LEIDSCH DAGBLAD Politie sluit Jeruzalem af NODIG! Nederlands fregat redt Iraniërs 'Statiegeld op auto's' Aanvangssalaris leraar met tien procent omhoog BLOEMKOOL EN RUNDERTARTAAR Toegangsverbod voor Palestijnen na moord op drie Israëliërs Rel na dood 50 baby's in Zuid-Afrika MORGEN IN WINKEL HOF! WIN LEITHOF MAANDAG 22 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39376 Prijs fl. 1.35 De geredde drenkelingen op het moment dat zij in Mina Saqr in de Ver enigde Arabische Emiraten de Witte de With verlaten. ((«to anp) DEN HELDER. MANAMA, BAHRAYN, BAGHDAD (ANP. Rtr, AFP, DPA, AP) - Het Neder landse fregat Witte de With heeft gistermorgen in de Straat van Hor- muz acht Iraanse drenkelingen ge red. Dit heeft een marine-woord- voerder meegedeeld. Het luchtverdedigingsfregat werd tegen negen uur (Nederlandse tijd) gealarmeerd door de beman ning van de Panamese tanker Glory Central, die wrakhout en drenkelin gen had waargenomen. Het fregat zette onmiddellijk koers naar de op gegeven positie en kon met behulp van een rubberboot de acht Iraniërs uit het water halen. Eén van hen was licht onderkoeld en vertoonde shockverschijnselen. Zij waren opvarenden van een dhow, een circa 15 meter lang, hou ten zeilvaartuig, dat met een lading fruit onderweg was naar Dubai. Het achttal meldde omstreeks midder nacht door een onbekend schip te zijn overvaren. Dat schip, mogelijk een tanker, is na het ongeval door gevaren. De dhow zonk onmiddel lijk, maar alle acht opvarenden kon den zich aan wrakhout in het 70 me ter diepe, relatief warme water (29,5 graden Celsius) drijvend houden. De Iraniërs zijn na verzorging en na overleg met de plaatselijke kust wacht afgezet in Mina Saqr in de Verenigde Arabische Emiraten. De Iraakse bezettingstroepen in Kuwayt zijn de afgelopen twee nachten bezig geweest zich terug te trekken uit het zuiden van het land. Dat hebben twee dagbladen in de Golfregio gisteren bericht. Volgens Al-Khaleej dat in de Verenigde Ara bische Emiraten verschijnt, worden de Iraakse troepen teruggetrokken in de richting van de noordelijke stad Al-Mutlaa. Het Bahraynse blad Akhbar Al-Khaleej citeerde Kuway- ti's die naar Saudi-Arabie waren ge vlucht en zeiden in het zuiden van Kuwayt "geen enkele Iraakse mili tair" meer te hebben gezien. De Iraakse president Saddam Hussein heeft de voormalige Britse premier Heath gisteren toegezegd een aantal Britse gijzelaars vrij te la- JOHANNESBURG (GPD) - In Zuid-Afrika is een grote rel ont staan nadat minstens 50 baby's zijn overleden als gevolg van een be smet voedingsmiddel. Aanvanke lijk leek het erop dat het dodental beperkt zou blijven tot 25. Vermoe delijk zijn echter in april al 23 zwar te baby's het slachtoffer geworden van het preparaat Sabax. De Zuidafrikaanse gezondheids autoriteiten die een onderzoek in stelden naar de doodsoorzaak van de baby's, dachten aanvankelijk dat zij waren overleden als gevolg van een staking van het verplegend per soneel in het betreffende zieken huis. De baby's zouden daardoor niet goed zijn verzorgd. Nu blijkt ook dat zij zijn gevoed met het be smette preparaat dat rectaal drup pelsgewijs wordt toegediend. De verontwaardiging van ouders en directies van de klinieken richt zich nu in volle hevigheid op de fa brikant. Ondanks waarschuwingen van ziekenhuizen die argwaan be gonnen te krijgen, heeft de fabri kant zijn afnemers niet van de mo gelijke problemen op de hoogte ge steld. Sterker nog, men is gewoon doorgegaan met het produceren en leveren van het produkt. Ouders en medici eisen nu van minister van volksgezondheid Ria Venter een diepgaand onderzoek naar de ware toedracht van dit drama. Sommige artsen vrezen dat als alle feiten bo ven water zijn gebracht honderden baby's als gevolg van het besmette preparaat kunnen zijn overleden. Intussen dreigt het schandaal voor de ouders dubbel zo hard aan te komen. Niet alleen moeten zij de dood van een kind verwerken, maar daarnaast worden zij ook nog ge confronteerd met de vaak torenho ge rekeningen van de klinieken, waar hun kinderen zijn overleden. Sommige ouders moeten meer dan 20.000 gulden zien op te brengen. De voornamelijk particuliere kli nieken tonen weinig consideratie met de ouders. Zij zeggen dat de dood van de kinderen hun niet valt te verwijten en dat zij, zoals elk an der bedrijf, betaald dienen te wor den. Geheime ontmoeting Hitler en Churchill 1 mei 1940 in België BRUSSEL (GPD) - Adolf Hitler en Winston Churchill zouden op 1 mei 1940 een geheime ontmoeting heb ben gehad in het Westvlaamse stad je Poperinge. Op dat moment waren Duitsland en Engeland al meer dan een half jaar in oorlog en stond Hit- Ier op het punt Nederland, België en Frankrijk binnen te vallen. Dat beweert de Belgische histori cus Juliaan Van Belle (70) in een pas verschenen boek over de eerste zo mer van de Tweede Wereldoorlog, '1940. Die lange hete zomer'. Vol gens Van Belle moest de ontmoe ting in Poperinge leiden tot een vre desaanbod van Hitier aan Enge land. Er kwam echter niets van te recht. Zonnig Vannacht weinig bewolking en mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden. Op beschutte plaatsen mogelijk vorst aan dc grond. Overdag zonnig en een middagtemperatuur van ongeveer 12 graden. Zuidoosten wind, matig, aan de kust en op het IJssclmeer eerst nog af en toe krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: woensdag nog zonnig. Daarna meer bewolking en later moge lijk regen. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. 26 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - Minister Al ders (milieu) wil statiegeld heffen op auto's, ijskasten en wasmachi nes om de gigantische hoeveelheid afval te beperken en de produkten milieuvriendelijker te verwerken. Onbekend is nog hoeveel statiegeld Alders wil heffen, maar de verwach ting is dat het bij een ijskast om een paar tientjes gaat. Het statiegeld bij aankoop van een auto bedraagt waarschijnlijk 500 gulden. Alders schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Hij meldt niet of het statiegeld voor auto's aan de ga rage moet worden betaald of aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer bij de afgifte van het kentekenbewijs. Ook is onduidelijk hoe het statie geld wordt terugbetaald en wie het geld in de tussentijd gaat beheren. De bond van garagebedrijven Bo- vag heeft het idee van Alders al af gewezen. De bond noemt het een "gekunstelde regeling", die voorbij gaat aan de aandacht die er in de autobranche al volop zou zijn voor het hergebruik van auto's. "Bij de produktie van auto's wordt al steeds meer gelet op mogelijkheden om onderdelen later opnieuw te kunnen gebruiken", aldus een woordvoerder. De Bovag vreest voor administra tieve rompslomp en noemt het on aanvaardbaar dat de heffing de ko per treft. "Die let in het algemeen bij de aanschaf van zijn auto al op zuinigheid en milieuvriendelijk heid. Nu zou van hem een renteloze lening worden gevraagd die veel geld kost zonder dat er een duide lijk doel wordt gerealiseerd". Naast auto's denkt Alders ook aan statiegeld op duurzame ge bruiksgoederen als koelkasten en wasmachines, maar ook op audio- en video-apparatuur. Het terug te ontvangen statiegeld zou een prik kel moeten vormen om de afge dankte spullen niet bij de vuilnis bak te zetten, maar ze weer in te le veren. De fabrikant of de importeur moet in de plannen van Alders de plicht krijgen om oude auto's, koel kasten en andere spullen terug te nemen en te verwerken op een ma nier die het milieu geen schade doet. Behalve de Bovag hebben ook de ondernemersorganisaties VNO en NCW uiterst kritisch gereageerd op Alders' brief. Zij zeggen zich over vallen te voelen. "In het protocol tussen de ondernemers en de over heid is afgesproken hoe we het Na tionaal Milieubeleids Plan gaan uit voeren. Los daarvan is op deelter reinen al overleg gaande over de vraag hoe de groei van de hoeveel heden afval kan worden afgeremd. Alders lijkt te denken dat proble men die in jaren zijn ontstaan, op een vrijdagnamiddag op te lossen zijn. Dat is naïef', aldus een woord voerder van het NCW. TEL AVTV (GPD) In Jeruzalem is een politiemacht van meer dan tweeduizend man op de been om te voorkomen dat de opnieuw gestegen spanning tussen joden en Arabie ren tot meer slachtoffers leidt. Op de meeste toevoerwegen naar Jeruzalem hebben ordetroepen wegversperringen aangebracht om te voorkomen dat Palestijnen van de West oever de stad binnenkomen. In de joodse wijk Baka stak gisteren een Palestijn van de Westelijke Jordaanoever drie Israëliërs dood. Een 13-jarige jongen raakte gewond. De politiemacht kon niet verhinde- heelt premier Shamir de politie op ren dat vanmorgen een Palestijn op- geroepen zich tot het uiterste in te nieuw een Israëliër met een mes spannen voor de veiligheid in Jeru- stak. De man, die evenals de dader zalem. Ministers van extreem-recht- werkzaam was in een supermarkt, se partijen eisten strengere maatre- is er slecht aan toe. Bewoners uit de gelen tegen Palestijnen. Zo wil Ra- buurt openden het vuur op de Pa- fael Eitan (Landbouw, ex-stafchef) lestijn, die daarop een joodse wijk dat Palestijnse arbeiders van buiten in vluchtte om van daaruit een Ara- Jeruzalem voortaan bij binnen- bisch dorp te bereiken. Hij wordt komst in de stad worden gefouil- nog gezocht. leerd. De Palestijn die gisteren een bloedbad aanrichtte, verklaarde na z(jn arrestatie dat hij wraak wilde nemen voor het Israëlische politie- geweld op de Tempelberg. Daarbij kwamen twee weken geleden 21 Palestijnen om het leven. In de nacht van zondag op maandag raak te een Israëlische soldaat bij een steekpartij in de Gazastrook licht gewond. Na de drievoudige moord trok ken woedende bewoners van Baka naar de uitvalsweg in de richting van Bethlehem, waar ze auto's met Arabische inzittenden met stenen bekogelden en "Dood aan de Ara bieren" scandeerden. Enkele jour nalisten liepen verwondingen op toen ze door de menigte werden aangevallen en twee camera's sneu velden. De politie arresteerde een Israëliër die een brandbom bij zich droeg. De 19-jarige Palestijnse verdach te van de moord op de Israëliërs werkte als metselaar op een bouw plaats in de Baka-wijk. Gistermor gen stak hij eerst een 18-jarig dienst plichtig meisje dood, op tien meter afstand van haar huis. Vervolgens viel hij een 13-jarige jongen aan, die lichte verwondingen opliep. Drie honderd meter verder doodde hij een 43-jarige man. Op diens hulpge roep snelde een 26-jarige politie man, lid van een speciale terreurbe- strijdingseenheid, zijn huis uit. Hij schoot de Palestijn in beide benen, maar werd niettemin doodgesto ken. Pas daarna wisten buurtbewo ners de aanvaller te overmeesteren. De politie identificeerde hem later als Omar Said Salah Abu Sirhan, af komstig uit een dorp bij Bethlehem. De politie omschrijft hem als een is lamitische extremist, die "Allahu Akbar" (God is groter) schreeuwde toen hij toestak met het mes. De islamitische verzetsorganisa tie Harnas heeft 21 en 22 oktober uit geroepen tot dagen waarop "solda ten en andere joden" moeten wor den gedood. In het dorp van de ver dachte is voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod afgekondigd en de omgeving is tot afgesloten militair gebied verklaard. Onmiddellijk na de moorden Senna's McLaren-Honda rechtsonderen dc Ferrari van Alain Prost (links daar\an) op bet moment dat xc kort na de start na hun botsing van dc baan vlogen. Ongeluk beslist kampioenschap Jean-Marie Balestrc, de presi dent van dc internationale au- topsportfcdcratie. heeft de ont knoping van het wereldkam pioenschap in de Formule 1 in Japan een schandaal genoemd. De Braziliaan Senna kwam di rect na dc start in botsing met zijn Franse concurrent Prost. Beide coureurs vielen uit. waarna Senna wereldkam pioen was. De voorzitter van de FISA zei in Parijs: "Het is een schandaal dat het wereldkam pioenschap wordt beslist door een ongeluk. Maar er was geen reden Senna tc diskwalifice ren". Balestrc noemde Senna nog de beste coureur van het seizoen. "Het is alleen ja Alain Prost was het absoluut niet eens met de woorden van Balestrc, gezien zijn reactie na de crash. Dc Fransman, die moest winnen om nog een kans op prolongatie van zijn we reldtitel tc behouden, noemde Senna 'een maniak'. Volgens Prost. geroemd om zijn 'veili ge' manier van rijden, veroor zaakte Senna dc botsing in dc eerste de beste bocht met op zet. "Wat Senna deed was on verantwoordelijk. Je kunt niet concurreren met een coureur die spot met de dood om we reldkampioen te worden", al dus Prost. ZOETERMEER (ANP/GPD) - De salarissen voor beginnende leraren gaan tien procent omhoog. Daar naast worden zij beter begeleid. Ook de stagebegeleiding van aan komende leraren wordt verbeterd. Dat hebben minister Ritzen en staatssecretaris Wallage (onderwijs) en de onderwijsbonden vastgelegd in een akkoord (convenant) dat dit weekeinde na langdurige onder handelingen tot stand kwam. De maatregelen voor beginnende leraren kosten samen honderd mil joen gulden. Wallage hoopt met de hogere aanvangssalarissen de aan trekkelijkheid van het beroep van onderwijzer te vergroten en de steeds nijpender wordende tekor ten aan personeel terug te dringen. Wallage noemde het convenant vanmorgen een belangrijk docu ment om "de neuzen m het onder wijs weer dezelfde richting op te zetten". Volgens het convenant gaat ook het salaris van leraren die na april 1985 zijn begonnen ('na-hossers') omhoog. Dat gebeurt door middel van een jaarlijkse uitkering, die kan variëren van 175 tot 2050 gulden. Hiervoor is 50 miljoen gulden be schikbaar Tegelijk krijgen alle scholen extra geld om het oudere personeel en de schoolleiding/di recties enigszins te kunnen ontzien (59 miljoen). Niet iedere leraar hoeft meer 29 uur per week voor de klas. Voor het convenant is in totaal tot het jaar 1995 een bedrag van 294 miljoen gulden beschikbaar. Naast de genoemde maatregelen, is nog een reeks ingrepen vastgesteld: Scholen in het basis-, speciaal- en voortgezet onderwijs krijgen ex tra formatieruimte die zij naar eigen inzicht kunnen gebruiken voor bij voorbeeld versterking van het management of gratificaties (83 mil joen) Scholen in het basis-, speciaal- en voortgezet onderwijs krijgen geld om schoolleiders (gedeeltelijk) vrij te kunnen maken van de lessen (59 miljoen) Er komt extra geld voor kinder opvang (2000 plaatsen, 7 miljoen) Er komt extra geld voor onder- wijs-ondersteunend personeel (con cierges bij voorbeeld, 5 miljoen) Een regeling die het leraren mo gelijk maakt hun arbeidstijdverkor ting vier tot acht jaar op te sparen en vervolgens in één keer op te nemen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Rundertartaar, 1 QQ 100 g «d 1.0^7 albert heijn ttumAJ* Begrotingsoverleg 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, in VS vastgelopen tk 12.00-16.00 uur Het kleinste theater ter wereld verrast u met orginele acts en Origami Optima Forma. Voor alles geldt wijzigingen voorbehouden en zolang de voorraad strekt WASHINGTON (Rtr) - De bespre kingen met Democratische leiders in het Amerikaanse Congres over het terugbrengen van het enorme begrotingstekort van de Verenigde Staten rijn mislukt. Dat heeft de stafchef van het Witte Huis, John Sununu, gisteren meegedeeld. Onwil van de Democraten heeft er volgens Sununu toe geleid dat het overleg niets heeft opgeleverd. De Democraten weigerden een aan bod van het Witte Huis te aanvaar den dat een eerlijker belastingsys teem zou hebben opgeleverd, aldus de functionaris. Sununu zal samen met minister van financiën, James Brady, en de bcgrotingsdirecteur van het Witte Huis, Richard Darman, president George Bush op de hoogte stellen van de stand van zaken. Onderhandelaars van het Witte Huis en de Senaat kwamen gisteren achter gesloten deuren byeen in een poging hun standpunten over de begroting op één lyn te brengen. De begroting voor het fiscale jaar dat op 1 oktober begon, moet met 40 mihoen dollar worden beperkt. In de komende vijf jaar moet 500 mil joen dollar worden bezuinigd. Een gecombineerd voorstel moet daar na door Bush worden beoordeeld. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement 174.15* Ik neem een jaarabonnement t 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken grabs' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen Leidsch Oagblad. Antwoordnummer 10050 2300 V8 Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1