De Danaïden en De Algemene sluiten veldseizoen winnend af Eerste winstpunten BV Lisse ten koste van Grasshoppers Volleyballers verpulveren Canada Nederland blij met Japan als volgende tegenstander Pernix mist herfsttitel Eenvoudige zege Leiden MAANDAG 22 OKTOBER 1990 SPORT PAGINA 19 BRASILIA (ANP) - Ron Zwerver zegt in de beste vorm van zijn vol leyballeven te zijn. Toch duurde het tot het derde duel van de we reldtitelstrijd in Brazilië voor zijn klasse zich openbaarde. Onder zijn impulsen vernietigde Neder land zaterdag in hoofdstad Brasi lia Canada met 15-3 15-9 15-8 en eindigde als tweede in groep B achter Argentinië. Japan is dinsdag in Brasilia de volgende tegenstander, met een plaats in de kwartfinale als inzet. Nederland won dit jaar vijf keer moeiteloos met 3-0 van Japan: vier keer voor de World League, eenmaal tijdens het B-WK. Het herstel van Nederland te gen Canada, na de afgang tegen de Argentijnen, was opmerkelijk. Tussen de duels lag slechts een uur of veertien. Wie Zwerver na „Argentinië" alleen in de lege hal zag zitten, naast het speelveld, met bleek gelaat en starende ogen, zou zijn bedenkingen heb ben over het vervolg. „Ik ben nog nooit zo goed in vorm geweest", zei hij na „Canada". „Dan is het frustrerend als het niet lukt". Martin van der Horst, pas sinds de beruchte breuk van eind juli in de basis, voelde de onzekerheid na het eerste duel knabbelen, een wedstrijd later knagen. „Kan ik het wel?", vroeg hij zich af. Mid denman Van der Horst had vooral tegen de gelouterde Amerikaan Craig Buck een moeilijke avond gehad. Avital Selinger sloeg hem noodgedwongen geregeld over in de spelverdeling. „En de ballen die ik kreeg, sloeg ik in Bucks handen". Na „Argentinië" voelde de man van 2,14 meter zich geestelijk vijf tig centimeter kleiner. Coach Harry Brokking liet hem bewust een tijdje met rust. De speler: „Ik ben op mijn bed gaan liggen na denken. Ik kan er niet goed tegen als iemand in zo'n situatie tegen me begint te praten". Brokking haalde geen vreemde toeren uit na het debacle. Hij hield geen teambespreking en praatte pas vóór de wedstrijd, in de kleedkamer, even over Argen tinië. Hij riep de ploeg alleen een half uur eerder tussen de lakens vandaan. „Anders staan ze om vijf voor tien op, als ze om tien uur moeten eten. Nu hebben ze sa men de spieren kunnen losma ken, dat is gezellig". Beslissend voor de opleving te gen de Canadezen waren de ver beterde prestaties van Ron Zwer- wer en, in wat mindere mate, Edwin Benne. Zij moeten, met Avital Selinger, de ploeg dragen. Missen zij de vorm, dan nemen de kansen van Nederland zien derogen af. Benne heeft nog moeite met de overschakeling van de pass, sinds kort in zijn por tefeuille, naar de aanval. Hij is een kolos van ruim honderd kilogram en kan het soms moeilijk belo pen. Volgens Brokking kan Ben ne zijn rol in de toekomst lachend aan. Ron Zwerver miste het voor hem zelf vrijwel ondefinieerbare „lekkere gevoel" tegen de Ver enigde Staten en Argentinië en vond het terug tegen Canada. Met Benne en Selinger had hij vrij dagnacht de wedstrijd tegen te Argentijnen nog eens overge speeld. „Hij had gehoopt dat de periode waarin we gigantisch op ons gezicht gaan, afgelopen zou zijn. Vroeger lagen de verhoudin gen in het team namelijk niet goed, nu wel. Natuurlijk kan ik al lerlei excusus aanvoeren, dat we een nieuwe ploeg hebben en zo, maar in mijn optiek zijn we ge woon door de mand gevallen". Zwerver had aanvankelijk last van stress. Hij voelt zich verant woordelijk voor de ploeg. „Ik blijf tot 1992, ik wil presteren. Ik stel gigantische eisen aan mezelf. Je kunt niet van Van der Horst ver wachten dat hij extra dingen gaat doen. Ik ben wat ongeduldig. want ik ben een bepaald niveau gewend. Dan wil je eigenlek met loslaten, maar soms moet je het accepteren". Het tekent de perfecte sport man Zwerver, dat hij het voor de anderen opneemt, al gaat dat ten koste van zijn eigen prestatie. „Ik mag mijn medespelers niet de schuld geven van een slechte wedstrijd. Het is onzin dat zij het niveau niet aankunnen. Door al mijn ervaring moet ik zo'n sfeer scheppen, waardoor ze het wel aankunnen". Hij slaagde in die opzet tegen Canada, een vechtersploeg in op komst. Het blok was goed, de aan val ook, de opslag van vooral Zwerver zette de Noordamerika- nen onder zware druk. Opvallend was, dat de Canadese coach Wats on eerste spelverdeler Willock had vervangen door Walsh. De trainer verklaarde na afloop, dat Willock na twee wudstrijden een beetje moe was. De Nederlanders waren dat blijkbaar niet, gezien de makkelijke zege. Over de voortzetting is weinig te zeggen, zij het dat bij een zege op Japan de volgende opponent de Sovjetunie, Brazilië of Cuba is. Duidelijk is wel, dat het toernooi voor Nederland eigenlijk wat te vToeg is gekomen. De ploeg is niet toe aan Cuba. Italië of Argen tinië. Van de andere landen in de eindfase van het evenement kan Nederland winnen, maar even goed verliezen. Opvallend is ook, hoe weinig de spelers zich soms uiten in het veld. Elkaar oppeppen, het ge beurt wel, maar met van harte lijkt het. De vergelijking met de Cubanen of Brazilianen, die re gelmatig opgewonden vreugde dansjes maken en het publiek be spelen, is er één van uitersten. Nederland oogt soms een beetje doods, omdat de spelers bijna alle aandacht nodig hebben voor de beleving van hun eigen, sinds het vertrek van Blangé, Grabert en Zoodsma, nieuwe rol. Het is geen toeval, dat de antwoorden van Henk-Jan Held en Martin van der Horst op de vraag waarom de op beurende prikkel vaak uitblijft, vrijwel identiek zijn. Held: „Ik probeer het wel, maar het mag niet ten koste gaan van mijn eigen prestatie. Als ik schreeuw en ik mis de volgende bal, schiet het niet veel op". En Van der Horst: „Ik heb alle tijd voor mezelf nodig en geen energie over om te juichen". Za terdag werd de blijdschap pas ge toond, nadat Canada geslagen was. BRASILIA (ANP) - De Neder landse volleybalploeg is uiterma te tevreden over de loting van de tussenronde tijdens de wereldti telstrijd volleybal in Bra2ilie. die Japan als tegenstander oplever de. De Japanners hebben grote moeite met Nederlands sterke punten, lengte en kracht Bij de loting werden de num mers twee van de groepen gekop peld aan landen die als derde wa ren geëindigd. Japan, Tsjechoslo- wakije en Bulgarije waren de mo gelijke tegenstanders. De Bulgaren maakten in Brazi lië een sterke indruk, zij stonden onderaan op de verlanglijst van de Nederlandse coach en spelers. De Oosteuropeanen, nummer drie van het vorige WK, ontmoe ten in de topper van de ronde Zweden, tweede van Europa. Dat Nederland goed tegen Ja pan speelt, bleek dit jaar. Vijf keer werd met 3-0 gewonnen (vier keer World League, een maal B- WK). Ook tijdens de Olympische Spelen van Seoul werd het 3-0. Edwin Benne „Er is geen reden tot bezorgdheid. In confrontaties tussen Europa en Azie komt Azie er niet aan te pas". Bondscoach Harry Brokking acht het gevaar van onderschat ting afwezig. Alle voorgaande ze ges werden door het „oude" team behaald ,.In de huidige samen stelling heeft de ploeg nog nooit tegen Japan gespeeld Het resultaat van de loting is (wedstrijden op dinsdag 23 okto ber): Groep E, Rio de Janeiro (groepswinnaars onderling). Cu ba - Brazilië en Argentinië - Sov jetunie. Groep F. Brasilia (nummers twee tegen nummers drie) Cana da - Frankrijk, Nederland - Japan, Zweden - Bulgarije en Italië - Tsjechoslowakije. De wedstrijd Nederland - Japan wordt dinsdag om 15.30 uur Nederlandse tijd ge speeld. In groep G (Cuntiba). wordt in een halve competitie om de der tiende plaats gespeeld. Wedstrij den voor dinsdag: Zuid-Korea - Cameroun en Venezuela - Ver enigde Staten. LEIDEN - De meeste korfbalclubs uit de Leidse regio konden de eerste helft van het veldseizoen niet met een overwinning afslui ten. TOP, dat volgende week nog de inhaalwedstrijd tegen Sparta (N) voor de boeg heeft, verloor met 9-8 van Wit Blauw. Alleen De Danaïden en De Algemene boekten een overwinning door respec tievelijk Rozenburg en Koog Zaandijk te kloppen. Tim van der Horst maakten vervol gens twee maal een achterstand on gedaan, maar konden niet voorko men dat TOP met een minimale achterstand ging rusten: 5-4. De tweede helft was feitelijk een kopie van het laatste half uur van de eerste helft. In eerste instantie was het Anne van der Zaag die de ploe gen op gelijke hoogte bracht. Stella van der Zaag, Gerco Langelaan, en opnieuw Anne van der Zaag zorg den er tot tien minuten voor tijd voor dat de Sassenheimers gelijke tred hielden met de tegenpartij. Het antwoord van Wit Blauw op de laatste treffer van Van der Zaag liet echter niet lang op zich wachten en in de resterende speeltijd bleef de gelijkmaker achterwege. TOP heeft de zoveelste éénpunts nederlaag van dit seizoen geleden. Tegen Wit Blauw gingen de Sassen heimers met 9-8 onderuit. De hoop volle zege van vorige week kreeg af gelopen zaterdag dus geen vervolg. Ondanks de goede start, twee doel punten van Gerco Langelaan, was de stand na een kwartier al weer in evenwicht. Ron van der Willik en Arbiter gevoelig voor kritiek OEGSTGEEST - Het korfbalduel Fiks - Avanti haalde zaterdag het einde van de reguliere speeltijd niet. Na 52 minuten vond scheids rechter Van der Brink het welletjes en blies bij een 5-5 stand voor de laatste maal. "Herhaalde en blijven de kritiek van twee ploegen en, pu bliek", liet de arbiter uit Sint Mi chielsgestel later op het wedstrijd- formulier noteren als reden voor het staken van de wedstrijd. "De scheidsrechter kon de wed strijd werkelijk niet aan", ver woordde Avanti-coach Hoks de me ning van de beide ploegen. „Hij zocht gewoon een aanleiding om de wedstrijd te staken. Onbegrijpelijk, want de onderlinge verstandhou- dingen in het veld waren uitste kend". De directe aanleiding voor het staken van het duel lijkt hiervan een duidelijk voorbeeld. Arbiter Van der Brink weigerde een trekkebe nende Fiks-speelster Annemieke van der Gugten blessurebehande ling en droeg teamgenote Jacque line Anholts op een vrije bal te ne men. Toen deze na de maximale vier seconden de bal niet had afge speeld, gaf de scheidsrechter de te genstander een vrije bal. Toen de Avanti-speler vervolgens de bal onder luid applaus van het publiek rechtstreeks in de handen van een Fikser speelde, was voor Van der Brink de maat vol. "Mijn leiding werd op dat moment niet meer geaccepteerd door spelers en publiek en dat is een geldige reden tot staken", lichtte hij zijn besluit na afloop toe. Het is nu de vraag of ook de tuchtcommissie van het KNKV, die de zaak inmiddels in behande ling heeft, er ook zo over denkt. De Danaïden troefde Rozenburg af met 7-4. In de eerste helft legde de formatie van coach Janko Breed- veld de basis voor de overwinning. Tot 2-2 ging de strijd gelijk op, maar Heiko Locher, Frans Brandt en En rico Mud zorgden voor een 5-2 voor sprong halverwege. Het tweede gedeelte van de strijd was niet van een hoogstaand gehal te. De inzet van de De Danaïden re sulteerde weliwaar in een veldover- wicht, maar de thuisploeg verzuim de de hekkesluiter op een grote ne derlaag te tracteren. Drie strafwor- pen, waarvan twee voor de Leide- naars, bepaalden lange tijd de pro- duktie in de tweede helft. Pas in de laatste minuut viel nog een veld- doelpunt van Rozenburg te bewon deren. Het duel werd verder nog ontsierd door gele kaarten voor Marcel Keyzer en een speler van Ro zenburg. Fides Pacta keek tegen Trekvo gels na twintig minuten al tegen een 0-4 achterstand aan. Frank Peter de Haas opende de score voor de Lei- denaars, maar kreeg pas bij 1-6 bij val door doelpunten van Wies Armi- trage en René van Vooren. Trekvo gels toonde zich beduidend trefze kerder en kon met een 3-8 voordeli ge marge gaan rusten. 'Na korfwisseling zakten de Rot terdammers ver terug en kreeg de thuisploeg de gelegenheid iets van de achterstand goed te maken. Door treffers van Ilonka van der Steen, Henny Piket, Wilma Neuteboom en René van der Voonen kwam Fides nog een heel eind in de goede rich ting, maar moest uiteindelijk toch genoegen nemen met een 7-9 neder- 'S GRAVEZANDE - Door een for se 12-6 nederlaag bij ONDO zal de herfsttitel Pernix waarschijnlijk ontgaan. Weliswaar bezetten de Leidse korfballers nu nog de kop positie, maar concurrent Animo heeft een duel tegoed en komt bij winst opnieuw gelijk. Bovendien zijn ook de overige achtervolgers uit de middenmoot Pernix dicht ge naderd. "Makkelijker zal het niet worden in de tweede helft van de competi tie" realiseerde coach Rob Siemer zich na afloop. "We hebben het na tuurlijk nog allemaal in eigen hand, maar Animo komt weer op gelijke hoogte (van de afgelasting van IJs- selvogels - Animo was Siemer nog niet op de hoogte, BvG), ONDO staat nog maar op één punt en ook Snel en Tweemaal Zes komen weer dichterbij. Het wordt dringen in de top". De oorzaak hiervan is de wissel valligheid, die de laatste weken' hoogtij viert in de eerste klasse G. Na de nipte zege op Animo ging Pernix zaterdag volledig in de fout, terwijl tegenstander ONDO op haar beurt de week ervoor pijnlijk onder uit was gegaan tegen debutant Tweemaal Zes. De Leidse formatie diende de oorzaak van de nederlaag vooral bij zichzelf zoeken. Drie strafworpen bleven onbenut, tot overmaat van ramp ook nog op ui terst belangrijke momenten. "Het had 6-5 moeten zijn bij rust, in plaats van 7-4", mopperde Sie- mers in de pauze, nadat Robin Ar- noldus op slag van rust bij 6-4 van tweeënhalve meter had gemist. Di rect na de hervating faalde hij op nieuw en dertien minuten later werd zijn slechte voorbeeld gevolgd door vakgenoot Casper de Rooy. Onderwijl voerde een fysiek kei hard ONDO de druk op, waardoor Pernix bij het opbrengen van de bal herhaaldelijk balverlies leed. Met het inzetten van Janneke Mulder en Peter Kuipers, twee we ken geblesseerd uitgevallen, tracht te Siemers het ontmoedigde Pernix nieuw leven in te blazen. Mulder was als vanouds spatzuive en scoor de direct, maar door het lengtena deel slaagden de Pernix-mannen hun vakgenotes er onvoldoende in hun vakgenotes in stelling te bren gen. Het lengte-verschil werkte ook aan de andere kant in Pernix' na deel. Langdurige aanvallen lever den ONDO vele kansen en boven dien benutte de thuisploeg wel drie strafworpen. Ondanks de energieke inbreng van de Leidse invallers werd het verschil daardoor alleen maar groter. Pas vier minuten voor tijd gooide Rob Siemer met een "t Is gebeurd jongens' de handdoek in de ring: 12-6. BRAM VAN GENT "Zo'n wedstrijd moet je eigenlijk gewoon winnnen", concludeerde coach Ko Paeper na het 8-8 gelijk spel van Zuiderkwartier tegen ALO. "Het is voor ons een kostbaar punt, ALO gaat het toch niet redden in deze klasse. We hebben te weinig snelheid in het spel gebracht, we hadden er overheen moeten flit sen". Zuiderkwartier kwam rede lijk 'flitsend' uit de startblokken en kon door doelpunten van Aldo Spadon (2x), Wil de Wit, Eric van Lunteren en Martin Vehorik met een 5-3 voorsprong gaan rusten. Na zeven minuten in de tweede helft hadden de Hagenaars de stand gelijk getrokken. Een strafworp van Dirk-Jan de Kreek en een treffer van Martin Vehorik zetten de thuis ploeg weer op een voorsprong van twee punten. Opnieuw slaagde ALO erin langszij te komen en na de 8-8 van Kitty van der Mark stokte de score. Zuiderkwartier kreeg in het laatste kwartier nog wel kansen op de overwinning, zelfs twee straf worpen werden onbenut gelaten, maar faalde in de afwerking. De Algemene hield als enige ploeg in de tweede klasse F twee punten aan het laatste competitie- weekeinde over. Tot luttele secon den voor tijd bleef de afloop van het treffen met Koog Zaandijk om de tweede (promotie-) plaats ongewis. Direct nadat Arnoud Lambooy van af de stip voor 7-8 had gezorgd, kreeg ook de thuisclub een straf worp. Coach Cor Gravekamp, die zich al reeds met een gelijkspel had ver zoend, zag de Koog Zaandijk-aan valler bezwijken onder de druk en deze kans op 8-8 volledig missen. Nervositeit speelde het gehele duel een voorname rol, want maar liefst drie gemiste strafworpen bleven onbenut. Alfred Lambooy was met drie treffers de meest succesvolle Leidenaar. Velocitas ging tegen Sagitta op een soortgelijke manier onderuit als vo rige week tegen Excelsior. Evenals vorige week keken de Leiderdor pers na twintig minuten tegen een 4-0 achterstand aan. De inhaalrace leek lange tijd succes op te gaan le veren. Een 5-3 stand halverwege werd door Marcel van Meurs en Femmy van Nieuwkoop twee maal teruggebracht tot een minimale achterstand. Zelfs bij 9-5 kwam Velocitas door twee doelpunten van Jeroen van Driel nog dichtbij. Sagitta bleef echter aan de positieve kant van de score en behaalde uit eindelijk een 11-8 overwinning. "We hebben meer balbezit gehad dan dé tegenstander", stelde Cres cendo-coach Wim Nijenhuis na het 5-6 verlies tegen Vitesse. "Ik kan niet ontevreden zijn over het spel en de inzet, alleen hadden we geen schot". Het gebrek aan schotkracht brak de Leidse ploeg vooral in de tweede helft op. De 4-5 achterstand bij rust was weliswaar opgelopen tot 4-6, maar Crescendo leek vooral door goed veldspel zeker in staat de koploper een punt af te snoepen. Wijnand Alberts wist echter als eni ge vanaf tweëeneenhalve meter de mand te doorboren. "We hebben 99% beter gespeeld dan de vorige keer", vond coach Re ne Kooien. Werd KNS vorige keer door KVR nog met grote cijfers af getroefd (12-2), dit keer bleef de schade binnen de perken. 2-5. Edwin Kooien zette de Oegstgees- ter formatie zelfs op een 1-0 voor sprong. Die weelde was slechts van korte duur, want halverwege ging KVR al met 1-3 aan de leiding. Na de spelhervatting liep de formatie uit Rijswijk eerst verder uit tot 1-5, al vorens Monique Kooien nog iets te rug kon doen. JETSKE GOUDSMIT Panda's uitgeschakeld ROUEN (ANP) - De Nederlandse ijshockeykampioen Rotterdam Panda's zijn dit weekeinde in de voorronden van de strijd om de Eu ropa Cup voor landskampioenen uitgeschakeld. In de Franse Rouen versloeg de Rotterdamse formatie zaterdag wel met groot verschil de Spaanse deelnemer San Sebastian (21-1), maar was zondag niet opge wassen tegen de Franse titelhouder Rouen (6-8). Ondanks de verdediging van Annelies van de Hulst (links) kwam Marie Jose Allers van Grasshoppers tot 30 punten. De zege ging echter naar Lisse. Moto Lork zujdrrduin» LISSE - De vrouwen van BV Lisse hebben zaterdagavond al in de vier de competitiewedstrijd de eerste winstpunten kunnen noteren. Aan het einde bleek Olivetti Grasshop pers twee punten te kort te komen: 77-75. De inschrijving van Lisse voor de eredivisie werd door de basketbal kenners als verspilde moeite ge zien. Met dit materiaal zou Lisse als speelbal van de acht andere ploegen fungeren. De coach van de ploeg, Peter Lapidaire, is het daar niet mee eens: "We zijn terecht gekomen op een promotieplaats dus moet je daar gebruik van maken. Boven dien was ik van mening dat we best wel eens wat wedstrijden zouden kunnen winnen en die mening ben ik nog steeds toegedaan nu we de drie sterkste ploegen (Voorburg, Den Helder en Tonego, red.) heb ben gehad". Lisse begon de wedstrijd tegen streekgenoot Grasshoppers met een felle press, waartegen de Kat- wijkse ploeg veelvuldig balverlies leed, uiteindelijk 35 maal. Pas nadat Zora Malacko (23 pnt.) zich met de opbouw bezig was gaan houden kon er sprake van een wedstrijd zijn. Verdedigend liet Grasshop pers echter veel gaten vallen, waar van vooral Joke van der Heuvel (14 pnt.) en Marjo Fuma (17 pnt.) met simpele lay-ups profiteerden. Hal verwege de eerste helft maakte Ma lacko haar eerste persoonlijke fout De jurytafel wist coach Han Wal- laart te melden dat het hier al de derde fout betrof. "Dat scheelt nogal wat, 1 of 3 fouten. Nu moest één van mijn belangrijkste speel sters al voor rust teruggehaald wor den". Aanvankelijk was van proble men niets te merken, want bij de rust had Grasshoppers zelfs een voorsprong genomen: 33-34. In de tweede helft kwam Lisse wederom fanatiek uit de startblok ken. De speelsters van Lisse, die al jaren samenspelen, wisten elkaar makkelijk te vinden, terwijl Grasshoppers met moeite punten bijeensprokkelde. Daar komt dan nog het voordeel voor Lisse bij van het spelen op een breedteveld. "Nu zitten er zo'n 300 man pal op het veld. Als we centre-court spelen dan is het met hetzelfde aantal toe schouwers een stuk rustiger. Het publiek is nu onze zesde man", vindt Lapidaire. In de twaalfde minuut kon Ma lacko vertrekken, waarna het ge beurd leek met de Katwijkse ploeg. Zeker nadat Marjolein Ketelaar (15 pnt.) vier vrije worpen mocht bin- nenmikken voor een technische fout en een één-om-één. Op dat mo ment (73-63) vierde alles wat Lisse was reeds feest. Onder aanvoering van Marie José Allers (30 pnt. tegen 82% en 18 rebounds) begon Grasshoppers opeens feller te spe len, waardoor er toch nog een span nende slotfase ontstond. Twee benutte \Tije worpen van Marianne Schuit (10 pnt.) bracht Grasshoppers op 76-75, waarna Lis se via één benutte strafworp op 77- 75 kwam. Dat werd uiteindelijk ook de eindstand, omdat Grasshoppers in de resterende 15 seconden niet meer tot scoren kwam. Daardoor kwam de overwinning toch terecht bij de ploeg die er het meeste recht op had. "Ik ben blij voor de ploeg dat we gewonnen hebben. Die mei den verdienen dit gewoon", aldus Lapidaire. Aan Wallaart is de taak om uit te zoeken waarom Grasshop pers zonder Malacko tot beter spel in staat was Wallaart "Sommige speelsters wachten met Malacko in de ploeg te veel af. Als zij er niet in staat nemen ze opeens wel initiatief. Daar moet een betere balans in ko men". Voorlopig staan Lisse en Grasshoppers nu gelgk met één ze ge uit vier wedstrijden. MARTIN HOEKSTRA LEIDEN Voor eigen publiek had Luba Leiden zaterdagavond aan één versnelling genoeg om te win nen van Early Bird uit Purmerend. 80-69. Lisse liep in de wedstrijd te gen Festo 2 de hele wedstrijd achter de feiten aan en verloor dan ook te recht met 65-75. Leiderdorp toonde door een weliswaar nipte 74-73. overwinning op Wilskracht weer op de goede weg terug te zijn. In de promotiedivisie tegen Early Bird beleefde Luba Leiden zater dagavond een bliksemstart. Toen coach Ben Ponsioen na de 12-4 voorsprong echter ging doorwisse- len kwam de klad in het Leidse spel. Na 26-24 in de vijftiende minuut moest Leiden zelfs met een achter stand de rust ingaan 32-38. Na de spelhervatting was één tempoversnelling voldoende om Early Bird op de beslissende achter stand te zetten. Een drietal driepun ters van Sjors Haverkamp (13 pun ten) en een score plus bonus van de sterk spelende Ben de Jong (17 pun ten en 13 rebounds) zorgden ervoor dat de 42-44 achterstand omgezet werd in een voor Leiden voordelige 56-46. De uiteindelijke 80-69 over-'* winning betekende voor Leiden dat J het alle thuiswedstrijden tot nu toe winnend heeft afgesloten. In de eerste divisie B liep Lisse tegen zijn tweede nederlaag van dit1 seizoen op. In sporthal Meerzicht J troefde het fysiek sterk spelende» Festo BW 2 Lisse op alle fronten af en had met de rust (30-39) al het be- J slissende gaatje geslagen. Dat Lisse in de tweede helft nog tot twee maal toe op gelijke hoogte kwamen (52- 52 en 62-62) was karakteristiek voor de Lisser vechtlust, maar door het missen van 11 van de 14 vrije wor pen konden de Lissenaren geen mo ment een bedreiging vormen voor de de eindoverwinning. Festo won uiteindelijk met 65-75. Leiderdorp behaalde getuige de 74-73 einduitslag een moeizame overwinning op Wilskracht. Na een rommelige start (4-13) herstelden dé Leiderdorpers zich sterk en onder aanvoering van Frank Kuypers (27 punten, waaronder zeven driepun ters) werd Wilskracht langzaam maar zeker ingelopen. Bij de rust stond er dan ook een krappe 36-35 stand op het scorebord. Direct na de rust kwam Leiderdorp goed in de wedstr\jd. De maximale voor sprong was halverwege de tweede helft 63-54. Vanaf dat moment dach ten de jonge Leiderdorpers kenne lijk dat de winst al binnen was en de nonchalance sloop binnen de ploeg. Een inhaalrace van Wilskracht bracht Leiderdorp nog onnodig in de problemen (68-70) maar in de slotfase beschikte de thuisploeg over de sterkste zenuwen: 74-73. Vrouwen Bij de vrouwen won MSV dank zij het sterke spel van Renate Sluys met 58-52 van Cheetah. Na een rui me voorsprong bij rust (37-22) sloeg halverwege de tweede helft nog even de paniek toe bij de Noord-. wijksen. toen Cheetah de achter-' stand van 55-40 terugbracht tot 56- 52. De resterende speeltijd was ech- j ter te kort voor de Nijmegenarem om de inhaalrace te voltooien Bij' de stand 58-52 klonk voor MSV hct| verlossende eindsignaal. Opvallend; was dat Sluys in de tweede helft» dertien minuten lang de enigej speelster was die scoorde. Zu werd, rr.zt haar 28 punten dan ook top- scoorster van de wedstrijd. HAROLD VAN BIEMEN, Onverwachte triomf handbalsters SCHIEDAM (ANP) - Carla Klein- tjens was twee jaar lang gedwongen voorzichtig met Noors aardewerk om te gaan. Als semi-professioneel handbalster voorzag de Limburgse in een deel van haar onderhoud door in Trondheim porcelein te ver kopen. De Noorse handbalsters behan delde Kleintjens zondag met aan zienlijk minder beleid. „Ik geloof niet dat we ooit zo hard hebben ge speeld". verzuchtte de kleine hoek- speelster na de sensationele zege (19-17) van Nederland, waarmee het Hollandtoernooi werd besloten. Door de onverwachte triomf ein digde Nederland in het zeslanden- toernooi als derde. Noorwegen, tot voor de slotwedstrijd getipt als win naar. moest met de vierde positie genoegen nemen. Tocrnooiwinnaar werd Roemenie, dat op de voor laatste dag nog smadelijk met 20-14 door de Scandinavischen was ver slagen. De gedenkwaardige ontmoeting was voor Kleintjens en bondscoach Ton van Linder aanleiding weer te gaan geloven in de aanval op de we reldtop. die volgens Van Linders plannen in vyf jaar moet zgn be reikt Daarover was na de ongelukkige nederlaag van zaterdag tegen Polen (18-19) slechts in smalende zin ge sproken Bu beide wedstrijden sta-i ken de Nederlandse scheidsrechter- skoppels overigens wel een handje' toe. Negen minuten voor tijd kwam Nederland door een strafworp van Christa Thorson op voorsprong (17- j 16) Daarna ging bij Noorwegen, i goed tegengewerkt door doelvrouw Anita Seur en defcnsieleidster Wen- J dy Kers sens, alles mis. Er valt dus enige vooruitgang in het Nederlands vrouwen hand bal waar te nemen Vorig jaar klasseer- de de ploeg zich eveneens als vier- i de. toen was met een zege op Roe- J menié een positieve uitschieter te; melden. De editie 1990 was met zwakke zusters ais België en IJs land wel wat schamel bezet

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19