TAD LEIDEN 'College heeft raad te laat geïnformeerd' Bewoners: 'We worden veel te laat geïnformeerd' LEIDSCH DAGBLAD 'Gevaar voor illegale activiteiten op woonwagencentrum in Stevenshof CDA: College had opening van zaken moeten geven s DINSDAG 23 OKTOBER 1990 CDA: Hettinga deed er goed aan op te stappen na het bekend worden van alle fei ten. "Zijn handelen was niet aan vaardbaar voor een raadslid of wet- wijzing naar de gemeentewet bete kende volgens de collegepartijen wederom een veroordeling van het LEIDEN - Het college van B en W had de Leidse gemeenteraad tijdiger moeten informeren over de problemen rond de af getreden CDA-wethouder W. Hettinga. B en W kwamen pas met de werkelijke reden die tot het vertrek van Hettinga had geleid nadat deze krant er over had gepubliceerd. De hele ge meenteraad keurde gister- oo_ avond die handelwijze af. Maar woorden, de politieke partijen konden geen overeenstemming berei- r ken over een motie waarin het was onjuist en verwijtbaar. Mensen oordelen van de zaak van belang die wetten en regels maken zijn de zijn', eersten die zich er aan moeten hou den", aldus Langenberg, die boven dien boos was over het feit dat Het tinga de werkelijke reden van zijn aftreden heeft verzwegen. Het D66-raadslid: "Hij heeft wil lens en wetens de waarheid willen houder. Hij heeft er goed aan ge- college en daartoe waren CDA, daan op Je stappen", zo stelde de PvdA en Groen Links niet bereid. u/prH Hnnrallp PvdA-fractieleider De Vreeze be sloot daarop in overleg met CDA en Vorrxni+Kuor Groen Links een eigen motie te for- VerwiJlDddr muieren. "We vinden achteraf dat D66-fractieleider P. Langenberg, bet anders had gemoeten, maar wil- die het debat gisteravond had aan- ien bet college niet veroordelen", zo gevraagd, sprak eveneens harde iegde De Vreeze uit. In de motie woorden. "De conclusie is duide- werd het college verzocht de raad in lijk. Hettinga heeft de regels aan de toekomst'tijdiger te informeren zijn laars gelapt. Zijn handelwijze over alle aspecten die voor het be- college werd opgedragen de ge meenteraad in de toekomst be ter in te lichten. Een motie van afkeuring tegen het college werd verworpen. Nog niet alle plaatsen op het woonwagencentrum in de Stevenshof zijn bezet. Hettinga trad op 2 oktober af als wethouder. Hij was als privéburger in conflict geraakt met de gemeente over de verhuur van een vierkamer woning boven zijn bedrijf. Daar over had hij een valse verklaring af gelegd bij de gemeente. In plaats van de woning in zijn geheel te ver huren had hij de vier kamers ver deeld over twee paren. Het college gaf Hettinga de gelegenheid om de kwestie te regelen, maar de CDA'er deed dat niet. Onder druk van zijn collega's besloot hij op 2 oktober op te stappen als wethouder. Nader onderzoek leerde dat het aannemersbedrijf van Hettinga in de periode dat hij wethouder was ook werkzaamheden had uitge voerd voor door de gemeente ge subsidieerde instellingen. In een Maar ook deze motie werd ver worpen. Het college stemde en bloc tegen omdat het nog steeds vindt dat het de juiste beslissing heeft ge nomen door de raad niet gelijk in te lichten. Hoewel bijna alle partijen verzwijgen en de raad op het ver- uitspraken dat zij een motie van keerde been gezet door te zeggen dat hij was afgetreden vanwege per soonlijke en zakelijke redenen. Hij heeft de indruk gewekt alles in de doofpot te willen stoppen". Maar het verzwijgen van de wer kelijke reden - het conflict met de gemeente over de verhuur van de woning - werd niet alleen Hettinga aangerekend. Ook het college kreeg wantrouwen tegen Hettinga zouden hebben gesteund, hield het college vol dat het geen politieke kwestie den HAAG/LEIDEN - De opper was. "Op 2 oktober was Hettinga vlakte voor de 14 woonwagens in de geen wethouder meer, maar een ge- Stevenshof is groot en nodigt uit wone burger met wie de gemeente v00r illegale activiteiten. Dit zei een conflict had", hield het college staatsraad mr. T. Gardeniers gister- vol- morgen tijdens een zitting van de Raad van State. Volgens de ge- Ook de oppositiepartijen stem- meente Leiden bestaat dit gevaar roep ingesteld tegen de wijziging optreden. Zij ging daarbij in op een het bestemmingsplan Dobbe- brug-Rijndijk. Zij maken bezwa de bezwaren van een Rijndijk bewoner, die vreest dat uiteindelijk tegen de komst van de onlangs ge- moeilijk kan worden opgetreden reed gekomen woonwagenkamp die plaats biedt aan 14 wagens. De vestiging van de woonwagens heeft in de Stevenshof lange tijd ter dis cussie gestaan. de regels overtreden wor den. Volgens gemeente-woordvoer ster Schramm zijn er afspraken met de opbouwwerker, directie welzijn geval werd zelfs de opdracht door getreden, was er geen sprake daarover verwijten, omdat het pas den tegen de motie van PvdA, CDA niet. Door verschillende instanties de raaü neett ingelicnt nadat in oeze en Groen Links. Zij vonden die te wordt straks het gebruik van het Staatsraad Gardeniers wilde we- en directie volkshuisvesting om te krant over de kwestie was geschre- vrijblijvend geformuleerd. Vergeer woonwagenkamp gecontroleerd. veIT van de SP noemde de uitspraak'een aldus een woordvoerster. Burgemeester Goekoop verde- afleidingsmanoeuvre'. "En daar Bewoners en wijkvereniging van digde gisteravond de beslissing van werken wy niet aan mee» de stevenshof hebben een kroonbe- het college om de waarheid rond het vertrek van Hettinga te verzwijgen. Op het moment dat Hettinga was af ten of de gemeente voldoende maat regelen heeft genomen om illegale praktijken tijdig te kunnen opspo ren en vervolgens ook te kunnen de gemeente verstrekt. De hele raad veroordeelde de handelwijze van Hettinga gister van een politiek probleem, zo stelde hij. "Er lag een verzoek van Hettin- om het bij zijn korte verklaring te avond. Duidelijk werd dat de partij- laten. Wij hebben dat zorgvuldig af- en de wethouder tot aftreden zou den hebben gedwongen als hij niet uit zichzelf was weggegaan. Zelfs zijn eigen partij liet hem keihard vallen. De kersverse CDA-fractie- voorzitter D. van Duijn zei dat 'de teleurstelling over het handelen van Hettinga alleen maar was vergroot' Excuses van Langenberg aan Walenkamp LEIDEN Fractievoorzitter P. Langenberg van D66 heeft gis teravond tijdens de raadsverga dering zijn excuses aangeboden aan wethouder J. Walenkamp van het CDA. Hij deed dat nadat Walen kamp had laten weten zich 'per soonlijk beledigd' te voelen door opmerkingen van Langen berg. Die zei dat hij de handel wijze van Hettinga en de reactie van zijn partijgenoot Walen kamp daarop vond passen in de cultuur van het CDA. "Het is statistisch zo dat bewindslieden en bestuurders van het CDA wat vaker in opspraak raken dan mensen van andere partijen", al dus Langenberg. Na een woordenwisseling met Walenkamp en een schorsing trok hij zijn opmerkingen in. "Die gingen over de partij in het geheel en waren misplaatst. Ze hielden geen verband met de zaak waar wij nu over spreken", zei Langenberg. zorgen dat in het kampje geen ille gale activiteiten worden ontplooid. Op de aanhoudende vragen van Gardeniers over het toezicht zei Schramm uiteindelijk "U kunt moeilijk van ons verwachten dat we het kampje 24 uur per dag controle- gewogen en dat verzoek te respecte ren. Op ethische gronden en uit loyaliteit met Hettinga. We hadden geen zin om na te trappen", aldus Goekoop. Gissen Het gevolg was wel dat de raad slechts kon gissen naar de reden voor het vertrek. Intussen bleven geruchten daarover circuleren, tot dat de verhuurkwestie bekend werd. Het college besloot pas toen opening van zaken te geven. Het besluit de raad niet in te lich ten werd door WD, D66 en SP openlijk betreurd. "Het was een po litiek probleem. Toen het college op 25 september werd geïnformeerd had het de plicht de raad in te lich ten", stelde WD-fractieleider T. van der Nat. "Het college heeft op dat moment afwegingen gemaakt, die de raad had moeten maken". Een motie van afkeuring waarin de gebrekkige informatieverstrek king door het college werd be treurd, haalde het niet. "Oordelen achteraf is altijd makkelijker dan vooraf inschatten of je juiste beslis singen neèmt", meende PvdA-frac tieleider S. de Vreeze, wiens fractie tegenstemde. En zijn collega van Groen Links, zj. Laurier: "Ik ben er van overtuigd dat het college heeft geprobeerd zorgvuldig te hande len". Groen Links stemde, evenals het CDA tegen de motie. Hetzelfde gebeurde met een mo tie van de WD'er Van der Nat. In deze motie werd een direct verband gelegd met de gemeentewet waarin is geregeld dat het college de raad moet informeren. Alleen D66 en de een van de leerlingen. De school aan de Oppenheimstraat is in totaal met twee lokale?) uitgebreid. Het aantal leer LEIDEN - Op feestelijke wijze hebben leerlingen en leerkrachten van de katholieke basisschool St Jozef gis terochtend het nieuwe gebouw in gebruik genomen. Dit gebeurde door het doorprikken van een grote ballon door SP steunden deze uitspraak, die daarom werd verworpen. De ver linken groeide zo snel dat het bestaande schoolgebouw te klein was geworden. Er werd daarom tijdelijk les gege- het gymlokaal. (foto iimk Bouwn Volgens de ambtenaar wordt de slechte naam van het Trekvaart- plein, met nu nog 78 plaatsen waar van er straks 40 overblijven, juist veroorzaakt door de woonboten aan de Haarlemmertrekvaart. "Die vor men eigenlijk een beetje een Oran- jevrijstaat". Over het grote kamp aan het Trekvaartplein zijn echter geen klachten. De sloopplaats is ge scheiden van het woonwagenkamp. Van de bezwaarmakers ver scheen alleen bewoner Meijer in persoon van zijn raadsvrouw, Mr. L. de Wit, op de zitting. Zij betoogde dat de woonwagens veel minder goed geïsoleerd zijn dan woningen. Dit kan leiden tot geluidsoverlast, aldus De Wit, zeker nu de afstand van de woning van haar client tot aan het kampje 40 meter is. Zij wees daarbij op koninklijk besluit waarin staat dat die afstand minstens 75 meter moet zijn. Meijer heeft grond aangekocht, van de voormalige veevoederfa briek Schrama, op basis van het toen geldende bestemmingsplan. Daarin stond nog niets over een woonwagenkamp. Volgens De Wit is haar cliënt voor een voldongen feit geplaatst doordat de gemeente onvoldoende de belangen tussen bewoners en de komst van een kamp heeft afgewogen. Door de komst van de 14 woonwagens ver wacht Meijer dat zijn inmiddels ge bouwde huis in waarde gaat ver minderen. Hiervoor zal hij een scha devergoeding gaan eisen bij de ge meente. Rijndijkbewoner Meijer betwij felt of het kampje ooit vol zal ko men. Vier zijn er defintief geplaatst en daarnaast staan er 2 clandestiene caravans. Ambtenaar Schramm ontkende dit ten stelligste. Volgens haar zijn er wagens in bestelling en is de verwachting dat het kampje binnenkort helemaal VWhUUfd LEIDEN - B en W van Leiden had den meteen opening van zaken moeten geven over de feiten die aanleiding waren voor het aftreden Vin CDA-wethouder Hettinga op 2 oktober. Dat had het CDA minder schade berokkend en bovendien was de politiek als geheel dan in een minder kwaad daglicht komen te staan. Dat is de persoonlijke mening van CDA-voorzitter M. de Jonge. Zij wilde gisteravond niet spreken na mens het bestuur. "Woensdag ver gaderen we en dan komt ook deze zaak aan de orde". De Jonge ver wacht dat het partijbestuur dan een verklaring zal uitbrengen over de gebeurtenissen. "Persoonlijk denk ik dat ik een andere afweging had gemaakt dan het college nu heeft gedaan. Het col lege zegt er waren persoonlijke be langen in het geding maar ik ben van mening dat het toch meer zake lijke belangen waren die een rol speelden. Als de zaak meteen naar buiten was gebracht, ook door Het tinga zelf, dan was dat veel beter ge weest". De Jonge noemde de gang van za ken vooral 'kwalijk voor de politie ke zuiverheid'. "Wat moeten de mensen hier nu van denken. Ze zul len toch het idee krijgen dat het col lege iets heeft willen verhullen". Het partijbestuur heeft vlak na het aftreden van Hettinga al ver klaard teleurgesteld te zijn omdat hij de redenen voor deze beslissing heeft verzwegen. Of het bestuur na de laatste ontwikkelingen nieuwe stappen tegen het voormalige raadslid zal ondernemen, kon De Jonge gisteravond nog niet zeggen. "Misschien wel. Er zijn nu van avond ook weer nieuwe zaken aan het licht gekomen" Zij doelde daar bij vooral op de relatie tussen de ge meente en het aannemingsbedrijf van Hettinga. CDA-wethouder tegen wil en dank* benoemd LEIDEN CDA-fractievoorzit- ter A van Bochove is gister avond benoemd tot wethouder van personeel z.ïkon. v elznn en sport. De opvolger van de afge treden Hettinga kreeg 20 stem men. De fracties van D66. WD en Socialistiese Partij onthielden zich van stemming 'omdat we tegen dit college zijn, niet omdat we iets tegen de persoon Van Bochove hebben'. "Een rol speelt ook dat de nieuwe wet houder in kranteberichten heeft laten weten deze functie tegen wil en dank te aanvaarden. Ik hoop dat hij inmiddels van deze gedachte is verlost, dat lijkt mij essentieel voor zijn functione ren En verder toont deze uit spraak aan dat het CDA blijk baar geen kandidaten heeft die kundig genoeg waren voor en ook zin hadden in deze fünctie". zei WD-fractievoorzitter T van der Nat. Het feit dat Van Bochove niet stond te springen om wethou der te worden, vond D66'er P. Langenberg juist een aanleiding om wel voor zijn benoeming te stemmen "Het kost onze fractie in dit geval nog meer moeite om dat niet te doen" LEIDEN - "We worden veel te laat geïnformeerd". Dat was de mening van enkele bewoners uit de Trans- vaalbuurt. Zij werden gisteravond in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg ingelicht over de gevol gen voor hun omgeving van uitvoe ring van de NS-plannen 'Rail 21'. Vertegenwoordigers van de ge meente Leiden en de Nederlandse Spoorwegen gaven zo'n vijftig geïn teresseerden een gedetailleerd overzicht van die plannen. Voor deze eerste avond in een serie van drie waren de bewoners en bedrij ven in de omgeving van de spoor- 1 baan tussen het Morsviaduct en het Plesmanviaduct opgeroepen. Momenteel zijn de werkzaamhe den die uiteindelijk moeten leiden tot verdubbeling van het spoorvak tussen Leiden en Den Haag-Ma- riahoeve al bijna afgerond. Het be sluit om in de loop van 1993 te be ginnen met verdubbeling van het eensporige baanvak tussen Leiden en Alphen ook al vast. Minister May-Weggen heeft er bij de NS op aangedrongen de toe komstplannen versneld uit te voe ren. Onder deze druk heeft de NS de voltooiing van Rail 21, die oorspron kelijk voor 2015 was gepland, ver vroegd naar 2005. De gevolgen voor Leiden hiervan zijn in grote lijnen bekend: nieuw Extra spoor langs terrein van Brandt bouw van het hoofdstation en bouw van het station Merenwijk. "Rail 21 heeft de oude plannen ingehaald. We werden zelf ook door de over heid verrast", aldus NS-projectlei- der Bruinsma gisteren. Daarom hebben de Nederlandse Spoorwegen nu een bouwvergun ning aangevraagd bij de gemeente Leiden om de sporen en wissels tus sen de Transvaal/Lage Morsbuurt en het Boerhaave-kwartier/Schut- tersveld te wijzigen en uit te brei den. TGV De basis van Rail 21 is het Drie-trei nen systeem. Er komen regiotrei- nen, interregiosneltreinen en Euro- city/Intercity treinen, die elk ver schillende snelheden hebben. Zo zullen treinen die. zoals de TGV, met hun hoge snelheid in Leiden niet stoppen de binnensporen moe ten volgen. Omdat nieuwe treinen aanmerkelijk langer zijn, moeten Dat heeft nu binnenkort al gevol gen voor het MorskwartierfTrans- vaalbuurt, zo maakte gisteren een woordvoerder van Articon bekend. Dat is het Bureau voor archtitec- tuur, technische installaties en con structies dat de NS ondersteunt. Volgend jaar worden bovenleidin gen bevestigd en een aanzet ge maakt voor geluidsschermen. Eind 1991 wordt begonnen met de aanpassing van de spoorlijn op de kop van de Transvaal. Daar is met name een nieuwe oplossing voor de smalle bocht aan de stads- zijde bedacht. In plaats van een spoordijk komt er een rechte wand, die verder van de woonhuizen ligt dan de huidige rand van de dijk. Maar de rails komt wel dichter langs de huizen te liggen dan nu het geval J. Vellekoop van de directie milieu van de gemeente Leiden hield de belanghebbenden gisteren voor dat er twee mogelijkheden zijn om ge luidhinder tegen te gaan: geluids schermen of aanpassingen aan de woningen. Ook een combinatie is denkbaar. Het is mogelijk dat bij een woning de tweede verdieping geen lawaai opvangt door het scherm, terwijl bij de zolderverdie ping een aanpassing gemaakt moet worden. Welke gevolgen deze plannen hebben voor het stuk spoor dat loopt van de kop van Transvaal naar Alphen, is nog onduidelijk. Voor de verdubbeling van het spoor naar Al phen is nog geen commissie inge steld, die de details onderzoekt. Wel is in het huidige plan een stuk gere serveerd» voor een zogenaamd op- stelspoor, vlak voor de splitsing van het spoor naar Alphen. Dat is een stil stuk spoor langs de vroegere ter rein van Brandt, waar wagons ge parkeerd en ontkoppeld kunnen worden. Bij eerdere plannen was hiervan geen sprake. De landzijde in het gebied Mors weg II krijgt zeker een geluids scherm van 1 metef hoogte. Als na dere berekeningen daartoe aanlei ding geven, wordt dit scherm nog een kwart meter verhoogd Aan de zeezijde van het betreffen de stuk spoor in het Travaal/Lage Morsgebied wordt een geluids scherm van 1 meter aangebracht vanaf de technische school tot aan de Lelylaan. Verder richting Den Haag ad dit aohann waarschijnlijk in de buurt van de Stevenshof naar een hoogte van 2 meter gaan Overigens praat de gemeente vol gende week met de woningbouw vereniging en de bewoners over de geluidhinder. De rapporten over de geluidhinder liggen vervolgens van 5 november tot 5 december ter inza ge bij het Stadsbouwhuis Eind no vember is er een hoorzitting. De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Leiden vergadert I november over da plannen an di NS Die plannen mogen niet in strijd zijn met de bestemmingsplan nen Transvaal en Iforakwaruar Vanaf 5 november liggen de plan nen twee weken ter inzage op het stadsbouwhuis. Er kunnen dan be zwaarschriften worden ingediend. De commissie zal in haar vergade ring van januari de bezwaarschrif ten behandelen. Tussen 1 maart en 1 april volgend jaar hoopt de gemeen te dan de bouwvergunningen aan de NS te kunnen afgeven. Die kun nen dan ook met de nieuwbouw van het station beginnen. Daarom wil de gemeente het pakket vergunnin gen als geïntegreerd geheel verle nen. De gemeente Leiden zegt trou wens ook door de versnelde plan nen overvallen te zijn "In maart hoorden we van deze nieuwe plan nen, de details kregen wc van de zo mer en begin van deze maand arri veerden pas de laatste tekeningen", aldus J. van Schie van de directie ruimtelijke ordening. "We konden er voor kiezen de mensen óf vroeg en oppervlakkig of laat. maar dan gedetailllecrd in te lichten", ver klaart Van Schie, die voorzitter is van de werkgroep ambtenaren-be woners Transvaal. P. Hoogeveen. bewonerslid van de werkgroep. 13 het niet eens met de handelwijze van Van Schie "Ze had ons hier eerder bij elkaar moe ten roepen De bewoners hebben geloof ik een jaar niet vergaderd Nu hoor ik plotseling dat naast op kop van de Transvaal een extra spoor langs het terrein van Brandt komt En blijkt het treinverkeer volgens de laatste prognoses wel toe te ne men m omvang." Over enkele weken verarhljnl dc NR- brochurr Spoorwerken In Ijlden. minti mm mm op hsfarwlli avonden verkrijgbaar I» Vanavond (20.HO uur) wordt In het Gulden Vllr» aan dr Rreeatraat ren Informatieavond gehouden voor bewoner* en bedrijven uit de omgeving \an de «poorbaan tu*- btri iMHSfladMl en hel Rljnv- hurgerviadurt Morgenavond (20 00) la In S C» 'de Leld*e' aan de Rorrhaave- laan betprrking van het gebied tuvaen het IfljaalNVgarvtaéMl mi M dljkv ladurt aan de beurt STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11