Homeopathie mogelijk uit ziekenfondspakket Gemeenten hebben vaak lak aan milieuwetten JAN HUIGEN IN DE TON.., JAN HUIGEN IN DE TON... DE TIJD, VAN TOEN i trage voortgang bij reorganisatie politie PAC|NA 8 REGIO MAANDAG 22 OKTOBER 1990 Beschuldiging Justitie: plaatselijke politici laten eigen belang voorgaan Leidse academici gaan naar viering Hongaarse opstand LEIDEN Een groep van 35 Leidse academici is voor een studiereis naar Budapest ver trokken om er de eerste herden king van de Hongaarse opstand uit 1956 mee te vieren. De reis is voorts bedoeld als 'confrontatie met een andere cultuur en ande re organisatievormen'. Er wordt onder meer een bezoek ge bracht aan de vakgroep politico logie van de Eötvös Lórad uni versiteit en aan het Hongaars Democratisch Forum. Tijdens een bezoek aan een televisiestu dio wordt de rol van de televisie tijdens de gebeurtenissen in 1989 besproken. De reis wordt op 28 oktober besloten met een bezoek aan de Nederlandse ambassade. De betreffende geneesmiddelen worden - mits er een recept voor is uitgeschreven - pas sinds mei vorig jaar door de ziekenfondsen ver goed. Het is niet duidelijk wat de re den van de staatssecretaris is om ze mogelijkerwijs nu al weer uit het verstrekkingenpakket te schrap pen. De kosten voor homeopathi sche en antroposofische genees- middelen bedragen jaarlijks zo'n 60 miljoen gulden. De fracties van PvdA, CDA en WD in de Tweede Kamer hebben verdeeld gereageerd op de plannen van Simons. PvdA-woordvoerder De Pree onderschreef de mening van Simons. CDA-Kamerlid Lan- sink is verbaasd over de plannen en spreekt van een 'zigzag-beleid'. VVD-woordvoerster Terpstra sprak zich ronduit tegen de plannen uit. Terpstra denkt dat de maatregel niet leidt tot besparing terwijl dit wel het doel was. De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHVJ zou het van harte toejui chen als de betreffende middelen uit het verstrekkingenpakket ver dwijnen, "Wij hebben de staatsse cretaris gezegd dat het ondenkbaar is dat dat soort middelen voor ver strekking in aanmerking blijven ko men", aldus de vice-voorzitter van het centrale LH V-bestuur, H. Knook. Volgens Knook horen de homeo pathische en antroposofische mid delen niet in het Geneesmiddelen vergoedingssysteem thuis, onder meer omdat het in het GVS gaat om geregistreerde geneesmiddelen. De middelen die Simons wil schrappen zijn niet geregistreerd. Daarnaast heeft de LHV grote twijfels over de kwaliteit van veel alternatieve mid delen. Knook vindt dat er eerst kwa- 111111 normen moeten worden opge steld. Zonder deze controle moeten homeopathische en antroposo fische middelen zijn inziens niet voor vergoeding in aanmerking ko men. Teleurstellend Het Landelijk Overleg van Patiën tenorganisaties voor Alternatieve Geneeswijzen reageerde teleurge steld op de adviesaanvraag van Si mons. Evenals Terpstra denkt het Europese prijzen Leidse universiteit en dr. P. Floor LEIDEN De directeur onderwijs- /onderzoekondersteuning en stu dentenzaken van de Leidse univer siteit, dr. P. Floor, heeft van de Eu ropese Commissie de Erasmusprijs gekregen. Floor, één van de 24 Eu ropese universitaire stafleden, krijgt de prijs voor zijn actieve rol die hij speelt bij het tot stand ko men van een nauwe samenwerking tussen de universiteiten in Europa. Onlangs kreeg Floor van de Leid se universiteit de eerste Mr. Cath- prijs, omdat hij zich in Europa op 'uitstekende wijze heeft ingezet de goede naam van de Leidse universi teit' uit te dragen. Een andere prijs, eveneens van de Europese Commissie, kreeg de Leidse universiteit voor een biolo- gieproject. Het betrof één van de drie prijzen voor interuniversitaire samenwerking. Het project, waar aan zestien Europese universiteiten een bijdrage leveren, is met twee an dere geselecteerd uit een totaal van bijna tweeduizend projecten. VOORLICHTING GEZOND HEIDSZORG - In de collegezaal van de nieuwbouw van het AZL wordt woensdag een symposium gehouden over het onderwerp 'Zin en onzin van public relations en marketing in de gezondheidszorg'. Het symposium wordt georgani seerd omdat het bureau voorlich ting van het AZL 20 jaar bestaat. De dag wordt besloten met het optre den vin hit combo 'Blue TTmiin* DEN HAAG - Plaatselijke poli tici werken een goede uitvoe ring van de milieuwetten maar al te vaak tegen als het eigen be lang in het geding Is of als er po litieke, economische of finan ciële belangen in de knel drei gen te komen. Deze beschuldiging staat in het rapport 'Politie en milieu- wethandhaving' van het weten schappelijk onderzoeks- en do cumentatiecentrum van het mi nisterie van justitie dat binnen kort verschijnt. Het is een eva luatie over de jaren 1987 en '88 en die bevestigt volgens de on- overleg dat het schrappen van de vergoeding nauwelijks tot bespa ring leidt omdat er andere middelen zullen worden gebruikt. Homeopa thische en antroposofische midde len zijn volgens het overleg goedko per dan enig ander soort genees middel. Ook de Koninklijke Vereniging tot Bevordering van de Homeopa thie in Nederland (KVBH) is veront waardigd, teleurgesteld en ver baasd over het voornemen van Si mons. Het is de 13.000 leden tellen de vereniging een raadsel waarom de homeopathische middelen na nog geen twee jaar al weer uit het ziekenfondspakket moeten."Ken- nelijk heeft alleen het kostenaspect een rol gespeeld terwijl de maat schappelijk betekenis van de ho meopathie zo algemeen is aan vaard", aldus een woordvoerder. De vereniging zal contact opnemen met de staatssecretaris en de leden DEN HAAG/LEIDEN - De trage voortgang van de reorganisatie van de politie baart burgemees ters, korpschefs en officieren van justitie grote zorgen. Dat blijkt uit een brief van de zogenoemde 'klankbordgroep', een groep des kundigen die de ministers van justitie en binnenlandse zaken moet adviseren over de reorgani satie. Voorzitter van de klankbordgroep en burgemeester van Eindhoven Van Kemenade heeft beide minis- derzockers het vermoeden dat de gemeentelijke overheid de prioriteiten vaak anders legt dan de rijksoverheid. Soms wordt de milieuwetgeving re gelrecht tegengewerkt, zo staat in het rapport. De onderzoekers constateren dat er bij de politie nog veel moet veranderen, wil die komen tot een doelmatige handhaving van de milieuwet ten zoals die zijn afgesproken in het Nationaal Milieu Beleids plan. Vastgesteld wordt dat in tij den van verkiezingen meestal geen gemeentelijke controles van de vaste kamercommissie voor volksgezondheid om het dreigend onheil te voorkomen. De Vereniging van Homeopathi sche Artsen in Nederland (VHAN) heeft in gelijke bewoordingen op de plannen van Simones gereageerd. De vereniging verbaast zich er over dat staatssecretaris Simons in deze kwestie alleen heeft overlegd met de Landelijke Huisartsen Vereni ging en niet met de betrokken be roepsvereniging. Ook de vereniging trekt mogelijke besparingen in twij fel. Huisartsen die nu soms homeo pathische middelen voorschrijven, zullen deze vervangen door 'gewo ne' geneesmiddelen als de homeo pathische niet langer worden ver goed. "En gewone geneesmiddelen zijn zeker niet per definitie goedko per", aldus een woordvoerder. Geen van de directieleden van het regionaal ziekenfonds Zorg en Ze kerheid was vanmorgen voor com mentaar bereikbaar. ters nu geschreven vooral bezorgd te zijn over het feit dat een interim- wet, die de mogelijkheid opent op 1 januari met de nieuwe regiokorp sen van start te gaan, nog steeds bij de Raad van State ligt. Naar verluidt heeft de Raad van State problemen met het wetje, omdat daarin de ene burgemeester zeggenschap krijgt over een collega-burgemeester. Met name op het gebied van de financie ring van de politie zouden gemeen ten ondergeschikt worden aan de 'politiecentrumgemeente', zoals in deze regio Leiden dat wordt. De Ge- plaatshebben bij bedrijven. Ook blijkt dat wethouders die tevens agrariër zijn, er met het oog op hun persoonlijke belan gen niet op uit zijn de milieu wetten stringent te handhaven. Van persoonlijke belangen is meestal geen sprake als het gaat om grotere industriële bedrij ven. maar ook dan zijn de plaat selijke politici niet happig op intensieve politiecontrole. Werkgelegenheid en financiële belangen zorgen er dan weer voor dat het milieu het onder spit delft. meentewet staat dat echter niet toe. De interimwet had al afgehan deld moeten zijn door de Tweede Kamer om de feitelijke reorganisa tie op tijd van start te laten gaan. De vertraging wordt voorlopig op en kele maanden geschat, zo blijkt uit het rapport van het bureau Alons en partners dat de reorganisatie en de voortgang daarvan heeft doorge licht. Het is de vraag of de vertraging tot enkele maanden beperkt blijft. Zo zijn Binnenlandse Zaken en Jus titie er nog steeds niet in geslaagd De uitslag van het onderzoek wekt geen verbazing op het mi nisterie van justitie. Het ver moeden dat het niet goed ging, wordt hiermee bevestigd, aldus een woordvoerder. Inmiddels hebben de ministers Hirsch Ballin en Dales, die de verant woordelijkheid voor de politie delen, besloten meer aandacht te besteden aan de bestrijding van de milieucriminaliteit. In maart van dit jaar stelden zij hiervoor meer geld beschik baar. Het gaat om een bedrag dat in vier jaar oploopt tot zes tig miljoen gulden. een projectmanager aan te wijzen. Zonder die functionaris valt de rest van de begeleidende organisatie niet op poten te zetten, omdat de projectmanager mag uitmaken wel ke personen daarin worden opgeno men. De politiewoordvoerder van de WD-fractie in de Tweede Kamer, Hans Dijkstal, is niet verbaasd over de vertraging. Hij verwijt de minis teries van binnenlandse zaken en justitie hun competentiestrijd niet eerder bijgelegd te hebben. Het Na overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van het Coördinerend Politie beraad zijn definitieve plannen gemaakt die eind vorige week naar de Tweede Kamer zijn ge stuurd. Er is gekozen voor een pro jectmatige aanpak, waarbij vooral bestaande plaatselijke initiatieven met geld en des kundigheid worden onder steund. Uitgangspunt is dat al leen projecten worden ge steund die meetbare resultaten opleveren. Bezoeker open dag chemie kan eigen urine onderzoeken LEIDEN/REGIO - In het klinisch chemisch laboratorium van het Academisch Ziekenhuis Leiden kunnen bezoekers aan de open dag 'Chemie in het dagelijks leven' hun eigen urine aan een onderzoek on derwerpen. Ruim 130 bedrijven en instellin gen die zich bezighouden met che mie houden zaterdag 27 oktober open dag. In laboratoria van zieken huizen en van keuringsdiensten van waren is te zien hoe gezondheid en kwaliteit van voeding en drink water in de gaten worden gehou den. Ook vele bedrijven die produkten maken die op de een of andere ma nier iets met chemie te maken heb ben, zetten de poorten open. De pro- duktie van kunstharsen, het ge bruik van gist bij de produktie van bier en de fabricage van wegenzout uit gewoon zout is allemaal te zien. In deze regio doen het AZL, het Rijksinstituut voor Geneesmidde lenonderzoek in Leiden en de Leid se Hogeschool mee. Bezoekers die ten minste twaalf jaar oud zijn kun nen tussen 10.00 en 16.00 uur een rondleiding krijgen door het kli nisch chemisch laboratorium van het AZL. De bezoekers worden ac tief betrokken bij de manier waarop een diagnose wordt gesteld. Het Rijksinstituut voor genees middelenonderzoek verricht onder zoek naar de kwaliteit van humane- en diergeneesmiddelen. Tussen 10.00 en 15.00 uur worden er rond leidingen gegeven en wordt appara tuur gedemonstreerd. De Leiderdorpse laboratorium- school (ingang Rietschans) geeft tussen elf en een en twee en vier uur demonstraties van chemische ana lyses van het drinkwater, bloed en urine. Bezoekers kunnen siroop of jam meenemen om die op kleurstof fen te onderzoeken. Iets verder reizen, maar een be zoek ook meer dan waard is de fa culteit scheikundige technologie en materiaalkunde van de Technische Universiteit in Delft. Getoond wordt hoe een nieuwe stof wordt 'ontdekt' en op welke manier de ei genschappen van materialen wor den onderzocht. De universiteit is op vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Het klinisch laboratorium van het Haagse ziekenhuis Leyenburg heeft een wel heel speciale attractie. Be zoekers krijgen de gelegenheid in een kunstarm bloed te prikken om dit vervolgens onder de microscoop te bekijken. Bevreemding over zigzag-beleid' staatssecretaris UTRECHT - Staatssecretaris Simons van volksgezondheid overweegt homeopathische en antroposofische geneesmiddelen uit het ziekenfondspakket te halen. De bewindsman heeft daartoe een adviesaanvraag ingediend bij de Ziekenfondsraad. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - De meubelzaken aan de Rijndijk in Zoeterwoude en de Meubelboule vard in Leiderdorp, die gisteren geopend waren, heb ben niet te klagen gehad over belangstelling. De enigen die wel klaagden waren automobilisten die een andere bestemming hadden. De drukte was zo groot, dat het verkeer aan alle kanten kwam vast te zitten. De politie korpsen hoefden niet handelend op te treden. Ooglui kend werd toegestaan dat er op plaatsen werd gepar keerd die normaal voor een prent in aanmerking ko men. In Zoeterwoude sprak men van een 'ontzettende drukte'. Er waren acht mensen ingehuurd om, voorzo ver mogelijk, het toestromende verkeer in goede banen te leiden. Tot ver voorbij de betonfabriek moest een plekje voor de auto worden gezocht. De schatting is dat er tussen de 8000 en 10.000 mensen tussen elfen vijf uur langs zijn geweest. De top lag tussen twee en vier uur 's o Loek Zuyderduin) CDA-kamerlid en ex-voorzitter van de christelijke politiebond ACP, Ger Koffeman denkt evenzo dat de problemen nog lang niet zijn opge lost, maar maakt zich minder zor gen dan zijn WD-collega. De departementen van Justitie en Binnenlandse Zaken doen nogal lakoniek over de kritiek van het or ganisatiebureau Alons en Partners dat de reorganisatie onder de loep heeft genomen. "Het gaat om een concept. Een aantal van de proble men die worden gesignaleerd, is al opgelost", aldus een woordvoerder van Justitie. Volgens Binnenlandse Zaken komt de begindatum van de reorganisatie 1 januari, niet in ge vaar. De christelijk politiebond ACP maakt zich ook grote zorgen om de vertraging en de 'machtsstrijd' tus sen de ministeries. De Nederlandse Politie Bond (NPB) zegt van de minister geen be richt te hebben ontvangen dat er vertraging ontstaat en gaat er dus vooralsnog vanuit dat deze niet op treedt. In vroeger tijden heersten er an dere opvattingen over recht en straffen dan thans. Ook het soort straffen was zeer verschillend. Zo kwamen lijfstraffen veelvuldig voor en gevangenistraffen vrijwel niet. Naast zware straffen, zoals verminken, geselen en brandmer ken, kende men mildere straffen, die eigenlijk minstens zo erg wa ren. Zij die zich hadden schuldig gemaakt aan trouw- of eedbreuk, vredebreuk (het verstoren van de vrede), valse getuigenis en omko perij werden eerloos verklaard. Deze eerloosheid sloot iemand uit van het bekleden van openbare ambten. Een veel toegepaste straf was de te pronkstelling, het aan de kaak stellen en voor bespot ting overgeven aan het publiek. Tijdens marktdagen werd de ver oordeelde vastgeklonken aan een paal of zuil om zo door de voorbij gangers bespot te worden. Op een bord boven zijn hoofd stonden met grote leesbare letters naam, beroep, woonplaats, misdaad en straf vermeld. Soms werd de mis dadiger met één oor aan de kaak gespijkerd en moest hij dan zo lang trekken tot hu los* was om dan met anderhalf oor het haze- pad te kiezen. Voor het stadhuis van Woerden staat nog een hard stenen kaak, die rond 1566 is op gericht. Ook bestaat er een niet uitgevoerd ontwerp voor de bouw van de nieuwe Leidse stad huisgevel uit 1593, waarop een schandpaal is te zien. Onterend Het dragen van de schandstenen was een onterende straf die man nen maar zelden te beurt viel. In het algemeen werden vrouwen hiertoe veroordeeld, vooral zij die te kwader naam en faam bekend stonden. Deze straf werd als een grote schande gezien. Meestal werden hiervoor twee grote ste nen gebruikt, soms nog met lood verzwaard en beschilderd met het wapen van de stad, die met elkaar waren verbonden door een ket- Het staan of lopen in de ton was een ont erende straf voor vrouwen ting. Dergelijke stenen werden op het recht- of raadhuis bewaard, waar zij meestal voor de gevel De vrouw werd in gebogen houding met de ketting rond de nek en de stenen voor het lichaam LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN oor de stad geleid, voorafgegaan door de beul. die op een hoorn getuige het hierbij afge beelde blauwe tegeltje uit de collectie van de Lakenhal, waarin zich duidelijk een man bevindt. (foto A. Dingjan) blies of op een trommel sloeg om de aandacht van het publiek op het schouwspel te vestigen. Soms was het dragen van de schandste nen slechts de inleiding tot een andere straf: de verbanning uit de stad. Vaak werd een dergelijke straf op zondag uitgevoerd, om dat er dan veel mensen naar of uit de kerk kwamen en er zodoende een groot publiek zich in zo'n schouwspel kon verlustigen. Naast het dragen van de schandstenen en het staan aan de schandpaal kende men nog meer onterende straffen, zoals het zit ten in het schandblok en in de schandmantel (of huik) en het dragen van de schandton. In het Noordbrabants museum in 's-Hertogenbosch is een prach tig voorbeeld van een schand mantel, waarin overspelige vrou wen te kijk zaten. Vaak waren ze tevoren kaal geschoren. Schandton Maar ook de Lakenhal bezit een schandton, in het midden be schilderd met vier wapens van Leiden, die met twee beugels om de hals bevestigd kon worden. Volgens de beschrijving dateert hij uit de 18de eeuw en werd ge bruikt als strafoefening voor vrouwen. De overlevering vertelt dat hij vooral ter bestraffing van overspel gold. Voor de Leidse voorbeelden van overspel heb ik in het lijvige register op de Crimi nele Vonnissen gezocht naar de straffen die hiervoor golden. Zo vond ik 24 uur, vier, acht en veer tien <^agen, maar ook een maand hechtenis op water en brood. Ver der geseling en brandmerking, gevolgd door levenslange of min der lange verbanning. Deze ver banning kon gelden voor Leiden en Rijnland, ook Leiden, Rijn land, Den Haag en Haagambacht, zelfs het hele gebied van Holland en Westfriesland. Voor mannen kwam er vaak nog een verklaring van eerloos heid en meinedigheid bij en geld boetes (in de 17de eeuw varirend van 100 tot 300 Carolusguldens). Een paar keer kwam ik te pronkstelling tegen en in de 17de eeuw het langs de voornaamste straten van Leiden geleid wor den. Gebeurde dat in de officiële Leidse schandton? INGRID MOERMAN 0uö üiciiUis; Honderd jaar geleden stond er in d? krant: - Het 16-jarig bestaan der Leids- che Fabrieksarbeiders-Vereeni- ging onder de zinspreuk Een dracht maakt macht" werd Za terdag-avond in het café Von delhoven feestelijk herdacht. Met een hartelijk welkom werden de leden met hunnen vrouwen be groet door den voorzitter, die er tevens den wensch bij uitdrukte, dat elk der aanwezigen zoude willen medewerken om dit feest goed ten einde te brengen, het geen dan ook aldus is geschied, waarmede bij vernieuwing werd getoond dat de leden de veelvuldige moeite en zorgen van het bestuur weten te waar deren. Het moet tevens gezegd, dat het optreden van den heer Soesman en zijn gezelschap, (uit Rotterdam) veel, zeer veel tot het welslagen van dit feest heeft bij gedragen. Het verschijnen van den heer Soesman op het tooneel was reeds voldoende om de lach spieren gaande te maken, ter- Wijl mej. Rosalie met hare schoonklinkende stem, en de hee- ren Francois met hunne gym nastische en muzikale voor drachten ieders bewondering in hooge mate opwekten. Vijfentwintig jaar geleden: - Hoe is het ontstaan? Dit woord: Peterselie. Peterselie is een moesgewas dat heel vaak, onder invloed van de persoonsnaam Pieter ook Pieter selie wordt genoemd. Het woord komt ook in andere Germaanse talen voor. In het Duits heet de plant Petersille of Peterle, in het Zweeds Persilje. Hét woord pe terselie is ontleend aan het mid- den-latijnse Petroseium, dat op twee Griekse woorden teruggaat namelijk: petros, steen en seli- mon: eppe, de naam van een moesplant die gewoonlijk selde- rit wordt genoemd, in tiet Frans céleri. Naast Grieks petros: steen staat Petra Rots. Bekend is het woord van Jezus: Gij zijt Petrus en op deze petra zal ik mijn ge meente bouwen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8