TAD LEIDEN 'Alleen op zaterdagen is het nog drukker' 'Klanten komen hier met een plezierige aanleiding' s LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 22 OKTOBER 1990 LEIDEN - Een 19-jangc Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag mishandeld en beroofd op de Maresingel. Hij liep rond half drie op straat toen hij werd tegengehouden door drie jongens. Ze gaven hem zonder enige aanleiding een paar flinke klappen, en troggelden hem zijn portemonnee af Hienn zaten 25 gulden en een bankpas. Na de beroving ging het trio er vandoor in de richting van hot sta tion. De BHD onderzocht het slachtoffer op het politiebureau en stuurde hem naar aanleiding van zijn klachten door naar het acade misch ziekenhuis De daders zijn niet achterhaald. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: T F v«nk»»i*n. yeb 18 apol 1007. pt* mHJT B*vg**v AF SnekJer». geb 9 maan 1931ecWg van D S«mmers. l CamfcJo. get> 8 me. 1914, man.e e Z*atakx>t. get) 1990.docMer, CGM van E eden. get) 14 me» 1913 man S Poatma. geb 28 me» 1931. men. J ven Leeu wen, geb 22 tan 1919. gen ge* mei J O M van der Spa*. H J O am». geb 20 |un< 1923. men. E van der Koo»». geb 15 dec 1905. eentg van M 0 Groen w Ta*i»a geb 28 pk 1924. geh gew mei P Ei/t.JJ Clavau* geb 31 dec 1937. man PM de Ru geb 1 o*1 1905, gen ge* mei F ScOrööt* N Beent, geb 30 jan 1930, geb ge* mei A m Dubbel man. K F M Roo*e e' geb 7 fjk 1985 docb- ler A Boenmer, geb 25 jun» 1903. geb ge* mei CJJ KartevekJ Geen feest bij 725-jarig bestaan van Leiden LEIDEN - Leiden bestaat vol gend jaar 725 jaar maar de ge meente laat dit onopgemerkt voorbijgaan. Het jubileum wordt niet gevierd, venvacht H. van Woerden, chef van de afde ling externe betrekkingen en kabinet. "Ik heb er zelf nog niets van gehoord. Ik heb niet begre pen dat er festiviteiten op stapel staan. We moeten maar even wachten, want 750 is een veel mooier getal, vind je niet?" Er is in elk geval al wel een commerciële instelling die een slaatje wil slaan uit het jubile um. De Rotterdamse Muntcen- trale en Muntverzendhuis De Daalder brengen een '30 stuiver stuk van Leiden' uit. "De spe ciaal voor het bestaan van het 725-jang jubileum van de stad Leiden geslagen herdenkmgs- munten in goud, zilver en brons mogen in uw verzameling zeker niet ontbreken. Aangezien de oplagen zeer beperkt gehouden zijn, is reservering sterk aanbe volen", aldus een folder van de bedrijven. Op de voorzijde van de munt staat een portret van Floris de Vijfde, die Leiden m 1266 stads rechten gaf. Achterop staat het wapen van Leiden met de in scriptie '725 jaar stadsrechten 1266-1991'. Er worden gouden, zilveren en bronzen munten ge slagen. De goedkoopste munt kost 35 gulden, voor de duurste uitgave (een gouden munt. inge legd in een gouden bewerkte hanger) moet 1775 gulden wor den betaald. Eerste zondagopenstelling Leidse bibliotlieek is een succes LEIDEN De eerste zon dagopenstelling van de Leidse bibliotheek is een succes geworden. Om 15.00 uur gistermiddag waren 700 bezoekers geteld en dat aan tal stemde directeur E. van Sprundel tevreden. "De eni ge keer dat het drukker is, is op een zaterdag. Dan komen er tussen de 1000 en 1500 mensen, maar dan zijn we ook langer open". De hoofdvestiging aan de Nieuw- straat is tot half april elke zondag middag van 12.00 tot 16.00 uur open. Toen de deuren gistermiddag open gingen wees niets erop dat weer stand bestaat tegen dit voor Neder land unieke experiment. Pas toen het officiële gedeelte om 13.00 uur begon, werd verwezen naar de pro testen die de vakbonden hebben ge uit. De AbvaKabo vindt het in strijd met de CAO om het bibliotheekper soneel op zondag te laten werken en de christelijke CFO voert daarbij aan dat de opening van de biblio theek de zondagsrust niet bevor dert. De vakbonden hebben gedreigd een kort geding aan te spannen, ten zij de Leidse bibliotheek zich bereid verklaart rekening te houden met de afspraken die landelijk zullen worden gemaakt. "Het schijnt dat we hier voor maandag 12.00 uur op moeten reageren. Maar ons is offi cieel niets bekend van een ultima tum. Wij maken maandagochtend een afspraak met de AbvaKabo", liet Van Sprundel weten. Hij vindt dat eerst de resultaten van de proef moeten worden afge wacht. "Als half april blijkt dat dit aanslaat en dat we er dus mee willen doorgaan, zullen we een ontheffing van de CAO aanvragen en dan ko men we vanzelf terecht bij de lande lijke werknemers- en werkgevers organisaties". Bewijs "Na het tumult van de afgelopen da gen is uw aanwezigheid het bewijs dat u deze vorm van dienstverle ning waardeert", sprak Van Sprun del de aanwezigen toe. Cultuurwet houder H. van Dongen noemde het experiment een 'aardige ontwikke ling om het dienstenpakket uit te breiden en om de binnenstad te ver levendigen'. "Ik wist niet dat dit ex periment nog zoveel trammelant zou opleveren", toonde ze haar ver bazing over het verzet van de bon den. Van Dongen zei het logisch te vin den dat de bibliotheek op zondag open is, omdat veel andere culturele instellingen dat ook zijn. Wie zoals PvdA-raadslid en vakbondsman L. Geradts zegt datje een boek toch op zaterdag kunt gaan lenen om het op zondag te gaan lezen, gaat voorbij aan de andere activiteiten die de bi bliotheek biedt, aldus Van Dongen (ook PvdA). "Het argument van de CFO dat de zondagsrust wil bevor deren kan ik beter begrijpen. Deze bond zegt dat alleen het noodzake lijke werk op zondag mag worden verricht. Hieruit leid ik af dat de CFO dus ook vindt dat in andere culturele instellingen niet op zon dag kan worden gewerkt", aldus de wethouder. De officiële openingshandeling werd verricht door schrijfster Ast- rid Roemer. Zij overhandigde aan vertegenwoordigers van vier Leidse scholen voor voortgezet onderwijs een pakket boeken die op de favo riete 'top 10' van de leerlingen van Automobilist richt grote ravage aan LEIDEN - Een 18-jarige automobi list uit Ter Aar heeft zondagavond een grote ravage veroorzaakt in de Leidse binnenstad. De man reed vanaf de Lammer markt de Langegracht op. Hij haal de drie auto's rechts in. Pas op het laatste moment zag hij dat de rij baan ter plaatse overgaat van twee rijstroken naar één. Hij voerde zijn snelheid tot ongeveer 80 kilometer per uur op om voor de ingehaalde wagens op de linkerhelft te kunnen komen. Dat lukte niet, waarna de wagen terecht kwam op de busbaan. Hier op verloor de Ter Aarder de macht over het stuur, schoot naar links en knalde tegen een lantaarnpaal op de middengeleider. Deze brak af, waardoor de wagen doorschoot op de rijbaan voor het tegemoetkomend verkeer. Uitein delijk kwam hij hier tot stilstand te gen een geparkeerde auto. De wagen van de 18-jarige is to taal vernield, van het langs de Langegracht geparkeerde voertuig zit de linkerzijde in de kreukels. De bestuurder zelf mankeerde niets. Polen aan een Leids draaiorgel LEIDEN - Het koor 'Con Ani ma' uit Torun heeft het tegenbe zoek aan het Leidse Regenboog koor afgerond. Hoogtepunt van de vierdaagse visite was een feestavond die zaterdag werd gehouden in het kerkelijk cen trum De Regenboog in de Meren- wijk. Hierbij waren ook alle gastgezinnen aanwezig. De Polen mochten proberen wat geluid te krijgen uit het or gel van de Leidse orgelman Schoonderwoerd den Bezemer. Echt zuivere klanken wisten ze niet te produceren, maar dat kwam de sfeer eigenlijk alleen maar ten goede. Overigens viel het de orgelman zelf ook tegen. Tegenwoordig wordt het appa raat mechanisch aangedreven en dan is het wel even wennen om weer met de hand te draaien. Later op de avond verzorgde het carnavalsorkest 'Kleintje Pils' nog een optreden. De Polen zijn gistermiddag weer vertrok ken. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Juwelierszaak Van Kampenhout aan de Haarlemmerstraat bestaat deze maand 125 jaar. Dat wordt gevierd met een re ceptie op maandag 29 okto ber. Oud-eigenaar J.P. van Kampenhout (78) en de hui dige beheerder A. Jansen zijn trots op 'hun' winkel. "Het is een leuk vak, mensen komen hier met een plezieri ge aanleiding en dat stralen ze uit". De oprichter van de winkel, J. van Kampenhout, werd op 24 februari 1841 geboren aan de Oude Rijn. Vanaf zijn elfde jaar zat hij in het goudsmitvak, tot zijn zoon hem op volgde. Dat was de vader van de J.P. van'Kampenhout, die tot vijf tien jaar geleden in de zaak stond. "En ik leerde het vak weer van mijn vader. Ik heb vaak gehoord dat ik beter les heb gehad dan mensen die van de scholen afkwamen", al dus de bijna 79-jarige. Eén ding heeft hij niet van zijn vader meege kregen. Die was namelijk gespecia liseerd in het zogenaamde 'haarwer- ken'. Voor de nabestaanden werd een soort schilderij gemaakt waarin het haar van de overledene was ver werkt. Ook armbanden en kettin gen werden van de haren gemaakt. "Ik heb dat nooit geleerd, geen ramp want na verloop van tijd raak te het uit zwang", aldus Van Kam penhout. In de tijd dat hij in de zaak stond, was er nog sprake van veel hand werk. Met een aantal knechten, een winkeljuffrouw en met zijn vrouw runde hij de zaak, en vervaardigde zelf sieraden. Maar in toenemende mate namen fabrieken de vervaar diging van de sieraden over. Reparatie Wat overbleef waren sieraden die in opdracht werden vervaardigd en re paratiewerkzaamheden. De katho liek opgevoede Van Kampenhout werkte ook regelmatig voor kerken. Hij kan zich een voorval heel goed herinneren. In de Petruskerk aan de Lammenschanseweg struikelde een koster over zijn pij. Daardoor liet hij de monstrans uit zijn handen vallen. Van Kampenhout knapte het ding weer op en vergulde het ook nog eens. "Zes weken duurde het, ik heb er 150 gulden voor gekre gen". Vijftien jaar geleden kreeg Van Kampenhout op 64-jarige leeftijd last van reuma. "In een week tijd kon ik niets meer". Hij kon naar ei gen zeggen geen oogje meer nor maal aan een hangertje krijgen. Om dat geen van de familieleden inte resse toonde voor overname van de zaak, ging de juwelier op zoek naar een opvolger buiten de familie. Het werd de goudsmit A. Jansen, die de zaak samen met zijn vrouw sinds 1975 runt. De huidige eige naar heeft veel contact met Van Kampenhout. "Hij was zo'n beetje mijn mentor, heb veel van hem ge leerd". Jansen is trots op zijn werk. "Het is veel meer dan alleen maar een winkeltje draaien. Dit is zo'n beetje de enige detailhandel waar ook nog wat ambachtelijk werk bij komt kijken". Gezellig Hij noemt het juwelierswereldje ge zellig. "Iedereen kent elkaar, het is eigenlijk een grote familie". Hij wei gert ook te spreken van 'concurren ten'. "In Leiden zijn alle juweliers collega's, we proberen elkaar niet de loef af te steken. Ieder heeft zo zijn eigen naam en specialiteit". Een juwelier heeft volgens Jan sen meer last van hoge goudprijzen. "Momenteel zijn de kosten erg laag. maar enige jaren geleden was het knap duur. Daar springen we dan op in door iets minder zwaar materi aal te gebruiken, dan blijft het ook betaalbaar Ook de klanten heb ben in zo'n situatie ineens een ande re voorkeur. "Je hoort dan van ve len dat ze zilver eigenlijk veel mooi er vinden dan goud". Oud-juwelier J.P. van Kampenhout met zijn opvolger A. Jansen ixtor de winkel aan de Haarlemmerstraat. "Dit werk us veel meer dan alleen een winkeltje draaien". (f«uninMutMii van Maarten 't Hart en Jan Wolkers ontbreken, terwijl die door leerlin gen worden gewaardeerd. 'De kroongetuigen' van 't Hart stond zelfs bovenaan de top 10 van scho lengemeenschap Bonaventura. 'De avonden' van Gerard Reve bleek het meest gewaardeerde boek te 0/9 De Leidse bibliotheek was gisteren als eerste in Nederland op zondag geopend. de scholen staan. De literatuurlijs ten zijn door scholieren en docen ten opgesteld naar aanleiding van het omstreden voorstel voor een verplichte lijst van een aantal letter kundigen. Opvallend is dat op die lijst boeken Hoewel Roemer zei dat op alle lijsten wel vier boeken stonden die zij voor geen goud zou willen mis sen, vond ze het jammer dat emi grantenschrijvers en vrouwelijke schrijfsters die door hun boeken bijdragen aan de emancipatie ont braken. Ze riep de docenten van de zijn van leerlingen van het Agnes- scholen dan ook op aandacht te college, terwijl 'De donkere kamer schenken aan deze vormen van lite- van Damocles' bovenaan de lijst ratuur. van de Louise de Coligny staat. Het Om meer bezoekers te trekken favoriete boek van leerlingen van wordt op zondagmiddag in de bi- de Rembrandt Scholengemeen- bliotheek een aantal activiteiten ge- Dirk Ayelt houden. Zo hield streekroman schrijfster Jos van Manen-Pieters gistermiddag een lezing over haar werk. Vooral oudere dames luister den naar haar uiteenzetting. Voor kinderen werd een videofilm ver toond, maar de meeste mensen ble ken toch gewoon te komen om boe ken te lezen of te lenen en om (bui tenlandse) kranten en tijdschriften door te snuffelen. Schoonmaken Onder het publiek bevond zich een groot aantal 'vaste klanten'. Me vrouw A. Hendnksen bijvoorbeeld komt twee keer in de week in de bieb. "Wat kun je verder doen op zondag?", vroeg zij zich af. Ook een oudere Leidenaar (regelmatig te vinden in de vestiging van de biblio theek in de Merenwijk) klaagde er over dat er verder zo weinig te doen is in de stad: "Het is een leuke on derbreking van de zondag. Ik vind het een goed initiatief, waar jong en oud van kan profiteren. Ik blijf hier wel een paar uurtjes hangen". "Ik vind het een mooie dag om naar de bibliotheek te gaan, want op zondag heb ik meestal niet zo veel te doen aldus de 22-jarige student David Teigelaar. "Ik denk dat ik hier wel vaak op zondag zal komen. Op zaterdag heb ik het meestal te druk met andere dingen: bood schappen doen en mijn kamer schoonmaken". 'Romeins Nijmegen" LEIDEN 'Romeins Nijmegen; vier eeuwen stad en centrum aan de Waal', is de titel van de lezing die dinsdag 23 oktober wordt gehou den in het Rijksmuseum van Oud heden aan het Rapenburg. De Leidse hoogleraar in de pro vinciaal-Romeinse archeologie W. Willems spreekt over de geschiede nis van Nijmegen vanaf het jaar 12 voor Christus. Hij geeft ook een toe lichting op de vondsten die in deze stad zijn gedaan, zoals bijvoorbeeld de opgraving van het amfitheater in 1978. De lezing begint om 20.00 uur in de Taffehzaal. Juwelierszaak Van Kampenhout bestaat 125 jaar Ook de 19-jarige 19-jarige Mariska van Beukering hoefde niet verleid te worden door extra activiteiten. Zij kwam gewoon voor de kopieer machine: "Ik moet nog wat ko piëren en daar heb ik morgen geen tijd voor". Antiquarenbeurs De Bond van Handelaren in Oude boe ken houdt zondag 28 oktober een boe kenbeurs in de Pieterskerk in Leiden Aan de beurs nemen 38 antiquaren uit Leiden en andere delen van het deel Tij dens de beurs presenteert de Vereniging van Kranten - en Tijdschriftenverzame laars zich met een kleine expositie. Inbrekers actief in de Horsten LEIDEN - In drie woningen in de Horsten 'Merenwijk) zijn zaterdag inbrekers actief geweest Omdat de werkwijze in alle gevallen hetzelfde was, vermoedt de politie dat het om dezelfde daders gaat. Van alle be zochte woningen werd de voordeur met grof geweld geforceerd Uit een woning aan de Uilenhorst verdwenen 50 gulden en een spaar potje. uit een andere woning aan de zelfde straat haalden de inbrekers sieraden, paspoorten en een video weg. Van een 25-jarige bewoner van do Sperwerhorst werden kleding, een foto-camera, 300 gulden ea een kat- temand gestolen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7