Protesten tegen weghalen loopbrug de wereld uit 'Geen lastenverhogingen zonder een minimabeleid' 'Ze moeten me uit dit huisje dragen Voorschotenaar steekt plaatsgenoot met priem MAANDAG 22 REGIO LEIDEN. -j Groepsvervoer voor Wassenaarse omwonenden WASSENAAR - De protes ten tegen het tijdelijk verwij deren van de loopbrug over de Wassenaarse Rijksstraat weg zijn dc wereld uit. Om wonenden. die de brug vori ge week bezetten, hebben dit weekeinde ingestemd met een compromis. In de weken dat de brug er niet is, krijgen ze gratis groepsver voer naar de bushalte aan de Wassenaarse Rozenweg. avonds laat bellen. Het bedrijf zorgt eer dan voor dat de auto zo goed mo gelijk is gevuld en de klanten niet lang hoeven te wachten bij de bus halte. Rijkswaterstaat betaalt de ritjes en hoopt de brug zo snel mo gelijk te kunnen terugzetten op het plekje tussen bedrijfsterrein Maal drift en het gelijknamige buurt schap. Was het aanvankelijk de bedoe ling het gevaarte 15 oktober weg te halen en 2 december terug te plaat sen, volgens de nieuwste inzichten behoort ook een termijn van vier weken tot de mogelijkheden. Begin volgende week begint de klus. Aanvankelijk hadden omwonen den geëist dat er tijdens de werk zaamheden een verbinding moest De loopbrug over de Wassenaarse Rijksstraatweg, een week na de bezet ting. Volgende week wordt de brug alsnog weggehaald. blijven met de overkant, waar de rest van het dorp ligt en bussen stoppen, óf er moesten verkeers lichten komen, óf er een loopbrug blijven in de een of andere vorm. Voor verkeerslichten op de drukke Rijksstraatweg leek niemand iets te voelen en het bijplaatsen van een tijdelijke loopbrug of tijdelijke brugdelen zou te duur zijn. Het om leggen of doortrekken van enkele buslijnen bleek evenmin mogelijk. Verlichting Tijdens de blokkade, vorige week maandag, plaatste Rijkswaterstaat noodverlichting langs de donkere ventweg waarlangs de mensen wo nen. De omwonenden lieten toen weten definitieve verlichting te wil len en daar moeten Rijkswaterstaat en gemeente nog eens over praten. Rijkswaterstaat is bereid mee te werken, maar weigert mee te beta len. De gemeente hikt tegen de hoge kosten van verlichting aan. Uit een onderzoek van de plaatse lijke werkgroep kleine criminaliteit bleek dat het 250.000 gulden kost om de weg tussen buurtschap en Leiden te verlichten. En dat vindt de gemeente te duur. Wel wil ze, sa men met Rijkswaterstaat, onder zoeken of er tussenoplossingen mo gelijk zijn. Na de eerste gesprekken met ac tievoerders heeft Rijkswaterstaat borden geplaatst die automobilis ten duidelijk maken dat ze op de ventweg niet harder dan 50 kilome ter per uur mogen rijden. Volgens actievoerder J.A.M. Leeuwerink werpen de borden nu al hun vruch ten af: "Automobilisten zijn langza mer gaan rijden. Ze scheuren niet langer de vouw uit je broek". Hij is blij met de behaalde resulta ten en dankt ze vooral aan de aange dragen cijfers. Zo liet zijn actieco mité uitrekenen dat bewoners we kelijks 60 tot 75 ritten met het open baar vervoer maken en dat de brug 350 maal per week wordt gebruikt - ook door bezoekers van huizen en bedrijven. Toch willen de Wassenaarders meer. Zo is Leeuwerink alvast met de gemeente begonnen over aan sluitingen op de riolering en de ka bel. Gemeentelijke plannenmakers willen het buurtje in 1994 van riole ring voorzien, maar de gemeente raad zóu het project naar voren kun nen halen. Of er kabel komt, hangt af van de uitkomsten van een onder zoekje naar de kosten en de baten. Volgens de gemeentewoordvoer der is er op deze gebieden niets toe gezegd en dat sterkt de man van het actiecomité dat de strijd voortgezet moet worden. Zijn comité wil door vechten tot de 100 Wassenaarders aan de verkeerde kant van de Rijks straatweg zich niet langer geïso leerd voelen. PvdA Oegstgeest tegen plannen college OEGSTGEEST - De Partij van de Arbeid in Oegstgeest gaat niet ak koord met lastenverhogingen voor de burger zolang de gemeente geen minimabeleid voert. Groen Links accepteert de stijgende milieulas ten, maar wil wel wat extra doen voor de minima. D66 meent dat een alleen door deze partij geconsta teerd begrotingsoverschot van vijf ton aan de burgers moet worden ge geven. Dit blijkt uit de algemene be schouwingen over de begroting 1990, die de fractieleiders donder dagavond zullen uitspreken in de gemeenteraadsvergadering. CDA en WD willen dat de gemeente de milieulasten snel op een andere ma nier gaat verdelen. De tweedeling tussen flats en eengezinswoningen doet volgens deze collegepartijen geen recht aan het principe dat de vervuiler betaalt. Zowel voor de rei nigingsrechten als voor de riool rechten moet het komend jaar fors extra worden betaald. Opvallend in de algemene be schouwingen is de vrijwel algeme ne wens een stedenband aan te kno pen met een gemeente in Oost-Eu ropa. Ook de WD is het nu met dit VOORSCHOTEN - Een 32-jarige Voorschotenaar heeft gisternacht een evenoude plaatsgenoot gister nacht licht verwond met een priem. De dader, een bewoner van de Rem- Diefstal ruiterjassen WASSENAAR - Uit een opslag ruimte van een ruitersportzaak aan de Johan de Wittstraat in Wassenaar zijn in de nacht van vrijdag op zater dag tachtig tot honderd sportjacks gestolen. De jassen hadden volgens de politie een waarde van 17.000 tot 20.000 gulden. De inbrekers kwa men binnen door een deur open te breken. brandtlaan, kreeg om tien voor vijf bezoek van een man die 'geleend' geld wilde incasseren. De bewoner goide de deur dicht, maar zijn plaatsgenoot liep om en gooide aan de achterzijde van de woning een ruit in. Toen de man door het gat naar binnen klom, pak te de bewoner een priem en stak zijn plaatsgenoot in de borst. De gealarmeerde politie heeft de gewonde Voorschotenaar naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Vervolgens werd de man, die meer zaken op zijn kerf stok hadi aangehouden. De bewo ner van de Rembrandtlaan is mee genomen voor verhoor en is inmid dels vrijgelaten. VOORSCHOTEN - Meer dan 500 mensen hebben het afgelopen weekeinde in het Voorschotense Vlietlandeollege de regionale manifestatie van de nationale modelspoor dage n bezocht. Volgens G.N. van Beelen, de secretaris van de organiserende regionale vereniging 'Bollenspoor', wil de echte liefhebber de werkelijkheid met een modelbaan zo dicht mogelijk benaderen. Het betekende dit weekeinde ook dat glimmende modellen bewust werden vervuild met stof en olie. Een dure hobby hoeft de modelspoorbouw volgens de secretaris niet te zijn: "Je hebt treinen die een paar duizend gulden per stuk kosten, maar een mooie modelbak kan heel goedkoop zijn. Een van onze leden heeft het station van Lisse nagebouwd, compleet met elektrische bovenleiding. Het hout voor de bak kostte hem vijftig gulden, de rest is van afval gemaakt". Lo*k Zuyderduin» Inbrekers actief in woningen regio OEGSTGEEST/VOORSCHOTEN Uit een woning aan de Piet Hein- laan in Oegstgeest is zondag een be drag van 900 gulden gestolen Er werd tussen twee uur middags en tien uur 's avonds ingebroken door een raam aan de achterzijde open te wrikken Minder geluk hadden inbrekers in dc nacht van zaterdag op zondag bij een woning aan het plaatselijke Wilhelminapark. Een (valse) sleutel brak af m het slot van de achterdeur en met een breekvoorwerp lukte het evenmin om binnen te komen. Bij een inbraak in een woning aan de Tollenaersingel in Voorschoten zijn het afgelopen weekeinde twee gouden horloges, andere sieraden, een televisie en een videorecorder meegenomen. Uit een woning aan de Voorscho- tense Douw van der Kraplaan wer den in de nacht van vrijdag op zater dag een videorecorder, een stereo- installatie en geluidsboxen gesto len. Het slot van de voordeur was geforceerd. RUITEN - De Oegstgeester politie heeft een 22-jange inwoner van Den Haag aangehouden, die er van wordt verdacht in de nacht van za terdag op zondag de ruiten van een cafe in de Warmonder Dorpsstraat te hebben ingeslagen. Omwonen den hadden het kenteken van de auto van de man genoteerd. voorstel eens, 'gezien de politieke vernieuwing in dat deel van Euro pa'. Groen Links wil een 'driehoeks- relatie' door ook een band aan te gaan met een plaats in de Derde We reld. Dit ter voorkoming van 'Wes ters cultuur-egoisme'. Weinig kritiek De Oegstgeester algemene be schouwingen brengen weinig nieuws omdat veel zaken eerder dit jaar al aan de orde kwamen bij de college-onderhandelingen en de discussie over de voorjaarsnota. Over het algemeen zijn de college partijen CDA, WD en PvdA/Groen Links tevreden met het optreden van burgemeester en wethouders. "Wij hebben een aantal malen onze wenkbrauwen opgetrokken", lijkt de verstgaande kritiek (van de WD). Zelfs oppositiepartij D66 complimenteert het college met de 'helder gepresenteerde begroting' en spoort B en W aan om meer te doen dan alleen 'passen op de win kel'. D66 is wel de partij met de meeste concrete wensen. De democraten willen een referendum over een nieuw raadhuis, de instelling van een wijkagent en een snelle aanleg van een bos in de Morsebelpolder. De WD wil een straatschoonmaak- dag door jongerencentrum SJJO en de scouting en het CDA wenst 'ge meentelijke actie' tegen de voorge nomen sluiting van het postagent schap aan het Boerhaaveplein. De WD wil niet voor ieder klein woningbouwplannetje vasthouden aan dertig procent sociale wonin- genbouw, terwijl de PvdA weigert af te wijken van dit percentage. Wassenaarder maakte van piepklein Hertenliuisje veelbekeken woonhuis WASSENAAR - Vorige eeuw speelden de kinderen van prins Frederik er met herten en dronk het jonge prinsesje Wilhelmina er, na wat verbouwingen, thee. Nu is 't Hertenhuisje in het Wassenaarse landgoed de Hartenkamp het kleinste woonhuis van Wassenaar. De bewoner, E. van der Luijt, moet het doen met een huiskamer van 5 bij 6 meter, een schuurtje, een piepklein keukentje met douche en toilet en een lage zolderetage. De nieuwste geschiedenis van '1 Hertenhuisje begon 28 jaar gele den. De gemeente Wassenaar had landgoed de Hartenkamp aange kocht en de grote villa langs de Rijksstraatweg in tweeën ge splitst, zodat daar twee ambtena ren in konden. Maar wat moest ze met het minstens 170 jaar oude hertenhuisje? De jonge gemeente-ambtenaar Van der Luijt hapte direct toe. Hij dreigde uit een Leids hofje gezel te worden, waar de buren weinig waardering hadden voor zijn aan houdende pianospel. En waai kon hij beter spelen dan in een omgeving waar konijnen en eek hoorntjes zijn directe buren zijn? Het huurcontract was snel gete kend, maar het was moeilijk en duur om de veredelde schuur waar nog nooit iemand had ge woond bewoonbaar te maken. "Als je een oud huis openbreekt, kom je de ene na de andere rottig heid tegen", kijkt de bewoner te rug. "Uiteindelijk zijn alleen de vier eensteensmuren blijven staan". Ook moesten er aansluitingen voor gas, licht en water komen en een kachel. Deze kachel brandt constant omdat de bomen het op het noorden gelegen Hertenhuis je amper zon gunnen en het kou de en vochtige huis een halve me ter onder de grond ligt. Riolering bleek te duur. waardoor Van der Luijt zich moet behelpen met een opslagtank. Stijlgevoelig Hand in hand met het bewoon baar maken, ging het verfraaien van het pand. Zo liet Van der Luijt de met de hand uitgezaagde, minstens 100 jaar oude daklijsten voor een deel vervangen: "Ik ben stijlgevoelig en vind datje dingen in goede staat moet houden en zo veel mogelijk naar de oorspron kelijke staat moet teruggaan. Jammer is alleen dat er geen oude tekeningen of foto's zijn van dit huisje". De bewoner moet het doen met een lyrische omschrijving uit de 'Historische verkenningen' van E.M.C.M. Janson: 'Zo lag er te midden van waterpartijen en een pracht van rodondendrons, boomgroepen en heester een wei, waarin herten naar hartelust kon den rondspringen. Terzijde was E. van der Luijt voor zijn Hertenhuisje in het Wassenaarse landgoed de Hartenkamp: "Ik heb echt het idee dat Onze Lieve Heer dit huisje voor me heeft geregeld". <fou> iimk Bonomtei een hertenhuisje waarin de kin deren van prins Frederik met de geweide dieren konden spelen. Later is dit huisje met delftsblau we tegeltjes versierd en als prieel tje ingericht om de bezoekers, on der wie het prinsesje Wilhelmina, te kunnen ontvangen'. Rodondendrons en tegeltjes heeft Van der Luijt er nooit aan getroffen, wel schoten op zekere dag de paddestoelen uit het nieuw gelegde parketvloertje. Nader onderzoek wees uit dat het vloertje van onderen niet werd ontlucht en het werk kon op nieuw beginnen. "Alles is uitge graven. er is een betonnen bak ge legd en er kwamen spouwmu ren", verzucht Van der Luijt Een pessimist zou de Hartenkamp al lang zijn ontvlucht, maar de amb tenaar is uit een ander hout ge sneden. "Het is niet zo mijn aard om nadelen te zien. De keerzijde van de medaille heb je gewoon te nemen". Natuurlijk is hij wel eens een beetje jaloers wanneer vrienden hem rondleiden in luxe flatwo ningen met in elkaar overlopende kamers, cv in de slaapkamer en een mooie douche. Maar het is snel over als hij terugkeert in zijn 'riante woonomgeving' met ko nijntjes en eekhoorntjes in de tuin en geen haan die kraait wan neer hij zijn versterker om een uur 's nachts op volle toeren laat draaien. De dichtstbijzijnde buur woont op 100 meter afstand en de ambassades van Iran en Indone- De rubriek 'Ongewoon' gaat over mensen die net iets anders wonen dan de gemiddelde Nederlander. Alternatieve woonvormen en an derszins opvallende onderkomens in dc regio kwamen of komen wekelijks aan bod. Vandaag de zesde aflevering. sie zijn 500 meter verderop. De Rijksstraatweg. 200 meter van zijn huis, zorgt slechts voor een brom op de achtergrond. Veilig De privacy is over het algemeen groot, maar hoe zit het met de vei ligheid in het grote donkere bos waar niemand zijn hulpgeroep zal horen9 De Wassenaarder blijkt niet bang te zijn: zijn stulpje is na twee inbraken goed beveiligd, hij pikt een graantje mee van de ex tra politie-aandacht voor de am bassades en weet hoe hij in het donker onbekenden van zich af kan schudden. Op mooie dagen hoert hij zich al helemaal geen zorgen te ma ken. Het is er steeds drukker ge worden sinds de Hartenkamp is opengesteld voor het publiek en de gemeente ook dit landgoed heeft opgenomen in de fietsroute tussen raadhuis en landgoed Wit- tenburg Ook puzzeltochten lei den vaak langs het huisje van Van der Luijt of het nabij gelegen 'zus- terhuisje' van de pottenbakker: "Laatst nog vroeg de een na de ander welk oud beroep ik uitvoer. Je staat dan wel even te kijken, maar ik begreep al snel dat ze een brug verder moesten zijn. Bij de pottenbakker". "Ik besef best dat ik op een heel aantrekkelijk punt in een wandel park woon", vervolgt hij. "Ook daarom zal ik er geen rotzooitje van maken of hier in de zomer in mijn zwembroek gaan zitten" Sterker nog zes jaar geleden kwam hij op het aardige idee zijn tuin te verfraaien met 20.000 cro- cussen. Het poten van de bollen was een enorme klus, maar de kweker beloofde dat er ieder jaar meer crocussen zouden opko men. Uiteindelijk zou het een at tractie van de eerste orde worden. De vele veldmuizen hebben die droom verstoord, maar Van der Luijt beseft dat zijn huisje ook zonder bollen een echte attractie Het is het huisje van Hans en Grietje, je wijst ernaar, zegt 'oh', hangt over het hek en wilt naar binnen kijken. Een bewonderen de blik vindt de bewoner niet erg "ik wil best een lokker .i maar tegen het ongegeneerde loe ren treedt hu op drukke dagen ri goureus op. Hij doet dan alle lich ten uit en kijkt vanuit zijn zorg vuldig ingerichte kamer met rood behang en ontelbare lichtpunten naar baltan Huurder De meeste aanpassingen heeft hg zelf moeten betalen en de ge meente mag zich in de handen wrijven met zo'n huurder. Van der Luijt veroordeelt zulke oorde len met klem "Als burger vind ik dat een huurder zijn pand moet bewonen alsof het zijn eigendom is. En ethisch komt het mooi uit dat ik als chef volkshuisvesting daar hetzelfde over denk" En dan: "De enige link met volks huisvesting is dat als men het per- soonlgk gaat spelen, ik big ben te kunnen zeggen een cenkamerwo- ning te hebben". Dat het persoon lijk gespeeld wordt, is een feit. In de volksmond is Van der Luijt dc man die in Wassenaar de 2500 dis tributiewoningen verdeelt, en niét het college van burgemeester en wethouders. De man die volgens het volk huizen verdeelt alsof het niet» is. heeft in het verleden keer op keer nederig gevraagd of hij 'zgn' huis je mag kopen. College na college zei 'nee' en de ambtenaar begrgpt dat best. De gemeente wü de landgoederen niet versnipperen en als ze één verzoek inwilligt, volgen er ongetwijfeld meer Ge lukkig heeft de ambtenaar een normaal huurcontract en hoert hij er niet uit wanneer hij een andere werkgever vindt. "Ze zullen me hier echt moeten uitdragen. Ik heb echt het idee dat Onze Lieve Heer dit huisje voor me heert ge regeld". MAANDAG 22 OKTOBER Leiden bijeenkomst Vrouwenbond FNV over 'Onbetaalde arbeid Geen stuiver waard aanvang 20.00 uur. Caeoiiastraat 18 concert Oude Muziek m de Kapelzaal. mmv het Tancredi Trio', aanvang 20 15 uur in de Kapelzaal K&O. ingang Hazewindsleeg thema-avond Vrouw en Werkwinkel, aanvang 20 00 uur in de Sjelter vergadering commissie ROVM. aanvang 20.00 uur m het gemeen tehuis Oegstgeest bridgen voor met-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis Voorschoten lezmg Leefbaar Voorschoten, over Huize Ter Wadding, aanvang 1930 uur in '1 Hofflandshuys. Le<J- Wi vergadering van de gemeente raad, aanvang 19 30 uur m het Zoeterwoodc postzegelruilavond m Ons Huis. Kosterspad. aanvang 19.00 uur. OINSDAG 23 OKTOBER Alp hen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur. Katwijk sporten voor mensen met CARA otv en fysiotherapeute, van 15 30 tot 16 30 uur m sportzaal Boorsma. Zwanenburo telefonisch spreekuur Beiangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10 00 tot 12.00 uur. tel 071- 254654 optreden Groot, met te vermij den show orkest aanvang 20.15 uur in de Lerdse Schouwburg begro'ingsvergadenng van da gemeenteraad aanvang 14 00 uur m het gemeentehuis Noordwijkerhoul vergadenng en poetzegetvwimg van de Postzegetveremgmg. aan vang 20 30 uur m De Schel* Oegstgeest Menaie ■ntormabewagen. van 9 00 tot 17 00 uur bi winkelcentrum De Lange Voort Valkenburg behande ng begrotmg '991 door gemeenteraad, aanvang 20 00 uur het gemeentehuis WOENSDAG 24 OKTOBER Alphen jeugd-njtwf vofleybet. van 18 30 tot 19 30 uur in gymnastwklofcaeJ fundi Comnckatraat Ketwt* thema-avond V.aaeri "Visaen in helder waterdoor DWOB. aan vang 20 00 uur in da Veaaripchooi vang 20 00 uur wi Op da Bnnn opera tune' door da Kiene Opera Sbcf*ng. mat o a Maroo Bakker, aanvang 20 15 uur in da try-outvoorsia*ng ten bned m de morgan van Hugo Claus door Cervetaei aanvang 20 30 uur het concert Oude muzwk m Oudhe den mmv Ton Koopman (ciave- omber» aenveng 20 15 uur vt het Rjjkemuseun van Oudheden. Pe- varMTxTloMS 30 uur in sport oompias De Does CNV-vertrow- i. van 11 00 KM 12 00 uur i Dorpecentrum De Rerw. God- ngrngTOV eenveng 20 00 uur et Het geïsoleerde buurtschap Maaldrift, gezien vanaf de loopbrug over de Wassenaarse Rijksstraatweg. (foto-s u-im Dijkman»

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9