Moord op Chamoun massaal veroordeeld Bush vindt door Golfcrisis nieuwe vriend in Frankrijk Oppositie eist vertrek van Gorbatsjov Speculaties in Libanon over schuldvraag Tweede Wereldoorlog nu ook voor Hongaar voorbij Senaat in VS halveert hulp aan El Salvador MAANDAG 22 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De moord op de christelijke leider Danny Chamoun en zijn gezin heeft zelfs de geharde Libanezen geschokt. Vertegenwoordigers van alle politieke en godsdienstige stromingen hebben de daad scherp veroordeeld. De beschuldigende vinger wijst zowel in de richting van extremisten binnen de christelijke gemeenschap als naar Syrië. Gistermorgen drongen vijf r in uniformen van het Libanese re geringsleger het huis van de Cha- mouns in Bayruts christelijke voor stad Ba'abda binnen en openden met machinepistolen en automati sche geweren het vuur. Dannv (56). Onderzoek geweld bij ij demonstratie tegen poll-tax' LONDEN (Rtr) - De Britse rege ring eist van de politie een volledig rapport over de toedracht tijdens de vreedzaam begonnen demonstratie tegen de nieuwe lokale belasting wet. poll-tax', op zaterdag waarbij het later tot ongeregeldheden kwam. Dat heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van bin nenlandse zaken gisteren meege deeld. Bij de betoging in de Londense wijk Brixton raakten zaterdag 12 mensen gewond en werden 120 per sonen gearresteerd. Ondanks de sterke politiemacht die op de been was. maakten ongeveer 2000 beto gers zich los van de vreedzame de monstratie om koers te zetten naar de gevangenis in Brixton. Hier zitten nog steeds mensen vast die tijdens de gewelddadige be togingen van afgelopen maart, eveneens tegen de nieuwe belas tingwet. werden gearresteerd. Toen werd bij ongeregeldheden voor mil joenen ponden schade aangericht. De politie probeerde te voorkomen dat de demonstranten bij de gevan genis kwamen. De politie werd be kogeld met stenen en andere pro jectielen en voerde verscheidene charges uit. Buitenland kort Verkiezingen De strijd om het burgemeester schap van Griekenlands tweede stad, Thessaloniki, is gisteren in de tweede ronde met klein verschil be slist ten gunste van de kandidaat van de conservatieve regeringspar tij Nieuwe Democratie (ND), Kon- standinos Kosmopoulos. Hij be haalde bijna 51 procent tegen de kandidaat van de linkse partijen, Dimitris Fatouros, ruim 49 procent. Nicaragua In een uitgestrekt maar dunbevolkt Nicaraguaans gebied aan de Caribi sche kust zijn rellen en plunderin gen uitgebroken en hebben de auto riteiten een avondklok ingesteld, zo heeft een regeringsfunctionaris gis teren gezegd. Peru De Peruaanse politie heeft het afge lopen weekeinde bij wegsperringen en zoekacties in wijken in de hoofd stad Lima circa achtduizend men sen opgepakt. De arrestaties volg den op bomaanslagen en moorden door linkse guerrillastrijders, zo is gisteren uit bronnen bij de politie vernomen. Hongerstaking De Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Dae-jung heeft na dertien da gen zijn hongerstaking opgegeven omdat er aanwijzingen waren dat de regering zou ingaan op zijn eisen. Ongeveer 160 medestanders die kortere hongerstakingen hadden gehouden, zetten hun acties ook stop. De 66-jarige Kim is in het zie kenhuis beland. Twee van zijn eisen waren de opheffing van de militaire inlichtingendienst en het houden van regionale verkiezingen. Ontvoering Op verschillende plaatsen op Sardi nië heeft de politie gisteren wegver sperringen opgericht in de hoop een spoor te vinden van degenen die za terdagavond de 42-jarige groot grondbezitter Giovanni Murgia hebben ontvoerd. Een vrouw die in het gezelschap van Murgia was werd later door de ontvoerders vrij gelaten. Neo-nazi's Zo'n 350 neo-nazi's hebben zater dagavond in het centrum van de Duitse stad Dresden gedemon streerd tegen buitenlanders en communisten, zo heeft het Duitse persbureau ADN gemeld. De de monstranten riepen "Buitenlanders eruit" en "Rooien rot op" en zongen het eerste couplet van het voormali ge Duitse volkslied. Rode Khmer In Cambodja zijn zeker vijftig men sen om het leven gekomen toen le den van de communistische ver zetsbeweging Rode Khmer een trein aanvielen nabij de havenstad Kompong Som. Het is al de derde aanval door de Rode Khmers op de strategische spoorlijn van Kom pong Som naar de hoofdstad Phnom Penh. zijn \touw Ingrid en twee van hun drie kinderen werden dodelijk ge troffen. Libanons christelijke president, Elias Hrawi, was gisteren in Da mascus voor besprekingen met pre sident Hafez al-Assad. Hij haastte zich de moord op de familie Cha moun krachtig te veroordelen. Hij werd spoedig gevolgd door de sun- nitische premier Salim al-Hoss en de shiitische parlementsvoorzitter Hussein Husseini. Ook Frankrijk en Israël hebben zich scherp uitgelaten. In Jeruza lem noemde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken de moordpartij "een barbaarse daad". In dezelfde verklaring spreekt Israël zich uit tegen het bloedbad dat vorige week is aange richt "door de Syriërs en hun Liba nese helpers", toen die de christelij ke generaal Michel Aoun tot overga ve dwongen. Een moordpartij die volgens Israël niet heeft geleid tot "adequate actie van de wereldopi nie". Chamoun. de afgelopen paar jaar de belangrijkste politieke mede werker van Aoun, heeft jarenlang zowel openlijk als in het geheim contact onderhouden met de Israë liërs. Hij is de derde zoon van chris telijke Libanese leiders die is ver moord in de loop van de sinds 1975 woedende Libanese burgeroorlog. Eerder trof dat lot Suleiman Fran- jiehs zoon Tony en Pierre Gemayels zoon Bashir. Danny was de zoon van ex-president Kamil Chamoun, leider van de Nationale Liberale Partij. Net als andere vooraanstaande jonge christenen commandeerde Danny Chamoun in de jaren zeven tig een eigen militie, de zogenoem de Tijger-brigade ('An-Numurj. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor het leeuwedeel van de 370 do den als gevolg van een wraakactie op 6 december 1975, na de moord op 4 christenen. Het was het grootste aantal doden op ëén dag in de bur geroorlog. In 1980 werd de Tijger brigade in hevige gevechten met de falangisten verslagen. Wat ervan restte maakt sinds dat jaar deel uit van de 'Libanese Strijdkrachten', de falangistische militie. In Libanon wordt druk gespecu leerd over de achtergrond van de moordpartij. Het christelijke kamp kijkt in meerderheid naar Syrië, dat sinds de val van Aoun ook Ba'abda beheerst. De Syriërs hebben tijdens en na de gevechten om het paleis van Aoun een groot aantal van diens officieren om het leven gebracht. Maar met name Druzenleider Walid Jumblatt en de pro-Syrische christelijke leider Eli Hobeika zei den er zeker van te zijn dat de 'Liba nese Strijdkrachten' achter de aan slag zitten. De commandant van de falangistische militie, Samir Jaja, zou op deze manier hebben willen voorkomen dat hij een rivaal krijgt in de strijd om de leidende positie binnen de christelijke gemeen schap. De aanhangers van deze theorie wijzen verder op de overeenkomst tussen de moord op het gezin Cha moun en het beruchte bloedbad van 13 juni 1978. Op die datum omsin gelden honderden falangistische militieleden, waarschijnlijk onder commando van J^ja, het huis van Tony Franjieh. Ze maaiden hem neer met machinepistolen, samen met zijn vrouw, zijn tweejarig doch tertje en 42 andere mensen die op dat moment in het huis waren. Na zijn nederlaag tegen de falan gisten, in 1980, vestigde Danny Cha moun zich in Parijs, niet van plan zich te laten opnemen in de 'Libane se Strijdkrachten'. Vijf jaar later keerde hij via Israël naar Libanon terug, waar hij toenadering zocht tot generaal Aoun, die kortgeleden werd verslagen. BUDAPEST - Voor de Hongaar Antal Kulcar is de Tweede Wereld oorlog eindelijk afgelopen. Zesen veertig jaar nadat hij als 21-jange luchtmachtluitenant door de Rus sen krijgsgevangen werd genomen, is hij weer thuis in zijn geboorte plaats Nyiregyhaza. De tussenlig gende jaren heeft hij voor een groot deel in Sovjet-kampen en gevange nissen doorgebracht. Zijn lydensweg begon toen hij in 1948. na een vierjarig verblijf in een kamp voor krijgsgevangenen in de afgelegen Aziatische Sovjet-repu bliek Kazachstan, probeerde te ont snappen. Het lukte hem bijna na een tocht van duizenden kilometers werd hij op een steenworp afstand van de Hongaarse grens door een grenswachter aangehouden en tot twee jaar Siberische gulag veroor deeld. Na het uitzitten van die straf mocht Kulcar nog niet naar huis. Hij werd verplicht zich te vestigen in Minusinsk, een klem stadje in het hart van Sibene. Voor de tweede keer besloot hij de tocht naar Hongarije te maken. Weer werd hij gepakt en ditmaal kostte het hem vijf jaar Het verhaal van Kulcar in de jaren daarna is een aaneenrijging van vluchtpogingen en veroordelingen. Zijn meest succesvolle poging was een ontsnapping via Litouwen naar Zweden, waarbij hij de hulp van een Baltische verzetsorganisatie kreeg. Van die beweging kreeg hij een mo torboot en Kulcar was al op zee toen hij door de grenswachten werd op gepakt. Deze poging kwam hem op tien jaar te staan, die hij doorbracht in Vladimir, een gevangenis in de buurt van Moskou waar ook Solzje- nitsvn op dat moment zat opgeslo ten. Een volgende ontsnapping voer de hem naar Afghanistan Hij had in zijn hoofd om daar de hulp van de Engelse ambassade in te roepen, maar voor hij de hoofdstad Kabul kon bereiken, werd hij door de Af- ghanen opgepakt en weer aan de Sovjetunie uitgeleverd. De kans ooit naar Hongarije terug te mogen, leek helemaal verkeken toen hem op een bepaald moment geheel ongevraagd het Sovjet-bur- gerschap werd opgedrongen Dat gebeurde omdat hij al meer dan vijf tien jaar in het land verbleef Kul car. die wanneer hij niet in de ge vangenis zat en niet bezig was te ontsnappen, in zijn gedwongen ver blijfplaats Minusinsk als stratenma ker of schoonmaker werkte, deed in 1988 een laatste poging hij ontglip te de Siberische autoriteiten voor de zoveelste maal. reisde naar Mos kou en wist daar tot de Hongaarse ambassade door te dringen De toenmalige consul-generaal Pal Fabian beloofde hem te helpen en dus ging Kulcar terug naar Sibe- 'ne en wachtte af. Dank zy de hulp van de ambassade, maar ook "om dat perestrojka de gebeurtenissen in de Sovjetunie wat versnelde", kreeg hij binnen twee jaar een posi tief antwoord op zijn verzoek te mo gen vertrekken, een termijn die Kulcar achteraf kort vindt Voor het eerst in zijn leven kwam hij met in Moskou aan als een vluchteling, maar met een officieel vliegticket dat de KGB voor hem had gekocht De 67-jarige Kulcar. die er uitziet alsof hij 80 is. heeft inmiddels in Hongarije een militair pensioen ge kregen Achteraf zegt hij dat hij met zijn eerste ontsnapping in 1948 een fout heeft gemaakt. Daardoor kwam hij in de molen van het Russi sche juridische systeem terecht, ter wijl zijn medegevangenen een jaar later allemaal zyn vrijgelaten. Belgische para's blijven in Rwanda BRUSSEL - De 500 Belgische paracommando's blijven voorlopig in het Centraalafrikaanse Rwanda tot daar een bestand is bereikt tus sen de regering van president Haby- arimana en de Tutsi-rebellen. De soldaten worden uitsluitend ingezet om de 1300 Belgen in Rwanda te be schermen en eventueel te evacu eren. Dat zei de Belgische premier Wilfried Martens zaterdag in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers. Gisteravond is Martens voor de tweede keer in een week tijd, samen met minister van defensie Guy Coe- me, naar Afrika gevlogen om daar zijn pogingen om vrede in Rwanda tot stand te brengen voort te zetten. Martens zei in het parlement, waar hij verslag uitbracht van zijn inspanningen van vorige week, dat aan het verblijf van de Belgische pa ra's in Rwanda snel een eind moet komen. Hij heeft zijn hoop geves tigd op de uitvoering van het ak koord dat vorige week in de Tanza- niaanse stad Mwanza is gesloten. De Belgische parlementariërs keurden zaterdag het tot nog toe door de regering in Rwanda gevoer de beleid met grote meerderheid goed. Maar alle sprekers drongen er op aan dat de Belgische soldaten snel naar huis terugkeren en niet mogen worden gebruikt om het re gime van Habyarimana in het zadel te houden. In Mwanza werd vorige week in een overleg tussen de presidenten van Rwanda, Uganda en Tanzania een wapenstilstand afgesproken. Tot nog toe zouden de Tutsi-rebel len, die Rwanda vanuit het buur land Uganda zijn binnengevallen, zich aan dat bestand houden. De re bellen hebben echter het akkoord van Mwanza niet erkend. KUALA LUMPUR - Premier Mahathir Mohamad van Malaysia en zijn vrouw snijden samen na de verkiezingsoverwinning de taart met het sym bool van het Nationaal Front (Barisan Nasional). Mohamad behaalde gis teren ruim tweederde deel van de zetels en won hiermee van zijn aartsri vaal en oppositieleider Razaleigh Hamzah. Waarnemers hadden wel ver wacht dat Mahathir met gemak zou winnen maar betwijfelden of hij een tweederde meerderheid zou behalen. Het Nationaal Front krijgt hierdoor 127 van de 180 parlementszetels. (toto epai WASHINGTON (AP) - Tijdens de behandeling van de 15,5 miljard dollar omvattende begroting voor buitenlandse hulp heeft de Ameri kaanse Senaat met 75 tegen 25 stem men een voorstel aangenomen de militaire hulp aan El Salvador te halveren. Op de begroting stond dit jaar 85 miljoen dollar voor het Mid- denamerikaanse land. Door daarin te snoeien, wil de Senaat politieke en militaire hervormingen afdwin gen in El Salvador. De korting wordt ongedaan ge maakt als de linkse rebellen weglo pen van het VN-vredesoverleg Als echter de Salvadoraanse regering het vredesoverleg verlaat, zou ook Praag: opheffing opperbevel van het Warschaupact PRAAG (DPA/AFP) - Tsjechoslo- wakije zal tijdens de topconferentie van het Warschaupact begin no vember voorstellen het opperbevel van het bondgenootschap binnen zes maanden op te heffen. Dit heeft de Tsjechoslo waakse president. Va- vlav Havel, gisteren in een radio-in- tenew gezegd. Het geeft geen pas dat de legers van het Warschaupact onder Sov jet-opperbevel staan, zo zei Havel voor Radio-Praag. Ondanks dit be zwaar is volgens Tsjechslowakije het ogenblik nog niet aangebroken uit het bondgenootschap In di D Het oostelijke pact is vooralsnog "noodzakelijk ails gesprekspartner voor de Europose ontwapening". Het Warschaupact moet van een mi litaire organisatie veranderen in "een politiek orgaan voor ontwape ning". MOSKOU (AP/DPA/Rtr) - De gis teren officieel opgerichte Beweging Democratisch Rusland heeft het af treden geëist van Sovjet-president Gorbatsjov. De beweging gaat als overkoepelende organisatie van meer dan dertig partijen en bewe gingen in de Russische Federatie de oppositie tegen de communistische partij coördineren. Tot het grootste oppositionele po litieke blok van de Sovjetunie beho ren partijen en groeperingen als De mocratisch Platform, de Democra tische Partij, de Sociaal-democrati sche Partij, de Christen-democrati sche Partij, die alle actief zijn in de Russische Federatie, de grootste Sovjet-republiek. Tijdens een bijeenkomst in Mos kou werd gisteren door de bijna tweeduizend afgevaardigden een oprichtingsverklaring aangeno men, waarin is vastgelegd dat de deelnemende partijen van stand punt mogen verschillen en het recht hebben zich uit de beweging terug te trekken. Op het oprichtingscongres werd felle kritiek geuit op de Sovjet-lei- ders. "Gorbatsjov heeft uiteindelijk laten zien dat hij naar rechts is opge schoven", aldus Joeri Boldyrev, een vooraanstaand parlementslid. Economie De economische situatie in de Sov jetunie is in de eerste negen maan den van dit jaar sterk verslechterd. De produktië en de arbeidsproduk- tiviteit gingen achteruit, zo meldt de partijkrant Pravda. Het blad wijt een en ander aan de vermindering van het toezicht op het bedrijfsle ven en aan de achteruitgang van de arbeidsdiscipline. Het bruto nationaal produkt, de waarde van de geproduceerde goe deren en diensten, is in de eerste ne gen maanden van dit jaar 1,5 pro cent kleiner geweest dan in dezelf de periode van vorig jaar. De ar- beidsproduktiviteit verminderde met hetzelfde percentage. De infla- ADVERTENTIE Nederlandstalig MARCO BAKKER E.A in de amusante opera "Eline" op 24 oktober in de Leidsche Schouwburg tie kwam uit op 9 procent, maar on afhankelijk deskundigen gaan in middels uit van een inflatie van 20 procent. Uit cijfers van Goskomstat. het Sovjet-bureau voor de statistiek, blijkt verder dat de import welis waar stabiel i C< t. rr.aar dat d. export is verminderd met 12 pro cent. De situatie in de olie-industrie is alarmerend. De produktië ging met 23,5 miljoen ton achteruit tot 433 miljoen ton. Ook de sector steenkool deed het slecht. Daar ver minderde de produktië met 27 mil joen tot 528 miljoen ton. Goskomstat noemt de voedselsi tuatie bijna rampzalig. Weliswaar leverde de graanoogst een record op. maar de produktië van vlees ver minderde met 4 procent Met de eisen voor het onmiddel lijk onteigenen van de communisti sche partij van de Sovjetunie (CPSUj en het aftreden van de rege- nng-Ryzjkov is zaterdag in Moskou het opnchtingscongres begonnen van „alle democratische krachten in Rusland". Meer dan 2000 afgevaardigden van de in de beweging „Democra tisch Rusland" opgenomen partijen vergaderen over hun toekomstig functioneren. De Russische presi dent Boris Jeltsin en de burgemees ter van Moskou, Gavrul Popov, Het lijkt onwaarschijnlijk dat de vertegenwoordigers van de diverse democratische groeperingen op deze bijeenkomst een gemeen schappelijke partij zullen gaan vor men. Zo'n partij zou in de Sovjetu nie de tweede politieke macht wor den. naast dc CPSU. Alleen de voor zitter van de „Democratische Par ty", Nikolai Travkin, sprak zich voor een dergelyke fusie uit. Oleg Roemjanzev, de leider van de Russ i sche sociaaldemocraten, deelde mee slechts een overeenkomst te willen sluiten met de „Democrati sche Party" over de coördinatie van het toekomstige politieke beleid. De vice-voorzitter van het orgam satiecomite. Lev Ponomarjov. schetste de weg die de democrati sche krachten in Rusland dc afgelo pen zes jaar hebben afgelegd Dissi denten. die eerst „informele groe pen" vormden, zyn volksafgevaar digden geworden die nu in staat zyn een dergelyk congres te beleggen, aldus Ponomarjov. Hij en andere sprekers ondersteunden de eisen voor de onteigening (en daarmee de afschaffing van de privileges) van de CPSU. het aftreden van premier Ryzjkov en de depolitisering van de strijdkrachten en dc staatsveilig heidsdienst. de KGB het restant van de militaire hulp ko men te vervallen. Een voorstel, om het volledige hulpbedrag te ver strekken als de twee partijen niet binnen zestig dagen tot een verge lijk komer, werd aangehouden. Te genstanders zeggen dat deze clau sule het vredesoverleg zou onder mijnen. De Salvadoraanse vredesbespre kingen zijn vastgelopen op het punt van de militaire hervormingen Het linkse verzet verwijt de regering dat zij officieren handhaaft die zich schuldig hebben gemaakt aan schendingen van de mensenrech ten. In de Salvadoraanse burgeroor log zijn naar schatting 70.000 doden gevallen, een groot aantal van hen door toedoen van rechtse doodses kaders die samenwerken met het le ger Het leger zegt bereid te zyn zijn rangen te zuiveren, maar duldt daarbij geen inmenging van buiten af. Volgens een in Caracas gesloten overeenkomst tussen regering en rebellen moeten in El Salvador al lerlei politieke en militaire hervor mingen geregeld worden voordat een wapenstilstand kan ingaan Het linkse Nationale Bevrijdingsfront Fabarundo Marti (FMLN) heeft de afgelopen week een diplomatiek en militair offensief ontketend, dat volgens woordvoerders van het ver zet beweging moet brengen in de onderhandelingen met de rechtse regering van president Alfredo Cristiani. Interim-parlement Taylor in Liberia GBARGNA (AFP) - Charles Tay lor, leider van het Nationaal Patriot tisch Front van Liberia (NPFL), heeft gisteren een interim-parle- BMBt gevormd an unf IrnnHffl dat hij binnen een jaar verkiezingen zal uitschryven. De opstandelin genleider ucnoemde 24 leden van de nationale assemblee tijdens een plechtigheid in zijn hoofdkwartier in Gbargna. 150 kilometer ten noor den van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. Het parlement telt vyf vertegen woordigers van het NPFL, onder ■vie Taylor die voorzitter wordt Daarnaast krygen de dertien dis tneten en de zes voornaamste poli tieke partyen van het land elk éen vertegenwoordiger. Drie zetels zyn nog vacant. Zy zijn bestemd voor vertegenwoordigers van de rivalise rende opstandelingen onder leiding van Prince Johnson, wiens mannen verleden maand in Monrovia oud- president Samuel Doe hebben ge vangen genomen en gedood Volgens de voorzitter van het ver- kiezingscomite heeft de bevolking van de 13 distneten zelf haar verte genwoordiger gekozen. Noordier gedood BELFAST (AP) - Een 30-j an ge pro testant is zaterdagavond doodge schoten in de Noordierse grens plaats Strabane. De auto van de man werd geramd met een gestolen wagen en doorzeefd met kogels. Het slachtoffer was volgens de plaatselyke pers een reservist van het Ulster Defense Regiment (UDRi De aanlag is opg« Jt, de IRA. de terroristische organisa tie die strydt tegen de Britse over heersing van Noord-Ierland PARIJS - President Mitterrands populariteit is weer gestegen. De Franse president dankt dit aan zijn houding in de Golf-crisis die aan vankelyk toch helemaal niet zo dui delijk was. Terwyl boeken zijn vol geschreven over de haat-liefdever- houding die de Fransen onderhou den met de Verenigde Staten, is de stemming tussen Parijs en Was hington ineens vol wederzijds be grip en vertrouwen. Frankrijk beweegt zich in de Golfcrisis, zoals Francois Mitter rand dat wil. Dat is dezelfde presi dent die indertyd de Amerikaanse leider Reagan toegang tot het Fran se luchtruim weigerde. De Amen- kanen hadden hierom gevraagd ten behoeve van de gevechtstocstellen die een aanval op het hoofdkwartier van de Libische dictator Khadaffi gingen uitvoeren. Ditmaal is de sa menwerking tussen Fransen en Amerikanen bijna perfect. Protest uit eigen socialistische kring bleef Mitterrand grotendeels bespaard. En bij het televisie kijkende pu bliek doen de Franse troepenver plaatsingen in het Nabije Oosten de vaderlandse harten sneller kloppen. Steun Uit de manier waarop de Franse vliegkampschepen, de mannen van het Vreemdelingenlegioen en de pi loten van de Mirages drukdoend heen en weer worden gestuurd van en naar het eventuele strijdgebied, kan worden geconcludeerd dat de Franse strydkrachten een groter aandeel hebben in de omsingeling van Iraks president Saddam Hus sein dan de Amerikaanse president Bush en zyrvmannen. Toch hebben de Amerikanen de indruk dat ze dit maal doorFrankryk onvoorwaarde lijk worden gesteund. De opvallende toespraak van Mit terrand tot de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, waar in hij Irak een mogelyke uitweg uit de impasse bood - en vrye verkie zingen in Kuwayt voorstelde - werd in Washington als een voorbeeld van constructief denken begroet. Niemand vroeg zich op het moment van die rede af of de 'kiezers van Kuwayt' tegen de tijd dat het zover zou zijn wellicht uitsluitend uit ge transplanteerde 'burgers van Irak' zouden bestaan. Verzet Terwyl de Franse president geniet van de sympatie van de Amerika nen, komt het verzet tege'n zyn pro- Amenkaanse houding niet langer uit eigen knng, maar vanuit de op positie Het begon met de ultra rechtse Nationaalfrontleider Jean- Mane le Pen Hy was lange tyd de enige politicus die Hussein in be scherming nam door te zeggen dat het "niet een probleem voor de Fransen was of njke oliesjeiks al dan niet naar hun vaderland kon den terugkeren". En dat "Franse soldaten daar hun leven niet voor dienden te laten". De laatste dagen zyn overal op muren en zelfs op nchtingborden stickers van het Na tionaal Front te zien waarop te lezen staat: "Le Pen is vrede. Mitterrand is oorlog". En naarmate de tyd verstrykt en het Golf-gezwel niet doorbreekt, wordt de aanvankelyk door de ge hele politieke wereld veroordeelde houding van Le Pen schoorvoetend overgenomen door een Gaullisten- leider als Chirac en de vroegere mi- v M buitenlandse zaken en oud-premier Couve de Murville. die een van de trouwe paladynen van president De Gaulle was De nog vage ondertoon van de uitlatingen in het conservatieve kamp is dat Frankrijk zich niet arm in arm met de Verenigde Staten in het onafzienbare Golf avontuur zou dienen te storten En vreemd ge noeg sluimert er nog een geheime sympathie voor Iraks sterke man zowel by Gaullistenleider Chirac als bij de huidige socialistische mi nister van defensie Jean-Pierre Ch- cvenement, die in het beginstadium van de crisis nog doorging voor een 'duif die zich allerminst by de 'havi ken' wenste aan te sluiten. Dat hu dit naar buiten toe nu wel heeft ge daan bewyst mets over zyn innerly ke houding. Verbaasd Nog dezer dagen werd de president in een interview gevraagd of hy be reid zou zyn op eigen houtje een op lossing voor het Golf-confiict te zoe ken zodra hy de indruk gekregen zou hebben dat een dergelyke al leengang de oplossing bracht Mit terrand keek verbaasd en byna ge troffen by het aanhoren van deze vraag Hy verzekerde dc intervie wer dat Frankryk nooit of te nim mer van het gezamenlyk met de Verenigde Staten ingenomen standpunt zou afwijken Ook het aanvankelyk wel gehoor de gerucht dat Frankryk een afzon derlyke vrijlating van zyn eigen gij zelaars zou willen bewerkstellin gen. wordt met meer gehoord Pre sident Bush kan dan ook rustig gaan slapen in de zekerheid dat hy in Europa naast de Bntten voortaan over een zeldzame en nieuwe vriend beschikt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5