dat veel dorpen en steden de milieuwetgeving nogal eens aan hun laars lappen. Financiële, poli tieke of economische belangen pre valeren boven de milieubelangen. "Die beschuldigingen gaan wel licht op voor wethouders van ande re politieke kleur en in andere delen van het land. Groen Links heeft het milieu hoog in het vaandel en waakt er dus wel voor de belangen hiervan te laten ondersneeuwen", reageert de Leidse wethouder H. de la Mar (Groen Links). Hij zegt er geen enkele moeite mee te hebben bedrijven stevig aan te pakken als zij de milieuwetten Beschuldigingen van Justitie worden ontleend overtreden. De la Mar is er van over tuigd dat de meeste gemeenten hier in de buurt niet sjoemelen met het milieu. "Wij lenen specialisten uit en die zien niets door de vingers". Op het platteland van Brabant kan het volgens zijn inschatting wel voorkomen dat wethouders uit ei gen belang dingen door de vingers zien. "Bovendien is het rapport ge baseerd op een onderzoek dat al weer even geleden is gehouden. De wetten zijn steeds strenger gewor den. Wat vroeger kon, kan nou niet meer". Deur op slot Milieuwethouder W. de Jong van Alphen aan den Rijn wil alleen voor zichzelf spreken als hij op de aantij gingen uit het rapport reageert. "Op mij is die kritiek in elk geval niet van toepassing. Bedrijven die zich niet houden aan de regels van de milieuwetgeving worden aange schreven. Blijven ze weigerachtig dan aarzel ik niet het slot op de deur te doen". Economische belangen spelen voor De Jong geen rol: "Daarvoor moet u bij mijn collega's zijn". Dat ten tijde van verkiezingen de ge meente de milieuwetten aan de laars zou lappen, komt De Jong he lemaal onwaarschijnlijk voor. De wethouder denkt dat er in het verleden te veel mis is gegaan. Al phen dankt een belangrijk deel van haar bekendheid aan de giftbelt en de zaak Kemp. Voor de wethouder is dat reden om er 'extra aan te trek ken'. "We hebben wat milieuschan dalen betreft wel wat aan onze naam te verbeteren". Nuancering blijft zijns inziens noodzakelijk. "Vanuit de bedoeling het zo goed mogelijk te doen, moetje niet op alle slakken zout leggen". Nonsens Een nonsens verhaal. Zo noemt de Rijnsburgse wethouder en tuinder C. Vianen de uitslag van het onder zoek. Hij ontkent in alle toonaarden dat er in Rijnsburg de hand zou worden gelicht met de milieuwetge ving. Zijn gemeente heeft naar zijn idee direct de milieuhandschoen opgepakt toen gemeenten deze taak naar zich toegeschoven kregen. "We hebben onlangs nog 15 tuin bouwbedrijven bekeken in het ka der van de hinderwet. De meest mil- ieuhinderlijke bedrijven hebben we allang doorgelicht". Vianen vindt wel dat er met ver stand met de milieuwetgeving moet worden omgegaan. Het kan zijns in ziens nooit de bedoeling zijn van de wet dat er bedrijven moeten wor den gesloten omdat zy niet aan de eisen voldoen. "We moeten op een redelijke wijze besturen. Er is inder daad een spanningsveld tussen de verschillende belangen, maar dat is nou net de uitdaging van besturen", aldus Vianen. Ook de Boskoopse wethouder H. van Teijlingen is van mening dat in zijn dorp de milieuwetgeving got I wordt nageleefd. Om te voorkomen dat de steeds strenger wordende milieueisen het agrarisch bedrijfsle ven de das om zullen doen. overlegt de gemeente uitvoerig. Boskoop is, net als andere dorpen, bezig met een inhaaloperatie voor wat betreft de hinderwetvergunningen. Net als zijn Rijnsburgse collega vindt Van Teijlingen dat de wet ten koste van alles behoeft te worden nageleefd. Een klein agrarisch be drijf dat, omdat er geen opvolger is nog slechts een paar jaar zal bestaan en dat weinig milieubelastend is, hoeft voor Van Teijlingen niet per se aan de wettelijke eisen te vol doen. "Je moet in redelijkheid be sturen". Hij haast zich op te merken dat er geen pardon is voor kleine be drijven die wel het milieu zwaar be lasten. "Hoe erg dat voor de betrok kene ook is, zo'n bedrijf moet dicht". DEN HAAG De weggebruiker is niet tevreden over de kwaliteit van de wegen. De wensen van automobilisten, motorrijders, bromfietsers en fietsers wijken behoorlijk af van de normen die rijk, provincie, gemeente hanteren voor onderhoud. Peter Zuijdgeest: "Duidelijkheid begint bij taal". Ambtenaren lopen cursus 'helder taalgebruik' Aldus luidt de uitkomst van een ANWB-onderzoek dat vanmorgen - tijdens een studiebijeenkomst van de toeristenbond in Utrecht - aan de publiciteit is prijsgegeven. De ANWB schakelde 138 leden in en liet hen in totaal 63 wegvakken in het land beoordelen. Die beoorde ling bestond uit het geven van een rapportcijfer. Bedroeg dat lager dan een zes, dan moest dit cijfer van een motivatie worden voorzien. Een on afhankelijk ingenieursbureau kreeg dezelfde opdracht als de 138 ANWB-leden. De uitslag laat niets aan duidelijk heid over: de weggebruikers zijn van mening dat instanties die ver antwoordelijk zijn voor het onder houd van de wegen te weinig doen om de kwaliteit op peil te houden. Zo wordt een hinderlijke losse tegel in een fietspad helemaal niet in het beheer meegenomen. Sterker nog: bij het inspecteren van fietspaden op hun kwaliteit wordt die losse te gel niet eens bekeken. ANWB-hoofddirecteur mr. P. Nouwen zei in zijn toespraak dat in zijn visie de verkeersdeelnemer moet worden beschouwd als consu ment van het wegennet en de be heerder als producent ervan. Nadat de meningen van de ANWB-leden met die van het ingenieursbureau waren vergeleken kwam de toeris tenbond tot de conclusie dat de wegbeheerder pas gaat denken,aan kwaliteitsverbetering als veertig tot vijftig procent van de consumenten ontevreden is. Nouwen: "Dit resultaat staat in schril contrast tot de kwaliteits maatstaven die in het bedrijfsleven gelden. Daar wordt men al zenuw achtig als vijf tot tien procent van de klanten ontevreden is. Bij de ANWB", aldus Nouwen, "is elke klacht zelfs aanleiding voor serieus zelfonderzoek of wij die klacht niet hadden kunnen voorkomen. Wij zijn dan ook van mening dat de wegbeheerder moet overwegen de gehanteerde onderhoudsnormen aan te passen". Met uitkomsten van het onderzoek is de ANWB inmid dels naar de instanties gestapt die verantwoordelijk zijn voor het on derhoud van de wegen. Maar diezelfde ANWB heeft haar leden de afgelopen tijd voorgehou den dat het zinvol is de auto eens te laten staan en gebruik te maken van het openbaar vervoer, met name het woon-werkverkeer. "Wij kijken nog altijd met belangstelling uit naar het idee van de combikaart. Auto mobilisten die een kaart voor het openbaar vervoer aanschaffen zou den in dat geval minder motorrijtui genbelasting moeten betalen". Nouwen stelde verder dat wan neer mensen bereid zijn de auto te laten staan, zij alternatieve reismo gelijkheden moeten hebben. "Wij kunnen reizigers helpen bij hun keuze, door hun op elk gewenst mo ment de juiste informatie te ver strekken. Gedacht wordt aan een pc-informatiezuil, teletex, videotex of telefoon. Essentieel is", aldus Nouwen, "dat vraag en aanbod op elkaar worden afgestemd". Eigen boezem De kritische ANWB-directeur stak ook de hand in eigen boezem. Uitge breid heeft de toeristenbond zelf stilgestaan bij het thema 'milieu'. Dit heeft intern geleid tot het opstel len van een kilometerreductieplan. Anders gezegd: het aantal autokilo- meters van de ANWB-medewerkers wordt teruggedrongen. De ANWB heeft zich beschikbaar gesteld als 'proefkonijn' voor het opdoen van ervaringen met dit soort plannen. Van onze redacteur Caroline van Ovcrbeeke REGIO Als het goed is, gaan er dit jaar in de gemeenten Kat wijk, Alkemade en Leiden geen onbegrijpelijk brieven, ambte lijke notities of beleidsplannen de deur uit. De ambtenaren van deze gemeenten hebben name lijk een cursus gevolgd in helder taalgebruik of ze zijn dat van plan. Voorlichter Mcnno Bekker van de gemeente Leiden vindt zo'n schrijfcursus nuttig. "Dat is alleen maar toe te juichen. Soms krijg ik stukken onder ogen waarvan de honden geen brood lusten". Het predikaat 'ambtelijk taalgebruik' is geen pré. Part time voorlichter van de ge meente Voorburg, Peter Zuijd geest, vond ook dat aan het taal gebruik van ambtenaren het een en ander kan worden verbe terd. Zuijdgeest is neerlandicus en ontwierp een cursus 'begrij pelijk schrijven'. Voorburg was de eerste gemeente die besloot de ambtenaren de kans te geven hun schrijfvaardigheid te ver beteren. De helft van de 250 ambtenaren deed mee. Zij wor den op de voet gevolgd door ambtenaren van de gemeenten Leiden, Alkemade en Katwijk. "Ik kan niet zeggen dat de teksten in Voorburg erger wa ren dan in andere gemeenten", vervolgt Zuijdgeest, die op zijn afdeling voorlichting 'heel wat onnodig moeilijk gedoe' zag langskomen. Over de kwaliteit van de ambtenaren-schrijfsels wil hij niet al te veel uitweiden. "Ik wil mijn cliënten niet bele digen en bovendien is er de laatste tijd veel verbeterd. Bij de cursus heb ik tien vuitsregels verstrekt waarmee stadhuistaai in klare taal kan worden omge zet. Eenvoudige handreikingen als: niet te lange zinnen schrij ven, het vermijden van de lij dende vorm en het onnodig ge bruik van jargon". Volgens de neerlandicus heb ben ambtenaren van nature de neiging juridisch dichtgetim merde teksten af te leveren waarmee ze zich tot aan de Raad van state geen buil aan kunnen vallen. "Maar voer je dat te ver door, dan leidt het tot on-taal waar geen mens meer wat van snapt. Bovendien: waarom zou je geen twee ver sies maken: een waterdicht ju ridisch verhaal voor intern ge bruik en een eenvoudiger exemplaar bestemd voor het publiek?". De gemeente Voorburg heeft een prijs in het vooruitzicht ge steld voor ambtenaren die in staat blijken gewoon Neder lands te schrijven. De prijs. 500 gulden en een bokaal, wordt uit gereikt op de nieuwjaarsrecep tie. "Ambtenaren kunnen zo'n steun in de rug gebruiken", vindt Zuijdgeest. De gemeente Leiden over weegt alle ambtenaren aan de cursus van Zuijdgeest te laten deelnemen. Vorig jaar heeft een tiental medewerkers van de so ciale dienst de cursus gedaan. GSD-medcwerker T. van Vliet: "Begrijpelijker schrijven was een uitvloeisel van de verbete ring van de kwaliteit van de dienstverlening bij de GSD. Onze cliënten krijgen formulie ren en standaardbrieven en daarin wilden wij verbeterin gen aanbrengen die de duide lijkheid en helderheid ten goe de komt. We willen de drempel zo laag mogelijk houden en de taalcursus was een goed middel voor dat doel". Voorlichter H. van de Logt van het Leidse gemeentehuis neemt deel aan een werkgroep die de mogelijkheden nagaat voor een schrijfcursus. "We wil len inventariseren hoe het met het taalgebruik hier is gesteld. Wij krijgen op onze afdeling da gelijks teksten binnen die we moeten verduidelijken, inkor ten of waaruit we ouderwetse woorden moeten halen". Gemeentesecretaris van Alkemade, J.F.M. van Elk vond het noodzakelijk dat ambtena ren iets aan hun taalgebruik doen. "Wc krijgen vaak het ver wijt dat we verzanden in amb telijk taalgebruik dus moesten we maar eens wat zelfonder zoek doen". In de gemeente Katwijk heb ben 80 ambtenaren zich aange meld voor de cursus. LEIDERDORP/LEIDEN - Er wordt op zeer korte termijn een on derzoek gedaan naar de mogelijk heden om het Doesgebied in Lei derdorp op de een of ander manier te exploiteren. Dat hebben het alge meen bestuur van de Gevulei (Ge meenschappelijke Vuilverwerking Leiden), de provincie en de ge meente Leiderdorp besloten. Een extern juridsch adviesbureau moet een dezer dagen beginnen met het onderzoek naar de gebruiksmoge lijkheden van het gebied. Onlangs besloot de Kroon dat er in het Doesgebied geen vuilstort plaats mag komen omdat het land schap moet worden beschermd. De Gevulei heeft al ruim negen miljoen gulden in het gebied geïnvesteerd. Daarvan is 3,5 miljoen gulden aan de gemeente Leiderdorp betaald voor de aankoop van grond. Het onderzoek moet de financiële strop voor de betrokken partijen zo veel mogelijk beperken. Hoe deze verdeedld gaat worden is nog niet bekend. Gisteren is ook besloten dat de Gevulei met de provincie 'verkennende besprekingen' zal gaan voeren over de mogelijkheden tot vergoeding van de geleden scha de als zou blijken dat er in het ge bied werkelijk niets (geen recreatie, vuilstort, woningbouw) meer mag worden gedaan. Volgens A. van Gorsel, directeur van de Gevulei, is een definitieve af handeling van de financiële perike len niet mogelijk is zolang er geen onderzoek is geweest naar de moge lijkheden om het Doesgebied als nog te exploiteren. VEROUDERING - De Medische Faculteit der Leidse Studenten houdt op 2 november een symposi um over veroudering, getiteld 'Mor gen nog ouder?'. Het symposium ter gelegenheid van het 21-jarig be staan van de faculteit wordt gehou den in het Laboratorium voor Fy siologie in Leiden en gaat over de verschillende maatschappelijke as pecten van veroudering. In de vergadering gisteren is ook besloten de provincie te verzoeken de lopende procedure bij de Raad van State te stoppen. Er is nog steeds een procedure gaande over het al dan niet aanleggen van een puinbreker, maar deze procedure is nutteloos nu de Kroon heeft beslo ten dat het Doesgebied 'maagdelijk' moet blijven. Dure diesel probleem voor busvervoerders UTRECHT - Het streekvervoer overweegt buslijnen uit het dienst rooster te schrapppen als minister Ma ij-Weggen (verkeer en water staat» de explosief gestegen pnjzen van de dieselolie niet vergoedt. Dat heeft P. van der Kloet, hoofd van de financiële afdeling van Streekver voer «Nederland (SN), gisteren ge zegd. De overkoepelende organisatie van streekvervoerders heeft op ba sis van de dieselprijzen van 7 okto ber berekend dat het streekvervoer in 1991 aan brandstof 125 miljoen gulden zal moeten betalen. Dat is 25 miljoen gulden meer dan dit jaar. De stijging van de brandstofprij zen staat volgens Van der Kloet in geen enkele verhouding tot het per centage waarmee de tarieven vol gend jaar mogen stijgen. Een woordvoerder van het ministerie kon SN tot op zekere hoogte gerust stellen "De verwachting is dat de prijsstijgingen doorberekend zul len worden" zei hij. Volgens voorlichter L.H. Jacobs van de NZH zal op korte termijn geen sprake zijn van het schrappen van dienstlijnen. "Dat doen we pas in het uiterste geval. Maar dan nog zal het gaan om het uitstellen van bepaalde uitbreidingen die op sta pel zijn. er zullen geen bestaande lij nen worden opgeheven". Ook busmaatschappij Centraal Nederland verwacht geen maatre gelen op korte termijn "We vertrou wen in een tijdige oplossing van dit kostenprobleem. We zullen er alles aan doen om te voorkomen dat rei zigers de dupe worden". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een der tusschen Leiden en Am sterdam loopenden treinen had gisteravond door een zonderling voorval oponthoudt voorbij do Postbrug, onder de gemeente Sassenheim. Den overweg al daar naderende, zag de machi nist een licht, hetwelk volgens hem onveilig aanduidde, zoodat hij stopte. De baanwachter al daar had niets van dat onveilige bespeurd en dus als gewoonlijk hel afsluithek van den openba ren weg naar beneden gelaten. totdat de trein zou zijn gepas seerd. Deze bleef echter onver- wrüct staan. Niemand begreep er iels van. De een dacht dat rr wat aan haperde, de ander dat cr iets aan den overweg gebeurd was Het was een geroep en ge schreeuw heen cn weer van be lang, waarmede de zaak echter nul werd opgehelderd Einde lijk bleek dat de machinist een rood lichtje der Ot t| It CM een wielrijder, die voor het af sluithek stond te wachten, voor een onveilig sein had aangezien - en eerst toen de wielrijder zijne hand daarvoor hield, zette de trein zich weer in beweging.' In- tusschen getuigt het voorgevalle ne wel voor het goede gezicht en de waakzaamheid van den ma chinist. Vijfentwintig jaar geleden - Telkens als ik in de krant foto's zie van astronauten en hun ver- voermiddel-m-de-ruimte, ver baas ik me over het feit. dat de mensheid zo knap is geworden cn in staaf bleek zulke wonder baarlijkheden uit te 0fa fa Capsules zó ongelooflijk sterk, dat ze de fantastische dreun bij de start kunnen weerstaan. Ruimtevaartkostuums, zó ver nuftig geconstrueerd, dat de as tronaut er het absolute nulpunt- vacuum van de ijzige ruimte in kan doorstaan. Denk toch eens in; een kostuum bestand tegen meteorieten, met ingebouwde centrale verwarming en aard atmosfeer cn tegendruk en. nou ja aücj. Ik vind het verbijste rend! UTRECHT/LEIDEN - De Vereni ging van Nederlandse Zorgverzeke raars (ziekenfondsen) voelt er niets voor om homeopathische en antro posofische geneesmiddelen uit het ziekenfondspakket te halen. Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) had de Ziekenfondsraad advies gevraagd over het schrappen van deze middelen uit het vergoe dingenpakket. Uit de recente cijfers van de zie kenfondsen blijkt een 'jaaromzet' aan vergoedingen van homeopathi sche middelen van 60 miljoen gul den. Afgezet tegen een totaal aan vergoede medicijnen van 2,5 mil jard gulden per jaar, is het 'alterna tieve deel' een peuleschil. Met het oog op de vrijheid van pa tiënt, voorschrijvend arts en apo theker noemt de VNZ wetenschap pelijk onderzoek naar de werk zaamheid en effectiviteit juist voor deze groep geneesmiddelen van groot belang. Ook directeur J.C.H. Kool van het regionaal ziekenfonds Zorg en Ze kerheid toont zich allerminst geluk kig met het voornemen van Simons. "Nog geen jaar geleden heeft Si mons het verstrekkingspakket uit gebreid en nu gaat hij al weer schrappen. Van zo'n beleid snap je niks". Kool zegt niet anders te kunnen doen dan gewoon de wet op te vol gen, maar heeft hier wel grote moei te mee. "Mensen die tot voor kort hun middelen vergoed kregen, staan nu opeens weer voor de kos ten". Kool overweegt de homeopathi sche middelen in de aanvullende verzekering op te nemen. Dat 2 wel een verhoging van de premie voor aanvullende verzekering met twee kwartjes met zich meebren gen. De premie is nu 1,50 gulden. stoffen in de Alphense Coupépol der stortte, 'wetende dat zij voor het leven of de gezondheid schadelijk zijn en dat schadelijke karakter ver zwijgende'. Het grote probleem voor de offi cier van justitie Schelfhout was om 'wettig en overtuigend' te bewijzen dat Kemp aan de vervuiling schul dig was. Dat de Coupépolder ver vuild is, is duidelijk, maar niet wie daarvoor verantwoordelijk is. De officier van justitie had hiervoor een verklaring van een chauffeur van Kemp, een bewijs die de raads vrouw te mager vindt om iemand op te veroordelen. Daarnaast ontbrak cr bewijs dal bij voorbeeld de ars- eenhoudende stoffen van Billiton Arnhem op de afgesproken wijze was verbrand in het Rijnmond. Kemp kon niet echter ook niet aan- tonenn waar het dan wel heen is ge gaan. Ook bewezen achtte de recht bank het omkopen van enkele amb tenaren, waaronder de 62-jarige stortbaas in Alphen aan den Rijn die een paar dagen geleden tot ne gen maanden cel veroordeeld werd. Kemp otdook op die manier de con trole. ook al was die. zo gaf dc recht bank toe, zeker niet optimaal Door de omkoping wist Kemp ook veel meer te storten dan feitelijk in reke ning werd gebracht Dat allemaal om er zelf financieel beter van te worden, aldus de rechtbank. Bewezen vindt de rechtbank te vens dat Kemp de fiscus ontdook. Op grote schaal werden aan chauf- Kans dat er tijdens vervoer met ambulance iets misgaat, is groot ROTTERDAM (GPD) - "Het is vreemd dat juist op die momenten als de patient in een kritieke toestand verkeert, de hulp niet altijd optimaal is". Dit zei dr. F. Rutten, hoofd van de afde ling spoedeisende hulp van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam, gisteren tijdens een persconferentie over het symposium over dit onderwerp. Rut ten doelt op het transport van patiënten naar een ziekenhuis. Over het hoe en waar om de spoedeisende hulpverlening beter kan en moet, wordt vandaag gesproken tij dens het symposium in de Rotterdamse Doelen. Rutten voegde aan zijn betoog toe, dat de kans dat er iets mis gaat tijdens het transport in een ambulance veel groter is dan op de intensive-care afdeling waar de toestand van de patient vaak stabiel is. "Een oplossing ligt al bij de opleiding van artsen. Deze moeten verplicht een sta ge volgen op een ambulancedienst", vindt Rutten. Verder moet ter plekke een des kundige aanwezig zijn die kan zien welk transport een patiënt nodig heeft. Iemand die een letsel heeft aan de nekwervels kan beter per helikopter dan per ambulance vervoerd worden. "Op het punt van hulp in de eerste fase loopt Nederland achter in vergelijking met de ons omringende landen", betoogde kin derchirurg F. Hazebroek. In Nederland sterven kinderen tussen de een en veertien jaar voornamelijk als gevolg van cjen onge luk. Er bestaan echter geen cijfers over het aantal kinderen dat als gevolg van een on geval blijvend letsel overhoudt. Waar het om gaat op dit symposium is dat een kritie ke patient de hulp krijgt die hij behoeft. In bepaalde situaties die gevaar inhouden voor leven, organen of ledematen is het be langrijk dat de specifieke kennis van een specialist direct aanwezig is. De zorg voor kinderen geschiedt voor namelijk in kinderchirurgische centra. Onderzoeken in Amerika hebben aange toond dat het sterftecijfer daalt naarmate de concentratie van deze centra beter gere geld is. Hetzelfde geldt voor suïcidale patiënten Ook hier is een betere organisatie van spoedeisende hulpverlening noodzake lijk. R. van der Mast van de Psychiatrische Consultatieve Dienst van Dijkzigt vindt dat artsen beter op de hoogte moeten zijn van psychische ziektebeelden. Slechts een derde van de suicidepogers in Nederland wordt door een psychiater gezien. Dit kan nadelig zijn voor herhalingspogingen van een patient Van der Mast "Het is dan ook belangrijk dat ziekenhuizen een goede aansluiting hebben met instanties die deze patiënten opvangen waaronder psychia trische instellingen en het Riagg." Een betere spoedeisende hulpverlening is niet altijd een kwestie van geld. Haze broek toonde dit aan met een medisch meetlint. Dit is een Amerikaanse uitvin ding waarmee een kind dat direct medi sche hulp behoeft kan worden opgemeten Bij de lengte van het kind geeft het lint bij voorbeeld aan welke hoeveelheden medi catie een arts mag toedienen en hoe dik een slangetje door de keel mag zijn. Vervolg van pagina 1 DEN HAAG - Met de schuldig ver klaring van de voormalige transpor teur Kemp is voorlopig een einde gekomen aan het eerste geruchtma kende rechtzaak op gebied van milieuvervuiling in Nederland. Voorlopig, want hoewel raads vrouw mr. Y. van Boxel vanmorgen nog geen commnetaar wilde geven, lijkt het bijna zeker dat haar client tegen het vonnis van 4,5 jaar cel en 150.000 gulden in beroep zal gaan. Kemp werd door de Haagse rechtbank op praktisch alle punten schuldig geacht, terwijl Van Boxel twee weken geleden tijdens de te rechtzitting op alle onderdelen vrij spraak vroeg. De rechtbank achtte het bij voorbeeld bewezen dat de ex-Hazerswoudenaar eind jaren ze ventig grote hoeveelheden giftige feurs zwarte lonen uitbetaald. Om die uitbetalingen te verhullen werd gebruik gemaakt van valse facturen van een vatenleverancier. Op deze manier kon ook weer ten onrechte btw ingehouden worden. De ma nier waarop alle misdrijven in el kaar grepen vond de rechter getui gen van een 'forse dosis cynisme'. De 43-jarige voormalige contro leur van de stortplaats in Alphen kreeg vanmorgen een voorwaarde lijke straf van 3 maanden en een geldboete van 7200 gulden. Volgens de rechtbank heeft hij ondanks ont kenningen, wel degelijk steekpen ningen van de stortbaas aangeno men Ddt geld was weer afkomstig van Kemp. De eis was 3 maanden onvoorwaardelijken een geldboete van 4000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13